'I ftouen llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tijde staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Kinoiïifis bark Mum llllllllllllllllll In en om de Boerderij j. h. uan oer UEEn, nanneniiot b 2 Ra; Wiger Sflnderhert. FEUILLETON 25! Gemengd Nieuws. W. VAN DER WERFF FLORENCE BOLSWARD I I P.B Bestellen en wegrijden!! MAKKUM 1 HET ADRES voor PLUIMVEEVOEDER is en blijft V. p. N. AVONDROOD. S3 Fett. 11 Q/H I 6). De baar voor terre op ’t terre paar doen ingri bedie V. verp. mogt Sui Wolkjes die dreven iri rood karmolijn, □oud licht doorweven helder en fijn. - - Een vreemde grappenmaker. Te Steenbergen heeft een winkelier die als een grappenmaker bekend staat, weer eens van zich doen spreken en wel op de navolgende wijze: Toen op een goeden morgen de bak kersknecht met een fermen druk op de knop van de winkeldeur, deze wilde ope nen, ten einde zijn brood af te geven, bleef hij als vastgenageld staan. Direct hierop begon hij luidkeels te schreeuwen, waarop een voorbijganger naar hem toe kwam geloopen om hem te helpen. Wie schetst echter de verbazing van den tei hulp gesnelde toen ook hij bij de aanra king van den bakkersknecht eveneens zich niet verroeren kon. il G. BURGHGRAEF Brandassurantie-Mij. Woudsend Levensverz.-Mij. Holland BOAZ-SPAAR BANK DIRK FEENSTRA, Timmerman en Aannemer. Makelaar. Agent Stormschade. J. WALMA, Grootzand. AGENT I f f BRANDSMA’s WINKELS. 11 I I imi ‘I I De nieuwe btirgeroorlog in China. Men vermoedt, dat er een groote slag aanstaande is in verband met een poging van Tsjang Kai Sjek om Tientsin en Pe king in te nemen. Ze is zoo smakelijk, zuinig in gebruik en best te snijden onze Septemberkaas. Alleen graskaas heeft de eigenschap om steeds lekkerder en niet hard te wor den. De waarheid heeft een stalen voor hoofd en maakt allen, in wie zij leeft, even onbeschroomd als zij zelve is. Als ge een woord van liefde hebt. Verberg het niet in ’t harte, Breek 't onverwijld als bloesem af Ten baat van bittere smarte. De wereld is zoo vol van haat. Er bloeden tal van wonden; Een woord, frisch uit het hart geweld, Heeft menig hart gevonden. swo&rw asscherd .PuntETCj» bolsward Vers Vrijdag Leesgeld Buiten d Voor h( Leesgeld Wrok in het hart bederft de gezond heid van ziel en lichaam. Dit n Po: Er afras reed; nood Ts houdt el Hi In Lanc van de h deze genv onde ten v die t deriji en v klaar wij c voor Voot eene W vend de b( hurei jaarli bijga 6 van pach De voert het s eisch maar richt veilic ring een r Ik De dere der v de or Or was plaat kindf bakk Mar dat wier nou ’t gefal net. Hja hie him nomd, omdat se him Ijeaf hie, yn ’e hope mei him lokkich to wirden. Mat ho hiel oars wier dat biteard! Ynpleats dat Wiger syn treast by hjar seis socht, socht er dy by hjar jild. Hy waerd gjirrich en earsuchtich en woe yn alles syn sin trochdriuwe. It lyt- se fonkje meilidsummens, dat se miende dat noch yn him siet, bliek koele birek- kening to wêzen. Fieling for it lijen fen oaren hied er net; syn herte bleau kald as in stien. O, hwet scoe se graech wol- le, dat der ris ien kaem, dy’t safolle yn- floed op Wiger hie, dat er him it mis- diedige fen syn dwaen en litten ris goed finder de eagen brocht; hwent nei hjar woed er net hearre. En doomny? en notaris? Och, ynpleats det dy Wiger ris op it forkearde fen syn handelwize wiisden, paeiden en flaeiden hja him om hjar eigen goede dagen! Hja fordoaren de rike man yn ’e groun en makken syn wiif en bern tydlings wei fingelokkiger .omdat Wiger troch hjar praet him great yn eigen eagen en wiis boppe