R. P !N Dr. J. WITTOP KONING ARTS VOOR INWENDIGE ZIEKTEN LEEUWARDEN is van 11 APRIL tot nader aankondiging niet te raadplegen. D?Tj. HINGST HUIDARTS - SNEEK 18 Donderdag tot Dinsdag De Bolswardsche Courant en Westergoo KUESTIBO16 LEEUWARDEN D. J.WEG Gemengd Nieuws. ten n is- erf AFWEZIG No28a Uit den Omtrek. Stadsnieuws. rf 'tl Jeugd en Ouderdom. Woensdag 9 April 1930 25^ Jaargang en A JIH jnd ai 1 ires )uif gel- 'uif- die ïrk daarom is er niet zelden zulk een ver wijdering van beiden; daarom passen zij elkaar niet en gaat het maar zelden goed als zij samen steeds hebben te vertoeven. De jeugd kan niet komen in den levens gang van den ouderdom; de ouderdom is vergeten, zelf eenmaal jong te zijn ge weest ris van Den Helder, als öud-leeraar en vriend, de burgemeester van Leeuwar den, die den overledene herdacht als lid der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen en als oud-bestuurslid van de Friesche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. De heer Praamsma, Bur gemeester van Bolsward, herdacht hem als collega uit den Zuid-Westhoek. Hierna werd het woord gevoerd door den afgevaardigde van de Chr. Radio- vereeniging en ten slotte door ds. Nauta van Sexbierum als vriend. Nadat door een familielid de "aanwezi gen waren bedankt voor hun belangstel ling werd de plechtigheid gesloten door Ds. Eerhard. Zakkenrollers op de markt Op de Zondagsmarkt in den z.g. Jo denhoek te Amsterdam, is iemand een portemonnaie, inhoudende f 15t ontrold. De doodende stroom. Woensdagavond is een 19-jarige schilder bij het verrichten van werk zaamheden in zijn werkplaats te IJssel- stein, waarbij hij een electrische loop lamp gebruikte, door den electrischen stroom getroffen en gedood. De in het politieblad gesignaleerde dienstbode. De politie te Nijmegen heeft in een vDlkslbgement aldaar aangehouden de 15-jarige dienstbode Bertha Kames, wo nende te Amsterdam, wier opsporing was verzocht als verdacht van diefstal in haar dienstbetrekking van een geld kistje, inhoudende f365. Het meisje ver toefde aanvankelijk in het logement met haar oom, die als verdacht van mede plichtigheid eveneens gesignaleerd stond. De oom had haar echter verlaten, toen hem bleek, dat zij met photo in de bla den gesignaleerd stonden. Het meisje heeft bekend zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Van het geld was nog slechts f4.04 in haar bezit. Zij Is naar Amsterdam overgebracht. A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry's. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröie. en ize jst ize in en en d De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. Begrafenis A. Wagenaar Azn. WORKUM, 4 April. Hedenmiddag 2 uur werd burgemeester Wagenaar graf waarts gedragen. Ofschoon het stoffelijk overschot zal rusten op het kerkhof zijner geboorte plaats te Nieuwolda vond toch de plech tigheid te Workum plaats. Toen de lijkkist, bedekt met eenige kransen en bloemstukken, waaronder één van het gemeentebestuur van Emden en een van de Afd. Friesland van den Bond van Gemeente-ambtenaren, in de auto was geplaatst en de stoet zich in bewe ging zette ontdekten wij in dien stoet, behalve het gemeentebestuur met de le den van den Raad en de gemeente ambtenaren, verschillende afgevaardig den van vereenigingen, waarin de over ledene zitting had. Ook collega’s uit na burige gemeenten waren aanwezig. Bij het kerkhof had zich het muzlekr corps „Crescendo” opgesteld om zijn be schermheer een afscheidsgroet te bren gen door het spelen van een koraal. Toen men in het gebouw „Rehoboth”, waar de lijkrede door ds. Hoen werd gehouden, was gearriveerd, werd de overledene nog door verschillende per sonen herdacht. Het eerst kreeg de afgevaardigde van het gemeentebestuur van Emden het woord, daarna de Wethouder Gaastra, stelling elkander toch nog leeren ont moeten om winste te doen met hetgeen de een den ander te zeggen heeft. De jeugd moet niet als ouderdom willen zijn en de ouderdom moet niet kinderachtig