NI AEROXON Firma JOHS. tromp Wasch Uw haar eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en.roosvrij 'UW haar wordt. Purolzeep la evenals PRACHT-ORGEl Fl. 220.- zeer mooi instrument, fraai' salonkast, uitnemend fabrikaat, verschillende registers, w.o, Vox Humana, 2 kniezwellen Betaling slechts Fl. 6.- p. maand Volle garantie! fl. lïl. sustrmg, s» 1 m I SAMBO en JOCKO (Van een leeuw en een aap) SOH. DE HEEE I ROTTERDAM f M f Advertentiën. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tydig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. b Nieuwstijdingen. Uit den Omtrek. door G. TH. ROTMAN Het Adres ^^1 TJERKSTRA KRUIZEBROEDERSTR. 26 Bedden - Tapijten VLIEGENVANGERS I bevrachting van de veerpont. I signalement wordt gegeven: leng- haar. De heer Inklaar droeg brui- niet I' 1 1 kipeieren was i slechts ken in orde zijn. Daar de vermiste in den laatsten tijd wat zwaar moedig was vermoedt men, dat hem een ongelïik is overkomen. een lichtgrijze demi en een don kerbruine hoornen bril. Bij onder- 94. Sam schudt zijn manen van het lachen, Vervolgens klimt hij, voor de mop, Bij een in aanbouw zijnde woning Hup, een, twee drie, de ladders op. De metselaars gaan allemaal Bleek van ontzetting aan den haal. De schijndoode jnama. Een niet alledaagsche gebeur tenis heeft zich in een klein dorp vlak bij Napels voorgedaan. De Maximum gewicht Postpaketten. Met ingang van 1 April j.l. wordt het maximumgewicht der binnenlandsche postpaketten ver hoogd tot tien K.G. De kosten bedragen dan voor pakketten: tot 1 K.G. 30 cent, 1 tot 3 K.G. 40 cent; 3 tot 5 K.G. 50 cent; 5 tot 7 K.G. 60 cent; 7 tot 9 K.G. 70 cent; 9 tot 10 K.G. 80 cent. In de bepalingen omtrent de maximum-afmeting der pakketten wordt geen wijziging gebracht. In verband hiermede zullen eer lang frankeerzegels van 70 en 80 cent in omloop worden gebracht. NIJLAND, 27 Maart. ’30 He denavond hield de afd. N ij land van de V. P. N. haar jaarverga- wegens de hooge ouderdom niet aanwezig zijn, daarom werd de toestand der kas door een be stuurslid voorgelezen, welke toe stand niet bepaald rooskleurig was te noemen. De voorzitter bedankt secretaris en penningmeester voor hun ac curaat werk. Daarna kregen we verslag van de lammeren-commis- sie hetwelk voor de school een aardig voordeel opleverde. Bestuursverkiezing volgde. Af tredend de heer P. Hoekema, die niet weer in aanmerking wenschtê te komen, in diens plaats werd benoemd J. Lootsma van Ded- gum. Bij de rondvraag kwamen de tone gen nog even los en werd Hoeke ma bedankt voor zijn werkzaam heden als bestuurslid verricht. Het gezellig samenzijn werd hierna met dankzegging gesloten. ton de cylinder dynamiet bevat hebben. De politie zette de om liggende straten af en zocht naar eventueele verdere bommen. Men verneemt echter nader, dat men hier blijkbaar met een April grap te doen had want in den cy linder zat geen dynamiet maar tuinaarde. Vraagt even inlichting' Schriftelijke cursussen Nederlandsche Taal Rekenen Schoonschip J. KOOPMAN, Hoofdonderwj Westwoud VOOR UWE BRIL - SNEEK Oroota sorteering TAFELKLEEDeN, SNEEK Tl De ernstige werkloosheid in Amerika. De voorzitter van de Ameii- kaansche Federatie van den Ar beid, William Green, heeft in de Senaatscommissie, die zich met het onderzoek der werkloosheid bezig houdt, ’n zeer pessimistisch overzicht van den toestand gege ven. Volgens Greens schatting waren er in Februari 3.700.000 werkloozen. Het verlies aan loon bedraagt per maand meer dan 400 millioen. Gieen betoogde dat de regeering voor de werkloozen dient te zorgen, daar zij anders revolutie op haar dak krijgt! Zij moet of