I I 1 SCHOENEN HENGST Fa. P. 0. Uflll DER HLEI F. FMEI'S HBS s «SE» ENTRA aanbieding van enkele zéér mooie in prima staat zijnde, gebruikte T u Voor ruil, levering en reparatie van Rijwielen, Haarden, Kachels, Landbouwmachines Motoren enz. OH. DE HEER W. ZEUL ZOONS Tt n H.T.o.A^I/ÓwaMB iil R II DELFZIJL-EMDEN v.v. GOEDKOOPE SCHOENWINKELS Nieuwe modellen ontvangen! Nieuwstijdingen. Pastoor Heumann’s 'I Advertentiën. ORGELS Fl. 175.- MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Uitvoerige inlichtingen verschaft WAGENBORG’» PASSAGIERSDIENSTEN, Delfzijl it. 1 van ■'H! I»ii j'HU in i1 gemaakt had. J, M1’ De politie maakte van haar wapens gebruik om de menigte, die zich verzameld had, uiteen te drijven. Verscheidene personen werden gewond. Gandhi zelf is met de uit voering van zijn campagne weer een stap verder gegaan. De nieuwe vorm van den strijd tegen het Brit- sche bewind noemde hij zelf in een rede het „agressieve lijdelijke ver zet”. Gandhi riep zijn gehoor op om de instrumenten, waarmee zout wordt vervaardigd, te beschouwen als een kostbaar bezit en deze zoo noodlg met hun leven te verdedi gen. Ford en de hooge loonen. Betaal goed en verlang goed werk! is de stelregel van den auto-koning Ford. Het is hem niet slechts theorie, maar praktijk, die hij in al zijn fa brieken toepast. Ook in Engeland echtg. van Hichtum. D ei I zerslijst 1930-1931 bedraagt hel aantal kiezers voor: 2de Kamer 652, 613, 637, 178, totaal 2080. Prov. Staten 647, 610, 631, 178, totaal 2066. Gemeenteraad 623, 586, 609, 163, totaal 1981, Reap. Ie, 2de, 3de en 4de dis trict daarom ligt zij nooit Ib het mid den. Een mooie vrouw behaagt her oog, een lieve vrouw het hart. De eerste is een weeldevoorwerp, de tweede waarachtige rijkdom. Napoleon. Bij het levensdrama zit meestal een vrouw in het souffleurshokje. PASSAGIERS- EN GOEDERENDIENST MET GROOTE 1e KLAS SALONBOOTEN Bank voor Landbouw en Handel SNEEK. Zie de lage prijzen bij Appelmarkt - Bolsward Te is het geschikste adres: Oude Koemarkt 65-69 Sneek Telefoon 126. Een stad in Amerika door vuur ingesloten. De achtduizend inwoners tellen de stad Buchanan is letterlijk door het vuur ingesloten. Eenige dager geleden ontstond op een afstand van ongeveer vijftien mijl van Bu chanan een boschbrand, die totnog toe niet alleen niet gebluscht kon worden, doch zich Integendeel voortdurend uitbreidde. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de brand zulk een omvang aangenomen dat Buchanan rondom door brandend bosch omgeven is. Elkaar zien bij het telefoneeren. Door middel van een toestel, Iconophone genaamd, hebben twee personen op een afstand van 1 mijl met elkaar getelefoneerd, terwijl elk hunner tegelijkertijd het beeld van den ander kon zien, en diens bewegingen aldus kon volgen op een scherm ter grootte van 7 bij 6 duim. De weergave van klank en ge zichtsbeeld was zeer bevredigend te noemen. Het nog niet afgeleerde handwerk. Na een vergadering van de Roe- mdensche oorlogsinvaliden vorm den de deelnemers ondanks een uitgevaardigd verbod, een optocht en marcheerden op naar de hoofd straat van Boekarest, waar een krachtig emilitair detachement hun tegenhield. De demonstranten, ongeveer 2000 in getal, bezetten een deel der straat. Het verkeer moest worden om geleid; de winkels werden gesloten Hierop grepen de invaliden de sol daten aan, zoodat zich een formeel straatgevecht ontwikkelde, waarbij de demonstranten zich van steenen als wapens bedienden,, terwijl de militairen van de geweren gebruik maakten. Nadat de demonstranten in zijstraten waren teruggedron gen, poogden zij voortdurend tot in de late middaguren, de hoofdstraat te bezetten. Volgens een officieele mededee- ling werden 12 demonstranten ge wond en 8 soldaten. Geneesmiddelen steeds ook voorradig in 't Alleen-depöt Centraal-Drogisterij TROMP, Sneek Oosterdijk 57 Tel. 437 Postgiro 130596 