Fl I v.s ■fii i i Gordijnen Vitrages ja*? '4 SAMBO en JOCKO (Van een leeuw en een aap) door G. TH. ROTMAN Spaarffusje I II I Ufe x> mi ■F illil Nieuwstijdingen. “11. Proper y FIETSEN PUROL Uit den Omtrek. SNEEK TJERKSTRA Myn Heitelan, T. E. Halbert- Ml q werd uitgeloot. <- .1, I 1 101. Jocko, die stil was weggeslopen, Komt bij de kar van Jan Tomaat De man z’n trui is wat versleten, Van acht’ren hangt een eindje draad, Dat, schoon aanvankelijk slechts kort, Door Jocko’s trekken langer wordt. uitgegeven door Muziekfonds te Antwerpen. b. Les Rameaux, G. Taure. c. Paaschlied (Jezus is ons licht en leven), Joh. Seb. Bach. Perc. VIII de heer G. Hovinga te Huizum voor 6.8 X f702. Perc. IX de heer J. Kramer te Wirdum, voor 8% X f681. Perc. X de heer B. Wassenaar voorn, voor 9.6 X f 690. Perc. XI de heer J. Wijnia voorn, voor 9‘4 X i 699. Perc. XII de heer B. Wassenaar voorn, voor 4.9 X f449. Perc. XIII de heer Tj. P. Postma te Cornwerd voor 6 X f 607. Qeeft Uw kind een f)e Spaarbank geeft dit koste loos in bruikleen Vereeniging Spaarbank te Tfolsward t.o. het Stadhuis 102. Terwijl draait, vlak daarbij een orgel Van pingelpongel ’t hoogste lied. Hal Jocko krijgt subiet een inval, Als hij den slinger draaien ziet. Hij bindt den draad er stiekum aan, En met Jan’s trui is ’t gauw gedaan. De sluipmoord bij Bratford (Engeland), Dinsdag Is te Bratford de lijk schouwing gehouden van het ver moorde 23-jarig meisje Edith Par- kerk. Haar 15-jarig zusje verklaar de dat zij plotseling een man met een mes in zijn hand uit de bosch- jes zag komen en op haar zuster toesteken. Daarna zag zij hem het mes uit de wond trekken. Hij bleef haar nog een oogenblik staan aankijken en vluchtte toen weer het boschje in. Ook de inspecteur van politie, die tegen Marjeram een aanklacht wegens moord had ingediend legde getuigenis af. Met behulp van den verdachte was de heide afgezocht om het mes te vinden. Het was 15 c.M. lang. Marjeram had de weisch te ken nen gegeven niet bij de lijkschou wing aanwezig te behoeven te zijn. ken de draden, zoodat de telegra fische verbinding tot ver in den omtrek verbroken was. 104. Krak-boem, daar ligt het prachtvol orgel Het eens zoo klankvol apparaat, Nu als een vormelooze massa Ontredderd en vertrapt op straat. Tot slot gaat Jan, van rombombom, Nog eens aan ’t gooien met de trom. I’ De „Graf Zeppelin”. Het luchtschip bereikte Woens dagmorgen Kaap Ortegal aan de N. W. kust van Spanje. Tengevolge van het slechte we der heeft de „Graf Zeppelin” zijn route geheel moeten wijzigen. Na dat het luchtschip over Besancon gevlogen had, heeft het koers ge zet naar Bordeau. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het luchtschip ra- diotélegrafisch medegedeeld, dat het aan de Noord-Westkust van Spanje met sterken tegenwind tc kampen heeft. Woensdagmorgen tegen 10 uur verscheen de „Graf Zeppelin” bo ven Lissabon. Het luchtschip cir kelde verscheidene malen boven de Portugeesche hoofdstad. In Zuidelijke richting zette het luchtschip zijn reis langs de kust voort. Er woei een krachtige Noor denwind en het was helder, zon nig weer. Het carillon. SNEEK. Maandag 21 April a.s. den 2den Paaschdag zal het nieu we klokkenspel in de St. Martini to re nlhier voor het eerst officieel be speeld worden. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer, welke eenige jaren ge leden de eerste stoot aan de verwe zenlijking van dit plan gaf en daadwerkelijk deze zaak steunde, bood de gemeente Sneek deze concerten aan en heeft den heer Joh. W. Meijl, beiaardier te Nijme gen bereid gevonden die te geven en wel op de volgende tijden: 12 tot 1 uur, met het hieronder volgende programma: 1. Wilhelmus (oude toonzetting) Marnix van St Aldegonde. Schapers. No. 17 der geldleening 1916 d. Jounbea, Jac. N. D. Hoog slag. 3. Andante Cantabile, Jef Denijn. 