w ii I' M Hthi 2f Dorpsgezicht te Tjerkwerd, Gemengd Nieuws. liMi il' A I i I ill 1J 1 is ex Inbraken te Arnhem. In de laatste maanden werden te Arn hem talrijke inbraken gepleegd In kanto ren en magazijnen, waar goederen en kleine geldbedragen werden ontvreemd. De politie la er in geslaagd om zes van De Russische vloot In de Oostzee. De Sovjetpers deelt mee, dat de Oost- zeevloot met haar zomermanoeuvres is begonnen. Tegengesproken worden be richten in buitenlandsche bladen, dat de regeering van plan is meer oorlogssche pen van de Oostzee naar de Zwarte Zee over te brengen, ten einde de Zwarte Zeevloot te versterken. Admiraal Haller, die in 1929 de Sovjet- oorlogsschepen door de Dardanellen bracht heeft zich, aldus de „Times”-cor- respbndent uit Riga, voor het lidmaat schap der Communistische partij aan gemeld. De oorlog in China. Tsjang Kai Sjek is van hier vertrok ken, om de leiding van het offensief te gen de coalitie der noordelijken op zich te nemen. Hij kon echter niet verder gaan dan Pengpoe wegens de’ hevige gevechten aan den Lunghal-spoorweg. De regeringstroepen hebben welis waar naar gemeld wordt twee steden hernomen, maar zij verloren 7000 man. Het aantal gewonden is te groot om behoorlijk te worden verpleegd. Een nieuwigheid. Vingerafdrukken van babies. Aan de Engelsche bladen wordt uit Weenen gemeld, dat het soc. gemeente bestuur besloten heeft, ter voorkoming van verwisseling van babies In de ge meentelijke creches, vingerafdrukken te nemen van de babies en hun moeders, welke In een register naast elkaar zullen worden bewaard. de vermoedelijke daders te arresteeren. Het zijn allen jongelieden van 18 tot 20 jaar oud, die bij voorkeur in de avond uren hun slag wisten te slaan. Om binnen te komen hebben zij soms zeer gedurfde klimpartijen moeten uit voeren. Twee hunner hebben overdag tusschen twaalf en twee uur in een ma gazijn aan de Van Oldebarneveldstraat een inbraak gepleegd. De gestolen geleien werden verdeeld en vtoor het Ikoopen van sigaretten en kaartjes voor de bios coop besteed. Er zijn thans elf diefstallen opgehel- derd. Ontploffing en brand te Bayonne. Een nader bericht me,ldt, dat de brand ontstond door de ontploffing van een tank die 10 000 galons bevatte en zich uitbreidde tot het etablissement van Gulf Refining Company. Er werden drie personen gewond. (Reuter spreekt van 40 gewonden en 3 vermisten). Bij het afzenden van dit bericht waren twee tanks die 80.000 tot 100.000 vaten benziiïe bevatten en vijf tanks van klei nere omvang benevens een aantal tank wagens ontploft. Het eindeloos wachten voor een overweg. In het „Leidsch Dagblad” van Maan- Ve: Vrijd Leesge Buiten Voor Leesge Mislukte staatsgreep in Spanje. In de vroege ochtenduren werd heden morgen bekend, dat de generaals Mar tinez Aniido te Madrid en Barrera te Barcelona in den loop van dezen nacht voornemens waren geweest, de regeering Berenguer met behulp van de militairen /n genoemde steden, voornamelijk de huzaren-regimenten, ten val te brengen. Zij konden hun plannen echter iet ten Een boeven-terrorisme. Eenzekere Carl Holmes is totnogtoe de eenige man die bij een rooversbende te Chicago’ wat men noemt „has taken a ride” d.w.z. voor vermoording aan gewezen en den dans ontsprongen is. Hij heeft er het leven afgebracht al leen omdat de drie „hoofdlums” die hem gevangen namen, twist kregen over wie hem den genadestoot zou geven. Holmes, een houtsnijder, kwam in de klauwen van de roevers doordat hij ver liefd werd op een zekere Anna Larson, het liefje van de