z >0 Ulin DER IÏ1EER DE BRUin heerenveen IA HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo Ka Iv e rziekte. OdmlnisiralleKanloor DE MISDEELDEN. BRILLEN BREUKBANDEN -EN- BUIKGORDELS Uit den Omtrek. ion. iden Stadsnieuws. ard No 26. Woensdag 2 April 1930 252* Jaargang en .1 et 10 Vaststelling comptabiliteitsbeslui- en ach dan verder het geheele leven e bon 3 bons 3 bons 3 bons j bons j bons 3 bons St Geef Uw kalveren in het eerste drinken één lepel JELLEMA’s Kal- verdrank en U voorkomt Kalver- ziekte Kosten 20 ets per kalf Wassenaar probeert het nu met een( mooi schot, maar Van der Heide stopt. Een corner voor de veteranen, wordt door De Jong mooi voor den doelmond geplaatst, maar ook deze kans gaat verloren. A. Hoekstra doelpunt voor de rust nog éénmaal. Tijdens de rust werd het veteranen elftal op de gevoelige plaat vereeuwigd. Na de rust volgt een aanval der vete ranen, waarbij Knol een prachtschot lost. Uit een corner weten nu de vete ranen de achterstand te verkleinen. Respect. Hoekstra en Van der Hauw voegen dan nog een 4-tal doelpunten aan de score toe, terwijl de veteranen uit een penalty door G. Dijkstra den achterstand weten te verkleinen. Eindstand 82 Scheidsrechter was de heer A. Feen- stra, welke wederom deze wedstrijd leidde. De voetbalcostuums, welwillend aan geboden door de fa. Vroom en Drees- mann maakten een prettigen indruk. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. WITMARSUM, 28 Maart ’30. De Al- gemeene jaarvergadering van de leden der Coöperatieve Boerenleenbank werd hedenavond gehouden in het hotel Hof- stra, onder voorzitterschap van den heer K. Tj. Westra. Uit het jaarverslag ont- leenen we de volgende cijfers. Ontvan gen spaarbankgelden f 57908.89, te- VOETBAL. C. A .B. II—L. S .C. IV 1-1. Onder leiding van scheidsrechter A. Feenstra werd bovenstaande wedstrijd gespeeld om 12 uur. Het was een aardige wedstrijd, welke het aankijken ten volle waard was. C. A. B. wist voor de rust door C. Huisman te doelpunten, terwijl L. S. C. uit een strafschop gelijk maakte. Na de rust wederom hetzelfde mooie spel als voor de rust. C. A. B. miste daarentegen 2 straf schoppen. Geen der beide clubs wist echte: meer te doelpunten, zoodat de eer werd gedeeld. De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. (irootzand 18, SNEEK. Telef332 Daarom is het voor de misdeelden een zegen dat zij door de vaak lage omgeving en het slechte toezicht van ouders en opvoeders niet dusdanig van streek geraken fat hun geheele karakter en persoonlijkheid daardoor bedorven wordt. Daar zijn jonge menschen door de ondoelmatige en onvoorzichtige be jegening in hunne kinderjaren dusdanig verzuurd en menschenhaters geworden, dat zij gezworen hebben zooveel moge lijk zich buiten de samenleving te hou den. ’t Zijn menschenhaters geworden. Zij schuwen de samenleving; zij vloe ken de omgeving en hebben niets ge meen met anderen. Het goede dat er van hun had kunnen uitgaan, werd ver waarloosd, of vertrapt, of als waarde loos aan kant geworpen. Zij waren im mers maar half toerekenbaar en telden niet meel Toen werd hun leven een af gesloten en ommuurd leven waarin nie mand vergund werd een blik te slaan, anders niet dan de allernaast bestaan- den. En toen déze weg vielen, en zij alleen overbleven, geheel aangewezen op zichzelf, of misschien op de publie ke liefdadigheid, toen kwam er over die levens een ondoordringbare sluier, waar-achter zij zich zelf als achter neergelaten gordijnen terugdrongen, tot de dood zich ook over hen ontfermde en zij stil en ongemerkt en ongemist heen gingen van hier. Als schepen die te nacht de ankers gingen lichten en toen stil in het donkere water vergleden naar onbekende haven. Gelukkig zijn daar ook anderen. Daar zijn óók, wien