si VS F.S.BAKKER, Leeuwarden De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek. Van 3 JULI tot en met 19 JULI zullen wy vele nog overgebleven Mantels en Japonnen aanbieden tegen ongeveer de helft van den prijs Ieder, die uit ervaring kent de fijne kwaliteit onzer Kleeding, de aparte rekening der stof en de superioriteit der modellen zal beseffen, dat hier enorme koopjes te halen zi,n Gaat U op reis? Of met Vacantie Profiteert dan van deze aanbieding I Stadsnieuws. S3oaz-Spaar6anft No* SO gg* Jaargang FEEST. F De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. Geld in HUIS brengt NADEEL Geld BIJ ONS geeft VOORDEEL Spaart bij de te BOLSWARD PEPERMUNT vff/ herkent men oltücl F'oan de heerlijke smaalt Uan 51ooten,Harknqen_ Woe^isdag 2 Juli 1930 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A St. V Ca- bij uitzondering uur uur mr 'i trdag r ge? ge- Met groote kracht en tegen verbazingwekkend lage prijzen zal onze Opruiming nog ruim 14 dagen voortgezet worden vanaf 37.50 vanaf 50.00 i Za ur ’s ^ers- lande :n de bak- ersten s van orden laak- tn de ben, en alleen te verstaan en met zachte toegeeflijkheid tegemoet te komen, wan neer de levensavond viel en de moeiten en bezwaren van den ouderdom zich de den gevoelen, en het lichaam of ook de doffe geest niet meer het vermogen heeft zich te verheugen over de ievensvolte, en de levensovervloed, die het levenspad van een ander zoo zpnnig maakt en klaar. Niet alleen Bolsward, maar gansch den omtrek, tot in de verre verte. En wij hebben onze beste wenschen voor dit Onderhandsche verkooping. Hedenmorgen is onderhands aan den heer Sj. Hoffmann, Electricien, verkocht het winkelhuis aan de Marktstraat, van S. Palstra. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagen ur^m er 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. angs- t mo kken, t ver- xigen ïdaan con- liding wordt i elke chten g ge- n ook errein n ge- deze uit de n, in kken, m wij le be- tand- rolk ir. zoo ht ies- ir. 1 niet i: „de wor- Ook een bezoek aan onze STOFFEN-, HOEDEN- en KINDERKLEEDING- AFDEEL1NGEN doet U verbaasd staan over de lage pryzen MAKKUM, 29 Juni. Heden namiddag is alhier-bij het baden in zee de onge veer 17jarige zoon van den vrachtrijder Sj. Koelmans, verdronken. Naar men zegt, was de jongen geen zichten mag slagen. En wij deelen in de vreugde oud en jong. Maar met de be geerte er bij, dat het geven mag wat op billijke gronden mag worden ver wacht, zonder eenige wanklank, ten ze gen van het algemeen, tot blijdschap van duizenden en ter dankbare waardeering van alles wat te midden van veel geklaag en geween, toch ook stof tot roemen geeft, omdat de beker des overvloeds nog niet geledigd is. En bovenal, omdat het feest werd in de ziel. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bak- kersbond, hetwelk de vorige week hier vergaderde, betuigde zijn volle tevreden heid over het nu reeds geleverde werk. De Voorzitter memoreert ook nog even de festiviteiten die gedurende de Nebat- week in Bolsward zullen worden gehou den en besluit zijn uiteenzetting met de hoop uit te spreken dat wanneer straks de heeren weer teruggekeerd zijn in hun redactiebureaux, zij met veel enthousias me zullen kunnen schrijven over Bols ward en de groote Tentoonstelling. Hierna werden de heeren uitgenoodigd een kijkje op het Nebatterrein te nemen. Hier was alles leven en bedrijvigheid. Verschillende standhouders zijn bezig hun te etaleeren artikelen aan te voeren en de stands op te bouwen. Het is hier een gezellige drukte. De indruk die de groote Tentoonstellings hallen op de persvertegenwoordigers maakten, was overweldigend. Allerwege hoorden we