Ji Li VAN KALSBEEK, W. PAL8TRA M! w Moderne Lampen Zijden Kaplampen vanaf f5.95 Ko DE Gascomforen 2 gaats, vanaf f10. Geschilderde Glaslampen PRACHT-ORGEL zéér mooi geluid, fraaie kast, verschillende registers, w.o. Vox Humana, 2 kniez wellen enz, IOH. DE HEERl KAREL I C.V.S. f G1 E.] DELFZIJL-EMDEN v.v. H, W. ZEIJL ZOONS 01 Fl. 195- C.V.S. Fa. JOHS. HOMP - SNEEK Nieuwstijdingen. Onze Nationale Trots. Uitvoerige Inlichtingen verschaft WAGENBORG’s PA8SAGIERSDIENSTEN, Delfzijl Advertentiën. Qoede raad is duur, behalve in ’t ^lomke Jacob Kooy te Complete Keukenuitrustingen. OOK DOOR UW LEVERANCIER. Snee vim Effi Co Ine De De Rel Vrc Rei Een vreemde grap. Wij lezen in „Het Volk”: Een jonge A. J. C.er te Zand- voort maakte op 30 April grapjes. Hij stopte een gulden, twee kwartjes en drie dubbeltjes in zijn mond, om die eventjes te laten ver dwijnen. Maar in eens verzeilde al dat zilver naar binnen. Hij had het erg benauwd. Een braakmiddel hielp niet. De dokter zei: drinken en snij koek eten. Gelukkig was hij des avonds wel, dat hij kon dansen en reciteeren. Den volgenden morgen kwamen de kleinere geldstukken al voor den dag. Hopelijk zijn de grootere spoedig gevolgd. De groote schilderfjenvervalsching. Over de ontdekking van de verval- sching van zulk een groot aantal schilderijen door den jongen Mil let en den schilder Cazot blijft veel stof opwaaien. Hoewel de twee medeplichtigen nog niet gearresteerd zijn, omdat geen gevaar voor ontvluchting be staat, kan er niet getwijfeld worden aan hun schuld, omdat zij in hef vooronderzoek volledige bekente nissen hebben afgelegd. Zij loopen kans op een veroor- deeling tot een maximum van vijl jaar gevangenisstraf. ongeëvenaarde keuze. Centraal depót te Bolsward bij W. H. FOLKERTS. FEI Ma| U berii geac met V V Zyz KOI den: neet aan dat! vlug en I risg PASSAGIERS- EN GOEDERENDIENST MET GROOTE 1e KLAS SALONBOOTEN en u All D« over 1931 en .de Kooi hetl len gedt kant DRU inzai GR Bank voor Landbouw en Handel SNEEK. K fa' ST. JACOBSTR. - LEEUWARDEN - TELEF. 639 Inlichtingen bij de Wasch- verzender Hid Herostr. 2 - BOLSWARD «r van f 10.50—f 155.— Burgerlijke Stand BOLSWARD. van 1 tot en met 7 Mei 1930. Geboren: Tetje, d.v. van Bauke Haitsma en Murkje de Boer. Hille- govida Roelofke, d.v. Tjitse Vallen-- ga en Anna Geertruida Mous. Aal tje, d.v. Gooitsen van der Wal an Anjke Spijksma. Sjoerd Jan, .‘z.v. Lambertus Bosma en Fetje Visser. Ondertrouwd: Feike de Boer en Duttje Zijlstra. Gaele van der Kooy en Zwaantje Muizelaar. Folkert Algera en Aaltje de Vries. Gehuwd: Hendrik de Jong, wedn. van Baukje Alistes en Cornelia Apeldoorn, wed. van Harm Apel doorn. Sijbren Elgersma wedn. van Hinke Jansen en Janna Lammert- sma, wed. van Nicolaas Buma. Overleden: Geene. De ex-keizsr brandweerman. Dinsdagmorgen ontstond in de groote villa van den heer Brand, gelegen nabij het station Drieber gen, brand, vermoedelijk door een defect aan een gasgeyser. De bo-. venverdieping brandde geheel uit. Assistentie verleenden de brand spuiten van Driebergen, Rijsenburg en Zeist Toen het bericht van den brand tot Doorn doordrong, bood