pels m. las 3 JA UAH BEU WEER OE 8RUIH heerenveen E Smilde’s Rundvet „NATÜRA” is verlaagd De Bolswardsche Courant en Westergoo Kalverziekte. ia ïrk len MminlsiralieKantoor HET GEZAG. Woensdag 19 Maart 1930 No 22. tten tar ik- Stadsnieuws. dA J' Firma GEBR. SMILDE Uit den Omtrek. 25g*g Jaargang Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 en a.s. irlofl is bi. Uitslag verkoopingen. ES ionen, jes. 50 cl 55 cti 70 c(. 70 30 ct. 24 ct. 50 ct. 20 ct. 20 ct. tis. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/a ct. Buitenland 2H ct. recht komen, die niet meer willen buigen voor de wettige overheid. Dit wreekt zich reeds in het persoonlijke leven, zie maar naar de kinderen die zich aan het ouderlijk gezag ontworstelen, dit wreekt zich ook in het gemeenschapsleven. Daarom hebben wij eerbied voor en handhaven wij met kracht, het over ons gestelde gezag. Dankbaar voor zijn be zit en veilig onder zijne hoede. t Naar wij vernemen zijn benoemd tot Vader en Moeder in ’t Algemeen Stadsarmenhuis (Hendrik Nannesstich- ting) alhier, de heer S. Punter en echt- genoote, thans Vader en Moeder in het Weeshuis te Landsmeer en voordien Va der en Moeder in ’t Armenhuis te Sneek. Concert TA.V.E.N.U. Op Paaschmaandag ’s middags 3 uur stelt de zangvereeniging T.A.V.E.N.U. uit Leeuwarden dir. R. Metzlar zich voor om, (behoudens toestemming van h.h. Kerkvoogden) in de Groote Kerk te Bolsward een uitvoering van Ge wijde Muziek te geven met medewer king van Mej. Doe .Haasdijk. Op het programma komt voor Psalm 24 van A. Alt welke zal worden uitgevoerd voor Koor, Solo-alt, groot en klein Orgel alsmede harp of piano. Geef Uw kalveren in het eerste drinken één lepel JELLEMA’s Kal- verdrank en U voorkomt Kalver ziekte Kosten 20 ets per kalf MAKKUM, 14 Maart. De afd. „Mak- kum en Omstreken” van het Groene A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. te zeggen had; toen het geld heerschapn pij voerde; toen de Staatsbetrekkingen 'en de geheele ambtenarij feitelijk een baantjesjagerij was waarbij de gunste lingen, of partijgenooten werden bevoor deeld en niet in de eerste plaats gelet werd op geschiktheid en capaciteit. Het was de tijd van de heerendiensten en van de patriciërs, en van de grondbezitters, kortom van het kapitaal. Toen is er veel en menigmaal gezon digd, wreed en ruw en zwaar. Tegenover den kleinen man en de weerlooze vrouw, welke niets hadden dan hun arbeids kracht en hun lijf. Toen heeft het gezag gespeeld met zijn macht en zijn invloed tegenover den mindere, die niets te zeg gen had, en niets in te brengen had, en niets te commandeeren had. Die hoog stens tandenknarsend, met gesloten lip pen en fonkelend oog en in stilte gebal- den vuist, wachten ging op het uur der wraak en soms in vertwijfeling met ver geten van zich zelf op eenzame plaatsen en andere wegen de hand uit stak om zich zelf de macht of de vrijheid of het recht te geven, hem met geweld onthou den. Wie dit in het oog houdt en daarbij niet vergeet dat er een wrekende gerech tigheid is, waardoor de geheele wereld geschiedenis een wereldgericht toont te zijn, al is daarmede niet gezegd, dat elke misdaad aanstonds in het openbaar wordt gestraft, die zich in den loop der tijden veel verklaard, en niet het minst in de vernedering en de onttrooning van velen, die eens zoo onbeperkt schenen te heerschen. Het geldt trouwens van alle macht en gezag, hetwelk misbruik maakt van zijn invloed, dat de gevolgen daarvan niet uitblijven. Voor den Staat niet, en voor de maatschappij niet en ook voor het ge zinsleven niet. Wanneer bijvoorbeeld een huisvader het gezag dat hij heeft te heb ben en hem rechtvaardig toekomt, zou gaan gebruiken om te tiraniseeren, die zal later, in de opvoeding der kinderen, als deze groot geworden zijn, daarvan voor zich zelf de nadeelige gevolgen ge waar worden. rard weer bij ig ;en na 5 VOETBAL. R. Z. S. I—C. A. B. I: 2-7. Door de leerlinger der Rijkszuivel- school werd Zondag een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen C. A. B. gespeeld, wat de lachspieren van het niet in groe ten getale opgekomen publiek fbms in beweging bracht, doordat het veld nogal glad was, door de gevallen regen, zoo- dat verschillende spelers soms buitelin gen maakten. Voorloopig wisten de R. Z. S.’ers hun doel voor doorboring te behoeden, waar bij de R. Z. S.