II» f Speciale expositietent - Bakkerij in werking annex Lunchroom Waartoe dient de N.E.B.A.T.? II I tl OUD BOLSWARD’s MARKTPLEIN geheel in den bouwtrant omstreeks het Jaar 1500 opgezet. 1 Bolswards oude Gebouwen. Naar den eisch des tijds, modern ingerichte consumptietent Mi Zeer ruime en schitterend ingerichte Expositietenten met veel nieuwe machinerieën en bakkerjjproducten Dagelijks Vakwedstrijden VOETBALMATCH VEEKEURING VUURWERK I'. I hl f H. EISMA. Aan den Lezer! De opzet van een Tentoonstelling, looals Bolsward dit jaar van 7 tot 12 Juli organiseert, eischt een enorme voor bereiding ook en vooral op het terrein der reclame. Het spreekt vanzelf dat een Hoofd- Comité, aangewezen de groote lijnen aan te geven, niet kan zorgen voor al de vele bijkomende werken en dus voor verschil lende onderdeden der Tentoonstelling is aangewezen op de hulp van Sub-Co- mité’s, wier taak het is die bepaalde on derdeden te bestudeeren en tot uitvoe ring te brengen. Ook de Reclame-Commissie heeft in dit verband een zeer omvangrijke taak, omdat het ten slotte haar werk is, door een doelmatige en inslaande reclame de vreemdeling naar Bolsward te trekken. Met de uitgifte van dit eerste Tentoon- stelingsnummer wordt een der reclame objecten voor onze groote Tentoonstel ling Ingeluid. Wij stellen ons voor ongeveer 4 4 5 maal vóór de Tentoonstelling dit speciale blad ilt te geven. Venchillende vooraanstaande burgers van Bilsward en daarbuiten verklaarden zich op onze aanvrage onmiddellijk be reid vior deze nummers korte artikelen betreffende Bolsward en zijn Tentoon stelling te schrijven, waarvoor nu reeds onzen dank. Mogen de duizenden exemplaren, di over geheel Friesland en daarbuiten ver spreid nllen worden aan het door de Commissie beoogde doel beantwoorden. DE RECLAME-COMMISSIE. de tentoonstelling! Een tentoonstelling geeft nuchtere werkelijkheid, waar andere reclame, in woord en beeld, vaak snorkerig en bom bastisch is. Voor humbug is op een ten toonstelling geen plaats: men brengt er het artikel zelf. Ophemelarij baat hier niet. Het publiek ziet het artikel voor zich, het neemt de geëxposeerde voor werpen in handen, het laat zich de za ken demonstreeren. Nergens beter dan op een tentoonstelling kunnen de koo- pers zich een idee vormen van wat de verkoopers aanbieden. Men heeft gemeend dat de tentoonstel- Marktstraat 13, BOLSWARD. Gedurende de tentoonstellings-week verschillende festiviteiten in de stad, o.a. Groote HINDEROPTOCHT, volgens geheel nieuw plan OPENLUCHTSPELEN CONCERTEN HARDDRAVERIJ enz. enz. deze 40 U Zie- e Op een aangrenzend terrein -- Het amusements-terrein - vol leven en jool - n i. llngen hun tijd gehad hebben. Maar de feiten bewijzen ons het tegendeel. Het in vele opzichten zoo verarmde Duitschland, dat vóór den grooten oor log de eene tentoonstelling na de andere hield, dat zijn Aga, zijn Iguka, zijn Bugra kende, heeft dadelijk na den oorlog hei organiseeren van groote „Ausstellungen” weer ter hand genomen. De uitnemend geslaagde Pressa ligt nog in veler geheu gen. En in Duitschland weet men wel wat zakendoen is en waar het zakenleven belang bij heeft. Trouwens in andere lan den ziet men ook groote tentoonstellin gen verrijzen. En in ons eigen land heb ben de Nenijto, de Ibex, de Ita, de Ne- lanto en andere tentoonstellingen bewe zen, dat handel en industrie de tentoon stellingen niet kunnen missen. De Utrechtsche jaarbeurs neemt tel kens in omvang toe. Aalsmeer trekt van heinde en verre de vreemdelingen, die van bloemenweelde houden; Enkhuizeri slaat op de groote trom voor de vissche- rijtentoonsteljing, die gen succes be looft te worden; Utrecht en Tilburg zijn voor andere tentoonstellingen' druk in actie en het is dus volkomen verklaar- 12 Juli Bolsward te bezoeken, zal zich over dat voornemen nimmer beklagen. Bolsward roept U, vreemdelingen, al len op! Bolsward in feestkleed. Bols ward, de stad der tentoonstellingen, der folkloristische spelen, der beroemde Friesche oudhedenl 1 Heel de Bolswardsche bevolking werkt samen om hier aan de vreemdelingen eens iets te laten zien, waarvoor men waarlijk niet naar het centrum des lands behoeft te reizen. Waarom zou men in Friesland geen Bakkerij-tentoonstelling houden? Het bakkersbedrijf is uit zijn aard een kleinbedrijf. Het leent