en 'I AUTO’S te huur billijk tarief C. J. v. DIEPEN il 'T ii 4 BOLSWARD. i i’ W persoons Harlingerstraat. Tel. 31 ■P T A Eiken avond nieuw programma op Oud-Bolsward. de Tentoonstelling niet. ’1 k Hierna was het woord aan den heer I i T I De plechtigheid waarvoor wij hier te zamen gekomen zijn heeft ten doel de opening van de Nederlandsche Bakkerij- Tentoonstelling, een tentoonstelling, wel ke pleegt verbonden te worden aan de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Bakkersbond. De plaatselijke afdeeling van dien Bond heeft die gewoonte getrouw willen blijven en de leiding van de tentoonstel ling opgedragen aan de plaatselijke ver- eeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid, die, versterkt met eenige le den van den Bakkersbond als uitvoerend comité optreedt. Het resultaat van de werkzaamheden van dit uitvoerend comité zal dus aan- viering niet op zich zelf. Zij is onafscheidelijk de N. E. B. A. T., ja, wa Hierna neemt Burgemeester Praam- sma het woord. Wij allen kennen in ons leven van die hoogtepunten, waarop blijheid en dank baarheid onze harten vervult, waarbij we ons gedrongen gevoelen daarvan ge tuigenis af te leggen. Zoo gaat het op dit oogenbük mij als ten zullen zijn in het belang van onze gemeente, die ons allen zoo na aan het hart ligt. En thans verzoek Ik U, Mijnheer de Burgemeester, deze feestweek te willen openen. H •}li, Een luid applaus beloonde ook dezen spreker. Het woord werd thans gevoerd door den heer Steensma als eerevoorzitter van de afdeeling Bolsward van den Frieschen Bakkersbond. De heer Steensma spreekt alsvolgt: 'K1 Dames en Heeren. Nu onze N. E. B. A. T. na maandenlan ge voorbereiding, door haren Bescherm heer is geopeiKl verklaard, is voor ons allen een heugelijk oogenblik aangebro ken. Het eerste woord, hetwelk ik ha deze stonds aan het publiek worden getoond. En al is dit resultaat nog voor onze oogen verborgen „groote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit" en zoo is het ook hier gegaan. Zooveel is er wel al publiek geworden dat wij weten, dat de pogingen, om hier iets bijzonders, iets groots, tot stand te brengen, geslaagd zijn. Ik behoef de hee ren die zich zooveel moeite daarvoor ge troost hebben zeker niet uitdrukkelijk te verzekeren, dat ik mij daarin van harte verheug. Immers daaruit blijkt, dat het oudste en voornaamste bedrijf van voed selbereiding nog de onverflauwde be langstelling geniet en ondanks zijn eeu wenoud bestaan niet alleen nog geene sporen van ouderdomsverzwakking ver toont, maar zich bij voortduring aan de veranderende omstandigheden weet aan te passen. Wanneer gevraagd werd naar bewijs voor de belangrijke plaats, die het bakkersbedrijf door vele eeuwen heen in het volksleven heeft ingenomen en nog steeds bekleedt, zou het voldoende zijn te wijzen op de bemoeiingen die de overheid zich steeds met dat bedrijf heeft getroost en de zorg waarmede zij dat nog altijd gadeslaat. Duidt het spraakgebruik ook niet iets dat onontbeerlijk wordt geacht als „broodnoodig”? Alles wat kan strekken om de bereiding van dat onontbeerlijk volksvoedsel te verbeteren met behulp van de moderne 'techniek en in overeen stemming te brengen en te houden met de nieuwe inzichten die de wetenschap schenkt, verdienen daarom in hooge mate de belangstelling en toejuiching van hen die de belangen der volksvoeding ter harte gaan. Er zijn b.v. op deze tentoon stelling twee volledige bakkerijen in wer king gesteld op de meest moderne wijze ingericht, waar de nieuwste machines I. 1 I Dat zij nijverheid en handel ir ten goede moge komen; dat e vierd mag worden op gepaste als we dat gewoon zijn, opdat weer de klanken klinken: „Het als voorheen goed en aan Bolsward!” Hiermede verklaar ik de voor geopend. vulling zien gaan. Een bakkerij Tentoon stelling in grooten stijl te Bolsward. Wat il/ebbep wij er vaak over ge