de ex- Keizer, die een vriend is van den heer Brand, een dezer dagen nog bij hem gedineerd had, zijn hulp aan en zond de eigen brandspuit van huize Doorn met eenige be dienden. Ook de ex-keizer zelf was spoedig bij Rozenvilla, zooals het huis van den heer Brand heet, aan wezig om eventueel hulp te ver- leenen. De brandspuit van den ex-kei zer behoefde geen dienst te doen. Vaïk en Sïjtske 3e Jong. Oerrii Terpstra en Wljke Burghgraeff. Tjamke de Witte en Hiltje Itske Politiek. Willem Weima en Antjé Wieling, Johannes Hettema en Ruurdtje de Jong. Pieter Dijkstra en Elisabeth Reitsma. Jan Idzenga en Yke Nieuwenhuis. Marten de Jong en Hipkjen Terpstra. Luitzen van Oorkum en Tietje Brouwer. Overleden: Setske Schuurmans 70 jr., wed. van Jacob Cuperus te Oaast. Wijtske Ernst 34 jr., wed. van Nicolaas Wiersma te Greon- terp. Harmannus Elzen 35 jr., echtg. van Reina Snater te Nieuw- Beerta (overl. te Kornwerderzand) Trijntje Bouma 34 jr., ongeh. te Witmarsum. Dirk Tjeerdema 68 jr., echtgen. van Sipkje Dijkstra te Makkum. lil 'I Z.V.T., de groote Zuiderzee-Visscherij- Tentoonstelling, welke van 25 Augustus tot 6 September te Enk- huizen zal worden gehouden. Daar wordt aller belangstelling in allen deele bevredigd. De Z. V. T. zal o.m. een afdeeling inrichten welke uitsluitend aan de Zuiderzeewer ken en aan de Toekomst der Zui derzee gewijd zal zijn. Een maquette van de werken geeft u een miniatuurbeeld hoe het Millet schijnt zich bovendien schuldig te hebben gemaakt aan het uitgeven van cheques zonder provisie en zooals gisteren reeds gemeld, aan valschheid in ge schrifte en allerlei oplichting. Hij was een man, die altijd veel geld noodig had en in weerwil van zijn grootte inkomsten uit de verval- schingen zat hij Voortdurend op zwart zaad. Cazot daarentegen hield den boel bijeen en is op hei oogenblik een man in bonis. Hoe goed de organisatie in el kaar zat, blijkt uit de niet onver makelijke bijzonderheid, dat de heeren ook een eigen „deskundige” hadden gefabriceerd. Het was een straatmuzikant, met een bijzondere gave voor comediespelen, dien zij netjes in de kleeren hadden gesto ken en van adel gemaakt. Als ’n adspirant-kooper twijfel de, zei Millet rustig: „Welnu, wend u tot den bekenden expert De Montalbot bij zijn uitspraak leg Ik mij onvoorwaardelijk neer." De muzikant kwam, hanteerde zwierig het vergrootglas en con cludeerde tot de echtheid, kwam zelfs in extase over zulk een prachtexemplaar. Zoo werden velen opgelicht. Deze heele geschiedenis is na tuurlijk nogal onprettig voor den kunsthandel. WORKUM, van 1 tot en met 7 Mei 1930. Geboren: Siebren, z.v. Nanne Galema en Ottje Teerenstra. Gehuwd: Reinder Hobma en Jenne Koopen. Overleden: Antje Jonkhof 70 jr., wed. van Sake Sprietsma won. te Dokkum. Sjoerd Adema 20 jr., ongeh. wonende te Heerlen. WIJMBRITSERADEEL van 28 April—3 Mei Geboren Jelle zv Eelke Bouma en Annigje Jorritsma te Heeg. Liskje dv Sikke Sikkes en Grietje Bekema te Wolsum. Durk zv Klaas Pruiksma en Annigje Boukes te Woudsend. Atke dv Rudolphus van der Kooij en Tjeerdtje Tysma te Indijk. Sib- beltje dv Johannes Ringnalda