L Dr. J. WITTOP KONING HOFSTEDE vóór Vrijdag 27 Juni Transpireerende oksels en voeten De Bolswardsche Courant en Westergoo No, 48 Bericht. VERGEVEN. >NS BRILLEN BREUKBANDEN -EN- BUIKGORDELS VRIJDAG 27 JUNI geen Spreekuur. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 252* Jaargang en 31 waardevol leven soms I De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. Dit no. bestaat* uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland et. Vischclub „Ons Genoegen”. Ideaal weer, een goede stemming, tal rijke vangst, deze factoren hebben Zon dag j.l. er toe bijgedragen dat de wed strijd, welke in de Sneekervaart werd gehouden, in alle opzichten is geslaagd. Niet minder dan 43 baarzen boven de Geslaagd. Dezer dagen slaagde aan het St. Ca- nisius college te Nijmegen voor het eind examen gymnasium B onze plaatsgenoot de heer G. H. J. van der Werf. KIMSWERD. Op het Zondag j.l. te Menaldum gehouden muziekconcours behaalde het Fanfarecorps O. K. K. al hier in de 1ste afdeeling een 2e prijs. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. IET ^•50-X BONS 1 GOEDVOOd l EEN DOOS] SOLIED ADRES VOOR ARTS voor Inwendige ziekten LEEUWARDEN Grootzand 18, SNEEK. Telef. 332 NIJLAND, 21 Juni. Het was mooi weer en dus een drukke dag in ’t zicht, daar om zou de knecht van den veehouder H. P. A. maar even voor de thee ’s morgens naar ons dorp om een wagenlading pa len te halen bij den timmerman. ’t Ging goed in de heenreis, behouden kwamen voerman, paard en wagen aan en volgeladen werd de stap er in gezet naar huis toe. De terugreis was evenwel minder for tuinlijk. Een ander span kwam aan gere den van tegenovergestelde rcihting en dus moest worden uitgehaald naar rechts wat ook geschiedde. De weg daar ter plaatse is evenwel zeer smal. Het gevolg was dat de bela den houtwagen heel gemoedelijk met knecht en al afgleed In het groezelige water van de langs den weg loopende bermsloot. Modderig en nat kwam de knecht zon der zich te hebben bezeerd weer op het droge, waarna ook de wagen met palen weer op den weg werd gebracht en het ongeval dus zeer goed afliep. ben V ik toch nog Jong en opgewekt 7 van geest door het geregeld gebruik van vermijdelijk was. De heer A. werd in een langs den weg groeiende haag, geslingerd en met wonden aan hoofd en handen bij een der omwonenden binnengebracht, waar Dr. Swets van Arum de eerste hulp ver leende. De motor werd totaal vernield. ARUM, 21 Juni. De heer R. F. kwam dezer dagen van een wagen met hooi te vallen. Het schouderblad bleek door den val gekneusd te zijn. Post-abonné’s die het abon nementsgeld voor het 2e half jaar per Giro wenschen te betalen, verzoeken wij dit te doen Na dien datum verzoeken wij, niet meer te gireeren. Het verschuldigde bedrag is, VOOr de provincie f 1.50, naam, of onze eer daarmede ten nauw- voor buiten de provincie f2. Ons Giro no. is 87926 De Administratie Ja en dan is dit misschien nog niet het moeilijkste, maar dit telkens desnoods weer te doen. Niet eens zevenmaal, maar zoo noodig zeventig maal zeven maal. Tot in het oneindige. Wie kan het? Wie doet het? Wie zou het willen doen? Nog afgezien of hij daartoe de macht en dus het vermogen heeft? En dan ook nog niet enkel tot zijn zoon of zijn dochter, of zijn vriend, maar ook tot zijn vijand en tegenstander, die nooit anders deed, dan op geraffineerde wijze, uit de donkerheid de pijlen af schieten om te moorden en te vernielen De tollen op den MacAdamweg SneekBolsward. B. en W. van Sneek adviseeren op het schrijven van commissarissen over den MacAdamweg SneekBolsward hou dende verzoek hen te machtigen de tol len op dien weg, met ingang van 1 