rai d f I j L SAMBO en JOCKO (Van een leeuw en een aap) Bedden - Dekens KAREL I I W. ZEIJL ZOON's Firma JOHs. TROMP - Sneek Bekende oaam - Bekende zaak Opgericht 1901. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt da de Zenuwstillende en ZenuwsterM Münhardt’s ZenuwtabletJ Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth, en DtJ door G, TH. ROTMAN I TJERKSTRA Nieuwstijdingen. Puistjes Uit den Omtrek. i Jj F 1 Ingezonden Mededeelingen V x I WITMARSUM, 9 April. Het ver slag van de kaatsvereeniging Wit- marsum in het blad van 9 April, was niet volledig vermeld en moet worden aangevuld. Door het bedanken van den heei- Sietze Kooistra als penningmees ter en een vacature bestuurslid van den heer P. Ypeij, zijn twee nieuwe bestuursleden gekozen en wel de heeren Tj. Anema en R. D. de Jong die beiden niet aanwezig waren, 97. Hij neemt een sprong.... juist in het papje, En nu, o kinders, opgepast, Het gips wordt plots’ling hard als marmer, En Sam zit met z’n pootjes vast. Ja, zelfs het kwastje van zijn staart Zit als een muur zoo vast aan d’ aard. MAKKUM, 7 April. Hedenavond hield de afdeeling Makkum van de V. P. N. hare gewone jaarlijksche ledenvergadering in het hotel „de Zwaan”. De voorzitter, de heer J. van Popta, opende ongeveer 8 uur de vergadering met een kort woord van welkom tot de aanwezigen. Wegens vertrek had de secreta ris, de heer Andringa, als lid be dankt en werd in diens plaats ge kozen de heer H. de Vries, welke zijn benoeming aannam. KLMSWERD, 9 April. Door het schrikken voor een auto, geraakte hier hedenmiddag een paard, ge spannen voor een ledige mestwa gen, op hol. Bij den ingang van ’t dorp sloeg de bestuurder J. J. van de wagen, waarbij twee der wielen over hem heen gingen. Hoewel bloedend aan hoofd en armen, bleek toch spoedig, dat hij door den val geen ernstig letsel had bekomen. Na bij het hoofd der school te zijn binnengedragen, kon hij eeni- gen tijd later te voet huiswaarts gaan. doch met hun benoeming in ken nis werden gesteld. In deze vergadering werd den penningmeester hartelijk dank ge zegd niet alleen omdat hij lange jaren de financieele belangen der vereeniging heeft behartigd, maar ook voor de vele andere belangen ten dienste der vereeniging welke door allen op hoogen prijs worden gesteld. Hij werd hierna tot eere- lid der vereeniging benoemd. We kunnen gerust vermelden, dat: Eere wie Eere toekomt, hier op zijn plaats Is. volgde een drukke be- om te komen tot aan- van een broedmachine, Groots Sorteerlng Wij seven beleggingsadviezen. KRUIZEBROEDERSTR. 26 SN EEK Bank voor Landbouw en Handel SNEEK. voor 1930-’31 nhvol- 601.37, DeSL Bavo te Haarlem. De wijzerplaten in den toren van de Groote Kerk te Haarlem zullen worden verlicht, zoodat ook ’s avonds het uurwerk zichtbaar zal zijn. Bandietenstreek In Australië. In N. Z.-Wales is gisteren een posttrein door gemaskerde roovers overvallen. Een conducteur, die tegenstand bood, werd neergeslagen. De roovers ontkwamen met een buit van 4600 pond sterling. WOMMELS, 8 April. Heden middag had alhier de eindles plaats van de algemeene landbouwwin- tercursus, uitgaande van de afdee ling Hennaarderadeel der Fr. Mij. van Landbouw. Aanwezig was de WelEd. Heer F. Leupen van Leeuwarden, bene vens het afdeelingsbestuur. De cursus stond onder leiding van den heer C. J. Tamsma te Bok- sum, aan welke door 17 leerlingen werd deelgenomen. Aan al de deelnemers kon een diploma worden toegekend, n.l. Hendrik Twerda te Cubaard, Dou- we Laansma te Edens, Jacob Leije- naar te Yfens, Steven Nijdam te Wommels, Bouwe