■I III VAN DER IÏIEER OE BRUIN aml Illlllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tijde staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijden!! HOFSTEDE Illlllllllllllllll ia Ka 1 v e rziekte. Admimsirallekantoor Kil W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Woensdag 12 Maart 1930 25^ Jaargang No 20. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ZIEK ZIJN. BUIKGORDELS firootzand 18, SNEER. Telef. 332 l T'l en den Jubilaris op dien dag niet aan blij ken van belangstelling ontbreken. ct. i Ilteit t ]US II Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE DOELE”, Bolsward. Geef Uw kalveren in het eerste drinken één lepel JELLEMA’s Kal- verdrank en U voorkomt Kalver- ziekte MF" Kosten 20 ets per kalf Een jubileum. f Onze stadgenoot de heer Pieter Wiersma herdenkt 16 Maart a.s. den dag waarop hij voor 35 jaar geleden z’n werkzaamheden begon aan de Kon. Ned. Mij. van Kaas- en Roomboter fabrieken te Bolsward. Een dergelijke lange onafgebroken dienstbetrekking is wel een unicum in onzen tijd. Wij twijfelen dan ook niet of het zal ARUM, Dat het snelverkeer steeds een gevaar oplevert voor de spelende zoontje van den heer B. alhier. Terwijl het jongetje vanachter een stilstaande vrachtauto kwam, werd het aangereden c’uor een motorrijder. Gelukkig kwam het met den schrik en eenige lichtere kvetsmen vrij. PINGJUM, De arbeider A. F. van hier, werkzaam aan de Zuiderzeewerken geraakt met de linkerhand tusschen de basaltsteenen bekneld, zoodat een vin ger verbrijzeld werd. In het ziekenhuis te Harlingen werd dit lichaamsdeel ge-» amputeerd. ZURICH. De heer J. A. Tolsma af komstig van hier, thans hoofd der o. 1. school te Nieuw-Balinge is als zoo danig benoemd te Sebaldeburen. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. i en fa- Raadsverslag gemeente Hindelóopen. HINDELOOPEN, Maart 1930. Heden middag vergaderde de voltallige Raad onder voorzitterschap van den Burge meester G. J. F. A. van Nauta. Secretaris: G. Stallinga. HEERENVEEN I. 12 ct. 10 ct. en gezin en de zorgen die daar dagelijks zijn, maar die wij zoo gemakkelijk ver geten, omdat wij het zoo druk hebben met ons zelven. Dit laatste betreft vooral den man. Hij heeft vaak zoo weinig oog voor die altijd weerkeerende zorgen waar de vrouw des huizes van den morgen tot den avond voor staat, en die soms in duizend klei nigheden bestaan, maar die er zijn en blijven en... afmatten. Een prestatie waar vaak geen oog voor was; die ook niet gewaardeerd werd; die dikwerf nimmer door eene vacantie werd onderbroken en verlicht, en waar door het leven zoo geweldig eentonig en inspannend werd. Dat men dit niet eer der gezien had, en niet dieper daarop was ingegaan en niet meer getracht had dit te helpen verlichten. Neen maar, dat zou anders en beter, zoodra maar eigen gezondheid terug mocht keeren. Ja, en dan nog die takt en het geduld dat de huislgenooten hapden voor de verpleging. Niets was te veel en te lang en te zwaar en te duur en te vermoeiend als daardoor maar verlichting van lijden kon worden aangebracht. Nog nooit wer den elkanders goede eigenschappen zoo opgemerkt als in dagen van krankheid en nimmer leerde men zoo danken voor el kanders bezit. Althans wanneer de krankheid geheiligd wordt aan het leven en men zelf door haar geoefend. Daar komt nog iets bij. Onwillekeurig gaat de blik naar het verleden, en wordt de afgelegde weg overdacht. Wat kwam daar ook veel op voor hetwelk anders had gekund en gemoeten. Ten opzichte van zich zelf en van de zijnen, en van de menschen met wie men om ging, ach op duizenderlei manieren. Wie die zich dit niet telkens tot beschamens toe te herinneren heeft, en tevens te herzien? Niet het minst is dit de vrucht van het ziekbed, wanneer de schadelijke wegen worden ontdekt, met het voornemen, daarbij van op den rechten weg te wor den geleid. Dan heeft er tevens verootmoediging plaats en wordt het krankbed een zegen voor het volgende leven. Bovenal leert het ook denken aan de toekomst.’ Want wij hebben hier geen blijvende plaats, en eens komt de laatste krankheid, waar elk voorafgaande ongesteldheid naar toe wijst. Niemand, die zeggen kan, wan neer en waar en hoe het levenseind zal worden verkregen, maar dat het komt is zeker. Daarom Is elke levensverlenging, en elke oprichting van het ziekbed een groote gunst, waardoor de nog restende dagen dubbel op prijs gesteld dienen te worden, en daarvan ook het kenmerk te dragen hebben. Die het leeren mag heeft niet tever geefs geleden. Hij is in de lijdensschool geoefend geworden en zal als de krach ten zijn vernieuwd, den weg weer gaan met nieuwen moed en een dankend hart en een blij verlangen ook om meer dan ooit te woekeren met den tijd en in den tijd iets te leggen van de eeuwigheid. Dan dient ongetwijfeld de krankheid ter genezing. WOMMELS, 8 Maart 1930. Be-, noemd als onderwijzer aan een O. L. School te Hillegom onze vroegere plaatsgenoot de heer S. Mensonides, thans tijdelijk als zoodanig te Delft. I dl Bent u wel eens ziek geweest? Wer kelijk goed ziek? Dat valt niet mee, vindt ge wel? Natuurlijk hebben wij dien toe stand wel eens in beschouwing gehad, naar aanleiding van hetgeen wij bij an deren zagen. Werktuigelijk zeiden wij dat de gezondheid de grootste schat is, en dat een gezond mensch een gelukkig mensch genoemd moet worden en als wij eens met de kranken in aanraking kwamen, spraken wij hen een medelij dend woordje toe, 'en wenschtenj hen beterschap, maar daarmede keerden wij dan ook tot den gewonen gang van het leven terug, hetwelk ons immers van alle kanten riep en opeischte, en onze krachten en gaven vroeg. Tot we, op een gegeven oogenblik, niet meer konden. Wellicht hadden wij Öit al lang voelen aankomen in de aan sluipende vermoeienis, die ons alles zoo zwaar deed vallen, of in die duizeling, welke ons soms overviel; of in dat ge7 brek aan eetlust en arbeidsvermogen, ’t Was alsof men ons overal tegen hield. Zelfs het denken werd bemoeilijkt om dat het zoo hamerde in het hoofd en toen kwam eindelijk de ré-actie na lange in spanning en afwachting. Toen moesten wij 't opgeven, en kon den niet meer. Toen kwam de afzonde ring en de geneesheer en de medicijnen en de stilte. Want toen waren wij ziek. Het kan ook zijn dat wij dit plotseling worden, zonder dat de krankheid zich vooraf ging aankondigen en wij zoo maar uit den arbeid werden weggeno men. Dit is het geval vóór en na met dui zenden. In weinige woorden Is hier het lot van velen beschreven, en zoo zijn er allerwege. In alle standen en klassen en van eiken leeftijd en ouderdom en van beider geslacht. Soms die kort, soms ook die heel lang worden neergelegd. Soms met het blijde vooruitzicht van na een flinke rustpoos en het doorworstelen -zan de crisis met frisschen moed en nieuwe kracht den arbeid weer te mogen hervat ten, soms ook met geheel geen uitzicht op herstel en terugkeer van het volle, rijke leven, hetwelk men eens zoo lief had en zooveel beloofde. Wie kent ze niet de velen, die jaar en dag nederliggen en aan wie zoo langza merhand allerlei idealen ontvallen en il lusies vergaan? En in den geest plaatsen wij ons aan de zijde van deze allen, en spreken onze troostwoorden hen toe en uiten onze hartelijkste wenschen voor hun volledig herstel. O.m. zijn ingekomen de volgende stuk ken: een schrijven van J. van Douwen, dat hij ingevolge ’s Raads verzoek zijn taak als onderwijzer in de o. 1. school na 1 Jan. 1930 zal hervatten, onder voorbe houd zich niet voor een bepaalden tijd Niettemin meenen wij toch ook wel eens te mogen opmerken, dat er een me- nigvuldigen zegen ligt in het ziek-zijn, die voor het latere