JELLEIÏIft’S HALUERRRAHH want dat middel is radicaal. 1 h 4 De Bolswardsche Courant en Westergoo I HET GR0ENEKR1I1SWERK. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 1 ■w j Woensdag 7 Mei 1930 No 35. en A' 31 Hiemstra (1) en 1. va- Daarom Is het niet te verwonderen, dat het Groene Kruiswerk onder ons volk over heel het land zoo’n vlucht nam. ver ward toon- olgd, ge- Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 2^ ct. Daarom verdient het de volle toewij ding en krachtige steun en medewerking van elk die het heil van zijn naaste wil zoeken. Daarom was het een aardige ge dachte toen de bloem van Bolsward bij de inwijdihg van het nieuwe gebouw, on der de tonen van opwekkende muziek, de Groene Kruisvvlag kwam aandragen, om deze van uit het Oosten o heerlijke symboliek te brengen naar de plaats van bestemming en haar aldaar te doen uitwaaien als ’n blijde predikatie van de goede boodschap welke zij zoekt uit te dragen in tal van gezinnen en te doen verstaan aan veler hart. Het moge het Groene Kruis van Bols ward goed gaan, niet het minst door de warme liefde en algemeene medewerking en krachtige steun van heel de burgerij. Gezondheidscommissie Bolsward. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland heeft, ter voorziening in de vacature van den heer S. Woudstra te Roudum, tot lid der gezondheidscom missie voor de vereeniging van gemeen ten, waarvan de zetel is gevestigd te Bolsward, benoemd de heer W. Epema, opzichter bij Wijmbritseradeel c.a. Con tributie Zeedijken te Schuilenburg onder Hindeloopen. Zondag J.l. had de 2e wedvl. plaats vanaf Osnabrück (180 K.M.) In tegen stelling met Coevorden, had deze vlucht MAKKUM, 5 Mei. Bij publieken ver koop van een burgerhuis te Wons he den door notaris Van der Burg gehou den werd kooper de heer S. Heeg te Franeker voor de som van f2195. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrOle. oe- tal- ral- uk- •nals 1 et iaaf we kke- 1 om lü van Telegram I Voor engrosHet Witte Kruis, Joure zi fl WITMARSUM, 4 Mei. Het was wel te verwachten dat wij heden, Zondag, een druk bezoek zouden ontvangen om een kijkje te nemen naar onze pracht bloem bollenvelden, gelegen om en bij ons dorp. De vele auto’s, en fietsen en daarbij de honderden wandelaars hebben heden ge noten van deze mooie cultuur en blijft ’t zonnetje zich een beetje schuil houden, dan blijven deze week de velden ifl volle pracht staan. Enkele gedeelten moeten zich nog ont plooien, maar de eersten die gebloeid hebben, worden reeds om de bol afge sneden. Wie van deze pracht-cultuur wil ge nieten, wachte daarmee niet te lang. pli De 1 Mei-dag te Bolsward. ’s Middags om 2 uur kindersamen- komst, om 6.45 uur openlucht-samen- komst op het Hengstepad met zang van de Zangvereen. „Voorwaarts” en een korte rede van Ds. G. K. van der Horst van Deersum. ’s Avonds om ongeveer half 8 werd ’n optocht door de stad gehouden, opge luisterd door de muziekvereen. „Steun in den strijd” te Sneek. Er was heel veel belangstelling, een verschijnsel wat we bijna bij elke op tocht kunnen constateeren. De jongelui grijpen bij voorkeur deze gelegenheid aan om eens gezellig te hossen. Om ongeveer half negen werd de feest- vergadering in „de Doele” ingezet met enkele fleurige nummers van het boven genoemde muziekkorps. De heer Hofstee heeft de leiding van dezen feestavond. Spreker gaat in korte trekken (men viert deze dag ook het 25-jarig bestaan der afd. Bolsward) het ontstaan en de groei der vereen, na. De notulen der eer ste levensjaren van de afdeeling ontbre ken. Kameraad Mulder heeft er echter voor gezorgd, dat de meest belangrijke feiten uit die jaren aan de vergetelheid zijn ontrukt. Op 1 Mei 1905 is de afd. opgericht. In het begin was het ledental zeer klein. Als een typische bijzonderheid illus- treerend de geest van die tijd vertelt spreker, dat niemand op de vergadering werd toegelaten die niet bekend was met het wachtwoord. De verkiezingen van 1905 met als inzet de strijd tegen het Kuiper-regime, bekend uit de onderdruk king der spoorwegstaking, werden met belangstelling gevolgd. Een openbare vergadering in „de Doele” met als spre ker ds. Van der