[1 iA OokqlJJ JELLEKia’S KALUERDRARK De Bolswardsche Courant en Westergoo Bericht Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. BLOEI. No. 43 en 31 De Uitgever. openbaring en uitbreking komen. Wij 12 C. Harkema, H. Volbeda al. G. Brunia, O. de Boer en De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. nen en genieten, omdat het hun bloei tijd is. Driewerf gelukkig, die in den bloei tijd, de komende dag des oogstes niet uit het oog verliezen, om ter zijner tijd de vrucht in te zamelen, en een plaats te krijgen in de eeuwige voorraadschuren. Dan is niet tevergeefs geleefd. Bekroning. Op de Hemelvaartsdag te Sneek ge houden pluimveetentoonstelling behaal de de heer A. Zuidema, alhier, met een inzending Friesche geelwitpelhoenders 2 eerste en 3 eereprijzen. St. Vincentiusvereen., lid van den Hoo- gen Raad dezer instelling, begiftigd met het eerekruis Pro ecclesia en Ridder in de orde van Oranje Nassau. De R.-K. Middenstandskrant wijdde zeer waardeerende woorden aan den overledene. SPANNUM, 2 Juni. Op hetgehouden concours te Augustinusga behaalde het Chr. Fanfarecorps „Oranje” alhier, in de eerste afdeeling een eersten prijs. MET BON' Staking te Gent. De metaalbewerkers van Gent en om streken hebben sedert vanmorgen het werk gestaakt daar de werkgevers den duurtebijslag hebben ingetrokken. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 4500. Er deden zich geen incidenten voor. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Bloeitijd, heerlijke tijd; veel belovende tijd; zonnige tijd, vooral voor het be wuste leven. Maar ook de tijd van ge- weldigq' beteekenis voor de toekomst, voor den enkeling en voor de gemeen schap tevens, omdat niemand zijn eigen meester is en er een solidariteit bestaat met verantwoordelijkheid voor de ande ren. Gelukkig allen, die de vreugd en den overvloed van het jeugdleven leeren ken- Schaken. In de voorwedstrijden om het kampi oenschap van Friesland, gelukte het on zen stadgenoot de heer P. Oord Jr., te winnen van Dr. Wiegman te Sneek, iets wat zeer zeker, gezien de kennis van Dr. Wiegman op dit terrein, een schitte rende prestatie genoemd mag worden. Gevaarlijke positie. Uit Indië wordt gemeld: Toen de ééndaagsche van Weltevre den onlangs op een Zaterdagmiddag om over vijven van Solo naar Madioen op weg naar Soerabaja voortsnelde, werden de reizigers op een gegeven oogenblik in de nabijheid van de spoorbrug bij Barat, lopgeschflkt door heft geweldig remmen van den trein. De reizigers za gen een man die met één been op een der dwarsliggers stond, terwijl hij met de handen tegen den zijkant van de breug leunde. Het was een inderdaad hachelijke positie, want diep onder hem bruiste een snelvlietend bergriviertje. Een oogenblik later kon men zien hoe twee treinbedienden op de treeplank van een der wagens staande, den man met zeer veel moeite wisten te bereiken, en hem naar binnen halen. Het geval kostte den trein oponthoud, maar de verloren tijd werd ingehaald, en weldra werd Madioen bereikt. Daar bleek, dat de machinist nog even voor dat de brug bereikt was, een man op de loopplank, welke zich tusschen de rails bevindt, zag opduiken, toen het te laat was om tijdig te remmen. De man merkte eerst door het gillen van de locomotief, dat hij in gevaar was. Hij had nog net den tijd om op de smalle brug zoo uit te wijken, dat de trein kon voorbij snellen, zonder hem te overrijden en zonder dat hij in de kali stortte. Hij was zegt het „Bat. Nwbl.” Inderdaad ternauwernood aan den dood ontsnapt Telegram I Voor engros: Het Witte Kruis, Joure Zwaar weer. Een Wolff-bericht meldt, dat het in den nacht van Zaterdag op Zondag op verschillende plaatsen in Oostenrijk zwaar geonweerd heeft. In de buurt van Attersee, tusschen Steinbach en Wey- regg, veroorzaakte een wolkbreuk een aardverschuiving. In