Tam M ten Oil IIAUDE Kinfilïifi’s BflUK fflahKum Si I In en om de Boerderij f Wiger Sünderhert. J.A I I FEUILLETON Mi Gemengd Nieuws. I BOLSWARD MAKKUM P.B AVONDROOD. I 7. DOMES, Dinsdag 6). 25’ Spr F Spreekii ijehali Su< SNEEK, F Wolkjes die dreven in rood karmolljn, Goud licht doorweven helder en fijn. De Spre BOAZ-SPAARBANK HET ADRES voor PLUIMVEEVOEDER is en blijft V. p. N. G. BURGHGRAEF Veem; I, 31 FebT. I Wethouders dd. 20 De Raad voornoemd. 'I •SB®9 1 De nieuwe burgeroorlog in China. Men vermoedt, dat er een groote slag aanstaande is in verband met een poging van Tsjang Kai Sjek om Tientsin en Pe king in te nemen. Vers Vrijdag Leesgeld Buiten d Voor h( Leesgeld Zate (Vriji Dit n Poi Elke tot 1 uu ,DE DO Inrichter van Boekt I Spre Dir Wot TANDAF houdt it Spreekuur halt Spreekuur tot ha De spre< Dagel Woensdag '■‘l i Goud roode vuurbol, verstervende zon, Die zich verdrinkt in de klaarte der bron. E Een diar f960.000, aan Marie gevonden van aartsl Weenen. Beweerd de vatting de aartshei juwelier w nadat deze het collier Deze age trokken zot der adres. Weder Het Twr Voorst heefi tot den Min Is de mi schrikbarenr van stad en uit de mooi Voorburg, E afschuwelijk Acht de mataregelen van meer v buitenwegen scherping v; wet gesteld, van de door T* houdt el ZITTI 't Hotel SPB Wacht- Di Voor mii njoea isjin my lonieze manen net. lit hjar mar stil yn hjar sop bisürje. Moarn is ’t wer oer, dat scilste sjen. Ik wol Minkema hjir net binnen myn doarren ha.” „As jy den net wizer binne, den scil ik wizer wêze,” andere hja, „dat ik noed stean for Symkje is gjin wünder tinkt my, ’k haw büten hjar oars ek al net folie.” Sünderhert grommele noch in pear wirden, mar flnforsteanber for hjar. ’t Wier wol seldsum, mar as hja dy toan bigoun oan to slaen, den skynde er dochs to fielen, dat mei him eat net alhiel yn ’e heak wier. Hy iet syn jouns- iten op mei in swart gesicht en kroep Onder de tekkens, sOnder nei syn wiif of dochter om to sjen. Beike hie him sein, dat hja mar by Symkje lizzen gean scoe en der hied er goed noch kwea op Era vreemde- grappenmaker. Te Steenbergen heeft een winkelier die als een grappenmaker bekend staat, weer eens van zich doen spreken en wel op de navolgende wijze: Toen op een goeden morgen de bak kersknecht met een fermen druk op de knop van de winkeldeur, deze wilde ope nen, ten einde zijn brood af te geven, bleef hij als vastgenageld staan. Direct hierop begon hij luidkeels te schreeuwen, waarop een voorbijganger naar hem toe kwam geloopen om hem te helpen. Wie schetst echter de verbazing van den ter hulp gesnelde toen ook hij bij de aanra king van den bakkersknecht eveneens zich niet verroeren kon. Hierop begonnen beiden om hulp te roepen en hardop te schreeuwen waarna plotseling en op geheimzinnige wijze de „betoovering” van beide slachtoffers werd opgeheven. Het geval had begrij pelijkerwijs veel belangstelling verwekt en toen men de zaak nader onderzocht, bleek dat de winkelier weer eens een crran hnd iiilrroVioolrl Gevaarlijk speelgoed. Een marechaussee in de depót-kazerne te Apeldoorn was dezer dagen bezig zijn revol ver schoon te maken, Hij wist niet, dat er nog een kogel op zat, het schot ging af en trof zijn kameraad Groen, die aan de gevol gen overleed. Een armbestuur opgeöcht Wegens poging tot oplichting en me deplichtigheid daaraan zijn van het Cenraal Station naar het politiebureau Warmoesstraat, te Amsterdam, geleid twee te Haarlem wonende personen, oud resp. 41 en 34 jaar, beiden van be roep los werkman. Een dezer personen had van het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem, een spoorkaart voor de reis Haarlem naar Sittard ontvangen, als mede f 10 om aldaar in de mijnen te gaan werken. Hij had de spoorkaart aan een andere persoon gegeven, die trachtte