het niet aan de noodige jolijt en levenslust en levens moed ontbreekt. Die zelfs gevaar loo- pen tot een ander uiterste over te slaan, en voor clown of paljas of grap penmaker te dienen. Om op boerenbrui loften, of in groote gezelschappen van jongelieden alle mogelijke gepaste, en ook wel eens ongepaste grappen uit te halen om de menschen aan het lachen te brengen, en de pret „er in” te houden. Niet het minst door hen goed te voeren met de noodige „geestrijke dranken”. Zoo’n potsenmaker is bij dergelijke ge legenheden toch maar alles waard, en houdt de fleur er in! De juiste humor, welke vooral nog al veel het deel der misdeelden is, gaat rugbetaalde voorschotten f 10715. Ont vangst in loopende rekening van leden f 78738.26, van de Centrale Bank f91121.98. Aan rente werd ontvangen van voorschotten f 1876.41 en loop, re kening van leden f 3623.39 en van de Centrale Bank f 413.22. Terugbetaald werd aan spaarbank- geld f 75422.87, aan voorschotten werd uitgegeven f 15300, in loopende reke ning aan leden f 73684.28, aan de Cen trale Bank f 84677.40. Uitgegeven rente spaarbankgelden f4095.28, in loopen de rekening aan leden f727.21 en aan de Centrale Bank f489.59. Herkozen werd als bestuurslid de heer A. F. Elgersma en als lid van de raad van Toezicht de heer Sj. Meekma, terwijl de heeren A. A. Kooistra en M. T. Talsma, werden herkozen als plaats vervangende bestuursleden. De voorzitter was aller tolk en dankte de kassier, de heer T. de Jong, voor zijne accurate en nette administratie. Daarna volgde sluiting. WITMARSUM, 27 Maart 1930. In de heden gehouden Ingelanden-vergade- clooster 76 p. (eervol), ring van het Waterschap „De Een dracht” werd de rekening over 1929/30 vastgesteld in ontvang op f 4292.47 en in uitgaaf op f4109.65. De begrooting van 1930/31 werd vastgesteld in ontvang op f 1750.81 en in uitgaaf op f 1379.39. De heer K. T. Westra werd herbenoemd als bestuurs lid. Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE DOELE”, Bolsward. SNEEK-junloressenC. A. B.- junloressen 1-1. Onze stadgenooten wisten te Sneek een gelijk spel te veroveren, wat een goede prestatie genoemd mag worden. R.Z.S. I—D.O.G. Wolvega 1—4. Het elftal van de leerlingen der Rij ks- zuivelschool speelde te Wolvega een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.O G. op Zondag j.l. Met een 4 1 nederlaag moesten ze het veld ruimen. lang. Omdat zij feitelijk gedurende hun geheele leven, óók in de werkplaats, op de fabriek indien daar voor dezen nog plaats is, of op het vrije veld, het mik punt van velen zijn. Die niet weten wat zij doen, ook niet wat zij vernielen en verwoesten, door hunne schendende hand aan deze gekneusde of gebroken levens te slaan, maar waarin toch niet zelden zulk een teere ziel huist, die zoo geweldig fijn besnaard werd. Is het u nooit opgevallen, hoe die mismaakten en misvormden, en misdeelden soms een intelligentie aan den dag leggen waar over ge u slechts te verwonderen hebt? Die misschien tot uitdrukking komt in de fijne gelaatstrekken of dat mooie diep-blauwe oog, waarin een wereld van gedachten, of die zachte glimlach, of die golvende haren, of die fijne vin gers, of die klankvolle stem, of dat hel der oordeel over de vele vraagstukken van den dag, of die buitengewone aan leg voor kunst en wetenschap, muziek en zang, of voor het rijke natuurleven in zijn velerlei vormen en verven en verge zichten? Want dat is eene groote zegen, de misdeelden vaak geschonken, dat zij geestelijk overhalen, wat zij lichamelijk vaak te kort schieten. Daar zijn voor en na geweldige mannen en vrouwen ge weest die lichamelijk heel wat presteer den. Enaks zonen die nooit van ver moeiing rusten; die hemel en aarde schier schenen te kunnen bewegen; die alles vermochten, maar