1 SIÏIILDE'S RUnOUET JATURA” -i De Bolswardsche Courant en Westergoo id Kalverziekte. Mmlmsiraliekantoor UAH DER IÏIEER OE BRÜ1II 1' I LENTELEVEN. 5 IN PRIJS VERLAAGD Woensdag 26 Maart 1930 No 24. en Uit den Omtrek. Stadsnieuws. I 25?!® Jaargang Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No- 12 en A 3 2. juist J «J Daar komt de lieve Lente, De Lente komt in’t land, Op vriendjes, doe de prenten En verfdoos aan de kant. Het hobbelpaard op zijde De poppen in de kast; Nu gaan wij naar de weide, Naar ’t groene klavergras. werktuigen en machines is deze kinder exploitatie niet meer in die mate noodig als voorheen. en zoo zijn leven als een geschonken gave, om mede te woekeren en vrucht baar te zijn, beschouwt, zal zeker niet tevergeefs leven en te zijner tijd ook oogsten, 'k Wil niet zeggen dat daarbij zich geen teleurstellingen voordoen. Ook niet, dat alles precies komt, zooals men dat zelf hoopt en verlangt. Maar vast en zeker staat, dat zulk een jeugdleven niet ijdel zal zijn, bovenal niet, wanneet daarbij niet vergeten wordt wat inzon derheid in des levens lentetijd op allerlei terrein dient te worden begrepen en ont houden, dat: Wie dit in de Lente van het leven ge leerd heeft, staat nooit verlegen, en leert ook danken voor den zegen des’oogstes. Van Boven moet het alles komen, Wat leven wekt en leven woedt, Van Boven zijn de regenstroomen, De morgendauw en zonnegloed. En hooger nog dan dauw en regen, Ontspringt de Bron van eeuwgen zegen Van Boven moet het alles vlieten, Wat lager opwelt heeft geen kracht; Wat hier bestendig op zal schieten Moet eerst van Boven zijn gebrachtI Begiet uw bloemen, plant uw boomen, De wasdom moet van Boven komen. Geef Uw kalveren in het eerste drinken één lepel JELLEMA’s Kal- verdrank en voorkomt Kalver ziekte SKf Kosten 20 ets per kalf t Overgeplaatst naar Huizum bij Leeuwarden, de heer W. Hofma, alhier, als brievenbesteller bij de Ned. Poste rijen. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. HEERENVEEN t Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE DOELE”, BolswaYd. Thans 45 ct. p. pond. Onwillekeurig werkt dat alles welda dig op alle leven. Zij zien daarin het beeld van den opkomenden tijd van eigen leven in de jeugdjaren, met hunne groote uitzichten der gekoesterde wenschen en verwachtingen van de toekomst en blijde idealen. En wij zien ze met een blijden glimlach voorbij trekken, de jonge garde vol levensverwachtingen en blijde droo- men en krachtige energie. Die het volle, rijke leven tegentreedt om te zaaien op hope en bijeen te verzamelen hetwelk straks als oogst zal kunnen worden ver zameld. Gelukkige jonge menschen, met het „Excelsior” in hunne levensbanier en de begeerte om alle kracht en gaven van lichaam en geest te doen gedijen en tol de hoogste spanning te brengen op hun levensprogramma. Wie dit levensoptlmisme hebben mag moet gezien hebben, vóór men „Fliere fluiter” ten volle genieten kan. Beide stukken staan geheel op zich zelf. ARUM, 21 Maart. Gisterenavond gal ’t linstituut voor Arbeiders-ontwikkellng uitgaande van de S. D. A. P. en den Bond van Landarbeiders een filmavond. Nadat eerst was vertoond „Troelstra op het Troelstra-oord”, gaf de film „Oorlog aan den oorlog” al de verschrikr kingen van den oorlog te zien. melden we, dat het aantal leerlingen 54 bedroeg, waarvan 7 uit omliggende ge meenten. Op het gedrag der leerlingen was niets aan te merken en is over het algemeen goed te noemen. Doordat er dit jaar weinig vorst was is het verzuim minder dat het vorig jaar. Over de vorderingen der leerlingen is in het algemeen reden tot tevredenheid. In verhouding zijn de vorderingen in de hoogste klasse beter dan die In de eerste. Elf leerlingen van de eerste klasse werden