4a. Het Sneeker Klokkenspel, (ca. 1700) Julius Röntgen. b. De lustige boer, Julius Rönt gen. 5a. Klokke Roelandt, J. Destoop b. ’t Ros Beyaerd doet zijn ron de, bewerkt door Julius Röntgen. 6. Concerto, A. Vivaldi. 7a. Flaggeliet, T. E. Halbertsma b. de Fryske tael, Nei in folks- wize. c. sma. d. e. f. Uitslag verkooplng. MAKKUM, 14 April. Ten over staan van notaris R. Jollema te Sexbierum had heden de provisio- neele verkooplng plaats van een sate en landen op Sotterum onder Cornwerd. Hoogste bieders waren op: Perc. I (de huizing) de heer S Elgersma te Makkum voor f3561. Perc. II de heer B. Wassenaar te Franeker voor \y2 X f681. Perc. III dezelfde 4.4 X f 655. Perc. IV de heer S. Elgersma voorn., voor 5% X f751. Perc. V de heer Y. C. de Boer te Cornwerd voor 3.9 X f731. Perc. VI de heer J. Wijnia te Spannum voor 9.1 X f709. Perc. VII de heer B. Wassenaar voorn, voor 3.8 X f 740. HINDELOOPEN. De lentebo den zijn ook hier weer verschenen. Maandagmiddag kwamen hier twee ooievaars aanvliegen en na men him intrek op het nest, het welk hier geplaatst is in de weide van den heer W. S. de Boer. I FINANCIEELE MEDEDEELINGEN De Friesche Bank N.V. gevestigd te Leeuwarden. Aan het verslag over het jaar 1929 ontleenen wij het volgende: De in 1929 behaalde resultaten waren wederom gunstiger. De wiist bleek ruim voldoende om het restant der amortisatie-ré- kening af de schrijven. Aangezien door deze afschrijving ons kapi taal weder geheel intact was, vond 2a. Vrede, Oud-Vlaamsch lied, men de directie van de Amster- damsche Bank bereid toe te staan het nog resteerend saldo der voor schotrekening dezer instelling reeds op 31 December 1929 af te betalen. Ernstige bioscoopbrand in Italië. In het dorp Licata in de provincie Giirgenti op Sicilië brak brand uit in een bioscoop. Vijftien personen, meerendeels jonge menschen in den ouderdom van twaalf tot achttien jaren, wer- den gedood. Vijf werden gewond. Een nader bericht meldt nog, dat de brand ontstond doordat de vertoonde film plotseling vlam vatte en het vuur op andere film- strooken oversloeg. In de zaal ontstond een paniek, die nog vergroot werd doordat te gelijkertijd het licht in de geheele stad uitging. Het reddingswerk dat nu in donker moest geschie den, werd hierdoor ten zeerste be moeilijkt. In de zaal speelden zich ontzet tende tooneelen af. Naar de „Popolo di Roma” meldt was de bioscoop niet veel meer dan een antieke barak, die niettemin iederen avond door tallooze bezoe kers bezocht werd, zonder dat zij ook maar vermoedden aan welk 'ri gevaar zij zich blootstelden. r I een oud-Leeuwardef, wiens vader banketbakker was, tot aartsbis schop van Utrecht, en over dat ge vaar waaraan de Fransche minis ter Tardleu ternauwernood ont snapt is, dis met zijn auto botste tegen een taxi, en aan die veroor- deeling van Sietse Kuipers een oud-Bolswarder tot zes jaar gevan genisstraf wegens moord op zijne vrouw, en aan die veroordeeling van een winkeldievegge te Amster dam tot 2 jaar gevangenisstraf, die een complete winkelzaak bijeenge- stolen had en aan dat vreeselijke ongeluk te Hommerts waar een fietser botste tegen een pa^seeren- de auto met het gevolg, dat hij dood werd opgenomen, tot groote schrik en ontzetting van de dorpe lingen en aan dat onheil op Corn- werderzand waarbij