HOOFDPIJNÉN flflusrfeerl in dll Blad PRACHT-ORGEL uitnemend fabrikaat, vele regis ters, fraaie kast, zéér mooie muziek. I 11 M I SAMBO en JOCKO (Van een leeuw en een aap) 1-- door G. Huiduitslag |OH. DE HEER 1 ROTTERDAM! B Advertentiën Uit den Omtrek. Nieuwstijdingen, Faillissementen. TIJMSTRA, BLOEMHOF STRIKWERDA BOLSWARD—SNEEK STER-TABAK maar sedert deze heerlijke tabak ook in Indiê verkrijg baar is, blijft er nietj meer te wenschen over. STEK MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. H.H. Veehouders! Ingezonden Mededeelingen het proef. H Ingezonden Mededeelingen HARLINGEN. „Waar volk Is, Is nering”, zegt het spreekwoord, maar we denken dat de polderjon gens die (nu de Zuiderzee-cam- pagne weer Is begonnen) Zondag- middags Harlingen met een bezoek WOMMELS. Benoemd tot con troleur ter uitvoering van het melk- besluit te Beilen ((Dr.) de heer S|. de Boer, controleur aan de Coöp. Zuivelfabriek alhier. worden op Zondag reedt extra patrouillediensten door haar ver richt. 83. Zie juffrouw Hupstra’s trouwe dienstmaagd Een roos die in ’t verborgen bloeit, Die, onder leiding van haar moeder, In vlijt en deugd is opgegroeid. Nooit stelt het lieve kind teleur, Om zes uur staat z’ al voor de deur. hi dl 4 zc J. Groote Oplaag, Succes verzekerd. Br wordt te koop aangeboden De directeur en eigenaar van het bekende circus Sarrasani heeft, naar het W. B. meldt, in'de bladen een adlvertentie geplaatst, waarbij hij zijn circus te koop aanbiedt. Hij verklaart daarbij tevens, dat het onmogelijk wordt tengevolge van de talrijke beperkende voor schriften, de zware belastingen enz. een dergelijke onderneming bij haar geweldige kosten, waarvan ’n leek geen flauw begrip heeft, op behoorlijke wijze te besturen en te doen bloeien. De Jaarbeurs te Utrecht. De 22ste jaarbeurs is wederom geopend, thans voor het eerst in het vergroote gebouw. Dat de Utrechtsche Jaarbeurs zich in een algemeene belangstel ling mag verheugen, blijkt wel uit het meeleven van ons Vorstelijk Paar met deze belangrijke gebeur tenis. De nieuw aangebouwde vleugel imponeert door zijn eenvoud en streng zakelijk karakter, Door de royale ramen in de groote hal, zoo wel als door het geheel glazen pla fond heeft men een schitterende lichtval gekregen. Deze nieuwe vleugel die den lengte heeft van 40 M. is 37'/2 M. breed en bestaat uit 5 verdiepin gen, die behalve de hoogste uit zicht geven op de benedenruimte. Wat de deelneming aan deze voorjaarsbeurs aangaat, deze is ’n buitengewone verrassing geweest. Niet minder dan 213 aanvragen om rujmte moesterj worden afgewe zen. 81. 82. „Hier ben ik”, denkt de stakker zuchtend, Maar door het lossen van den ballast, „Althans voorloopig uit den brand”. Krijgt de ballon de vrijheid weer; Want aan het schuitje hangt, als ballast, Hij schiet dus plotseling naar boven En weldra ziet men hem niet meer. Niets hoort men in den stillen nacht, Dan juffrouw Hupstra’s jammerklacht. 1 WITMARSUM,TlMrtHet jaar verslag van de Coöp. Vereen, voor Electrischa Centrale verlichting Witmarsum, Pingjum, Arum, Ach- lum, gevestigd te Witmarsum, luidt In het kort als volgt: Het ledental is met één vermeer derd t.w. Witmarsum 331, Pingr jum 236, Arum 292, en Achlum 148 te zamen 1007. De Commissie tot het nazien der rekeningen bestaat uit de heeren D. Smeding, te Witmarsum, S. Rek ker te Arum en H. Boonstra te Achlum. In het personeel kwam geen verandering. De exploitatie wijst aan door de provincie is geleverd 15502 K.W.U waaronder begrepen ijzer en ko- perverliezen. Aan stroomgeld f3992.04, aan 91.63 K.W. hoogste avondbelastlng f 13744.50, aan