sproken in onze knusse bakkersvergade ringen, wanneer de ouderen onder ons vertelden van de Tentoonstelling in ’89. En nu... dit alles werkelijkheid. Dames en Heeren, in de allereerste plaats willen wij voor ons uiting geven aan onze dankbaarheid jegens U allen strijden waaraan honderden bakkers uit het geheele land deelnemen wordt de eerzucht der vaklieden geprikkeld om te laten zien hoe zij in de praktijk hebben geprofiteerd van al het nieuwe dat in hun vak naar voren is gekomen. Het behoeft geen uitvoerig betoog, dat eene tentoon stelling aldus opgevat, medewerkt tot het op hooger peil brengen van het bak kersbedrijf dat in zijn ruimsten zin ge nomen en het is prijzenswaardig in den Bakkersbond, dat deze zijn jaarlijksch hoogtij gebruikt om de vakkennis zijner leden te verhoogen. De Bond geeft daar bij blijk het juiste inzicht te bezitten, dat bij de bevordering van de belangen zij ner leden ook die van de cliëntele niet vergeten mogen worden. Geeft daarom het slagen van de ten toonstelling overvloedig stof tot verheu ging uit vakoogpunt, als ik het zoo mag noemen, niet minder acht ik het te waardeeren, dat zulks kan plaats heb ben in een stad als Bolsward van niet meer dan 7000 zielen. Een stad te wier nadeele buiten haar schuld zoovele ver anderingen hare werking hebben doen gevoelen sedert den tijd, waarin zij een der eerste leden was in het roemruchte Hansa-verbond der Middeleeuwen. Zij heeft metterdaad tot de hare ge maakt de spreuk van ’t oude Zeeuwsche wapen „al worstelend blijf ik boven”. Het werk vereischt om de tentoonstel ling te organiseeren en deze te doen sla gen, is gedaan door ingezetenen dezer stad. Het niet onaanzienlijk bedrag als waarborgfonds vereischt, werd hier bij eengebracht. Zie dat is een teeken dat er in Bols- ward’s ingezetenen nog levensmoed en levenswil zitten, dat hier, wanneer het om het stadsbelang gaat, nog het oude spreekwoord „Eendracht maakt Macht” wordt gehuldigd, dat liefde tot de eigen stad in staat is tot groote dingen. Een der grootste mannen in onze his torie schreef eens na het overwinnen van groote moeilijkheden aan zijne lastge vers „aanschouwt wat een goede cou- ragie vermach”. Een stad die bij wat ma terieel verloren is gegaan nog over zoo veel geestkracht bij hare burgers kan be- km Nederlandsche Bakkerij-Tentóonstelling een aanvang kan nemen Wij hebben ons allen hartelijk verheugd in de groote be langstelling die de Commissaris der Ko ningin van dep aanvang af in ons werk heeft gesteld én wij zij er zeker van dat zijn belangstelling in niet geringe mate heeft bijgedragen, om in ruimen kring de aandacht op de N. E. B. A. T. te vesti gen. Ook een woord van dank aan de leden van de Bolswardsche Bakkersvereeni- ging en haar eerevoorzitter, voor het ini tiatief dat in deze zaak van hen is uit gegaan; en aan den Nederlandschen, zoowel als aan den Fr. Bakkersbond voor de loyale medewerking, die wij in zoo ruime mate hebben mogen ondervin den. Men moet met bewondering ver vuld zijn voor alles wat er van de Neder landsche bakkers en banketbakkers uit gaat. Geen tweede ambacht is er in ons land aan te wijzen, waarvan de vakge- nooten zooveel ambitie, zooveel' liefde voor hun vak aan den dag leggen. Tel- kèn jare opnieuw organiseeren zij ten toonstellingen, soms zelfs tweemaal in een jaar, en zij geven daarmee blijk, dat zij hun vak op hoog peil wenschen te houden en dat zij hooge eischen stellen aan de bereiding van het beste volks voedsel. Hartelijk dank ook niet minder aan de exposanten, die het risico hebben aange durfd, om met veel moeite en kosten uit te komen op een tentoonstelling in een kleine plaats. Zij geven ons een zeer hoog idee van hunne prestaties en ik wil de hoop uit spreken, dat zij te Bolsward niet teleur gesteld zullen worden, doch juist door deze N. E. B. A. T. nieuwe uitbreiding aan hunne zaken kunnen