1 y llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tjjde staat by ons voor U een wagen of bus disponibel 8 BI II llllllllllllllllll ft i Ons Kinderboekje. w Fin Mill c spo W. VAN DER WERFF In ’n Oogwenk is de Jeuk verdwenen! Off Bestellen en wegrydenl! 1 A MÉT g BonS Veemarkt - Sneek I I ?5E |lI.H E waren f 70 f 140 I van de Ge X een landbouwwerktuig. een meubelstuk. X X een zangvogel. X een gestreept viervoetig dier. Je e X een lichaamsdeel van een dier. X een klein vischje. X 1. 3. Gn OOM KEES. 2 Een orkaan in Arkansas (Amerika). Een bericht uit El Dorado in Arkan sas meldt, dat tengevolge van de wolk breuken der laatste dagen een gebied van 75 K.M.’ overstroomd is. Verschei den steden en dorpen worden door de watermassa bedreigd. De schade aan den landbouw toegebracht is reusachtig groot. De verliezen der olie-industrie worden op vele millioenen geraamd. In een kamp, ingericht voor de vluch telingen uit het overstroomingsgebied bevinden zich reeds meer dan 2500 menschen. Brand te Bergen in Noorwegen. Omtrent de geweldige brand te Ber gen wordt nader gemeld, dat deze nog niet geheel is gebluscht. Een verdere uitbreiding van het vuur is weliswaar niet te vreezen, doch in de eerste dagen zal van volkomen blussching wel geen sprake zijn, daar de brandende kolen, olie- en teeropslagplaatsen natuurlijk moeten uitbranden. Behalve 45 étagewoningen zijn vele opslagplaatsen en zakenhuizen in vlam men opgegaan. Verkeersongevallen in Groot-Brittannië. Negentien dooden per dag. Blijkens een dezer dagen gepubliceer de statistiek zijn er in 1929 In Groot- Brittan|nië bij verkeersongevallen! 6696 personen gedood of 558 meer dan het jaar tevoren en 19 per dag. Het aantal gewonden was 170.917 of 6000 meer. In de laatste tien jaar hebben meet dan 30.000 menschen hun leven verloren bij verkeersongevallen. Van de 6696 personen die gedood wer den waren er naar aangenomen kan wor den 3523 voetgangers. De Scilly-ellanden blijken de veilig ste plaats In Groot-Brittannië te zijn. Et waren daar n.l. in het geheel geen doo den of gewonden. Londen (zonder de City) stond bo venaan; het had 1362 dooden en 55.503 gewonden, de City 21 dooden en 818 gewonden. Groote vulkanische uitbarsting op Java. Uit de flank van den vulkaan Telemojo (Kedoe, Semarangsche) is den zware modderstroom te voorschijn gekomen, die de berghelling Is afgedaald en het Inheemsche dorpje Likasan in Midden- Java geheel met den grond heeft gelijk gemaakt. 45 inwoners werden gedood. Slechts een vijftal slaagde er in aan den verschrikkelijken stroom te ontko men. De weg nabij het naburige Salatiga is over een afstand van zeven mijlen geheel vernield. Vele bruggen op dit traject zijn Winkelhuis in brand. Oorzaak onbekend?? Zondagavond brak een felle brand uit in een winkelhuis op den Boulevard te Breskens. Door den tamelijk sterken wind was het gevaar groot, dat de be lendende gebouwen eveneens in vlammen zouden opgaan, waarom deze in allerijl werden ontruimd. Een begin van brand in het westelijke aangrenzende huis kon met eenige mi- nimaxen worden bestreden. Doordat de wind ging liggen en door het flinke op treden van de motorbrandspuit der N.V. van Melle’s Confectionary Works kon de brand tot het winkelhuis beperkt blij ven. Dit brandde echter geheel uit. De motorbrandspuit van Oostburg die nog ter assistentie kwam, behoefde geen dienst te doen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De eigenaar van den