meer arbeidsgelegenheid scheppen, of grootere uitkeerin- gen doen. Sedert October is de werkloosheid tengevolge van den i1 Een auto in brand. Op den Haarlemmerweg ge raakte een vrachtauto, beladen met meubelen in brand. De brand weer bluschte met één straal. Het verkeer op den weg ondervond 20 minuten vertraging. Met een sloep op zee. Deze week is te Egmond aan Een veerpont omgeslagen in Japan Tengevolge van het omslaan van een veerpont zijn in het Zui den van Japan, naar men meldt, meer dan honderd personen ver dronken. De ramp is klaarblijke lijk het gevolg van een te zware slechten toestand op zakengebied controleerende geneesheer de fa milie met inbegrip van de „Oli fantenmama” in de beste stem ming bij het avondeten bijeen. Brand in de „Overland” fabrieken. Door een grooten brand in een der etablissementen van de Wil- ly’t Overland-maatschappij zijn meer dan 350 auto’s de inlaad- plaats en verscheidene loodsen vernield. De schade wordt op 500.000 geraamd. Tijdens den brand hadden een reeks benzine- ontploffingen plaats waarbij de vlammen ruim 60 M. hoog opsloe- 83-jarige boerin Maria Todaro' gen. sistorie, ter bespreking van het instandhouden der Buurtvereni gingen, nu er in ons dorp een Be- grafenisvereeniging is opgericht. De opkomst was boven ver wachting. Ruim halfacht opende de voorzitter, de heer S. A. Bak ker, deze bijeenkomst met ’n kort inleidend woord ter toelichting. Na eenige gedachtenwisseling bleek dat alle aanwezigen sympa thiseerden met het buurtwezen. Er werd besloten de bestaande vijf buurtver. om te werken in drie met tezamen zeventig leden. Een en ander zal in een volgende ver. gereglementeerd worden. Nog voor 9 uur sloot de heer C. H. Hofstra namens de voorzitter deze gezellige bijeenkomst met een woord van dank. Afdeeling Optiek. Bankdirecteur te zoek. Sedert Zaterdagavond wordt vermist de heer Inklaar, onder directeur van een bankinstelling te plotseling niet goed, liet het hoofd Deventer. De commissaris van po litie vraagt opsporing of inlich- op de borst zinken en stierf na enkele oogenblikken. Alle pogin- tingen omtrent hem. Het volgende gen de levensgeesten weder op te signalement wordt gegeven: leng- wekken waren vergeefsch. Den te 1.70, donkerbruin, iets grijzend toegeschoten buurvrouwen restte haar. De heer Inklaar droeg brui- dan ook niets anders den de doode ne kousen en bruine lage schoenen haar lijkkleeren aan te trekken en het stoffelijk overschot op te ba ren. Daarop werden de autoritei ten verwittigd en de begrafenis voorbereid. Tal van kaarsen brandden in de sterfkamer, die zich van lieverlede met kransen vulde. Het was reeds laat in den mid dag toen de doodgewaande vrouw Ondragelijkepijn verdreven - voorgoed! moeder van vijf zoons en zes dochters, een vrouw evenals haar kroost van enorme lichaams-om- vang (Olifanten-mama werd zij wel genoemd) werd bij het ontbijt en daarom heeft de Raad van Wonseradeel in zijn laatste ver gadering van 31 Maart besloten tot verbouwing, tegelijk met den bouw van een l. en den aanleg van een speelplaats. Men ziet hier de uitvoering van deze werken met verlangen tege moet, omdat hiermee in een drin gende behoefte" zal worden voor zien. 93. Want plots’ling rijst zijn haar te berge, O jongens, wat een schrik is dat. In plaats van ’t zoete, teed’re Sientje Houdt hij een ruigen leeuw omvat. Hij bloost tot achter in zijn nek, En wipt in één sprong over ’t hek. van 11 pCt. tot op 22 pCt. geste gen. In Februari zijn zelfs onge veer 25 pCt. der arbeiders werk loos geweest. Green bepleitte aanneming van het voorstel van Senator Wagner en een commissie in het leven