Heide, werd een enorm succes. De afdeeling aanvankelijk opge richt met 8 leden groeide tot 20. Tot de eerste oprichters behooren Mul der, Sieperda en Clifford, wijlen Tjerk H. de Boer wordt genoemd als een der- genen die zeer veel voor de S. D. A. P. gedaan heeft. Op 1 Mei 1913 is opgericht de zang vereen. „Voorwaarts” die zeer veel heeft bijgedragen tot de bloei der afdeeling In 1913 bedroeg het ledental 54 in 1914 77 leden. Langzamerhand kwam er eenige ver slapping in de activiteit der leden, be houdens een kleine opleving in de jaren 1917-1918. Ook nog 't meest tengevolge der verschillende distributie maatregelen is er na 1913 van een opgewekt partij- leven geen sprake. Het ledental steeg wel tot bijna 100 doch dit kwam grootendeels door het toetreden der vrouwen als lid. Spreker wekt allen op toch te besef fen, dat het niet aangaat te teeren op het werk van een ander, het is ons aller plicht mede te werken tot het bereiken van ons hoog ideaal. De zangvereen. „Voorwaarts” zong hierna eenige liederen, daarna was het woord aan den spreker van dezen avond Ds. G. K. van der Horst van Deersum. We zijn (aldus spreker) deze avond In feeststemming bijeen. Het is Mei, rond om ons het bloeiende, geurende leven, de overwinning van het leven op de natuur een zuiver beeld van het socialisme. Wanneer we een terugblik slaan op datgene wat achter ons ligt, dan vieren Onderscheiding. We lezen in de „Maasbode”: Aan Mej. J. van Spanning-de Wolf te Bolsward is door tusschenkomst van de Hongaarsche gezant te Den Haag toe gekend de medaille van verdienste „Crux Rubrica”, een eereteeken van het Hon gaarsche Roode Kruis, als erkenning voor de vele moeiten die mej. van Span ning zich getroost heeft voor het Hon gaarsche kind. ité’s lan- Hl perk rend ich- ver zon Predikanten Jubilea’s uit Ben omtrek. BURGWERD. Woensdag 7 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. B. J. Geerliing, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Burgwerd, zich aan die gemeen te verbond. Barend Johan Geerling werd 30 April 1875 te Wierden geboren. Na de lagere school te hebben afgeloopen, bezocht hij de H. B. S. 4-jarige cursus te Almelo en studeerde toen in een half jaar voor on derwijzer. Na het behalen der acte was hij drie jaar werkzaam aan de Chr. school te Doetlnchem. Daarna deed hij eindexamen gymna sium en studeerde aan de Doetinchem- sche Inrichtingen voor predikant. 13 October 1901 deed hij Intrede bij de Ned. Herv. gem. te Oosterzee-Echten welke gemeente hij 7 Mei 1905 verwis. zhter r de stei lheid istig. lak- dat er I» i we Dmst ge- VERGADERING van den Raad die ge houden zal worden op Donder dag 8 Mei a.s. 's avonds 7 uur ten Stadhuize. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verorde ning tot levering van gas over den munt gasmeter. 2. VerzflEk van den onderwijzer P. de Jong om ziekteverlof, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het hef- fingspercenttage voor het ibelastingjaar 1930-1931. 4. Voorstel der betrokken raadscom missie tot goedkeuring der rekening van het Stadsarmenhuis over 1929. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot garandeering der doot de N.V. Injtercommuqfale waterleiding, gebied Leeuwarden aan te gane geld leningen tot een bedrag van ten hoog ste f2.000.000. 6. Verzoek der wonlngbouwvereenl- ging „Volkshuisvesting” tot het doen uit oefenen van het toezicht op de woningen dier vereeniging door den gemeente- architect. omvat en tot al de geslachten spreekt, om een arme gebroken wereld op te hef fen van onder het zondeleed en iets van den verloren vrede en het verloren geluk, en de verloren blijdschap terug te geven. En niet minder waar is het, dat dan al leen het werk gekroond zal worden, wanneer het Kruis en de beteekenis van het Kruis en de prediking van het Kruis nimmer uft het oog verloren wordt en voor eigen hart werd doorleefd. In het bijzonder is er vooral thans in dit blad aanleiding om te spreken over het Groene Kruis. Immers de vorige week heeft Bolsward het groote feit mogen herdenken, dat ge durende een kwarteeuw in het midden dezer^gemeente met groote ijver en toe- wijding en opoffering