J.B.v.d. OEVERS Zonen GRATIS CADÜMZEEP ke 'IBLOIHKE een 2 jarige STIER Slagerij A. sul ART, Bolsward J. B. UAD DEK OEVER ZR. n> jongs ffleuwsDIaö ui literdax 12 April 1930 VIJFDE BLAD ATHLEEI» voorl. 74 punten. M.J. DEBOER Aduertentiën. Uit den Omtrek. Nieuwstijdingen. M. JONGEMA Beschikbaar Halve Koeien en een Volbl. Hokkeling v. Piet Athleet alles vrij van t.b.c. Twee WELLNER gepoetst NING? I- OF 17 et. 16.75 9.80 BOLSWARD 8. F. OF BOES - HERWERD TRIJNTJE I. DE JONG Diploma Eerste KederL Slagersvakschool te Utrecht Dekgeld TAXATEUR van bo- Een paardje met een wagen. vang. Z. Vu Nam. 1.3 7 uur Ds. J. Nam. 1$ 'oorm. 9 I' MEN 'oorm. 9 uur Ds. 11 n. lidmaten), Voorm. 9.31 Ikes (Avond l. Voorn! 1.30 uur Dl en Dankz.) (Z.) Voorn Brink, am. 1.30 uil ■ger van •P)- Z. Na® Dekker va Ik dacht aanvankelijk van 'n fiets, Toen aan een auto of zooiets Zelfs aan een vliegmachine, Natuurlijk alles klein model Dat mijn moderne zoon bij ’t spel Tot groote vreugd kon die nen. Zuiver Rundvet Margarine pakje De expediteur had echter geen vergunning voor het dragen van een wapenstok, zoodat de politie ook tegen hem procesverbaal heeft op gemaakt wegens overtreding van de Wapenwet met inbe slagname van het wapen. Z. OEM. Voorm. 9jj vl. Erkelem ar. Predt.lt 9% uur Dl mdmaal). Z. Voorn D. Kossffl. Voor Babyverzorging 99 ak wringen af 1.67 1.48 1.25 0.48 0.36 Z. Nam. 1,3 ling (Bev. Voorm. 9 0 uur lezen. Z. Voorm. Het paard verdwijnt al meer en meer Uit het moderne snelverkeer, Wie kan ’t nog weerleggen, heeft het zelf al lang ge voeld En 'k heb dit dan ook niet bedoeld Om eens iets nieuws te zeg gen. UCOKLOOSTER bij Bolsward ivpoort BESCHIKBAAR DEKGELD f4 Hedenontslièp te Mak- kum, zacht en kalm, na een korte onge teld- heid in haar Heer en Zaligmaker onze ge- geliefde Tante Wed. van Fr.G. Burgh graef, in den gezegen- den ouderdom van 85 jaar en 9 maanden. G. REINSMA G. REINSMA Elgersma. Harlingen, 10 Apr. ’30 - TELEFOON 56 Bestelt U voor de A.S. PAASCHDAGEN eqns een fijne gekruide ROLLADE W Uitsluitend EERSTE kwaliteit Vakkundige bediening. Voorm. 9 ui istra. m. 9 uur Dl i. Z. Nam. 1.31 Feenstra. ll DAGEN I I’ Uj I Frederik van Eeden. Naar wordt gemeld, is voor het z.g. Van Eeden-fonds een bedrag van bijna f 15000 bij eengebracht Benige leden van het co mité zullen dit fonds behee- ren en den dichter maande lijks een toelage uitkeenen. Vanaf heden geven wy ter kenr nismaking by elke contante aan koop van minstens Fl. 2 OO, EEN STUK CADÜMZEEP h Fl 0.25 Bij contante aankoop van min stens Fl. 5.00 EEN DOOS CADUM- ZEEP (3 stuks). Gr. Dijlakker - BOLSWARD I Wat er in den Utrechtschen raadskelder gestolen is. „Dertig dagen,” zoo ver telde de waard van den Utrechtschen raadskelder aan den politierechter te Utrecht, „bestaat mijn instelling en in dien tijd werden mij ontsto len honderd antieke bierpul len, eenige antieke aschbak- ken, benevens het noodige tafelzilver.” Ook een Amsterdamsche kellner, had de verleiding niet kunnen weerstaan zich een dergelijke pul toe te eigenen. Hij werd veroordeeld tot veertien dagen gevangenis straf. Red je zelven. Woensdagavond stond een expediteur te Den Haag op den hoek van de Maüritska- de en de Parkstraat op de tram te wachten, toen plotse ling een ontslagen knecht op hem afkwam en hem met de woorden: „Nou ga je er aan, Nou zal ik je verzuipen in de Mauritskade”, dreigde. De expediteur wachtte de uitvoering van deze bedrei ging niet af, doch trok een wapenstok en stelde zich hiermee te weer. In de vecht partij die nu volgde,, bleet hij overwinnaar en de aanvaller ging aan den haal. De politie heeft hem later aangehouden en in bewaring gesteld. ten. Zij klopten op de deur en wenschten toegang. De vrouw van den post ambtenaar was alleen thuis en liet hen binnen. Beiden stapten het huis binnen, ga ven zich uit als ambtenaren van