J. 8. UfiH DEK OEVER ZB. HOFSTEDE llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tyde staat by ons voor U een wagen of bus disponibel llllllllllllllllll 20" n.E.BATfiUZEI— N.E.B.A.T. PRIJZEN De Bolswardsche Courant en Westergoo Ij 25^ Jaargang No. 4Ö Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek. s. DE TAAL. Ier en iet at 21. Grootzand 18, SNEEK. Telei. 332 Bestellen en wegrijdenl! BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Gemengd Nieuws. W. VAN DER WERFF Ooft Stadsnieuws. Woensdag 17 Juni 1930 'Wl WH «W DEJONG8 NIEUWSBL waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en L. 0 de verschillende dialecten welke wij in andere deelen van het land aantreffen, maar waardoor men vaak vreemd van elkander blijft Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Hing vor- )on- van 'eel- een nog ti en is, zoek lime rfik sia- idje. fit- ak leid ben van laie :inl- op en seg- >lie- bote acht ge- egen rlan- IT. wel- ►ng’s iven. Pge- ieerd 0000 ons ■hoe men staat it, er i op blijft weer het kend :hen, nte- ;rge- i en e te- jn de ende >pre- uit- ba- ïreen isee- n lot i het j de geen eren in de i ge- Brutale bankroof te Warschau. Te Lodz hebben gisteren inbrekers een brandkast van de Handelsbank aldaar geforceerd en zijn er met een buit van 200.000 zloty van door gegaan. Wat ech ter bij deze inbraak groot opzien gebaard heeft, is het feit, dat zich in de gesloten brandkluis van de Bank drie personen bevinden, n.l. de bankdirecteur en twee bankbedienden, die de inbrekers op hee- terdaad betrapten en toen door hen over weldigd werden, geboeid en in de brand kluis gesleept. Na zorgvuldigen arbeid slaagden de inbrekers er in, de decimeters dikke ijze ren deur van de kluis weer te sluiten. Aangezien de inbrekers het slot be schadigd hebben, is het tot nog toe niet gelukt de kluisdeur te openen. Uit Kra kau en Warschau zijn technici en vak lieden op het gebied van brandkastfabri- cage naar Lotz ontboden. Het gevaar bestaat, dat de drie opgeslotenen door gebrek aan lucht stikken. Volgens het onderzoek der politie werd de inbraak gepleegd door zes inbrekers. bouw de kinderen van ons geslacht van zelf uiteen gingen, om, al naarmate men nog aansluiting aan elkander had, naar al de Windstreken uiteen te worden gedre ven, om zoo aan elk,- naar aanleg en vermogen, en bevatting en aard, het brood te zoeken voor het levensonder houd en tevens overeenkomstig de men- schelijke bestemming het aardrijk te ver vullen en den bodem-te bebouwen. Nog eens, een wonderlijk gebeuren, maar waardoor eenigszins verklaard wordt, dat geheimzinnige, waaraan wij nu een maal gewoon geraakt zijn, maar niets afdoet van het vreemde der talen. Wel is hoofdzaak te herleiden tot eenige talen, met overeenkomstige klanken, maar toch in de praktijk zoo uiteenloopend en in een veelheid van talen verdeeld, dat het niet eens noodig is om over de grenzen des lands te gaan ten einde daarmede in aanraking te komen en onder eigen volk zooveel verschil aan te treffen, dat de een den ander ternauwernood meer ver staat. Wij denken hier alleen nog maar aan ons eigen Friesche taal, en dan aan op den grooten Pinksterdag, die tevens een perspectief ontsluit voor de verre toekomst, toen de vreemdste volken, in hun eigen taal gingen spreken de groote werken Gods. Dat was iets zeldzaams, zoowel met het oog op die taal zelf, als om haar inhoud, waarbij de eenheid in den God der geesten van alle vleesch wordt te ruggevonden en waarbij alles wat uit den mensch zelf is op den achtergrond ge raakt. Dat was ook profetie van wat komt, als uit alle geslacht en taal en natie en volk de groote schare, die nie mand tellen kan, een zelfde lied zal zin gen tot eere van Hem, Wiens lieflijke naam langs de wolken ruischt, en allen te samen vereenigt. Onze taal is hét voertuig van de ziel. Het machtige middel om ons naar buiten te