het Groene Kruis alhier is verricht en werd als kroon op dezen arbeid een gebouw verkregen, het welk niet alleen aan al de eischen van onzen tijd voldoet, maar onwillekeurig zal aansporen om nog meer en beter dan tot heden alles in het werk te stellen om de lijdende menschheid te hulp te ko men. Dit is een gebeurtenis in het leven der bevolking dezer gemeente van welke de beteekenis niet gemakkelijk kan wor den overschat. Wij herinneren ons nog heel goed den tijd toen het Groene Kruis nog niet be stond, en ook in deze gemeente slechts betrekkelijk weinig gedaan werd om ’t lijden te verzachten. Wat wist men van verpleging en van die tallooze middelen, waardoor aan de kranken betere ligging, of verzachting van hunne pijn of zelfs meer kans op genezing gegeven werd door een betere en zorgvuldiger en oor deelkundiger behandeling. Wat moesten voorheen, vooral de ar men veel ontberen en de talloos velen die door de zoo gevreesde tuberculose waren aangetast. Wel zochten de diaco nieën en het burgerlijk armbestuur waar het leed gekend werd hulp te verleenen; wel waren er dameskransjes of vrouwen- vereenlgingen die voor de kraamvrouwen welke dit noodig hadden bizondere zorg droegen, en zorgden voor versterkend voedsel; wel heeft in die dagen de ver eeniging „Charitas” veel goeds gedaan en menigeen heerlijk uit den nood ge holpen, maar bij dat alles miste er nog iets. Men had niet die doelmatige ver zorging en verpleging welke thans, dank zij de diensten der zusters, verkregen kan worden. Men was niet in de gelegenheid al die artikelen in hout of steen, van me taal of gummi te verkrijgen waardoor nu zoo menige kranke zoo goed als kos teloos geholpen wordt en aan veel pijn en smart, veel eenzaamheid, en ongerief verlichting wordt gegeven. Men leed zoo alleen en zoo zwaar, en zoo lang. Wat hebben wij dat veel en zwaar en diep gevoeld als wij in die dagen als een ling vaak zoo machteloos stonden te'gen- over al het lijden hetwelk de krankhe- den-met zich brachten en wat waren wij dankbaar soms door een enkel woord of een eenvoudige daad, maar waaruit ons mede-lijden sprak, iets te mogen doen om een zonnestraal op een donker levenspad te mogen werpen en nieuwe krachten te storten voor het dragen van het kruis. Toen kwam het „Groene Kruis” op menigen donkeren weg, dank zij het ini tiatief van eenig emannen, die de nood van veler leven verstonden. Het ging in den aanvang niet zoo vlug en op beschei den voet, want het was iets nieuws, en iets vreemds, en menschen die niet ge woon waren samen te werken moesten elkaar hier ontmoeten en de handen in een slaan en wij hier in het Noorden, f Maandag 12 Mei zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer H. Y. Kramer zijn zaak in goud, zilver en uurwerken te Bolsward heeft gevestigd. De heer Kramer heeft zich, naast zijn winkel, de laatste jaren meer speciaal toegelegd op de levering van torenuurwerken. Het zal ongetwijfeld deze oude bekende zaak op deze dag niet aan belangstel ling ontbreken. Zoo spreken wij van den arbeid van het Roode Kruis op de slagvelden; van het Blauwe Kruis op de slagvelden; van bestrijden; van het Witte Kruis om alles wat de reinheid van het volksleven kan bevorderen en de moraliteit verhoogen, niet het minst onder de jongeren, voor uit te brengen; van het Groene Kruis, om daardoor veel lijden te verlichten; en menig zwart en zwaar kruis te helpen dragen. Natuurlijk is het niet toevallig, dat bij heel dezen arbeid het teeken des kruises als symbool wordt genomen en ook de kleuren die hier spreken, allen iets te zeggen hebben. Boven alles staat dat heel dit werk, al deze liefde en opoffering en overgave, haar oorsprong vindt in dal rene, groote Kruis, hetwelk de eeuwen Maar daar werd aangepakt, forsch en flik en krachtig, dank zij vooral de stuw kracht van de Bolswarder medici en de voorgangers in de verschillende gemeen ten en zoo heeft men gekregen de pracht centrale, waarop heel de burgerij als een gemeenschappelijk eigendom trofs kan zijn. Hebt u het voor u persoonlijk of voor uw gezin wel eens noodig gehad, de hulp in te roepen van het Groene Kruis, hetzij om uit den ruimen voorraad