-keeper zijn talenten deed tonen. Spoedig moest hij echter zwich ten voor een schot van Van der Hauw, welke deze middag goed op dreef was. Voor de rust wisten de C. A. B.ers nog 3 doelpunten hieraan toe te voegen, ter wijl de R. Z. S.’ers de achterstand tot 4-1 wisten te verkleinen. Na de rust werd het een spel van kal en muis, waarbij de R. Z. S.ers als de muis fungeerden. Het spelgehalte der R. Z. S.ers was nu echter beter als voor de rust. C. A. B. wist nog 3 punten aan de score toe te voegen, terwijl de R. Z. S.ers 1 maal uit een penalty doelpunten. Scheidsrechter was de heer A. Feen- stra, welke bij deze uiterst vriendschap- pelijken wedstrijd al een zeer gemakke lijke taak had. eo f weer teit) 1 I Benoemd. Naar wij vernemen is de heer J. W. Mobach, onderwijzer aan de Rehoboth- school alhier met ingang van 1. Augustus a.s. benoemd bij het Chr. onderwijs in Djocja (N.O.I.). De heer Mobach gaat reeds 21 Juni met het s.s. „Indrapoera” naar Indië ver trekken. Waar de heer Mobach geen onbekende was in het vereenigingsleven in Bols ward zullen velen hem noode zien ver trekken. Onze beste wenschen vergezel len hem in zijn nieuwe werkkring. Prijs nu 45 ct. p. pond Heerenveen Rotterdam Brussel T. H. Kingma. f Makkum. In den ouderdom van bijna 92 jaar is de heer T. H. Kingma alhier, Zondagochtend overleden. De overledene was eertijds mede-op- richter van de kassiersfirma Gebroeders Kingma, gevestigd te Bolsward en Makkum, welke firma een halve eeuw heeft bestaan en in 1919 ontbonden werd. Direct na de ontbinding werd de N.V. Kingma’s Bank opgericht, waar-: van de overledene president-commissa- ris was. In tal van vereenigingen te Makkum had hij als bestuurslid zitting. Ook was de heer Kingma oud-dijkgraaf van Wonseradeel’s Zuiderzeedijken en oud- voorzitter van de Onderlinge Brand- assurantie Achlum. Bovendien had hij meer dan 75 jaar een werkzaam aan deel in de olieslagerij, welke door zijn grootouders was opgericht. Voor de C. A. B.ers was het een goede oefening voof de te houden kampioens wedstrijd, welke nog tegen Frisia te Leeuwarden hoogstwaarschijnlijk Zondag gespeeld moet worden. WITMARSUM, 17-3-’3O. Een van de oudste gehuchten, op 20 minuten afstand van onze plaats, genaamd „Vieldens” of zooals men het uitspreekt „Filens”, bestond voor 1852 nog vol gens oude teekeningen uit drie boere- plaatsen, waarvan een wegens de aan leg van een nieuwe kunstweg Witmar- sum-Bolsward werd afgebroken en we der opnieuw opgebouwd in de richting van den nieuwen weg. De destijds be staande brug over de Bolswarder vaart bii het langerek werd eveneens afge broken, waarvan men nog de oude pa- ien kan zien. Op dit moment wordt daar weder een oude plaats afgebroken en enkele honderden meter verder op nieuw opgebouwd, maar komt nu on der het dorp Schettens te staan. Nie mand weet juist de ouderdom van deze plaats, maar een oude dakpan wijst het jaartal aan van 1711, dus meer dan 2 eeuwen oud en behoort thans an Baro nesse Van Lijnden te ’s-Gravenhage. Volgens overlevering moet deze plaats de naam hebben gehad van „Aylva- State”. Ónmogelijk is dit niet, want de naam Aylva-State is en bestaat hier nog en komt zelfs voor in de „Roos van De- kama” van