I N KAPSTOK MET KAPSTOKKLEEO io.50 MEDBELER koopt U zeer voordeelig rechtstreeks van de Stoommeubelfaliriek „DE LIJMPOT" S.J.Pfaamsma&ZDM te Bolsward - Plantsoen FUROL Stukqeloopen^ voeten,verzacht en geneest men met SAMBO en JOCKO (Van een leeuw en een aap) Lees vooral de advertentie „De auto van „Sneeuwwit” en komt" Uit den Omtrek. H. BRENNINKMIJER ZONEN Bij Examens Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Spriltol- Bij alle Drogisten. „Klokzeep” Iets moois voor een lage prijs - - door 0. TH. ROTMAN i Inkomstenbelasting 134. De Loon-op-Zandsche burgervader, Die treft het al bijzonder slecht. Hij liep precies voor Sambo’s voeten En komt op Sambo’s rug terecht. En of hij al van kleur verschiet, Méé moet hij, of hij wil of niet. WITMARSUM, 7 Juni. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Pingjum de heer H. Pape, tijde lijk hoofd der school te Broek bij Akkerwoude. Emmabloeiü heeft opge- f 19.- f 8.15 f 8.10 f 13.12 f 6.14 ARUM, 10 Juni. .Eenige jonge mannen alhier hebben het initiatie! genomen om een muziekcorps op te richten. In het voorloopig bestuur heb ben de heeren W. Algra, J. Koop- mans en Tj. Kamstra zitting geno men. Het „to be or mot to be” staat bij iedere vereeniging in nauw ver band met de stand der financiën. Met het oog hierop is reeds een aanvang gemaakt met het inza melen van de voor bovengenoemd doel benoodigde gelden. SNEER, GROOTZAND 50-56 WITMARSUM, 10 Juni 1930. Op het Muziek- en Zangconcours te Balk behaalde ons fanfarecorps „Frisia”, Dir. S. Hoekstra, de 3de prijs (zilveren kruis) in de 2de Afdeeling, met 276 punten. Bols ward Dijkstraat 10 Tel. 26 Oudst bekend adres in de Provincie. (Opgericht 1825) MAGAZIJNEN Leeuwarden Voorstreek 41 Tel. 1184 KIMSWERD. Bij onderhand- sche aanbesteding is opgedragen aan den Heer Tj. J. de Vries al hier het herstellings- en vernieu- wingswerk aan de boerderij van Mej. de Wed. Timmer, voor de §om van f 2054. Architect de heer J. C. Velding te Buitenpost. PARREGA. De van 21 April 1930 bracht: Parrega en Hieslum Allingawier Exmorra Tjerkwerd Dedgum Vergadering van den Raad der ge meente Wonseradeel op Zater dag 7 Juni 1930 te Witniar- sum. Burgemeester Okma opent te 10.15 uur de vergadering met ge bed. Afwezig met kennisgeving was de heer YpelJ. Notulen van vorige vergaderin gen worden zonder opmerking goedgekeurd. Ingekomen stukken. 1. Schrijven van J. Burggraaf! te Longerhouw, houdende verzoek aan hem krachtens artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 een tege moetkoming uit de gemeentekas toe te kennen in de kosten, ver bonden aan het bezoeken van de bijzondere (Gereformeerde) school voor u. 1. o. te Bolsward, door zijn zoon Jan. 2. Idem van A. Kramer te Gaast in de kosten verbonden aan het be zoeken van( de R. K. School te Makkum door zijn dochtertje Geertruida Hiske. 3. Idem van J. Zeldenrust en H. van der Meulen, beiden wonende te Hieslum, om vergoeding der kos ten, verbonden aan het bezoeken van de openbare lagere school te Tjerkwerd door hun resp. zoontjes Rlnder Pier Zeldenrust en Johan nes van der Meulen. 4. Idem van J. Wittevren te Al lingawier in de kosten van school bezoek door vier zijner kinderen. WITMARSUM, 10-6-’30. De Permanente Commissie alhier is er in geslaagd om een programma voor 4 en 5 Augustus a.s. samen te stellen. Vooraf heeft, de traditie getrouw op Zondag 3 Augustus de groote kaatspartij plaats. Op Maandag 4 en Dinsdag 5 Augustus heeft tusschen 111 uur o. t. matiné plaats, telkens met een varieerend programma door de vereeniging „de Vrienden kring”. WITMARSUM, 10 Juni 1930. Het Christelijk fanfarecorps „Oranje” Dir. S. Hoitinga, be haalde op het concours te Drach ten de 2e prijs in de derde afdee ling met 80 punten. 135. Terwijl Piet Grut per kinderwagen Zijn tante en zijn schoopma redt, Worden de dames van het zangkoor Gauw in een ouwe ford gezet Zóó vol is ‘t, dat ze moeten staan De gouverneur hangt achteraan. MAKKUM. De afd. „Makkum” van den Centralen Bond van Transportarbeiders, hield j.l. Za terdag 7 ^Jei, eene ledenvergade ring in de Teekenschool. Na de gebruikelijke opening, ging men direct over tot het verkiezen van een bestuurslid, aftr. de heër J. Dek. Met groote meerderheid van stemmen werd deze herkozen, en deze nam de herbenoeming weer aan. Daarna moest er worden voorzien in de vacature van een controleur, aftr. de heer J. v. d. Laan, die vol* gens het reglement niet direct weer herkiesbaar