Kolenclausule f441.48, aan huren f252, over dracht f 180, Onderhoud transfor matoren f248, samen f 19658.00. Dit bedrag werd verminderd met f3280 extra vergoeding, zoo- dat de kostprijs van de stroom f 16378.02 heeft bedragen. Het bedrijf leverde af aan straat verlichting, gr. mot., kl. mot. ver warming 7682 K.W.U. De afreke ning met de leden is wederom voor hen die vast recht betalen tegen 16 ct. per K.W.U., terwijl contractan ten een stroomprijs van 41 ct. per K.W.U. in rekening wordt ge bracht Het aantal aangesloten motoren bedraagt 111 met in totaal 337 P.K., te Witmarsum 31 motoren met 93% P.K., te Pingjum 43 met 1213^ P.K., te Arum 23 met 86>/2 P.K. en Achlum 14 met 35 P.K. De 15 bedrijven met motoren hebben afgenomen 15796 K.W.U. De Vereeniging heeft nog de vol gende leeningen loopen: Spaarbank Arum f 30397.26, oor spronkelijk groot f90000, Alg Fr. f 12000, oorspr. gr. f30000, Doops- gez. instelling f 15000, oorspr. gr. f 15000. In de vier dorpen zijn aangelegd vereeren, nu niet bepaald met open armen worden ontvangen. Van dergelijke ruwe klanten wordt een caféhouder of winkelier niet veel beter van. De „Fran. Crt” meldt onder staand bericht: In een bierhuis aan de Noorder- haven te Harlingen ontstond Zon dagnamiddag te omstreeks 5.30 uur eenj ernstige vechtpartij. Eenige polderwerkers, afkomstig uit Groesbeek, te werk gesteld bij de ophooging van den Zuiderzeedijk tusschen Zurich en Harlingen, brachten een bezoek aan Harlingen waar zij de noodige biertjes dron ken. Een Harlinger, W. B., kreeg het te kwaad met de Groesbeekers en deze laatsten trokken de mes sen. Een vordering van den café houder om het café te verlaten, werd met hoongelach beantwoord. De rumoerige gasten eischten meer bier. De caféhouder weigerde hun te tappen, waarna een algeheele vernieling van den Inventaris van het bierhuis volgde. Tafels, stoelen, spiegels, glazen, en flesschen werden dooreenge- worpen. De belhamels werden door de politie, Inmiddels te hulp ge roepen, uit het café gewerkt. Óp straat keerden zij zich tegen de politie, die daarop met sabel en gummistok de vechtersbazen bui ten de gemeente bracht, waarbij enkele gevoelige klappen vielen. W. B. had vier bloedende won den aan armen en hoofd. Toen de politiemannen van die expeditie te rug waren, werd weder in een an der bierhuis aan de Vijverstraat assistentie gevraagd; ook daar was de boel kort en klein geslagen. Dit is de eerste Zondag van de campagne; wanneer zulks op die manier doorgaat, zal de politie met rijkspolitie versterkt moeten wor den; het korps is te klein en nu tn 1M3 te Witmarsum IX !!*ht- punten met 29 stopcontacten, Ping jum 96 met 22, Arum 63 met 18 en Achlum 45 met 6. Witmarsum 2 gratis lichtpunten met 3 aansluitin gen, Pingjum 4, Arum 2 en Achlum 1 gratis lichtpunt met 1 aanslui ting. Witmarsum 1 krachtleidlng, Pingjum 3 en Arum I. Vanwege de Assurantlevoor- schriften werden te Witmarsum 2 lichtpunten vernieuwd, Arum 2 en te Pingjum 16. 65 meter leidingen zijn vernieuwd met 2 krachtaan- sluitlngen. De distributie bestaat uit: Witmarsum 431 M. grondkabel met 3964 bovengr. Pinjum 774 met 674IJ. 25. Arum 714 me» 710L.25, Achlum 120 met 2891 M. Samen 2039 M. grondkabel en 20697.50 M. bovengrondkabel. Het stroomleverlngsbedrijf heeft zooals uit de verlies- en winstre kening blijkt, per 31 Dec. 1929 over 1929 een winst van f 1294.34, ter wijl het magazijn met een verlies sluit van f 279.53'4. zijn vadef te nemen, voor deze Efjti Amerikaansche reis ondernam, welke deze week zou plaats heb ben. De jonge man moet op den weg met de stoomtram In aanraking zijni gekomen, zonder