winkel, de heer P. van Meenen, is des avonds door de politie meegenomen om te worden ondervraagd. Hedenmorgen was hij nog niet vrijgelaten. h 0 bezweken. Op het oogenblik dat dit ge seind wordt, zijn reddingsbrigades met den grootsten spoed naar de plaats van de ramp onderweg. De Telemojo is een der vier vulkanen zich verheffende op de grens lusschen Semarang en Solo eenerzijds, Kedoe en Djokja anderzijds, waai van slechts één, doch dan ook bijna voortdurend werk zaam is. De drie andere zijn de Oengaran, de Merbadoe en als belangrijkste de Mera pi. De Telemojo is, wij zeiden het reeds, een vulkaan-ruïne, waaronder wij heb ben te verstaan een zeer gehavenden en bijna onherkenbaar geworden vulkaan, waarvan de groote ringwal in den loop des tijds bijna altijd sterk door de erosie is aangetast en ook niet zelden door jon gere eruptie-producten in dit geval dus van den Merbadoe gedeeltelijk bedekt is geworden. U kunt ’t misschien moeilijk gelooven: Toch krijgt U een heele flesch bessen sap, fijn van smaak, zwaar gehalte, ’t kan zeker half om half, voor... f0.27>/2. Zoolang de voorraad strekt BRANDSMA’s WINKELS. 3. X f200 f - f 50 J nat Bo] vin ver V3é lijk uit ing BRIEFWISSELING. Tjerk v. d. W. te Pingjum. Je brief heb ik te laat gekregen om hem nog de vprige keer te kunnen beantwoorden. Hebben jullie ook de zomertijd? Zeg, nou ben ik er een beetje met an. Je schrijft vele groeten van uw nichtje Tj.... ik meende altijd dat je een neefje was, hoe zit dat nou? Dag hoor. Gerrit K. te Baburen. Zoo zoo, ook al geen liefhebber van de groote schoon maak. Zal je moeder ook blij geweest 1 1: I B ders ter bene Mei renr den. Bols vot I o o Sommige mannen dragen een 7, 1, 2, 9, 4. Ieder vertrek heeft een 4, 5, 8, 3. 10, 9, 2, 1, 6 is een landbouwproduct. een 4, 5, 6 is een boom. 6, 2, 1, 9, 4, 5, 6 is een stadje in N.- Holland. Ladderraadsel. een waterplas. P.G kei kle Adi Mo, Zuiver Rundvet in emmers, met emmei 30 pond, verlaagde prijs f9.35. BRANDSMA’s WINKELS. Treinramp Ia Rostand. Naar uit Moskou gemeld wordt, fe gisteren bij Petrosawodsk een D-trein met een goederentrein in botsing geko men. Een 25-ial wagens en de locomotief werden zwaar beschadigd. Volgens officieele berichten werden er twee personen gedood, terwijl er 18 ge wond werdoa, De Rijn wast ook. Het water van den( Rijn stijgt met groote snelheid. In (de nabijheid vian Sankt Goar is het water reeds buiten de oevers getreden en heeft een deel der omgeving overstroomd. Een groot aantal kelders en laaggele gen perceelen moesten ontruimd worden, aangezien het water er binnen is gedron gen. Ernstig auto-ongcltik. Zaterdagavond reed op den Geldrop- schenweg onder de gemeente Eindhoven een personenauto, toebshoorende en be stuurd door baron H. van Hovell tot Westerflier te Eindhoven, in de richting Geldrop. Van de tegenovergestelde richting kwam een fietser aanrijden. De auto reed rechts van den weg, terwijl de wiel rijder midden op den weg fietste. De autobestuurder gaf signalen, doch de fietser bemerkte dit blijkbaar niet en bleef den middenweg houden. Toen de auto was genaderd, week de fietser plotseling in de richting van de auto. Hij kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto terecht. In deerniswekkender! toestand werd hij opgenomen en is kort daarna overle den. Hij had een schedelbreuk gekregen en een diepe wonde in de linkerborst. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. In zijn zak waren papieren gevonden, welke geadresseerd waren aan W. Rooy- akkers in Den Haag. een groot roofdier. De woorden bestaan allen uit 5 let ters en de middelste letters vormen van boven naar beneden gelezen den naam van een plaats in de nabijheid van Den Haag Denk er dus om, nietwaar, de oplos singen voor 1 Juni. Nogmaals veel groeten, OOM KEES. f' 28 f 12 f 40fioo f 12 1 24 f - f - ll zijn zeg, 3 keer zoo’n natte kikker thuis. Jullie schijnen daar met elkaar echte wa terrotten te zijn. Veel groeten. Aafke Tj. te Nijland. Dat gaat met alle leeren zoo hè. Het valt gewoonlijk niet mee, maar je weet toch nooit op welke manier je het nog eens gebruiken kan. Hier volgt de vertaling van je Fran- sche zin; „de vrouw geeft haar beurs aan de soldaat”. Elisabeth Tj. te Nijland. Dus jij hebt ook een beetje medelijden met oom, hè. Ndu ik ben voor deze keer best tevreden hoor. Wanneer moeder de damhoutjes koopt zullen jullie het wel gauw kunnen leeren. Johanna Tj. te Nijland. Ik was al bang dat je me heelemaal vergeten had. Zoo heb je al zin aan de zomerjurken? Zal in deze maand nog wel niet veel van ko men, Bauke de B. te Nijland. Ben jij de post voor de Nijlander briefjes? Voor zichtig met dat fietsen, het is tegenwoor dig altijd een beetje gevaarlijk op den weg met dat drukke autoverkeer. Gesina de B. te Nijland. Nee zeg, nu moet je in de oudere club, het moet ook niet al te gemakkelijk gaan hè. Jij vindt de zomer dus ook wat fijn; alle bekenden in Nijland veel groeten. Dora W. te Gouda. Wat jammer zeg dat broer me niet vinden kon. Je moet een volgende keer zelf maar eens zoe ken. Wat de bloemen betreft de lupinen hebben alle flink knop, eveneens al de rozen en de heesters bloeien zoo mooi. Oom ziet van uit zijn werkkamer in de tuin, wel gezellig hè, dag Door. Anna B. te Burgwerd. Wel prettig hè, dat je op school verhoogd bent. We zullen met de kleurplaatjes maar wach ten tot het najaar, wanneer de avonden weer wat langer worden, daag. Eppie B. te Sneek. Zeg rij je zelf f 385 J- n f 80 f II f 38 „f 22 De schatgravers te Zaandam. Men is deze week maar weer met frisschen moed naar de verborgen schatten begonnen te graven en wel op twee plaatsen te gelijk. Op de oude begraafplaats wordt het onderzoek voortgezet vlak naast de kuil waar men de vorige week tot 11 M. diepte is gekomen en ondanks de sterke aanwijzingen niets is gevonden. De tweede plek, waar nu gegraven wordt, ligt op het voormalige terrein van de Firma Ros, of eigenlijk is het de Ge dempte sloot, die dit terrein van het oude kerkhof scheidde. Gemoedelijke krokodillen. Aan het „Nieuws van den Dag” voor Nederl.-dndië schrijft men: „Aan alles kan men merken, dat wij te Priok ool|een beetje mee genieten van den milden regenval. Doordat de trage loop van de rivier, die naar Batavia stroomt, een weinig versnelt, komen allerlei voorwerpen, zoo- als boomtakken, stukken hout e. a. in de kom drijven, echter ook de krokodillen welke meestal in den mond van de kali verblijf houden. Zoo zagen wij een kanjer van naar schatting 6 7 M. lengte, die kalm langs de, óp de boeien gemeerde Ischepen, zwom. De visscherlui in hun majangprau- wen, welke druk aan het visschen wa ren, s henen niet bang te zijn: zij zwom men en doken om de visch in hun net ten te jagen, vlak naast en bij dat groote monster. Een oude visschermam deelde ons me de, dat de krokodil in kwestie hun nooit eenig kwaad deed, omdat, zoo vertelde hij verder, geen enkele visscherman den krokodil