s STANDS r H f Ontspanningsterrein Oud-Bolsward. een groote tentoonstelling hallen. Simmernachtsdream. Nog enkele te huur in een der Gegadigden wenden zich spoedig tot het secretariaat der Nebat Sneekerstr. 21. Bolswarder Oliekoeken en Gastvrijheid. Herinneringen. „N.E.B.A.T”-Loterij. I*/ L ,j J. HAARSMA Jr. St. Gedeelte van het Marktplein op Oud-Bolsward, Korte inhoud van het Openluchtspel Ine miene makker Euliekoeken bakker Ve Vrijd is ex 2i OF 1 WO wa; ken wa; den gen de wal kw; C zijn gev ter ten D sche zijd» geef zen vog; mek den de looz den maa en d het de s soor men: sche volk onde Dat denk W Ood: den, gesc voge daar Oost kind vlak1 om e bij e In rr were verli een pers' heim en h allen lijke kon Zijd den lang; span pen. Te om t ver 1 niet wijl len den een v een hoon der i doon schiji kenis tot oofdeelen bevoegd is en zich daar bij helaas nog al te vaak laat leiden door den prijs der bakproducten. De bakker uit den tegenwoordigen tijd kan zich het slavenleven van zijn collega’s uit vroeger dagen nauwelijks meer her inneren. De nachtarbeid werd in den loop der jaren afgeschaft; de arbeids tijd aan banden gelegd, zoodat de bak ker vrije tijd verkreeg en daarmede lust voor en gelegenheid tot het volgen van vakcursussen welke in onze provincie met vrucht gegeven worden door den Bakkerij-leeraar de heer Bakker, Amb tenaar van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. In de tachtiger jaren bestond daar voor geen gelegenheid; de bakker be gon zijn arbeid destijds zware han denarbeid in het holst van den nacht of in den vroegen morgen, werkte den geheelen dag door, tot hij ’s avonds oververmoeid zich ter ruste begaf, Geen wonder dus dat velen, indien ze daartoe de kans zagen, iets anders zochten om in hun onderhoud te voor zien. Verreweg de meesten verafschuw den hun bedrijf, deden hun werk uit sleur of met tegenzin en stemden vol mondig in met de verzuchting van wijlen Waling Dykstra, dat, „ien dy’t faer en moer formoarde en allerneiste bloed for bakker noch to goed wier”. De oprichters van Nederlandsche en Friesche Bakkersbond dachten er blijk baar anders over. Zij lieten geen mid del onbeproefd om den bakkers aan het verstand te brengen dat hun mooi vak bestudeering en de liefde van den ont wikkelden vakman volkomen waard was. Met vereende krachten trachtte men de ergste misstanden uit den weg te ruimen, wat vaak zeer moeilijk en met uiterste krachtsinspanning gepaard ging. De sterk toenemende arbeiders beweging hielp daarbij ’n handje mee; mannen als Mr. Troelstra, oud-minister Talma en Ds. Van der Heide stonden geregeld op de bres voor de belangen van de bakkersgezellen, wier leven schier ondragelijk was geworden. Dat de aandacht van meerderen bij dezen srijd viel op het bakkersvak, ligt voor de hand, en het laat zich verklaren dat iemand als wijlen J. C. van Marken, oprichter van de Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft, toen hij geregeld met de bakkers in aanraking kwam dezen in een met foto’s geïllustreerd boekje spe ciaal de pioniers in de bakkersvakbewe- girjg den eerenaam toekende van „Man nen van beteekenis uit een bedrijf van Beteekenis”. We hebben de Directie van genoemde fabriek nogmaals inzage gevraagd van bedoeld werkje en nu ik dat hier voor mij heb liggen met de vele foto’s ver spreid over de schrijftafel, is het mij of ik mij ineens bevind te midden van hen die indertijd in ’89 de eerste Bakkerij- Tentoonstelling te Bolsward mede geor ganiseerd hebben. Van al deze menschen is waarschijnlijk slechts ’n enkele meer in leven. Ik vind er foto’s bij van Frie sche en Hollandsche collega’s die vroe ger vanwege hunne vakkennis algemeen geroemd werden. In de bijschriften bij hunne foto’s lees ik herhaaldelijk expo sant of jurylid bij de Nederlandsche Bakkerij Tentoonstelling