M DAT IS WAT HOFSTEDE JELLEIÏIft’S KALUERDRARR want dat middel is radicaal. De Bolswardsche Courant en Westergoo i Dr. A. A. EECEN OOR-, NEUS-, KEELARTS hOUIII ZATERDAG 24 MEI 8.8. geen Spreekuur. No. 39 WAARDEERING. 1 1 BUIKGORDELS TOTENMETZATERDAGA.S. GROOTE RECLAME VERKOOP Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Woensdag 21 Mei 1930 25Ê Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. zijn krachtig werken en zijn geweldig woord betere, sociale toestanden in het leven te roepen waar tot in breede krin gen van geprofiteerd wordt. De overwel digende deelname aan de begrafenis van dezen doodë is daarvan wel een der doorslaande bewijzen, alsmede de waar- deering welke thans van alle kanten uit tal van monden, en kringen komt voor ’I werk van dezen man, die, mede door eigen toedoen, ook andere ervaringen van het leven opdeed. Gelijk wij begonnen, deze waardeering van iemand die anders zag en voelde en deed en geloofde, dan velen, eert ons volk. En dat niet alléén, maar hier kan voor de toekomst en met het oog op an deren ook veel geleerd worden. Wat zou met handhaving van eigen principe en inzicht veel in de samenleving verbeterd worden, wanneer er minder achterdoch- was en meer een erkennen^van het goede ’t welk ook bij anderen .gevonden wordt. En wanneer daarbij eigen onvolkomen heid en gebrek niet over het hoofd werd gezien. Daar was eens ergens een begrafenis. Op de kist lagen bloemen en toen de ge bruikelijke lijkrede gehouden was, ston den tal van aanwezigen voor en na op om iets te zeggen en de overledene in zijn arbeid te gedenken en... te eeren. Toen de laatste spreker klaar was, wer den allen bedankt die iets goeds hadden gesproken, alleen werd de opmerking daarbij gemaakt, dat men liever deze bloemen gedurende zijn leven aan den overledene had zien gebracht. De familie Troelstra had ook begeerd geen bloemen te ontvangen. Kwam het, omdat zij wist wat deze vaak beteeke- ,nen? Ook'kan het gevaarlijk zijn door bloemengeur te worden bedwelmd en in elk geval is hunne schoonheid en pracht zoo spoedig verdwenen. Maar eerbiedige hulde, zelfs van zijn tegenstanders kan weldadig zijn als de nardus uit een ver broken, albasten kruik, en een offer van een’dankbaar hart. Groote petroleumbrand. Uit Boekarest wordt gemeld: In het Prahovadal is een nieuwe petro- leumsonde tijdens een boring ontploft en in brand gevlogen. Daar tegelijkertijd groote hoeveelhe den petroleum in het dal stroomden, vreest men voor een catastrofale uitbrei ding van den brand. Bij de ontploffing werden een arbeider gedood en drie ingenieurs gewond Postauto aangevallen. Op 3 KM. van Lerigna is, meldt een B. T. A.-bericht, de postauto Ajaccio- Lepigna door roovers overvallen. De chauffeur en twee gendarmen, die zich in den wagen bevonden, werden gedood. Den passagiers werd gelast uit te stappen, waarop de roovers, na zich van de postzakken te hebbed meester gemaakt, den wagen in brand staken. De rivier de Waal wast De Waal voor Nijmegen is de laatste dagen sterk gewassen. De stand was he denmorgen 10.92 boven A. P., dat is ruim twee meter boven normaal. De uiterwaarden aan den Lentschen oever zijn reeds gedeeltelijk ingeloopen, zoodat het vee is geborgen. Gedurende ruim een jaar is de water stand buitengewoon laag geweest, en ook gedurende den afgeloopen winter is de rivier niet buiten het zomerbed getre den. Keulen meldde heden nog 26 c.m. was Voor Nijmegen bedroeg de was heden-, morgen 37 c.M A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Fietsrijder aangereden. Zondagmiddag is een wielrijder, die op den Rijksstraatweg reed van Naar den naar de Hakkelaarsbrug, gegrepen door de Gooische tram, die hem achter op reed. De bestuurder heeft signalen gegeven, doch door de drukte op den weg heeft de fietser, die te Amsterdam woont, deze niet gehoord. Na door dr. Keizer verbonden te zijn, is hij met zware hoofd- en rugwonden door een automobilist naar Amsterdam vervoerd. 