Bouma te Oos terend, Ruurd Terpstra te Hij- daard, Jelle Zijlstra te Hennaard, Hijlke van Dijk te Wommels, Dirk Rienstra te Oosterend, Reinder Ris pens te Hennaard, Ype Tiemersma te Cubaard, Bertus Bootsma te Cu baard, Pieter Andela te Hennaard, Pieter Bakker te Wommels, Jelle Bottema te Baijum, Bauke Boer- sma te Hijdaard en Fokke de Boer te Spannum. Met een gepast woord werden de diploma’s door den heer Leu pen uitgereikt, waarna nog het woord werd gevoerd door den heer Tamsma en den voorzitter der af deeling, welke laatste aan allen dpnk bracht voor de medewerking en het welslagen van dezen cursus. VELASQUES. ERBA, RITMEESTER, AB ON NÉ, GULDEN VLIES, alle Standaard- merken van den eer sten rang, in volle sor- teering voorradig. Bovendien ook van al deze fabrikaten de kleine verpakkingen vanklelneSIgaartjes en Senoritas. In Si garetten overweldigen de keuze, maar alleen van de gevraagde en nieuwe merken, waaronder die met de allernieuwste zijden tapijtjes. WITMARSUM, 8 April. In de heden gehouden vergadering der Ingelanden van het waterschap „de Ypmapolder, die flink was bezocht werd de rekening van 1929-30 vastgesteld in ontv. op f 2434.01 en in uitgaaf op f 1632.42, een voor- deelig saldo alzoo van f801.59. De begrooting werd vastgesteld met de gende balans: ontvangst f2601.37, uitgaaf f2476.20, waarschijnlijk ba tig saldo f 125.07. De omslag werd wederom vast gesteld op f 5 per H.A. De heer A. J. Bangma werd her benoemd als bestuurslid. WITMARSUM, 8 April. Op de 5 en 6 April gehouden Internatio nale Kampioen Winner Hondenten- toonstelling te Amsterdam, ver wierf jde nog jonge Cordon Setter van den heer P. Steensma alhier reeds 3 eerste prijzen, hetwelk een ware prestatie mag genoemd wor den. KIMSWERD. Door Notaris S. van der Burg van Makkum werd hier provisioneel verkocht het huis van wijlen den heer J. Adema. De heer W. K. Postma alhier was hoogste bieder met de som van f989. De melkoorlog te Vlaardingen. De melkhandel te Vlaardingen heeft aan den eisch van de vee houders: f 1.50 per 100 liter bo ven den grondprijs, toegegeven, zoodat de melkoorlog geëindigd is. De officieele prijs is thans weer vastgesteld op twaalf cent per liter. 99. Nu Sambo zich niet meer kan roeren, Keert ook de moed der mannen weer; Ze komen aan met schoppen, bijlen, Breekijzers, hamers en zoo meer; 98. Terwijl de mannen hupp’lend vluchten, Tracht Sambo, nijdig als een stier, Uit alle macht zich los te rukken, Maar ’t helpt hem allemaal geen zier. Zelfs zijn vriend Jocko weet geen raad, Men bindt een touw om Sambo’s snuit, En poetst in allerijl de plaat. En graaft hem dan heel netjes uit. KOUDUM. De heer Tj. de Boer, onderwijzer met hoofdakte aan de bijzondere school te Kou- dum, is thans in gelijke betrek- cing benoemd aan de bijzondere school te Brunssum (L.). stelling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen, dat over het boekjaar voor rekening van de Centrale I kwam bedroeg 7820. Van deze on gevallen hadden er voor zoover de wettelijke verzekering betreft 17 en voor zoover de vrijwillige ver zekering betreft één een doodelij- ken afloop. In 2 gevallen werden renten toegekend wegens blijvende Invaliditeit. Van de 18 ongevallen met doodelijken afloop gaven er 9 aanleiding tof het toekennen eener rente aan nagelaten betrekkingen, alle krachtens de wettelijke verze kering. De kosten der verzekering belie pen voor de leden der Friesche Landbouwonderlinge over het ver slagjaar f 1.69 per f 100 jaarloon. Dit kostencijfer is hooger dan dat over de voorafgaande jaren. Deze