het Beneden-Inn- dal brachten stortregens groote schade aaq. Van duikboot tot poolvaartuig. Reuter meldt uit Washington, dat Sir Hubert Wilkins, die onlangs toestemming heeft gevraagd om de afgedankte duik boot „P. 12” der Amerikaansche oorlogs- marine te mogen verbouwen tot onder- zeesch vaartuig voor het boren door het ijs in de Poolstreken ten antwoord ge kregen heeft, dat het verzoek zal worden ingewilligd indien het door bemiddeling van den Shipping Board wordt gedaan. Wegens de Feestdajgen I zal het Dinsdagsnjummer van 3 JUNI a.s. NIET verschijnen. Verkeersongeluk. Donderdagavond is op den Zeeboule- vard te Zandvoort een auto-ongeluk ge beurd, doordat een motorrijder uit Vel- sen, toen hij wilde uitwijken voor een stilstaande auto, door een verkeerde manoeuvre te veel naar links aanhield, waardoor hij met een uit tegengestelde richting komende auto in botsing kwam. De motorrijder werd ernstig aan hoofd en beenen gewond en naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De duo-rijdster werd van het motor rijwiel geslingerd en eveneens ernstig gewond opgenomen. Zij had het onge luk bij haar val in aanraking te komen met het langs den weg staande prikkel draad. mist. De „Literno” werd zwaar bescha digd, doch had geen hulp noodig. Want gelijk het daar gaat, in de on bewuste schepping, temidden van den overvloed rondom ons, zoo gaat het ook met menig menschenleven. Wat zijn daar in de jeugdjaren veel belovende levens geweest, met sluime rende krachten en gaven, wachtend op leven, en bevestiging van het woord, in het oogenblik dat zij tot ontwaking en - openbaring en uitbreking komen. Wij zien die jonge, juichende kinderschaar, enkele liederen, waarna het woord was dagelijksch ons voorbij gaan om te wor den toegerust voor het wachtende leven en elk ouderpaar ziet in zijn kind iets veel belovends, iets, hetwelk hopen doet. Wij zien die breede reien jongelingen en jongedochters, de hoop der toekomst, met fonkelend oog en vluggen tred en lachend gelaat de wereld inblikken, vol moed en vol kracht en vol energie, met uitzichten, en verwachtingen, en per spectieven die veel doen denken. En het ruischt ,en het bruischt van alle kanten waar slechts dat jonge leven is, en de lucht is vervuld van hun schaterlach en alles te samen genomen is het profetie van een nieuwen dag, met nieuwe vin dingen, en verrassingen, en overvloed, maar. En hier komt een boodschap tot al wat bloeit, en rijpt en de l^vensvolte wacht. Ach, hoe velen hebben in hun bloeitijd teleurgesteld. Hoevelen bleven halverwe ge steken. Hoevelen waren verschrom peld en verdord voor den dag des oogs tes déér was. Omdat de bloesem geen Vruchtdragende kracht had, en omdat hetgeen gegeven was, aan lichaams- Óf Jbesteskraght n|ët beantwoorden ging aan de bestemming die het had. Zeker, daar zijn die het vermogen hier toe ontbrak. Reeds In de Jeugdjaren knaagde er een worm aan hun levens geluk. Naar het lichaam of naar den geest droegen zij de kiemen van den on dergang in zich om, en nog voor de middaghoogte was berefkt, gingen zij van hier. Niet zonder beteekenis te heb ben gehad, evenmin en nog veel min der dan die onvoldragen vrucht daar buiten in het natuurleven, maar dan toch zonder de levensvolheid te hebben uit geleefd. Zoo zijn er velen en het Is in de mees te gevallen wellicht buiten hen. Hij, die het leven riep en schiep, vergist Zich ook hier niet en zal de beteekenis daar van „na dezen” doen verstaan. Maar daar is nog zooveel anders. Daai is zooveel jong leven, dat wel vrucht zou kunnen dragen, maar verwaarloosd, of verwoest wordt, door eigen schuld, oi eigen dwaasheid, of eigen roekeloosheid. Omdat- de jeugd niet nauwkeurig werd bewaakt en geleid, en gewaarschuwd, en verzorgd, en toegerust, kortom, omdat in den bloeitijd te weinig gerekend werd met