zich niet tot uit oefening in groote fabrieken. Elk dorp, ja bijna elk gehucht, heeft zijn bakker. Electriciteit en waterleiding maken het mogelijk, dat ook in de kleinste plaatsen het bedrijf tot in de perfectie wordt uit geoefend. De groote leveranciers, de l handelaars in meel, gist en andere bak kerswaren, de fabrikanten van machines (inz-, hebben evenveel belang bij een bakkerijtentoonstelling in het Noorden als in het centrum of in het Zuiden van ons land. Daar komt bij, dat het bak kersbedrijf in Friesland op hoog peil staat. Daarom is er alle reden om in Fries land een bakkerijtentoonstelling’te hou den. Maar bovenal bestaat daarvoor reden te Bolsward. Hier beschikt men over groote erva ring op dit gebied. Voor 40 jaar werd de eerste bakkerijtentoonstelling van eenige beteekenis ook te Bolsward ge houden. Na dien tijd is er met groot succes aan andere tentoonstellingen ge werkt en inmiddels heeft Bolsward een welverdienden roep gekregen van een uitnemend organisatievermogen wat be treft het ontvangen en het aangenaam bezig houden van vreemdelingen. Ook nu weer wordt er hard gewerkt aan allerlei speciale attracties. Alle vreemdelingen zullen te Bols ward welkom zijn. De tentoonstelling zal tot in zeer wijden omtrek de aandacht Bolsward is oud. Men noemt het jaar 715 als stichtingsjaar. Bolsward is oud. We hopen niet, dat onze gasten straks van ons zullen gaan met de herinnering aan een verouderde plaats. We strijden er tegen niet te ver ouderen. En we vertrouwen dat het uiterlijk van ons stedeke, de bewijzen af legt dat we in dien strijd niet bepaald ongelukkig zijn. Maar nochtans Bolsward is oud. En het is onze trotsch. Het is een merk waardig kenmerk van onze moderne tij den, dat het oude in hoog aanzien staat. We bouwen wel vliegmachines en duik- booten en we luisteren naar gramo- phoon en radio, maar we genieten toch in het eerbiedwaardige en oude, dat het voorgeslacht ons naliet. We stoffeeren onze salon met een oude pulpitrum en onze hal met een eerbiedwaardig kabi net. Omdat ze zoo mooi zijn? Och, dik wijls alleen, omdat ze zoo oud zijn. Als de posten maar molmen, dan komt de vraag naar lijn en verhouding voor me nigeen op de tweede plaats. Wij Bolswarders bieden onze gasten ook oude en eerbiedwaardige dingen. Of het ook dingen zijn, die we laten zien, omdat ze eenmaal oud zijn. Een oude deur is nog niet mooi, omdat ze oud is en een oud huis moet niet met ven. Als ons raadhuis splinternieuw was en onze statige Martini een jeugdig bouwwerk of onze onovertroffen Broe- rekerk pas uit de vorige eeuw, dan zou den ze evenzeer den toeschouwer im- poneeren. Omdat ze alle drie het ken merk der ware schoonheid dragen. Maar ziet, ze zijn niet jong. Ons raad huis staat nu al ruim 300 jaren. En daarvoor stond op dezelfde plaats reeds 250 jaar lang een raadhuis met waag en beurs. Heeft er daarvoor reeds een ander gestaan? Immers, toen in 1616 het oude stadhuis werd afgebroken, om het tegenwoordige te kunnen bouwen, was het reeds het jaar 901 sinds de stichting van Bolsward. Heusch, geachte bezoeker, wan neer ge staat voor ons mooie stad huis, dan staat ge op histori- schen bodem. Dan moge iets soortgelijks Uw ziel ontroeren,als Napoleon, toen hij tegen zijn sol daten zeide:,,Be denkt mannen, dat van pyramiden eeuwen op nederzien.” I daar, de beko ring van het oude. Het spreekt ons vanmenschendie leefden en gingen. Maar, we wezen er reeds op, niet als een haveloos boek met gele verkreukelde bladen is ons monu- menteele raadhuis, ’t Is niet een tanige oude, die zich met poederkwast en lip penstift een imitatie-jeugd-aanzien poogt te geven. Integendeel, het is als een krachtig man in den bloei van den middelbaren leeftijd. De molmgaten ont breken en zoolang Bolsward hart houdt voor zijn kunstgewrochten, hopen we de molmgaten er wel uit te houden ook. De beroemde tand des tijds laten we er niet aan knagen. De bouwmeester zelf leerde ons: Fortuna patienta victa, het noodlot wordt door het geduld over wonnen. Als ons geduld maar blijft, dan „verduren de muren der uren geweld.” En let eens op of ze het niet goed ver duren. De grijsaard onder onze oude ge bouwen :s onze verheven Martini. Reeds meer dan 5 eeuwen overziet hij de vruchtbare kontreijen. In de drie meter dikke muren gaat ge langs