dat dit Is opgemerkt, en werd alzoo bewus teloos gevonden. Zonder bij ken>- nls te zijn gekomen is hl] nog dien zelfden nacht overleden. Per Radio werd het ongeval ken baar gemaakt, en bereikte alzoo de ontstelde ouders. Men kan zich den toestand der familie beter in denken dan beschrijven. Te Utrecht bleef een der spelers op het sportveld plotseling dood, tot niet geringe consternatie van het aanwezige publiek. Natuurlijk ontbrak het ook deze week niet aan allerlei misdaden. „De Telegraaf” kreeg onge- wenscht bezoek van vreemdelingen die de kas gingen controleeren, en een bedrag van ongeveer f5000 meenamen, en in de zuivelfabriek te Ruinerwold hoopte men even eens zijn slag te slaan, doch werd door naar huis keerende feestgan gers daarin belet. Hals over kop, koos men per rijwiel het hazenpad zonder ontdekt te zijn. Ook in de gemeentekas van Papendrecht moet een tekort van f25000 zijn ontdekt Terwijl de verdachte moordenaar van het meisje in de bosschen te Bennekom schuldig moet staan aan minstens een acht tal Inbraken. En nu eindigen wij wederom ons overzicht, in de hoop op goede be richten voor een volgende week. WITMARSUM, 12 Mrt. De koe- melkerij van Sj. Jansen aan den Vlletsterweg alhier, werd gekocht door J. van der Eems als lastheb ber van den heer J. W. van Popta voor f 2404. Dit pand werd 45 maal verhoogd. SNEEK. In een dezer dagen ge houden vergadering van het door B. en W. uitgenoodigde comité ter voorbereiding van eenige fees telijkheden bij de a.s. opening van onze nieuwe veemarkt, is tot voor zitter gekozen de heer IJ. P. Veld huis, tot vice-voorzittar de heer El Priester, tot secr.-penningm. de heer H. de Boer, tot 2de secreta- ris-pennlngm. de heer Q. v. d. Pijr pekamp. Het vooriooplge plan dezer fees telijkheden is opgemaakt en zal met een begroeting aan het ge meentebestuur worden voorgelegd. Aan de drie hier bestaande Mid- denstandsvereenlgingen zal wor den verzocht een commissie te vor men Inzake de feestelijkheden, welke zij zich hadden gedacht, sa men te werken met het comité. De data zijn voorloopig gesteld op Dinsdag 16 en Woensdag 17 Sept. a.s. en voor beide dagen is een rijk programma ontworpen. Een aantal zakken vol met zand Zij stort ze over Sambo leeg, Die nu de volle lading kreeg. 84. Heel zachtjes sluipt ze naar de keuken, Om, voordat zij haar juffrouw wekt, Te zorgen, dat de kopjes schoon zijn, En dat de tafel is gedekt. Al zoekend naar de vatenkwast, Steekt zij haar hand in d’ aanrechtki»! - WITMARSUM, 12 Mrt. In het café van J.Kuperus alhier werd he denmiddag ten overstaan van No taris S. van der Burg te Makkum verkocht de Sate en landen op, Oosthem onder Witmarsum, in 13 perc. mede eigenaar de heer Jetze S. Buwalda. Perc. I voor f4949, door A. J Buwalda en Sikke Tolsma. Perc. II10 voor f 38784.05, door Jetze Buwalda. Perc. XI voor f2659.80, door J. Ooien ga. Perc. XII voor f5172.75, door J. Kramer. Perc. XIII voor f 3304, door Jetze S. Buwalda, voorn. Volgens het weekblad „Handels belangen" werden, gedurende de maand Februari bij de gezamenlij ke griffies In Nederland gedepo neerd 113 crediteurenlijsten met ’n totaal passief van f2.339.673.76, waarvan preferent is f283.489.49. Vanaf 1 Januari 1930 werden in totaal gedeponeerd 266 crediteu renlijsten met een totaal passief van f4.153.805.49, waarvan prefe rent is f597.453.69. Ook voor eenig amusement is ge zorgd. De gemeente Utrecht bied! Maandag 17 Maart aan de deelne mers een concert aan met mede werking van het Koor van Toon kunst, terwijl het Jaarbeursbestuur aan de deelnemers ’n schouwburg- voorstelling op 18 Maart