den dag des oogstes. In de nieuwe sluis te IJmuiden. Een der nieuwe motorvrachtschepen met passagiersaccomandatie van de stoomvaartmaatschappij „Nederland”, de „Poelau Tello” is Zondagmorgen te gen 12 uur bij het binnenkomen in de middensluis te IJmuiden met zijn stuur- boordboeg op de keien gestooten, waar na het achterschip tegen de Noorder- remming van deze sluis liep. De bak- boordboeg van de „Poelau Tello” is hierbij over drie platen en spanten eenigszins ingedeukt; ook in den stuur- boordboek ontstond een deuk. De sluis liep eveneens schade op; gecanteerd is, dat twee wrijfhouten gebroken zijn en een langsgording is gescheurd. De „Poelau Tello”, die in sneldienst vaart, moet Zaterdag a.s. naar Neder- landsch-Indië vertrekken. Het schip, dat van Bremen kwam, is op eigen kracht naar Amsterdam opgevaren, waar de averij zal worden hersteld. Het herstel- werk zal niet meer dan een dag in be slag nemen en het vertrek zal geen ver traging ondervinden. OOSTEREND. Dezer dagen óver kwam de zoon van den heer P. Noord- man, veehouder alhier, een zeer ernstig ongeval. Bezig zijnde met het Inspannen van een tweetal paarden, sloeg plotseling één dezer dieren achteruit, met het noodlot tig gevolg, dat de zoon van den heer N. tegen het hoofd geraakt werd, vlak boven het oog. Hevig bloedend werd hij opgenomen. In allerijl ontboden geneeskundige hulp oordeelde onmiddellijke opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Een botsing in het Kanaal. Het Zweedsche stoomschip „Inger”, dat van Swansea op weg was naar huis, is tengevolge van een botsing met het Italiaansche tankschip „Literno” voor de kust van Beachy Head gezonken. Drie leden der bemanning van de „In ger” werden gered. Men vreest dat vijf tien menschenlevens zijn verloren ge gaan. De botsing had plaats bij dikken KIMSWERD. Aan de alhier gehou den ledenkaatspartij namen 15 parturen deeL De prijzen, bestaande uit luxe voor werpen, werden als volgt gewonnen: 1ste prijs: I. v. d. Meer, C. Helfrich en D. van den Berg. 2de prijs: C en J. v. d. Schel. 3de prijs: R. Volbeda. 4de prijs: D. F. de Vries, J. Weidema en J. Postma. gaat daar veel verdorren en verloren, zonder ooit eenige vrucht te geven. Het heeft gebloeid, en medgepronkt, maar het had in zich geen vruchtdragend ver mogen, geen kracht om zich te ontwik kelen en daardoor straks geschjjkt te worden voor den dag des oogstes. Het verschrompelde, en het verdorde, en het verbleekte, en het viel af, om te worden vertreden en te verdwijnen. ’t Heeft wel zijne beteekenis gehad; het heeft ijj zijn kortstondig leven wel licht oneindig meer beteekenis gehad, dan wij, kortzichtige menschen begrijpen en weten, maar oogensch’jnlijk heeft het niet aan zijne bestemming beantwoord omdat het niet bevrucht was, of allerlei .factoren en invloeden werkten om het kiemend leven te verstikken en in de ge boorte te doen sterven. Zonder, naar wij althhns meenen, iets goeds te hebben gedaan, en met eenige vrucht, gedurende het kortstondig bestaan, iets te beteeke- nen. En nu is hef ongetwijfeld wéér, dat in de onbewuste schepping alles wat bloeide geen plaats kon vinden, omdat dan de overvloed te groot zou zijn, en pok de kracht ontbreken zou om voort te brengen en tot volmaking te voeren, wat in den aanvang hoopvol stemde, ter wijl de afval van de looze vrucht tevens ruimte geeft aan wat vruchtdragend is, maar niet te min gaat er ook van het vallend blad, en de verdorde bloem, en de verstorven bloesem een prediking uit, die ons iets te zeggen heeft, en van nut kan zijn. Blauwe Week-actie. Maandagavond werd de Blauwe Week- actie ingezet met een openlucht-samen- komst op het Hengstepad. De zangvereep. „De Blauwe Vaan” opende de bijeenkomst met eenige lie deren die zeer aardig werden gezongen. Vervolgens sprak Ds. Vink enkele op wekkende