geven. Voorts dank aan allen die ons hebben geholpen om van deze tentoonstelling te maken wat zij geworden is. Moge hun ne medewerking bekroond worden door een schitterend succes. Natuurlijk hebben wij bij het organi seeren onzer tentoonstelling ook wel met moeite te worstelen gehad, niet het minst wegens den druk der tijdsomstandighe den, de economische depresie. Er is een en Nijverheid, leden var^ Hoofd- en sub- comité’s en speciaal aan U mijnheer de Voorzitter, die door Uw wijs beleid heel BOLSWARDS BURGERIJ wist te mobili- seeren voor de uitvoering onzer stoute Tentbonstellingsplannen. Ook willen we onzen dank richten tot U H.H. Bestuurseden van den Nederland schen Bakkersbond die ons van den be ginne af aan Uw volle medewerking ver leend hebt. Als oud-voorzitter van den Prov. Frie schen Bakkersbond acht ik mij wel be voegd uw moeilijke arbeid in de vakbe weging te beoordeelen en ik verzeker U dat, hoewel ik niet meer tot de uwen behoor, waardeering heb voor Uw aller streven om Uw vak tot hooger peil op te voeren. Meermalen bewonder ik Uwe taaie volharding wanneer ge bij z.g. brood- oorlogen telkens weer wordt opgeroepen om Uw vak voor ondergang te behoe den, en het publiek tegen de noodlottige gevolgen van een dergelijken strijd te be schermen. Moge deze Tentoonstelling waarbij ge regeld demonstraties gegeven zullen worden van de wijze waarop ’t bakkers bedrijf in den tegenwoordigen tijd uit geoefend moet worden er toe bijdragen dat het publiek met meerdere waardee ring Uw moeilijk werk gaat beoordeelen en de prettige sfeer van saamhoorigheid en samenwerking waarin we ons allen thans bevinden haar invloed laten gelden op aller streven, opdat de Tentoonstel ling moge slagen in alle opzichten ook betreffende het doel dat wij vakmenschen er mede beoogen. tijd geweest, dat ik mijzelf wel eens ern stig heb afgevraagd, of wij met het or ganiseeren van de N. E. B. A. T. niet wat al te hoog hebben gereikt, of wij niet iets gingen ondernemen dat lag boven onze kracht, boven hetgeen in een plaats als Bolsward uitvoerbaar is. Maar.ais ik dan in de vergaderingen om mij heen zag de mannen met een trek van vastberaden heid op het gelaat, als Ik bemerkte de geestdrift en de volharding van de mij omringende leden, dan verdween mijn vrees en vol vertrouwen kon ik weer me dewerken aan ons grootsch doel. Het zij mij vergund op dit gewichtige' oogenblik een dronk te wijden aan het welslagen van de N. E. B. A. T. Moge zij worden een even groot succes, als te Bolsward in 1889 de eerste Bakkerij Tentoonstelling is geweest, die thans nog leeft in de heugenis van velen die toen daaraan hebben meegewerkt. Het Bolsward in heden wil niet min der zijn dan het Bolsward van 1889. Dames en Heeren! Wij hebben ernstig ons best gedaan om van de N. E. B. A. T. iets goeds te maken. Ik stel U dan ook voor op haar welslagen te drinken. Leve de N. E. B. A. T. De Kinderoptccht Precies op tijd ging gistermiddag4 groote gecostumeerde kinderopto® van het beginpunt. Een kleurige fleurige stoet, waarbij heel veel mooie c» tuumpjes vielen op te merken. Er was door de meeste ouders vee werk gemaakt om iets moois tot stand te brengen. Op het oordeel der Jury willen we niet vooruitloopen door een speciale be schrijving. We komen hierop dus nader terug- jJ De kinderen moeten er om denken Woensdagmiddag 2 uur aanwezig h zijn bij de Hollandia-fabriek. De jury «I alsdan haar oordeel over de vers®- lende costuums vastleggen. Allen dus op tijd present (Zie vervolg 2e blad). Na afloop van deze officier wordt een rondegang met m de stad gemaakt. Reeds hee schen zijn op de been reeds een gezellige drukte in Om half één komen op f bijeen het Eere-Comité, Uit1 mité en Permanent Feest-Con missieleden en een groot aanl stellenden. In de verte kom vroolijke tonen van een mu gestoken in Oud-Bolswardsc de Burgemeester van Oud- N. E. Batsma