Plantenzlektekundi06 Dienst. lil HOFSTEDE fc ir. j. wittop KOtiino ffl DE PRftKTI JK HEBT llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tyde staat by ons voor U een wagen of bus disponibel JELLEm A’S KALUERDRARR want dat middel is radicaal. llllllllllllllllll if De Bolswardsche Courant en Westergoo Dr. J. v. d. BRUG Uit den Omtrek. Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF Woensdag 30 April 1930 25gg „Jaargang No 33. t. t 4 t t. t. I Hen issen 1SS8D 80S I De oplaag van het Dinsdagnummer 18 thans gestegen tot 4500 exemplaren. örootzand 18, SNEEK. Telef. 332 i s D Bestellen en wegrijdenl! I. I. 3 BRILLEN BREUKBANDEN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 1 en t. t. t. t. t. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2>a ct. WITMARSUM, 28/4 ’30. Door vertrek van de heer Tj. Jellema werd in de ge houden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier, benoemd de heer Th. Rusticus tot diaken. g e it i- e r* e k is IS n n ARTS VOOR INWENDIGE ZIEKTE* LEEUWARDEN L SOLIED ADRES VOOR Telegram I Honderden kalveren sterven aan kalverziekte. Geef direct een lepel DE VRIES. Voor engrosHet Witte Kruis, Joure WITMARSUM, 28/4 ’30. ’t Was giste ren Zondag reeds al te bemerken aan de vele auto’s en fietsen, dat vele vreemde lingen een kijkje namen bij onze bloem bollenvelden. Jammer dat ’t zonnetje bij na de geheele dag wegbleef. Wel kunnen we melden dat a.s. Zon dag alle velden in volle pracht staan, ’t Is nu reeds al een schitterend gezicht de velerlei kleuren, die men krijgt te aan schouwen. Wie iets moois wil zien, verzuime niet een bezoek te brengen aan deze prach tige cultuur. ZENUWARTS SUUPMARKT 6-SNEEK Is WOENSDAG 30 APRIL en DONDERDAG 1 MEI niet te spreken. ficieele opening plaats in „de Doele”. Ruim half drie zijn we een kijkje gaan nemen in da Doelezaal. Keurig is de voorkant van het tooneel met planten versierd, ook de tafeltjes In de zaal zijn getooid met bloemen; op de be stuurstafel verschillende bouquetten. Het geheel geeft een feestelijk karakter aan de zaal. In de hoeken der zaal naast het tooneel staan twee groote parasols opgesteld, een geschenk voor de daktuin der zusters in het nieuwe gebouw. De gelden hiervoor benoodigd, zijn bijeen gebracht door dankbare patiënten. Het begint langzamerhand drukker te worden. Besturen van verschillende cor- poratiën en stichtingen ter plaatse vullen de Doelezaal. We merken o.a. op: Weeshuisvoogden Voogden van het St. Anthonie Gasthuis, verschillende raadsleden, de WelEd. Heer Beijerman, Dir. van het Alg. Ned. Gr. Kruis, die straks de openingsrede zal houden. Verder vertegenwoordigers van de Ned. Ver. tot bevordering van school en volksbaden, afgevaardigden van het Friesch Volkssanatorium. De oud-voor- zitter van het Gr. Kruis, de heer Terhen- ne van Leeuwarden, thans voorzitter van de Fr. Vereeniging voor T.B.C.-bestrij- ding, eveneens afgevaardigden der Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst, enz. enz. We kunnen zeer tot onzen spijt ’t ver slag der vergadering niet in ons Dins dagnummer opnemen, komen hierop dus Vrijdag terug. Prijsvraag Eisma’s Schildersblad. Door Eisma’s geïllustreerd schilders blad worden regelmatig prijsvragen ge houden onder de jongeren in het schil dersvak. De deelname aan deze prijsvragen is over geheel Nederland. Als een bijzonderheid mogen we wel vermelden dat bij de laatste gehouden prijsvraag wederom twee leerlingen der