woorden. Het is noodig dat we blijven strijden, aldus spreker. Ook in de tegenwoordige tijd met zijn verfijnd alco holgebruik. dn Ihet bijzonder staat de jeugd aan groote gevaren bloot. Willen we ooit een drankvrije samenleving op bouwen, dan moeten we de Jeugd op voeden in onthouding, daarvoor te strij den moet zijn ons ideaal. Hierna sprak de heer Bouma van Warx ga. Deze spreker trok een vergelijking tusschen de wereldoorlog en de drank ellende. Met groot feitenmateriaal lichtte spreker deze vergelijking toe. Na deze rede zong het koor wederom t Een oud-Bolswarder, de heer Th. van der Klei te Alkmaar is vrij plotse ling -gestorven. De R.-K. Bond van Hor- logers en goudsmeden verliest in hem den Bondsvoorzitter., Het bondsblad Syl vester” haar leider en redacteur. Bovendien was de heer Van der Klei president van de Bijzondere Raad van de den aanvang der tijden gesproken, dat koude en hitte, zomer en winter, dag en nacht niet zouden ophouden. Geweldig, wat belooft de natuur veel. Te midden van de drukkende zorgen, die velen het hoofd doen vermoeien en de nachtrust rooven en de vraag op de lippen legt: Wat zullen wij eten, en wat zullen wij drinken en waarmede zul len wij ons kleeden en hoe zullen wij blijven die wij zijn? omringen ons de ontelbare getuigen, dat de voorraadschu ren weer gevuld zullen worden, en straks de nieuwe oogst weer déér zal zijn. Want wat groeit, dat bloeit en wat bloeit heeft in zich de belofte van dertig-, of zestig -of honderdvoudige vrucht. Inzonderheid lijkt ons ditmaal de ko mende oogst overweldigend. Wat een bloesem aan twijg en tak! *t Leek wel alsof onze boomgaarden één groot bruidsbouquet vormden en die het voor recht had de streken te zien waar de hoven vol vruchtboomen staan, die moest getroffen worden door dien overvloed van uitbrekend leven. Was de lucht nier allerwege vervuld met de balsumgeuren van het lachende groen? Stonden en staan wij niet onwillekeu rig stil bij het schouwen van die kleu renpracht, waarbij zelfs de rijkste vorst in al zijne heerlijkheid niet halen kon en -blijft het niet een eeuwig wonder, hoe uit die zwarte aarde, elk gewas naar zijn aard en wezen zich ontwikkelt, om dan die schakeeringen van geuren en kleuren voort te brengen, die wij niet begrijpen, slechts enkel bewonderen kunnen, en de almacht verkonden van de hand die dat alles schiep, en bewaarde, en in zijn rijken overvloed van bloei ook meteen een toekomst gaf. Zie zelfs naar ruwe straten, wanneer althans daar nog plaats was voor het vruchtdragend hout en het schaduwrijk boomgewas en uw oog wordt geboeid door die ontelbare zaad jes waarmede de bodem bezaaid is, en die bij elk windzuchtje worden uitge strooid als lovertjes op het’ bruidspaar, hetwelk hoogtij viert. Ach, waarom zien wij daar vaak zoo weinig van, en is ons oog zoo gesloten voor de schoonheid en pracht en rijkdom en weelde waarmede wij omringd zijn, en die niet alleen veel hééft, maar ook veel gééft, als wij maar meer vatbaar zijn om te genieten en té ontvangen en de rijke vertroostingen te aanvaarden die ook in bloem en blad irf geur en kleur tot ons komen. Het is alles zoo mooi, en zoo ongerept en zoo maag- delijk rein en zoo volmaakt. Heel anders als ons knutselwerk menigmaal, hoeeel het dan ook lijken mag en wat eene ver- tooning dat alles soms heeft, en hoe ons hart daaraan hangt Toch kan het zijn, dat te midden van dien overvloed van het lenteleven, het een oogenblik stil in ons wordt Gewel dig, wat was er een bloei, maar wat Vischchib „Ons Genoegen”. Dat de verwachtingen hoog waren ge spannen voor de vischwedstrijd, hoe kon het ook anders, mooie prijzen, uitgezocht weer en een vroolijke stemming. Precies 2 uur vertrokken we naar de Sneekervaart. Half vijf gaf de voorzitter het sein tot visschen. Na 4 uur te hebben gevischt was het resultaat niet erg be moedigend, zoodat besloten werd nog maals een uur te visschen. De prijzen werden als volgt gewon nen: 1ste prijs R. Nieuwenhuis, zilv. hor loge, wisselmedaille, sluithengel, bene vens een gebakstukje voor de eerst ge vangen baars. 