Aldaar ook steeds verkrijgbaar HEUMANN’S DIERGENEESMIDDELEN Het groote Pastoor Heumann-boek, 352 bladzijden, 150 afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. Heumann en Co., Amsterdam C 56, Staalkade 4 Burgerlijke Stand WONSERADEEL, van 10 tot en met 16 April 1930. Gloren: Fokeltje, d.v. Jan Schaafsma en Geertje Postma te Piaam. Taetske, d.v. Yde Goinga en Klaaske de Haas te Klmswerd. Johannes, z.v. Feike Bergsma en Grietje Molenaar te Arum. Ondertrouwd: Marinus Mook en Francisca Jaspers, belden te Kornwerderzand. Rients Miede- ma te Heeg en Anthonia Muller te Parrega. Jan Altenburg te Lutke- wierum en Taetske Terpstra te Schettens. Jan Reitsma te Witmar- sum en Hultje Breeuwsma te Piaam Fetze Elgersma te Witmarsum en Hijke Elgersma te Schraard. Johan Hilt te Tjerkwerd en Jeltje Tijsma te Hieslum. Jan Idzenga te Tzum en Yke Nieuwenhuis te Pingjum. Gehuwd: Jacob Klaas de Boer en Fettje Westra. Overleden: WUtje Yge Hibma 37 jr., echtgen. van Trijntje Grei- danus te. Pingjum. Trijntje de Jong 85 jr., wed. van Frans Burghgraef te Makkum. Grietje Oppedijk 57 jr. te HENNAARDERADEEL, van 10 tot 16 April 1930. Geboren: Japke, d.v. Kornelis Zijlstra en IJtje Elzinga te Baijum. Pier, z.v. Pier Zwerver en Sijke Andela te Oosterend. Luutske, d.v. Pier Bakke^ en Jantje Zijda te Wommels. Geeske, d.v. Thomas Deinum en Antje de Boer te Welsrijp. Jetske Sjoerdtje, d.v. Jo hannes Draaisma en Sijtske Mul der te Lutkewierum. Anna Barba ra Maria, d.v. Teije Sake Agrico- la en Grietje Vogelzang te Ooster end. Pieternella Neeltje, d.v. Durk Douma en Petronella Cornelidt Swart te Wommels. Jeltje, d.v. Bauke Hemstra te Kubaard. Gehuwd: Wiebe de Boer te Ku baard en Taekje Feitsma te Wom mels. Overleden: Hans Koopmans 55 jr., echtgen. van Baukje Reitsma te Oosterend. Marijke Tuinstra 73 jr., wed. van Johannes van Gigglen te Wommels. Hotze Piersma 82 jr., echtgen. van Aaltje Sijbrandi te Wommels. Spaarbankboekjes Deposito 4J4 Effecten aan- en verkoop Coupons Incasseering Prolongatie Beleening Credieten onder zakeljjk on derpand Hypotheken Assurantiën Wij neven beleggingsadviezen. Luchttaxi’s. Een der groote Parijsche hotels heeft tegenwoordig twee lucht taxi’s op het vliegveld van Bourget staan, waarvan zijn gasten gebruik maken. Ze kunnen er mee naar Deauville of naar Londen vliegen, of, indien noodig, de groote Oce- aanschepen te Havre en Cherbourg achterhalen. Er is sprake van dat verschei dene hotels een gemeenschappelij ke „luchtvlóot” zullen aanschaffen ten behoeve der gasten. de Pantjab. Te Lohare worden Britsche troe pen gereed gehouden, aangezien zich te Amritsar, op 40 mijl af stand van Lahore, reeds ongere geldheden hebben voorgedaan. Te Lahore hebben leden van het Al- Indlsch congres de leerlingen van een school ertoe overgehaald, de school te verlaten. Hat ging hierbtf nogal heftig toe. Hijschkraan omgevallen. Donderdagmorgen is op het ter rein van de N.V. Réparatie-bedrijf Niehuis en van den Berg aan den Waaldijk een kraan, waarmee een schroef van vier ton werd opge- heschen, omgevallen, waarschijn lijk doordat een van de kabels waarmee de kraan bevestigd was is doorgebroken. Het gevaarte, dat 16 M. hoog is, kwam op een loodsje terecht, waarin de timmer man C. Verkouteren werkzaam was. Verkouteren werd ernstig gewond. Hij is met een schedel breuk en een gebroken linker schouder in het ziekenhuis aan den Coolsinge! opgenomen. Krijgenwe weer versche broodjes bij ons ontbijt Verleden week zijn enkele hee- ren, vertegenwoordigers van alle kringen der maatschappij, te Am sterdam bijeen geweest, om maat regelen té beramen, die er toe zou den kunnen leiden, dat er ’s mor gens weer versche broodjes op ta fel komen. Het gevolg is, dat er een landelijk comité van actie werd geboren, dat zich voorstelt over het heele land een versche broodjes-campagne te voeren. Men wil de zaak aldus