leven van groote be- teekenis kan worden. Vooreerst leert men daardoor de ge zondheid waardeeren, en voor haar, als voor een groote gave danken. Want wat hebben wij als het er aan toekomt over haar weinig te commandeeren en wat kunnen wij doen, alsof wij heer en ge bieder over haar zijn. Wat hebben wij wel eens lichtzinnig met haar gespeeld, en gespot; wat heb ben wij onze krachten en vermogens wel eens overschat, en in de waagschaal ge steld; wat waren wij vaak roekeloos in den omgang met ons groote bezit, als of het geen waarde had. Voorts, men krijgt daardoor meer dan ooit gelegen heid om eens rustig de aandacht te wij den aan zijne omgeving. Aan eigen huis f De afdeeling Bolsward van de maatschappij tot nut van het algemeen organiseerde j.l. Vrijdag een bijeen komst in De Doele waarbij als spreker optrad de heer A. Alt met een voor dracht over een der vermaardste mu ziekdramatische werken van Ambroisie Thomas, n.l. Hamlet. De tekst voor deze opera is voor een groot gedeelte ontleed aan het beroemde treurspel van Shake speare. De Doelezaal was flink bezet met een aandachtig luisterend en dankbaar gestemd publiek hoe kon het ook anders. We hebben zelden den heer Alt op een zoo amusante en boeiende wijze een der opera’s hooren uiteenzetten. De zeer mooie en duidelijke lichtbeel den, de bevattelijke tekst en muzikale illustratie door den heer Alt gegeven, verschaften de aanwezigen een zeer in teressante en leerzame avond. Vooral de gekleurde beelden uit het slot Else- neur waren schitterend. Van de mooie gramafoonplaten ont roerde ons het meest, het lied van den waanzin van Ophile. De ademlooze stil te gedurende de geheele voordracht WITMARSUM, 8-3-’3O. Aan navol gende personen, ingeschreven voor den dienstplicht voor de lichting 1931 uit de gemeente Wonseradeel is vrijstelling verleend wegens broederdienst: Ruurd van Abbema, Albe Algera, Harmen Alkema, Douwe Anema, Eeltje de Boer, Jan de Boer, Jacob Brouwer, Jan Bruinsma, Meinte Buwalda, Sjirk Buwalda, Tjipke Buwalda, Anionius Franciscus Maria Claessen. Franciscus van Domburg, Rink van Dijk, Age Dijk stra, Cornells Elgersma, Koenraad Fa ber, Rein Feenstra, Gerben Gaastra, Anno Ijsbrand Galerna, Hilbrand van Gorkum, Dirk Hilarides, Tiberius Cor nells Hoekstra, Sipke Hogendorp, Do- minicus Huisman, Teije Huitema, Klaas Jagersma, Hidde Kamstra, Jan Katstra, Pier Kooistra, Folkert Kooijenga, Sij- bolt v. d. Linde, Douwe Lycklama Nijeholt, Thie Lycklama A Nijeholt, Hidde v. d. Meer, Riemer Mensonides, Pieter Obbema, Dirk Posthuma de Boer, Rinse Postma, Walle Pijlman, Emke Rienstra, Oege Rinia, Johannes Risselada, Sijtze Roorda, Jan Rouwé, Sipke de Schiffart, Laas van Straten, Bouwe Talsma, Eibert Tigchelaar, Jan de Vries, Meindert v. d. Weert, Hein Westra, Dirk Jildert Wiersma, Herman Sjoerd IJdema, Hilbrand Zeinstra, An dries Zoodsma, Theunis Zuilderveld en Pieter Zij Istra. WOMMELS, 10 Maart ’30. Gisteren avond trad voor de Vereen. „Paulus” alhier op de toneelclub van de V. C. J. afd. Huuizum met het tooneelstuk „De Hoogste Wet” van Dr. J. L. Walch. Over het geheel werd uitstekend spel gegeven, zoodat ejn klein toespraakje van Ds. Engelkes dan ook ten zeerste verdiend was. We hopen dat het bestuur voor de volgende winterbijeenkomsten wat het gegevene betreft weer zoo goed mag slagen als deze winter het geval is ge weest. was voor den heer Alt het beste bewijs dat z’n auditorium geheel meeleefde. De heer Bruins was dan ook voorzeker de tolk der aanwezigen, toen deze in een kort slotwoord zijn hartelijken dank be tuigde aan dn heer Alt voor deze bij zonder mooie lezing. te kunnen binden; goedkeuringsbesluiten van den Min. van Ged. Staten van R. B. tot verhuur gem. Tuinbouwland en gemeentewonin- gen; mededeeling van den Min. van Arbeid, Handel en Nijverheid tot vaststelling