aanbiedt. Bedriegen de teekenen zich niet, dan staat Utrecht dezer dagen in het brandpunt der belangstelling wat we het actieve jaarbeursbe? stuur van harte toewenschen. De moord te Bennekom. Omtrent het onderzoek der justi tie inzake den moord te Bennekom kan nog worden meegedeeld, dat de aanwijzingen tegen den verd. J. Hoek onlangs zeer versterkt zijn door ’t vinden van resten van ver brande kleedingstukken bij zijn woning te Ede. Het had de aandacht van de bu ren van verdachte getrokken, dat daags na den moord de rook uit den schoorsteen van Hoek’s wo ning een afschuwelijken stank ver spreidde, welke aan de lucht van verbrande kleedingstykken herin nerde. Naar aanleiding van daarover door de buren afgelegde verklarin-' gen is een onderzoek ingesteld; in een hoop asch bij de woning wer den inderdaad eenige stukjes half verbrande kleedingstof gevonden. Deze resten worden thans aan een onderzoek onderworpen. Presentiegeld voor raadsleden. Het vele geschrijf over de ver goeding of het presentiegeld aan Eerste Kamerleden schijnt ook weerklank te vinden in sommige gemeenteraden. We lezen uit het Raadsverslag van de gemeente Schoonhoven. Bij besluit van Ged. Staten van 9 Febr. 1920 werd het presentie geld van de leden van den Raad vastgesteld op f 3 voor elke bijge woonde raadsvergadering. Deze regeling is dus tien jaar oud. In de laatstgehouden vergadering van den Raad hebben twee leden het verlangen geuit te bevorderen de ze presentiegelden te herzien. Gevolg daaraan gevende hebben B. en W. deze aangelegenheid ter sprake gebracht in de vergadering van run college. Bij die gelegenheid kon evenwel geen overeenstem ming worden verkregen. Beide wethouders, dus de meer derheid waren de meening toege daan dat een bedrag van f3 per zitting voor deze gelmeiente vol doende werd geacht, aangezien h.i. een presentiegeld slechts als een tegemoetkoming in ’t geleden tijd verlies moest worden beschouwd en het bekleeden van het raadslid maatschap geenszins beteekende, dat alle tijdverlies ten volle in geld diende te worden gewaardeerd. De voorzitter kon zich met dit denkbeeld niet ten volle vereenigen Hij wees daarbij op de langdurige raadsvergaderingen. Tot voor en kele jaren duurde een raadsverga dering slechts 2 3 uur, tegen woordig 4 5 uur, een vermeerde ring derhalve van 2 uur per zitting Voorts is heft aantal commissie vergaderingen belangijk toegeno men. Hiervoor mag geen vacatie geld worden toegekend. Het is bil lijk en zeer wel te verdedigen, dat ook deswege het daarvoor geleden tijdverlies geldelijk wordt gecom penseerd, zij het dan ook langs een anderen weg. Verhooging van het presentiegeld met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1930 is dus te rechtvaardigen. De voorzitter stelt daarom voor te besluiten de Ged. Staten in over weging te geven het presentiegeld vast te stellen op f4 f4.50 voor elke bijgewoonde zitting. Al te duidelijk is ook niet goed, I We lezen in de „Tel." een staal-1 tje van de duidelijkheid der Neder-1 landsche taal in gebruike bij onze! Rechterlijke macht. Het betreft hier I een dagvaarding tegen iemand uit I Breda. Bedoelde persoon is naar alle I waarschijnlijkheid bij herhaling I dronken geweest. I Deze dagvaarding luidt in rech-l terlijke stijl aldus: 1 „Staat terecht... terzake, dat hij I op 6 Augustus j.l., des voormiddag: I omstreeks 12.15 uur, onder de ge l meente Breda zich in kennelijken I staat van dronkenschap heeft be-1 vonden op den openbaren weg de I Veemarktstraat, zulks gepleegd na I bij onherroepelijk geworden von-l nis van het kantongerecht te Breda I d.d. 24 Augustus 