eenig kwaad deed. Haaien worden niet veel meer gezien, hetgeen nog niet zeggen wil, dat zij er niet zijn. Tot vóór eenige jaren zwom men zij in troepen de pieren binnen, ook wachtende op een buit, die uit de rivier kwam. Door het drukke scheepvaartver keer schijnen zij langzamerhand geheel te verdwijnen, zoodat als er nog eens een Zondagvisscher met zijn prauw omslaat, hij niet direct door zoo’n waterbewoner opgepeuzeld zal worden.” Dat thans bier gegraven wordt, is niet op aanwijzing van Frau Sylvia, maar van een derde, die uit belangstelling of misschien meer nog nieuwsgierigheid Zondagmorgen aan het terrein van de zoo langzamerhand vermaard geworden Zaandamsche schatgraver!) een bezoek heeft gebracht. De geschiedenis is deze. Op een landgoed in Gelderland van den heer Blaupot ten Cate is een Duit sche ingenieur bezig te zoeken naar een mineraalwater-bron, die daarvoor allerlei instrumenten gebruikt. Met deze instrumenten gewapend zijn de heer Blaupot ten Cate en zijn inge nieur Zondagmorgen naar Zaandam ge komen. Volgens de bevindingen van dezen ingenieur loopen er wel degelijk onder- aardsche gangen, die op zes meter diepte liggen, terwijl ook de mogelijk heid werd aangenomen, dat er goud ver borgen zou zijn. Op de plaatsen, waar de aanwijzingen volgens de wetenschappelijke werktui gen hier komt dan geen helderziend heid bij te pas het sterkst zijn, heeft men paaltjes geslagen en zal nu worden gegraven. Ook Frau Sylvia was op het terrein, toen deze ingenieur zijn onderzoekingen deed. Het scheen echter wel, dat de man van de wetenschap niet veel respect heeft voor de helderziende eigenschap pen der Duitsche dame. Wat in rook vervliegt. In Nederland vervliegt heel wat geld in rook; hóeveèl, beseft men eerst dui delijk, als men de cijfers ziet, die het maandschrift van het Cenraal Bureau voor de Statistiek publiceert over het verbruik van sigaren, sigaretten en ta bak in 1929. De totale kleinhandelsprijs van siga ren, sigaretten en tabak nam toe van ruim f 142 millioen in 1923 tot bijna f 173 millioen in 1929. Wat het totaal verbruik betreft, kan worden opge merkt, dat het sigarenverbruik sinds 1925 van jaar tot jaar toeneemt, terwijl het tabaksverbruik sinds 1926 afneemt. In 1929 gingen niet minder dan 1.346.089.000 sigaren, vertegenwoordi gende een waarde van f 92.703.70, in rook op. 2.179.577.000 sigaretten deel den hetzelfde lot, waarvan de waarde bedroeg f53.651.098. Pijpjes worden in de laatste jaren minder gerookt dan vroeger. Niettemin vormen 1.299.000 K.G. tabak, tot een waarde van f26.670.707 nog een respectabele hoe veelheid. De cijfers geven ook te con- stateeren, welke kwaliteit het meest ge rookt wordt. Het bleek, dat sigaren van 6, 8 en 10 cent per stuk het meest ge wild zijn. In 1929 werden 286.119.000 sigaren van 6 ct. verbruikt; 265.484.000 van 8 ct.; 352.888.000 van 10 ct., die van 5 ct. worden minder gevraagd: Ernstig auto-ongeluk. Zondagmorgen vertrok een antiquair, wonende aan het Rokin.te Amsterdam, vergezeld van zijn vrouw en een familie lid, een Duitsche dame, in zijn gesloten auto uit Amsterdaip, teneinde het Duit sche familielid naar haar woonplaats Essen te brengen. De wagen werd be stuurd door den chauffeur van den an tiquair. Omstreeks half elf, een eind voorbij Ede bij de boerderij-uitspanning „Het Planken Wambuis” aan den Am- sterdamschen weg slipte de auto, die met 80 K.M. vaart reed, kwafh tegen een boom, daarna tegen een tweeden