en Hinke Visser te Woudsend. Pieter zv Theunis Hofstee en Akke Attema te Heeg. Feite zv Auke Hofman en Baukje van Dijk te Hommerts. Susanna dv Eling Homminga en Jantje Brou wer te Nijland. Ruurtje dv Mein dert Terbeek en Hiltje Groene- woud te Oudega. Gehuwd Michiel Looijenga te Bozum en Hinke Zandstra te Scharnegoutum. Ate Sijbranda te Abbega en Tryntje Feenstra te Idzega. Roelof Bangma te Heeg en Sjieuwke Hoogland te üitwellingerga. Pieter Arjen van Slageren te Idzega en Eertje de Vries te Gaastmeer. Siebren de Boer te. Hommerts en Pietertje Heins te Idzega. Jentje Beekema te Westhem en Maria Gezina Schömaker te Westhem. Jelle Abma te Hartwerd en Joukje Dijkstra te Wolsum. Overleden: Jacob Vellinga 10jr. te Hommerts (overl. te Sneek), Geeuwke Bakker 64 jr. echtgen. van Jantje Bruinsma te Wouds end. Willem Feenstra 65 jr. echtgen. van Hiltje van der Meer te Scharnegouten. BAARDERADEEL van 2430 April. Geboren te Winsum Paulus zv Bouwe Strikwerda en Tjitske Bakker. Te Bozum Rikstje dv Dirk Feenstra en Pietje de Meer. Te Winsum Dirk zv Jippe Tinga en Rinske de Jong. GehuwdRoelof Oostra te Weidum en Hyke Anke de Boer te Jellum. Jelle Venema te Leeuwarden en Akke van der MeerteOosterlittens. Jelle Nauta te Terzool en Wytske de Boer te Oosterwierum. FRANEKERADEEL van 24 April1 Mei Geboren te Herbay umReinder zv Klaas Okkinga en Tietje Nieuwland. Te Zweins Klaas zv Douwe Dykstra en Baukje Schui- ling. Te Tzum Antje dv Pieter Poortstra en Dirkje Osinga. Een te weinig voorkomende regen. Op een druk punt te Malmo zag men dezer dagen plotseling ver scheidene briefjes van 10 en van 5 kronen dwarrelen. Er ontstond een formeele jacht op de briefjes, maar de politie wist de meeste toch in handen te krijgen. Het bleek, dat alle briefjes echt waren en dat de politie voor een bedrag van bijna 400 kronen ver zameld had. Men weet niet, waar de briefjes vandaan kwamen en hoewel er al eenige dagen over verloopen zijn heeft zich nog niemand als eige naar van het geld aangemeld. Een geval dus, dat wel herinnert aan de vondst van een pak bank biljetten in het Amsterdamsche Vondelpark. Gevaarlijk communist gearresteerd Deze week is de bekende com munist Dreazon gearresteerd. Hij en een aantal handlangers allen goed voorzien van geld, dat hen op geheimzinnige wijze is toe gezonden, waren de agitators van verschillende onlusten in de indu strie van de laatste dagen en zij zijn voor een groot deel verant woordelijk voor de huidige stop zetting van de Engelsche wol-in- dustrie. Drzeazon is ongeveer 36 jaar oud, als Amerikaan geneutra liseerd en Pool van geboorte. Gedurende zijn verblijf in Man chester, verwekte hij de staking in de haven van Salford, verwekte de onlusten in de wol-centra in Brad- fort en andere plaatsen in Yorks hire, maakte plannen en verschafte geld voor een aantal andere sta kingen en arbeidsonlusten in het Noorden van Engeland en ver schafte geld voor het verwekken van agitatie onder de arbeiders in de ijzerindustrie en onder do werkloozen. Hij belegde vergaderingen van vooraanstaande communisten in ’t Noorden van Engeland, in de