worden. Beiden hebben hunne plaats en hunne bestemming en kunnen daar ge zegend en ten zegen zijn. Gelukkig wie een volle, vroolijke, blij de jeugd mag hebben, omringd door trouwe, teere zorg van de ouderen. Ge lukkig ook, wie een gezegenden ouder dom bereiken mag, opgevroolijkt en ver licht door de glans van het jeugdleven. En gelukkig wanneer jeugd en ouderdom dit beiden leeren waardeeren. Mengelberg, terwijl ook een zeer goed opgezette uitvoering zal plaats hebben op Woensdag 16 en Donderdag 17 April in de Groote Kerk te Leeuwarden door „Concordia” met het Friesche Orkest onder leiding van Paardekoper. In verband hiermede zal nu het Depar tement Bolsward van de Mij. tot Nut van het Algemeen op Vrijdag 11 April 8 uur in de Doelezaal door den heer A. Alt hierover een populaire lezing met licht beelden laten houden, waarbij op voor ieder begrijpelijke wijze het werk zal worden verklaard, zoodat men straks de uitvoering beter zal kunnen volgen. De voordracht wordt behalve door piano spel en gramafoonplaten geïllustreerd met een hoogst belangwekkende serie lichtbeelden naar schilderijen van James Tissot die 12 jaar in Palestina door bracht om de Gewijde geschiedenis op doek te brengen te midden van de oude ruïnen en het Oostersche leven te Jeru zalem waar alles zich heeft afgespeeld. Alzoo een boeiende en leerrijke avond. Men zie advertentie. Toch hebben beide hunne beteekenis, óók voor elkaar, en zoowel voor het he den als voor de toekomst. Wat is die jeugd lieflijk en begeerlijk en aantrek kelijk in de ontplooiing harer gaven en vermogens en krachten. Wat is nu aan- minniger dan een open oog, een vroolij- ken lach, een gulle tegemoetkoming, een vertrouwend zich overgeven en toewij den en met alle inspanning zich werpen op de levenstaak, ten einde eene plaats in het leven te veroveren waar alle krachten van lichaam en ziel, van ver stand en hart kunnen worden ontwikkeld om de vrucht te dragen, die het leven voller maakt. Dat is niet slechts een toe vallige bijkomstigheid, het jeugdleven eigen, dat is levenseischdat is roeping, dat is voorwaarde om te slagen; dat is onmisbaar voor de verdere ontwikkeling en de toerusting en het slagen van het leven, maar van hoe groote beteekenis daarbij is de ervaring en de levenswijs heid en de bezinking van den ouderdom, die ook van den beker des overvloeds gedronken heeft, die ook het veelkleurige leven leerde kennen; die ook zijn rijke illusies heeft gehad, maar die daarbij de stormen van het leven leerde kennen, en de tegenslagen, en de teleurstellingen, en de onttakeling en ten slotte het alleen en eenzaam blijven. En aan den anderen kant wat is, wat kan althans de grijsheid eene sierlijke kroon zijn. Als daarbij niet vergeten wordt wat eenmaal zelf bezeten werd, en verlangd werd, en doorleefd werd, en door allerlei levenservaringen heen, rij pen deed voor de dagen des ouderdoms waar de vrucht van een welbesteed le ven in stille dankbaarheid genoten wordt. Wat kan die ouderdom dan een steun en een leidsman en een raadgever zijn voor de jeugd. Om te bewaren voor dwaze dingen; om te waarschuwen voor drei gende gevaren; om wegwijzer te zijn op donkere wegen; om in de ure der verzoe king of van beproeving staande te hou den en heen te wijzen op de uitkomst der dingen; om te bemoedigen waar soms eigen kracht door teleur gestelde verwachtingen zou dreigen te ontzinken. Hoe menige oude van dagen is nog altijd de vraagbaak der jongeren. Hoe menig volwassene wordt niet zelden ver troost en bemoedigd en gesterkt door diegenen, die ook den levenstrijd leerden kennen; die ook door de moeilijkheden heen moesten; die het soms ook zoo don ker en zwaar hadden. Geen wonder; hier spreekt de erva ring en de gerijpte wijsheid, en de stille bedachtzaamheid en de beproefde voor zichtigheid. Om van het hare uit te dee- len en mee te geven aan anderen wat elk op tijd te pas kan komen en in de school des levens dienen kan tot raadsman en gids. WÏTMARSUM, 6 