1 Grootzand 18, SNEEK. Telef. 332 Benoemd. Tot onderwijzer aan de Chr. School voor Volksonderwijs alhier is benoemd de heer S. van der Kooij, thans als zoo danig werkzaam te Ooster-Nijkerk. Telegram I Voor engrosHet Witte Kruis, Joure Benoeming. Tot Deken v. h. Dekenaat Utrecht en waarn. pastoor van de parochie van het H. Hart te Utrecht is benoemd de in Bolsward en omgeving zeer bekende pastoor Knuvelder, voorheen pastoor te Bakhuizen, thans te Groningen. De waarde van atval, Al zou het waar zijn, dat Amerikanen verkwistend zijn, schrijft „Science”, dan redden ze toch nog ieder jaar voor een billioen dollars waarde, van wat er weg geworpen wordt. Dit blijkt uit de cijfers van het Bureau of Mines in de Vereenigde Staten met betrekking tot afval. Van weggeworpen versleten sieraden en oude tanden’ wordt nog goud en zil ver teruggevonden. Fotografische oplos singen bevatten een half ons zilver per 5 L. en 1 millioen voet film leveren nog 800 ons. Oude electrische lampen leve ren 300.000 ton koper. Van den jaarlijk- schen voorraad tin en lood is ongeveer 40 vroeger al eens gebruikt. Van oud ijzer en staal wordt per jaar voor 500.000.000 dollar gered.. Andere metalen, die uit afval worden opgezocht, zijn kwik, zink, antimonium, aluminium en nikkel. ACHLUM, 19 Mei. Het zeker zeer bui tengewone geval deed zich hier voor, dat een eend als broedplaats de zeer hooge boerderij-van de wed. L. W. Ane- ma had uitgekozen en een plaatsje had gezocht op de naald tegen het uilebord. Dezer dagen kwamen negen kuikens te voorschijn, van welke zeven aan de eene en twee aan den anderen kant bij het dak neer rolden en zonder letsel be neden kwamen. Thans zwemt moeder eend met haar negen kinderen in de gracht bij de boer derij. Toch mag geloofd worden, dat dit ge brekkige, als alle menschenwerk onvol- komene streven en doen, voortkwam uit de begeerte om voor een ander iets te zijn, en bij alle verschi Ivan meening en inzicht dient gezegd dat ook deze zoon van Nederland niet tevergeefs heeft ge leefd, maar voor talloos velen ten zegen was. Niet het minst door mede door Een jubilé. Onze oud-stadgenoot prof. dr. Titus Brandsma (van de Orde der Paters Carmelieten), hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen en in onze provincie wel bekend uit de beweging van ’t „Roomsk Frysk Boun”, hoopt 17 Juni aanstaande zijn zilveren priester feest te gedenken. Ernstige aanrijding. Op den Gelderschen weg bij Eindho ven reed Zaterdag omstreek 12 uur een kolenhandelaar uit Geldrop met een vrachtauto in de richting van Eindhoven van waar de heer J. Scholts, wonende te Eindhoven, met zij auto kwam aanrijden. ,Bij het uitwijken voor wielrijders slipte de vrachtauto met het gevolg, dat de personenauto recht op de dwars over den weg staande vrachtauto reed. De vrachtauto kwam in een sloot te recht, doch de bestuurder bekwam geen letsel. De personenauto werd totaal ver nield, de bestuurder J. Scholts, kreeg een hersenschudding en een dubbele been breuk. In zeer zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Vechtende raadsleden in Berlijn. In de gehouden zitting van den Ber- lijnschen gemeenteraad ontstond bij de behandeling van een tegen het pliant Young gericht nat.-soc. voorstel een woordenwisseling tusschen een aantal nat.-soc. en D.-nationalen eenerzijds en eenigé soc.