de post en eischten den sleutel van de brandkast. De vrouw antwoordde hen dat haar man deze steeds bij zich heeft en deze momen teel niet thuis was. Daarop verzochten de vreemdelingen haar, den duplicaatsleutel af te geven doch de vrouw wist dezen sleutel niet te vinden. Toen deze leugen de ban dieten niet verder bracht, trokken zij hun revolvers en eischten van haar haar eigen sleutels van de kasten. Bang voor de revolvers gaf zij deze af en terwijl een der bandieten haar de revolver steeds voorhield, graaide de andere in de kast, waarin hij twee couverten vond. In het eene zat f 100 en in het an dere f60 aan spaarpennin gen. Dit geld werd tot goeden buit verklaard. Na alles in den zak gesto ken te hebben, vertrokken de beide bandieten weer, sloten het huis van buiten af en ver dwenen even ongemerkt als ze gekomen waren. De hulppóstcommies kwam eerst tegen tweeën thuis en hoorde toen pas, wat er ge beurd was. Men kent noch nummer, noch merk van den auto, men weet noch vanwaar de wa gen kwam, noch waarheen hij ging. schappelijke en plaatselijke autoriteiten waren bij de voordracht aanwezig. V. 79 punten Opbr. M. 6 jr. 7 jr. .8 jr. Ik dacht en kwam er maar niet uit, ik nam tenslotte het besluit Om het hem zelf te vragen, Vol spanning informeerde ik, Voorm *9 J Hil aarzelde geen oogenblik: rger (Bev.i EenPaardl'e met een wagen. ONDERL. BRANDW. MIJ. „WOUDSEND” te Woudsend. Tot vengenoemde Maatschappij is benoemd d£ heer Timmerman en Aannemer te Makkum. Makkum, April 1930. L. KINQMA Correspondent. Een portefeuille gestolen. Dezer dagen is te Den Haag een lid van de confe rentie van het internationaal recht bestolen. Toen de betrokkene ’s och tends even de kamer in zijn verblijf verliet, liet hij zijn portefeuille, waa’rin eenig geld geborgen was, op tafel liggen. Toen hij terugkwam was de portefeuille verdwenen. Deze is teruggevonden in het park Marlot; zij was ver borgen onder een hoop vuil, dat voor verbranding be stemd was. Het geld, ongeveer f300, was er uit verdwenen. De weinige papieren had de dief onaangeroerd gelaten. Brutale roovers. In den avond omstreeks 11 uur stopte voor het huis van den hulppostcommies van Delanggoe nabij Solo (op Java) een auto waaruit twee personen stapten, een lange en een korte, naar hun Wee ding en voorkomen te oor- deelen Europeanen. Natuurlijk was alles geslo- Een levensmoede daad. Een werkloos ingenieur te Deutz bij Keulen, die het slachtoffer was geworden van een samensmelting van twee fabrieken en die geen pensioen kreeg en evenmin werk heeft kunnen vinden, heeft zich zelf, zijn vrouw en zijn 18-jarigen’zoon met ve ronal vergiftigd. Allen zijn dood. Zij hadden van te voren af spraak gemaakt tot hun vreeselijke daad. De man had een overlijdensadvertentie aan de couranten gezonden, onderteekend met den naam van zijn vroegeren directeur. Deze advertentie was ook in dien vorm geplaatst. Een rumoerige raadszitting. Toen de gemeenteraad van Beerta na een heftige discus sie met* zes tegen vijf stem men had besloten tot aan sluiting bij de N. V. Ontgin- nings Mij. Groningen, werd er van de dichtbezette pu blieke tribune geroepen: „leelijke schurk, kreng”. Waarschijnlijk werd daar mee bedoeld wethouder Strobos, die de aansluiting bij de Mij. de eenige oplos sing achtte voor de bestrij ding van de werkloosheid. Na de beslissing wilde de heer Van der Veen, commu nistisch raadslid, den heer Strobos te lijf, maar zijn par- tijgenooten hielden hem te gen, zoodat het niet tot een vechtpartij kwam. De voorzitter was echter vanwege het tumult genood zaakt de vergadering te slui ten, zoodat vier punten der agenda onafgehandeld ble ven. De mode en de natuur. De voorliefde die de mo derne vrouwen aan den dag leggen voor schoenen en tas- schen van hagedissenleer heeft in Indië geleid tot een tamelijk critieken