die in hun bui- tenwone lichaamskracht en uithou dingsvermogen dan ook alles gaven wat zij bezaten. En daar zijn geweest zwak kelingen, die in het publieke leven niet mee konden doen en achteraan kwa men, maar die een geestkracht en ver nuft openbaarden waarover de wereld verst.eld stond. Niet zelden huisden juist de grootste geesten in een zwak lichaam en elke tijd heeft zijn eigen mannen en vrouwen gekend, die vaak voor dit le ven niet konden metdoen; die vergroeid en misvormd, in geen enkel opizeht aan spraak maakten op lichaamsschoon, en aan wie de fotograaf niets verdiende; wier portretten nooit bekend zijn ge weest, en geen beeldhouder zich wagen zal om hunne trekken in graniet of mar mer te vereeuwign, maar bij wie zich toch een adeldom van ziel openbaarde, waar heel de wereld niet zelden versteld van stond. verder en dieper, en laat zich voor zóó iets niet leenen. Inzonderheid achten wij het een ver blijdend teeken des tijds, dat in onzen tijd meer en meer wordt ingezien, dat voor deze misdeelden waarover wij het hadden, zoowel in hun eigen belang als dat van de anderen „bizonder onder wijs” noodig is en wij in ons land daar toe zelfs een inspecteur bezitten, die op dit bizonder onderwijs toezicht houdt. Ongetwijfeld zal de macht van dit on derwijs, door deskundig personeel ge geven, van bizondeta beteekenis en waarde voor de toekomst zijn. Ten slotte nog een herinnering uit eigen jeugdleven. Daar zou aan zekere dorpsschool een nieuwe onderwijzer verbonden worden, en gelijk dat ge woonlijk gaat, waren de hoofden en harten vooral van de kinderen vervuld met de verwachtingen van den man die komen zou. Of hij groot was of klein, licht of zwaar gebouwd, met of zonder baard, een „mijnheer” of een heel ge woon onderwijzer, iemand die een bril droeg of uit eigen oogen keek, (tus schen haakjes, wij hadden het land aan die schoolmeesters die zoo scherp door de brilleglazen keken, en wel op grond van de ervaring, dat deze gewoonlijk niet mak waren), en al deze punten waren in overweging vóór d ebewuste onderwijskracht kwam. Eindelijk brak de gewichtige morgen aan, en kwam het hoofd met den „nieuwen meester” bin nen om hem in te leiden. Wat was het plotseling stil in de klas. Want daar stond een jong en onervaren onderwij zer met een innemend, blank gelaat en een vriendelijken oogopslag en een open gelaat maar vergroeid. Plotseling werd zijn gezicht ernstig. Opeens keek hij ons aan met iets in zijn oog ’t welk denken deed aan eene wonde, die pijn lijk werd aangeraakt. Toen keerde hij ons zijn gebochelden rug toe, en zei: .^Kinderen, zooals jullie ziet heeft mees ter een ietwat ronden rug. Jullie moet hem maar eens goed zieu. Hebben jullie allen het goed gemerkt?” Geen ant woord. Niemand die het waagde iets te zeggen. Elk was onder den indruk. Toen zei meester: „Ziezoo kinderen, nu weten jullie het allen, even goed als ik zelf, en nu beginnen wij te werken.” Nooit heeft ons later dat „gebrek” van meester gehinderd. C. A. B. IVeteranen 8-2. Vóór dat met de wedstrijd werd aan gevangen, werd bij monde van den heer R. v. d. Meulen, C. A. B. gehuldigd voor het succes dit jaar behaald in de 3e klas K. N. V. B. Onder applaus werd den aanvoerder van C. A. B., de heer H. Huisman, een fraai bouquet bloemen aangeboden door de veteranen. Dat voor deze wedstrijd groote be langstelling bestond, was wel te voor zien, wie zou de oude garde nog niet eens in actie willen zien. Ofschoon ver schillende spelers reeds van hun vlug heid hebben ingeboet, deden ze toch hun best om de nederlaag zoo klein mogelijk te doen zijn. A. Hoekstra opende de score voor C. A. B., waarna een aanval van de ve teranen volgt. Dan is het woord weer aan C. A. B. en het is 20. Knol lost dan een prachtschot