bendeleden, en haar dreigde haar vrienden aan te brengen tenzij zij haar leven beterde en met hem wilde trouwen. Zij heeft hem ten slotte naar haar ka mer gelokt, en hem daar aan de drie mannen uitgeleverd, die, ofschoon geen lid van een der twee groote benden, toch bij de politie bekend zijn. Holmes werd bewusteloos geslagen en het el nie me Inbreker gevat. In den nacht van Woensdag op Dón derdag heeft een ongeveer 25-jarige boe renzoon, bij wiens ouders was ingebro ken, den dader, na een achtervolging van 6 A 7 K.M. aan de politie te Kootwijk overgeleverd, die den dader heeft opge- iloten. 1 lee1 om hoi bn adi e»i gei we te óf vlo ant plc brt ma de da ga Uk on, 1 hei va; bij het vei 1 dai pre bel ma teg on1 uit dai ges ro< we plii dai voi de zie 1 mo arr ma nis ge! 1 vrt zij hei do liti 1 on nei nie zei zij sla ma loc gei zijl de dw dr; ge; be. zw ge OVt de; Het drama te Steenderen. Omtrent het vreeselijk familiedrama, dat zich te Steenderen heeft afgespeeld, zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden. De vrouw was een rijke boerendoch ter, die bij haar huwelijk B. de gelegen heid gaf om een uitgebreid meelbedrijf op te richten. Hij kocht een molen te Hummelo en Keppel. Hoewel hij een goed bedrijfslei der was, bleek hij overigens een slecht zakenman te zijn. De molen leverde ver lies op en met het resteerende kapitaal probeerde de man het weer met een mo len in Varsseveld. Ook toen gingen de zaken slecht en tenslotte verkocht hij zijn bedrijf aan een kennis om ten derden male het met een molen te probeeren te Steenderen, waar hij een bedrijf kocht, dat failliet is ge gaan. De molen is enkele jaren geleden af gebrand, doch gedeeltelijk weer opge bouwd. Naast de eigenlijke bedrijfsruimte bevond zich een flinke woning. De man heeft het ten slotte in deze woonplaats ook niet financieel kunnen bolwerken en in October j.l. heeft hij den molen ver kocht aan den R. K. A.B.T.B. In het contract stond dat hij en zijn gezin 1 Mei j.l. de woning zouden moe ten ontruimen. B. bleef zoolang werk zaam in den molen onder den bedrijfs leider van den A.T.B.B., doch de laatste dagen waren zoowel B. als zijn vrouw zeer kenden verzekerden. B. had aanvankelijk een huis gehuurd in den omtrek, doch deze huur was ten slotte afgesprongen en het gezin wist nu niet waar het naar toe zou moeten. De bedrijfsleider had Zaterdag nog ’n onderhoud met den man en merkte toen op, dat hij zeer neerslachtig was. Zon dag heeft het gezin zich op de fiets naar Hummelo begeven naar familie om te trachten nog steun te verkrijgen, doch de besprekingen schijnen niet tot een resultaat te hebben gelefid en daarop moet de man zijn wanhoopsdaad ver richt hebben. Nederlandsche spoorwegen. De nieuwe reisgidsen. De offlcieele reisgids (kleine uitgaat) en het dienstregelingsbiljet zullen van daag en de groote uitgaaf van den Reis gids zal Woensdag 14 Mei verkrijgbaar gesteld worden. «F gewend geweest om de verbinding Am- sterdam-Amersfoort-Deventer-Enschedé en verder te vinden op één pagina, men zal voor het nazien van treinen op dit traject voortaan verschillende bladzijden moeten raadplegen. Eerst den treinen loop Amsterdam-jHiljversurn-(Amersfoort op een andere pagina het traject Amers- foort-Apëld'oorn en ten slotte op eten derde bladzijde het traject Apeldoom- Eischedé. Ook zijnf er geheel nijeuwe telkens voor bijzondere aanduidingen, zooals treinen die niet, of alleen Zondags loo- pen. Het wordt in het nieuwe spoor boekje geducht uitkijken, er zijn o veer 18 verschillende teekens, die