Groote sorteering Kinder en School Kousen Raadsverslag der Gemeente Bolsward van Woensdag 26 Februari 1930. GEBRS.WOLKE Blauwpoort De Bolswardsche Courant en Westergoo Mri in mi Blad. „Spaartiantc te Siolsward” No 19. Bustehouder Kragen en Passen groote sorteering Theedoeken roode ruit 15 ct. Theedoeken zalm ruit 22 ct. CORSETS Uit den Omtrek. p, B. VAN HAM, Zaterdag 8 Maart 1930 25g® Jaargang iR en A md Pij Dagelijksche Zittingen. N Wethouders der gemeente Bolsward. f ld, een id- de De Raad voornoemd. Op het vijftal a- 1.30 Onze Reclame Kous, zeer sterk nieuwe tinten VERVOLG t f f f 150 Openbare Leeszaal en Bi bliotheek Bolsward en Omstreken. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg over de af- geloopen maand Februari 549; terwijl de leeszaal over datzelfde tijdsverloop door 274 personen, t.w. 258 hee- ren en 16 dames werd be zocht. CADEAU bij Dames Kousen van f2.00 en daarboven 1 étui met 12 kaart jes Stopgaren. Veemarkt Aangevoerd waren Don derdag j.l. op de veemarkt alhier: 117 nucht. kalveren, 34 schapen, 5 lammeren, 2 koeien. Nuchteren kalveren f 12 tot f 16, prijsh. Schapen f 24 tot f 34, prijshoudend. >n- in- igs Breeds élastiek ruime maten extra sterk f1.25 Moderne ld- :en •de fe ite ta r iff, se broché it succes verkocht 5 I EN VESTEN orteering. van zijde met en jabot 80 ct. ine f 1.65 DT PAKJES lei nieuwe soorten t gebreid N ROKJE sa :r. BOEZELAARS luw afgezet f 1.35 sre uitvoering 90 ct. rose fantasie stof f 5.50 en. iga II al- iet zij ;n. U weet toch dat wij in een groote sorteering tegen lage prijzen brengen. en. ïat in a- ;ei ar en ie Je ts st oe lie ge Si de >i- >e, k- n- 'Ol en ke ap de kosten van de plaatsing van een i zou U raar ophooren. Er gaat nu heen, maar Jan kon wel ’t dubbele bedrag bijna De VOORZITTER: Het is de bedoeling hier een kinderspeel plaats te hebben, maar men kan natuurlijk niet verbieden, dat de schooljeugd van 12 en 13 jaar daar eens kaatst of voetbalt. Maar er mogen geen z.g. partijen worden gespeeld. UI »|L j- Onze vroegere stadge noot de heer W. H. Beek huis slaagde heden aan de universiteit te Groningen voor het arts-examen. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. I voor ofdcontroleur van de Pro- icialel Veeteelt-Commissie Groningen komt voor onze atsgenoot de heer Joh. Y. Boer, die tevens voorkomt het drietal voor contro leur uitvoering Melkbesluit aan de Coöp. Fabriek van Melkproducten te Beilen. Bijtijds Gespaard Voor Nood bewaard. Vereeniging t/o het Stadhuis GAAST. De Herv. en de Gereformeerde! Jongelings- vereen. van Gaast-Ferwoude hadden gezamenlijk het plan opgevat om deze winter een tweetal lezingen te doen hou den. Reeds in Januari zou de eerste lezing plaats hebben, doch daar de spreker die zou optreden, bericht van verhin dering inzond, kon daar toen niets van komen. Gisteravond werd dan nu het plan verwezenlijkt, daao nu voor ons optrad de Wel- Eerw. Heer Mr. Ds. W. de Vries van Voorburg, met het onderwerp: „Ropplng”. Een flink a'antal belang stellenden was aanwezig en kon genieten van de mooie, met gloed uitgesproken rede. Een leerzame avond Is het geweest en wij kunnen de Spreker en de beide jongel.- vereenigingen dankbaar zijn voor het organiseeren van deze bijeenkomst. Dat de spreker zich den geheelen avond van üs eigen tael bediende, kon de goed keuring van alle aanwezigen niet wegdragen, daar men beweert, dat men soms de Fryske tael niet goed kan volgen, doch bij een volgen.