April. De Kaatsver- eeniging „Witmarsum” hield heden hare jaarvergadering in het logement van den heer H. Bruinsma. Van de 240 leden waren er maar een klein aantal aanwezig. De voorzitter, de heer A. Dijkstra, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de agenda, die een 6-tal punten bevatte, werd afgehan deld. De secretaris, de heer C. Rauwerda, bracht een nauwkeurig en uitgebreid jaarverslag uit, waarvoor hem een woord van dank werd gebracht. De penningmeester bracht hierna zijn financieel verslag naar voren, waaruit bleek, dat de vereeniging nog een flink batig saldo in kas heeft. Ook hem werd een woord van dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. De commissie tot het nazien der reke ning en verantwoording, bestaande uit de heeren J. Yntema en Rienk Reitsma, rapporteerde bij monde van eerstge noemde dat alles in de beste orde was bevonden. In de plaats van den aftredenden pen ningmeester, den heer S. Kooistra, die ook als lid bedankte, werd benoemd de heer R. de Jong, die niet ter vergade ring aanwezig was, doch die met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering behan deld en enkele artikelen nader door den voorzitter toegelicht. De voorzitter en secretaris zullen de afdeeling op genoemde vergadering, die te Franeker wordt gehouden, vertegen woordigen, waarvoor hen vrij mandaat werd verleend. De regeling van de wedstrijden in de Augustusdagen wordt aan het bestuur overgelaten. Daarna werden een 20-tal aandeelen uitgeloot, n.l. de nos. 6, 79, 11 72, 13, 19, ll l 23, 47, 89, 25, 26, 60, 87, 7, 1, 59, 37, 41, 61 en 94. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt, ten doel hebbende de belangen der vereeniging te bevorderen. Met een woord van dank voor de goe de en opgewekte geest die den geheelen middag heerschte, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Bach’s Mattheus-Passlon. In de Lijdensweek zullen zeer velen gelegenheid hebben hetzij in kerkgebouw of concertzaal, hfetzij door middel van de radio dit indrukwekkende toondicht uit de Lithurgie der Duitsche Evangelische kerk te beluisteren. Per radio zal men het kunnen hooren op Palmzondag 13 April uitgevoerd in het Concertgebouw onder leiding van WOMMELS, 4 April. Gisteravond hield de kaatsvereeniging „Wommels” hare algemeene ledenvergadering bij den heer Johs. Strulksma. Van de 140 leden waren een 30-tal aanwezig. Uit de bescheiden van den penning meester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 298.59^, de uitg. f305.49, nadeelig saldo dus f6.53j/2- Als afgevaardigde en plaatsvervanger werden gekozen de heeren R. Feitsma en Joh. Robijn. Als bestuurslid werd gekozen de heer Jac. Bonnema. De afgevaardigde werd op de meeste punten vrij mandaat gegeven te han delen naar eigen inzicht, gehoord heb bende de besprekingen ter vergadering. Zoo heeft elk zijn eigen terrein; zijn eigen beteekenis. ’t Zou niet gaan zon der de jeugd; het zou óók niet gaan zon der den ouderdom. De jeugd moet den ouderdom vervan gen en als de poëzie van het leven, de sombere proza verhoogen; de ouderdom moet de jeugd vullen, en volmaken en opleiden en toerusten en vol doen zijn. Om straks niet, als een onvolkomen plaat, als een looze aar, als een ontij dig verflenschte bloem, deze op haar stengel te doen treuren, zonder dat de levensbestemming bereikt werd. Daar is, niet het minst in onzen tijd, een te ras vergane jeugd; een ontijdige versterving van het frissche groen; een nooit verkrijgen van een gezegenden ouderdom vol rijpe en rijke vruchten. Ach, wie kent ze niet, de te vroeg ver- s.torvenen, wier leven door overspanning en misbruik verwaarloosd en vernietigd, een mislukking werd? Jonge grijsaards; afgetakelde schepen gelijk, reeds van al hun schoonheid en sieraad beroofd, nog voor het ruime sop was bereikt en de levensworsteling begonnen moest. Mannen en ook wel vrouwen, jonge lingen en jongedochters zelfs, maar zon der eenige verwachting meer, omdat de jeugd werd vernield of