alle oaren fielde. Sa’t hjar deroer siet to prakkesearjen en hjar tinzen dos lang net noflik wie ren, kaem Sflnderhert yn ’t keamerke Gevaarlijk speelgoed. Een marechaussee in de depót-kazerne te Apeldoorn was dezer dagen bezig zijn revol ver schoon te maken, Hij wist niet, dat et nog een kogel op zat, het schot ging af en trof zijn kameraad Groen, die aan de gevol gen overleed. Goud roode vuurbol, verstervende zon, Die zich verdrinkt in de klaarte der bron. Een armbestuur opgslicht. Wegens poging tot oplichting en me deplichtigheid daaraan zijn van het Cenraal Station naar het politiebureau Warmoesstraat, te Amsterdam, geleid twee te Haarlem wonende personen, oud resp. 41 en 34 jaar, beiden van be roep los werkman. Een dezer personen had van het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem, een spoorkaart voor de reis Haarlem naar Sittard ontvangen, als mede f 10 om aldaar in de mijnen te gaan werken. Hij had de spoorkaart aan een andere persoon gegeven, die trachtte ze aan het bureau Algemeen beheer der Ned. Spoorwegen aan het Centraal Station te verzilveren. Er zijn menschen, aan wie wij ons al tijd van onze beste zijde laten zien. Niet omdat wij oneerlijk zijn, maar omdat zij het beste, wat in ons is, wakker roepen. Laat ons nooit iets veroordeelen, zon der rekening te houden met de omstan digheden. Bezien wij eerst den weg langs welken de schuldeis gekomen. Het leven kan nooit grootere waarde voor ons hebben, dan die welke ons ge geven wordt door de zorg en de moeite den last, het gansche geluk onzer kin deren. oprinnen en sei foars: „siesa, nou scille dy Ijue it hast wol leauwe wollel” Beike skrille üt hjar prakkesaesje op en gyng oerein. Mei de finger oan ’e mflle, om Wiger to bitsjutten, dat er stil wêze moast, frege se wylst se tich- te oan him takaem: „hwet is *t? Binne de hearen wer foart?” Mar SIderwenst steurde Wiger him oan dy warsköging net. Allike Ifld as niis andere er: „Ja, hja binne foart, en ik haw se allebeide in karweikfe opdroe gen, der’t se fen switte kinne. Moarn krije* alle arbeiders en boargers, dy’t yn myn huzen wenje, de oansizzing, dat se to Maeije de went forlitte matte. En dy’t net om lyk wolle, wirde der mei de polysje utset Dat léste skynde Symkje heard to hawwen. Hja sloech de eagen op en sei tsjin Wiger: „ik tochte, heit! dat jy wol hwet betters dwaen koenen Jacht op earme minsken meitsje o heit!” „Stil mar fanke,” sei Beike, dy’t nou wer by it béd stean gyng, en Symkje oer de holle striek, „dou moast dy nou mar nearne net mei bimoeije. De holle rekket dy oars alhiel oerstjfir. Dou hest’ der joun al sa yn ompraet.” „Hwet stietstou der nou to seuren.” foei Wiger fit, ,,’t liket wol datste in lyts bern foar heste! Wol Symkje ier en by- tyd op béd kröpe, my goed, mar dêrom hoefstou der net yn dit keamerke for- klomje to litten. Kom mar mei, den ite en drinke wy hwet en geane al mei de tiid ek lizzen. Dy pyn yn ’e holle scil Wederinvoering van de doodstraf? Het Tweede Kamerlid Van Voorst tot Voorst heeft de volgende schriftelijke vragen tot den Minister van Justitie gericht: Is de minister niet van oordeel, dat op schrikbarende wijze de openbare veiligheid van stad en land vermindert, o.m. blijkende uit de moorden van de laatste maanden te Voorburg, Den Haag en nu wederom uit den afschuwelijken moord te Bennekom? Acht de minister het thans niet plicht mataregelen te beramen tot het verkrijgen van meer veiligheid in het bijzonder op de buitenwegen en tot het overwegen van ver scherping van straffen, op misdrijven in