Simon Hoek stra het slachtoffer werd van een vallenden steen, en aan nog zoo veel dat de bladen ging vullen en langer of korter onze aandacht bezig hield. Maar de toegemeten ruimte is al weer in beslag genomen en daar moet al weer een punt gezet. Al leen op één ding willen wij nog even de aandacht vestigen. Kent u de uitgaven van de Frys ke Lybrije. Een „rige lytse folks- skriften Ónder lieding fen Dr. G. A. Wumkes?” Welnu, deze week is daarin verschenen een novelle, ge schreven door E. S. Wesbonk de bekende landbouwer uit Winsum, en getiteld: „De Needklok”, lijen en striid fen in Fryske Hierboer. 't Is niet de eerste maal dat boer Wesbonk aan het klokketouw trekt om in het spier te gaan voor „de hierboer”, die werkend, arm wordt en als ik minister van Landbouw was, kreeg deze geachte schrijver ongetwijfeld een mooi lintje met ’n klinkende ridderorde daarbij. Maar nu ik dit eenmaal niet ben, zou ik onze lezers en Inzonderheid den boerenstand willen aanraden: „Lees dit mooie boekje van Sape en Rincke en hunne kinderen, en gij krijgt een blik achter de scher men waar zooveel leed en strijd verborgen wordt, maar waardoor het leven van zoo menige Friesche boerenfamilie in het juiste licht ge steld wordt. Lees daarom „De Needklok” en laat dit geschriftje het middel mede mogen zijn tot op heffing van den Frieschen boeren stand, T Ouö recept van 1801 fr be^temtdódte^en V ot^tkwalenenverkcuiïwiJ Zuiver natuurprobu f Vraagt Uwen bro^W 103. Daar gaat de trui, van pingelpongel Bij klanken van Verdi en Bach. Het kluwen wol wordt al maar grooter Bij ied'ren nieuwen slingerslag. Maar plots wordt Jan er op attent, Tot schade van het „pierement”. EXMORRA, 10 April. Tot hoofd der school te Friens (gem. Idaar- deradeel) werd benoemd de heer S. van der Meer, hoofd der o. 1. school alhier. HINDELOOPEN. Maandag avond te ongeveer half elf ontdek ten eenige jongelieden brand in de schoorsteen van de bakkerij van den heer A. Bakker. Direct werden de bewoners uit de slaap gewekt door deze personen en werd al gauw begonnen met het blus- schingswerk. 2 Ladders werden gehaald en spoedig werden em mers met water naar boven gedra gen. Na eenigen tijd konden geen von ken meer worden waargenomen, zoodat toen ook al gauw werd op gehouden met watergooien. Nog even werd op zolder gekeken en toen was de zaak weer afgeloo- pen. Gelukkig dat het bijtijds werd ontdekt, want er woei nogal een stevige wind. Ernstig auto-ongeluk in Engeland. Bij Creswell (Derbyshire) is in den nacht van Dinsdag op. Woens dag een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een auto met drie inzitten-, den botste tegen een telegraafpaal en geraakte in brand. De inzittenden kwamen in de vlammen om. Pas een uur later werden de overblijfselen van de auto ontdekt en werden de verkool de lijken aangetroffen. Bij het om vallen van den telegraafpaal bra- Een aardverschuiving fa het kolen mijn district in Wales (Engeland). In het kolengebied van Wales in de nabijheid van New Tredegar, bij Bargoed, heeft een aardverschui ving plaats gehad, waardoor vol gens deskundigen een millioen ton aarde in beweging is gekomen en de mijnen van New Tredegar ern stig bedreigd worden. Een familiedrama. In het Fransche dorpje Jouy It Potier bij Orleas woonde een boet Darmony geheeten met zijn vrow Den laatsten tijd verkeerden dl echtgenooten voortdurend op voel van oorlog. Telkens was er ruzie Een dezer dagen kwamen burei langs de boerderij en zij keken vreemd op, toen zij den boer voa de deur van zijn woning op del grond zagen liggen. Zij