te Bolsward, 1889, enz. Indien de Uitgever mocht besluiten nogmaals ’n Tentoonstellingscourant voor de N. E. B. A. T. uit te geven, hoop ik enkele van de meest bekende exposan ten uit de bakkerswereld destijds te noe men, die daarmede in ’89 het bewijs geleverd hebben dat zij destijds reeds begrepen dat het bakkersvak is ’n bedrijf van bijzondere beteekenis waar voor de belangstelling van het publiek gewekt moet worden, opdat de vraag naar goed brood den bakker dwingt aan de kwaliteit zijner bakproducten alle aandacht te besteden. De 2e acte geeft een tooneel van le ven en bedrijvigheid. Polderjongens aan den arbeid. Langzamerhand komt een geest van moedeloosheid over de wer kers. De visscher met de vreemde oogen is gekomen op den dijk. Neptunus zal zijn plan volvoeren. De liefde van Frya brengt haar offer in een daad van meer dan menschel ij ke kracht. „As oer ’t -grêf yet ’n libben bloeit, fynst my wer op dyn paed”, zingt de Friesche zanger. Als ’t maanlicht glanst op de golven, dan wacht de visschers- bruid. Het weerzien van Frya en haar ge storven visscher. Het leven grijpt zich vast aan wat haar reeds ontviel. vestigen op de groote beteekenis van het het Jongemahuis. Tante Wietske had de vaste ge woonte om aan hare gasten steeds een soort van eigen gebak en wel de z.g. oliekoeken aan te bieden, welke bij de gasten zeer in de smaak vielen. Hare gastvrijheid en vooral de olie koeken gaven haar eene vermaardheid en zoo werd er in de kringen van hunne vele gasten steeds gesproken van de Bolswarder oliekoeken en Bolswardsche Wie aan Bolsward denkt, doet dat als vanzelfsprekend ook aan de oliekoeken (bollen). Deze bij- of scheldnaam is al van zeer ouden datum, de tijd van de Schie- ringers en Vetkoopers. Het scheen in die dagen gebruikelijk te zijn, om aan de inwoners van bijna iedere stad of dorp, vooral in Friesland, een bijnaam te ge ven. Het is echter zeer moeilijk om na te gaan, waaraan die bijnamen werden ontleend. De historie verhaalt ons van de olie koekengeschiedenis het volgende: In het z.g. Hooghuis of ook wel Jon gemahuis geheeten-, welk vroeger stond op de plaats waar nu de Bewaarschool staat, en welke straat dan ook de Jon- gemastraat genoemd wordt, woonde Juw Jongama met zijn echtgenoote, welke in de volksmond, de naam vart tante Wietske droeg. Dikwijls was daar in die rumoerige dagen hoog bezoek in f Monumentale Ingangspoort tot het Ontspanningsterrein Oud-Bolsward. Rataplan, daar komen de schutters an. Ga op zij, Ga op zij, Ga op zij voor de schutterij! In een draagstoel gaat de Van de euliekoeken van Oud-Bols- illustere Vrouwe Jongama mede in den vreemdelingen van verre, om getuige te zijn van Boïsward’s ongebrof vensmoed en levenskracht! L’histoire se répète. Friesche Mon niken herschiepen de Middelzee in vruchtbaar weiland. Friesche en Hol landsche moed en energie bouwen thans het nieuwe land het Flevoland Neêrlands 12e provincie. Een paar uren westwaarts van Bolsward zwaaien de grijpers in de zeeklei werken de handen aan den machtigen afsluitdijk bij Comwerderzand. DAèr wordt Ne derlands naam gróót gemaakt door kundige ingenieurs en stoere polderjon gens. Bolsward ,,let op uw saeck” richt uw oog naar het Westen! Straks is het Juli-maand. Wéér lig gen de sappige weiden van Westergo in vól-zomersche pracht, rijk aan gras en bloemenweelde. En wéér zal de wie rook van het hooi opstijgen, tot waar de leeuwerik haar lied uitzingt: een hymne aan den Schepper. En de boerderijen zullen weer droomen in de avondstilte. Goudgerande wplken varen voorbij, ge lijk een gouden tijd van voorspoed. De schaduwen van het heden rijzen hoog voor vele boeren van Westergo! En de zon zal verzinken in het westen en de schaduwen zullen oprijzen langs Boïsward’s grijze Martinitoren. Maar dèn zal uitstralen