uitdrukkingen als: ,,’t is kolossaal” en „hoe durven ze ’t aan’, enz. Wel een bewijs dat de opzet der Tentoonstelling grootsch is. Ook wordt een kijkje genomen op het terrein oud-Bolsward. Na bezichtiging der terreinen werd nog een excursie gemaakt naar Kornwerder- zand, speciaal voor de uit Holland ko mende persmenschen. Als typische bijzonderheid vernemen we dat voor de krentenbroodwedstrijd, uitgeschreven door het Grieksch krenten- brood-syndicaat, ruim 800 inzendingen binnen komen. Na aftrek van het voor Bolsward tej distribueeren krentdbrood blijft er nog een zoodanige hoeveelheid over, dat er een aanvrage is gericht tot den Garnizoens-commandant te Assen, deze hoeveelheid voor- de militairen te bestemmen. Inplaats van de bekende kuch krijgen onze jongens dus een paar dagen Nebat- krentenbrood. 2 uur mee moet zijn geweest, dat het ruit pas was vernieuwd. Ook het zoeken door het huis wijst op eenige bekendheid met in richting en gewoonten. Geslaagden. Bij de op 17 en 18 Juni j.l. gehouden examens voor het Diploma Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in het boekhouden te Amsterdam, slaagde de heer Jillert de Vries te Burgwerd, die het vorige jaar het einddiploma van de Handelsavondcursus „De Hanze” alhier verwierf. Hij werd opgeleid door den heer J. Walraven, Hoofd der R. M. Ulo-school alhier. Voor de 1ste klasse der R-. K. Kweek school voor Onderwijzeressen te Steen- wijkerwold, slaagde Cath. Siemonsma, leerlinge der R. K. Ulo-school alhier. Voor het einddiploma van het Gym nasium te Sneek diploma A, slaagde on ze stadgenoot N. L. J. Bruinsma. WITMARSUM, 30 Juni. Het bestuur van het fanfarecorps „Frisia” had een schriftelijk verzoek gericht aan het be stuur van de Doopsgezinde Gemeente om voor de maanden Juli, Aug. en Sept, hun muziektent te plaatsen voor of ach ter in den tuin van de pastorie om deze drie maanden hare wekelijksche oefenin gen daar te houden en bij mooi weer eens een concert te geven. Op dit verzoek werd gunstig beschikt. Wij juichen dit van harte toe, maar wil len tevens het publiek beleefd verzoe ken tijdens de repetities de orde niet te verstoren. DeTrË.BÏA.T Maandagmiddag 1 uur werd in „De Doele” een samenkomst gehouden van verschillende persvertegenwoordigers. Een twintigtal redacteuren en verslag gevers van verschillende bladen waren naar Bolsward gekomen teneinde van den Voorzitter der Nebat een uiteenzet ting te hooren over het doel, de opzet en voorbereiding dezer Nederlandsche Bak kerij Tentoonstelling. Vooraf werd op de gezellige boven zaal van hotel „De Doele” een lunch aan geboden. Er heerschte een zeer geanimeerde stemming, mede veroorzaakt door de uitstekende verzorging der spijzen en de keurige serveering. Na afloop der lunch neemt de heer H. Eisma het woord om in korte trekken een beeld te schetsen van de werkzaam heden aan een dergelijke Tentoonstelling verbonden. Spreker wijst er op dat de 3 hoofdfac- gekost hebben, door de spontane mede werking van Bols wards burgerij schitte rend zijn opgelost. Deze hoofdfactoren waren: het terrein, de financiën en de huisvesting. De standverhuur heeft veel moeilijkhe den ondervonden, mede door de econo mische toestand. Dat-trots dat alles de eerst gekaamde standhuur toch is bereikt stemt dankbaarhd. I Daar is een tijd geweest, waarin ge meend werd, dat feestvreugde gepaard moest gaan van bachanaliën en nach telijke uitspattingen, in spijs en in drank, en in wat licht niet verdragen kon. Daar kan zijn een lolmakerij, zich openbarend in uitbundig gejoel en getier in gehos en gespring, in onzinnige klan ken en hol lawaai, hetwelk denken doet aan ledige vaten die wel veel geraas heb ben maar