boom, en sloeg om. De 53-jarige echt- genoote van den antiquair werd zwaar verwond uit den wagen gedragen; zij had een schedelbreuk bekomen en over leed na enkele oogenblikken. De Duit sche dame had lichte hoofdwonden, de antiquair en de chauffeur hadden geen letsel. Dr. Hoofdman uit Alblasserdam, die in zijn auto passeerde, verbond de Duit sche dame, die per auto, evenals het stoffelijk overschot van de overleden dame naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem is vervoerd. De zwaar bescha digde auto werd naar een garage te Ede gesleept. Het parket en de rechter-commissaris uit Arnhem stelden ter plaatse een on derzoek in. j f Beste neefjes en nichtjes. Mijn aansporing van de vorige week heeft toch eenig succes gehad, ’t lijkt nu ten minste weer wat op een briefwisse ling. Ik geef hu deze keer weer nieuwe raadsels op. De oplossingen moeten vóór 1 Juni in ons bezit zijn. Wie dus mee wil doen, moet niet uitstellen want van uit stellen komt afstellen. Hebben zich al veel van jullie aange geven voor de kinderoptocht en komen jullie met wat leuks. Je moet eens goed letten op verschillende reclameplaten bij de winkeliers, daar staan somtijds heel aardige ideeën op, bijv, de verschillende reclame voor poetsartikelen, voor vul pennen, inkt, radio, gramafoon, ja te veel om op te noemen. Bij aandachtige beschouwing van dergelijke reclame (143.025.000) evenals die van 12 cm (52.130.000). Er zijn echter nog meer liefhebbers van „dure sigaren met een bandje”, dan men zoo oppervlakkig wel zou denken Er werden nog 5.985.000 sigaren van 16—25 cent gerookt, terwijl er nog 15000 van f2—f5 in rook vervlogen. Van de sigaretten werden die van \y. cent per stuk het meest gerooid (975.068.000) daarna die van 1% cent (831.719.000) en die van 2 ct. (700.565.000). Merkwaardig is, dat dé sigaretten van 1 cent veel minder ge wild schijnen, dan die van iy4 cent; van 1 ct. werden er 144.919.000 gerookt' van iy2 ct. meer: 273.645.000 n.l.; si garetten van 20 ct. bestaan ook; er wei- den in 1929 12.000 van verrookt. Uit de cijfers blijkt nog, dat het publiek sedert 1923 goedkooper is gaan rooken. Er werden in 1929 meer sigaren van 6 ct en minder van 8 en 10 ct. gerookt dan in 1923; sigaretten van 2^ en 3 ct, werden in 1929 veel minder gerookt dan in 1929; die van 1 ct. ook. Uit één en ander mag men de con clusie trekken, dat een prijsverlaging heeft plaats gehad in de sigaretten van de middelkwaliteit. Zij, die vroeger goedkooper rookten, zagen daarvan af, omdat de kwaliteit, die zij steeds ge bruikten, goedkooper was geworden, Dinsdag 20 Mei 1930. Aan de Veemarkt alhier heden aangevoerd 219 M. en K. Koeien f 180 tot f395 20 Vette koeien Stieren 14 Vette kalveren 27ONuchtererikalverenf 6 320 Schapen 1581 Lammeren 303 Varkens 280 Biggen 26 Paarden 9 Bokken en Geiten f f 6 Pinken Totaal 3048 stuks. Vette koeien hooger. Graskalveren prijshoudend. Vette kalveren goed. Nuchteren kalveren goed. Varkens en zouters hooger. Biggen goed. Wolvee prijshoudend. Gehxuiksvee behoorlijk. Koeien p. x/2 K.G. 47—52ct. Pinken 50—60 ct, Vette Varkens 29—35 ct. Zouters 32—34‘ct. komt men allicht op een nieuwe gedachte en dat is iets wat jullie zelf ook het liefst hebt, weer eens wat nieuws niet waar? Ik zie dit wel aankomen de moe- kes krijgen weer een drukke tlid met al die costuumpjes. Hier volgen de oplossingen raadsels groep 6 tot 8 jaar. 1. Een vuurtoren. 