1929 te zijn ver-l oordeeld wegens gelijke overtre-l ding, terwijl tijdens het plegen diet! overtreding nog geen jaar was I verloopen sedert een vroegere on-1 herroepelijk geworden veroordee-1 ling van verdachte wegens gelijks I overtreding, gepleegd binnen «t I jaar nadat een vroegere veroordee-l ling van verdachte onherroepelijk! was geworden, terwijl tijdens het! plegen dezer overtreding nog geen I jaar was verloopen sedert een vroe-j gere veroordeeling van den ver-j dachte wegens overtreding van art, I 426 van het Wetboek van Straf-1 recht onherroepelijk was gewor-l den, welke laatste overtreding was I gepleegd binnen een jaar nadat'ui vroegere veroordeeling van deal verdachte wegens gelijke overtre-l ding onherroepelijk was geworden,! zijnde deze laatste overtreding we-1 derom gepleegd binnen een jaatl nadat een vroegere veroordeeling! van den verdachte wegens overtre-l ding van artikel 453 van het Wet-I boek van Strafrecht onherroepelijk! was geworden.” Is het u misschien nu duldeïïikl niet? Geen wonder, deze puzzle! was ook de Bredasche kantonrech-l ter te geleerd, eveneens de officier I van justitie te Breda. Een dergelijk stijlbloempje lil dan zeker voor ons leekenverstand I ongenietbaar. Uit de dezer dagen gepubliceerde uitslag van het proef veld van het 0. B. W. te Sneek, by den heer HOEKSTRA te Loönga, blijkt over-duideljjk dat 'n flinke stikstofbe. inenting zéér rendabel 1b, zelfs hoe zwaarder hoe beter. Echter biykt hieruit óók, dat ieder, die maar eenlgssini kan, de vóórbemesting met Superfosfaat beslist niet mag nalaten. Zij, die nog mochten twijfelen of nadere over tuiging wenschen, kunnen wjj in volle vertrouwen, In hun eigen belang verwijzen naar het bekende- adres. N.V. KUNSTMESTHANDEL J- TABAK 01 8C V( 11 I Prijs slechts Fl. 225.- Betaling met slechts F1.6.— per maand. Volle garantie 1 Leve ring franco huis. Vraagt om gaand inlichtingen aan het oude bekende adres: Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op bij vocht afscheidende uitslag en eczema’s bovendien nog wat Purol- poeder, Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. MlJIJlj I' J ,,/A werd gemarteld door hoofdpijnen, met veelvuldige aanvallen van duizelig heid, waardoor ik niet kon zien. Ik heb een zittende werkkring ik ben opzichter in een drukkerij. Eindelijk probeerde ik Kruschen Salts en van dat oogenblik af ben ik geheel veranderd. De hoofdpijnen zijn verdwenen, evenzoo de duizelingen, maar het beste van alles is, dat ik nu weer mijn bril kan dragen, wat ik ver scheidene foren niet kon doen, omdat deze niet sterk genoeg was Ik leed ook aan een slechte spijsvertering, waardoor ik 's winters voortdurend mijn handen moest warmen. Nu op 58-jarigen leeftijd, neem ik het geheele jaar door een koud bad. Smaak en eetlust zijn teruggekeerd en ik voel mij door en door flink, zóó dal het een vreugde is om te leven.” O. F. (Origineele brief ter inzage). Hoofdpijnen worden in ’t algemeen veroorzaakt door een slechte spijsver- teering en constipatie, waaraan de meeste menschen lijden, die een zittend leven hebben Kruschen Salts tast de oorzaak der kwaal direct aan en geneest deze door de spijsverteringsorganen aan te sporen tot normale werking, zoo- als de natuur dat eischt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon. 1 "OOSTZEEDIJK 324-331 Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1 „Ik ben een volmaakt to vreden kerel, mijn carrière is gelukt en ik heb prettige vrienden. In den Beginne was het eenige, waarnaar Ik heimwee had, mijn pijp MAAKT VRIENDEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6