was. Met meer derheid van stemmen werd nu ge kozen de heer O. Helfrich, die na eenig tegenstribbelen, de benoe ming aannam. Als punt 3 stond op de agenda, de verkiezing van een afgevaardigde, en een reserve, naar het Bondscongres. dat dit jaar zal worden gehouden op 26, 27 en 28 Juni, te Arnhem. Voor dergelijke functies zijn vaak moei lijk bereidwillige personen te vin den, omdat bedoelde congressen meest worden gehouden in de drukste werktijd. Toch slaagde men er in, ’n tweetal te vinden, die zich indien maar mogelijk, be schikbaar stelden. Dit waren de Gebr. D. en J. Dek. Hierna wer den nog enkele artikelen van het nieuwe werkloozenreglement be-> sproken. In den regel levert zoo’n bespreking nog al wat spreekstof op, omdat ieder hierbij belang „O. K. K.” van Harlingen en „Ons Genoegen” van Sexbierum, die hier stukken zullen opvoeren, die een beste recensie hebben. Des Maandagmlddags zullen de uren doorgebracht worden met Kinder- en Volksspelen, 't zij in het land of op de pleinen in ons land. Voor een en ander zal ver gunning worden aangevraagd. 133. Maar dan, o wee 1 Schrik en ontzetting Maakt meester zich van groot en klein. Het deftig gouveneursgezelschap Rolt holderbolder uit den trein Sam volgt de vluchters op den voet, En dan begint de klucht pas goed. Op Maandag 4 en Dinsdag avond 5 Aug. is door de P. C. 136. Opa vlucht weg in Jantjes wagen, Hij doet alsof ’t een prikslee is. Jan Knol schiet in een ton met water En spartelt lekker als een visch. Kortom, heel 't dorp staat overend, Ze z(jn zoolets daar niet gewend. (Slot volgt) WARNS. Pinkster Maandag behaalde de Chr. Muziekvereeni- ging „Harmonie” op het muziek concours te Assen met 301 punten een 1ste prijs in de eere-afdeeling. Voorwaar een schitterend succes! Burgemeester en Wethouders adviseeren deze verzpeken in te willigen door het nemen van een besluit, dat in ontwerp aan de le den is toegezonden. De heer Tichelaar (Makkum) heeft reeds eerder B. en W. attent gemaakt om een bepaalde gedrags lijn vast te stellen. Tot nu toe ont breekt deze. Spreker heeft nager gaan de vergoedingen in de laatste 6 jaren, deze lijn toont nog al veel schommelingen. Kunnen B. en W. niet een uniforme regeling toezeg gen? Wethouder Weerstra zegt, dat het bedrag der vergoeding in de meeste andere provincies hooger is. De beste regeling voor onze uitge strekte gemeente is nog: elk geval afzonderlijk beoordeelen. Over het voorstel Tichelaar werd gestemd en verworpen met 10 tegen 3. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. 5. Idem van A. H. Galama te Burgwerd om vergoeding der kos ten verbonden aan het bezoeken der bijzondere lagere (R.K.) school te Bolsward door vijf zijner kin deren. 6. Alsvoren van D. C. van der Werf te Oldeclooster om een tege moetkoming voor gelijk doel ten aanzien van twee zijner kinderen, die, evéneens de RM school te Bolsward bezoeken. Burgemeester en Wethouders stellen voor op de gronden, in het aan de leden toegezonden prae-ad- vies aangevoerd, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Bergsma, Makkum, vraagt of art. 13 der L. O. Wet wel duidelijk is, er is hier een ze kere onbillijkheid. Wethouder Weerstra antwoordt dat B. en W. hun afwijzend voor stel gronden op een Kon. Besluit van 24 Juni. Zonder stemming wordt ’t voor stel B. en W. aangenomen. Aankondiging. We ontvingen van de V. v. V. te Heerenveen een keurig uitge voerd boekje inhoudende verschil lende adressen van hotels in Hee renveen en omgeving, benevens enkele foto’s die een aardige kiji geven op Heerenveen en Oranje woud. KIMSWERD. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school alhier de heer K. M. Tiemstra. Alsvoren. Aldus besloten. Benoemd werd tot onderwijzer aan de O. L. School te Kimswerd de heer K. Tiemstra, tijdelijk on derwijzer aan die school. tot onderwijzer aan de O. L. School te Pingjum de heer H. Papa tijdelijk hoofd der school te Broek bij Akkerwoude. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het waar borgen van rente en aflossing van door de N.V. Intercommunale Wa terleiding, gebied Leeuwarden, aan te gane geldleeningen. Zonder stemming aangenomen. Voorstel van B. en W. om de tien woningen te Makkum te ver huren tegen een huurprijs van f200 per jaar voor de woningen type A en van f 180 voor die van type B. Wordt zonSer stemming aange nomen. Door de vergadering van aan deelhouders der N.V. Intercommu nale waterleiding, gebied Leeu warden, moet een lid van de Raad van Beheer dier vennootschap be noemd worden. De voordracht be staat uit de heeren: J. Tichelaar te Makkum. G. van Slageren te Wons. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot garantverklaring van een minimum hoeveelheid wa terverbruik bij aansluiting van de dorpen Makkum en Wons aan de waterleiding en tot het nemen van nog twee aandeelen in het kapitaal der N.V. Intercommunale Waterlei ding, gebied Leeuwarden. Zonder stemming besloten. Idem tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer voor de ge meentelijke 1930-1931. Het vermenlgvuldlgingscijfer voor het belastingjaar 1930-1931 zal wederom (blijkens een uitvoe rig prae-advies van B. en W.) ge handhaafd kunnen blijven op 2. Zonder stemming besloten. LOLLUM. Het Chr. Muziek corps „Asaf” alhier, behaalde Pinkstermaandag op het con cours te Drachten een 1ste prijs in de 1ste afdeeling. Zeker een mooi succes, daar dit de eerste keer was dat in deze afdeeling werd ge speeld. In 2 jaar tijds zijn ze uit de 4e afdeeling gekomen in de 1ste afdeeling, wat zeker ook mede te danken is aan hun bekwamen di recteur, de heer B. de Jong. BURGWERD. Terwijl de reeds bejaarde wed. H- A. eenige bezig, heden wilde verrichten op bei stalt, had ze het ongeluk in de Leeuwardervaart te vallen. Op het hulpgeroep eener buur vrouw kwam Tj. G. aansnellen, 4 zich terstond te water begaf si het genoegen had haar spoedig weer naar den wal te halen, waar na ze met vereende krachten o; het droge werd gehaald. Naar het schijnt brengt dit on geval geen verdere gevolgen te weeg. Ondertusschen gaat de Prins eerst naar verschillende plaatsen in Duitschland en vandaar naar Zwe den. T-gen de verjaardag van de Koningi-i-Moi'der n. jn weer veilig in l.s.ïid ft xijn, Gelijk ft begrijpen vjel zijn de Plwkste?d..;g.-n grkenrr’eri't door ’n bulteugewot r u’-ftocht vooral van de stedelingen naar bosch en strand, Vooral op plaatsen als Schevenlng^n en Zandvoort was het reusachtig druk, evenals in het Gooi en andere schoone streken van het Vaderland, en ook in onze eigene provincie maakten alle za ken waar iets te eten of te drinken of te genieten viel, goede dagen. Soms was er geen doorkomen aan en er waren handen te kort om elk tijdig van het noodige te voorzien. Ook het vervoer met allerlei reis gelegenheden was enorm, en de on dernemers van openbare gelegen heden zullen niet te klagen hebben gehad. Het waren dagen van veel g)anoi|, vooral! voor degenen die eens even uit den tredmolen van ’t gewone leven konden verpoozen, om hun hart op te halen aan de schoonheid der natuur. In evenre digheid van de duizenden die op pad waren, is het getal verkeers ongelukken zeer miniem geweest en onder die welke voorkwamen was het vaak ook nog aan eigen schuld te wijten. Zooals met dat auto-ongeluk bij Nijkerk op de Veluwe, waar met een vaart van 90 tot 100 K.M. te gen de boomen gevlogen werd en de passagiers zeer ernstige ver wondingen opliepen. Buitengewoon gelukkig zijn de 25 passagiers uit Witmarsum geweest die in een autobus naar Drachten waren gereisd om deel te nemen aan het muziekfeest aldaar en in het nachtetijk uur, toen het begon te dagen bij Oldeboom in de We tering reden, omdat de chauffeur in de hangende nevel bij een bocht het water niet van het land kon onderscheiden., Behpudens eenige schrammen en geringe wonden veroorzaakt door de ingeslagen ruiten, kwamen allen behouden op het droge om met een andere bus de reis naar huis voort te zetten. Niettemin zullen het angstige oogenblikken voor de betrokkenen geweest zijn. Met de schatgraverij te Zaan dam is het thans afgeloopen waar Burgemeester en Wethouders ge weigerd hebben de gravingen voort te'zetten. Mogen daarentegen de berichten geloofd worden dan is de bekende Dr. Veraert, de zoogenaamde re- genmaker bij zijn laatste proefne ming gelukkiger geweest en heeft hij op groote hoogte met zijn ijs gruis werkelijk een motregen ver wekt die twee minuten duurde, het welk door ooggetuigen is gecon stateerd. Mocht dit bericht juist zijn, dan is het te begrijpen dat deze schei kundige niet nalaten zal, de proe ven te herhalen in de hoop te be reiken wat hij daarmede beoogt. Ook hier zal de toekomst leeren wat daarvan de uitkomsten zullen kilo. heeft, doch daar er voor de leden geen nadeelige wijzigingen èen contract gesloten met de nog voorkwamen, liep alles vlot van al bekende tooneelvereenigingen stapel en kon na een samenkomst n v v van anderhalf uur, de gezellia vergadering worden gesloten 7. Verslag der vereeniging van Zuiderzeegemeenten over 1929. 