men zorgvuldig in acht heeft te nemen. Onlusten op het eiland Mindanas. Op het eiland Mindanas heeft een langdurig en verwoed gevecht plaats ge had tusschen de politie en opstandige Moro’s (mohammedanen), waarbij een inspecteur en drie agenten werden ge dood en 18 gewond. De verliezen der Moro's zijn onbekend. dagavond deelt een ooggetuige mede, dat de beruchte spoorwegovergang aar den Rijnsburgerweg te Leiden Zondag morgen j.l. al was 't dan niet „de” bol- len-Zondag, het bezoek aan het bloe- menland en de badplaatsen was toch nog druk genoeg, van precies tien uur tot twee minuten over half elf gesloten is geweest, in totaal 32 minuten. Volgens mededeelingen van den sta tionchef te Leiden zou de overweg slechts 21 minuten gesloten zijn geweest n.l. van 10.08 uur tot 10.29 uur, en dat als gevolg van extra treinen, die kort na elkaar aankwamen of vertrokken. Voor den overweg zouden op den Rijnsburger weg in de richting Leiden maar... 17 trams, (uit Noordwijk, Katwijk, Wasse naar, Haarlem en Oegstgeest) 49 auto mobielen, een kleine honderd motor- en gewone rijwielen hebben staan wach ten. Cijfers van den stadskant zijn, jammer genoeg, niet bekend, maar daar moet de chaos nog grooter zijn geweest. Auto mobilisten, trambestuurders enz. hebben door een rumoerig claxon-, toeter- en belconcert hun misnoegen op een minder welluidende wijze kenbaar gemaakt. Toen de overweg eindelijk werd ge opend hetzij na 32 of 21 minuten konden 15 trams passeeren, de twee laatsten vonden de boomen weer... ge sloten. Het „L. D.” plaatste boven de mede- deeling van den ooggetuige als kop „Een Schandaal” en wij zouden dien kop moeilijk kunnen verzachten. De toestand bij den overweg aan den Rijnsburgerweg wordt een steeds grooter schandaal, dat niet alleen Leldenaars eiken dag opnieuw minuten lange ergernis geeft, maar ook Van den onbekenden soldaat Het is bij de manoeuvres en de troep wordt geïnspecteerd. De kapitein be merkt, dat er langs den weg nog een ge weer, een ransel en een veldflesch lig gen. De eigenaar heeft op een boerderij niet ver af, een blozend lief meisje ont dekt, en voor een paar uur babbelen met het schattig boerinneke heeft hij best een paar dagen kamerarrest over. De kapitein wordt ongeduldig; de lui tenant ook. Direct moet deze onderzoe ken of alles present is en inmiddels bul dert de kapitein met een ontzagwekken de stem: „Wat is dat voor een uitrusting?" Geen antwoord. Met nog heviger donderende stem: „Van wie zijn die spullen I I |Een toffe Amsterdammer waagt het er uit te flappen: „Fan d’onbekende sol- doat, kap’telnl” Roerige demonstranten. Een deputatie van 13 „hunger mar chers” van de kantwerkers uit Notting- hampshire, w|aaronder tweet vrouwen,, heeft heden getracht een bezoek aan den premier te brengen in Downingstreet, doch werd door de politie niet toegela ten. Daarna bestormden zij in Whitehall het department van Volksgezondheid en sloten zich op in een kamer in het gebouw. Zij werden later door de politie uit gebouw gezet en gingen vervolgens naar het Lagerhuis, waar zij trachtten door te dringen tot de wandelgangen der leden. Zij werden handgemeen met de politie Eenige glazen deurpaneelen werden ver nield. Twee van de betoogers werden gearresteerd en de anderen verwijderd. Een groot verschil in temperatuur bij ons vergeleken. Nog steeds heerscht in een groot deel van de Vereen. Staten een hittegolf en de thermometer wijst op vele plaatsen nog 30 graden en meer in de schaduw aan. Ondanks een enkel regenbuitje komt er geen koelte. Tengevolge