Jan. 1931, op te heffen. Verloren gaat de opbrengst der tollen, met gebruik der beide tolhuizen ad f 7000 per jaar. De baten zijn: jaarlijksche onder houdsbijdrage f3310.75; b. huurop brengst der beide tolhuizen vermeerderd met het bedrag der tot dusver benoodig- de kosten voor.onderhoud der tolboo- men f400. Totaal f3710.75, Exploitatie tekort alzoo f3289.25, waarvan voor Sneek 35 of f 1151.24. Vergoeding uit het wegenfonds f91.78, dus netto verlies voortyloeiende uit de opheffing voor Sneek f 1059.46. Voorgesteld wordt de tollen op te heffen. WITMARSUM, 22 Juni. Het fanfare corps „Frisia” alhier, dir. S. Hoekstra, behaalde op het te Menaldum gehouden muziekconcours een tweeden prijs in de tweede afdeeling. Binnen 14 dagen twee prijzen behalen is een mooi succes. en onmogelijk te maken. Onder duivelsch leedvermaak, en met listige wapenen wier uitwerking doodelijk moest zijn? MiSsehien wel voor heel het leven, voor gansch de toekomst, voor een gansche familie of geslacht. En nu het eigenaardige, het ingrijpen de; het ontzettende tevens. Dat wij zulk een vergeven van anderen vaak eischen. Dat wij misschien in theo rie gaan toestemmen, dat wij zelf ook niet volmaakt zijn en te kort komen in heel ons leven en in woord of in daad opzettelijk of onbewust, langer of korter een ander ook meer pijn deden, en kwaad gingen stichten, dan wij misschien wisten en wilden. Wanneer de balans van het eigen le ven wordt opgemaakt komt er een ver- oordeelend tekort, door geen kunstgre pen weg te werken en in de oogenblikken van ons leven waarin wij met ons zelf zijn er met den rechter daar binnen niet zelden schrikkelijk beangstigend bij de gedachte aan het vonnis, hetwelk daar over geveld zal worden door Hem die de harten kent en nieren proeft en die ieder naar zijne werken vergelden zal, naar de wet der rechtvaardigheid. Wie die hier vrijuit gaat. Wie die hier zijn hoofd vrijmoedig durft op te heffen! Die die nog druf heeft of steenen op te nemen voor een ander. Niettemin is het een van zelfheid schier, over een ander de staf te breken met voorbij zien van eigen schuld, en van den buurman te verlangen wat men zelf niet heeft f Op de op Zondag 22 Juni te Rau- werd gehouden Jongenskaatspartij, werd de 2e prijs, f 15.plus een af- deelingsmedaille behaald door het Bolswardsche partuur K. Falkena, W. Bijlsma en W. Bosma. LONGERHOUW. Morgen, 25 Juni, zal het 25 jaar geleden zijn, dat Ds. Kloek te Oudelande (bij Goes) in zijn ambt werd bevestigd. Wegens verschillende omstandigheden zal dit feit een week later, op Woensdag 2 Juli, met de gemeente worden her dacht. O, dat vergeven! O, dat weg-geven! Zoodat het niet meer bestaat. Voor eeu wig niet meer bestaat. En voor immer in de zee der vergetelheid verzonken werd. ’t Zal alleen mogelijk zijn, maar dan ook ongetwijfeld en compleet, en voor immer, wanneer men persoonlijk weet, door zielservaring, dat men vergeving ontving, en over eigen leven de vrij spraak kwam. Dat doet overgeven zonder wraak, en zonder smart, en zonder beschuldiging, en in groote liefde. Zoo groot, dat daar geen woorden meer voor zijn, maar ha re lengte en breedte, hare hoogte en diepte zoo onpeilbaar en onmeetbaar is, dat daarvoor de smart van het leed een genot kan worden, en in elk geval de droefheid die werd aangedaan, een oor zaak van onuitsprekelijke blijdschap wordt. ste betrokken is, zoodat wij met het „vèr-geven” oogenschijnlijk ons zelf weg werpen en opofferen, en afstaan. Wat veel dieper ingrijpt en veel meer wonden todbr^ngt en oneindig zwaarder offer eischt, dan wanneer wij gevraagd wor den om een geldstuk, of eenig hulpbe toon. Want bij het „vèr-geven” is ge woonlijk ons innerlijk „zijn” gemoeid. Men heeft ons gegriefd, beleedigd, te leurgesteld, bedroefd, op het hart ge trapt. Men heeft onze naam, onze eer, onze persoonlijkheid, ons werk, bedui meld en bezoedeld, en gekleineerd, en misschien vernield. Men heeft in woord of daad, getracht ons in miscrediet te brengen en zelfs achter de beste bedoe lingen en de onbaatzuchtigste beweeg redenen iets slechts of gemeens, of zelf zuchtigs gevonden en laat niet na open lijk of misschien in ’t geniep, maar daar om nog veel pijnlijker en doodelijker dit te verspreiden en tot een publiek eigen dom‘te maken, zonder adres van af komst. En dat alles nu vergeven? Doen alsof het niet is gedaan en gezegd, en geschre ven, en op de publieke markt gebracht? Ja, en dan niet voor den vorm, en niet enkel in naam, en niet met een breed ge baar, waarin dan meteen ook nog onze eigene grootmoedigheid uitkomt, zoodat men ons gaat zeggen welke voortreffe lijke menschen wij toch eigenlijk zijn en ook niet op de wijze, gelijk wel eens wordt weergegeven, in het bekende woord: „Vergeven gaat nog, maar ver geten nooit!” maar in wezen, in wer kelijkheid, in verzaking en verloochening van eijgepl persoonlijkheid. ;Zooals die Vader deed, dien de zoon op het hart had getrapt; zooals de moeder dat kon, door haar eigen dochter in de ziel ge grepen en die beiden aannamen om de kus der verzoening te geven, toen het berouwvol was teruggekeerd. Met het- Vader, ik heb gezondigd, en ben niet meer waard uw zoon genaamd te wor den behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus, en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. f Bij de te Sneek gehouden Kaats wedstrijd van afdeelingsparturen, werd door de partuur uit Bolsward, de heeren K. v. d. Heide, B. Wolthuizen en C. de Waij de vierde prijs gewonnen. Raadsvergadering Hindeloopen. Juni 1930. Hedenavond vergaderde de voltallige raad. Burgemeester G. J. F. A. van Avenorn van Nauta. Secretaris: G. Stallinga. O. m. worden de volgende stukken voor kennisgeving aangenomen: Goedkeuring door Ged. Staten van R.B. tot het aangaan eener gemeen schappelijke regeling ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet met de gemeente Workum; Besluit van Ged. Staten d.d. 30 April 1930, houdende vaststelling der ge- meenterekening dienst 1928; Proces-verbaal van opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. Verschillende ingekomen jaarversla gen worden ter visie gelegd voor de raadsleden. Over een schrijven van het hoofd der o. 1. school inzake het vlaggen op Wa- terloodag ontspint zich een vaak vrij hevige discussie. Door genoemd hoofd was aan B. en W. verzocht niet meer op 18 Juni te vlaggen, omdat deze dag een oorlogs dag was. Dit verzoek werd door B. en W. afgewezen. De voorzitter noemt in tegenstelling met het hoofd der school de Waterloodag geen oorlogsdag maar een vredesdag, immers toen werd Ne derland vrij van Frankrijk. Des te meer reden is er volgens spreker om op dien dag te vlaggen. De Raad spreekt zich ten slotte met 4 tegen 3 stemmen vóór vlaggen op alle openbare gebouwen, dus ook op de o. 1. school uit, zij het dan Ook na sterke tegenkanting van de leden H. M. van Meekeren, J. van Elselo en A. Bakker. Vóór het vlaggen op 18 Juni verklaren zich de leden U. van Meèke- ren, D. Smit, H. Glashouwer en S. Leenstra. De rekening en verantwoording der gezondheidscommissie over 1929 wordt goedgekeurd. Aan Boomsma, de tegenwoordige be woner van het kosthuis voor ouden van dagen wordt de nog verschuldigde huur voor de woning op het Tuinbouwland kwijtgescholden. Daar komen in onze taal van die woor den