Van Lennep 1296. Vele be zittingen van de 13e t.m. de 15e en 17e eeuw moeten hebben behoord tot en bij Aylva-State. Achter de groote tuin van het alhier bestaande heerenhuis ligt een stuk weiland, dat de naam heeft van de Hertekamp en vroeger ook bij de State heeft behoord. Wie kan ons meer inlichtingen ge ven? MAKKUM. De arbeider H. Elgersma alhier, werkzaam bij de M. U. Z. het Cornwerderzand, sprong, om een ver moedelijk ongeluk te voorkomen, van een lorrie of kipkar af, doch raakte daardoor onder een der wielen, hetwelk ten gevolge had, dat een zijner beenen werd stuk gereden. Hij is direct naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Echter is daarmede het gezag zelf niet veroordeeld, integendeel. Het gezag is noodig. Voor den enkeling, maar ook voor de massa. Voor den kleinen en ne- derigen man, maar ook voor den vorst op zijn troon en voor hen die in hoog aanzien zijn. Voor den Staat in het groot en niet minder binnen de muren van het gezins leven. Waar geen gezag is, daar heerscht in het eind de knoet, en de tiranie, en de macht van den sterke, en het gruw zaamst onrecht. Wee, wee het land, waar het gezag wordt ondermijnd en geen eerbied meer bestaat voor de over heid en de geordende machten. In een land als Rusland wordt open baar waar dat op uit loopt. Daar heerschte het gezag tiraniek tot de volks macht in massa opstond en dit smoren deed in het bloed van de Tzarenfamilie, waarom tevens daarbij het gezag naar een andere zijde te verplaatsen, waar door de volksellende nog grooter en het despotisme der roode terreur ondragelij ker werd dan de knoet van het Tzaren- dom. Meermalen hebben zich In het groot en in het klein dergelijke gebeurtenissen afgespeeld, allen als bewijs voor de waarheid dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt, maar zij van hoo- ger oorsprong is. men zich verbazen moet over de vrij moedigheid waarmede dit geschiedt, en over de mogelijkheid dat dit kan in een geordende staat waar men toch (geluk kig) nog aan wet en regel gebonden is. Vanwaar toch die haat en afschuw van het gezag? En nu willen wij beginnen met te be kennen, dat daarvoor meermalen aan leiding gegeven is. Daar is een tijd ge weest, waarin het gezag zich soms gel den liet op een wijze die alle perken te buiten ging. In de dagen van de slavernij ten tijde van het lijfeigenschap; ook nog wel eeuwen later toen het kapitaal alles Meermalen wordt er over geklaagd, dat het een kenmerk van onzen tijd is, dat men zoo weinig eerbied voor het ge zag heeft. Ongetwijfeld is dit mede een gevolg van den eigenaardigen, heerschenden geest onzer dagen, door welken vele banden worden verscheurd en eerbied voor ouders en opvoeders en overheid door velen beschouwd wordt als een verouderd begrip, waarvan men, dank zij de vrijere opvattingen der laatste tij den, en de ontketening van vele, eeuwen oude banden zich ontworsteld gevoelt. Men wil de vrijheid in den zin van los bandigheid. Men wil los zijn van alle traditie en zeden. Men wil „zich zelf” wezen. Men wenscht aan niemands lei band te loopen. Men is eigen heer en meester. De tijd van het knechtschap is voorbij. De macht van het geld of van de positie is gebroken. De democratie heeft de afstanden weggenomen. Men is kameraad van elkander, waarbij de een niets meer is en beteekent dan den an- her, en daarbij elk zich zelf het naast. Reeds in de kinderjaren moet dat de jeugd worden ingeprent. Het is ouder- wetsch dat kinderen thuis met twee woorden spreken en bijvoorbeeld bij al les „ja vader’’ of „ja moeder”, of „als ’t u blieft vader en moeder” zeggen. Het Nieuwste is dat de ouders door de eigen kinderen worden aangesproken met „jij” of „jou”. Dat klinkt zoo leuk en zoo oorspronkelijk, en zoo zelfstandig, en zoo