waarschuwden diens in tó buurt wonenden zoon. Deze gin? het huis binnen en men begrijpt ziji ontzetting, toen hij binnenshuis in alle vertrekken de grootste wanor de aantrof en zijn moeder met eet touw om den nek op den grond zag li^en. Een dokter, die onmiddelliji werd gehaald, constateerde des dood van de vrouw. Bij den boer een onderzoek I» stellende, bemerkte hij, dat deit stom dronken was. Hij had een li ter sterken drank van hoog alco. holgehalte leeggedronken. In eet vijver vond men de fietsen van des boer en zijn vrouw. Een geldkistje, waarin zich 100.000 francs moeste» bevinden, werd nergens gevonden De politie heeft den boer mee genomen naar het bureau. Toen hij zijn roes had uitgeslapen, ontken de hij ten stelligste zijn vrouw te hebben vermoord. Ook ontkende hij het kistje met geld te hebben weggenomen. Men vond echter bezwarend vooi den boer dat zijn broekspijpen, toen men hem vond, tot aan de knieën nat waren, zoodat men aan- neemt, dat hij de fietsen zelf In des vijver heeft geworpen. Voorloopig blijft de man In hech tenis. WITMARSUM, 16-4-’3O In de heden gehouden Ingelanden-ver- gadering van het waterschap „de Arumerpolder” werd de rekening over 1929/’3O vastgesteld in ont vangst op f 6669.30, in uitgaaf op f 6640.48; voordeelig saldo f 2882 De begroeting voor 1930/1931, werd vastgesteld in ontvang op f 5030.21, in uitgaaf op f 4897.29. Waarschijnlijk saldo f 132.92, om slag f6.50 per H.A. De rekening van den bijz. I. over 1929/30 werd vastgesteld in ontvang op f 3342.84, in uitgaaf op f 2383.05; voordeelig saldo f 959.79. De be groeting van den bijz. 1. over 1930/31 werd vastgesteld in ont vang op f3539.81, in uitgaaf op f3330.waarschijnlijk solda f 209.81., Omslag f2.per H.A. De heer S. Hardenberg werd herbenoemd tot bestuurslid; tot leden van de commissie, bedoeld bij art. 54 A. R. werden benoemd de heeien Sj. H. IJntema, A. S. Aukema en J. van Abbema, en als plaatsvervangende heeren J. S. Buwalda, O. Jongsma en L. S. Slapte In de radio-lndustrie. Er heerscht op het oogenblik een ongekend groote slapte in de radio-branche. Er gaat practisch gesproken in de radio-artikelen niets om en de speciale radio-za- ken hebben het dan ook hard te verantwoorden. Volgens betrouwbare inlichtin gen wordt er thans nog geen der de van den normalen omzet be reikt. Het zal dan ook aan veel zaken moeite kosten het a.s. zo merseizoen door te komen. Als re gel begint de „stille” tijd pas eind Mei en duurt tot eind Augustus. Als oorzaken worden genoemd de zachte mooie winter en de loicen- tie-actie van Philips. Chocolade, Suikerwerken, Cacao, Banket, Biscuits en ontelbare bij-artikelen. Sigaren, Sigaretten, Tabak. HET adres bij uitnemend, heid voor wederverkoopers. OOK het adres om voorde Paasch^agen ieder op zijn wenken te bedienen. Tenslotte het aangewezen adres van ouds voor allen, die zich als nieuw winkelier willen festijen. I Noodweer boven Italië. Geheel Italië wordt door hevige onweders en stortregens geteisterd Op de bergen om Udine is sneeuw gevallen, de temperatuur is overal sterk gedaald. Het watei in de rivieren in N.-Italië staat hoog. Uit Civita Vecchia wordt gemeld dat de poststoombooten uit Sardi nia tengevolge van den storm niet zijn aangekomen. Bij Cuneo sloeg de bliksem in ’n kazerne; een soldaat werd ge dood. 1 KRU1ZEBROEDERSTR. 