kostenstijging is het gevolg van de sterke toename van het aantal on gevallen in het bijzonder van de zeer ernstige ongevallen. Zoo ver toont, vergeleken met het boekjaar 1927-’28, het in het verslagjaar ten laste van de Centrale Landbouw- Onderlinge gekomen aantal onge vallen met een invaliditeitsduur van meer dan 100 dagen een stijging van circa 50 Het hooge afrekencijfer is uit sluitend een gevolg van de stijging der ongevallenkosten. De bijkomen de kosten, samengevat onder de benaming administratiekosten, zijn vrijwel onveranderd gebleven. Het verslag geeft voorts mede- deelingen over de vrijwillige verze kering voor patroons en kinderen van leden en over de beide ziekte regelingen. dit stelsel aangelegd). Ook io Transjordanië zijn krachtige maatregelen genomen. Daar wer ken dag en nacht 75.000 man om den voortgang te stuiten der zwer men die reeds groote oppervlakten bouwland hebben verwoest. die eindigde met gelijk «pel (1-1). Over het algemeen is men in ons land met deze uitkomst tevreden en liefhebbers van deze sport hebben Zondag j.l. hun hart aldaar kun nen ophalen aan hetgeen gepres teerd werd, Ontzettend was dat geval te Rot terdam waar een tankschip door een ander vaartuig overvaren werd met gevolg, dat de schippersvrouw die zich In het vooronder bevond, mede naar de diepte ging voor men haar redden kon. De man en de zoon werden bij tijds gered, maar waren schier ra deloos toen zij merkten dat hun vrouw en moeder was omgekomen. In slechts weinige oogenblikken speelde zich deze tragedie af. In datzelfde Rotterdam werd een filiaalhoudster, toen zij met de kas naar huis zou gaan bij het sluiten van de zaak, door een paar man nen neergeslagen met de bedoeling haar te berooven. Door hare tegen woordigheid jvar] geest, (wijst zij evenwel zich zoo te verdedigen en alarm te maken, dat zij werd ont zet en de misdadigers gevat. Dat de bezoekers der Utrecht- Bche raadskelder soms wonderlijke klanten zijn, bewijst het geval, dat in een maand tijds aldaar ongeveer 100 antieke bierpotten gestolen zijn, benevens eenig tafelzilver. Men heeft nu de kellners een fooi van f 2.50 toegezegd, in geval het hun gelukt een gapper op de daad te grijpen. Ten slotte deelen wij nog mede, dat bij wijze van proef door de K. L. M. lamsbouten door de lucht vervoerd worden naar Kopenha gen, ten einde aldaar tijdig te die nen op de tafels der restaurants. Voorheen ging daar zes dagen mee heen en was het bovendien ’n vrij kostbare verzending. Vermoe delijk zal deze proefneming weldra door grootere zendingen worden gevolgd. 100. Vervolgens wordt hij opgenomen, En op een sleeperskar gezet Daar gaat ie, op z’n gipsen voetstuk Een levend standbeeld lijkt het net. Zoo wordt hij, met vereende kracht, Vervoerd naar de politiewacht. Een sprinkhanenplaag In Egypte Egypte wordt'door een sprink hanenplaag bedreigd die ais eet der ergste uit de geschiedenis wordt beschouwd. Uit Palestina en Transjordanië in het Oosten en den Soedan in het Zuiden trek ken groote zwermen, op sommigd plaatsen zoo dicht dat zij treinen tegenhouden op de spoorbanen waar zij neerstrijken, op naar het Suezkanaal en het Nijldal. Zoo ernstig is de bedreiging dat de regeering niet alleen 600.000 gul den heeft toegestaan voor verdel- gingsmiddelen, maar ook de cor vee weer heeft ingesteld, een stel sel van gedwongen arbeid, dat meer dan veertig jaar geleden door lord Cromer was afgeschaft. (Het Onder een automobiet Dinsdagmiddag is op den Rot- Suez-kanaal is grootendeels onder terdamschenweg te Delft het ze- venjarig dochtertje van den