onze wet gesteld, bepaaldelijk tot wederinvoering van de doodstraf? glanzen stralen, Van ’t brekende licht, Klfl schemering dalen, ’t avondrood zwicht. J. C. Een kostbaar collier. Een diamantencollier ter waarde van f960.000, een geschenk van Napoleon aan Marie Louise, is te New York terug gevonden door een vertegenwoordiger van aartshertogin Maria Theresia te Weenen. Beweerd wordt, dat het collier zonder de vatting 11 Febr. door een agent van de aartshertogin aan een New Yorksch juwelier werd verkocht voor f 144.000, nadat deze de opdracht tot verkoop van het collier had ingetrokken. Deze agent is thans naar Florida ver trokken zonder achterlating van zijn na der adres. It Fryske Bemeboek. Der is de léste tiden gauris wiisd op de winsklikens fen greater forskaet yn Fryske bernelectuer. Nou is der net sa’n bytsje as partij lykje to mienen. Om it éldste der nou net by to neamen, wy hawwe de tear- en (ef) lêsboeken fen Hof, Sipma, Zwart, Kalma, Dykstra en fen der Veen, Bonga. For de lytsen is der den b.g. „Der wier ris in Aid, Aid w'yfke”, fen Nynke fen Hichtum, en „Fen tsien lytse pykjes” fen Omke Jan. Den hawwe wy fierder „It mearkes- boek” fen Janneke Ratsma, inkelde for- halen fit de „Twjiljochtteltsjes” fen Simke Kloosterman, „Bern” fen Barend, „Hans en syn maten” ten A. Jousma. Wylst de sjongers en sjongsters to gast gean kinne op „Bernesankjes” fen Son- nema-v. d. Laan, Dykstra en op „For sjongende bern’” fen Folkertsma-WieL sma. Lykwols scil it goed wêze den moat der folie en folie mear komme, dat is wier. Om nou de Fryske berneskriu- wers en skriuwsters hwet oan to treastgjen dat de Prov. Underwiisrie bisletten om in priis fen 2Ó0 goune üt to kearen oan de skriuwer fen it béste jonges- en famkesboek, dat yn 1930 üt- komme scil. De oare moarns like it yn ’t earst wol aerdich. Symkje hie tige sljept, mar hja klage deroer, dat hjar de lea sa sear dienen. De middels lykwol waerd it wer folie minder. De koarts openearre hjar ridlik gau wer en kaem folie earder as de foarige deis. De holle wier dé jongfaem sa hjit as fjfir en hja praette der do hieltyd wer sa raer yn om, dat de faem net Ijeafst allinne by hjar yn it sliepkeamerke wier. Nou waerd it de mem to slim. Hja wykte hast net by ’t béd wei en do’t Sflnderhert him mar stil yn ’e foarein halde en net nei de sike omseach,, stjfir- de hja de faem nei him ta, of’t er efkes by hjar komme woe. En ja, do kaem er al, mar hy bleau by de tafel stean en loek oan ’e skouders, do’t Beike him frege, of him nou ek net tocht, dat dok ter komme moast. Mar al sei er neat: Symkje skynde him dochs'to fornimmen. Hja bigoun wer: „och, heit! lit dy earme djirkes dochs mei frede! Hja dogge jo ommers neat „Hwet wol se mei my! Ik doch om mers neat!” sei er stroef. „Ei né! mar hjar slacht de hieltyd bfltendat wier jisterjoun ek de hieltyd itseldesei Beike en do frege se sêft: „hwet tinkt jo, Wiger! scil Aeltsje dokter mar helje?” 3 „Jy witte wol hwet ik jisterjoun sein ha en der hAld ik my oan!” sei Sfinder- hert in bytsje foarser en do draeide er him om en gyng wer nei de foarein ta. Beike skodholle. In akelik, liddich Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Hierop begonnen beiden om hulp te roepen en hardop te schreeuwen waarna plotseling en op geheimzinnige wijze de „betoovering” van beide slachtoffers werd opgeheven. Het geval had begrij pelijkerwijs veel belangstelling verwekt en toen men de zaak nader onderzocht, bleek dat de winkelier weer eens een grap had uitgehaald. Met een draad had hij den deurknop onder