aan het Nederlandsche volk voorleggen: wie is er tegen verkoop van ver sche broodjes vóór het ontbijt, in dien dit tot geen enkele wijziging in de arbeids- en rusttijden in bakkerijen behoeft te leiden? De actie van Gandhl in Brltech- Indlö. De beweging van lijdelijk verzeg heeft zich thans ook uitgebreid tof pond (f 60) per week invoeren. Krenterigheid op dit punt, zegt hij, is slecht voor handel en nijver heid. Men beweert dat bij hooger loonen een aantal fabrieken zou den moeten sluiten, aangezien zij reeds bij de tegenwoordige geen winst kunnen maken. Dat is ver moedelijk waar. Maar als zij niet „efficient” genoeg zijn om hooger loonen te betalen, dan hoe eer zij sluiten des te beter; zij moeten het veld ruimen voor lieden, die ze wèl kunnen betalen. Hooge loonen zijn het zuivere gevolg van goed bestuur; zij zijn geen philantropie; die blijft buiten de zaak. Hoe beter men werklieden be taalt, des te beter werken zij. Gij zult nooit goed werk krijgen van slecht betaald personeel. Dat lijkt zóó vanzelfsprekend, dat men er zich over mag verbazen, dat het nog noodig is het te zeggen; maar sommigen schijnen het niet te kunnen begrijpen. Tien jaren wa ren noodig om het beginsel in Amerika ingang te doen vinden; maar nu is het een der grondbe ginselen van ons zakenleven. Gij kunt een zakenman vrij juist be- oordeelen naar zijn houding te genover het loonprobleem Al dus Ford. denken. Hoewel de brandweer Spoedig ter plaatse was, werkte de motorspuit niet. Deze, anders de trots van ons dorp, vertikte het, hoe ook de motor tufte en pufte, om water te geven. Met een slang op de waterleiding en mede door de gunstige windrichting, kon de brand tot de pakhuizen beperkt worden. Intusschen was de auto- spuit uit Marssum opgebeld en toen die arriveerde, was ook de eigen spuit bereid om water te ge ven, zoodat met 5 slangen een groote hoeveelheid water in den yuurhaard kon geworpen worden. Toch duurde het verscheidene uren, voordat men het vuur in zooverre gebluscht had, dat men spuiten kon worden gelicht. De harde wind wakkerde onop houdelijk de kleinste vonk weer tot een uitslaande vlam aan en daar de oppervlakte vrij groot was, moest men maar aldoor spuiten. In de pakhuizen en op de zol ders lagen veel ledige zakken op gestapeld, die ook steeds door- smeulden. De kantoren konden behouden worden al hebben ze wel veel wa terschade gekregen. Het is gelukt de administratie voor het grootste gedeelte in vei ligheid te brengen. Hoe de brand ontstaan is, daar omtrent tast men in het duister. De gebouwen zijn verzekerd bij de Onderlinge Menaldum c.a., ter wijl inventaris en voorraden elders zijn ondergebracht. De burgemeester van Menaldu- madeel was eenige uren op het terrein van den brand aanwezig. SPROKKELINGEN VOOR GEEST EN HART. Veracht geenerlei godsdienst, want het komt aan op den geest en gij weet niet wat er onder on-, aanzienlijke beelden en zonderlin ge vormen verborgen kan zijn. De ondergang van velen is de zucht om zich iets te verwerven langs een gemakkelijker weg dan dien van den gewonen arbeid en van persoonlijke toewijding. Hoevetn zijn er niet, die jacht maken op buitengewonen arbeid, terwijl zij vergeten ’t gewone huis raad blank te schuren. Dr. A. Kuiper. Verbeuzel geen enkel uur, want gij zijt niet zeker van een enkele minuut. Het leven Is een droom. Maar weet ge wat het tragische is? Dat de droom soms u’t is en de nacht nog niet. De waarheid ia nooit gezellig, Handel in cocaïne. Reeds sedert geruimen tijd werd door de politie van Brussel een ca féhouder uit de Pelikaanstraat, Fer nand Boenders, ervan verdacht, handel te drijven in verdoovende middelen, inzonderheid in cocaïne. Uit de verzamelde gegevens bleek dezer dagen, dat de verdenking gerechtvaardigd was en Boenders inderdaad een tusschenpersoon was om het vergif aan den man te brengen. Men besloot dan ook in te