Ambachts-Teekenschool een prijs heb ben behaald en wel onze stadgenoot C. v. d. Zee een eerste prijs en Sj. Dijkstra van Wommels een tweede prijs. Dit is nu reeds de 5de keer dat deze prijzen aan leerlingen van onze Am bachtschool worden toegewezen. Wel ’n bewijs dat het onderwijs aan deze in richting op zeer hoog peil staat. We wenschen de prijswinnaars maar ook de leeraren aan deze school verbon den van harte geluk met deze onder scheiding. Het 25-jarig bestaan van het „Groene Kruis” te Bolsward. voerd: Na de vruchtzetting, als de vruchtje? ongeveer de grootte van een hazelnoot hebben, moet de tweede bespuitlng wor-> den uitgevoerd met Californlsche pap (1 deel pap op 40 deelen water). Wanneet echter tevens de wormstekigheid bestre den moet worden, dient de tweede be- spuiting direct na den bloei plaats te hebben met toevoeging van 0.3% lood- arsenaat aan de Calif, pap. Een derde bespuiting met Califomische pap 1 40 is gewenscht drie A vier we ken na de tweede bespuiting. De vrucht jes hebben dan de grootte van een kok kernoot. Enkele appel- en peersoorten zijn meer gevoelig voor Calif, pap dan andere; zulke gevoelige soorten spuite men lie ver met pap van 1 op 50 of 60. Uitvoerige Inlichtingen over al deze bespuitingen vindt men in Mededeeling No. 50 van den Plantenziektenkundigen Dienst: Schurftziekte bij appel en peer, terwijl door dezen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren van den Dienst gaarne alle verdere gewenschte schriftelljke of mondelinge inlichtingen verstrekt worden. Voorkoming van schade door wantsen aan appelen. In sommige streken van ons land heb ben de appelen, in het bijzonder de soorten Present van Engeland, Bramley’s Seedling, Cox orange pippin, Zoete Erm- gaard en Zoete Campagne ernstig te lij den van aantasting door wantsen, die de zeer jonge appeltjes aansteken, ten gevolge waarvan deze sterk misvormd worden; in zeer ernstige gevallen afval len en In minder ernstige uitgroeien tol hobbelige, met ruwe bruine vlekken en barsten bedekte, ongelijkmatig gevorm de vruchten. De bladeren krijgen tal var bruine vlekjes en gaatjes met bruinen rand en blijven klein en kroes. Bij he vige aantasting kan de oogst zeer min derwaardig worden. Dit is te voorkomen door bespuiting der appelboomen, niet vroeger dan 10 dagen voor de boomen in vollen bloei zullen staan, maar ook niet veel later, met een oplossing van 1 zachte zeep in water, waaraan een zoodanige hoe veelheid van een nicotine-praeparaat wordt toegevoegd, dat in de sproeivloei- stof een deel zuivere nicotine per 2000 deelen water aanwezig is. Van het nico- tine-gehalte van het gebezigde praepa- raat hangt het dus af, hoeveel van dit praeparaat per 100 L. vloeistof geno men moet worden. De bespuiting moet zorgvuldig worden uitgevoerd, opdat alle watsen goed met de vloeistof in aanraking komen. Daarom moet men niet te weinig spuiten, eer overvloedig; de uitmonding van de sproeibuis moet hoogstens l’/£ voet van de takken op en neer bewogen worden, opdat de vloei stof van alle kanten, zoowel van onderen als boven, in de juist geopende knoppen komt tusschende jonge blaadjes en bloemknoppen, waar de wantsen zich ophouden. Om eventueel uit de boomen gevallen wantsen te beletten er weer In te ko men, Is het goed de boomen vóór het spuiten van een lijmband te voorzien. Waar men een onderbeplanting van bessen heeft, bespuite men ook deze be nevens den grond onder en tusschen de struiken. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundi gen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzaam ge stelde ambtenaren van dien Dienst.' Nutshuisvlijt-tentoonstelllng. Zaterdagmiddag j.l. Tentoonstelling van het door de leerlingen gemaakte werk op de huisvlijtcursus, uitgeschreven door „Het Nut”. Het Gymnastieklokaal was voor deze gelegenheid welwillend afgestaan. Te ruim halfdrie opende de heer Bruins de tentoonstelling. Spreker richt in de eerste plaats woorden van dank tot al diegenen die finjancieele enj materieele hulp geschonken hebben. Het is ook zulk mooi werk, de jeugd op aangename en nuttige wijze bezig te houden. Over het nut van een cursus zooals het fruit is de eerste bespuiting zeer noodzakelijk. Geen fruitkweeker verzui me dus deze toe te passen. De volgende bespuitingen, waarvoor in verband met de kans op bladbeschadi- ging en afvallen van vruchten bij ap pels en het verkrijgen van gladdere vruchten bij peren alleen het gebruik van Californlsche pap kan worden aanbe volen, moeten als volgt worden ultge- Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 WORKUM, 28 April. De heer Th. Ho- rendsma, directeur van het Post- en Te legraafkantoor alhier, werd in gelijke betrekking benoemd te Terneuzen. dezen winter door het Departement Bolsward is georganiseerd wijdt Spreker eenigszing in den breede uit. Laat de kinderen handwerken de huisvlijt beoefenen. Wanneer ze hun han den leered gebruiken, zullen ze ook hun hersenen jnspannen. Vooral voor die kinderen die op school niet zoo goed mee kunnen komen, is deze cursus leerzaam. Ze krijgen hier het besef, dat ze ook iets kunnen presteeren en In; knutsel werk zijn dat veelal lang niet de minsten. Spreker richt thans een welkomst woord tot de heer Burgemeester en dankt het college van B. en W. voor hun medewerking. Eveneens woorden van dank aan heeren Gasthuisvoogden, Weeshuisvoogden, aan de vertegenwoor diger van het Hoofdbestuur, aan alle leidsters en leiders, en in het bijzonder aan de commissie van drie mevr, ten CateBeekhuis en de dames Praamsma en Bruinsma, waarna de heer Bruins de aanwezigen uitnoodigde de tentoonge stelde werkstukjes te bezichtigen. Onder leiding van mevr, ten Cate zijn we ongeveer 2000 gemaakte werkstuk jes gaan bezien. Voor meisjes van 89 jaar heel aar dige poppenkleertjes, taschjes van wol, vlechtwerk, leuke kleedjes, enz. Idem van 910 jaar leuk afgewerkte gouddoosjes en zeer aardig gebreide poppekleertjes. Idem van 1011 jaar speldekussens, mooie kleedjes, aardig rietvlechtwerk, zelfs een klein kinderrokje. Idem van 12 jaar mooi raffiawerk, riet- gevlochten werk, mandjes, borstelhan- gers met borduurwerk enz. Een keurige collectie artikelen die het bewijs leveren, dat hier dezen winter mei lust en ijver is gewerkt. Ook in de afdeeling jongenswerk is heel veel aardigs te zien. Een geheele menagerie was bijna uitgezaagd en som tijds leuk geverfd, dan harlekijns, auto’s. Voor iets ouderen kaarsenstandaard, borstelhangers, pijpenrekjes, hoekstuk- jes, kortom te veel om op te noemen. Onze algemeene Indruk is dat het Nut te Bolsward met zeer veel tevredenheid op de afgeloopen cursus terug mag zien. We twijfelen niet of voor de volgende cursus in het najaar zal enorme belang stelling van den kant der kinderen ko men. Wil het Nutsbestuur echter aan al de te verwachten aanvragen blijven v doen dan is een vermeerdering van hei aantal leidsters en vooral leiders