- de gelegenheid is men daat zeker aan gewend, en dan heeft men niets liever. En dit geheele instrument kost geen 2.50 geen 2, geen 1 .gulden, voor negen dubbel tjes (nee, nog niet koopen, vadertje) voor 8, 7, 6 dub beltjes (wacht nog even jon ge) voor 5 dubbeltjes, wie is de eerste! niet, nou of zal ik dan vandaag geen cent ver dienen, voor 9 stuwers, 8 stuwers, vooruit voor 7 stu wers, wie volgt? Een paar handen worden uitgestoken, maar veel lief hebbers zijn er niet. Vlug wordt een ander pak je ter hand genomen, onder wijl de koopman steeds doo’- redeneert. Zie je dit, menschen, dat is geen goud, geen zuiver De heer FEENSTRA: M. de V.! Ik wensch niet ’t woord te voeren over de al of niet-verhuring, maar over de inrichting van het speelterrein. Mijn indruk is, dat hier gerekend is met minimum- eischen ik spreek niet van een ethisch minimum, M. de V.! maar ik had verwacht, dat, nu ’t terrein wordt vergroot en inge richt als speelterrein, Burgemeester en Wethouders meer voor de veiligheid zouden hebben gezorgd door langs de sloot een afraste ring te maken. Zullen de ^kinderen daar veilig spelen, dat is dat een noodzakelijk vereischte, waarom ik dat gaarne had gewild. Ik hoop, dat dit alsnog zal geschieden. Dan had ik gewild, dat waar U van de bewoners aldaar meer dere malen klachten krijgt, daar ’t in verband met de beoefening der voetbalsport voorkomt, dat men een voetbal op tafel krijgt, dat de omrastering aan dien kant 1 M. ho.oger was gemaakt. Ook had ik gaarne gezien, dat een klein gedeelte van ’t terrein was bestemd om daarop zand te storten en zandbakken daarop te plaatsen, opdat de kinderen daar kunnen spelen en de kleine kinderen, om 't op z’n Bolswards te zeggen „boffertjes kunnen bakken”. |- Het schijnt dat in den tsten tijd een kleine die- ibende onze stad onveilig :ft gemaakt, naar men ;t moeten het eenige looi jongens van 13 A 14 r zijn geweest, die bij schillende winkeliers jeperijen hebben wegge nen, batterijen van tiet- i, zelfs heele lantaarns Vreemd. t Is te hopen dat deze gdige boefjes eens een ge- dige straf zullen onder- an. Medewerking van de Iers om dit kwaad zoo aedig mogelijk uit te roei- is dringend noodig. De onderlinge Werk- sheidverzekering „Zelf- p”, voor ongeveer 8 ja- opgericht is op een j.l. andag gehouden leden- gadering ontbonden. Het en tal was langzaam ach- .litgaande en ook schijnt t de doorvoering der or- lisatiegedachte de be- ifte aan een instelling als :e niet meer gevoeld te rden. Jet mag wel als een uni- n in het vereenigingsleven )oekt worden, dat deze lerlinge „zelfhelp” nu is niet door de financieele eilijkheden het bijltje er neer heeft gelegd. Inte nded beschikte deze ver- liging steeds over Ivoorziene kas. De heer FEENSTRA: M. de V.! Ik ben blij dat mijn opvatting niet goed is. Als Burgemeester en Wethouders ’t uitsluitend als kinderspeelterrein beschouwen, vervalt mijn bezwaar ten aanzien van de afrastering langs de woningen. Maar ik betwijfel toch, of Uwe berekening ten aanzien van de •afrastering langs de sloot juist is. Ik vind die wel wat hoog! Mijn bedoeling is niet die te maken als langs de huizen. Een hoogte van 1 Meter is voldoende. Nu 't terrein niet wordt gebezigd voor kaatsen en voetballen, maar als speelterrein, is 't niet denk beeldig, dat ook kleintjes daarheen worden gebracht en dan is 't niet zonder gevaar. U zult zelf hebben geconstateerd, dat ’t land naar den kant der sloot iets afhelt. Ook is ’t bekend, dat kinderen graag bij de sloot spelen. Mij dunkt, de gemeente moet zich hier voor nog een offer getroosten.» BESLUIT: met ingang van 5 Maart a.s. onderhands te verhuren aan W. Zijlstra voornoemd het z.g. Lange Land voor den tijd van 5 jaren tegen eene jaarlijksche pachtsom van f 75.per pondemaat en verder onder door Burgemeester en Wethouders nader te bepalen voorwaarden. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. P«r half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Het voorstel luidt: Indertijd werd door Uwen Raad bij de verhuring van het z.g. Lange Land de wenschelijkheid betoogd van eene vergrooting van het speelterrein voor de jeugd. Mede op grond daarvan werd de huurtermijn van genoemd perceel teruggebracht tot 3 jaar. Nu deze termijn met ingang van 5 Maart a.s. eindigt, verzoekt de te genwoordige huurder het bij hem in huur zijnde perceel wederom onderhands te mogen pachten. In verband met een en ander beslo ten wij het verzoek in handen te stellen van den gemeente-architect die tevens overleg heeft gepleegd met de commissie voor de Lan derijen. In zijn uitvoerig rapport, 't welk hierbij wordt overgelegd en waarmede de commisie voor de Landerijen zich accoord ver klaart, adviseert hij tot vergrooting van het speelterrein. Daar ook wij ons met den inhoud daarvan kunnen vereenigen, stellen wij U voor overeenkomstig het rapport van den architect te besluiten. Voor de hieruit voortvloeiende kosten zullen wij U te zijner tijd eene wijziging van de begrooting aanbieden. Waar de heer W. Zijlstra voorts verklaard heeft het overblij vende gedeelte van het Lange Land wederom te willen inhuren op de bestaande voorwaarden, stellen wij U voor dit aan hem te ver huren voor den tijd van 5 jaren, ingaande 5 Maart 1930 tegen eene jaarlijksche pachtsom van f 75.per pondemaat en vast te stellen bijgaand ontwerp-besluit. Burgemeester en De VOORZITTER: Wij zijn verplicht bestaande rechten te eerbiedigen. Nu de reed uit het Lange Land gedeeltelijk wordt weggenomen, zijn wij verplicht daarvoor een anderen te geven. Tevens komt daardoor ’t Lange Land vrij en kunnen wij meer huur verwachten. De straat was nu 3 Meter breed. Men kan wel in-, niet uitrijden. Dat is nu verbeterd. Daarom is dat bedrag uit getrokken. Ook acht ik ’t gevaar als daar zeg 6080 kinderen spelen, niet groot. De een past op den ander. Mij dunkt, men moet dit voorstel aannemen. Men krijgt een mooie speelplaats en een verkorte weg naar de zwemschool. 1 .1 1 De heer EERDMANS: M. de V.! Met 't voorstel van Burge meester en Wethouders kan ik me heel goed vereenigen. Een enkele opmerking wil ik nog ter Uwer kennis brengen. Het heeft mij gefrappeerd, dat Burgemeester en Wethouders de straat aldaar willen verbreeden. Ik zie niet in waarom dat noodig is en adviseer daarom die kosten te besparen. De Raad der gemeente Bolsward; Gelezen een verzoek van W. Zijlstra, slager alhier, om het z.g. Lange Land wederom onderhands te mogen pachten op de be staande voorwaarden, ingaande 5 Maart a.s.; Overwegende dat adressant als huurder goed voldoet en het, in het algemeen in ’t belang der landerijen moet worden geacht, in dien gelegenheid wordt gegeven tot onderhandsche wederinhuring; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders, alsmede op de betrekkelijke bepalingen der Gemeentewet en Provinciaal blad no. 7 van 1929; Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 