'rij Entree Vrij Entree Vrij Entree De Feestweek en Tentoonstelling HOFSTEDE I A M. VROMEN 1 van een keurcolïectie Oude en Moderne SCHILDERIJEN en PERZISCHE TAPIJTEN De Bolswardsche Courant en Westergoo n P.B.VAN HAM K in het VOLKSGEBOUW (bij het Stadhuis) L •J VACANTIE. BRILLEN BREUKBANDEN Door de Firma DIJKSTRA te Leeuwarden wordt bij deze gelegenheid GRATIS THEE GERESERVEERD I gg® Jaargang en ij" KIJKDAGEN: Dinsdag van uur n isch art* De oplaag van het Dinsdagnummer Is thans gestegen tot 4500 exemplaren. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. NA AFLOOP VEILING VRIJDAG namiddags 2 uur onder Directie van Kunsthandel v, d. LEE te Hilversum, ten overstaan van den heer G. KEIKES, Deurwaarder te Bolsward Grootzand 18, SNEEK. Telef. 332 J Tandarts, SNEEK, Donderdag 10 Juli NIET in Bolsward te consulteeren. ARD Vrouwenarts Prins Hendrikstr. 10. Leeuwarden WOENSDAG 9 JULI GEEN SPREEKUUR Hooggeachte Heeren leden van het Da- gelijksch Bestuur van onze Ge meente. Reeds vroeg in den morgen hebben do Bolswardsche torenklokken een zeer be langrijke week voor onze goede stad in geluid. De tonen der muziek hebben weerklonken en door de schitterend ver sierde straten van Bolsward begeven zich talrijke plaatsgenooten en vreemdelingen in opgewekte, feestelijke stemming. Na maandenlange voorbereiding is het Permanente Feestcomité gekomen tot de uitvoering der plannen. Ditmaal niet ge heel op eigen initiatief, maar mede op uitnoodiging van het NEBAT-Comité, om aan de groote Nederlandsche Bakkerij- Tentoonstelling, die nog heden staat geopend te worden, grooteren luister bij te zetten. Wij ontveinzen ons niet, dat de taak van ons Comité ditmaal moeilijker was dan bij vorige gelegenheden. Immers die taak was thans omvangrijken Stelden wij ons vroeger in op een feestelijkheid van drie dagen, thans gaat met onze plannen een geheele werkweek gemoeid. Of wij er in zullen slagen, de vele vreemdelingen, die wij in deze week te Bolsward verwachten, aangenaam bezig te houden? Het oordeel zal niet aan ons, maar aan het groote publiek zijn. In elk geval hebben wij ons best gedaan, een .nieuwen lauwer voor Bolsward te vlech ten. Voordat de eigenlijke feestviering be gint, willen wij thans in deze oude ver gaderzaal, ten overstaan van de stede lijke magistraat, deze verklaring afleg gen, dat wij er wederom naar hebben gestreefd, een reeds van waardige fees ten aan te bieden. Wij meenen dat Bols ward een goeden naam heeft ten opzich te van feestvieringen en wij zijn er van overtuigd, dat deze goede naam verkre gen werd, omdat wij steeds op den voor grond hebben gesteld: iedereen moet zonder aanstoot kunnen deelnemen aan hetgeen wij op touw zetten. Zoo willen wij ook thans hopen, dat deze groote feestweek ordentelijk zal slagen. Hartelijk dank zeggen wij hier aan de tientallen, ja aan de honderdtallen plaats genooten, die met ons hebben samenge werkt aan de organisatie dezer feestweek en die ons het houden van een etalage wedstrijd, het opvoeren van twee open luchtspelen, het organiseeren van sport- demonstraties, het in elkaar zetten van optochten en z ooveel andere zaken hebben mogelijk gemaakt. Ik spreek den wensch uit, dat de fees- a 4il. Daarom is de vacantie een eisch des tijds. Daarom is het vooral in onzen ge- jaagden tijd, waarin het lieven steeds sneller en wilder voortvliegt bepaald noodig dat allen hun tijd van ontspan ning krijgen en de zegeningen van de rust leeren kennen. Alleen, men zorge dat de vacantie aan haar doel beantwoordt. Om deze te ge nieten - n vaak geer verre reizen noo dig, e-, „nmin dat schatten gelds daar- B Juli Woensdag 9 Donderdag 10 11 Reeds vroeg in den morgen was het in de stad merkbaar dat er iets bijzon