bij dragen woningwet voor met rijkssteun gebouwde woningen voor het exploita- tiejaar 1928-’29; K.B. tot goedkeuring van het R.B. tot wijziging der reinigings- en ontsmet- tingsverordening; proces-verbaal van opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Ingevolge een verzoek van den heer H. M. van Meekeren besluit de Raad met algemeene stemmen aan hem een gedeel te gemeentegrond voor onbepaalden tijd in erfpacht af te staan, zulks tegen ver goeding van fl.per jaar. Aan R. Pieters, gemeentewerkman, wordt overeenkomstig zijn verzoek eer vol ontslag verleend. De obligatie no. 10 der geldleening oorspronkelijk groot f21000 wordt uit geloot. De Balans, en Verlies- en Winstreke ning van de Vereeniglng Woningveree. niging van den Chr. Nat. Werkmansbond over het paar 1929, wordt In handen van een commissie bestaande uit de heeren Smit, Bakker en Leenstra, gesteld, ter fine van onderzoek. De pensioenregeling van de bode R. Paauw stelt de Raad vast op f50. Wegens het bedanken alszoodanig van den heer P. ten Kate benoemt de Raad met 4 stemmen den heer M. Wijnia tot lid der Commissie van Toezicht op hei Lager Onderwijs in deze gemeente. Mej. C. de Vries verkrijgt 2 stemmen. De resteerende 3 perceelen van het gem. Tuinbouwland worden aan H. Al kema e. a. verhuurd. Conform het voorstel van B. en W. be sluit de Raad het voorschot ex-artikel 101 L. O.Wet 1920, over 1930, voor het Bestuur der Bijz. School, alhier vast te stellen op f300. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. tot reorganisatie der gemeen- tereinlging. Een minderheid stelt voor tot invoering van het tonnenstelsel over te gaan. De meerderheid is tegen Invoe ring. De Burgemeester acht de bestaande toestand voor deze gemeente verre te verkiezen boven een reorganisatie, zoo- als de minderheid deze wenscht. De voorzitter motiveert zijn standpunt uit voerig. Wethouder Glashouwer is ook tegen deze absolute reorganisatie. Spreker wil een verbetering op bescheidener schaal. Aan de discussie die hierop volgt, ne men alle leden deel. De heer Van Elselo zegt, dat waar de Raad zich in November 1929 in begin sel uitsprak voor reorganisatie der ge- meentereiniging en B. en W. dienten gevolge werden uitgenoodigd met uit voerige voorstellen te komen, spreker als minderheid van dit college zich op het standpunt heeft geplaatst de raad ’n overzicht aan te bieden, zij het dan ook in groote lijnen, wat er noodlg is voor eert reorgariisatie, hoe men zich deze verandering moet denken, en wat de kosten zijn. Het gaat volgens spreker niet aan, alle jaren over reorganisatie te spreken, zonder ooit een beslissing la die richting te nemen. Daarom zal spreker gaarne zien, dat de Raad zich thans uitspreekt, wat me» nu eigenlijk wil. Besluit men in beginsel tot aanvaarding van dit minderheids- voorstel, aldus spreker, dan kunnen B. en W. in een der volgende vergaderin gen met meer omlijnde plannen komen, w.o. een leeningsplan enz. De heer H. M. van Meekeren wil de faecaliën naar zee doen brengen. Spre ker gaat in deze met den heer Glashou wer mede. De heeren Smit en Bakker juichen het toe, dat hier een voorstel ter tafel is gebracht tot geheele reorgani satie, en zijn het volkomen met den heer Van Elselo eens, dat de reinigingsdienst hier grondig veranderd moet worden. Ook de heeren U. van Meekeren en S. Leenstra sluiten zich hierbij aan. De voorzitter beaambt nogmaals dal deze reorganisatie hier niet noodzakelijk is. Besmettelijke ziekten komen hier zoo goed als nooit voor, zoodat men uit een oogpunt van volksgezondheid de reini gingsdienst niet behoeft te veranderen. Spreker acht ook het financieele offer Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. VOETBAL. C. A. B. wint met 2-1 van Sneek II. Als om precies 2 uur arbiter Lusthof beginnen fluit, zijn weer een 150-tal supporters aanwezig, met de vaste overtuiging dat C. A. B. wel zal win nen. Het begin is echter niet zeer hoopvol, direct zitten de Sneekers voor hef C. A. B.