toestand. Met het oog op de hooge prijzen die voor hagedissen huiden betaald worden Is men een hardnekkige jach op deze dieren begonnen, zonder na te denken over de gewichtige plaats die zij in de natuur innemen. Immers de groote hagedis sen zijn de vijanden van de slangen, ze eten de jongen op, vernielen de nesten en de eieren. De afname van het aantal hagedissen heeft als noodzakelijk gevolg gehad 'n toename van het aantal slan- •gen, wat reeds op onaange name wijze merkbaar is. De Indische regeering heeft nu een termijn ingesteld waarop de hagedissenjacht verboden is. Overtreders van de wet zullen streng gestraft worden. Indien de tijd, dat de Jacht op hagedissen per jaar ge sloten is, te kort mocht blij ken om het aantal van deze reptielen voldoende op te voeren, zal de termijn nog verlengd worden. GROOTE MIJNRAMP IN BELGIë. Tot nu toe 13 dooden. In de kolenmijn genaamd Charbonnage de Ferrand te Elouges( in België) heeft zich een zware mijngasontploffing voorgedaan. Aanvankelijk werd gemeld, dat er tien dooden waren, maar later groeide dit getal tot 13 aan. Het is thans zeker dat er 13 dooden en acht gewonden te, betreuren zijn. De mees ten hunner waren gehuwd en Hollandsch vee naar Spanje. De Spaansche regeering heeft bekend gemaakt, dat de voorwaarden voor de toe lating van Nederlandsch vee in Spanje (van productie en afstamming) thans nog niet van toepassing zullen zijn en eerst toepasselijk zullen wor den gemaakt, wanneer hier te lande het mond- en klauw zeer zal optreden. Dit bericht schijnt er op te wijzen, dat weer op de oude voorwaarden Hollandsch vee in Spanje ingevoerd kan worden. Hoe langer hoe gekker. Het wordt mode in Ameri ka om op een dwaze manier in het huwelijk te treden. Kort geleden heeft een paartje dat duur moeten be- koopen, toen het afsprak on middellijk na de huwelijks voltrekking uit een vliegma chine met een parachute naar beneden te springen. De pa rachutes gingen niet open en beiden kwamen jammerlijk om het leven. Zaterdag is er ’n echtpaar geweest, dat het op een ma nier heeft gedaan die mis schien Zus Braun wel zou aanstaan. Het is n.l. geschied onder het oppervlak van het water in het zwembassin van een groot hotel in Los Ange les. De bruid en de bruidegom alsmede de predikant en de getuigen waren voorzien van telefoons en duikerhelmen, zoodat zij met elkaar konden spreken. De bruid droeg een rose gewaad, waaronder een bad- costuum. Onder de tonen van een bekende marsch stapten allen in het water, de plechtigheid begon en ondertusschen rees de waterspiegel van kniehoog tot twee meter... Ten slotte zag men ze on der water staan. Een paar vrienden van het echtpaar bedienden de pompen voor het bassin. stuur stonde als no. 4 op de agenda. Vooraf werd door den voorz. der voorl. comm. verklaard, dat de leden der voorl. comm. niet voor een bestuursfunctie in aanmer king wenschten te komen. Bij eerste stemming ble ken te zijn benoemd de hee- ren J. ten Have, P. Kramer M. Feenstra en H. Terpstra, terwijl na de 2e vrije stem ming een herstemming plaats had tuschen de hee- ren J. Walsweer en W. J. Nieuwenhuis, met als uitslag dat de heer Nieuwenhuis de meeste stemmen op zich ver- eenigden. De nieuwbenoemden wer den door den voorz. met een enkel woord gecomplimen teerd. Bij punt varia bracht de heer P. Kramer dank aan de voorl. commissie voor al het voorbereidende werk door haar verricht, waarna tot sluiting van deze zeer gezel lige vergadering werd over gegaan. Voor dragers, luiders be- kleeders enz. gaven onder scheidene personen zich op, terwijl gelegenheid tot aan gifte hiervoor steeds bij de resp. bestuursleden kan ge schieden. hadden verscheidene kinde ren. In strijd met hetgeen oorspronkelijk was gemeld, zijn alle slachtoffers Belgi sche arbeiders. De ontplof fing van het mijngas was zoo geweldig, dat een