op het doel, dat Van der Heide stopt, waardoor een cor ner ontstaat voor de veteranen, welke ook niet het gewenschte succes brengt. Van der Hauw laat dan voor de 3e maal Wolke visschen. WITMARSUM, 29-3-’3O. Begunstigd door mooi voorjaarsweer had heden de jaarl. districtsstierenkeuring plaats, uit gaande van de Provinciale Commissie voor de veefokkerij. Van de 51 ingeschreven dieren waren 42 aanwezig, waarvan we de volgende cijfers vermelden; Driejarige en oudere stieren. Elske’s Prins no. 16727 van J. J. Arendsz te Exmorra 79 p. (premiewaardig). Trijntje IV J. P. R. no. 16738 van Tj. G. v. d. Meer, Ferwoude 77 p. (eervol). Twenterstieren. Ruurd no. 17481 van N. F. de Boer te Tjerkwerd 74 p. Kees no. 17481 van K. J. Hettinga te Burgwerd 70 p. Mooi Boukjes Roland no. 17495 van P. IJ. de Jong te Burgwerd 72 p. Gerlof no. 17500 van A. S. Aukema en F. Th. Bruinsma te Lollum 74 p. Wiebren III no. 17560 van J. F. Bruinsma te Hartwerd 75 p. eervol. Johanna’s Lord no. 17585 van P. A. Hibma te Witmarsum 69 punten. Juwelier V no. 17676 van J. W. Lui- nenburg te Witmarsum 76 p. (eervol) Enterstieren Jitske’s Prins van J. B. van Abbema te Witmarsum 71 p. Stam no. 18186 van S. W. Anema Idsegahuizum, 72 punten. Karel van T. W. Anema te Kimswerd 75 p. (eervol)* Johan van T. W. Anema te Kims werd 75 p (eervol). Jonge Pel Rooske III van M. F. de Boer Hartwerd 70 p. Athleet van M. J. de Boer, Ugokloos- ter 74 p. Buringa’s Roland van N. F. de Boer Tjerkwerd 66 p. Kruger van J. F. Bruinsma te Hart werd 71 p. Lieske’s Athleet van J. F. Bruinsma te Hartwerd 73 p. Boukje XII Karel I van F. B. Burg- graef te Wons 67 p. Bonte van F. B. Burghgraef te Wons met 67 p. Eduard van A. D. Elgersma te Schraard 72 p. Lord van F. D. Elgersma te Schraard 72 p. Dora Imperator van IJ. B. C. de Haas te Schraard 69 p. Sjoerd van G. S en J. G. Hellinga te Burgwerd 70 p. Henri van L. S. Hilarides te Pingjum 76 p. (eervol). Harmen van L. S. Hilarides te Ping jum 74 p. Koppen van L. S. Hilarides te Ping jum 79 -j- 8 p premiewaardig. Hilbrand van L. S. Hilarides te Ping jum 73 p. Marten van Joh. S. Hoekstra te Bols ward 71 p. Adema’s Athleet van S. A. Knol te Hartwerd 79 -f- 6p. (premiewaardig). Hiltje Athleet van S. A. Knol te Hart werd 75 p. (eervol). Aukes Koltje van M. F. Kramer Olde- Athleet Juweeltje van M. F. Kramer te Oldeclooster 71 p. Roza’s Rooske van H. K. v. d. Krieke te Tjerkwerd 69 p. Nico G. R. van H. K. v. d. Krieke te Tjerkwerd' 70 p. Klaas J. P. R. van Tj. G. v. d. Meer te Ferwoude 74 p. Aukjes Athleet van J. Meindertsma Jz. te Lollum 70 p. Piet van A. L. Oosterbaan te Wit- marsum 70 p. Jan van A. L. Oosterbaan te Witmar- sum 66 p. Lemburg van N. J. Osinga te Ping- juum 74 p. Wilhelm van A. IJ. Poortinga te Lol lum 70 p. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. f De Raad onzer gemeente vergadert Donderdag 3 April, des avonds 7 uur, ten stadhuize, ter behandeling van de volgende punten: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener tij delijke kasgeldleening. 2. Idem tot intrekking van het raads besluit d.d. 26 Februari 1930 tot onder- handsche verhuring van het Lange land aan W. Zijlstra. 3. Adres van het Comité voor de N.E.B.A.T. alhier, betreffende toepassing van art. 5, le lid der Drankwet met voorstel van Burgemeester en Wethou ders. 4. Adres van het bestuur van de N.E.B.A.T. alhier, om J. P. Postma, ge- meente-architect, toe te staan werkzaam heden, tegen vergoeding, voor dat be stuur te verrichten met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 5. Beslissing over de plannen tot ver bouwing van het stadhuis. 6. ten. 7. Vaststelling voorschot op vergoe ding ex art. 101 L. O. wet aan bijzon dere scholen. 