kameraadschappelijk. Want die kinderen moeten vroeg ieeren heel de wereld te bezien in dit licht, dat alle menschen ge lijk zijn, en zij zich straks met kracht en energie en opgeheven hoofd een weg door die wereld hebben te slaan, voor niemand en niets bang en zander vrees voor anderen. Want vrees is een slechte leidsvrouwe en altijd oorzaak geweest dat velen het niet ver brachten in de we reld. Zij hadden geen druf, en zij hadden geen durf omdat zij te hoog bij anderen opzagen, of door deze met geweld in bedwang gehouden werden. Omdat zij zich als hun meerdere gevoelden en die meerderheid soms met een ijzeren scep ter deden uitkomen. Die tijd is voorbij. Daaraan heeft de sociale worsteling der laatste tientallen jaren voor altijd een einde gemaakt en zoo is men „zich zelf” geworden. Gezag? Waartoe het gezag? Gezag is uit den booze. Gezag is een systeem van verouderde begrippen. Gezag past niet meer in de lijst van onzen verlichten, vrijen tijd en wie dit nog mocht willen uitoefenen, verdient uit de samenleving verwijderd te worden. Daarom „Weg met het gezag en leve de vrijheid!” Ziedaar in het kort de levensbeschou wing van velen als gevolg van de revo lutionaire geestesstroom, zooals deze zich in woord en geschrift door alle lan den een bedding zoekt, en ook in alle landen aanhangers vindt. Wie geen vreemdeling is in de literatuur en hetgeen van de spreektribunes voor de volksmas sa verkondigd wordt, heeft overvloedig gelegenheid deze en dergelijke stemmen te beluisteren, met al de consequenties welke daaruit voortvloeien. Niet zelden wordt deze leer in publieke vergaderin- Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE DOELE”, Bolsward. Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken Verscbjjnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. P- Per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ARUM, 15 Maart. Ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma te Bolswardn werd heden de sate en landen genaamd „Veldzicht” finaal geveild. Eigenaar werd van: Perc. 1 (de boerenhuizinge) W. Dijkstra te Arum voor f 4010. Perc. II Th. Visser te Franeker voor f 859 per 36% are. Perc. Ill W. Dijkstra te Arum voor f1011 per 36% are. Perc. IV S. Pars en Sch. Hardenberg te Arum voor f 869 per 36% are. Perc. V KI. Elzinga te Poppingawier voor f 836 per 36% are. Perc. VI W. Dijkstra te Arum voor f 767 per 36% are. Perc. VII S. Pars en Sch. Harden berg te Arum voor f 773 per 36% are. Perc. VIII J. Goinga te Kimswerd voor f711 per 36% are. Perc. IX B. Wassenaar te Franeker voor f 719 per 36% are. Perc- X S. Pars en Sch. Hardenberg te Arum Voor f 689 per 36% are. Perc. XI J. Ozinga te Deinum voor f 924 per 36% are. Perc. XII (2 arbeidershuizen samen) J. v. Abbema te Arum voor f 922 per 36% are. Perc. XIII W. v. d. Velde te Sneek voor 667 per 36% are. Finaal: Ten overstaan van notaris S. van der Burg te Makkum van een sate en landen en perceelen weiland bij het Houw onder Cornwerd, samen 16 perceelen. Van perc. 14 en 613 (de stelphui- zing en 52.9 pdm. land) werden koo- pers d« heeren J. van Popta en J. Bou- ma, beiden te Makkum, die reeds mede- eigenaren waren, samen voor de som van f35889.05 Provisioneel: Van diverse woon -en winkelhuizen, bergplaatsen en opslagterreln, alles te Makkum. Hoogste bieders waren op: Perc. 1 (timmerwerkplaats) de heet David Visser te Makkum voor f 1625. Perc. 2 (opslagterrein) de heer D. Reitsma te Makkum voor f850. Perc. 3 (woonhuis, bergplaats en erf) de heer F. de Zwart te Workum voor 2891. Perc. 4 (opslagterreln) de heer D. Reitsma voornoemd voor f652. Perc. 5 (idem) F. W. de Boer te Mak kum voor f552. Perc. 6 (idem) dezelfde voor f502. Perc. 7 (idem) D. Reitsma, voornoemd voor f550. Perc. 8 (winkelhuizing) de heer W. F. de Boer te Makkum