te roepen om het plan tot het onder nemen van openbare bouwwerk zaamheden op langen termijn te bestudeeren. strand geloopen, waarvan de be manning geheel verkleumd was. Het waren vier opvarenden van den stoomtrawler „Jade”, Weser- münde P.G. 146, die op het oogenblik te IJmuiden ligt. Zij waren den vorigen middag een pleiziertochtje met de sloep gaan maken, maar eenmaal onderweg was het roer gebroken, waardoor zij afdreven. Er waren maar twee riemen aan boord, die door den stormachtigen wind niet gebruikt konden worden, zoodat het scheepje weldra ver buiten de pieren dreef. In den nacht zagen de mannen de lichten van Egmond aan Zee en in de veronderstelling, dat het een schip was, hadden zij met het zeil zoo gemanoeuvreerd, dat zij naar de kust dreven. Een ingezetene van Egmond nam de schipbreukelingen mee naar huis, waar zij zich konden verwarmen en verkwikken. Een heele toer was het nog om de mannen weer naar IJmuiden te krijgen. De burgemeester telefo neerde naar deze plaats, maar vernam, dat de maatschappij, waartoe de trawler behoorde, fail liet was gegaan, hetgeen achteraf bleek op een vergissing te berus ten, ddar het faillissement betrof de Vlaardinger maatschappij „Ja ne”. Het resultaat van dit ver keerde bericht was, dat de ge meente het reisgeld naar IJmuiden alleen wilde geven als de sloep aan de strandvonderij bleef, wat de Duitschers weigerden. Zij be sloten te wachten. 96. Het gips vermengt zich met het water Nu tot een taaie, dikke brij,. Die klontert om hun hoofd, hun beenei En om hun armen allebei „Haha 1” denkt Sam, als hij dit ziet,, „Ik heb je, en je ontsnapt me niet!" Wel Ja, waarom niet! Het geld dat stom isMaar verder mondje dicht, hoor! Hè, waf is dat, zegl Een volgeladen boot met roeiers van allerlei natie, ?n elk druk be zig de boot vooruit te krijgen, maar die cndertusschen als een tol in het rond draait, en alle kans heeft om zoo meteen de diepte in te gaan. „Het gezwalk der vloot- eonferentie”, staat er boven, en boven al het rumoer schreeuwt Mac Donald uit: „Als jullie zoo tegen elkaar blijft in roeien, ko men wij er nooit!” O, nu begrijp ik het; ’t gaat over de vlootconfe- rentie. Volgende film. Wat moet hei zijn? Een blijspel of een drama? De liefdes-idylle van dien Amster- damschen vrijer die zijn meisje niet bewegen kon hem te volgen op zijn zwerverspad naar Duitsch- land, en toen maar besloot haar in de Haarlemmervaart te wer pen? Gelukkig maar dat nog juist bijtijds sterke handen den dollen dwaas aangrepen en in verzekerde bewaring stelden waar hij kan na denken over zijn onbezonnen daad. Of dat andere geval uit donker Amsterdam waar een Friesche buitenman beroofd werd van f 1000 toen hij zich in een nacht huis waagde. Of dat verhaal van het nieuwe hotel op den Coolsingel te Rot terdam dat in aanbouw is, en een hoogte krijgt van acht verdiepin gen met een prachtige daktuin en een glazen dansvloer, ter hoogte van 34 Meter boven de straat? Of wilt u liever een visch- praatje? Te Monnikendam werd de visch verkocht voor twee en een half pond per eene cent. Een overvloed gewas voor den boer misschien in ’t zicht? Nu, te Poel dijk zijn de eerste perziken afgele verd tegen 75 cent per stuk, en te Honselerdijk werden de eerste kasdruiven aan de veiling ge bracht. ’t Is om te watertanden Helaas, daar zijn ook andere berichten van diep droeven aard.. Gelijk dat van Dr. Pool te Mak- kinga, die zoo jammerlijk om het leven kwam bij een botsing met een auto, toen hij op weg naar zijn patiënten was. Of da plotseling sterven van Workum’s burgemeester, nog zoo in den bloei der jaren. Maar is dat ook niet de