paard op 400 M. afstand van de plaats van de ramp 45 M. werd weggeslingerd. Het is uitgemaakt dat de ramp heeft plaats gevonden op het oogenblik, dat de twee draden van een electri- schen kabel, die bij het tot ontploffing brengen van dy namiet worden gebruikt, te ken elkaar werden gebfacht, zoodat een electrische vonk oversprong. Het ongeval ge beurde op 560 M. diepte. De laatste ramp die zich in dezelfde mijn voordeed ge beurde in 1856. Er waren toen niet minder dan 200 slachtoffers. Het socialistische kamerlid Pierard heeft Vrijdagmiddag in de Kamer, nadat de Voor zitter de nagedachtenis der slachtoffers gehuldigd had, ’n interpellatie ingediend. Konjinjg Albert heeft zich in den loop van den namid dag naar de plaats des on- heils begeven en er de ge wonden, die in de ziekenhui zen der naburige gemeenten zijn ondergebracht bezocht. De toestand der meeste gewonden is betrekkelijk be vredigend. Z. Voorn. Rijs (bev.i i. 9 uur Ds. Nam. 1.31 Rijs. Nam. 13 rens. Voorm. 9 m 0.32J4 0.171/2 Nagelkaas 0.22J^ BRANDSMA’s WINKELS. 7 uur Ds. 'g (H. A.) f-) Z. Nan er Tietema 7.15 uur 4 uur (H. A.) Voorm. 9.30 M. Eelman d. Zending), dienst, dienst. Voorm. 9.3! off (Doop). 9.30 uur Di vondm.). <ERK. Voorm. 9.3! 5 uur Ds. Ochtendvoer verlaagd: Per pond 0.10; bij 5 p. O.O91/2; bij 10 p. 0.09; bij 25 p. 0.081^; 50 p. 3.95; 10 p. 7.75. BRANDSMA’s WINKELS. Thomson’s pudding 71/2 ct. per pakje BRANDSMA’s WINKELS. Een landing met hinder nissen. De lan/ing van de Graf Zeppelin na afloop van zijn tweeden proeftocht, waarop het luchtschip een bezoek aan Zwitserland bracht, verliep van den ongunstigen wind verre van vlot. Tweemaal werd het luchtschip te Frie drichshafen door d-e krachti ge windstooten weer in de hoogte geheven, waarbij een arbeider die het touw niet snel genoeg losliet, medege voerd werd. Op een hoogte van vier zes meter stortte hij neer. De toestand van den man was van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een tweede arbeider ging ook mede de lucht in, doch men wist hem door de deur in den passagiersgondel te krijgen. Nadat nog de assis tentie van een paar honderd man was ingeroepen, kon eindelijk het gevaarte behou den in de hal worden ge bracht. Belangstelling in het buiten land voor de droogmaking der Zuiderzee. Met behulp van lantaarn plaatjes en gegevens, ver schaft door de Vereeniging „Nederland in den vreemde”, hield de heer Chr. Gierloff ’n welgeslaagde voordracht over de droogmaking der Zuiderzee voor de Polytech nische Vereeniging te Dront- heim. Naar uit de zeer gunstige verslagen in de Noorsche pers blijkt, bestond er voor dit onderwerp groote be langstelling. Vele weten- BéKopft nimmer Bazar te Lollum en Kirns- werd. Te Kimswerd zal op 15 en 16 April en te Lollum op 6 en 7 Mei een bazar worden ge- Mollema houden. De voorbereidingen zijn in vollen gang. Verschillende Huistra vu artikelen door fabrikanten, winkeliers en dorpsgenooten zijn toegezegd, en komen langzamerhand binnen. Verschillende attracties worden bedacht om het den bezoekers zoo gezellig en aangenaam mogelijk te ma ten. De commissie’s zijn druk in de weer om alles op tijd klaar te krijgen, zoodat onge twijfeld deze bazars zich in ten druk bezoek zullen mo- verheugen. Voor nadere bijzonderhe- den raadplege men eventu ele advertenties. Keizerin Judith gestorven. Een bloedoffer van 50000 runderen. Keizerin Judith van Abes- synië is overleden. Dit heeft, naar gemeld wordt een bijzondere oor zaak gehad. Aanhangers van de keize rin, die anderhalf jaar gele den ten gunste van konïng Tafari moest aftreden, onder het bewind van den vroege ren gemaal van de keizerin Ras Gusga Olie, hebben ge-, tracht een opstandige bewe ging ten gunste van de kei zerin op touw te zetten. Ras Gusga zou met 10.000 man op 31 Maart een poging ondernomen hebben, om het leger van Tafari