met pages e Burgemeesteren, winkeliers Bolsward met hunne dames, en hun vrouwen en een vendel pieke- niers aangemarcheerd om voor het stad huis de sleutels van de oude stad in ont vangst te nemen. Een groote menigte is thans voor het stadhuis vereenigd. Wanneer de sleutels aan de pages zijn overhandigd, spreekt Burgemeester Praamsma enkele woorden tot de Bur gemeester van Oud-Bolsward. „Ter ontsluiting van Oud-Bolsward worden thans aan U, mijnheer N. E. Batsma, de sleutels overhandigd, de sleutels die nog altijd beschouwd wor den als een groote waarde. Wij vertrou wen dat gij in Uwe stad deze week de sleutels zult bewaren als een symbool van onze waardigheid, dat gij zult feestvieren met gepaste blijmoedigheid.” Hierna maakt de stoet zich op we derom een rondegang door de stad te maken. Voorafgagaan door de Oud-Bols- warder schare wordt een korte ron degang gemaakt die eindigt op het N. E. B. A. T.-terrein. In de groot consumptietent, die weldra geheel gevuld wordt met alle commissie leden, verschillende dames en standhou ders, neemt allereerst de heer Eisma het woord, het verzoek richtende tot den heer Commissaris der Koningin in Friesland, Beschermheer der Tentoon stelling, deze Tentoonstelling wel te willen openen. De heer Commissaris der Koningin spreekt als volgt: Mijnheer de Voorzitterl Het is niet voor de eerste maal, dat U, als voorzitter van onze Permanente Feestcommissie, tot mij komt, om de feestdagen, ja thans zelfs de feestweek te willen openen. Gaarne wensch ik U daarin ter wille te zijn. Aangenaam was het mij Uwe kalme en waardig afgelegde verklaring, dat gij met Uwe medeleden er weer naar hebt ge streefd om een feestprogramma te ont werpen aan welks uitvoering elk, zonder aanstoot, kan deelnemen. Bij ervaring weten wij dat voorberei ding van groote plannen door Uwe com missie bevorderd in zich dragen en waar borgen een goede uitvoering. Wij ach ten ons gelukkig in Bolsward te bezitten een Permanente Feestcommissie, die steeds toont een open oog te hebben voor de belangen onzer stad en harer in gezetenen; die de uitersten weet te ver mijden, door hier iets te geven en daar Iets te nemen, allen samen te binden voor eenzelfde zaak, voor den bloei onzer oude stad. Hierin stemt ge volkomen overeen met het dagelijksch bestuur der gemeente, als welker tolk ik thans tot U spreek. Wij weten, dat er reeds veel door U is gedaan en dat onder uw leiding de sub-commissies zich uitstekend van hun taak hebben gekweten. Bolsward’s middenstand heeft zijn beste beentje voorgezet, om toonen, dat hij meegaat met Hij legt kijkers een aanta voor, die tot koopen dwingen. - schikken, mag door moeilijke tijden ge drukt en benard worden, maar zij zal zich staande kunnen houden en ook naar ik van harte wensch ten slotte mogen getuigen: „aanschouwt wat een goede couragie vermach”. Wanneer ik dan voorbarig, maar ik durf deze verantwoordelijkheid wel aan, aen Bakkersbond en het comité van uit voering gelukwensch met het succes dat hun streven bekroont dan voeg ik daar bij een niet minder hartelijken geluk wensch aan de stad Bolsward, omdat zij blijk heeft gegeven nog in het bezit te zijn van burgers die zich dien eerenaam in den ouderwetsch degelijken zin waar dig maken. En hierbij verklaar ik deze tentoonstel ling voor geopend. Moge haar verder succes geëvenredigd zijn aan de zorg en moeite die a,an hare totstandkoming zijn besteed en allen die daaraan medegewerkt hebben, wier na men ik uit vrees onvolledig te worden niet zal noemen, genieten van de vol doening die wèl ‘volbrachte arbeid schenkt. 