-doel, en zoo ontstaan eenige zeer gevaarlijke oogenblikken, keeper v. d. Heide is echter op z’n plaats, zoo dat doelpunten nog uitblijven. Langzamerhand komt C. A. B. er iets beter in, aanval op aanval wordt onder nomen, doch alles strandt op de Sneeker achterlinie, het verband is in onze voor hoede zoek, soms lijkt het zelfs dat ze allemaal de kluts cp een gegeven oogenblik kwijt zijn. De Sneekers zitten echter ook niet stil, op een gegeven oogenblik gaat de linksbuiten er met den bal van door, een prachtvoorzet volgt, Huisman Jr. en De Vries willen tegelijk den bal bemacntigen, dit wordt C. A. B. noodlottig, Huisman trapt te gen De Vries aan, de bal stuit terug in eigen doel; het noodlot is voltrokken, 10 voor Sneek. De supporters staan bedrukt te kijken en vreezen het ergste, gelukkig denken de spelers er anders over, hard wordt gezwoegd om de gelijkmaker, het is dan ook v. d. Hauw die de gezichten aan de lijn doet opkhren, n.l. onver wacht breekt hij door de achterlinie, de keeper loopt uit, doch het schot is hem te machtig. 11. De laatste oogenblikken krijgen we o een mooi op en neergaand spel te zien, I jeugd, ondervond Zaterdagmiddag het de partijen wegen vrijwel tegen elkaar op, doelpunten blijven ^chter uit, zoodat rust met gelijken stand ingaat. Na rust pakken beide partijen flink aan, spil Huisman en De Vries zwoe gen om het hardst, ze kunnen echter niet verhinderen dat de Sneekers eenige malen gevaarlijk voor ’t doel zijn, doch door slecht schieten gaan deze benauw de oogenblikken gelukkig zonder onheil voorbij. Als even later de C. A. B.-voor- hoede er met de bal vandoor gaat, geeft Roorda door naar v. d. Veer, deze plaatst naar A. Hoekstra doch door jammerlijk missen gaat deze prachtkans verloren. Direct hierop weer een doorbraak, weer hetzelfde spelletje, doch nu is ’t v. d. Hauw die de bal krijgt toegespeeld, genoemde speler maakt geen fout, en onder donderend gejuich der talrijke supporters wordt C. A. B.’s 2e doel punt geboren. Sneek zet nu geweldig op, de bal is niet voor ’t C. A. B.-doel weg te slaan, de Sneekers zijn dan ook thans beslist sterker, onze backs zijn echter uitmun tend op dreef en zorgen telkens voor opluchting. De laatste minuten verstrij ken onder een benauwend stilzwijgen, doch C. A. B. houdt stand, dan klinkt het eindsignaal, en C. A. B. heeft een zwaar bevochten overwinning behaald1. Wel had een gelijk spel beter de ver houding weergegeven, doch spel is spel, en 2 kostbare puntjes zijn weer in de wacht gesleept. Op naar ’t kampioenschap zij onze leus, nog 1 wedstrijd tegen Frisia te Leeuwarden gewonnen, en C. A. B. is kampioen. Opgepast dus jongens, er moet ge wonnen worden. Keeper en beide backs waren dezen middag in optima forma, middenlinie was ook goed, vooral De Vries speelde een uitstekende wedstrijd, ook rechter vleugel en niet te vergeten de midvoor waren goed, echter de linkervleugel was heden onvoldoende. C. A. B. III vertrok naar Lemmer II en kon het niet bolwerken. Met een 6-0 ne derlaag moesten ze het veld ruimen. De baby’s van C. A. B. behaalden al hier tegen de Black-Boys-junioressen ’n 4-3 overwinning. t De bierhandel van den heer G. Foekema aan de Kade alhier, is bij on- derhandsche verkoop overgegaan aan de firma A. v. d. Sluis te Leeuwarden. I Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken ’’/jCt 60 ct 45 ct. 05 ct. t saui) ct. SOLIED ADRES VOOR BRILLEN BREUKBANDEN -EN ■ken. .U1D* lodel. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2H ct. Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 Leesgeld fr. p. P- Per half Jaar 11 -50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1