juist daardoor hunne innerlijke armoede verraden. En daarom „Wees niet een klinkend vat gelijk”. Doe in uw feestvreugde niet dwaas en niet gek en niet onwaardig, en niet zoo, dat ge later U schamen gaat en walgt van u zelven. Laat ook de vroolijke feestvreugde ge heiligd zijn, en haar klankbodem vinden in de dankbaarheid die daarbij het hart vervult, over het vele dat men genieten mag, boven zonden. Laat bovenal, het geen liefelijk is, en rein is, en wèlluidt, in woord en lied weerklinken en diepte geven aan de feesttoon, die daardoor nog naklinkt, ook al zijn de lichten weer ge doofd, en de feestliederen uitgezongen en is het feestgroen vërlept en keerde het gewone leven weer met zijn veelvuldige zorg en bekommering. Danl blijft het feest nog na lichten, en misschien jaren lang de vreugde doen natrillen, die het hart zoo hoog kloppen deed, toen de dag des feestes nog dAAr was. Bovenal, men vergete niet te zorgep voor de feeststemming. Om deze niet enkel re verwachten van anderen, maar ook zelf mede te deelen. Het kan soms op een feest zoo droef en zoo somber zijn omdat de feesttoon ont breekt. ’t Wil niet. Daar zit geen gang, geen fleur, geen muziek in. Soms lijkt het wel een begrafenis en een feest moet niet en mag niet een begrafenis zijn, juist om dat het een feest is, en dat feest ook ge schonken wordt om te genieten en te gebruiken en er dan anders en beter door te worden. Dat is de verantwoordelijkheid van ’t feestvieren, ach, daarom zijn velen zoo toren die eerst aan het comité veel zosg bang van de gepaste vrooijlkheid, omdat zij deze zelf nooit hebben gebruikt tot het doel waarvoor zij gegeven werd. En nu staat Bolsward aan den voor avond van het feest. Het groote feest. Weken en maanden verbeid, en hoe dich ter het nabij komt, met koortsachtige haast en toenemende spanning tegemoet gezien. In aansluiting aan deze bijzondere aanbieding deelen wy nog het volgende medeMocht U in onze Oonfectie-afdeeling by deze Mantels en Japonnen niet meer vinden wat U zoekt, dan ^kunnen wy (rekening houdend met bovenbedoelde lage prijzen) U tegen heel voordeeligen prijs een Mantel of Japon naar Maat maken Japon naar Maat Mantel naar Maat Inbraak. Maandagnacht is ingebroken ten huize van Dr. S. Andela alhier. De dief (of dieven) heeft (hebben) zich toegang verschaft door een ruit waf gisteren pas was vernieuwd en waarvan de stopverf dus nog nieuw was, uit te snijden. Eenmaal binnen zijnde is zoowat hei geheele huis doorzocht. Verschillende kasten zijn onderzocht, maar geen enkel slot was gemakkelijk te forceeren. Ze hebben toen hun buit gezocht in eenige offerbusjes en taschjes. Een beurs niet huishoudgeld in de keuken heeft men niet opgemerkt, de geheele buit is niet groot geweest. We mogen we! hopen, dat de politie in deze zaak eens de dader zal vinden. De dief zal in dit geval in kleine kring te zoeken zijn, omdat men er bekend )k nu anent ■naar s der risse- van Park even ijl ’8 lellig. leren, r ge- i op- eens- oude Ten- orga- ipraat ot op ve de Bols- lereen WITMARSUM, 30 Juni. Het Menno Siemons-monument, even buiten onze plaats op het z.g. Vliet, waar vroeger het Doopsgezinde kerkje stond en in 1878 werd afgebroken en nu reeds al een hal ve eeuw daar staat, eischt dit jaar aan onderhoud nogal belangrijke offers, zoo dat in de laatst gehouden vergade ring van de A. D. S. (Amsterdamsche Doopsgezinde Sociëteit) besloten werd f 300 beschikbaar te stellen voor onder houd en vernieuwing. Zoo nu en dan komen er nogal eens vreemdelingen een kijkje nemen, onlangs 3 Amerikaansche Doopsgezinden en deze week een uitgezette Russische Doopsge zinde de heer Siemens, landbouwer en tevens voorganger