hoofdkwartierenj van Manchester. Hij hield zijn verblijfplaats geheim, evenals die van zijn intieme mede werkers. Toen de politie zijn adres had opgespoord te Altrincham, bleken al zijn papieren reeds te zijn ver dwenen. Bi] zijn arrestatie was hij In het bezit van een lijst van adressen van communisten, waarvan er vlei als zéér gevaarlijk worden be schouwd. Ft I ROTTERDAM^I W OOSTZEEDIJK 324-3311 Jong geleerd, oud gedaan. Geen spreekwoord zoo waar als dit. Wat men jong leert zal men het geheele leven gemakkelijk en goed blijven doen. Daarom is hei ook noodzakelijk om de kinderen v^le dingen, die zij gemakkelijk kunnen doen, vroeg bij te brengen en dit niet na te laten door de ver keerde gjejdachte, dat men zulke kleintjes moet laten werken. Te veel ouders bezondigen zich daaraan. Begrijpelijk, weliswaar, omdat men er vroeger wel erg een handje van had de meisjes van even acht of tien mee te laten zwoegen alsof het groote menschen waren. Maar om haar heelemaal niets te laten doen is weer een an der uiterste. Daar doet men de kinderen zeli ook waarlijk geen goed mee, want het blijven altijd wezens, die er niet aan zullen kunnen wennen, dat zij in het leven ook wel eens an ders zullen moeten doen dan zich laten bedienen. Kinderen van vijf en zes jaai kunnen al heel aardig leeren naaien en het zou eenvoudig onzin zijn om dit werken te noemen. Voor hen is het immers niet anders dan een spelletje. Natuurlijk behoeft men geen enkel meisje en zeker niet zoo jong er toe te dwingen, maar men moet het wel probeeren. Lukt het, zooveel te beter. En ge- lukkig zal men meestal veel succes hebben, want er zijn vele nuttige werkjes, die juist bijzonder bij de kleintjes in den smaak vallen. is en hoe het worden zal. Kaarten en tabellen zullen de statistische gegevens bevatten over alles wat voor den technicus en den belang stellenden leek van waarde is. Plaatwerken en fotographieën zullen verschillende belangrijke momenten en monumenten van het werk voor oogen brengen. De medewerking van Heeren Ingenieurs van de Zuiderzeewer ken is met de grootste bereidwil ligheid toegezegd voor het ver strekken van inlichtingen aan het weetgrage publiek. In lezingen, met lichtbeelden verduidelijkt, zul len zij u den omvang en de betee- kenis der werken uiteenzetten en de verschillende werkmethoden toelichten. Tijdens de Tentoonstelling zul len dagelijks onder deskundig ge leide excursies uitgaan per boot naar den afsluitdijk en den Wieringermeerpolder. Dan zult u een kijkje kunnen nemen bij die wonderen van waterbouwkunde de twee groepen uitwaterings- en schutssluizen. Ook is er gelegen heid één der gemalen van den Wieringermeerpolder te bezoe ken, en in den Andijker Proef pol der kunt u zich een idee vormen van het ontziltingsproces en van de resultaten, die een juiste me thode van bebouwing na weinige jaren oplevert. Wie straks op de hoogte wil zijn van den stand der Zuiderzeewer ken en de verdere plannen moet de belangrijke Afdeeling, die de Z.V.T. aan deze werken wijdt, ge zien hebben. Komt mee naar de Z.V.T. Het is er interessant en uitermate leer zaam. De