electrischen stroom gebracht en zoo den bakkersknecht en zijn helper ’n poosje vastgehouden. Men behoeft niet te vragen hoezeer de slachtoffers gebelgd waren over deze grap. Een vrouw hoofd van een rooversbende. Fantastische verhalen over het vrou- welijk hopfd eener roover-bende komen uit het Chineesche Honan. Een zekere weduwe Tsjang zou daar aan het hoofd staan van een bende van duizenden roovers. Militairen, die uitgezonden wa ren om haar gevangen te nemen, slaag den daarin tot dusver niet. Mag men de verhalen, die intusschen wel wat erg romantisch klinken, gelooven, dan voert deze Chineesche amazone haar bende zelf aan in de grootste gevaren en zou zij alleen de rijken plunderen en de ar men ruim bedeelen. Volgens een Chineesche krant is zij de weduwe van een rijk en voornaam' man, die door soldaten uitgeplundefd werd en ten slotte gedood. De vrouw, die eerst waanzinnig van smart was, heeft eerst, na genezen te zijn zich aan het hoofd van een bende roovers ge plaatst. Missionarissen vertellen dat al vorens de bende ergens „aan ’t werk” gaat, eerst door een „propaganda->af- deeling” allerlei plakkaten worden aan geplakt als: „Plunder de rijken”, „Redt de armen”. De boeren noemen deze rooverhoofdvrouw maarschalk en ook haaf slachtoffers moeten haar als „maarschalk” Tsjang aanspreken. Re- geeringsambtenaren zouden haar een hoogen militairen rang hebben aange boden, maar zij weigert, en blijft „de geesel der rijken”. De risico van het vak. Tijdens de middagvoorstelling, Vrij dag, in het Londensche Coliseum, zijn ten aanschouwe van 2000 bezoekers een mannelijke en vrouwelijke acrobaat van een hoogte van 6 M. op het tooneel ge vallen. De man hing met de voeten aan een trapeze terwijl de vrouw, aan zijn han den hangende, omduikelde, toen de voe ten van den man loslieten, zoodat beiden neerstortten. Zij werden naar het ziekenhuis ge bracht; de man had wonden aan schou der, ribben en pols, de vrouw had een lichte hoofdwonde en ernstige kneuzin gen. Duitsch stoomschip gezonken. Het Duitsche stoomschip „Kohlenim- port VI” is Zuidoostelijk van Terschelling geramd door het Zweedsche stoomschip „Gudur” en gezonken.* De bemanning werd door het s.s. „Gudur” gered. to nacht wol hwet bidarje.” „Hja is g3ns_ koartsich, leau ’k,” sei Beike, „en as ’t moarnier net better is, scille wy bést dwaen, om dokter ris ef kes komme to litten 1” „Soal tinkt dy dat? Mar ik wol dy snaek net binnen myn doarren ha, dat is oare thé, hwette?” grSnze Wiger. „Scoenen wy fis bern der den oan weagje matte?” frege Beike mismoe- dicji, wylst hja mei hjar man nei de kea- mer gyng en resolfaesje makke, om in stik iten op ’e tafel to setten. „Dat fanke is foart sa min net!” grommele Wiger, „der is hja fiersten to bretael ta. It binne kuren, om’t se it hjoed tsjin my forlieze matten het. Lit hjar mar stil yn hjar sop bisürje. Moarn is ’t wer oer, dat scilste sjen. Ik wol Minkema hjir net binnen myn doarren ha.” „As jy den net wizer binne, den scil ik wizer wêze,” andere hja, „dat ik noel stean for Symkje is gjin wünder tinkt my, ’k haw bfiten hjar oars ek al net folie.” Sflnderhert grommele noch in pear wirden, mar finforsteanber for hjar. ’t Wier wol seldsum, mar as hja dy toan bigoun oan to slaen, den skynde er dochs to fielen, dat mei him eat net alhiel yn ’e heak wier. Hy iet syn jouns- iten op mei in swart gesicht en kroep finder de tekkens, sfinder nei syn wiif of dochter om to sjen. Beike hie him sein, dat hja mar by Symkje lizzen gean scoe en der hied er goed noch kwea op andere. 