der veel vuldige verplegingsartikelen in bruikleen te ontvangen wat uwe gezondheid kon bevorderen en zeker zonder deze veree niging buiten uw bereik zou zijn, hetzij om de handige en doelmatige verpleging der zusters te leeren waardeeren, door niemand zoo vlug en zoo gemakkelijk en zoo pijnloos te verrichten dan door hen, en is het u wel eens opgevallen over wel ke buitengewone gaven inzonderheid de vrouw beschikt als het aankomt op de verzorging van de kranken? Postduivennieuws. Wedvluchten vanaf Coevorden en Osnabrück, respectievelijk 90 en 180 K.M. De eerste wedvlucht vanaf Coevor den op 27 April, waaraan 50 postdui ven deelnamen, had een zeer slecht verloop, vanwege het mistige weer. Mist is het minste wat onze vogels kun nen hebben, geen enkele duif kan zich dan goed oriënteeren. Alhoewel buiten gewoon laat, kwamen toch de meeste Xpgels thuis, terwijl ’s Maandags de rest kwam opdagen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs Th. de Jong; 2e prijs W. K. Hoekstra; 3e prijs C. Lammertsma; 4e prijs Th. de Jong; 5e prijs D. Ruijter; 6e prijs D. Bangma; 7e prijs C. Lamertsma; 8e prijs W. K. Hoekstra; 9e prijs W. K. Hoekstra; 10e prijs IJ. de Vries. No. 11 12, 13 14, 15 en 16 werden: IJ. de Vries (4 stuks), D. Bangma en C. Lammert- sma. een schitterend verloop. De eerste 4 vo gels legden deze afstand binnen 3 uur af, terwijl de eerste vogel zelfs een snel heid bereikte van 70 K.M. per uur. Eigenaar D. Bangma. De uitslag is: 1ste prijs: D. Bangma; 2e prijs IJ. de Vries; 3e prijs W. K. Hoekstra; 4e prijs D. Ruijter; 5e prijs C. Lammertsma; 7e prijs C. Lammert- sma; 8e, 9e en 10e prijs IJ. de Vries. No. 11 tot en met 19 werden: W. K. Hoekstra (3st.)D. Bangma (2 st); Th. de Jong (2 st.); J, IJ. de Vries (1.) Zondag a.s. wedvlucht Löhne (D.) 230 K.M. Inkorving Vrijdagavond 8 uur, het inkorf geld bedraagt 21 ct. Al hoewel het zeer zelden gebeurt, deelen wij de leden mede, dat zoodra een con- stateur blijft .stilstaan of meer dan 5 min. met het moederhorloge verschilt, al de geconstateerde vogels ongeldig wor den verklaard. ARUM, 5 Mei. Ook hier ter plaatse gaat men, evenals men dat hier en daar in Friesland in de laatste jaren meer ziet, in steeds sterkere mate toeleggen op de bloembollencultuur, en wat de hoedanig heid der planten betreft, met goed ge volg, gelijk men ons van bevoegde zijde mededeelt. De aantrekkelijkheid van het iahd- schap wordt er niet weinig door ver hoogd. Heel wat menschen, uitgelokt door hel mooie weer, gingen gistermiddag dan ook hun Zondagmlddagwandelingetje richten naar de bloembollen om van der bloemen kleurenpracht te genieten. we deze 1ste Mei in een «temming van dankbaarheid. Wat kunnen wij, ouders, onze kinderen niet veel meegeven, vergeleken bij 40 jaar geleden. Die schijnbare tevredenheid mag ons niet doen indommelen. Marx genialiteit heeft met scherpen blik de macht van het kapitalisme gezien maar ook hij kan niet alles voorzien. Er zijn veranderingen in de ontwikkeling. De democratische mogelijkheid van hei kapitalisme is door Marx niet gezien. Ook nu kunnen bevoorrechte arbeiders zich zelf en hunne kinderen opwerken tot hoogere maatschappelijke posities. Dit ondermijnt geheel de haat tegen het ka pitalisme. Ook is er opgegroeid ’n jeugd die niet meer ziet de tegenstelling tus schen arbeid en kapitaal, maar die ziet een arbeidstegenstelling tusschen com munisme en socialisme. Dat is de groote broedertwist, die al ’t andere verschuift, de haat van deze groepen onderling is veel erger dan die tusschen arbeid en kapitaal. Daarom zij onze leus op dit Meifeest: eenheid voor het proletariaat. Er is ook nog een andere vijand, hef fascisme. Maar het allerergste is dat we zijn vastgeloopen, de macht van de arbeid tegen het kapitaal; we staan op het doo- de punt, daar moet weer nieuw leven Romen in onze gelederen. Vrijheid wordt niet geschonken, maar moet worden af gedwongen. Spreker wijst in dit verband op Indlë. Ons geslacht zal de verzoening der te genstelling niet beleven. Wij moeten ons evenwel bezinnen op ons socialisme, het socialisme is georga- niseeerde gerechtigheid. Laten we den ken aan het woord: tenzij