ders op til was. In verschillende buur ten was men nog druk bezig met de ver siering. Overal werden vlaggen uitge stoken wat aan het stadsbeeld een zeer levendig aanzien geeft. Om 8 uur beginnen alle klokken te luiden en om 9 uur koraalmuziek vanaf het bordes van het Raadhuis. Het wordt langzamerhand iets leven diger op straat. We gaan even een kijk je nemen bij de buurtversieringen. De Nieuwmarkt is feestelijk versierd; de fontein gebouwd over het water doet ’t bijzonder goed. De Commissie heeft op ’t voordeeligst profijt getrokken van de mooie groep lindeboomen en de ver siering in overeenstemming aange bracht. Ook bij avond zal dat stadsge deelte bijzonder tot z’n recht komen. Groote en Kleine Dijlakker zijn deze keer iets sober versierd. Zeer mooi doet daarentegen het de Kerkstraat. Met ver eende krachten heeft men hier een zeer mooie laan weten te maken, waartus- schen de kleine vlaggetjes als een aar- Verschijnt Dinsdags- tijdagsavonds. eesgeld fr. p. P- Per half iaar f b50 jende provincie f 2.-; inning 15 ct. w het Buitenland f 7.- per jaar. eesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. voor worden wegegooid. Het genot en de rust ligt vaak dichter bij dan waar men het zoekt. Ook de vacantie kan zelfs zeer vermoeiend zijn, en zij zal het wezen wanneer men zich hier niet te beheer- schen weet. Wanneer het oog alles wil zien en het oor alles wil hooren en men al maar voortdraaft en voortjaagt, en voort-praat om ten slotte nog vermoeider huiswaarts keeren dan men ging. Voor velen is de vacantie ook een last, niet alleen voor zich zelven, maar ook met het oog op de huisgenooten, en inzonderheid wan neer men in de vacantie meent te kun nen of te mogen doen waar men zich thuis voor geneeren en schamen zou. Zoo kan elke zegen een vloek worden, en elk genót een verdriet. Het gaat weer naar de vacanties en gaarne wenschen wij allen die dit le zen, een prettige, aangename, verkwik kende vacantie, met veel zonneschijn en veel genot en veel zegen. Men zoeke die vooral in de rijke natuur met haar ge zonde krachten en invloeden naar lichaam en geest. Om straks rijker en beter en voller terug te keeren tot de levenstaak waartoe men geroepen is, en met nieuwe krachten het werk te aan vaarden, hetwelk op de handen Is gezet. Dat is de grootste en kostbaarste vrucht van de vacantie, langs dezen weg niet te duur verkregen. hoorde bij ’s* werelds beloop. Hoe dan verder het einde moest worden verkre gen wist men niet, en moest maar over gelaten, of aan de publieke liefdadigheid of aan de zorg van het burgerlijk armbe stuur. Wat in die dagen door talloos velen is geleden, valt in geen woorden te zeg gen. De oudere generatie wist dit bij ervaring en alleen de gedachte aan het velerlei 'ped uit die kommervolle tijden doet verstaan dat andere tijden moesten aanbreken en bij den voortgang en de ontwikkeling van de levensstroom er een dusdanige evolutie indien maar geen re volutie moest komen, waardoor op elk levensterrein een algemeene omkeering verkregen werd. Daar kwamen bij de veranderde om standigheden onder den invloed van de beschaving en de ontwikkelingen van de industrie en vooral niet te vergeten van de techniek. Die ook van zoo groote be- teekenis werd met het oog op het ver keerswezen, te land en te water. Door al deze en nog veel meer invloeden kreeg men een anderen blik op het leven. De gedaante der wereld werd anders. De kennis en ontwikkeling nam toe. Uit den druk van het leven werd het hoofd op geheven en geleerd rondom zich te zien. Men werd meer zich zelf. De afstanden tusschen de standen krompen ineen Een democratische wind waaide de wereld door. Waarom zou deze wel en gene niet van het vele dat te genieten viel, gebruik