van een Doopsgezin de gemeente aldaar. Deze heer werd door de Pruisische Re- geering in staat gesteld ons land te be zoeken en zoo was hij deze week op de gemeentedagen te Elspeet, waar hij een rede heeft gehouden over de troebelen in Rusland. Onder geleide van onzen vnoegjeren predikant, Ds. P. Ens te Warns, en onze boekhouder Kooistra en Zoon werd een en ander en zoo ook het monument be zichtigd, waarna ook oeconomische be langen, vooral wat de landbouw betreft, werden besproken. Van hier vertrok de heer Siemens naar Leeuwarden, en vandaar naar Hammer- stein, waar zijn vrouw tijdelijk verblijf houdt. Een kind van 4 jaar moesten de ouders daar achterlaten. Deze emigranten en meest vluchtelin gen vertrekken meest naar Amerika en Canada met behulp van steun uit alle landen. Volgens de laatste opgave in de D.G. Zondagsbede is reeds door Nederland ’n som van f 100.000 bijeen gebracht, wel een bewijs dus dat de nood van die men- schen daar in Rusland hoog is. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Daar is geen volk ter wereld of het openbaart de behoefte aan feestvieren. Om uiting te geven aan innerlijke blijd schap, of indien deze niet mocht bezeten worden, met behulp van anderen te ver krijgen. Daarvoor spant men zich gaarne |n; daarvoor is niets te veel of te zwaar of’te duur; daarvoor offert men gaarne I op wat slechts even gemist kan worden en zoekt men tevens de gemeenschap met anderen. Immers: ,Hoe meer zielen hoe meer vreugde” is een spreekwoordelijk gezeg de, hetwelk in den tijd van de feestroes op’ aller lippen zweeft, en waardoor de aanstekelijke vreugde op een ander als een vuur overgaat, hetwelk al maar ver der om zich heen grijpt en tast en niet eerder bevredigd is, dan wanneer alles in lichte laaie staat. Daarom zijn wij ten dage des feestes royaal. Daarom trekken wij het feestkleed aan en zetten de zorgen zooveel mogelijk op zij en vergeten de moeiten van het le ven en verzuimen te denken aan zooveel wat in gewone tijden het hoofd en hart met vrees en kommer vervult en plooien ons gelaat tot een glimlach, of geven in woord en lied, in muziek en zang aan elk te hooren en te zien wat er in ons leeft en werkt. Het is zoo goed voor een mensch dat hij eens komt uit den gewonen sleur gang, en den eentonigen tredmolen van het alledaagsche leven, hetwelk hem dag op dag, week op week, maand in maand uit, vaak bezig houdt. Dat hij ook eens iets anders hoort en ziet, dan die nooit rustende deining van het geklots der gol ven in de levensbranding langs onze ranke levensboot en dat de horizon van den kleinen of grooteren kring, waarin men gewoon is zich altijd alweer aan te voelen rondcirkeien, eens verwijd en ver breed wordt tot in het oneindige. Om daardoor op adem te komen. Om daardoor zijn |evens(krachtl en levens- energie te leeren versterken en die le- vensspanning te krijgen, die opnieuw jong en sterk maakt, en de vleugelen leert uitslaan, om hooger vlucht te krij gen. Zooals de adelaar die de breede vleugelen leert te ontplooien, en dan drijvejnd in de onjmetelijke ruimte, en zich zelf verliezend in de oneindigheid van het maatlooze heelal, opstijgt als naar der wolken blauw en daar de ma jesteit van zijn koninklijke macht luister vol te openbaren. Zoo hebben wij de krachten te vernieuwen, om dan op te stijgen, als een arend, en daar te loopen en niet moede, te wandelen en niet mat te worden. Daar zijn menschen die hiervan niet moeten hebben. Of omdat zij nooit den zegen van de ware levensvreugde hebben leeren kennen, of omdat zij het leven zat1 zijn. Zij hebben al zooveel vreugde ge noten. Zij hebben al zooveel gezien en gehoord en geproefd, en