onze gerech tigheid niet grooter is dan die van het kapitalisme, zullen wij het koninkrijk van het socialisme niet ingaan. Een dankbaar applaus bejponde den spreker voor zijn interessante rede. Het verdere gedeelte van het program ma, tooneel enz., door Barend en Martsje en zang van „Voorwaarts” werd vlot af gewerkt. Het was lang na middernacht toen al len voldaan huiswaarts keerden. I, De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ’t Is een eigenaardig kenmerk van ons volk, dat het zoo principieel is. Speciaal nog wel van ons Friesche volk. Wij hebben onze principes, ten op zichte van het godsdienstig en kerkelij- ke leven, en van het staatkundige leven en van het maatschappelijke leven en van de onderlinge verhoudingen van de men schen en de gezinnen en de gezinsleden tot elkaar, en van duizend andere din gen. En bij dat alles zijn wij zeer beginsel vast, en positief, en houden niet van lif-lafjes ene van melk-en-water en van lauwheid en van het kleurlooze en van het smaaklooze en van alles in één woord hetwelk geen standpunt heeft. Terwijl elk natuurlijk meent, dat het zijne het juiste is, en vooral wanneer het zeer con- scientieusche zaken betreft, niemand zich dif ontwringen laat. Vandaar niet zelden onder één dak, de meest uiteenloopende beschouwingen ten opzichte van de geestelijke dingen, waarbij tal van factoren meewerken en zelfs man en vrouw, hoe dan misschien in vele opzichten één, ten opzichte van de hoogste en heiligste aangelegenheden soms uiteen gaan, en elk zijn eigen weg kiest. Het gevolg van dit alles is, dat veel wat één moest zijn, gescheurd en gedeeld wordt en verbrokkeld uiteen ligt. Met al onze mooie spreekwoorden, dat een dracht macht maakt, maar tweedracht de kracht breekt, is ons volksleven, ook vaak ten opzichte van ondergeschikte be langen, waarbij het persoonlijke ijdelheid en de persoonlijke koppigheid, of kort zinnigheid niet zelden een groote rol speelt, dusdanig uiteen gerukt, dat ten gevolge daarvan niet datgene verkregen wordt wat mogelijk zou zijn, als e? méér toenadering en overgave en zelfverloo chening gevonden werd. Meermalen heb ben wij toen het te laat was, bekentenis sen gehoord, waarin werd uitgesproken dat het in het persoonlijke of huiselijke of maatschappelijke leven heel wat an ders en beter zou zijn gegaan, wanneer men wat soepeler was opgetreden, mei meer voorkomendheid en meer tege moetkoming en meer zelfverzaking zon der daarom zijn beginsel te verloochenen en zijn geweten te bezwaren. En allen die in het gecompliceerde le ven dagelijksch voor de vraag komen te staan, of zij werkelijk in al hun doen en laten zich niet zelven zoeken, zullen ver standig doen door telkens zich zelf per soonlijk te onderzoeken ten einde bij deze zelf-contröle overtuigd te worden dat men werkelijk het heil van den naas te bedoelt. Wat evenwel, niettegenstaande al het voorafgaande in ons volksleven ook zoo bijzonder in het licht treedt, het is, dat wanneer er geholpen moet worden en de nood aan den man komt, men als één persoon zich vereenigt om te doen wat gedaan kan en moet worden tot leniging van leed en smart en rouw. Daarvan heeft menige nationale ramp op ondubbelzinnige wijze het bewijs ge leverd; daarvan getuigt niet het minst hetgeen voor en na uit het particuliere -gaan vooral niet over één nacht ijs. initiatief is opgekomen, om gemeen schappelijk te trachten elkanders lasten te verlichten en daardoor de hoogste wet de wet der liefde te vervullen. In het bijzonder bedoelen wij hier ai het werk op heel het breede terrein van het leven, hetwelk het teeken des Krui ses draagt en in dit teeken wordt ver richt. Zoo spreken wij van den arbeid 1 - J iw nm Li i Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 i ‘der 1 te in In zijn zich i of '.E jen. zul- oek istel- e te- nsitie t or- l zijn I 10J Bh iffl tt- ide iet Honderden kalveren sterven aan kalverziekte. Geef direct een lepel DE VRIES. ut 1 ,|i Leesgeld fr. P- p. Per halfjaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. IDE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen I I -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1