boven huizen en to rens, N. E. B. A. T. en St. Martini het electrische licht van honderden kaarssterkte, breed als een zee diep-glanzend als een zomerdag. En de schaduwen zullen het licht niet verwin nen. Schijnwerpers zullen hare stralen zenden over weiden en dorpen als zoo vele boodschappers, die het uitroepen: KOM! BOLSWARD WACHT! En zij, die leerden verstaan het spel van glans en schaduw, van voor spoed en rouw, zullen het weten: De weg naar de hoogte is de weg naar het licht! Onder den heerlijken Californischen hemel, terwijl de avond .langzaam daalt, zitten twee oude menschen. Ze zwijgen beiden; de krant, zelfs de pijp heeft rust; de oude handen van de vrouw rusten in de schoot Ze denken terug aan den tijd, toen ze nog in het oude Friesland woonden, ’t Is nog, of zien ze de oude „tekskürre” voor hun staan, „de Side pleats”, aan de kimen opdoemen Zacht ruischende melodieën streelen hun oor... stemmen zingen een lied van verlangenen o, wonder! uit den avondnevel komen de elfjes naar voren huppelen, in hun midden, in schitte rend gewaad, de droomfee ’t Is deze droomfee, die de beide oudjes hun levensloop nogmaals laat zien met lief en leed. Vanaf den tijd, toen ze als kinderen ravotten, als jon geling en jong meisje het bloed in de aderen voelden bruischen; eenmaal boer en boerin zijnde meewerkten op de boer derij in het voorjaar; ’s zomers, in de herfst, zoowel als in den winter. Óm, als de landbouw een crisis doormaakt, over den Oceaan te steken, waar het geluk hen scheen te wachten. Oudervreugde werd hun deel, maar ook oudersmart, toen het nieuwe vaderland zich in den wereldoorlog mengde En zoo op hun ouden dag, temidden ward, daar moet iedereen zoo langza merhand van droomen als van het heer lijkste, dat iemand over zijn tong kan komen. Van den geheelen Frieschen lusthof van genietingen, is de echte Bolswarder oliekoek dan ook wel je dat! En ga die dan eens genieten op het zoo aantrekkelijke terrein, waar de Oud- Bolswardsche geveltjes U van een rus tiger tijd van een andere wereld ver tellen van lang geleên, toen de grijze mensch den ouden deun van het wer- kerslied neuriede en sussend het wil lige wiel rond draaide en het oude le ven niet deerde. Wat weelde wijlde er in zijn werk, wat stomme melodie, wat weinig winzucht, maar toch zoet ge win misschien. En als dat gewin eens meeviel, dan moest er wat af voor de vrouw als het jaarmarkt was, dan was het feest want, Schoon ghecoft, wel ghedoft, Een pot biers in die hant, Dat zijn die Heere van Vrieslant. Ook gij bezoekers van Oud-Bols- ward ge zijt dan ook even uit de jach tige sfeer van den huidigen dag en ge moet er den ouden jool eens gaan mee maken. Maar wij zullen eerst eens de poor ten voor U openen. Ziet den burgerva der van Oud Bolsward voor de poort van zijn stedeke, waar zoo aanstonds de sleutels van de oude stad den toe gang zullen openen tot de feestelijk ver sierde terreinen, alwaar een keur in het schoonste habijt gestoken jonkvrouwen en Heeren den stoet der vroede vade ren welkom zullen wuiven. Rataplan Bakkersbedrijf ten opzichte van de volksvoeding in het algemeen en de groote waarde van het brood als volks- voedsel. De bakkers uit den tegenwoor digen tijd hebben dit niet meer noodig, zij zijn er wel van overtuigd dat hun vak niet gemakkelijk, doch ’n mooi be drijf is, bij welker uitoefening zij ver antwoordelijk zijn tegenover het pu bliek, dat meestentijds slechts ten deele der kinderen, leven ze rustig voort; maar steeds weer trekken de gedachen naar Friesland; het land dat ook nu nog, vertrouwen in z’n volk heeft. Zie hier in ’t kort de inhoud van het Openluchtspel „Simmernachtsdream”, dat gedurende de N. E. B. A. T. wordt opgevoerd; waarvan de tekst door den heer Noordenbos, de muziek door den heer J. Faber, beiden plaatsgenooten, geschreven