heer Deurloo, toen zij uit school kwam en onverwachts den weg over stak, onder een personenauto ge- raakt. De kleine was onmiddellijk dood. De ontploffing op het s.8. „Sqj in China. Van de drie personen, die gis ren bij de ontploffing aan bo van den Britschen torpedoja „Sepoy” zwaar gewond were is er heden een aan zijn verw dingen bezweken, zoodat het a tal slachtoffers thans tot vijf stegen is. De enorme geboorte-afaento Frankrijk. De jongste statistiek inzake Fransche bevolking over het ia 1929 wijst, tegenover het 1928, op een teruggang van boortecijfer en huwelijken ene toeneming van het aantal ec scheidingen. Terwijl in het jaar 1928 geboorteoverschot 70.000 bedro in dit in het jaar 1929 met 12.5 gedaald. Eetn werkplaats voor het matei van valsch geld ontdekt. Naar uit Praag wordt gemeli s in een stad in het westen dal lands een valschemunterswerk- alaats ontdekt, waar behaivtl Tsjecho-Slowaaksche en Duitschil bankbiljetten ook 10-dollarbiljet-l ten werden vervaardigd. Eenig cliché’s, foto’s enz. zijn in besij genomen. De valsche munter, die gear resteerd werd, verzekerde, niet van plan te zijn geweest de val sche biljetten in omloop te bren gen. Op de terreinen der Bataahdul Petroleum-Mij. in Batavia. I Benoeming, Een geweldige brand is uitJ broken op het boorterrein van i Bataafsche Petroleum Maatscha:-! pij te Tarakan toen bij een nial we boring plotseling een enoral spuiter ontstond. Tot dusvemj hebben er zich geen persoonlijk] ongevallen voorgedaan en is t nog geen schade aangericht. Me hoopt in staat te zijn den brand te localiseeren. i WITMARSUM, 10 April. De heer R. Uilkema, keurmeester, die op 12 Mei a.s. onze plaats gaat 'verlaten, heeft zijn huis met erf on- derhandsch verkocht aan den heer E. Lienes, brandstoffenhandelaar, alhier. Jaarverslag der Friesche Land- bouw-Onderlinge. Op 9 April j.l. werd te Leeuwar den onder voorzitterschap van den heer L. S. Hilarides te Pingjum de jaarlijksche Algemeene Leden-ver- gadering gehouden van de Frie sche Landbouw-Onderlinge, afdee ling van de Bedrijfsvereeniging „De Centrale Landbouw-Onderlin ge”. Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1928-’29 blijkt, dat de Friesche Landbouw-Onder linge bij het einde van het boek jaar 6322 leden had met een jaar loon van f 10.504.634. Het ledental van de geheele Cen trale Landbouw-Onderlinge beliep bij het afsluiten van het boekjaar 34857 met een jaarloon van ruim 64 millioen gulden. In het jaarverslag werden bij de Friesche Landbouw-Onderlinge aangegeven 1419 ongevallen, van welke er 2 een doodelijken afloop hadden en er 103 aanleiding gaven tot het verleenen van schadeloos- WITMARSUM, 8 April. Dr. J. W. Samberg te Delden heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. Een onbekend ballet v» mJ gevonden? Bij het hernieuwd opmaken» een inventaris van het archie!» Landbouw-Onderlinge het conservatorium van de Sfe vDn z1b,^ marksche muziekvereeniginj naar de „Montagpost" uit l nen meldt, door kapelmeet Seidz een onbekend ballet i Mozart gevonden, dat met hetli 1791 is gedateerd. slag van zet. Hierna spreking schaffling doch dit punt werd üitgesteld tot later. Dan kwam het laatste punt in behandeling om n.l. in October een Pluimvee en Konijnententoonstek ling te houden. De voorbereidende werkzaamhe den hiervan werden opgedragen aan de heeren J. van Popta en H. de Vries. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering met een op wekkend woord om de belangen der afdeeling te behartigen, door den voorzitter gesloten. Hierna kregen we rekening en verantwoording van den penning meester, T. op den Hoek, waaruil bleek, dat er thans in tegenstelling met andere jaren, een batig saldo in kas was van ruim f25. De verzamelaar deed thans ver- wat er alzoo is omge- 1 MAKKUM, 7 April. Hedenavond hield de kaatsvereeniging alhier hare voorjaarsvergadering in „het Hert”, zulks onder leiding van den voorzitter, den heer D. Blanksma, die het kleine getal aanwezigen welkom heette. De notulen van de vorige bijeen komst werden na voorlezing dooi den secretaris, H. Miedema, onver anderd vastgesteld. De rekening van den penning meester sloot met een bedrag van f646.73 aan ontvangsten en aan uitgaven f553.99, alzoo met een batig saldo van f92.74. De daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren S. P. Post ma en D. Kuipers, bevond de reke ning in orde, waarop decharge volgde. Daarna hadden verschillende verkiezingen plaats. De voorzitter en de aftredende keurmeesters, de heeren H. Weissenbach en T. Bruinsma werden bij acclamatie herkozen. Voorts werden tot keurmeesters benoemd de heeren H. de Bruin en KI. Hibma. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering van den Ned. Kaatsbond werd benoemd de heer D. Kuipers en tot diens plaatsver vanger de heer Joh. Hibma. Over een ingekomen schrijven van het bestuur der voetbalclub om aan deze vereeniging een tege moetkoming van f25 toe te ken nen werd vrij langdurig gediscus- seerd. Het eindresultaat van die besprekingen was, dat met bijt# algemeene stemmen werd aange nomen het door de voetbalclub ge vraagde bedrag, dat bestepid zal zijn voor de reeds plaats gehad hebbende terreinverbetering, toe te kennen. Wat de bonds-agenda betreft werd den» afgevaardigde voor de meeste punten vrij mandaat ver leend. De vergadering sprak zich uit voor herbenoeming van den bondsvoorzitter en in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer O. Hiemstra, den heer O, Feringa (no. 1 der voordracht). Men was echter tegen de voor stellen punten 11 en 14 der agenda. Ten slotte vond het voorstel om op Hemelvaartsdag een ledenwed strijd te houden, aller instemming, zoodat hiertoe besloten werd. Na rondvraag sloot de voorzitter met dank voor de opkomst de ver gadering. h h l*‘ i’ r. I 'i'i o h’ I b HENNAARDERADEEL. Het ge tal kiezers der op 1 April 1930 vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente voor het jaar 1930-’31 bedraagt voor de Tweede Kamei der Staten-Generaal 2523, voor de Provinciale Staten 2516 en voor den gemeenteraad 2434. Hiervan behooren tot het: 1ste stemdistrict Wommels 725, 723 en 701. 2de stemdistrict Welsrljp 367, 367 en 359. 3de stemdistrict Kubaard, 471, 466 en 441. 4de stemdistrict Oosterend 590, 590 en 570. 5de stemdistrict Itens 370, 370 en 363. Resp. 2de Kamer, Prov .St. en gemeenteraad. 1 ji'. ii Spaarbankboekjes Deposito 4H °/o Effecten aan- en verkoop Coupons I, Incasseering Prolongatie Beleening Credieten onder zakelijk on derpand Hypotheken Assurantiën 'I in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met jyarm water en ge wone zeep of beter nog met Purolzeep. ’t Voldoet iedereen t* 'l Dag en nacht verwarmde magazijnen. i De ware levenskunst be staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage> lij ksch leven weet te verbre ken door heerlijke oogen- blikken. Niets betera kao hier voor dienen dan STER-TABAK Wanthetgenotvanelkpijp. Ie Ster-tabak is een verkwik king van lichaam en geest ’ster) TABAK MAAKT VRIENDEN •••••••••a ••••••■■•a a a a a a a a a a a a i1- 1 «t 11 i'i J" i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 8