2. Wang, tang, gang, lang. 3. Soes, soest. We kunnen in deze afdeeling geen prijs toekennen, er was niet één die juist had opgelost. Volgende keer beter, nietwaar. Oplossing in de grootere afdeeling: 1. Bloem. 2. Hamburg, gram, ham, brug, guur, rug. 3. S, Epe, April, Spreeuw, Breda, Put, W. De prijs is gewonnen door Akke Op- pedijk, Gaastmeer. Nieuwe raadsels voor groep 6 tot 8 jaar. Ik ben kinderspeelgoed, maar keer je mij eens om, dan wordt ik een meisjesnaam. 2. Welke bloem wordt een ster, als men haar onthoofd? Ik ben een heel klein koninkje, Woon in geen paleis, Als je buiten heel goed kijkt, Zie je mij wel-reis. Nieuwe raadsels voor groep 9 tot 12 jaar. 1. Ik ben een dorp in de provincie Utredht, imaar dat ook in Gebderland voorkomt Neemt men mij mijn staart af dan word ik iets dat door den schoen maker gebruikt wordt, neemt men mij nu opnieuw mijn staart af, dan word ik een maat (welke?). 2. Mijn geheel wondt met 10 letters geschreven en noemt een plaats in Zee land. al op de fiets, of zit je bij Vader achter op de bagagedrager? Je zult nu met tel mooie weer zekér wel vaker in B. komen. Hebben jullie ook een tuin bij het nieu we huis? Veel groeten. AU Y. te Witmarsum. Zeker door de een of andere 'oorzaak je brief niet in mijn bezit gekomen. Gelukkig maar, dat je prijs niet is zoek geraakt Natuurlijk zeg, nu meedoen met de grootere club. Zijn de bloembollen bij jullie al afge bloeid? Dag hoor. Boukje’ E. te Bolsward. Moet het wa ter zeker ook een beetje warmer worden is ’t niet. Je moet zeker eerst nog droog zwemmen. Zeg ktrn je wel met 3 ballen tegelijk? Willem E. te Bolsward. Ook al een karretje gemaakt van een paar oude wie len misschien? Voorzichtig maar bij tel water hoor. Leuk zeg, dat het boek zoo mooi was. Rierper E. te Bolsward. Wat nou vent ben je ziek geweest? Willem vertelt me zoo iets, nu zeker al weer beter hè. Hel is nu te mooie tijd om ziek te wezen. Akke O. te Gaastmeer. Zeg woon jul lie in het dorp of buiten? In welke klas op school zit je? Heb je wel eens een 11] voor schrijven gehad? Tot de volgende keer hoor. Douwe van T. te Utrecht. Dat is tel em juist, vent. Hoe kalmer je schrijft M beter. Deze*keer bijv, was het heel goed. Wat een drukte daar bij jullie met die verhuizing, dat is dus nu weer achter den rug en zal zoo langzamerhand de boe wel weer op zijn plak komen. Heb je flink meegeholpen? Daag. Aan alle neefjes en nichtjes in Bols ward en andere plaatsen nog heel veel hartelijke groeten, I 1 I Ji I ESc 15 I zoi coeo voor' .EEN DOOSj kBONOONsJ FABRIKANT, VANSL0OTENI HARLINGEN VOl Tl niei v Bi tuo I aai i Ik, die niet alles wil slikken, wil S beslist geen andere PEPERMUNT S dan DE BESTEi I Misschien komt het U overdreven voor, tóch is het waar, dat ge de ondrage- lijke jeuk, die door huidaandoeningen veroorzaakt wordt, direct kunt bedaren. De eerste druppels D.D.D. een be roemd geneeskrachtig middel tegen huidaandoeningen brengen dadelijk verlichting. D.D.D. dringt diep in de poriën der huid en doodt daar de ziekte kiemen. D.D.D. is geen vettige zalf, maar een heldere vloeistof. Het wordt met sMcces aangewend tegen' ekzeem, uit slag, brand en andere aandoeningen der huid. Koop nog heden een flacon van f 0.75 en f 2.50 bij Uw Apoth. en Drogiit D.D.D. ondersteunt de heilzame werking: der D.D.D.-Vloel- Z B E P stof en houdt de huid gezond, f 1.— per stuk. B 3 i: 1 I f i THA/.J Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 I Wïv I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2