38 Paa: Oss< 30 Bok 310 Pin! Totaal Vette geheel p Stierei Pinkei Vette Nucht houdend Varke: Wolve Gebru geheel p Voor Bolsward bij B. BROUWER, Gr. Kampen. Onderl. Brandwaarb.-Maatschappii „WOUDSEND” Correspondent: D. B. EERDMANS, Kleinzand - Bolsward Stierenkeuringen. De heer A. Louter, lid van de Keu- rings-Commissie in Z.-Holland schrijft: De tijd nadert al weer, dat deze keur ringen zullen worden gehouden indit seizoen en mede door de opgedane er varingen van vroeger en ook zelfs van meer recenten datum, achten wij het van belang om een oogenblik de aandacht te vragen van stierhouders en eigenaren. Hoewel deze keuringen opvoedend werken en er den laatsten tijd in ver schillende districten groote vooruitgang is te bespeuren, niet alleen in de kwali teit van het aanwezige materiaal, doch ook in het voorbrengen, toiletteeren en anderszins dient er, wil de kans van sla gen zoo groot mogelijk zijn, nog meer aandacht geschonken te worden aan het voorbrengen en alles wat daar feitelijk mede samenhangt. Het komt toch af en toe nog voor, dat de indruk wordt gewekt alsof sommige stieren zoo maar uit het hok worden ge grepen om daar eens eventjes mede ter keuring te gaan. Dergelijke toestanden beginnen geluk kig meer en meer tot de uitzonderingen te behooren, doch hoe eerder deze ver dwijnen van des te grooter belang voor de eigenaren zelf en het desbetreffende fokgebied. Hoe menigmaal is het niet gebeurd, dat een eigenaar van één of meerdere stieren werd teleurgesteld alleen door het feit, dat de dieren niet behoorlijk waren te beoordeelen, doordat ze als het ware onvoorbereid ter keuring werden ge bracht. Het voorb^enflfefl d^ent zoodanig te geschieden, dat de stier naar den wil van zijn geleider wordt gepresenteerd en niet het omgekeerde, zooals men het nog al te vaak ziet. Het is nu reeds de tijd de jonge dieren „handzaam” te maken door deze eenige malen per week af te stappen. Zoodoen de gewennen ze al spoedig aan den hal ster en tevens leeren ze de beenen be hoorlijk te gebruiken. Het is dan tevens een zaak van groot belang om de voeten eens goed na te kij ken of daar ook wat aan moet gebeuren. (Het is niet aan te bevelen, dit werkje slechts eenige dagen voor de keuring te doen). Ook de ondere stieren ga men, wat dit laatste betreft, nauwkeurig na. Door ook deze af en toe te laten afstappen, ver richt men een hoogst nuttig werk. Men vermijde daarbij hef gebruik van dikke stokken, doch neme eenvoudig een bosje wilgentwijgjes. De dieren hebben, voor het laatste meer respect, terwijl het ook minder gevaarlijk is. De neusring gebruike men alleen in dien de noodzakelijkheid dat eischt. In Ieder gjéjval nimmer afleken aan den neusring alleen, dat is gevaarlijk en bo vendien laten de stieren zich op die ma niet gewoonlijk slecht zien. Breng dus Uw dieren in zoo gunstig mogelijke conditie ter keuring. Het zal u voldoening geven en ge be vordert er den naam van Uw fokgebied mede. Spaart bij de Schildwijk 19 Geopend Zaterdagsavonds van 7-8 uur en dage lijks op de gewone kantooruren der Coöo Boaz-Bank. r' gefoel oermastere hjar en hja skriemde as in bern. Aeltsje, de faem, dy’t ris sjen scoe ho’t mei Symkje like Sflnderhert hie hjar gjin andert jaen do ’t se him frege kaem de frou sa oer it mat en It bi- greatte hjar sa om Symkje en om de frou beide, dat se op it sizzen fen Bei ke, det se dokter sa graech ha scoe, mar dat Wiger it net lije woe, om’t dok ter it by him bidoarn hie, rimpen an dere: „skriem mar net, frou, ik scil wo! efkes nei dokter rinne. Hwet der fen komt, der stean