van de hitte zijn op vele plaatsen uitgebreide boschbranden ont staan, die tot nu toe niet konden wor den gebluscht. Vijf steden worden door de voortschrijdende vlammen bedreigd, Honderden woningen zijn reeds door het vuur vernield en duizenden personen zijn dakloos geworden. Uit Trost in den staat Texas wordt gemeld, dat Dinsdagnacht boven dat ge bied een hevige wervelstorm heeft ge woed, die aan vele gebouwen zeer groo te schade aanrichtte. Bovendie i brak op verschillende plaatsen brand uit. Men vreest, dat minstens 70 personen om het leven zijn gekomen. Aanvaring. Het groote s.s. der Mij. „Nederland” „de Johan van Oldebameveld” is deze week op zijn eerste Indië-reis bij het uitvaren in botsing gekomen met het s.s. „Reggestroom”. De voorsteven van de „Reggestroom” heeft een groot gat gemaakt in de romp van het s.s. „Johan van Oldebameveld” zoodat het schip ter reparatie naar Am sterdam is teruggestoomd. De passagiers werd aangezegd, dat het oponthoud wel eenige dagen zou du ren. Werklieden van de Amst. Droogdok Mij. zijn onmiddellijk begonnen met de herstelllngswerkzaamheden. Volgens de laatste berichten is de uit reis thans bepaald op heden, Vrijdagmid dag 2 uur. Het nieuwe spoorboekje. Door de Ned. Spoorwegen zal met in gang van 15 Mei a.s. (dus voor den Zo merdienst) een nieuw spoorboekje wor den uitgegeven, dat aanmerkelijk zal ver schillen van de bestaande boekjes. De indeeling is n.l. geheel gewijzigd, met het oog op hen, die geen belang hebben bij de buitenlandsche aansluitin gen; het bodkje zal dan ooik slechts f0.15 kosten. In het midden is thans de spoorweg kaart opgenomen, met de verwijzing naar de betrekkelijke tabellen der dienst regeling. Men zal aan de nieuwe indeeling even moeten wennen. Men is bijv, jarenlang zijn kleeren werden aan flarden ge scheurd. Hij werd tenslotte aan handen Bakkersstaking te Sevilla. Een bericht uit Sevilla meldt, dat er tengevolge van de staking der bakkers aldaar broodschaarschte heerscht. Er ontstonden eenige botsingen tus schen stakers en brood-rondbrengers. Verscheidene personen werden gear resteerd. x Een Hittegolf. Een N. T. A.-bericht uit New York maakt melding van buitengewone warm te. De thermometer wees er 31 gr. C. (bijna 88 gr. F.); te Boston 33.9 gr. C. (ruim 93 gr. F.) en te Philadelphia 34 6 gr. C. (ruim 95 gr. F.) aan. Vier menschen zijn tengevolge van de hitte bezweken; een groot aantal men schen zijn er ziek door geworden. li ft' De Engelsche Konlng bij de wedrennen. De koning heeft ondanks den regen heden den dag waarop hij twintig jaar geleden op den troon kwam, gevierd met een bezoek aan de wedrennen te New market. Dit was zijn eerste bezoek aao een renbaan sedert zjijn ziekte en hij werd door het publiek luide toegejuicht. Brand door onvoorzichtigheid te New-York. In de Tidewater Petrol Works brak ten gevolge van een ontploffing een groote brand uit. De ontploffing ontstond doordat men bij het vullen van tankwagens met ben zine had gemorst De wervelstorm in Texas. Bij den wervelstorm welke Texas ge teisterd heeft, zijn, naar gemeld wordt, meer dan negentig personen om het le ven gekomen. Het aantal gewonden be draagt minstens 100. De autoriteiten hebben op groote schaal hulpmaatregelen genomen. De schade bedraagt, voor zoover thans be kend is, verscheidene millloenen dollars. Een vrachtauto te Vreeswijk in het water gereden. De he^r M. de K. kwam met z^jn vrachtauto gereden uit de richting Hou ten. Hij had drie koeien en een stier op geladen waarmee hij van de Utrechtsche markt gekomen