2de prijs J. Adema, 2 zilveren vleesch- vorkjes in étui. 3de prijs R. van der Schaaf Sr., gang- spiegel, plus gebakstukje voor de 2de gevangen baars. 4de prijs B. Bruggenkamp; 5de prijs N. Ebbendorf, 6de prijs W. de Wit, 7de prijs Tj. Groenewold. 8ste prijs R. van der Schaaf Jr. 9de prijs G. Tichelaar. 10de prijs H. Langenberg, 11de prijs Sj. Koopmans. Half twaalf meerde men wederom aan de Kade. NIJLAND. ’t Was j.l. Zaterdagavond in ons stille dorpje een drukte van be lang. Wat was er aan de hand? ’t Leek wel dat ergens brand was uitgebroken, want onze brandspuit werd uit zijn rus tig verblijf gehaald en gestationneerd op de breede plaats bij de herberg van mej. de wed. J. Oosterhout. Gelukkig maar, ’t was geen ernst, ’t was maar een oefening. De kinderen hebben er danig van genoten en menige huismoeder kreeg haar kroost natgespoten thuis. ’t Scheen echter dat deze demonstra tie ook aanstekelijk werkte op de oude ren, want nog né de oefening zag men jongere mannen en oudere (getrouwde) mannen stoeien en slootjespringen. ’t Gebeurde zelfs dat een lachende derde twee een duwtje meegaf, zoodat zij (die twee dan) genoeglijk in de op vaart rolden en kopje onder doken. Het staat te beduchten of de respectieve lijke moeder en vrouw werkelijk wel blij waren met hun „snoek’, tenminste aan de woorden te hooren, die er vielen, twijfelden we sterk. Het is de bloeitijd. Toen enkele weken geleden de lentezon het verstorven aard rijk wakker kuste, brak allerwege het leven uit, om weldra zich te ontplooien en zijn schoonheid te openbaren in al de weelde van de rijpende jeugd. Wij zijn er aan gewoon geraakt, en wij leven te midden van de ontelbare na tuurwonderen zonder vaak acht te ge ven op hetgeen zij ons willen zeggen, omdat ons oog er voor gesloten is, en wij de taal der redelooze schepping niet verstaan bij het gedruisch rondom ons en de levensvolte die ons menigmaal be nauwt, of het wilde wereldgejacht om een stuk brood, maar wat is het iets buitengewoons en bovenal, wat is het een rijke overvloed, profetie van nieuw aan den heer Kuipers van Ijlst, die in een vlotte Friesche causerie enkele indrukkerj die men zooal langs den weg opdoet, weergaf. Tot slot nog ehkele nummers door de zangveféeniging en de eerste dag der Blauwe Week behoorde weer tot het ver leden. Door enkele jongedames werden blau we bloempjes verkocht. Woensdagavond groote propaganda- optocht en Donderdagavond meeting in het Park. Kaatsen. Het partuur dat de afdeeling „Bols- ward” op den op Pinkstermaandag a.s. te houden Bondskaatspartij te Franeker zal vertegenwoordigen, bestaat uit de kaatsers C. de Waij, P. Oord en K. v. d. Heide. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 251^ Jaargang Woensdag 4 Juni 1930 waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 Aardbeving in Japan. Een hevige aardbeving heeft Zondag morgen in het district Kwanto plaats ge had. De bewoners van Jokohabma en Tokio ontvluchtten hunne woningen. Een groot aantal huizen werd verwoest, doch er zijn, voor zoover bekend, geen men schenlevens te betreuren. t I 1 6. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a ct. Buitenland 2^ ct. PABRIKANT vanslooten HARLINGEN JT-50- BONS 1 GOED VOOR LEEN OOOS i ^BONBONS/ *^it tijdena Uw arbeid zoo nu en dan een krachtige opwekking noodig hebben; S het beste middel is ongetwijfeld I I trrf. Ir Honderden kalveren sterven aan kalverziekte. Geef direct een lepel want dat middel is radicaal. DE VRIES. Leesgeld fr. p. P- Per half )aar 11 -50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1