-demöcraten anderzijdsl. De woordentwist ontaardde in een kloppar tij, die zoo ernstig werd, dat de voorzit ter de zitting moest opheffen, waarna de raadsleden in opgewonden stemming de zaal verlieten. Pest in Egypte. In een dorp in Egypte is de pest uit gebroken. Tot nu toe zouden 35 men- schen aan de ziekte ten offer zijn geval len. De regeering zal alle maatregelen tref fen om een uitbreiding der ziekte te ver hoeden. Ongeveer 3000 personen zullen worden ingeënt en de zieken zullen ge ïsoleerd worden. Motor-ongeluk. Op onverklaarbare wijze is Zondag morgen nabij de „Gaas” aan den Bre- daschen weg te Tilburg, een motor-on geluk gebeurd. Een motorrijder uit Woensel en als duo-zitter de heer Hechsel, werden van hun motor geslingerd. De bestuurder kwam onder een juist passeerende auto terecht. Beiden werden in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Een maatregel tegen roekelooze auto bestuurders. In verband met de steeds 'talijijker wordende ongevallen, welke het drukke autoverkeer, in de Parijsche straten met zich brengt, heeft de perfect van politie een ingrijpende maatregel getroffen, wel ke de slachtoffers van ongevallen, of hun families althans financieel schadeloos zal stellen. Elke openbare of particuliere auto- ondernemer is verplicht voortaan, hetzij uit eigen middelen, hetzij door het af sluiten van verzekeringsverdragen, een minimaal bedrag van 200.000 francs als schadeloosstellingsfonds te verschaffen. Geschiedt dit niet, dan wordt de ver gunning niet verleend of ingetrokken. ACHLUM, 19 Mei. Toen de veehou der Sj. Yntema alhier in het land aan ’1 melken was, zag de stier kans, via het hooi en een tegen de stal getimmerde bedstede op den zolder te klimmen. Dit verwekte begrijpelijkerwijs vrij wat consternatie, temeer waar hij reeds hier en daar gaten had getrapt. Met behulp van wat planken werd hij gelukkig zon der letsel iangs denzelfden weg weer naar zijn gewone plaats geloodst. WORKUM. Op Vrijdag 16 Mei j.l. kwam.de raad dezer gemeente in spoed- eischende vergadering bijeen om te be raadslagen over een voorstel van Burge meester en Wethouders tot het bouwen van een ijzeren rol-basculebrug over de zeesluis daar de tegenwoordige gevaar oplevert voor het verkeer. Alle leden aanwezig. Uit een toelichting van den voorzitter worden de kosten geraamd op rond f 21000. Hiervan kan van de provincie uit het wegenfonds 80 worden ont vangen, zoodat er ten laste der gemeen te 20 of rond f4200 blijft, waarvoor een ieening zal worden aangegaan. Na een breedvoerige bespreking wordt het voorstel van Burgemeester en Wet houders met algemeene stemmen aange nomen. Om echter het verkeer, zoowel voor auto’s, voetgangers en wielrijders te kunnen laten doorgaan^ worden Bur gemeester en Wethouders gemachtigd n hulpbrug te laten aanbrengen en hier voor een bedrag van f 1000 uit te trek ken. Hierna sluiting. Uit den Chineeschen warwinkel. Op den Jangtse Kiang zijn weer drie schepen door bandieten geënterd en vol ledig uitgeplunderd. Verscheidene passa giers zouden vermoord zijn. Verscheidene dorpen in de buurt van Sjanghai zijn in brand gestoken en ge plunderd. Vliegongeluk. Een Goljath~'v1iegtu|g, (op weg van Eron naar Chartes, is van een hoogte van 3500 M. naar beneden gestort. Twee der inzittenden landden met hun parachutes veilig. De derde, de mecani cien, die zijn parachute had laten vallen, moest in het vliegtuig blijven zitten. Hij moest uit het geheel vernielde toe stel gezaagd worden, waarbij bleek, dat hij slechts een beenfractuur bekomen' had. en begrijpt waardoor hun levensdag en menigmaal niet het minst hun levens avond verdonkerd werdt. Vergissen wij ons niet, dan heeft Mr. P. J. Troelstra dat ook meermalen on dervonden, getuige vele van zijn eigen woorden en uitlatingen en de geschied schrijver die straks voor het nageslacht zijn beeltenis aan