openbaren, ook om te doen kennen. Want de spraak maakt openbaar. De taal zegt wie wij zijn. De taal verraadt ons innerlijk leven. En de taal doet ons in wijden kring, op verren afstand zelfs ten zegen zijn, of ook ten vloek. Daarom is het noodig dat wij onze woorden wik ken en wegen. Dat wij niet loslippig zijn. Bovenal dat geen vuile taal of gek- kerij over die lippen komen, omdat het gesproken woord zoo lang kan naklinken en dat al onze woorden met zout zijn be- sprengd. Maar daarom is voor alle dingen noo dig, dat die kostelijke gave van de taal dienstbaar gemaakt worde aan de ver heerlijking van Hem, die ons de gave der talen schonk, niet enkel voor ons zelven, maar om daarmede vruchtbaar werk zaam te zijn en als een dankoffer in d£n dienst te besteden van Hem, uit Wien en door Wien, maar dan ook tot Wien alle dingen moeten zijn. En hetgeen ons zelf gelukkig maakt. PCPIRMUNT, WORKUM, 13 Juni. Gisteravond om streeks 7 uur geraakte het 3-jarig zoontje van M. E. op het Noordeinde alhier te water. Na eenig zoeken werd het kind leven loos opgehaald. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten helaas niet meer baten. MAKKUM. De laatste paardentram in Nederland, rijdende tusschen Makkum en Harkezijl, dewelke in 1898 feestelijk a's snelvervoermiddel werd ingewijd, zal zooals bekend is, worden vervangen door autobusdiensten, waarvan de aan vangsdatum voorloopig is bepaald op 15 Juli a.s. De oude tramwagens en de rails zijn verkocht aan de N.V. Ijzerhandel „Hol- landia” te Amsterdam. I Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Ondergrondsche stations. De ondergrondsche spoorwegen te Londen gaan naar de Britsche draadloo- ze’^dienst meldt, de bestaande gelijk- straatsche stations in het West End van Londen vervangen door ondergrondsche stations naar het model van dat op of liever onder Piccadilly Cijcus. Daar deze ondergrondsche stations een groot aan tal ingangen krijgen zal de opstopping op straat er aanzienlijk door worden ver licht. De tunnels en het station zelf van Piccadilly-Circus hebben 500.000 ge kost en er wordt jaarlijks door 50 milli- oen menschen gebruik van gemaakt. Voor het station op Leicester Square zal 400.200 worden besteed en ver scheidene andere stations zullen eveneens worden gewijzigd. Het heele plan zal en gineer 13 millioen kosten. tijd der dan ga- heer jodel per- i een staat den een dat den een k ga II de zijn jzen. het zich wel erkt. den van nste WORKUM, 13 Juni. De dit jaar ge houden collecte voor den gewapenden dienst heeft in totaal f 21.65 opgebracht. ommb*» De oplaag van het Wr Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. Hebt u wel eens stil gestaan bij het wonder van de taal? Dat is bij de wijze waarop de mensch door hoorbare klan ken uitiag geeft aan wat in hem leeft; waardoor hij zijne gedachten in woor den openbaar maakt en al de aandoenin gen zijner ziel, de blijdschap en de smart, de hoop en de vrees, het verlangen naar wat niet is en de berusting in hetgeen kwam, naar buiten bekend maakt? Om anderen deelgenoot te maken van zijn verborgen zieleleven en inblik te geven in wat zonder die openbaring ach ter de gesloten lippen als achter geslo ten deuren geheim blijft? Inderdaad, die taal is een wonder. Niet het minst vanwege de groote ver scheidenheid die hier tusschen de kinde ren van ons geslacht gevonden wordt en de veelheid der talen die over het wereldrond gesproken worden maar waardoor de een den ander vaak niet verstaat, en men van elkaar vreemd en verwijderd blijft, tenzij men langs den weg der wetenschap of door voortduren- den omgang met elkander, ook de taal van andere volken overneemt. Dat is het verschil, tusschen ons men schen, en het redeloos gedierte aan onze zijde. Het vee in onze weide en stallen, geeft hetzelfde geluld als over de gren zen en in andere werelddeelen. Het ge vogelte in West-Europa