ze aan het bureau Algemeen beheer der Ned. Spoorwegen aan het Centraal Station te verzilveren. De risico van het vak. Tijdens de middagvoorstelling, Vrij dag, in het Londensche Coliseum, zijn ten aanschouwe van 2000 bezoekers een mannelijke en vrouwelijke acrobaat van een hoogte van 6 M. op het tooneel ge vallen. Duitsch stoomschip gezonken. Het Duitsche stoomschip „Kohlenim- port VI” is Zuidoostelijk van Terschelling geramd door het Zweedsche stoomschip „Gudur” werd door Nog, glanzen stralen, Van ’t brekende licht, ’H Zie schemering dalen, ’lt avondrood zwicht. J. C. aan het slot van no. 10. eene re- Uw besluit d.d. 23 Janauri j.l. Burgemeester en en ik ■"ii 3 vi De heer VAN DER KLEI: M. de V.! Het is mij aangenaam, dat deze kwestie nog eens wordt besproken. Ik had de vorige vergade ring het vaste voornemen om tegen te stemmen. De heer Eisma heeft toen echter op zeer duidelijke wijze aangetoond, dat ’t zeer in ’t belang der gemeente is, dat de architect ’t toezicht op die woningen kreeg. Ik betreur daarom dat het besluit is genomen. Een vrouw Fantasti: Wel ijk hoof uit het Ch weduwe Tf staan van roovers. M: ren om haa den daarin verhalen, romantisch deze Chine zelf aan in zij alleen d men ruim t Volgens de weduwi man, die werd en te die eerst v heeft eerst, het hoofd plaatst. Mi: vorens de gaat, eerst deeling” al geplakt als de armen”, rooverhoofi haai- slact „maarschal geeringsam hoogen mil boden, ma; I geesel der oy njar Komme woe. tn ja, co Kaem er al, mar hy bleau by de tafel stean en loek oan ’e skouders, do’t Beike him frege, of him nou ek net tocht, dat dok ter komme moast. Mar al sei er neat: Symkje skynde him dochs’to fornimmen. Hja bigoun wer: „och, heit! lit dy earme djirkes dochs mei frede! Hja dogge jo ommers neat „Hwet wol se mei my! Ik doch om mers neat!” sei er stroef. „Ei né! mar hjar slacht de hieltyd büten; dat wier jisterjoun ek de hieltyd itselde sei Beike en do frege se sêft: „hwet tinkt jo, Wiger! scil Aeltsje dokter mar helje?” 5 „Jy witte wol hwet ik jisterjoun sein ha en der héld ik my oan!” sei Sünder hert in bytsje foarser en do draeide er him om en gyng wer nei de foarein ta. Beike skodholle. In akelik, liddich Hja toun dokter thus en hy kaem da- lik mei. a Sünderhert seach him mei de faem oankommen en hy knarske op ’e tosken fen lilkens, mar hy doarst it dochs net bistean, om dokter foar de doar to kea- ren. Hy liet him stil gewirde, do’t Aeltsje foart mei him nei it keamerke gyng. Nou, dokter seach al gau, dat it gjin gewoane koarts wier, dy’t Symkje plea- ga. Hy ündersocht de sike tige en do sei er tsjin Beike: „Hjir sit, freesje ik, mear efter. Ik bin bang, dat it typhuskoartsen wirde scille. Ik scil hjar foart in drankje klearmeitsje. Jy matte mar foaral de holle kéld hélde en de polzen altomets ris wiet meitsje. Wy hawwe foarearst de hichte net.” „Och heden dokter, nou is ’t net sa best,” sei Bfeike en hja suchtte swier. 3 Wirdt foartset. Spaart bij de I Schildwijk 19 1 S Geopend Zaterdagsavonds van 7-8 uur en dage- I lijks op de gewone kantooruren der Coön I Boaz-Bank. r' I Voor Bolsward bij B. BROUWER, Gr. Kampen. Brandassurantie.Mij. Woudsend Levensverz.-Mij. Holland Vriji Aan d' heden a 1092M.e ö*»6 Vetl 91 Stie 34 Vetl 1041Nuc Gra 30 Wei 274 Vetl Lan 770 Vetl 65 Mag - Vetl 315 Klei 38 Paa: Ossi 30 Bok 310 Pinl Totaal Vette geheel p Stierei Pinkei Vette Nucht houdend Varke: Wolve Gebru geheel f Mar dat wier nou ’t gefal net. Hja hie him nomd, omdat se him Ijeaf hie, yn ’e hope mei him lokkich to wirden. Mai ho hiel oars wier dat biteardl Ynpleats dat Wiger syn treast by hjar seis socht, socht er dy by hjar jild. Hy waerd gjirrich en earsuchtich en woe yn alles syn sin trochdriuwe. It lyt- se fonkje meilidsummens, dat se miende dat noch yn him