was. Voor het weiland van den heer J. van R. werd de stier afgeladen, doch daar de weg ter plaats zeer smal is kon dé auto daar niet keeren, waarom de heer De K. zachtjes doorreed met de bedoeling om bij de boerderij van den heer jH- te draaien. Nabij het stoomgemaal is de auto ech ter verzakt, waardoor de wagen door het zware gewicht der koeien ging hel len en in de diepe sloot terecht kwam. In de stuurcabine van den auto was met den bestuurder ook gezeten een zoontje van den heer W. van G. De be stuurder kwam geheel ónder water te recht. Het jongetje bleef nog Iets boven water en begon om hulp te roepen. De bestuurder kon, ondanks het feit, dat hij geheel onder water was, nog een klomp uittrekken en een ruit van de deur in slaan. Met veel moeite konden daarna beiden zich uit hun benarde positie ver lossen. Twee van de drie koeien konden niet gered worden en zijn verdronken. i. uitroer brengen, aangezien het grootste deel van belde garnizoenen weigerde er aan mee te doen. Toen, jde (^geering van het gevaar waarin zij zich bevond, op de hoogte werd gesteld, liet zij onmiddellijk de bei de generaals in hun woning arresteeren, waar zij vfoor^oopi|g onder bewaxi. mochten blijven. Te Madrid heerscht op het oogenblik volkomen rust. Uit Salamanca wordt ge meld dat de studenten aldaar den terug gekeerden professor Unamuno op geest driftige wijze hebben ontvangen. Een gedenksteen voor Primo de Rive ra en voor den ministeir van onderwijs onder Primo’s bewind werd vernield. en voeten gebonden In een auto getild, waar hij toen hij bijkwam werd geschopt en met een drooglijn half geworgd. De politie merkte de auto op, toen deze een stille laan inschoot en volgde haar juist intijds om tussohenbeide te komen en een eind te maken aan den twist over de vraag, wie Holmes den beplissenden slag zou toebrengen. De drie mannen zullen terechtstaan wegens ontvoering en poging tot moord. Larson is gearresteerd beschuldigd van medeplichtigheid. Wat hij graag zou zijn. Strenge vader tot zijn drie jongens van 12, 10 en 8 jaar oud. ,bVertel me eens, jongen^ wat jelui worden wilt, dan kan ik met je opvoe ding rekening houden I” 12-jarige jongen: „Chauffeur, vader, dan kan ik altijd in een auto rijden.” 10-jfarige: „Ik wil aviateur worden, dan vlieg ik eiken dag hoog in de lucht” De jongste zwijgt. „En jij ’vraagt de vader, „wat wil jij worden?” „Dat zeg ik lekker niet," antwoord! het kind. De vader straft zijn jongste voor dit brutale antwoord met een dag opslui ting. 's Avonds stelt hij zijn zoon dezelf de vraag en hem heen en weer schud dende, voegt hl] er aan toe: „Zul je nu antwoorden?” „Ja, vader," snikt het kind. „Nu, wat wil Je dan worden?" JEen wuajongetje, ala 1 NMt" ONZE MOPPENTROMMEL Groote musici, die jong stierven. Men zou zeggen, dat de muziek een nadeeligen Invloed op den duur van hei menschelijk leven heeft. De meeste toon kunstenaars stierven jong. Schubert, wiens composities wereld beroemd zijn, was slechts 34 jaar, toen hij stierf, Mozart, die zooveel meester stukken wrocht, bereikte den leeftijd van 35 jaar, Bellini, insgelijks; Bizet en Pu- celli] weriderj 37 jaar, Mendelsohn 38 en Chopin 39. Daarentegen bereikte bijv. Bach een hoogen leeftijd. makkelijkt door het feit, dat al wat deze fabriek produceert, successievelijk In den grond verdwijnt. Ook wordt hier gemaakt de ijzercon- structie voor de palen, het ijzeren vlecht werk, waartusschen het beton uit hooge torens, waar men de specie mengt, ge goten wordt, nadat een bekisting is aan. gebracht. De heimachines zelve met de verplaatsbare rails brengen de palen ter plaatse, nadat een kuil is gegraven. En daarna worden de palen ingeheld, ter wijl rond den paal een gat wordt ge spoten. 