maken? Waarom zou deze wel en gene niet de verpoozing leeren kennen waar door men weer op adem komen kon? Waarom zou zooveel, hetwelk de natuur of de cultuur geeft voor breede scharen als een afgesloten terrein met het „Ver boden toegang” daar liggen en de wer kers, die de hitte des daags en de koude des nachts verduurden, verstoken blijven van wat licht en warmte en vroolijkheid aan het leven schenkt? Zoo kwam de verandering. Op allerlei gebied. Gelukkig niet door schokkende gebeurtenissen die het economische- en maatschappelijke leven tot in den wortel aangrepen, maar geleidelijk, al ging het hier en daar in een snel tempo. Ook de werker, onverschillig of hij handen of geestesarbeid verricht, is een mensch, die zijn tijd van ontspanning en rust moet kermen, en daarom vacantie noodig heeft. Niet alleen de werkgever, maar ook de werknemer. Niet alleen de heer, maar ook de knecht. Niet alleen de man, maar ook de vrouw. Niet alleen de bloeiende jeugd, maar ook de gerijpte volwassene, en de verschrompelde ouderdom. Omdat de mensch nu eenmaal meer is dan enkel stof, die tevreden gesteld kan zijn met een goede plaats aan de ruif en geen hooger begeerten en idealen heeft dan aan de voederbak dezer wereld goed verzorgd te worden en die ook nog in zich voelt werken de idieele krachten en talenten en gaven maar die bevrediging vragen. Het gaat weer naar de vacanties. Na een langeren of korteren tijd van meer of minder inspanning i^weldra voor ve len de tijd daar, dat verpoozing komt van den arbeid, om voor eenige maanden de vermoeienissen van het loopen in den al- tedaagschen tredmolen van het leven te vergeten en tot zich zelf te komen. Voor jongeren, die nog in de leerjaren eijn, de laatste inspannnig voor de toe- •atings-, of overgangs- of eind-examens er goed gewerkt, met ernst en toewij- ding, dan kan kalm het onderzoek naar de kennis en bekwaamheid worden te gengegaan en behoeven straks in het be kende zweetkamertje niet al te angstige «ogenblikken te worden doorgemaakt. Komt dan het uur der beslissing waarbij dige versiering. Maar eventjes 3 eere- bogen sluiten de versiering af. Ook bij avond zal deze buurt veel kijkers lok ken. De Dijk en Jongemastraat zijn even als bij vorige feesten weer aardig ver sierd, evenals de Groote- en Appel markt.. Ook de Kade ziet er leuk en vroolijk uit. Groot- en Kleinzand komen als altijd zeer aardig uit den hoek. Wanneer we dan nog bovendien wijzen op verschil lende mooi versierde en verlichte gevels dan hebben we in korte trekken de stad even rondgewandeld. Om 10 uur komen Feestcommissie en enkele sub-commissies op het Raadhuis samen tot officieele opening der feest week. De WelEd. Heer H. Eisma, Voor zitter van het Permanent Feestcomité spreekt als volgt: «SF MET y Bon£ mogen is gewerkt, dan zal, behoudens buitengewone gevallen die evenwel den regel bevestigen, door een ieder het eindpunt worden bereikt, en is er aan leiding dat de vacantie volgt. Om uit te blazen; om tot zich zelf te komen; om te genieten; ook om nieuwe krachten voor een nieuwe periode te vergaderen, en straks weer met frisschen moed den le venstaak opnieuw op te vangen en voort te zetten. Door uit te gaan, uit den kring waarin men zich geregeld beweegt. Door vaarwel te zeggen aan familie en maag, aan huis en haard, en naar vreemde, liefst onbekende oorden te trekken, en daar nieuwe gezichtspunten op te doen, nieuwe perspectieven te zien, nieuwe, re laties aan te knoopen, nieuwe toestan den op allerlei gebied te leeren kennen, en zich daarbij te verlustigen in de schoonheid van het natuurleven en de verkwikkingen van de zorgelooze rust. Daar is een tijd geweest, waarin de lieflijkheid van het woord „vacantie” slechts in