verspild, of ver gooid, en daarom een ontijdig graf het einde wordt. En ook omgekeerd, wie kent de ouder niet, maar die temidden van de grijsheid en ouderdom de glans der jonkheid nog op het gelaat hebben, en het geheim der eeuwige jeugd leerden verstaan? Zoo kunnen jeugd en ouderdom, niet tegenstaande het verschil en de tegen- 4de Christelijke winterlezing. Vrijdagavond sprak in „Ons Gebouw” Ds. P. Veen, Herv. pred. te Utrecht, over het onderwerp: „Levensmoed”. De voorzitter, Ds. Loor, liet zingen Ps. 103 1 en opent met gebed. Zijn Eerw. heet alle aanwezigen welkom en in het bijzonder den spreker en uit den wensch, dat het een genotvollen avond mag worden. Vervolgens krijgt Ds. P. Veen het woord. Hij begint met te zeggen, dat het on derwerp, waarover spr. spreekt, noodza kelijk onder de oogen moet worden ge zien. Bij vele van onze tijdgenooten is de levensmoed geweken. En waarlijk, het leven stelt zware eischen. Denkt bijv, eens aan hen, die dag in, dag uit, geen werk kunnen vinden en hun Idealen om een gezin te vormen, niet kunnen ver wezenlijken. Denkt aan de kranken op hun ziekbed Denkt aan ouders, die verdriet van hun kinderen hebben. Al dezen hebben zoo vaak hun levensmoed verloren. Nu hangt het af van de levensbeschouwing, die we hebben. Om goeden moed te hebben, moet men vooruit kunnen zien. We moe ten telkens weer onze eigen levensbe schouwing veroveren. Het moet persoon lijk bezit worden. Wij komen evenwel steeds met een donkere macht in aan raking: de zonde, de dood. Zou Ernst Zahn gelijk hebben, wan neer hij zegt, dat het leven een onder stroom heeft? Litterair moge Zahn in zijn levensbe schrijving lof ontvangen, maar naar oor deel van den Spr. kunnen we niet anders zeggen, dan: arme menschen, die zulke boeken lezen. Volgens Henri Bordeau hebben „sommige menschen een vrees om te leven. Bij anderen is het geen pas- sivisme, maar een actief egoïsme.” .We kunnen evenwel nog niet zeggen, dat de geest uit de boeken de geest van de menschen is; hoogstens de geest van den schrijver. Spr. noemt de litteratuur de thermo meter van het leven van de menschen, Veel leven, vooral het vereenigingsleven lijdt aan defatisme. De mensch weet niet meer wat moed is. Een waaghals in een vliegmachine noemt men een held. Doch dat is geen moed. Levensmoed is iets anders. Als voorbeeld van gebrek aan levens moed wordt Saul genoemd. Zijn leven is een zwarte tijd van melancholiek. Tra gisch verloopt Saul’s einde. Hij ging naar een waagzegster. Dat is de angst voor het leven. De mensch zonder levensmoed. Zulke menschen wenden zich tot drank of spel én zijn moeilijk in den huiselijken kring te verkeeren. Een heel ander man is Saulus van Tar- sen, een man om jaloersch op te zijn. Hij is in het bezit van de ware levensmoed, van dót leven dat uit God is. Hij betuigt: „Ik leef, doch niet meer ik, maar Chris tus leeft in mij.” Hij is onverbeterlijk optimist. Hier hebt ge nu ’n man, die altijd moed heeft. Wanneer wij de Geest Gods hebben, dan hebben we levensmoed. Kenden wij deze levensmoed, wat zou de wereld er heel anders uitzien. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat alle strijd daarmee opgehe ven is. Het komt er maar op aan, of we het leven met Christus aandurven, of we bezield zijn met heilig enthousiasme. Nadat we nog gezongen hadden Ps. 89 8 sloot Ds. Veen deze laatste win terlezing met dank aan God. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben dieven zich toegang ver schaft tot de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Hid Herostraat. Men heeft eerst getracht door het raam der bergplaats waarin de centrale ver warming staat, binnen te komen, doch hier werd de verdere toegang versperd door de stevig gesloten deur. Men heeft toen geprobeerd door een W. C.