bevorderd naar de 2de klasse, n.l. Klaas van Anholt, Pieter Wiersma, Joh. v. d. Zee, Jan Lichthart, Piet Wes- tra, Frederik Wouters, Matthijs Keilman, Age Schaafsma, Jan Wijma, Jitze Venne- ma, Jan Rienstra, niet bevorderd 4. Van de tweede naar de derde klasse: Piet Boekema, Gerlof Dijkstra, Mattheus van der Meer, Minne Hiemstra, Tjitte Lycklama A Nijeholt, Marten Conradi, Hieltje Gerritsma, Cornells Kuipers en Cornelis Idzinga. Voorwaardelijk bevorderd Lammert Bleeker. Niet bevorderd 1. Van de derde naar de vierde klasse: Simrne Dijkstra, Johannes Elzinga, Jo hannes Wouters, Ale Visser, Marten Bijl- sma, Sjoerd Bangma en Willem Sprik. Niet bevorderd 1. De 10 leerlingen der 4de klasse kunnen allen hun diploma ontvangen, n.l. Dou- we Houben, Jelle Burggraaff, Pieter Kui per, Doede Bloemhof, Nicolaas Huitema, Sjoerd Pietersma, Sijbrandus Gerritsma, Jacob de Vries, Willem de Boer en Evert Buikstra. De zes leerlingen der vervolgklas heb ben overeenkomstig hun vak en kennis ook zeer goede vorderingen gemaakt. In het personeel der school is eenige verandering gekomen. Inplaats van den heer Bouwman van IJsbrechtum (wien in het verslag een hartelijk woord van dank wordt gebracht voor het onderwijs in het belang der school gegeven) werd benoemd de heer S. Smit, die les geeft in de vakken wis kunde, natuur- en werktuigkunde. De overige leeraren geven als volgt les: De heeren J. P. Postma en K. van der Heide geven les in lijn- en vakteekenen aan de hout-, steen- en metaalbewer kers. De heer T. van der Meer geeft les aan alle leerlingen in het handteekenen en aan de schilders in het vakteekenen. De heer K. de Vries geeft les in Ned. Taal, ambachtsrekenen en boekhouden. De schildersleerlingen hebben ook dit jaar alle eer voor de school behaald, een mooi succes voor hun leeraar. Een leer ling slaagde voor acte lager handteeke nen, één leerling voor gezel in het schil deren, terwijl bij jeugdprijsvragen 8 be kroningen werden behaald. Burgemeester Praamsma sprak in zijn slotwoord nog woorden van dank tot de leeraren voor de moeite door hun in het belang van het onderwijs getroost; maakt allen die hier aanwezig zijt pro paganda voor deze mooie instelling, op dat we allen meehelpen tot vervolmaking van het ambacht tot heil van Bols- wards jeugd. ARUM, 23 Maart. Gisterenavond hield de tuinbouwvereeniging ,,Wonseradeel” haar eerste jaarvergadering. De inkomsten bedroegen f24.de uitgaven f 8.25, batig saldo f 15.75. Na afloop hield de heer J. Broersma chef van den proeftuin alhier, een nut tige en interessante lezjng over: >,,Di Zwammen”. C. A. B. n—D. O. O. (Wolvega) 1 0. Bovenstaande wedstrijd werd alhier gespeeld. Onze stadgenooten wisten de zen wedstrijd te winnen met boven staande uitslag. Scheidsrechter was de heer A. Feen- stra. f De aangekondigde uitvoering in de Doele van „Het Verraad” door het ge zelschap Nap de la Mar, ondergaat wat betreft de titel van het stuk een kleine wijziging. Door bijzondere omstandig heden kan de heer Nap de la Mar niet komen met „Het Verraad”, maar zal z’n gezelschap komen met „Flierefluiter”, het vervolg zooals men wel eens zegt, op „Het Verraad”. „Flierefluiter” is nieuwer en oogst in alle plaatsen waar dit gezelschap optreedt een uit bundig succes. We gelooven dan ook dat de tooneel- liefhebbers zeer wel met deze ruil te vreden zullen zijn, ’t Is niet noodig (zooals somstijds nog al eens beweerd wordt) dat men eerst „Het Verraad” Terwijl wij ons zetten om dit hoofd artikel te schrijven, wijst de kalender 21 Maart En vanaf onze jeugdjaren kennen wij dezen datum even goed als die van onzen verjaardag, omdat hij ons predikt dat met zijn komst de Lente hare intre de doet. Zongen wij op de schoolbanken niet reeds: De Ambachtsteekenschool