Wieringermeerpolder. Het ïs bijna njet te 'gelooven wanneer we vertellen dat in ’t voorjaar van 1932 de koeien reeds zullen grazen in het nu droogge legde gedeelte van de Wieringer meerpolder en toch de tee- kenen wijzen er op. Reeds spoedig zullen de werk zaamheden (het aanleggen van fietspaden beginnen, het eerst langs de reeds onderwater uitge baggerde kanalen, waar de grond het eerste droog zal zijn. Dergelijke fietspaden kunnen later als jaagpaden gebruikt wor den. Wanneer dan de geheele pol der te bereiken zal zijn, zal het begreppelen moeten beginnen. Men is het er nog niet over eens of dit geheel machinaal kan ge beuren. Blijkt het dat dit beter met handkracht gebeuren kan dan zal er voor een zeer groot aantal landarbeiders geruimen tijd werk gevonden kunnen worden. Voor deze arbeiders, die voor een groot deel later ook bij het in cultuur brengen gebezigd kunnen worden, zullen dan ook reeds direct wonin gen gebouwd worden. Het eerste begin met een vèr- «treijcand perspectief. 1 i MOETEN II I I I Laat ons I STOOMWASSCHERIJ ^GezSINNEM SMEEK ff TELAOS HENNAARDERADEEL, van 1 tot 7 Mei 1930. Geboren: Sljbe, z.v. Pieter Osin ga en Grietje Nettinga te Kubaard. Gehuwd:Pieter Jongsma te Rotsterhaule en Tjerkje Fopma te Wommels. Overleden: Cornelis Lemstra 2 jr., z.v. Auke Lemstra en Geertje Tjerkstra te Lutkewierum WONSERADEEL, van 1 tot en met 7 Mei 1930. Geboren: Andreas Marten, z.v. Petrus Johannes de Jong en Sjouk- je Brouwer te Ferwoude. Neeltje Jacoba, d.v. Eibertus Nicolaas van Loo en Kunje Barkmeijer te Wons. Janke, d.v. Hendrik Anema en Tjietske Hobma te Arum. Martine, d.v. Albert van der Meer en Hielkje Faber te Kimswerd. Sjoérd, z.v. Meinze Poelstra en Dieuwke Giete- ma te Parrega. Sjoerd, z.v. Dirk Bakker en Akke van ’t Zet te Tjerkwerd. Jeltje, d.v. Lolle Scha kel en Haebeltje de Vries te Tjerk werd. Ondertrouwd: Jacob Gerrit de Boer te Gaast en Jeltje Wallnga te Ferwoude. Age Wildschut te Gaastmeer en Reino Visser te Par rega. Dirk Broersma te Achlum en Jeltje Bleeker te Witmarsum. PJe- ter Geertsma te Witmarsum en Aukje van Slageren te Parrega. Bokke Haanstra te Workum en Grietje van der Weerd te Arum. Wijtze Bonnema te Pingjum en Jiskjen Pal te Witmarsum. Cornells Boersma en Janke van der Berg, beiden te Exmorra. Dirk Boersma te Pingjum en Doutje Koopmans te Hitzum. Gehuwd: Wadze Hoogland en Hitje de Jong. Johan Hilt en Jel tje Tijsma. Jan Altenburg en Taets- ke Terpstra. Marten Posthumus en Anna de Boer. Durk Dijkstra en Oetske Tjeerdema. Lieuwe van der De Zuiderzeewerken en de Z.V.T. „Onze Nationale Trots”? Wel, dat is in deze twintigste eeuw het grootsche werk van bedijking en inpoldering van de oude Zuider zee. Na jaren van overweging en be rekening herneemt Nederland zijn rechten op de verdronken landen en worden de eerste gronden van haar twaalfde provincie droogge legd. Waar eeuwenlang de zee haar golven stuwde, zullen straks uitgestrekte dreven aan duizenden jonge bouwers een plaats bieden voor een eigen hof. Wis en zeker, deze vreedzame verovering, waardoor ons land 7 pCt. tot zijn oppervlakte toedoet en zijn welige