26 SNEEK ii ri 'ih Geboekt werden in 1929: aan prov. f275.305.31 en aan intrest f 348.647.53, totaal f 623.952.84. Aan onkosten f37.153.81, aan salarissen f 233.377.78 en aan al- gemeene onkosten f 19.160.15, to taal f279.691.74, zoodat de winst bedroeg f344.261.10, tegen f318.729.94 over 1928. Onder goedkeuring van den raad van commissarissen werd af geschreven op gebouwen enz. f72.815.90, op de amortisatiere- kening f 250.000, tot. f 322.851.90 en gestort in het pensioenfonds f 10.000, waarna ’n saldo over blijft van f 11.409.20, totaal f344.261.10. Op 31 December 1929 waren 987 loketten door ons verhuurd tegen 958 een jaar tevoren; wij ontvingen dit jaar in totaal in huur, met inbegrip der vergoeding voor „open-bewaarneming” de som van f 10.865.45 tegen f 10.702.35 over 1928. Het kapitaal onzer vennoot schap bleef ongewijzigd. Het aan tal aandeelhouders op 31 Decem ber 1929 bedroeg 1010. De boekwaarde der bankgebou wen met safe-inrichtingen be draagt op 31 December 1929 f 350.000. Het pensioenfonds komt thans o. d. balans voor met f 181.830.67 Het saldo der deposito-rekening bedroeg f3.001.625.33 tegen f2.894.191.15 op 31 December 1928. De deposito’s in effecten be droegen 31 Dec. 1929 f364.530 tegen f330.530 op 31 Dec. 1928. Een orkaan in Roemenië. In de buurt van Agram heeft ’n orkaan groote schade aangericht. In twee dorpen werden alle da ken van de hulzen gerukt. Een boer werd gedood, twee werden gewond. De séman, P. J. Troelstra. Roeyersliet, Finske folkswize Dokter Eeltsje Sankje, P. J. Troelstra. 8. Frysk Folksliet. Van 4 tot 5 uur: 1. Rubens Marche, Peter Benoit. 21, Fryske Muzyk Grienmank. Forskate wizen fen Fryske Sangen, A. J. Wolters. 3. Dansje, Jos. de Klerk. 4a. Mooi Holland, G. Beyerlé. b. Vlaanderen, Richard Hol. d. Een kind van Holland, A. L. Egbers. 5. Pizzicate, Em. C. Verrees. 6. Preludium, Jef van Hoof. 7a. O Heer die daar, uit Vale rius Gedenkklank. b. Wilt heden nu treden, uit Valerius Gedenkklank. 8a. Wien Neerlands Bloed, J. W. Wilms. b. Wilhelmus (oude zetting), Marnix van St. Aldegonde. Bovendien zal de heer Meijl op Dinsdag 22 April van 12 tot 1 uur nog een gevarieerd programma van Friesche en Hollandsche liederen ten gehoore brengen. Duizenden toh kolen zijn afgeschoven en van de spoorbZ waardoor het verkeer i8 stilgel^ Talrijke gebouwen, o.a. de mi nehal van de mijn, werden v«. nleld. Een zware muur, die bouwd was ter beschutting van dtl spoorweg, en tot schoring van j. schacht, werd ingedrukt. Ongeveer 400 500 M. van straat is geheel verdwenen. p0. gingen om de afschuivende aard laag te stutten en door schoren te gen te houden, bleven vergeefscli De geheele mijn, waarin 600 toi 800 arbeiders werkzaam zijn, lm gevaar ingedrukt te worden. D( aardverschuiving is een herhalm van die van 1905, toen men hai toeschreef aan onderaardsche vet schuivingen ten gevolge van dti hevigen regenval en den zware» winter. Men vraagt zich echter af inh ver ook het uithouwen der mijn, gangen oorzaak van de aardver schuiving kan zijn. 'IkJ lö1’ 1F 'iLÜV i li 1 i sgssf Doos 30, Tube 80 ct. II ii r I 4 lli 1 fabrikant; van lootcn - m a rlincb - JA*» -ta ->« ■w' A Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met TROMP Bekende naam; Bekende zaak; Opgericht 1901, Grootste sorteering; Correcte verpakking Vlugge levering Concurreerende prijzenl w ril’ f i‘ i'lJII ‘I h'i Wat een geweldig verschil In kwaliteit fXSi z maakt pepermunt merk VS met andere Kg® X soorten! Door hare bijzondere, medicinale samen* stelling uit de allerfijnste grondstoffen 'Xsd®: heeft VS pepermunt een verrukkelijke, SXlSSJ® 3 opwekkende smaak met een heeclljk verkoelende nawerking. A Let steeds op de letters VS op elke rol I en elke pepermunt. Xs. ''f Hl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6