siet, bliek koele birek- kening to wezen. Fieling for it lijen fen oaren hied er net; syn herte bleau kSld as in stien. O, hwet scoe se graech wol- le, dat der ris ien kaem, dy’t safolle yn- floed op Wiger hie, dat er him it mis- diedige fen syn dwaen en litten ris goed Onder de eagen brocht; hwent nei hjar woed er net hearre. En doomny? en notaris? Och, ynpleats det dy Wiger ris op it forkearde fen syn handelwize wiisoen, paeiden en flaeiden hja him om hjar eigen goede dagen! Hja fordoaren de rike man yn ’e groun en makken syn wiif en bern tydlings wei üngelokkiger omdat Wiger troch hjar praet him great yn eigen eagen en wiis boppe alle oaren fielde. Sa’t hjar deroer siet to prakkesearjen en hjar tinzen dos lang net noflik wie ren, kaem Sünderhert yn ’t keamerke AGENT Onderl. Brandwaarb.-Maatschappij „WOUD SEND” Correspondent: D. B. EERDMANS, Kleinzand - Bolsward Stierenkeuringen. De heer A. Louter, lid van de Keu- rings-Commissie in Z.-Holland schrijft: De tijd nadert al weer, dat deze keu ringen zullen worden gehouden indit seizoen en mede door de opgedane er varingen van vroeger en ook zelfs van meer recenten datum, achten wij het van belang om een oogenblik de aandacht te vragen van stlerhouders en eigenaren. Hoewel deze keuringen opvoedend werken en er den laatsten tijd in ver schillende districten groote vooruitgang is te bespeuren, niet alleen in de kwali teit van het aanwezige materiaal, doch ook in het voorbrengen, toiletteeren en anderszins dient er, wil de kans van sla gen zoo groot mogelijk zijn, nog meer aandacht geschonken te worden aan het voorbrengen en alles wat daar feitelijk mede samenhangt. Het komt toch af en toe nog voor, dat de indruk wordt gewekt alsof sommige stieren zoo maar uit het hok worden ge grepen om daar eens eventjes mede ter keuring te gaan. Dergelijke toestanden beginnen geluk kig meer en meer tot de uitzonderingen te behooren, doch hoe eerder deze ver dwijnen van des te grooter belang voor de eigenaren zelf en het desbetreffende fokgebied. Hoe menigmaal is het niet gebeurd, dat een eigenaar van één of meerdere stieren werd teleurgesteld alleen door het feit, dat de dieren niet behoorlijk waren te beoordeelen, doordat ze als het ware onvoorbereid ter keuring werden ge bracht. Het voorbjengfe^ djjent zoodanig te geschieden, dat de stier naar den wil van zijn geleider wordt gepresenteerd en niet het omgekeerde, zooals men het nog al te vaak ziet. Het is nu reeds de tijd de jonge dieren „handzaam” te maken door deze eenige malen per week af te stappen. Zoodoen de gewennen ze al spoedig aan den hal ster en tevens leeren ze de beenen be hoorlijk te gebruiken. Het is dan tevens een zaak van groot belang om de voeten eens goed na te kij ken of daar ook wat aan moet gebeuren. (Het is niet aan te bevelen, dit werkje slechts eenige dagen voor de keuring te doen). Ook de oudere stieren ga men, wat dit laatste betreft, nauwkeurig na. Door ook deze af en toe te laten afstappen, ver richt men een hoogst nuttig werk. Men vermijde daarbij het gebruik van dikke stokken, doch neme eenvoudig een bosje wilgentwijgjes. De dieren hebben voor het laatste meer respect, terwijl het ook minder gevaarlijk is. De neusring gebruike men alleen in dien de noodzakelijkheid dat eischt. In leder gj^val nimmer afleken aan, den neusring alleen, dat is gevaarlijk en bo vendien laten de stieren zich op die ma niet gewoonlijk slecht zien. Breng dus Uw dieren In zoo gunstig mogelijke conditie ter keuring. Het zal u voldoening geven en ge be vordert er den naam van Uw fokgebied mede. BESLUIT: Vast te stellen navolgende VERORDENING tot wijziging der Verorde ning op de Winkelsluiting. Artikel 1. In de 3e alinea van artikel 1 der verordening wordt gelezen voor „Met uitzondering van het bepaalde in het vorig lid mogen”, „In afwijking van het bepaalde in het vorig lid mogen op werkdagen”. Artikel 2. In de 4e alinea van artikel 1 der verordening worden tuschen „sluitingsuur” en „berekend” ingelascht de woorden „des Zater dags”. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Bolsward van den 26 Februari 1930. 8. Benoeming bestuurslid woningstichting „Patrimonium”. Voorgedragen worden de heeren A. v. d. Hauw, R. Alkema en J. Yntema. Uitgebracht worden 12 stemmen, waarvan 10 op den heer Alkema en 2 op den heer v. d. Hauw. Gekozen de heer R. Alkema. RONDVRAAG. De heer BOEKEMA: M. de V.! In de vorige vergadering is hier het besluit gevallen, dat de architect voor zijne werkzaamheden aan de woningstichting „Volkshuisvesting” een honorarium mocht ontvangen. Ik leefde toen in de veronderstelling, dat die werk zaamheden y/aren afgeloopen. Daarom is mijne vraag of dat 't geval was en zoo ja, op welke grond de architect daar thans nog en hoe in de toekomst met die woningen dat de werkzaamheden aan die woningen waren afgeloopen. Het bevreemdde me daarom, dat ik den architect daar nog bezig zag. Ik had ’t ook beter gevonden, dat de woningstichting met haar verzoek gekomen zou zijn na afloop der werkzaamheden. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aanvulling van de verordening op de winkelsluiting. h tn Het voorstel luidt: Gedeputeerde Staten dezer provincie geven hunne resolutie dd. 5 Februari j.l. 2e Afdeeling dactie-wijziging in overweging van tot wijziging der verordening op de winkelsluiting. Aangezien wij tegen deze wijziging van administratieven aard geen bezwaar hebben, adviseeren wij U daaraan te voldoen. Waar artikel 2 van Uw voormeld besluit tot misverstand aan leiding zou kunnen geven, stellen wij U tevens voor tusschen „slui tingsuur” en „berekend” in te voegen de woorden „des Zaterdags”. Een ontwerp-besluit bieden wij U hierbij ter vaststelling aan. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel be sloten en vastgesteld navolgend besluit: De Raad der gemeente Bolsward; Gelezen een extract uit het Resolutieboek van Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie dd. 5 Februari j.l. met betrekking tot zijn besluit d.d. 23 Januari j.l. tot wijziging der verordening op de winkelsluiting; Gelet op het voorstel van Februari j.l.; oprinnen er dy ljue it h Beike ski en gyng oi müle, om stil wêze m te oan him de hearen t Mar 31d( oan dy wa niis andere ik haw se a gen, der’t krije'alle ar myn huzen to Maeije i dy’t net om iyK wone, wirae aer mei ae polysje ütset Dat léste skynde Symkje heard to hawwen. Hja sloech de eagen op en sei tsjin Wiger: „ik tochte, heit! dat jy wol hwet betters dwaen koenen Jacht op earme minsken meitsje o heit!” „Stil mar fanke,” sei Beike, dy’t nou wer by it bêd stean gyng, en Symkje oer de holle striek, „dou moast dy nou mar nearne net mei bimoeije. De holle rekket dy oars alhiel oerstjür. Dou hest’ der joun al sa yn ompraet.” „Hwet stietstou der nou to seuren.” foei Wiger ut, ,,’t liket wol datste in lyts bern foar heste! Wol Symkje ier en by- tyd op bêd krüpe, my goed, mar dêrom hoefstou der net yn dit keamerke for- klomje to litten. Kom mar mei, den ite en drinke wy hwet en geane al mei de tiid ek lizzen. Dy pyn yn ’e holle scil andere. De heer EERDMANS: M. de V.! Ik heb in de vorige vergade ring gezegd: „Dikwijls is er over gesproken, dat de Raad een op zichter voor verschillende werkzaamheden niet noodig achtte en we hebben er nu rekening mee te houden, dat er feitelijk geregeld een hulp is bij den architect.” Bij een vorig punt deelde ik mede, dat ik den architect ontmoette. Deze deelde mij toen mede, dat hij mij kwalijk nam, dat ik deze woorden had gesproken. Ter rectifi catie deel ik mede, dat de architect mij heeft ingelicht, dat