8. Schrijven van J. Wilkeshuis, voorheen onderwijzer aan de o. 1, school te St. Jac. Par., houdende mededeeling, dat hij de benoeming tot hoofd der o. I. school te Arum aanneemt. 9. Idem van J. Weerstra, wet houder, dat hij de benoeming tot gemachtigde der gemeente in de vergadering van aandeelhouders der N.V. Intercommunale Water leiding, gebied Leeuwarden, aan neemt. 10. Verslag der N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten over ’29. 11. Idem van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Friesch Volkssanatorium te Ap- ’pelscha, gevestigd te Leeuwarden, over 1929. 12. Idem van de Provinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis” over 1929. 13. Idem van de Afdeeling Friesland der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten, over 1929. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. - 14. Processen-verbaal van op neming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het twee de kwartaal 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze processen-ver baal voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 15. Verzoekschrift van het be stuur der bijzondere lagere school uitgaande van de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente te Schraard. om op grond van het be paalde bij art. 72 der Lager on derwijswet 1920 medewerking te verleenen tot aanschaffen van eeni ge leermiddelen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen overeenkom stig het aan de leden toegezonden prae-advies. Aldus besloten. 16. Rekening en verantwoor ding van Commissarissen over den Macadamweg Sneek-Bolsward be treffende het beheer en onderhoud van dien weg over 1929, sluitende met een nadeelig saldo van f 11.284.80. Bij dit voorstel wordt staande de vergadering behandeld ’n adres van berijders van den weg Sneek- Harlingen om met ingang van 1 Januari of eerder de tollen op dezen weg af te schaffen. Voor de ge meente Wonseradeel zal dit een meerdere uitgaaf vorderen van f 328 per jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten de tollen op te heffen. Burgemeester en Wethouders adviseeren de ingevolge in 1843 gesloten overeenkomst verschul digde bijdrage ad f 1128.48, zijnde 10 van het tekort, betaalbaar te stellen. 17 Adres van S. van der Meer te Exmorra houdende verzoek om eervol ontslag uit de betrekking van hoofd der openbare lagere school aldaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van een door hun college te bepalen datum. Aldus besloten. 18. Schrijven yan R. Bosma, thans te Woerden, houdende ver zoek om eervol ontslag uit de be trekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Kims werd. Alsvoren. 19. Rekening en verantwoor ding der Gezondheidscommissie, gezeteld te Bolsward, over 1929. 20. Idem van de afdeeling Wit marsum der Vereen. „Het Groene Kruis”, over 1929. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze rekeningen goed te keuren. Aldus besloten. 21. Schrijven van A. Tolsma te Zurich, houdende verzoek aan hem eervol ontslag te verleenen als ge- meente-wegwerker, ingaande 1 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol met ingang van gemelden datum te verleenen. Aldus besloten. 22. Alsvpren Van het bestuur der bijzondere lagere school, uit gaande van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Schettens houdende verzoek krachtens art. 72 der lager onderwijswet 1929 me dewerking te verleenen tot het aanschaffen van verschillende leer middelen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen, overeenkom stig het aan de leden toegezonden prae-advies. Aldus besloten. 23. Alsvoren van het bestuur der bijzondere lagere school, uit gaande van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Gaast, hou dende verzoek om gelden uit de gemeentekas toe te kennen voor de aanschaffing van verschillende leermiddelen. BURGWERD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer 0. Nauta, werd eenigei dagen gelden ge- tnstdlledrd tot hoofd der) school met den Bijbel aan den Nieuw-An- sterdamschen straatweg te Oud- Schoonebeek (Dr.). I. »r’ 1 l en 1 blijft men kalm en helder, Indien ma vooraf Mijnhardt’s Zenuwtabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Dooi 30-60. Tut>« 80 cl Bl| Apoth. co Droglitra W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6