-raampje naar binnen te komen, wat gelukt is. Blijkbaar zijn de dieven goed op de hoogte geweest met de inrichting van de school en ook met het feit dat in een der lessenaars van een onderwijzeres ’t geld voor het vacantiereisje der kinde ren werd bewaard. Het geheele bedrag, ongeveer zestig gulden, is meegenomen. De lessenaar was wel gesloten, maar uit den aard der zaak niet met een brandkastslot. Ook hebben de dieven nog een bezoek gebracht aan de lokaliteit van Meester de Vries en aan de klas van het hoofd der school. Ook bij dezen zijn de lesse naars opengebroken. Een klein bedrag in den lessenaar van het hoofd der school heeft men onaangeroerd gelaten. Men moet dunkt ons bijna elk mede gevoel verloren hébben, wanneer men de moeizaam vergaarde centen door kin deren bijeengespaard voor een school reisje durft te stelen. We zouden bijna geneigd zijn te veronderstellen, dat, - -- - - - wanneer de dief (of dieven) bemerken vervolgens de heer J. Kamman,, secreta- wat voor geld door hem of hun is ont vreemd, ze zullen trachten dit bedrag (ter wille van de kinderen) op de een of andere manier terug te geven. waarin opgenomen Officiéél orgaan, der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 NIEUWESTAD 142a Tel. 2161 OOR-, NEUS- en KEELARTS Spreekuren 11—2, behalve ’s Maandags en ’s Woendags. Hlf Dat zijn de twee uitersten. De jeugd is het begin, de aanvang, de Alpha; de ouderdom is het slotstuk, de afgang, het einde, de Omega. Beiden zijn aan elkander verbonden, want zonder jeugd geen ouderdom en ook omgekeerd, zonder ouderdom geen jeugd, maar beiden zijn de polen waar- tusschen het leven ligt. De jeugd is be koorlijk, vol levenslust en levenskracht en levensschoonheid en doet denken aan een held die gereed staat zijn pad te lew pen met het „Excelsior” „Steeds hoo- gerl” in het vaandel, flooit vermoeid, nooit versaagd, nooit verlegen; altijd met nieuwe kracht en nieuwen moed en nieuwe energie aangegrepen; de ouder dom daarentegen is verschrompeld en af getakeld, en in den strijd van het leven vaak gekneusd en gewond en van alle schoon beroofd om niet zelden bevend en tastend en vreezend het einde tegen te gaan tot de levensfakkel wordt uitge- bluscht en de levenstaak en levensbe stemming is volbracht en bereikt. De jeugd is de tijd van de verwachting en van de illusie en van de hoop; en van de ondernemingsgeest en van de span ning; de ouderdom is de tijd van de te leurstelling en de desillusies, en de ont goocheling en de vermoeiing, en van het „Ijdelheid der ijdelheden, ’t is alles ij del toid.” Jeugd en ouderdom. Welk een onderscheid, welk een te genstelling, welk een afstand niet zelden, welk een uitsluiting soms van elkaar; zoodat de een den ander niet kent, niet verstaat, niet begrijpt, niet waardeert. De jeugd is zoo vroolijk en zoo le venslustig en zoo vol begeerte het licht en de volheid van leven tegen te gaan en te genieten en uit te leven; de ouder dom daarentegen is vaak zoo triest, zoo zoo somber, en zoo kortzichtig en al maar vervuld van dat eene: „het inkor ten van den weg en het restant van het leven, maar waar men vaak ook nog niet van geniet wat zelfs in den ouderdom nog te genieten zou zijn, omdat de krachten vergingen, of omdat het oog de zegeningen, ook van den ouderdom niet meer ziet. De jeugd zingt graag, en speelt graag en springt graag, zooals daar buiten in het natuurleven te midden van de lente- pracht en bloemenweelde immers alles kwinkeleert en musiceert overeenkomstig den aanleg en de bestemming, de roe ping en de verkiezing, waarmede de Al machtige alle normale leven in vollen overvloed begiftigd heeft; de ouderdom knort graag, en bromt graag, en fronst t gerimpeld voorhoofd graag, omdat die onbezonnen jeugd zoo weinig nadenkt, eh zoo weinig ernst met het leven maakt en zoo weinig aan het einde denkt. Daarom is de tegenstelling tusschen Jeugd en ouderdom vaak zoo groot; E JONG s NIEUWSBLAD I. IA I I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a et. Buitenland 2J^ et. I' lesgeld fr. P- P- Per half iaar 1 -50 luiten de provincie f2.-; inning 15 ct. /oor het Buitenland f7.- per jaar. .eesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1