te Bolsward. We hebben Zaterdagmiddag eens een kijkje genomen in het lokaal der teeken- school achter de R. Z. S. In het eene lokaal waren op de tafels en aan de wanden tentoon gesteld de verschillende meetkundige constructies, die in de onderscheidene vakken kun nen voorkomen, of als leerstof voor ver dere studie noodzakelijk zijn. Ook in kleurteekeningen was hier al heel aardig werk te zien. Sommige leerlingen gaven blijk van ernstige, wil tot studie. Correctheid in het werk is een eerste vereischte om te kunnen slagen, hierop mogen onze jongelui wel voortdurend letten. We bemerken in deze afdeeling ook reeds zeer mooie teekeningen voor win kelpui, trappenhuis, gevels enz., ook voor de smederij zijn zeer ingewikkelde tee keningen te zien. In de tweede zaal zijn ondergebracht de meer perspectieve teekeningen, vooral voor adspirant-schilders, steenhouwers, meubelmakers, enz. is deze afdeeling zeer dankbaar. We zagen enkele zeer geslaagde re- clame-ontwerpen, eenige zeer mooie stil levens en enkele proeven van portret- pchetsen naar een levend model. Uit al het tentoon gestelde nemen we den in druk mee, dat hier met veel vrucht wordt gearbeid aan de technische ontwikkeling der rijpere jeugd. De aan de school verbonden leeraren komt zeker een woord van hulde toe. Te ruim half zes was het besthur, leeraren, leerlingen en belangstellenden in een der kkalen bijeen gekomen. De voorzitter, burgemeester Praamsma opent deze bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. Bij het zien van de vele werkstukken, aldus spreker, krijgt men den indruk van kunnen en willen. Twee woorden, die een vérstrekkende beteekenis hebben. Verschil in geestesgaven is en blijft er, maar toch bij volhardend pogen, voort bouwende op het contact tusschen leer aar en leerling, zullen de .meesten sla- .gen. Uit het verslag van dezen cursus ver- Erg dichterlijk was dit lied nu niet, maar het sprak voldoende tot hei kinderharte en werd heel goed begrepen zoodat er niets meer noodig was om aan de uitnoodiging gehoor te’geven en bijvoorbeeld met de polsstok gewapend het land in te gaan, om over greppels en slooten springend, eieren te gaan zoeken en ons in elk geval te vermaken in de vrije, frissche natuur met haar heerlijke voorjaarslucht en de eerste openbaringen van het nieuwe leven in bosch en veld, in dieren- en plantenrijk. Hé wat was dat een opluchting en ver kwikking na dien langen, somberen win tertijd. Hoe ontwaakte op den akker al- lerwege de arbeid en haastten rappe han den zich om den grond te bereiden vooi de ontvangst van het nieuwe zaaisel waaruit de volgende oogst verwacht werd. Hoe hijgden die paarden als zij schuimbekkend het blinkend ploegijzer door den vetten grond gingen trekken ten einde deze om te woelen en daardoor geschikt te maken voor de eg die volgde en dan voor de boonen of de pooters die aan de donkere aardschoot werden toe vertrouwd en dan nog die zware, groote landrol, die de akker zoo mooi vlak- werkte, en meteen het zaaisel onder een licht oppervlak van vruchtbare aarde dekte. ’t Was een lust om te leven. Wat konden die weelderige paarden na lang op stal te zijn geweest, vroolijk hinneken en dartel springen, soms ook schuchter vreezen, omdat het meermalen gebeurde dat zij d’r van doorgingen en alleen een vaste teugel en een sterk ga reel in staat was hen in bedwang te houden. Eigenlijk riekte heel de natuur naar de geurige, sterkende voorjaars lucht en zelfs de mestwagen was voor den buitenman geen ergernis, zoodat zelfs hare geuren met genot werden inge ademd. Het ging immers om leven en vruchtbaarheid uit de aarde te halen, en straks diezelfde zwarte akker bekleed te zien met het golvend graan of met het frissche groen van de komende