engen kring bij ervaring werd gekend en verstaan. Dat enkele notabele personen uit stad of dorp eens per jaar een tijd van rust en uitgaan hadden, sprak van zelf. Dat de pastorie geduren de een paar weken onbewoond was, oi de meester er voor een paar dagen tus schen uit trok, sprak van zelf; men had dan tevens een geschikte gelegenheid de schoollokalen een extra beurt te geven. Dat de goed gesitueerden eveneens op reis gingen, soms tot over de grenzen, sprak van zelf en dat zij dan terugkeer- den met wonderverhalen over hetgeen in die vreemde wereld waar men geweesi was, zich bevond was eveneens duidelijk. Dat ook de boerenstand wanneer de drukste tijden in het bedrijf voorbij wa ren, verpoozing zocht, vooreerst de be kende familiedagen, wanneer de ronde gedaan werd, naar wederzijdsche bloed verwanten, waarbij de oude relaties wer den versterkt, ook wel eens jaren lange veetes werden op zij gezet, of vergeten, of waarbij zelfs een reis naar Amsterdam of elders, dat lag ook nog al voor de hand. Men had daarvoor immers genoeg geld, en was zijn eigen heer en meester en thuis was wel een vertrouwde arbei der, of knecht, of bode die de zorg voor de geheele huishouding en het volledige bedrijf voor een paar dagen op zich ne men kon. Maar met deze allen was in de dagen dan ook vrijwel de grens getrok ken om den kring dergenen die gewoon waren vacantie te nemen. Wat wist men van vacantie nemen in andere lagen det maatschappij. Bijvoorbeeld onder de mannen en vrouwen uit den arbeiders stand of van diegenen die op de fabrie ken werkten. Daar was geen sprake van werken en nog eens werken was het leven. Van den morgen tot den avond, drie honderd vijf en zestig dagen lang, uitge zonderd dan de Zondagen, indien nog maar en dan vanaf de jeugd tot den ouderdom. Als men invalide werd; als het lichaam of de geest bezweek en niet meer kon wat werd verlangd. Als men oud en op was, en dan te eeniger tijd de meewarige boodschap mee naat huis gegeven werd, dat men niet meer behoefde terug te komen. Omdat het niet langer ging. Ómdat er andere en betere krachten waren te krijgen. Omdat men zijn tijd gehad had en plaats moest ma ken voor een ander. Wat wei jammer was, en waar men ook wel medelijden mee voelde, maar wat nu eenmaal be- /J 1 Vrijdag i T7 o. Comnaissie’s worden in de zaal aangenomen, TIJ C/ttire© De Directie behoudt zich het recht voor ongewenschte personen toegang te weigeren. 12 tot 20 10 tot 20 10 tot 20 10 tot 12 t Woensdag 9 Juli 1930 52 waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 meteen over de komende maanden, mis schien wel over het heele verdere leven beslist zal worden, dan behoeft in de Heeste gevallen de vterrassing niet te poot en ook de teleurstelling niet te diep te zijn. Die zijn best doet komt vooruit en plukt op den juisten tijd de vrucht van h arbeid als verdiende loon. Wie ge luierd of geboemeld heeft of zijn koste- Hjken levens- en voorbereidingstijd voor bet komende leven liever op het voet balveld doorbrengt dan bij en in de boe- ken, die moet het niet verwonderen, dat aan het einde van den leergang geen lui- bc vreugdekreten of hartelijke ovaties ’'Orden gebracht. Ook hier ontvangt een «gelijk loon naar werken en wordt ge naaid wat gezaaid werd. Aangenomen evenwel dat naar ver- l" II BOLSWARD FEESTWEEK 'l' I ii ii E2 j /HL II II Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland ct. i. M, SOLIED ADRES VOOR - EN - BUIKGORDELS ■SJy zon voor mij veel/^. aan genot verliezen, Krals ik VS pepermunt moest missen Jy haar heerlijke ver-/S» /koelende nawer-2S. king. ,1 F FABR.VANSU3OTEN A HARLI NCEN Belangrijke Tentoonstelling JONG s NIEUWSBLAD t ■A “^4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1