8. Voorstel van Burgemeester eq Wethouders tot benaming van straten. f Onze vroegere stadgenoot de heer Jacob D. Eerdmans heeft het diploma verworven aan de Eerste Ned. Slagers- Vakschool te Utrecht. f Het heeft onze stadgenoot de heet F. de Jong bij z’n 50-jarig jubileum niet aan belangstelling ontbroken. Door Burgemeester Praamsma is hem overhandigd een Koninklijke onderschei ding ’n bronzen medaille met lint de Eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Door de firma werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl boven dien is toegezegd de gouden medaille voor langdurig dienstbetoon van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Verder ontving de heer De Jong zeer vele bewijzen van symphatie van ver- eenigingen en particulieren. Elke plaats, elke gemeente heeft hare misdeelden. Wij kennen ze van uit de jeugdjaren; wij herinneren ze ons van de schoolbanken. Jongens en meisjes met lichamelijke of geestelijke gebre- ken, of beide tegelijk. Kreupelen, en misvormden, en gebochelden, of lijders aan vallende ziekte, of idioten, of ach- terlijken met gebrekkige geestvermo- i gens. Stumperds, die tengevolge eener ongesteldheid dat gebrek kregen, en hielden, en heel hun leven daar onder gebogen zijn tot aan hunnen dood toe. Kruisdragers niet zelden, die reeds in hunne jeugd verschoppelingen waren, omdat zij niet mee konden doen, en toen het mikpunt van de spot of de aan fluiting en de verachting werden, en niet het minst van de plagerijen. Omdat zij kreupelden, of scheel zagen, of een bochel hadden, of rood haar droegen, of door een moedervlek misvormd waren, of op een andere wijze „er uit” liepen. En wij vermaakten ons wellicht met die ongelukkigen, en maakten hen tot de voorwerpen van onze bespotting, of lie ten hen doen wat wij zelf niet konden of durfden of wilden. Zij waren immers i de geteekenden? Het waren de vogelvrij verklaarden? Als er een grap op hen getapt werd, dan lachte men, en misschien lachten de ouderen wel mee. ’t Gebeurde soms dat de onnoozelen zélf mee lachten. Uit verlegenheid of uit vrees, of omdat het hun anders in de omgeving te eng werd. En als zij heen gingen kregen zij nog iets mee achteraan. Een scheldwoord, of smaadwoord, of een andere grievende beleediging, die men hen immers mocht aandoen, omdat er niet een was die het voor hen opnam, en de eigen betrekkin gen het niet hoorden. Als zij het ge hoord hadden, zouden zij hebben ge weend, of misschien ook wel in toorn zijn opgesprongen om zich voor hunne lievelingen, die al zooveel moesten ont beren, in de bres te stellen, maar zij hoorden het niet. Omdat het op ’t schoolplein gebeurde, of op den weg of onder de makkers, maar ver genoeg van de ooren die het niet mochten weten. DéAr klonk het: „Rooie!” of „onge luk”! of „kreupelpoot”! of „idi oot”! of „bochel”! of hoe de mis deelden ook verder werden aangeroepen en beleedigd. Hebben wij het nooit mee gemaakt? En ons daarmede aan onzen naaste vergrepen? Die toch ook hun eigen Schepper niet ZIjn, en reeds in zoovelerlei opzicht achter staan bij anderen? En hebt u deze stumperds wel eens gezien als zij thuis kwamen, en Al hun kinderleed en kindersmart uitsnikten aan de schoot hunner moeder? Die hen kende, en voelde, en verstond? DAt moet ge meegemaakt hebben om het peilloo- ze leed van een kinderziel te doorvoe len, en dan te weten wat dAAr vaak niet geleden wordt. Reeds in de prille jeugd waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 E JONG s NIEUWSBLAD I L r Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/s ct. Buitenland 2J4 ct. SOLIED ADRES VOOR Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken 1 Leesgeld fr. p. P- P" half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 11 i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1