nabij Zabi te overvallen. In den loop van den veld slag, die geleverd werd, is .Ras Gusga aan het hoofd van zijn leger gedood, terwijl zijn aanhangers uiteengedreven werden. De opstandelingen moeten zware verliezen hebben gele den. Na ontvangst van het bericht van den gewelddadi- gen dood van Ras Gusga is de 54-jarige keizerin aan een „hartverlamming” overleden. Dat zou volgens de traditie des lands beteekenen, dat de keizerin geen natuurlijken dood gestorven is. Het stoffelijk overschot van de keizerin zal binnen eenige dagen met een praal, welke die aan de Westersche hoven verre overtreft, wor den bijgezet in de graftombe der Abessynische heerschers. Het geheele land zal aan de rouwplechtigheid deelnemen. Men rekent, dat dien dag niet minder dan 50.000 run deren in geheel Abessynië geofferd zullen worden. De D-treisi op sleeptouw. Gistermiddag zagen wan delaars bij het stiation Ze venhuis dat de D-trein rich ting Gouda, die in volle vaart de onbewaakte overweg in den Zuidplaspolder Noorde lijke Dwarsweg passeerde, opeens vaart minderde en 'n 150 A 200 M. verder tot staan kwam. He tbleek, dat de machine onklaar was geworden, toen de overweg gepasseerd werd Het was zoo erg, dat stukken ijzer van de machine waren gevlogen. Ook waren van vele biels stukken hout af gerukt en gaten in de baan gekomen. Een losse machine uit Gouda werd gerequireerd om den D-trein met locomotief op sleeptouw te nemen. Na ruim een uur vertra ging was de spoorbaan weer vrij. M. 81 punten. 6312 3.85 265 300 6348 3 94 273 308 6319 3.87 266 296 f 10.— TE KOOP:- NIJLAND, 8 April 1930. Hedenavond hield de pas opgerichté begrafenisvereen. »De Laatste Eer” alhier, een flink bezochte ledenvergade ring op de bovenzaal van Mej. de Wed. J. Oosterhout. De voorz. der voorl. com missie, de heer J. H. Boot- ®a opende met een harte lijk welkom aan allen, er op wijzende, dat de jonge ver ten. in ons dorp zich reeds ten bestaansrecht heeft ver worven, gezien het feit dat ledental in één week van pl.m. 40 geklommen is tot pl.m. 80. De secretaris der voorl. commissie las vervolgens de notulen der oprichtingsver gadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd het concept- teglement artikelsgewijze behandeld en, behoudens een Paar kleine wijzigingen, on veranderd vastgesteld. Benoeming definitief be- I paardentram Wltmarsum- Makkum. I’ p Oasus dicht in het Haar- lems Dagblad onderstaand «edicht naar aanleiding van Je opheffing der laatste paardentram Witmarsum- Makkum. Dit jS het eind, het roemloos eind De laatste paardentram ver dwijnt, i'tMoest vroeg of laat gebeu ren, De havermotor gaat op sial, Althans in ’t gunstigste ge val, Zijn laatste dagen treuren. De paardenmenner wordt chauffeur, locals zijn maat, de conduc teur, Op nieuwe autobussen Derails verdwijnen van de straat, ’Omdat het verder zonder gaat En heen gaan cok de mus- schen. Vechtpartijen tusschen Hin does en Paria’s in Indië. In Nasik hebben Woens dag ter gelegenheid van een processie der orthodoxe Hin does ernstige botsingen plaats gehad. De Paria’s die uitgesloten waren van het bezoeken van den tempel en het deelnemen aan de godsdienstige plech tigheden, trachtten met ge weld aan de processie deel te nemen en den door duizen den getrokken heiligen wa gen mede te trekken. Het kwam tot hevige vechtpartijen tusschen beide partijen. Ongeveer honderd perso nen werden gewond. Eerst nadat de politie tus- schenbeide was gekomen, werd de orde hersteld. J- A. Swan uit Kimswei ang v. h. Kii i. coll.). 7 uur Ds,l A.) ’s Av. 7 m /tenberg (Bw) Maar het is een eigenaardig feit, Dat 'k juist in zeer recenten Jijd In’t vraagstuk moest beslis sen, Wat wel mijn zoontje hebben wou, Nu hij weer jarig worden zou Je kunt je zoo vergissen. -J®L—Jw i I II-..!..... 14 - I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 3