De heer VAN DER WAL: M. de V.! Uit de voorstellen bleek me, dat Burgemeester en Wethouders door ’t speelterrein een klinkerbestrating maken voor een verkorte weg naar de zwem inrichting. Mij dunkt, dat die verkorting zeer gering is. Men krijgt nu een dam aan de Cnossenlaan en waar de heer Feenstra wijst op t gevaar van de sloot, meen ik dat ’t gevaar door een dam nog vergroot wordt, daar kinderen gaarne op een dam spelen. De VOORZITTER: U zegt nog al een en ander en U hebt blijk baar een andere voorstelling dan wij. Wij hebben momenteel hier voor nog geen verordening, maar wij meenen, waar 't groote sport terrein in ’t algemeen voor de lichamelijke oefening wordt benut, en op 't nieuwe sportterrein kan worden gekaatst en gevoetbald, dit terrein voor kinderen moet worden bestemd. Moeten daar nu een paar zandbakken worden geplaatst, dan is dat natuurlijk wel te doen, maar juist in den laatsten tijd heeft de politie daar moeten ingrijpen omdat de grooteren daar misbruik maakten en ’t land bedierven. En dan, als U hoorde van afrastering langs de sloot, dan reeds f 2600.-mee noodig zijn. Voorts ’t hooger maken van de afrastering langs de woningen, verplaatsing gaat nog, maar verhoogen van ’t zelfde stek is niet mogelijk. WOMMELS, 6 Mrt. Gis teravond hield de vereen. „Het Groene Kruis” in Hen naarderadeel hare algemeene ledenvergadering bij Joh. Struiksma alhier. Uit de verschillende versla gen bleek, dat door de pleeg zuster 1406 bezoeken waren afgelegd in het afgeloopen jaar en 452 bij t.b.c.-patiën- ten. Er zijn 465 stuks verple- gingsartikelen uitgegeven. De ontvangsten bedroegen f 4204.92 en de uitgaven f 3773.04, batig saldo dus 431.88. De aftr. bestuursleden de heeren R. Kuipers en J. Bij- kersma te Wommels en P. Boersma te Ytens werden met bijna algemeene stem men herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. Jor- ritsma te Spannum die niet weer in aanmerking wensch- te te komen werd gekozen de heer F. Wijnstra aldaar. Als wijkverpleegster werd benoemd Zuster Visser, thans werkzaam aan ’t Aca demisch ziekenhuis te Gro ningen. In nagel- en gele kaas kunnen wij U graskaas leve ren wat zeker wel het beste uit het beste genoemd mag worden. Bij bestelling s.v.p. „gras kaas” noemen. BRANDSMA’s WINKELS. 38 Paarden t - Ossen f 30 Bokk.enGeitenf 310 Pinken f 80 Totaal 4596 stuks. i Vette koeien, sleepend en niet geheel prijsh., afloop minder. Stieren, kalm. Pinken (Graskalveren), stug. Vette kalveren, flauwer. Nuchtere kalveren,inzet prijs houdend, afloop iets minder. Varkens, niet geheel prijsh. Wolvee, minder. Gebrniksvee, sleepend en niet geheel prijsh., afloop minder. Succes verzekerd. De VOORZITTER: Wij meenen in een gevoelde behoefte te voorzien. Naar de zwemschool gaat een massa menschen, waar van een groot deel komt uit de oude stad. Men is dan in een mini- mum-tijd bij de zwemschool. van de bewoners zal hiervan pro- fiteeren. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt hierna aangenomen met algemeene stemmen en vastgesteld navolgend besluit: Dit no. bestaat uit 4 bladen. Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 5 ct. Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vergrooting van het speelterrein bij het Lange Land en tot onderhandsche ver pachting van het overblijvende gedeelte daarvan aan W. Zijlstra. FRITS OOSTERBAAN i I :nd iffl en el a- >’t ke i," DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 5