grijpen. Een huiszoeking werd gedaan in de herberg en deze heeft resultaat gehad. Na een nauwkeurig onderzoek van den kelder, vond men, ondei losse steenen van het metselwerk, waar de vaten bier zijn opgesta peld, een partij cocaïne die in be slag werd genomen. De politie heeft ook op ’n weeg schaaltje voor brieven beslag ge legd, dat door den man werd ge bruikt om het vergif in grammen at te wegen, alsmede op een verdacht telegram van een onbekend per soon, waarvan de tekst luidde dat hij, Boenders, op een bepaalde plaats werd verwacht, met de „boodschap”. De boodschap is na tuurlijk cocaïne. Fernan)! Boenders is gearres teerd en ter beschikking van den rechter gesteld. WIJMBRITSERADEEL van 7 t/m 12 April GeborenRins zv Wienzen Jelsma en Andrieske van der Meulen te Heeg. Hiltje’dv Geert Hoekstra en Geeske de Boer te Hommerts. Sierkje dv Kornelis Wijnja en Jeltje Suierveld te Oppenhuizen. Overleden Meike Schotanus 4 weken te Woudsend. Wiepke van der Goot 51 jr. echtgen. van Wijbrigje op de Hoek te Hommerts (overl, te Sneek). FRANEKERADEEL van 310 April Geboren te Achlum Hein zv Jan Ruiter en Aleida C. Dokter. Elisabeth dv Gerrit Faber en Elisabeth Dij kstra( woon pl. Arum) Te Tzum Sjoerd zv Geert Cou perus en Grietje Tichelaar. Luurtske dv Gerben v. d. Meer en Klaaske Wassenaar. Te Mid lum Anna Maria dv Andries Zijlstra en Pietje Boersma. waarvan sommige zoo goed als nieuw, in prijzen vanaf; Betaling vanaf Fl. 5.per maand. Volle garantie! Vraagt omgaand inlichtingen aan het oude bekende adres: ROTTERDAMS •SV il Eerst menschen en dan cijfers. De directeur-generaal van den Post, Telegraaf- en Telefoon dienst heeft de volgende dienst order uitgevaardigd: Naar wordt vernomen, kost het aanbieden van postwissels en girostortlngen het publiek herhaaldelijk meer tijd dan strikt noodig is, doordat ge wacht moet worden op het optellen van staten en registers door de loketambtenaren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze werkzaamheden in rustige oogen- blikken of wel na afloop van den dienst moeten plaats hebben. WORKUM, van 10 tot en met 16 April 1930. Geboren: Gretha Anneke, d.v. Jitze Leeuw en Anneke Lemstra. Pieter, z.v. Oene Pruiksma en Etk Sikkes. Gehuwd: Geene. Overleden: Trijntje Bokma 75 jr., echtg. van Anske IJntema. Dirk Dominions van der Werf 5 maan den. Twee auto’s op elkaar in. Op de Weesperzijde te Amster dam is een auto in botsing geko men met een met melkbussen ge laden vrachtauto, eveneens een Ford. Beide wagens zijn door tof wil hij een'minimum-loon van vijf nu toe niet vastgestelde oorzaak J met vrij groote snelheid op elkaar gereden. In den personen-auto, een oud model wagen voor 4 per sonen, zaten naast elkaar twee on geveer 23-jarige mannen uit Hil versum. Beiden liepen vrij ernsti ge verwondingen op, vooral aan de beenen, terwijl zij vermoedelijk öok snijwönden hebben gekregen door de gebroken voorruit. Zij zijn met een auto van den Genees kundigen dienst naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Op den melkwagen, toebehoo- rende aan de Fr. H. Snoeck te Abcoude, bevond zich alleen de chauffeur, die bij de botsing geen letsel opliep. On dertrouwd Minne Nawfis en Johanna Idzenga beiden te Tzum. Overleden te AchlumAnt]< Stapert 74 jr. echtgen. van Pieter Bouwma. BAARDERADEEL van 2—9 April. Geboren te Britawerd: Wij. bren zv Cornelia Johannes Jan. ama en Jantje Wassenaar. Overleden te Baard: Jelle Durksz 82 jr. echtgen. van Klaske Postma. Te Oosterlittens Ybeltje Hiemstra 51 jr. echtgen. van Pieter Robtfn. Te Oosterwierum Grietje Roukema 98 jr. wed. van Allo Schil stra. T© JorwordDirkjö de Boer 94 jr. wed. van Jouke de Groot. LEEUWARDEN. Uitgaande van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, zullen in het geheele land op Zaterdag 21 Juni a.a. wedstrijden in Eerste Hulp bij Ongelukken en van zwemmende Redders gehouden