predi king zelfs van het lenteleven? Hier zwijgen wij, en worden stil, en neme élke lezer of lezeres een óogenblik van nadenken: „Gelijk het gras is ons kortstondig le ven 95. Nu volgt een wedren op de planken Ze hollen in versnelden pas, En springen eind’Hjk naar beneden, Juist in een grooten waterplas. Twee baaltjes gips gaan, één van zin, Gelijk met hen het water in TJERKWERD, 31 Maart 1930. Maandagavond hield de school- vereeniging Tjerkwerd en Ded- 'gum hare jaarvergadering in de Chr. school. De Voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwezigen. Ds. v. Rijs verzocht om samen te zingen Ps. 89 1 en gaat voor in gebed. Nu wordt de secretaris verzocht de notulen der vorige vergadering te lezen, welke werden goedge keurd. De penningmeester kan Sigaretten-smokkelaar. De politie te Keulen is volgens een Wolff-bericht er in geslaagd dering. De voorzitter, de heer W. vier leden eener smokkelaarsben de aan te houden, die per auto buitenlandsche sigaretten van slechte hoedanigheid over de grens brachten. In twee pakhui zen werden duizenden sigaretten gevonden. Bij iederen rit werden 100.000 sigaretten vervoerd. stond en over koude klaagde. Spoorslags verdween het geheele apparat van den dood, het jam meren en weeklagen der familie leden en buurvrouwen verstomde en toen de avond viel, vond de Een Aprilgrap. C o ---_o In den nacht van Maandag op plotseling van haar sponde op- Dinsdag werd naar wordt gemeld, aan den ingang van het raadhuis te Berlijn een pakje gevonden in- loudende een wekker, twee bat terijen voor zaklantaarns en een KIMSWERD, 2 April. Heden middag waren hier eenige knapen uit Harlingen bezig met slootje- springen. Een van hen, een zoon tje van H. Witte, had daarbij het ongeluk, bij een sprong van een vrij groote hoogte, zijn been te breken. Kermend bleef de knaap liggen. Door den heer J. Postma uit Harlingen, die hier juist met zijn auto aanwezig was, werd de jon gen opgenomen, en naar zijn woonplaats vervoerd. WITMARSUM, 31-4-’3ÖTHet aantal leerlingen van de U. L. O. school neemt gestadig toe. De nieuwe cursus is begonnen met 29 J- leerlingen, zoodat in totaal 53 leerlingen de lessen volgen. Vol gens de wet zal met 1 Jan. ’31 een 3e leerkracht moeten worden aan gesteld. Door stijging van het to taal aantal leerlingen van de Lag. en U. L. O. school tot over de 180 zijn de gebouwen, wat gangruim- te enz. betreft te klein geworden. Wijn ja, opende met een kort welkomstwoord de vergadering. Plus de enkelen die wat aan de late kant kwamen, waren 19 van de 22 leden opgekomen, zoodat men zich in een zeer groote op komst mocht verheugen. De notulen werden door den secretaris, de heer F. Tiemersma, gelezen en onveranderd goedge keurd, waarvoor hem dank werd gebracht. Vervolgens passeerden de jaar verslagen van secretaris, penning meester en verzamelaar de revue. De penningmeester had een klein batig saldo. Uit het verslag van den verza melaar stippen we aan dat ver kocht was voor f 1463.79 aan voer. Opbrengst I f369.42; eendeneieren f 6.48. Enkele ingekomen stukken werden vervolgens behandeld. Als afgevaardigde naar de voorjaarsvergadering V. P. N. en N. N. C. werd benoemd de heer Zietsma. Verloot werden 25 ééndaags kuikens in twee gedeelten, (13 en 12). De gelukkige winnaars werden C. H. Hofstra en J. Fopma. Bij rondvraag werd het plan zoek is gebleken dat alle bankza- geopperd in het najaar een excur- sie te maken naar een paar hoen- lv v..