voor f 1500. Perc. 9 (woonhuis) de heer H. S. Mie- dema voor f2160. Perc. 10 (pakhuis) de heer C. A. Dijk stra te Workum, voor f891. Perc. 11 (hok met bleek) de heer A. Bakker te Makkum, voor f 506. Perc. 12 (koopmanshuizing) de heer F. W. de Boer, voornoemd voor f 3077. Perc. 13 (woning), de heer H. S. Mie- dema, voornoemd, voor f507. En hier komen wij bij den rechtsgrond van het gezag. Ten slotte zetelt deze nip’t bij ;den mensch of bij de massa, of bij een volk. Het gezag is van Boven. Het gezag is Goddelijk. Het gezag is van Hem, in Wiens hand in de eerste plaats de teu gels liggen van het wereldbestuur en die verder aan de menschenkinderen, vol gens wet en regel, naar natuurlijken aan leg of bizondere leidingen elk een over heid geeft, die .gehoorzaamd dient te worden. Dit is de grondslag van het gezins- gen verkondigd op een wijze, waarbij leven en van het maatschappelijk leven en van hef staatkundig leven, kortom van heel de samenleving. Waar hierme de, naar de gestelde ordinanties en over eenkomstig de verleende macht, wijs en rechtvaardig gerekend wordt, daar wordt een stil en gerust leven geleid. Daar zijn het gouden teugels die leiding geven, zonder pijn te doen en in vrede, vergenoegd doen leven, elk op de plaats en de omgeving waar hij gesteld is. Maar die dit gezag ontkend en ondermijnt om naar eigen goeddunken een overheer- schende macht te vormen, die toch ook weer op hare beurt zal gaan trachten „gezag” uit te oefenen, die zal ook er varen op welken heilloozen weg allen te- Kruis, hield hedenavond hare aigemeene jaarvergadering, die op de gebruikelijke wijze werd geopend door den voorz., de heer A. L. de Vries, die wegens vaca ture van het secretariaat, de notulen voorleest, die onveranderd worden goedgekeurd. Er werd medegedeeld dat er onge veer 100 stuks wandbordjes waren ge plaatst, uitgevoerd in Makkumer aarde werk, voorstellende het werk van het Gr. Kruis: Door den heer J. Schouwerwou, pen- ningm. werd rekening enverantwoor- ding gedaan; de inkomsten bedroegen f4261.91, de uitgaven f3220.23, saldo dus f 1041.68. Door de heeren H. B. Amels en H. S. Miedema werd het boek nagezien en bij monde van eerstgenoemde als in orde verklaard. Een voorstel van het bestuur om van het saldo f 800 te bestemmen voor een fonds tot stichting van een Wijkgebouw werd aangenomen. Dat het saldo dit maal oogenschijnlijk flink groot is, heeft tot oorzaak dat er dit jaar weinig benoodigdheden zijn aangeschaft. Door Mej. Bosma, wijkverpleegster, zijn in het afgeloopepn jaar 5361 zie kenbezoeken af gelegd, waaronder 818 voor t.b.c. Er hebben 300 uitkeeringen plaats gehad van verplegingsartikelen, en 16 patiënten zijn behandeld onder de bestraling met de hoogtezon. De begrooting voor het volgend jaar is vastgesteld op f 2577.68. Indien mo gelijk, moet de contributie worden verhoogd, ten behoeve van aanschaf fing van magazijnbenoodigdheden. Bij de bestuursverkiezing werd bij de pe riodieke aftreding de heer J. Schouwer wou bij acclamatie herkozen, en in de vacature voor den heer Pickée die in Febr. is vertrokken, werd gekozen de heer J. R. Steensma. Beiden namen de benoeming aan. De Voorz. sprak nog eenige woorden van waardeering aan het adres van den heer Pickee, voor al les wat deze had gedaan in het belang der Vereeniging. Daarna werd nog een zoogenaamde Amerikaansche verkooping gehouden van een als boven omschreven wand bord, ’t welk f 10.50 opbracht. De voor zitter bracht ook nog woorden van dank aan het adres van een vroegere plaats genoot de hr. E. P. H. Kingma te Apel doorn, voor de betoonde medewerking op financieel gebied, ten bate der afd. Makkum, waarna de verg, werd geslo ten. waarin opgenomen :e" I I 18 I .1 IIr DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1