werd. In een der vorige Tentoonstellings- nummers van dit blad schreef ik reeds dat de Nederlandsche Bakkersbond vanaf zijne oprichting aan afdeelingen, welke de eer te beurt valt, uitgekozen te worden voor de Algemeene Bonds vergadering, steun verleent voor het houden eener Tentoonstelling of even- tueele vakwedstrijden. De Bond deed dit steeds met het doel om door deze Tentoonstellingen en wedstrijden de aandacht van bakkers en publiek te stoet. Daar zie ik zoowaar Mr. Gijsbert den knappen chirurgijn en wonderdok ter en Jan Potazy met zijn trawanten die Uw lachspieren eens wat zullen oefenen. En heel de stoet van burgers en meneeren trekt door de poort en wordt ontvangen met een regen van looverkes en saluutschoten. Op het plankier staat in groot or naat het Oud-stedelijke muziekkorps en ontvangt met klaroen- en hoorngeschal de edeïmogende Heeren, die aanzitten aan den disch door den zoo juist geïn- stalleerden burgemeester van Oud Bolsward aangericht. Uit antieke Bols warder oliekoekschalen mag dan de eerste zoete streeling strijken over de tongen der smachtende feestelingen. In parade marcheeren de schutters over het veld! De eerewijn wordt ge schonken! Het feestterrein Oud-Bolsward is ge opend! Komt ziet en overtuigt U van de Waarheid. De 3e acte is een spel van bloemen en kleur. Het nieuwe land is geen droom beeld meer. Het is werkelijkheid gewor den. Ingenieur Weltman is oud geworden. Dan verschijnt Historie. Als zij hem openbaart het levensplan van den groo- ten Ingenieur, dan hoort ook hij de „graanhalmen ruischen in het nieuwe land.” De provinciën komen en langs een eerewacht van matrozen verschijnt Ne derland. Een Feeënschip nadert langs het Fle- vomeer. Visschers komen en dragen een groote schelp die zij neerleggen aan de voeten van Nederland. Met het machig slotkoor: Van de duinen in het Noorden, Tot de Schelde in het Zuid, eindigt deze groote fantasie van Flevo land, Neêrland’s 12e provincie. De tekst van dit openluchtspel is ge- r"breven door den heer I. Haarsma Ir., en de muziek door den heer A. W. Se- venhuijzen. Korte inhoud van het Openluchtspel Flevoland. Het openluchtspel dat gedurende de N. E. B. A. T. op 8, 9, 10 en 12 Juli in het mooie Julianapark zal worden op gevoerd. Een zeer korte uiteenzetting waar door de lezer een klein beetje met doel en strekking van het stuk bekend wordt. Nog klotsen de golven der Zuiderzee (het oude Flevomeer) tegen de groene dijk. Hajo en Frya zijn heden bruidegom en bruid. Visschers komen gereed tot vertrek. De zangen ter hunner eere klin ken en moeder Grietje (het wonderlijke oudje) ontvangt hen hartelijk. •Ook ingenieur Weltman biedt het paar zijn gelukwenschen. Moeder Grietje vertelt van den zeegod die eens het land genomen heeft en Hajo zweert dat hij den zeegod zal brengen voor den vierschaar der visschers. De visschers- vloot vaart uit. Alleen Frya blijft lang op den dijk achter. De storm steekt op, de dorpelingen keeren huiswaarts. Frya blijft en wacht op den geliefde totdat de slaap haar overmant. De beelden uit Frya’s droomen wor den nu zichtbaar. De verdronken visschers voor den troon van Neptunus. De meerminnen zingen hun wondere zang van de stilte de rust in de waterpaleizen. De slapende Frya nadert in droom- houding het visioen. Negen maal negenduizend negen honderd negen en negentig Nederlan ders nemen notitie van de N. E. B. A. T. Toen ik j.l. Zaterdag deze overwel digende uitspraak in het „De Jong’s Nieuwsblad las, shrok ik toch even. Daar hadden we een loterij opge richt en lang en breed gediscussieerd over het getal loten. We vonden 10000 al veel en de Minister was ’t met ons eens. Hij maakte er 8000 van. Maar hoe moeten wij nu een kleine 100000 men schen van loten voorzien. Want ’t staat vast, dat wie notitie van iets