voor, waarvan de beteekenis vaak beter wordt gevoeld, dan uitgedrukt, waarmede door een enkele klank of uit drukking niet zelden ontzaggelijk veel gezegd wordt. Zoo is het ook met het woord verge ven. Wij kennen het allen, wij gebruiken het meermalen; in de beste oogenblikken van ons leven eischen wij deze vergeving van een ander en als het niet al te veel omvat, kunnen wij in een royae bui, deze zelf toonen, althans in woorden, maar als het iets groots, iets .veelom vattends, iets geweldigs is, hetwelk ons leven van nabij raakt, dan wordt het an ders, en moeilijken Iemand iets geven kan zwaar vallen. Over het algempen zijn wij niet zoo mild en geldt het spreekwoord meer, dat heb ben maar hebben is, en krijgen de kunst wordt. Onze natuur is, dat wij gaarne houden hetgeen wij bezitten en dit bezit liefst dagelijks gaan vermeerderen. Men kan er altijd niet tjuiten. Fatsoenshalve, om zijn naam, en zijn eer, en zijn positie op te houden, moet de hand wel eens in de beurs gestoken en e*en grootere of kleinere bijdrage ge schonken worden aan een liefdadig doel of een nuttige zaak, of een hulpbehoe vend medemensch, of een in nood ver- keerende instelling, die dringend van on dergang gered moet worden en dan strij ken wij de hand wel eens over het hart, om met meer of minder toegenegenheid, met meer of mindere, liefde, met meer of minder voldoening voor ons zelven te doen wat op dat oogenblik haast wel niet anders kan. Wij meenen niemand te beleddigen door te zeggen dat geven een kunst is, die ook al weer geleerd moet worden, om haar recht te kunnen uitoefenen tot zegen voor zich zelf en voor anderen. Want het wonderlijke geheim van deze kunst is, dat bij goede beoefening en toe passing niemand door het geven ver armt, maar niettegenstaande elke theo rie, die wiskundig vast staat en bewezen kan worden, dat hetgeen wordt wegge geven voor den bezitter dus niet meer bestaat, bewijst de practijk het omge keerde, namelijk dit: wie goed geeft, juist daardoor ontvangt. Postdtdvennieuws. Door het slechte weer in het buiten land verloopen de wedstrijden uitge zonderd de laatste niet zoo schitte rend. Zondag 11 Mei Lohne (DuitschL). Los 8 uur, afstand 230 K.M. De eerste duif arriveerde 12.26.9, eige naar D. Ruiter. No. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, werden Th. de Jong, D. Ruiter, Y. de Vries, Gebr. Bangma, C. Lammertsma (2) Zondag 18 Mei Lehtroie (DuitschL), afstand 300 K-M. Los 7 uur. De eerste duif arriveerde 12.44.43, eigenaar Gebr. Bangma, 2de D. Ruiter, 3 Th. de Jong, 4 D. Ruiter, 5 C. Lammert sma, 6 D. Ruiter. Zondag 25 Mei Standahl (DuitschL), afstand 430 K.M. Los 6.30 uur. De eerste duif arriveerde 2.7.36, eige naar gebr. Bangma. 2e. 2.16.31, Th. de Jong, 3de C. Lammertsma 2.26.19, 4de Y. de Vries, 3.5.15, 5de D. Ruiter 6.15.30, 7. Th. de Jong en 8. Y. de Vries. Zondag 15 Juni werd gevlogen vanaf Rehfelde (DuitschL) afstand 570 K.M. Los 9 uur. Door de late lossing bereikte slechts 1 duif haar hok. Deze duif werd gecon stateerd 7.21.50, eigenaar Y. de Vries, ’s Maandlgs kwamen er nog 5 stuks te rug. 2. Th. de Jong, 3. Gebr. Bangma, 4. D. Ruiter, 5. Th. de Jong, 6. D. Rui ter. A.s. Woensdagavond 6 uur inkorven voor Küstrin (Duitschl.) afstand 620 K.M. De duiven worden bij goed weer Zaterdagmorgen om 5 uur in vrijheid gesteld. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. Per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. WITMARSUM, 21 Juni. Hedenavond had bij de Grauwe Kat onder Witmar- sum een motorongeluk plaats, dat nogal goed is afgeloopen. De motorrijder Klaas Anema van Kimswerd zou van het erf van A. Rein- sma en D. Hoitinga afrijden. Door het slechte uitzicht zag hij echter niet den wettelijke maat werden gevangen, waar- naderenden tram, zoodat een botsing on- onder van 26, 28 en 29 c.M. groot. De 1ste prijs verwierf P. de Boer met de grootste baars, 29 c.M. 2de prijs: G. Tigchelaar, met 5 baar zen v 28, 25>/i, 2. /2, 20’/2 en 21 c.M. Geven is dus geen verlies, maar winst. Geven is geen kwijt worden, maar krij gen. Geven is dus gegeven worden, en diensvolgens (het is een verborgenheid voor het verstand misschien) maar is het zaliger te geven dan te ontvangen. GeHjk gezegd, dit is evenwel eene ver borgenheid, alleen door de ingeleiden be grepen, en verstaan, en toegepast, om dat in het gewone leven de nuchtere werkelijkheid veel meer spreekt, dat iemand hetgeen hij weggeeft, kwijt is en ook niet weer terug komt. Men kan toch maar eenmaal zijn geld uitgeven? Oneindig zwaarder en moeilijker even wel dan iemand iets geven, is nog iemand iets te vèr-geven. Dat is, hetgeen door iemand in woord of daad ons kwalijk wordt aangedaan en misschfen geheel onverdiend be toond, deze niet toe te rekenen, en in grootheid van zielenadel te zeggen: „Ik reken het dezen niet toe, ik vergeef het.” Al is het nog zoo grievend, en pijnlijk en onverdiend geweest, en al bracht het aan hart of leven nog zulke diepe wonden toe: ik haal er een streep door, en zal door woord en daad bewijzen, dat het krenkende, of het grievende, of het be- nadeelende, in woord of daad voor mij niet meer bestaat. Nog eens, dat is iets geweldigs, dat is iets treffends; dat is iets dat nog veel nader aan ons leven raakt, dan de porte- monnaie in een meer of minder goede bui uit den zak te halen, ten einde een koperstuk, of een grooter of kleiner zil verstuk of misschien een „briefje” daar uit te halen en weg te geven. Want vèr-geven kan ons tot in den diepen wortel raken. Geven is tot op zekere hoogte de buitenkant ra kend. ’t Eischt wel iets van ons, en wij kijken het wellicht met een zucht nar maar vèr-geven dat komt heel anders aan. ’t Raakt oneindig meer, ’t Graaft in ons innerlijk leven en vordert de heele overgave der persoonlijkheid. Bij het vergeven kan onze persoonlijkheid be trokken zijn. Het kan wezen dat onze 3de prijs :J. Adema, met 5 baarzen van 25, 21, 20, 18, 181/a c.M. 4de prijs verwierf Sj. Koopmans. 5de prijs: W. de Wit. 6de prijs: KL Koopmans. 7de prijs: P. Brakels. 8ste prijs: J. Knier. 9de prijs: N. Ebbendorf. 10de prijs: R. van der Schaaf Jr., welke tevens voor de eerste gevangen baars een gebakstuk ontving, wat aangeboden was door banketbakkerij J. Posthuma, terwijl A. Kramer voor de 2de gevangen baars eveneens een gebak ontving, van de club. Onder de vroolijke tonen van de door eenige leden gevoimde „Jasz” keerde men 1 uur huiswaarts. Woensdag 25 Juni 1930 de jong7® nieuwsblad waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Vergadering van den Raad op Dinsdag 24 Juni a.s. des avonds 7 uur ten stadhuize. 1. Aangehouden voorstel van Burge meester en Wethouders om den gemeen- te-alrchitect te machiilgen tot het uit oefenen van het toezicht op de woningen der Vereeniging „Volkshuisvesting”. 2. Verzoek van het bestuur der school voor Christelijk Volksonderwijs alhier, om gelden uit de gemeentekas voor rolgordijnen en platenkisten, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders. 3. Vaststelling comptabiliteitsbeslui- ten. 4. Adres van Commissarissen van den Mac-adam-weg Sneek-Bolsward om machtiging tot opheffing van de tollen op dien weg, met voorstel van Burge meester en Wethouders. jh. I I ABP.VAN SLOOTEN H ARLINC N

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1