1 ,r' Na de rede, die met een luid applaus werd begroet wordt het Wilhelmus in gezet en door alle aanwezigen staande meegezongen. Eveneens het Friesch Volkslied. De Voorzitter van het Uitvoerend Comité, dè heer Eisma spreekt dan als volgt: 1 rr 11 1 i Fred C. Stahle, Voorzitter van den \J derlandschen Bakkersbond. Deze Sn I ker dankt het Comité voor het voorrei hier te mogen wezen, dankt ook I heer Commissaris voor diens •welkom,’I woord. Dat op de Tentoonstelling J openingswoord gesproken wordt do I den heer Commissaris der Koninsinl acht spreker een gelukkig feit DeS| langstelling der Regeering voor de bakI kers is groot, somtijds wel wat altèl groot. Velen spreken wel eens J wensch uit dat de belangstelling ijl nog vriendelijker behoeft te wezen I Men kan daaromtrent van meen™ verschillen. Toen het verzoek kwam om den Tentoonstelling in Bolsward te houden is door het Bondsbestuur spontaan hui medewerking toegezegd, wetende dn hier in Bolsward nijvere menschen maiI ook menschen met durf wonen, die een eens begonnen zaak door taaie wils, kracht tot uitvoering brengen. Het sultaat van die stoere werkkracht kan straks door elk onbevooroordeel Bondslid beoordeeld worden. Reeds nu wenscht spreker het Uitvoerend Conritê geluk, in het bijzonder de Voorzitter,de heer Eisma. Spreker uit de wensch’datl deze Tentoonstelling in elk opzicht moge slagen. Hierna wordt het woord verleend aan onzen Burgemeester, de heer Praam sma. Het is spreker een bijzonder p. noegen op dezen dag Burgemeester van Bolsward te zijn. Daar zijn in het leven van eiken Burgemeester momenten vu teleurstellingen en vreugde. Een dagals vandaag is er een van vreugde. Au hoogere autoriteiten viel vandaag deeer te beurt deze Tentoonstelling te openen. Spreker richt een hartelijk dankwoord aan den heer Commissaris der Koning in, ook voor alles wat steeds door Z.L voor Bolsward wordt gedaan. De belan gen van onze goede stad zijn bij du heer Commissaris in goede handen. De opzet dezer Tentoonstelling btek eerst bijna een te zware taak maar dank zij de medewerking der geheele burger^ zijn al die bezwaren ondervangen. Eu verheugend feit is thans ook dat deze Tentoonstelling reeds op de eerste dig gereed is. Dank brengt spreker aan den] heer H. Eisma die met z’n staf van wer kers iets grootsch heeft tot stand ge bracht. U, mijnheer Eisma mogen w noemen de Generaal die zijn troepen aanvoert. Deze rede werd eveneens met luid ap plaus begroet. Onder de vroolijke tonen van het strijkje verlaten we de ruime consump- tietent, teneinde tegenwoordig te zijn ijl deopening van Oud-Bolsward. Wanneer de hooge autoriteiten hun plaats op het terrein rondom ei langen tafel hebben ingenomen, de pie keniers zich aan den overkant hebbel opgesteld, spreekt de Burgemeester va Oud-Bolsward N. E. Batsma. Hoogmogende Heeren. Wij magistr» ten der oude Hanzestad heetten U wek welkom. Wij heeten allen welkom dit hier komen feestvieren in vroolijke stem- ming, hartelijk spontaan en netja Gastvrijheid en eensgezindheid zij steeds kenmerken geweest van ona oude stad, laat ook thans die gastvrij heid haar hoogtepunt bereiken door II aan te bieden het echte Bolswarder ge bak, de oliebol, dat de edelste der jonk vrouwen, ooit uit het oud Bolswardsdi geslacht voortgekomen, u deze heerlijke spijze aanbiede. Aan de comité-ledffl werden thans eenige oliebollen aange boden. Het vendel Piekeniers voerde tal een kleine klucht op, Gijs Gaper, eei leuk moment uit de oud Bolswardsche geschiedenis evenals de oud Friesche bestuursleden van de Vereeniging Handel gewoonte, het knoop trekken. Verschil lende heeren waren onderwijl een kijkji gaan nemen bij de verschillende winkel tjes, hierover later meer. h ip >1 - J Lr I i oud- Eere-Voorzitter van de Bolswardsche Bakkersvereeniging en ik veronderstel van alle plaatselijke bakkers met mij nu ”+nntste wenschen in ver- opening wil uitspreken, is een woord van hartelijken dank. Dank aan onzen Be- ’•>-u,„Ord is overge- onruikt en op allerlei wijze is I i. 1 I 'I i' I i. ll I 1 ii? i j! 01 i I .11 j X 4 en 6 1 Hi 4 n1 i I 'f F W 'bs 1*1 -“TQ-Fp

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 4