teelaarde met 10 pCt. vermeerdert, is een werk waarop heel onze natie met wel gevallen mag neerzien. Hoe begrijpelijk het ook is, dat velen het hoefd schudden over de rr.illioenen, die voor de uitvoering van de beraamde plannen noodig zullen blijken, doorzicht in zoo groote ondernemingen is slechts weinigen gegeven. Als voorheen trooste de practische Hollander zich ook thans met zijn nuchtere levenswijsheid: „De kost gaet voor de baet uit”. Bij de ingebruikstelling van het groote gemaal te Medemblik zeide de heer Colijn: „Een volk moet op 2ijn tijd eens een groot werk aan durven!” En dat ons volk dit werk aandurft, bewijst wel de enorme belangstelling die het toont voor den arbeid, die zich in de golven van de Zuiderzee voltrekt. Het Nederlandsche volk en masse kent zijn ideaal”. Vandaar de geweldige deelname aan de excursies, die van tijd tot tijd naar de werken uitgaan. Vandaar de stroomen van lectuur in krant en brochure, die hun weg vinden naar belangstellende lezers in binnen- en buitenland. Maar tot nog toe heeft het com plete overzicht ontbroken. De ge publiceerde gegevens zijn te zeer verspreid, de verhandelingen te fragmentarisch. Het wordt tijd dat ons volk eindelijk een totaal beeld van dit gigantische werk voor oogen wordt gesteld. Dat to taalbeeld zal gegeven worden op de Valasques, Erba, Gulden Vlies, Abonné en Ritmees ter Sigaren, zijn alle be kend om hun schitterende kwaliteit. Doe dus uit DEZE mer ken eene keuze voor Uw feesttafel. Van alle deze fabrikaten ook de kleine Sigaartjes voorhanden. Geweldige sorteering Siga retten, waaronder ook die met de nieuwste en be- koorlijkste tapytjes enz. Veekoekjes m/suiker VEEVOEDERFABRIEK te SNEEK Gehuwd Homme Polman en Brechtje Boomsma. Oepke Bouma en Wiepkje van Dyk. OndertrouwdJurjen v.d,W»l en Cornelia v. d. Heide béiden te Midlum. Douwe de Kroon'te Ried en Trijntje Buwalda te Zweins. Overleden te Achlum: Sijke Zaagmans 80 jr. wed. van Sikke Kuiper. HINDELOOPEN van 25 April—1 Mei Overleden: Auke Smid 59jr, echtgen. van Lolkje de Boer té Hindeloopen. Antke Smid 90 jr, echtgen. van <Tv Hindeloopen Hl IJ Spaarbankboekjes 1 Deposito 4^ 1 1 1 Effecten aan- en verkoop Coupons Incasseering - Prolongatie Beleening Credieten onder zakelijk on derpand 1 Hypotheken - Assurantiën 1 Wij ?even beleggingsadviezen. VOO te’ me t Os en bil: Bf slag tjjd gedi scha Di 0< A". i> i De snelste en gemakkelijkste verbinding van Noord- Nederland met Noord Duitschland in aansluiting met de sneltreinen richting Hamburg en richting Keulen. Goederen langs deze route verzonden hebben zoo goed als geen grensoponthoud en worden op den dag van aankomst geklareerd en doorgezonden. AFVAARTEN: van Delfzijl 9.15 voorm. van Emden 4.30 nam. Gedurende den Zomer tevens te 12.20 nam. van Emden en te 3.15 nam. van Delfzijl. i i 1 .ia- I Volle garantie! Franco levering! I Betaling slechts Fl. 5.50 per I maand. 1 Vraagt nu omgaand inlichtingen aan het oude bekende adres: VOORZICHTIG r BEHAN DELO X X L WORDEN HET DOEN U Opgericht 1901. Dag en nacht verwarmde magazijnen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 10