zingt dezelfde melodiën als in de overige deelen van den aardbol en het roofgedierte hetwelk de oerwouden van Afrika, of de einde- looze steppen van Azië, of de binnenlan den van onzen Archipel soms onveilig maakt, geeft eveneens op dezelfde wijze en door dezelfde geluiden te kennen wat het wil. Hier is een eenstemmigheid in de spraak, die opvallend is, en soort tot soort doet naderen,V afleen onder het menschelijk geslacht die wonderlijke ver scheidenheid en dat uiteen vallen der volkeren en rassen en stammen, die vaak onderling weer verschillen van elkander. Dat is iets zeer opmerkelijks, hetwelk te denken geeft. Wij weten wat de bijbel, het boek der Godsopenbaring, vanaf de vroegste tij den, waarin de voornaamste feiten pit de geschiedenis van ons geslacht, als bij vogelvlucht worden medegedeeld, ons daarvan verhaalt. Het was in het verre Oosten, en In de grijze oudheid, toen de kinderen van ons geslacht, bijeen In de vlakte van Sinear tot het besluit kwamen om een middel te beramen, teneinde altijd bij elkaar fe blijven en bij het uitbreken in menigte, in de wijde ruimte van het wereldvlak elkander niet uit het oog te verliezen. Tot dat einde werd besloten een hoogen toren te bouwen, welks op perste tot In den hemel zou reiken, om heinde en ver te kunnen worden gezien, en het centrale punt te blijven waarom allen zich zouden scharen. In de kinder lijke naiviteit van het wordende geslacht kon men het zich niet indenken wijd en tijd te zullen worden verstrooid om heel den aardbodem in bezit te nemen en langs den weg van noeste vlijt en inge spannen arbeid aan zich te onderwer pen. Toen kwam uit den hemel een stem om te blazen in het menschenwerk. Hoe ver het bouwwerk gevorderd was is ons niet bekend, maar midden in den arbeid, wijl het leem werd bereid en de tiche len gestreken en aangedragen om zoo den hemel te naderen, kwam plotseling een verwarring in de stemmen, zoodat de een den ander niet meer begreep. Men hoorde elkaar wel, maar verstond elkan der niet meer, ’t Werd een wonderlijke dooreenmenging van allerlei klanken, schijnbaar zonder samenhang en betee- kenis, met gevolg dat bij Babels toren- De N.E.B.A.T, We nemen U vandaag eens een keer niet mee naar het Tentoonstellingster rein, omdat sedert onze laatste mededee- ling het terrein nog niet veel meer ver andering heeft ondergaan, dat zal vol gende week wel geheel anders zijn. Waar we vandaag speciaal de aan dacht eens op willen vestigen is het groote vuurwerk dat op Woensdag 9 Juli in het mooie Julianapark zal worden afgestoken. Er wordt met het woordje groot nogal eens gemakkelijk geschermd, maar voor dit vuurwerk mogen we dat woord ten volle gebruiken. Grootsch zal werkelijk dit vuurwerk worden. Stukken zooals hier zullen worden af gestoken, heeft men in Friesland in geen enkele plaats nog gezien. Het prachtige stuk door de Zeelandia-fabrieken aan geboden, bijv, heeft een oppervlakte van 15 bij 8 vierk. Meter. Dan zijn er nog enkele fabrikanten die toezegging gedaan hebben, bovendien zorgt de Permanente Feestcommissie dat er bij en naast dit groote werk een geheel nieuw programma wordt gegeven waarvan het slotnummer zal staan in het teeken der Nebat. Belooft de Woensdag door de groote vergadering van den Nederlandschen Bakkersbond reeds een drukke dag, de avond van dien dag zal door de opvoe ring van het nieuwe openluchtspel Fle voland en het schitterende vuurwerk een overweldigende massa vreemdelingen naar Bolsward trekken. Geslaagd. Aan het R. K. Gymnasium voor jon gens te Venraay zijn geslaagd voor het eindexamen diploma A P. S. Andela en I. L. C. Hettema, alhier. Rijkszuivelscliool. Het eindexamen aan de Rijkszuivel- school alhier zal plaats hebben op 20, 21, 23, 24, 25 en 30 Juni a.s. en op 1, 2, 3, 4 5 Juli a.s. Want dat is wei in de eerste plaats het praktisch gevolg van die verschei denheid der talen. Men