worden. Voor Friesland is hiervoor Leeu warden aangewezen. Een commis sie ter voorbereiding onder Eere- voorzitterschap van den heer Jhr. M. J. Beyma, Burgemeester van Leeuwarden, heeft zich met de re geling voor Friesland belast. De wedstrijd eerste hulp bij on gelukken zal bertreffenj het werk van. groepen van 5 samenwerken de helpers en daarnaast van enkele personen. Aan den wedstrijd voor zwem mende redders kunnen groepen van 3 personen deelnemen. Van het aantal deelnemers zal de nadere regeling voor den wedstrijd afhangen. Het is te hopen dat voor Friesland zich een groot aantal groepen en personen voor deze be langrijke wedstrijden aangeven. Vooral ook de wedstrijd voor zwemmende redders heeft voor on ze water-provincie, met haar vele zeilers, groot belang. Bij genoeg zame deelname kunnen ook deze wedstrijden interessant worden. Inschrijvingsbiljetten voor deel name aan den wedstrijd kunnen worden aangevraagd bij den secre taris van de Provinciale Commissie voor Friesland, Prins Hendrikstraat 10 te Leeuwarden. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Een dissonant Zangkoor In Lodz (Polen) door een podium gezakt. In de zaal van de Philharmonic te Lodz is bij een feest der Jood- sche arbeiderspartij het podium on der het gewicht van net zangkoor dat aan de uitvoering deelnam, in gestort. In de zaal ontstond een paniek, Twaalf leden van het koor, dat voor het meerendeel uit vrouwen bestond, werden gewond. Uit het onderzoek bleek, dat de balken en planken waarop het po dium rustte, geheel vermoimd wa ren. De snelste en gemakkelijkste verbinding van Noord- Nederland met Noord Duitschland in aansluiting met de sneltreinen richting Hamburg en richting Keulen. Goederen langs deze route verzonden hebben zoo goed als geen grensoponthoud en worden op den dag van aankomst geklareerd en doorgezonden. AFVAARTEN: van Delfzijl 9.15 voorm. van Emden 4.30 nam. Gedurende den Zomer tevens te 12.20 nam. van Emden en te 3.15 nam. van Delfzijl. De al te belangstellende „men”. Dezer dagen wandelde te Heem stede een heer van ruim 50 met een jongen van 12 Jaar. Een voor bijganger meende reden te hebben om te veronderstellen dat de man verkeerde bedoelingen had. Hij deelde zijn-verdenking aan de po litie mede, die daarop uitgebreide maatregelen nam. Het was ge bleken, dat de man en het jongetje naar Groenendaal getrokken wa ren. Onmiddellijk werden de uit gangen van het wandelbosch af gezet, terwijl aan wandelaars in lichtingen gevraagd werd. Onder het publiek verspreidde zich toen al gauw de mare, dat een jongen tje ontvoerd was. Bij onderzoek is evenwel gebleken, dat de man, die de politie inlichtte, te kwaadden kend is geweest, want toen de man en het jongetje gevonden werden, kwam vast te staan, dat een. grootvader een onschuldi ge wandeling met zijn kleinzoon Brand te Berlikum. Dinsdagavond brak een brand uit in de kunstmestzaak van den Noord-Nederlandschen Kunst- mesthandel aldaar. Door den harden wind stonden de pakhuizen spoedig in lichte laaie en geleek het een groote wurae. Aan bluudum vial nite te Een botsing in de lucht Boven Chateauroux in het de partement van de Hautes Alpes, niet ver van de Italiaansche grens, zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Beide stortten neer. Het eene kwam op het hoofd plein van het stadje, juist tegen over het stadhuis neer, terwijl het andere toestel ongeveer een kwart mijl verder neerkwam en terecht kwam op een huis, dat in brand geraakte. Beide piloten werden gedood. J II. I Klaas Hiemstra ii b s. MiCHIRMO TEGEN NAMAAK ©OOR HET •TTROOf '7*01 ViRKRUf BAAR BU& 1 i I VOOR lEDERt k VROUW V Briefkaart voldoende. VROUW. STEUNT DE BUIKSPIEREN. GEEFT STEUN IN DEN RUG EN VERSCHUIFT NIET. AANBEVOLBN DOOR H. H. DOCTOREN Levering franco huis! OOSTZEEDIJK 824-881 Bij Apoth. en Drogisten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 10