't Is hier alles Ford wat de klok slaat, Een Ford-tractor helpt bij het versjou wen der palen. En zware Ford-vracht- wagens brengen zonder oponthoud het Ijzer, het zand en het grint: de materi alen, waaruit de palen vervaardigd wor den. Een ridderorde waaraan verbonden een geldelijke toelage. Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat de Cen|ral£ Exe|cut|eve Commissie in overleg met den Raad van Volkscom missarissen een nieuwe wet op de Orden heeft uitgevaardigd. Volgens deze wet worden behalve de reeds bestaande „Orde van de Roode Banier” en die van de „Roode Banier van den Arbeid” iqgesteld een Lenln-orde en een „Orde van de Roode Ster”. Deze eerbewijzen zullen verleend wor den voor bepaalde verrichtingen en ver diensten. Iedere drager van een Sovjet-orde ont vangt voor de hoogste categorie 30 roe bel per maand, voor Iedere volgende 25 roebel, boven de gewone inkomsten uit loon of salaris. Daarenboven ontvangt hij bij het ver- leenen automatisch het recht op vrij ver voer per spoorweg, vrijstelling van de inkomstenbelasting, vermindering van huishuur e.d. tal van nlct-Lddenaare en buitenlanden die verbaasd zijn over de gemoedelijk heid, waarmede iedereen een dergelijke verkeersbelemmering maar slikt. Op de jaarvergadering te Bodegraver heeft „Schuttevaer” geklaagd over de eigendommelijke wijze, waarop de spoorwegen tot groot ongerief van de scheepvaart, de spoorbruggen openen en sluiten. Het wordt meer dan tijd, dat alle be- langhebbenden zich vereenigen tot een krachtig protest legen diergelijke oud houdbare toestanden. De nieuwe Fond-fabriek te Rottering, Het „Hbl.’ 'schrijft: Een groote schutting „gespoten” In de „Ford”-kleur, blauw-wit, omringt het terrein, waar de eerste Nederlandsche automobielfabriek zal verrijzen. Met man en macht is men er aan het werk. De bouwdirectie zetelt in het voorste gedeelte van de oude „Nenijto”-hal aan de Galvanistraat en heeft van daaruit het volle gezicht op het werk. Binnen acht maanden moet, volgens de plannen, de Steeds hooger. Een (Rei|teif-te^egram uit New York meldt, dat het'plan bestaat om in Wall street een wolkenkrabber waarom zeggen wij eigenlijk niet luchtkrabber? te bouwen van 60 verdiepingen. Mis schien komt er nog een toren bij met 45 verdiepingen. Het terrein hfeeft 10 mil- lioen gekost. Nederlandsche Ford-fabriek gereed zijn. En eind van dit jaar uiterlijk begin 19131, hoopt men dfln »,Fordybartd In werking te hebben en moet alles „draaien” volgens het befaamde Ford- systeem. De gevel-ontwerpen, waarin opgeno. men is een 30 meter hoogen toren, bevin den zich nog bij de schoonheidscommis sie. Het gebouw zelf wordt 15 M. hoog; de helft is voorzien van twee etages, dé andere helft bestemd voor opslag van ■onderdeden, krijgt geen tusschen-etage. Eén hoog komt de carosseriefabriek, ge lijkvloers worden de chassis gemon teerd. Voorloopig is het terrein Ingericht als fabriek van betonnen heipalen. Niet min der dan 1000 palen van 23 M. hoogte zullen noodig zijn om het gebouw te stutten. Daar vervoer dezer zware palen niet mogelijk is, werd besloten het ter rein zelf voorloopig tot heipalen-fabrlek zwaarmoedig, zooals buren en be- te bestemmen. Het werk wordt verge- 1 I i lev lev tro nie no( nie ges en du: de lee. bet 1 hai an' va, zij we ma he! ag> go 1 ,V I i 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 16