verstaat elkaar niet meer. Niet enkel omdat de klanken zoo verschillen, maar ook omdat achter het woord, de persoonlijkheid is, maar die evenmin wordt begrepen. Vanwege het verschil van aanleg en karakter en temperament en levensbeschouwing en levensuiting. Wat is er een verschil tus schen ons, bewoners van het koude Noorden en de Zuidelingen, die geboren werden en leven onder een eindeloos blauwen hemel en te midden van het eeuwige groen en de rijke weelde van het veelkleurige natuurleven. Hoe groot is de tegenstelling niet zelden tusschen den stoeren, stijven Fries van ouder op kind gewend om te leven op de harde kleiklulten en te midden van de koude, kille, sombere luchten van ons eentonig landschap zooals velen dat noemen, en den vlotten, vrijen Hollander, die niet gewoon is een blad voor den mond te nemen, die zegt wat er leeft in zijn hart en zich gemakkelijk aanpast aan de om standigheden te midden waarvan, niet zelden in groote bekrompenheid geleefd wordt. Om dan maar niet te spreken van het verschil tusschen de Laplander en de Eskimo’s en den warmbloedigen Italiaan of den vroolijken Franschman of den leu- tigen Vlaming bij zijn potteke bier of hun schuimenden beker. En al dat verschil nu in levensopvat ting en levensbeschouwing, gaatl zich uiten in de taal, en is oorzaak dat men zich tot elkander gevoelt aangetrokken of ook van elkander verwijderd. De spraakverwarring vooral heeft de menschheid uiteen geslagen en is oor zaak van de vervreemding waardoor de een den ander niet meer kent, en in de meeste gevallen men ook niet meer voor elkaar voelt. Men is „vreemd" van el kander geworden. Daar kwamen niet en kel de denkbeeldige grenzen, die met een handbeweging konden weggenomen en gewijzigd, maar de afstand lag verder en het verschil zat dieper en de eenheid van ons geslacht scheen reddeloos on der te gaan. Wel Is waar eenigszins opgeheven én weggenomen, door den handel en de technische ontwikkeling, alsook door de verkeersmiddelen waarbij vele scheids muren vielen, en de internationale tot ontwaking kwam, maar toch met behoud van het eigenaardige en bizonflere, het welk het eene volk van het andere on derscheidt en ook niet zelden oorzaak werd van broederhaat en broedertwist, waarbij de een den ander ten bloede ver volgde. Gelijk de Dultscher nu eenmaal geen Franschman is en het ook nooit zal wor den, evenmin als een Engelschman zich blijvend thuis zou voelen in de Po-vlakte, laat staan in de onmetelijke velden van het Russsiche rijk. Of dat dan eeuwig zoo blijven zal en nimmer weer dat verschil, die afstanden, die scheidsmuren, die vervreemding van menschen en menschen zal worden weg genomen? En nu doet zich hier iets zeer opmer kelijks voor, niet minder groot dan het wonder der talen. Het is dit, dat bij die gescheurdheid en verdeeldheid en ver vreemding van elkander, de mogelijkheid der verbroedering en der eenheid bestaat, zoodra de oorzaak der scheuring wordt weggenomen, en de eenheid des levens teuggevonden wordt in Hem, uit Wien het leven opkwam. Het kwam zoo wonderlijk openbaar Tabaksfabriek van de Firma Laane te Roosendaal afgebrand. Maandag in de vroegte heeft te Roo sendaal een brand gewoed, die geduren de een uur van een dergelijk karakter was, dat men vreesde, een herhaling te zullen beleven van den brand te Middel burg. Het was circa vier uur, toen spoorweg beambten, die naar den arbeid gingen, een hevigen gloed zagen boven de hui zen aan de zuidzijde van de Groote Markt. Op verren afstand was deze gloed te MAKKUM. De gehouden bazar, die nende tot financieele steun ten behoeve der Chr. Muziekvereeniging „Hallelujah" heeft ruim f345 opgebracht. Als het a.s. Muziekconcours dat op 30 en 31 Juli alhier zal worden gehouden, ook zulke goede resultaten oplevert, kan dit „Hallelujah” wellicht uit pijnlijke ver legenheid helpen. MAKKUM. De motorboot „IJselmeer” die geregeld dienst doet op Cornwerder- zand en Breezand, geraakte Vrijdag avond, misleid door de mist, buiten zijn koers en op de Makkumerwaard aan den grond. De aanhoudende N. O.