een wentel trap met 54 treden naar boven en na andermaal 54 treden hebt ge het eiken gebindtewerk bereikt. Daarboven han gen de eeuwenoude klokken, een viertal allen oud en thans weer geheel in orde. De groenste is de mannenklok. Deze kolossale klok heeft een omtrek van 5.10, een middellijn van li.68 en een hoogte van 1.35 Meter. Zij weegt 3100 Kilo. Zij was gebarsten en is vorig jaar omgesmolten en opnieuw in de oor spronkelijke maat en vorm hergoten door de Firma A. H. van Bergen, klok kengieterij te Heiligerlee. Dit werk strekt die Firma tot eer. Zij doet nu weer geregelde dienst als voorheen, het zij alleen of in koor met een of meer der andere klokken. Gelukkig hoeft ge niet zoo hoog tc klimmen om de schoonheid van den ouden Martini te waardeeren. Ge kunt gerust gelijkvloers blijven. En meer dan een klimpartij naar bovea, raad ik een gang naar het inwendige van de kerk aan. Ge kunt er genieten van de heerlijkste houtsnijkunst. In de kunstbode van 1879 schreef Victor de Stuers: Bolsward was eertijds het cen trum van Friesland’s artistiek leven.” Wie onze oude Martinikerk bestu- deerend bekijkt, kan niet anders dan zijn uiting beamen. Helaas, ja helaas, wansmaak heeft misschien heel wat kleurige tafereelen onder de witte kalk verborgen. Of was het geen wansmaak? Was het liefderijke zorg, die de kleu rige muurschilderingen weg deed schui len onder de beschuttende kalklaag? 1 Voor het zakenleven is reclame onmis baar. Een fabrikant, die met toenemend succes zijn artikelen er in wil brengen, een koepman die streeft naar verhooging van omzet, kortom ieder die zijn zaken vooruit wil brengen, zal reclame moeten maken. Reclame maken Is op tal van wijzen mogelijk. Het algemeen gebruikelijke middel is: adverteeren. Het is een uitne mend rr.lddel en al wie bij Industrie en handel geïnteresseerd is, schijnt op den duur gunstige ervaringen bij het adver teeren op te doen. Want de advertentie kolommen van de meeste bladen breiden zich voortdurend uit en ’t aantal bladen waarin men adverteeren kan, neemt ge regeld toe. Beviel het adverteeren niet, dan zou men veeleer inkrimping zien; maar de gestadige toeneming van het adverteeren is het beste bewijs, dat het zakenleven er groote waarde aan toe kent, mits er maar niet luk raak, zonder «nig systeem geadverteerd wordt. Ook andere reclamemiddelen staan aan het zakenleven ten dienste. De grootste industrieën en handelshuizen hebben zelfs personen aangesteld, wier eenige taak het is, allerlei wijzen van reclame uit te denken en die dus al hun vernuft gebruiken, zich hierin te speciallseeren. Men, maakt reclame door regelmatige verspreiding van pakkende drukwerken, waarbij meer en meer het Engelsche fol- lo'v-up-systeem, (het zenden van druk werken op regelmatige tijden aan dezelf de personen) wordt toegepast. Men ver spreidt aardige gebruiksartikelen, be drukt met firmanajnen,, men roept de eerste kunstenaars te hulp om de recla me te verlevendigen, men beschildert muurvlakten, men werkt met lichtrecla mes In felle kleuren boven de daken, men maakt gebruik van de bioscoop, zelfs van de vliegmachine, die groote letters van rook In het luchtruim schrijft, men stelt de radio in dienst van de reclame, kortom overal waar maar publiek komt, tracht men de aandacht van de menschen een oogenblik voor een enkel handels- artikel in beslag te nemen. Maar naast al die middelen van re clame, naast de advertenties in de bla den, naast de beschildering van muren vragen. Maar daarnaast komen nog de attracties van het schilderachtige oud- Bolsward, van twee openluchtspelen, van optochten, versieringen, vuurwerk, mu ziekfeesten, enz. en theaterdoeken, naast de hulp van ra dio, bioscoop of vliegmachine, naast het vurige lampenschrift tegen den donkeren avondhemel, wordt er nog één zeer machtig middel als waardevol erkend en baar, dat een tentoonstelling in het Noorden des lands in alle opzichten be looft te worden een groot succes. De N. E. B. A. T. te Bolsward wordt alle geweld worden gespaard voor breekijzer en houweel, omdat het oud is. Bolsward kan zijn gasten oude din gen laten zien, die moeten blijven, om- I1, nederiandsche DakheriiMonsleliing van 7 tot en met 12 Juli 1930 “te BOLSWARD 3. I i|| *1 .’ii

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 17