drin gend noodig. Is hier niet een mooie en aangename taak weggelegd voor veel jonge mannen, die door de verkorte arbeidstijd zoo gemakkelijk een avond per week vrij kunnen maken. Laat het Bestuur van het Nut dit na jaar niet te vergeefs een beroep doen op de jonge mannen van Bolsward. Be schouwen wij het als een eereplicht dit deel van het maatschappelijk werk voor onze rekening te nemen. Bestrijding van de schurftziekte bij appel en peer. De bespuiting van vruchtboomen met carbolineum, die dezen winter op ruime schaal is toegepast had ten doel de be strijding van een aantal parasieten, die den groei der boomen benadeelen, waar door deze bespuiting een belangrijk hulp middel is om meer en beter fruit te ver krijgen. Van nog meer belang voor de voort brenging van eerste kwaliteit fruit zijn echter de voorjaars- en zomerbespuitin- gen, omdat deze dienen moeten om de schurftziekte te bestrijden, die de z.g. roestvlekken op appels en peren veroor zaakt, welke dit in kwaliteit zoo zeer doen verminderen. In verband hiermede moet de toepas sing dezer voorjaars- (en ten deele ook zomer)-bpspuitjngen met den meesten aandrang worden aanbevolen. Ook in Amerika, waar men de vruch ten van onberispelijke kwaliteit kweekt, die ons fruit zoo zeer concurrentie aan doen, past men deze bespuitingen op zeer ruime schaal toe en juist zij zijn de oor zaak van deze kwaliteit. Waar men op dit oogenblik in ons land over een vol doende uitrusting aan motor- en hand- sproeimachines beschikt, mogen zij niet achterwege blijven. Met kracht moet de kwaliteitsverbetering van ons eigen fruit nagestreefd worden. De eerste bespuiting moet uitgevoerd worden kort voor den bloei, als de zoo genaamde bloemknoppen (eigenlijk zijn het gemengde knoppen) zijn losgegaan, de afzonderlijke bloemknopjes vrij staan en de kleur der bloemblaadjes juist be gint zichtbaar te wordèn. Men kan dan spuiten met Bordeaux® pap (V/2 K.G. kopervitriool en 1 K. G. kalk op 100 L. water). Dit middel is voor de eerste bespui ting het werkzaamst; maar aangezien de bereiding ervan eenigszins bewerkelijk is (men moet de beide oplossingen van kopervitriool en kalk eerst afzonderlijk bereiden en daarna samenvoegen) en ’t voor volgende bespuitingen, die even eens noodig zijn, bij appels niet en bij peren minder goed gebruikt kan worden, gaan velen er thans toe over, ook voor de eerste bespuiting te gebruiken: Californlsche pap (zwavelkalkpap), die men gereed voor gebruik kan koo- pen. Men neemt van dit middel dan 1 deel op 15 deelen water. Er wordt thans pro paganda gemaakt voor slappere oplos singen, namelijk van 1 op 40 water voor de eerste bespuiting. Aangezien de bruik baarheid nog volstrekt niet vaststaat, kan door den Plantziekten kundigen Dienst voorloopig slechts het .gebruik van een sproeivloeistof 1 deel op 15 deelen water aanbevolen worden. Voor een goe de bestrijding van de schurftziekten dus van het schurftig (roestig) worden van Geslaagd. Onder toezicht van de examen-com- missie van de Ned. R. K. Modevakschool Vereeniging, werden te Franeker in de St. Theresia Meisjesschool der Eerw. Zusters Franciscanissen, de volgende examens af genomen: Costuumnaaien en lingerie. Voor costuumnaaieln slaagden de dames M. Tigchelaar en A. Rijpstra, beiden te Franeker; voor lingerie de da mes Aug. Wierema te Bolsward, B. Seer- den te Franeker en G. Bouma te Dron- rijp. Niet geslaagd 4. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. P« half jaar f 1.50 guiten de provincie f2.-, inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. waarin opgenomen wegens Klazema. werkzaamheden wordt ziek, waarna als zusters worden aangesteld de dames Middendorp en Van Veen. In 1926 neemt zuster Middendorp ont slag wegens huwelijk. In haar plaats wordt benoemd zuster Schippers. De heer S. Mollema en Echtgenoote, die lange jaren de belangen van het ma gazijn hebben behartigd, nemen in 1929 ontslag en worden opgevolgd door den heer E. Feenstra. Verschillende geschenken in geld en natura zijn in den loop der jaren aan het Groene Kruis gedaan. Dinsdagmorgen 8 uur. Vroolijk wapperen reeds verschillende vlaggen in de gouden morgenzon, de na tuur zet haar beste beentje voor. Hef is uitgezocht lenteweer. In de verte klinken toonen van een muziekkorps, naderbij komende bemerken we jonge dames in Friesch costuum dragende een witte vlag waarop in het midden een groen kruis. Het is een geschenk van een goede ge ver dat thans in optocht geëscorteerd door het Hollandia muziekkorps wordt gebracht naar het nieuwe Groene Kruis gebouw. Aan de groote mast aan de voorste hoek van het gebouw, wordt de vlag opgeheschen en ontplooit zich in den Noord-Oosten wind als een bescher mende schutse over het nieuwe Gebouw. ’t Is zoo iets als een plechtige ambts aanvaarding door het Groene Kruis van haar nieuw Gebouw. 9 uur. Ijverige bloemverkoopsters zijn in de 'stad druk bezig het Emma- bloempje te distribueeren en met succes. (VI is er somwijlen wel eens strijd, in waardeering voor den arbeid van het Groene Kruis zijn we allen gelijk. Van de gelegenheid het nieuwe Ge bouw te bezichtigen wordt door particu lieren en vereenigingen een druk gebruik gemaakt. Voor één der bestuursleden, Dr. Beek huis, is deze dag ook een bijzondere feestdag omdat deze nu 25 jaar commis saris geweest is van het materiaal. Door zijn zorgen is het magazijn van het Groe ne Kruis steeds voorzien gebleven van de nieuwste artikelen op het gebied der ziekenverpleging en A's naat merf ons meedeelt op dit oogenblik ons magazijn een der best geoutileerde in de provin cie. Hedenmiddag om 3 uur heeft de of- Het was In het jaar 1904 den 28sten Februari dat in „de Doele” een verga dering gehouden werd om te komen tot oprichting van een afdeeling. Reeds op 22 April d.a.v. werd een huishoudelijk reglement en statuten vastgesteld. Het eerste Bestuur bestond uit de hee ren Dr. C. J. Niemeijer, M. Schotman, Ds, Op ’t Holt, Dr. Beekhuis, D. B. Eerdmans G. Klom, F. de Jong en H. J. de Visser. Magazijnmeester werd de heer D. Mulder. De raad stond een gedeelte van het Waaggebouw voor magazijn af. In 1906 werd de eerste wijkverpleeg ster benoemd, het was zuster Timmer. Met groote liefde heeft zuster Timmer haar taak opgevat; haar arbeid is het Groene Kruis tot zegen geweest. Het magazijn dat te klein begint te worden, wordt overgebracht naar de oude Fransche School in de Kerkstraat. Na 1911 wordt het magazijn onderge bracht in een eigen gebouw aan de Hee- remastraat, hiermee ging een bedrag van f 5000 gemoeid, hetwelk door een rente- looze) leening en een bazar verschaft werd. Zuster Timmer, die de drukke werk zaamheden niet meer kan doen, wordt bijgestaan door zuster Boelens en later ziekte vervangen door zuster Ook deze is tegen de vele niet opgewassen en E JONG s NIEUWSBLAD 1, F EN BUIKGORDELS 1 i i i I X.-.XZ. s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1