*. derparken. Voorloopig werd vast- Voorts zijn er nog vele gebreken, gesteld om in het najaar deze ex- J - - - cursie te ondernemen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter met dank aan de leden deze geanimeerde ver- gymnastieklokaal gadering. NIJLAND, 1 April 1930. He denavond te halfacht had alhier een vergadering plaats in de con- cylinder. Volgens de brandweer Ingebonden Mededeelingen gedeelte van Slberfe, wwf z, volking nog dur gezaaid if Zoo wordt melding »enu van de treurige reis van etni aantal visschers uit Astrakan de Kaspische Zee, die door sovjet-propaganda aangeleid sloten hadden zich .voor emin naar Wladiwostok op te Bij hun vertrek, toen er |uj felle koude heerschte, moesten plaats nemen in onverwam vuile en oude wagens voor reis van 8000 K.M. Onder werden zij zoowel door het ti personeel als door de emigrj leiders hondsch en barschb gend. Bij elk station vroegen den leider of zij eindelijk nieti wat warm voedsel of warme zouden kunnen krijgen, doch danks de steeds herhaalde be ten zijn de emigranten tijdens geheelen duur van de reis et verstoken gebleven. Op het sti te Nowosibirsk werd hun waar een maal aangeboden^ dit bestond uit een one’eth soep en bedorven melk. Tot S tof toe werd den reizigers i geen water verstrekt, zoodat zich genoodzaakt zagen zich; sneeuw te wasschen. Te Ps hadden de sovjet-ambtenaret grootste moeite de geplas menschen tot verder doorreiza bewegen en had heel wat v« in de aarde, voordat de tocht it koude wagens eindelijk t voortgezet. Te Chabarofsk in Oost-Si rië kwam het tot nieuwe sd daar de honger en ellende emigranten steeds grooter wi Men weigerde hun daar aam kei ijk ook maar eenig voed» verstrekken, met de motiveert dat er volgens de hun beta Sovjet-plannen in dit jaarget geen doorreis van emigranten plaats vinden. Eindelijk kregen stakkerds dan toch een kleineb Zee een kleine reddingboot op het veelheid levensmiddelen los w na zij in de nog steeds on warmde wagons hun reis door koude Siberië naar Wladiwos voortzetten. Honger en ellende. Dingen die in Rusland gebeuren. Sinds eenigen tijd voert de Sovjet-regeering een uitgebreide campagne voor emigratie van boe ren, visschers en andere catego rieën arbeiders naar het oostelijk I'. 4 DE BESTE TER WERELD Fabrikaat 1930. Concurreerend bij - i. !l$. Pu rol. verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. EERSTE KLAS INRICHTING! DE PRIMA GLAZEN EN M0NTU1 VAKKUNDIGE RECEPTENUITVOER GRATIS ADVIES Aanbevelen i Levering franco huisl Vraagt omgaand inlichtingen aan het oude bekende adres: 9 OOSTZEEDIJK 324-311 „Het is mij een groot genoegen ook mijn verklaring bij die van zoovele ge bruikers van Kruschen Salts te voegen. Qedurende vrij langen tijd leed ik aan hevige nier-aanvallen. Mijn ondervinding is geweest, dat het geregeld gebruik van de dageljksche dosis Kruchen Salts een snelle en af doende verlichting gegeven heeft voor wat eens ondragelijke pijnen waren, die telkens dreigden terug te ko men, wanneer ik een poosje de „Kruschen gewoonte" liet varen. De heilzame uit werking, die ik nu ondervind is geheel en al te danken aan de groole medische kracht van Kruschen.” W. G. te S. (Origineele brief ter inzage) De nieren zijn als ’t ware de filters der menschelijke machine. Het is hun taak te voorkomen, dat bepaalde gift- stoffen in het bloed dringen. Kruschen, dat een combinatie is van zes verschillende zouten, laat de nieren werken op de manier waarvoor de na tuur ze bestemd heeft. Kruschen faalt hierin niet, het heeft nog nooit gefaald. Koopt nog heden een flesch, maak mor gen een begin met de „Kruschen ge woonte.” Kruschen Salts is Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten èf 0.90 en f 1.60 per flacon. y'i'j i 1Uta

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6