gesmaakt. Zij zijn het leven beu. En in zwartgallige troosteloosheid, maar die allerminst den strijder in het strijdperk van het leven past, zuchten zij in triestige somberheid: „ijdelheid der ijdelheden, ’t is alles ijdel heid." Daar kwam zooveel teleurstellends en onvokomens en onbevredigens in wat men ging genieten, en waarnaar het hart zoo haakte. Men had zulke hoog gespan nen verwachtingen, men droomde zich van de toekomst gouden bergen; men greep als het kind naar de schitterende kleurenpracht van een zeepbel en toen deze bij de eerste aanraking uiteen spatte en men niet eens meer een waterdruppel overhield, sloeg men over tot het andere uiterste en beklaagde de arme dwazen die het leven tegen lachten en blij waren over iets, hetwelk geen waarde en betee- kenis had. Toen trokken zij zich terug in de eenzaamheid. Toen gingen zij ach ter gesloten luiken zuchten en klagen en murmureeren, misschien ook wel medi- teeren over de boosheid en bedorvenheid en oppervlakkigheid ■en lichtzinnigheid van het menschelijk geslacht om te mid den van die zucht naar vroolijkheid en die drang naar feestvieren zich voor te doen alsof ze zelf van andere makelij waren en met hunne droeve levenspessi- misme, vol narigheid en weedom veel an ders en beter dan de schare die zoo op ging vooral in hetgeen de lentetijd of ook nog de zomer van het leven te ge nieten geeft. Arme, ongelukkige menschen. Slechts geschikt om er medelijden mee te heb- Daarom ben ik bang voor die men schen, vooral voor zoover zij nog staan in de kracht van het leven, die in hoog moedige zelfgenoegzaamheid zich afkee- ren, van alles wat de vreugde wil en de lichtkant van het leven zoekt. Het is niet in orde, wanneer het leven dit alles haat. Daar schort iets aan, wanneer nooit eens een vroolijke lach blijde schalt, of nim mer ’t gelaat ontplooit in zonneglansen. Daar hapert iets, als men niet blijde kan zijn met de blijden, en niet te genieten weet van de onschatbare gaven die men in elkander heeft en ontvangen kan en op elk levensterrein door natuur en kunst, in woord en beeld, in kleur en klank, in muziek- en zang kan worden gesmaakt. Tot streeling van het gehoor, of ter be koring van het oog, of ter bevrediging van de smaak en dus ter vervulling van onze innerlijke begeertem Dat is een ver zachting en kleineering van het maatloos vele, hetwelk te midden van zooveel droefs |en duisters nog gesmaakt kan worden, en daarom zouden wij allen: jong en oud, man en vrouw, kind en grijsaard wel willen opwekken om volop te genieten van het bekoorlijke, hetwelk van alle kanten op den levensweg wor den gestrooid, als wij maar een oog heb ben om te zien en een hart om op te merken. Neemt het, en waardeert het en gebruikt het en weest er dankbaar voor en laat door dat alles uw levenslamp helderder branden en uw levenskracht vernieuwen en bovenal uiting geven aan uwe dankbaarheid voor zooveel, dat nog bezeten en gelaten wordt, ook om an deren daardoor rijker en blijder te ma ken en een lichtstraal te werpen op an- derer levensnad. Daaróm ben* ik een vriend van feest-* jAl het jn ahe op vieren. Daarom mag elk op zijn plaats en naar zijn vermogen een feestnummer zijn, om daarmede de feestvreugde te verhoogen, alleen, zien wij toe, hoe wij dat doen. I nog le grooi is ooze iiorad 8. jt jende groot omen aan ;even, van- it het inden :estad geheel gevoerd Met het oog op den tijd, hiervoor benoodigd, zou u ons zeer verplichten spoedig te willen komen, Bouwkleeding wordt evenwel binnen 24 aren geleverd Leesgeld fr. P- P- Per haH jaar! 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DEJONG’8 NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1