de vergetelheid heeft te ontrukken zal daarvan ongetwijfeld voldoende bewijzen leveren. Dat kwam voor een niet gering deel voort uit zijn opbrulschend, hartstochte lijk karakter, waarin hij zijn landaard en volksaard zoo openbaarde. Wat hij was, dat was hij compleet, en door niemand en niets, zelfs niet door eigen bloedver wanten liet hij zich in een richting stu ren, die hij zelf niet verkoos. Daar kwam nog bij de levensroeping welke de man ontving, zonder deze te hebben gewild en gezocht, gelijk zoo menig leven niet zelden door allerlei om standigheden en onder Hoogere vaak onverklaarbare leiding dusdanig ge stuurd wordt, als men vooruit zelf nooit had kunnen denken en waarbij juist die omstandigheden van zoo ontzaggelijk groote beteekenis zijn. Want de heer Troelstra werd volkslei der. Hij kwam op in een tijd toen het proletariaat gebogen lag onder den le- vensdruk, als het goudgele graan ge- dorscht onder den vlegel, zonder een mond te hebben om te vragen naar recht en zonder te weten wat het moest. Maar als de onterfden en niisdeelden van het aardsche levensgeluk, toch in züch te voelen kloppen een hart dat ook begeer te en behoefte had, aan meer ruimte, om beter en vrijer te kunnen ademhalen, en meer van der handen- en lichaams- en geestesarbeid te kunnen genieten. Kwam daar uit heel de breede massa arbeids krachten niet één klacht, één zucht, één kreet, die opklonk ten hemel tot in de ooren van den Heere Zebaoth, om meer licht en meer kracht, en meer levens vreugde? En waren er niet, die het loon des daglooners met geweld inhielden of gingen verkorten? Daar is dezer dagen in ons volksleven een zijner mooiste karaktertrekken tot openbaring gekomen, waardoor het zich van de beste zijde heeft doen kennen. Wij bedoelen het onbewimpeld uitspreken van de deugden en den beteekenisvolkm arbeid van een der grootste mannen van Nederland, nadat hij was heengegaan, maar die gedurende zijn leven tijden ge kend heeft, waarin hij ongetwijfeld meer malen het gevoel van eenzaamheid en verlatenheid moet hebben gehad, om dat hij zoo alleen stond, en yelen zich van hem afkeerden, of ook wel met bitte re haat en vijandschap, zoo niet erger tegen hem gekeerd waren en met smaad en schande, met hoon en laster hem gin gen overladen. Natuurlijk denken wij hier aan het heengaan van Mr. P. J. Troelstra zoon van ons Friesche volk, een man met buitengewone gaven en talenten, die als een geharnasd krijger in het strijdperk van het leven gestaan heeft om geduren de den tijd dat hij als zoodanig optrad, niet minder dan anderen rechts en links slagen en ook wel eens doodelijke won den uit te deelen aan allen die hem op den weg welken hij meende te moeten gaan, tegenstonden. Tot zijn kracht was vergaan; tot de vechtgeneraal zich van het veld moest terugtrekken; tot hij de wapens in andere handen moest leggen, om als belangstellend toeschouwer van uit de verte te zien hoe de jongere gene ratie het na hem deed, en eindelijk, strij- dens moe, zijn levensdag te zien dalen en heen te gaan van hier. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 1 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. In die dagen werd Troelstra mede hun leidsman en gids en voorvechter. En hij was dat alles, met vernietiging naar hel scheen van eigen toekomst, met verloo chening van eigen familiebanden en fa milietradities en familierelaties, om daat voor achter zich te krijgen een schare, maar die hem ook vaak niet verstond en begreep, die hem in een richting zocht te sturen welke hij niet wilde en waarvan hij wist, dat geen heil kon komen omdat die uitloopen moest op teleurstelling en ondergang. Daar kwam bij een strijd dien hij met dit alles aanbond tegen de