-wind belette ’t zeewater om hoog op te vloeien, aan deze kust, zoodat men de boot met deze gelegenheid nief) gemakkelijk weer op vlot water zal kunnen krijgen. FABRIKANT VANSlfXiïEN HARUNC6N zien. Uit nieuwsgierigheid begaven zij zich daar heen, doch gekomen op de Groote Markt, bemerkten zij, dat daar alles nog in diepe rust was. Er bleek hun, dat de brand woedde achter kantoren en woonhuis van de fa. J. A. Laane Czn., koffiebranderijen, tabaksfabriek en thee handel. Zij belden aan het woonhuis aan, Een dienstbode, die inmiddels was opge staan, zag plotseling in de naast het woonhuis gelegen fabriek een hevige xflammer^e^ Zij wtjkje haar patroon, die met de bewoners van het huis naar beneden snelde en met de spuiten van de fabriek aanstonds begon water te ge ven. Inmiddels hadden ook andere bewo ners van de Markt het gebeurde opge merkt, die de politie en brandweer alar meerden. Van alle kanten snelden helpers toe. Het vuur, dat intusschen gretig voed sel yon|d in enorme voorraden’ tabak, koffie, olie, enz., breidde zich met groote snelheid uit. Het was voor de blusschers zeer lastig bij den vuurhaard te komen. Men moest in de tuinen der belendende perceelen en op de daken gaan staan om te kunnen spuiten. De zich ontwikkelende hitte was zoo hevig, dat men het slechts op geruimen afstand uit kon houden, terwijl de spuitgasten moesten nat ge spoten worden. De brandweer van Roosendaal was vlug ter plaatse met slangen op de wa terleiding, terwijl eerst geruimen tijd la ter pas de stoomspuit arriveerde. Om circa zes uur stortten de verdie pingen, waar verschillende zware, nieu we machines stonden, met donderend ge weld naar beneden. Intusschen droegen behulpzame han den de kantoren leeg en brachten de meest kostbare stukken uit het woonhuis in veiligheid. Om tien uur rukte de Ber gen op Zoomsche brandweer in en kon ook de plaatselijke stoomspuit het wa- tergeven staken. De schade is door bijzondere omstan digheden nog grooter, dan zij in normale omstandigheden zou zijn geweest. De firma Laane heeft ook een fabriek te Es- schen op de grens even in België. Daar thans he tverkeer over den weg Roosen daallEsscheln tijdelijk is verboden in verband met de algeheele moderniseering van dezen weg, had de firma Laane haar voorraden zooveel mogelijk te Roosen daal opgeslagen en intusschen nog extra voorraden opgedaan om ongehinderd verder te kunnen werken. De gebouwen lagen dan ook tot den nok vol. Een vluchtige berekening aan de hand van de jongste balans, stelt de schade op tenminste 4J/2 A 5 ton. De firma was, wat betreft gebouwen, inventaris en voorraden op be/urspolis verzekerd. Echter niet tegen bedrijfs schade. Er zijn terstond maatregelen genomen om het talrijk personeel aan het werk te kunnen houden. De tabakskerverij en verdere verwer king zal worden ondergebracht in de tabaksfabriek de firma Segers te Roosen daal, die onmiddellijk den zwaar getrof fen concurrent dit gul aanbod deed. De overige afdeelingen van het bedrijf zullen voor den duur van den herbouw van de fabriek te, Esschen worden voort gezet. 7/K. pabr::: s Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a CL Buitenland 2^ ct. r BONS 1 COE t> VOOR .iKNDOOSj SOLIED ADRES VOOR - EN - ZIJN MINSTENS BENEDEN DE NORMALE WINKELPRIJZEN ZIET ETALAGES EN VER GELIJKT DE PRIJZEN WELKE WIJ TOT 30 JUNI HANDHAVEN. Ti i Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 zie <k geen andere pepermunt gebruiken danX<S- dezelfde, die ik zoo buiten-^* 7 gewoon OPWEKKEND vindtXe Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I be- dat roest MEER DAN 10 KORTING MEER DAN 15 »/o KORTING VANSL HARD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1