hij in 1929 gedurende 4 maanden assistentie heeft gehad. In de tweede plaats zou 't mij aangenaam zijn te vernemen, nu de Raad van Sneek heeft besloten mede te werken tot afschaffing der tollen, of deze tollen nog in den loop van dit jaar kunnen ver dwijnen. In de derde plaats is mij bij een bezoek aan de nieuwe stad worden gebouwd door Gebr. ,1 I De heer PANNEKOEK LOOIS. M. de V.! In verhand met Uwe mededeeling betreffende verbetering van 't Grootzand, zou ik U willen vragen of, nu deze straat wordt verstraat, het niet aanbe veling verdient, dat getracht wordt de stoepen aldaar te onteigenen en een trottoir aan te leggen. Dit zou de veiligheid van ’t verkeer ^bevorderen. De VOORZITTER: Uw verzoek is van te verre strekking dan dat we daar zoo maar over kunnen beslissen. Bovendien wacht deze verbetering al lang en zou die weer niet kunnen worden afgedaan. f Sluiting der vergadering. werkzaamheden verricht zal worden gehandeld. De VOORZITTER: Het geld waarvoor eene vergoeding is toegekend, was reeds tijdens het besluit op; er is al veel meer op. Door ’t bekende raadsbesluit had de architect zich kunnen ont trekken. Den volgenden morgen sprak ik den architect, die mij mededeelde, dat hij 't werk niet in den steek wou laten; wat hij onder handen had, wilde hij, ook al kreeg hij daarvoor geen ver goeding, afdoen. Als man van eer wilde hij 't werk waaraan hij be gonnen was, tot een goed einde brengen. Van den inspecteur der Volkshuisvesting, den heer Liebert, ontvingen wij later een schrijven, waarin hij mededeelt, dat hij 't besluit van den Raad ten zeerste betreurt, en waar de gemeente financieel bij de woningen ten zeerste is geïnteresseerd acht hij 't besluit niet in het belang der gemeente. Deze zaak kan dus nog wel eens een staart krijgen. De heer BOEKEMA: M. de V.! Ik wist niet anders, en ik ver moed ook de andere raadsleden verkeerden in die meening, dan T de woningen die in v. d. Hauw en Vos, gebleken, dat dezen hun materialen daar door de klei moeten aan voeren. Is ’t niet mogelijk de straten aldaar aan te leggen opdat er voor de bouwers een betere toestand wordt verkregen? De VOORZITTER: Ik wil beginnen met te zeggen, dat het me aangenaam is, dat U zich omtrent de hulp bij den architect op de hoogte hebt gesteld. Ik heb U toen reeds gezegd, dat U moeilijk zou kunnen bewijzen hetgeen U beweerde. Het verheugt me, dat U dit thans zoo ridderlijk erkent. Dan de kwestie der tollen. Die is zeer urgent, daar Commissa rissen van den weg morgen daarmee in verband eene vergadering hebben. Zooals U weet, konden we verleden jaar nog niet een meerderheid voor de afschaffing krijgen. Wel heb ik toen bedon gen de tollen niet voor 3 jaren te verpachten, maar ze zijn voor 1 jaar verpacht. Hedenmorgen heb ik nog met heeren Wethouders deze zaak besproken, die ’t geheel eens zijn met den Raad dat de tollen zoo spoedig mogelijk van de baan moeten. Alleen de ge meente Wijmbritseradeel heeft zich nog niet uitgesproken, maar ik hoop dat we daarop niet lang zullen behoeven te wachten. Dan nog Uwe opmerking over de straten. Er wordt aan gewerkt, maar reeds jaren zou t Grootzand worden verbeterd. Daarbij moet ook de brug veranderd, waarom juist besloten is om daarmede te beginnen. We zullen de verschillende verbeteringen zoo spoedig mogelijk bevorderen. De heer VAN DER KLEI: M. de V.! De kwestie van de Blauw poort, die reeds meerdere malen is besproken De VOORZITTER: Deze zaak is reeds op papier gezet en wordt vóór de tentoonstelling nog uitgevoerd. De heer VAN DER KLEI: Ik dank U voor Uwe mededeeling. Onlangs zag ik nog, dat een woonwagen, waarin 11 kinderen daar bijna door een tram werd aangereden. Was dat gebeurd, dan had 't er niet zoo best uitgezien. 11H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6