ik for!” En ear’t Beike wer hwet sizze koe, wier Aeltje al op in draef nei dokter roun. Hja foun dokter thfis en hy kaem da- lik met 3 Sflnderhert seach him mei de faem oankommen en hy knarske op ’e tosken fen lilkens, mar hy doarst it dochs net bistean, om dokter foar de doar to kea ren. Hy liet him stil gewirde, do’t Aeltsje foart mei him nei it keamerke gyng- Nou, dokter seach a! gau, dat it gjin gewoane koarts wier, dy’t Symkje plea- ga. Hy findersocht de sike tige en do sei er tsjin Beike: „Hjir sit, freesje ik, mear efter. Ik bin bang, dat it typhuskoartsen wirde scille. Ik scil hjar foart in drankje klearmeitsje. Jy matte mar foaral de holle kald halde en de polzen altomets ris wiet meitsje. Wy hawwe foarearst de hichte net.” „Och heden dokter, nou is ’t net sa bést,” sei Bbike en hja suchtte swier. 3 Wirdt foartset. Taxat. Brandw. Mij. „Woudsend”. Harlingerstraat 17 - Tel. 84 - Aanbevelend SPECIALE BRANDSTOFFENHANDEL Prima kwaliteiten. Concurreerende prijzen, Heeren- en Dameskleeding naar Maat Heeren Modes Chique coupe. Nieuwste modellen. Vraagt mijne uitgebreide collectie ter inzage Minzaam aanbevelend. SPROKKELINGEN VOOR GEEST EN HART. Eene zaak, die een vrouw hoogst zeld zaam leert is: nooit te spreken tot een door toorn opgewonden man. De passiespelen te Oberammergau. Een plechtige gelofte, in het jaar 1633 afgelegd door de inwoners van het ge bied der Boven Ammer in de Beiersche Hooglanden om God te danken voor Zijne goedertierenheid een epidemie te doen beëindigen, die ook het dorp Ober ammergau had geteisterd, was de aan leiding tot de Passiespelen. De Oberammergauers verbonden zich plechtig als een bewijs van hun dank baarheid, deze spelen iedere 10 jaar te zullen herhalen. Deze passiespelen zijn ovef de geheele wereld bekend door hun bijna ongelooflijke volmaaktheid van weergave, ensenceering, muziek, zang en costumes. De groepen zijn genomen naar de beroemde meesterwerken van Rubens, Raphael, Murillo e.a. In den loop der tijden zijn in de de tails veranderingen aangebracht, tenein de het geheel tot het hoogste peil op te voeren. Het spel is een geestelijk spel en kan door iedereen welke godsdienst men ook belijdt, ten volle worden genoten en ge waardeerd. Het wordt gespeeld in 18 bedrijven en 25 tableaux, voorstellende de voornaam ste gebeurtenissen uit het leven van Je zus, voornamelijk Zijn jeugd, de Laatste Dagen, de kruisiging en de Opstanding. Oorspronkelijk werd het spel in de kleine dorpskerk opgevoerd, maar het wordt nu gegeven in een overdekt, aan 0000 personen plaats biedend theater, hetwelk een openluchttooneel heeft, waarop zich 500 uitvoerenden tegelijk kunnen bewegen. De voorstelling begint om 8 uur 's morgens en duurt tot 6 uur ’s avonds, met een onderbreking van 2 uur voor den middagmaaltijd. Aan de spelen mogen alleen inwoners van Oberammergau deelnemen. Hun le ven moet in overeenstemming zijn met den ernst van de karakters die zij moe ten uitbeelden. Als officieele agenten voor het Comité der spelen is voor Holland aangesteld de American Express, kantoorhoudende te Amsterdam Rokin 8890. Dit Reisbureau beschikt gedurende de passiespelen in 1930 over een groot aantal kamers in het dorp. Vermelden we nog, dat de spélen zul len worden gehouden op: 11, 18, 25 Me!. 1, 9, 15, 22, 29 Juni, 2, 6, 9, 13, 16, 20. 23, 27, 30 Juli, 3, 6, 8, 10, 13, 17, 20, 24, 27, 31 Aug. en 7, 10, 14, 21, 28 Sept. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door bovengenoemd Reisbu reau.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 4