neemt, er ook gaarne steun aan verleent. De N. E. B. A. T. is een grootsch op gezette onderneming en hieraan blijft steeds risico verbonden. Vooral het weer kan grooten invloed uitoefenen op het bezoek. Bolsward staat echter bekend om den durf zijner handelsmenschen, een durf, die voor geen zwarigheden te rugdeinst. Echter moet de moed verge zeld gaan van de voorzichtigheid en daarom, mocht er door onvoorziene te genvallen een tekort komen, dan zijn de baten der Loterij misschien voldoende om het garantiefonds niet aan te spre ken. Wij vertrouwen echter op een uit bundig succes en dan vervallen de ba ten aan liefdadige instellingen. Iedereen kan met beide doeleinden sympathisee- ren en iedereen zal zich haasten een lot te koopen. De prijzen worden op het N. E. B. A. T.-terrein gedurende de expositiedagen geëtaleerd en menigeen zal begeerig uitzien naar de schitteren de cadeaux, die ook van te voren in de etalage van den leverancier worden ge- etaleerd. In onzen tijd worden de wegen be- heerscht door de auto. Geen wonder, dat de eerste prijs natuurlijk een auto moest wezen. Als U dezer dagen even tijd hebt en naar de mooie voorpoort der N. E. B. A. T. gaat kijken, loop dan langs de groote spiegelruiten der ga rage van onzen Ford-Dealer, den heer W. van der Werff. Het nieuwste model Ford Coach, een wagen voor vier per sonen zal U dadelijk doen besluiten een lot te koopen. Voor onze Dames staat een modern Salon-ameublement bij den heer H. Lotstra, een lust der oogen, een punt op de meeste verlanglijstjes, dat vaak geschrapt moet worden om den hoogen prijs. En nu hebt U voor een enkel guldentje een reuzenkans. Ik ga niet verder bij de opsomming van al de heerlijkheden die verder te winnen zijn en Iaat het bij deze beide hoofdprijzen. De loten zullen vliegen en gezien het geringe getal is het raadzaam zich spoedig te voorzien, want denk er wel om, dat het geheele land wordt bewerkt. Daarom waag een kans en op den 14en Augustus a.s. is U bezitter van wat U nooit zou gedacht hebben eens te bezitten. Pan N.B. Toevallig zag ik deze kwitantie. 1660 iij-VI. Betaelt aan Jan van Does burg Siermeester en kunstenaar van Amsterdam voor sijn moeyte ende ar- beyt van menighe weken ende daghen, dat hij met sijn meesters en ghesellen gheoccupeerd gheweest heeft int schil deren ende stoffeeren van het Oud- Bolswardsch marktplein ende de oude poorten dier stede de somma van Brr, wat moet dat een kunstenaar zijn! Pan-Pan. gastvrijheid. Welnu 3e naam vaa olie koeken dragen de Bolswarders nog al- tijd met eere en hunne gastvrijheid wordt nog steeds geroemd. Ook hebben zij in vroeger dagen blijk gegeven van een durven en kunnen, getuige de fraaie bouwwerken, als b.v. de St. Martini- kerk en Stadhuis en weer later het op touw zetten van tentoonstellingen en feesten. Gelukkig dat wij kunnen zeg- gen dat die geest nog leeft in de olie- koeken. Hiervan getuigen de groote plannen waaraan nu met alle kracht door vele nijvere ingezetenen wordt ge- Want waarlijk een tentoonstelling zooals in Juli a.s. in hare veste zal wor den gehouden, met de daaraan verbon den feesten, is voor een plaatsje van 7000 inwoners, en vooral in de veel- eischende tijd van tegenwoordig een stout stuk. Maar waar allen blijken geven nog iets van dat oude durven te bezitten en de gastvrijheid, (wat vooral noodig is, voor het groote vreemdelingenbezoek wat Bolsward wacht), hier in ruime mate zal worden gevonden, zoo durf ik blijmoedig hopen, dat alles moge sla gen tot heil van ons goede oude stadje. Bolsward, Juni ’30. F. VAN DER SPOEL. vrouwen van het Friesche land, de getuig; •ken le- i 7|i. - Leesg' Buiter Voor Leesgi MM i Ii N sch; ran en wer was vers ven weg den van I 1 *-,i I I I' II 1 |W 1 "I i', 'i ,i L ID I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 14