vrucht. Wat was het een genot in onze kin derjaren dan te mogen meewerken aan dien arbeid, en dan mede te mogen rij den den akker op. Alle hens waren dan aan het dek. Niemand kon gemist wor den. Meester kreeg eenvoudig een brief je van huis dat Jan of Piet of Harm ol Klaske of Pietje of Trijn niet gemist kon worden bij het aardappelpooten, of het boonenzetten of het trekken van de eg of de rol over de kleikluiten, of ook wel meester kreeg eenvoudig geen bericht en moest maar raden naar de reden waar om sommige plaatsen op de schoolban ken dag aan dag, soms week aan week onbezet bleven. Tot groote ergernis van den onderwij zer die niet zelden pruttelend zijn groot ongenoegen te kennen gaf over zulk een negeering van zijn arbeid, en waar door de leerlingen voor hunne heele le ven bedorven werden en het onmisbaar ste kwamen te missen. In dat opzicht is thans veel veranderd. Daar heeft de wet op het lager onder wijs wel voor gezorgd en door de onb wikkeling der techniek welke ook toege- PUt werd op de verschillende landbouw- f Onze vroegere plaatsgenoot de heer Sj. Dalmeijer, slaagde een dezer dagen te Amsterdam voor het examen ie stuurman groote vaart. VOETBAL. FrisiaC. A. B. Een eervolle nederlaag. In dezen laatsten wedstrijd, welke tt Leeuwarden werd gespeeld, hebben onze stadgenooten het niet tot een overwin ning kunnen brengen en hiermede zijre- tevens de kampioens-illusies verdwenen. C. A. B. prijkt thans als no. 2 op het ranglijst je, wat evenwel nog een mooie prestatie is. Over de wedstrijd ongeveer het vol gende: Onder leiding van scheidsrechter Van der Loo stellen beide elftallen zich even over tweeën op. Frisia profiteert het eerst van de wind en spelen een mooi open spel, waardoor zij het de achterhoede van C. A. B. dl-, reet lastig maken, maar deze houdt voorloopig stand. Steeds komen ze ech ter terug en wanneer de bal tegen de doelpaal wordt geschoten, gaat deze via den keeper in het net en heeft Frisia met 1-0 de leiding. Dan trekt C. A. B. ten aanval, Van der Hauw schept zich een mooie kans, maa» een der backs weet nog juist het leer corner te trappen, welke ook niets ople vert. Dan komt Frisia weer opzetten en maakt er door de rechtsbuiten 2-0 van. Weer is het Van der Hauw die er op zijn eentje vandoor gaat, maar zijn schot faalt. Dan ontstaat een corner voor FrN sla die echter niets opleverde. Huisman zet dan de linkervleugel van C. A. B. aan het werk, waarbij Hoekstra en Van der Klei mooi combineerend op 't doel af gaan, welke laatste met ’n prachtschot onder luid gejuich van de talrijke Bolswarder supporters den ach terstand verkleint. Even daarna weet Frisia voor de 3de maal te doelpunten, met welken stand de rust ingaat. Was voor de rust Frisia de meerdere, thans moesten ze in C. A. B. hun meer dere erkennen. Daar Brandsma was uitgevallen speel de Van der Veer thans back. Aanval op aanval wordt door C. A. B. ondernomen, waarbij verschillende scho ten, zoowel van Huisman als Van der Hauw niet het gewenschte succes brach ten. Eindelijk weet Van der Hauw de Fri- sia-keeper het nakijken te geven en hef is 2-3. De supporters moedigen thans hun favorieten aan, voor den zoo begeerden gelijkmaker, welke niet lang op zich liet wachten, maar tot groote verbazing én van publiek èn van spelers wordt dit doelpunt door den scheidsrechter niet aan C. A. B. toegekend. x Er zijn dan nog eenige minuten te spe len. Een der Frisia-spelers komt nog al- 1 leen voor keeper Van der Heide, welke echter hoog over schiet. Dan volgen nog een paar pittige aan vallen van C. A. B., maar als scheids- rechter inrukken fluit, is C. A. B. hef kampioenschap ontgaan. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ’t Is dus wederom Lente. Wel meldt het weerbericht van De Bilt, dat er kans op regen en natte sneeuwbuien is; wel loopen de menschen op straat met de kragen hunner over jassen omhoog en in bontmantel; wel zie ik in de morgenuren vooral de arbei ders de knuisten trachten warm te krij gen door dezen met kracht kruiselings tegen de schouders te slaan ten einde daardoor de bloedsomloop vjugger te doen gaan en geeft zoowel de scherpe voorjaarslucht, als de felle nachtvorst en een enkele hagelbui uit het kille Noorden te kennen, dat Maart zijn staart nog roert en zelfs April straks nog doen zal wat hij wil, maar dat neemt niet weg, dat het Lente is en daarmede officieel af scheid genomen werd van den Winter. Natuurlijk glijden daarbij telkens on willekeurig de gedachten terug naar het verledene en wordt een vergelijking ge- maakt, tusschen het vorige voorjaar en nu. Welk een onderscheid. Elk heeft daarbij zijne herinneringen en bizonder- heden. Aan die snerpende kou van een vorig jaar, en die felle vorst en die bon ken ijs, in sloot en gracht en die elfste dentocht en die schaatswedstrijden en die hardrijders en -rijdsters en die ge vatte verkoudheden! met al de misère daaraan verbonden enzoovoort enzoo- voort. Wat is er toen niet door den schoor steen gegaan en wat is er toen een kou de geleden, en wat is het toen voor velen soms te bang geweest, ’t Was een win ter om te heugen, en nog lang over na te praten, en aan het nageslacht nog eens met geuren en kleuren te vertellen, soms met de noodige farrfasie er bij om het aantrekkelijk te maken. Gelukkig, dat is alles geleden, en deze winter is juist het tegendeel geweest. Bijna geen ijsschots in het water, of het moet wezen op het verdronken land of de kunstmatige ijs banen. Ternauwernood zijn de straten met een sneeuwlaagje bedekt geweest, en wat de koude betreft, maar soms kon men zich haast al In de Lente wanen te zijn als zelfs het winterzonnetje koes terend verwarmde. Een geweldige tegen stelling alzoo met een vorig jaar, waar door de brandstof voorraad langer mee kon en het voor de armen lang niet zoo moeilijk was als de winter van 1928-’2P Daarbij kwamen ditmaal nog de goed- koope levensmiddelen, die het meest op de tafel komen en zoo is er voor velen alleszins oorzaak om dankbaar te zijn voor het heengegane winterseizoen. En nu is het wederom Lente. Op mijn tafel staat een keurig bouquet „katjes” als de eerste voorboden van het nade rend voorjaar. In de groenende weiden, waar madeliefjes en( speenkruid reeds lustig bloeien dartelen de lammetjes en stijgen leeuwerikken jubelend omhoog om hun blijdschap uit te zingen over het heerlijk Lenteweder en draait de kievit reeds over de wiek om het hof te maken aan zijn minnares of angstig de wacht te houden bij het eenvoudig nestje, waar de eitjes worden gelegd en zooveel mogelijk aan het spiedend oog van den gehaten roover onttrokken. En op de daken hoe ren wij reeds in de morgenvroegte even eens het zacht gekweel van het vogelen koor, om elk ander daarmede te beha gen, of na gesloten huwelijk volgens de vogelenwet samen te arbeiden aan de woning waar straks de jongen zullen worden verzorgd. Van alle kanten breekt het leven uit, tot in de zwellende knop pen aaijl heesters en struikgewas, die weldra zullen open springen om hun rijke kleurenschat ten toon te spreiden en zelfs de heldere voorjaarsluchten met hun die pe blauw achter dreigende wolkgevaar ten, verkondigen de komst van de heer lijke Lente met haar zonneglansen en le- vensovervloed. 1 r.'l J' i I 1 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a ct. Buitenland ct. U Fa. GEBRS. SMILDE Heerenveen Rotterdam Brussel 4 Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken If I I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1