bourgéoise, en het kapitaal, en de heerschende ge dachten betreffende de beteekenis van het bezit van stoffelijke goederen voor heel het leven, waardoor men naam en eer en roem diende te ontvangen en niet Toen werd het een oogenfcljk stil, zelden ook meende te mogen en te kun nen doen wat zelfs naar een ongeschre ven wet, staande op de tafelen van hart en geweten, niet geoorloofd is. Overge- erfde, ingeroeste beschouwingen en denkbeelden en tradities waar elk van afblijven moest, omdat zij het heilig huis je waren van het voorgeslacht en van tijdgenoot. En dan kwam daar nog bij de wijze waarop gepropageerd, en gestreden werd niet zelden zonder daarbij teere, gevoeli ge, heilige overtuigingen met ruwe hand aan te grijpen en bloot te leggen en uit een te rafelen en soms nog erger. Neen wij bedoelen niet, dat de man die thans is heengegaan, door de wijze waarop hi] sprak en handelde zelf ook niet meer malen oorzaak geweest is van veler droefheid en grievend leed, en dat bij het rukken aan de pijlers waarop het ge bouw van ons maatschappelijk leven was opgetrokken ook niet meermalen gevoe lige slagen werden toegebracht aan an deren, die het ook goed meenden en be doelden en wilden, maar nu eenmaal in menigerlei opzicht van hem verschilden, omdat hunne economische en sociale en politieke en godsdienstige inzichten an ders waren dan die van den man die de roeping voelde op de bres te moeten staan voor de onterfden, die de hitte des daags en de koude des nachts hadden te verduren om daarbij de baanbrekers te worden voor een betere en meer lichten de toekomst. Toen moest men zich bij de lijkbaar van dezen doode een ooger^blïk bezinnen'. Toen ging dat afgesloten leven voor het geestesoog van vriend en van vijand voorbij. Toen zag men nog eenmaal den dichter, den strijdbaren held; den volks leider, machtig in woord en werk; den redenaar van de volkstribuun; den Staatsmanen politicus bij uitnemendheid en... toen gingen van alle kanten, uit al le kringen over heel de linie van de niet minder geduchte tegenstanders, de wa pens neer. Dat eert ons Nederlandsche volk. Men versta ons wel. Wij bedoelen niet dat wel eens spreekwoordelijk aldus ge zegd wordt. Van de dooden niets dan goeds. Dat is een sentimentaliteit welke wij althans niet hebben en niet kennen, en ook niet zouden begeeren. Integendeel, het ligt voor de hand dat alle mannen en vrouwen van beteekenis die op eenigerlei levensterrein een voor aanstaande plaats innemen en een lei dende positie bekleeden, fouten begaan en naarmate de plaats die zij beslaan ge wichtig is, zijn ook hunne fouten groot en in het oog loopend en kunnen deze jammerlijke gevolgen hebben, voor hen zelf, maar niet het minst voor degenen die zij achter zich hebben, en hunne vol gelingen zijn. De geschiedenis is daar vol van en in alle landed en tijden en kringen zijn daar stroomen bloed en tra nen vergoten, die niet geschreid en ver goten geweest zouden zijn wanneer de genen, die hiervan de oorzaak waren an ders waren opgetreden. Dat is juist het gevaar van het bezit van buitengewone °f in het oog loopende hoedanigheden en capaciteiten. Waarvan niet zelden hef gevolg wordt, dat zij zelf daaronder het meeste en het diepste lijden, meer dan de oppervlakkig oordeelende massa weet fi - I - E JONG s NIEUWSBLAD 4 i Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland IVa ct. Buitenland 2H et. l1 1' SOLIED ADRES VOOR BRILLEN BREUKBANDEN -EN Honderden kalveren sterven aan kalverziekje. Geef direct een lepel DE VRIES. I VAN PLM. 50 ZIJDEN KAPPEN VOOR GAS EN ELECTR. LICHT Alléén bij contante betaling 10% KORTING! J. B. VAK DER OEVER Zn. Leesgeld fr. p. P- Per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1