In en om de Boerderij «1 flduerieeri in mi Nad. De Dr. post llllllllllllllllll Dag en Nacht ten all en ty d e staat by ons voor U een wagen of bus disponibel ■W$ BARK - Möl IB® llllllllllllllllll .m J.H. VAD OER UEEfl, nannenhof B 2 1 W. VAN DER WERFF KAATSEN. BOLSWARD Voor de Dames. In ’n Oogwenk is de Jeuk verdwenen! van Hoofd Eau de Cologne Bestellen en wegrijden!! MAKKUM Veemarkt - Sneek I fr 4 HET ADRES voor PLUIMVEEVOEDER is en hlüft V. P. N. i II Wat heeft deze man mis- A. R. alhier waren f Dat het volk der Zweden het grootste van Europa is, heeft de statistiek op nieuw bevestigd, niet naar het aantal, doch door de lichaamslengte, welke ge middeld 175 c.M .bedraagt. Vijf en twin tig jaar geleden bedroeg de gemiddelde lengte weliswaar 2j/2 c.M. minder en vijftig jaar geleden was de gemiddelde lengte 170 c.M. De zoons zijn dus 2/2 c.M. langer dan hun vaders en vijf c.M. langer dan hun grootvaders. Wanneer de Zweden zoo doorgaan, d.w.z. één c.M. in dertien jaar langer worden, dan zullen ze weldra ’n volk van reuzen zijn. Uiensoep. Liefhebbers van uiten... eten natuur lijk gaarne uiensoep. Daarvoor laat men 2 fijngesnipperde uien met een paar eetlepels boter gaar en lichtbruin smoren, strooit er 30 gram tarwebloem bij en laat die ook lichtbruin worden. Vervolgens 1 liter water erop gieten en de soep zachtjes gedurende een kwartier laten koken. Dan lost men er 4 Maggi’s bouillonblokjes in op, doet er wat peper en zout bij en giet de soep in de terrine, waarin men 1 eetlepel ge raspte kaas gedaan heeft. Even omroe ren. Men kan desgewenscht de soep vóór het overgieten zeven, om de uien achter te houden. „extraatje” zeker met gejuich zal wor den begroet. Radjah: dreven? Politiedienaar: O, wijze en verheven majesteit, deze man heeft dep gewijden, witten olifant van Siam gestolen. Radjah: Fouilleer hem! Een restaurant-eigenaar zag tot zijn groot misnoegen, dat sommige bezoe kers de hinderlijke gewoonte hadden om de nieuwe krantenedities voor een bui tensporig langen tijd te annexeeren. Ten einde hieraan een eind te maken, beves tigde hij op de muur een groot plakkaat waarop geschilderd stond: „Diegenen, die nog leeren lezen, wor den beleefd verzocht de kranten van gis teren te gebruiken.” 69 56 6 28 30 16 40 13 RECEPTEN. Aardappelsoep. Voor aardappelsoep neemt men op 1 water 1 pond aardappelen, 4 Maggi’s bouillonblokjes, 2 preitjes, 1 eetlepel fijn De prei snippert men en laat ze met de helft van de boter een paar minuten smoren, zonder bruin te worden. De in vieren gesneden aardappelen erbij voe gen en het kokende water afgieten. Zachtjes door laten koken tot de aard appelen door en door gaar zijn. Dan fijr( gieti bouillonblokjes er in oplossen en soep afmaken met peper en zout en kervel er in strooien. f385 f f 80 f 14 f 100 f 37 f 22 f 100 f 21 f - f f DE EX No.l. dels-M: Een moeder zijn sm wand, produc' bij het een z< stand v boveng stand i der hui No. sterdan Een zwarte zelfrija aanblik Itoopsr No. Hier [en voi bruik. eenige No. tegenw In de ducten tentoor No. S middelt Een verschi etaleer, en dive Een st; van de No. ken, Li Hier een ze ruwe 2 de effi aardig aren t opgeze kleurcc No. Meel-ii Deze import bijzone aan de Inzend met Ai No. kat,H Een zaak vert. Dei meer i hlervoi No. gen, X Dezi kleedlt me d zoeker stellen No. Rotter 0p stand weger vakme stand hebbei No. Koelte Bak schille emalll chiner geel-z mensc No. brleke limone De aardig haar Een e De bij den d zing. No. ward, Meelb Een front is roy ove’z; Paten heel No. Rottei Ver bakke I niet-v I werki vakm de za No. Co. L De: geëta dagm No. Gron! I Eei waar ONZE MOPPENTROMMEL. Ik verkeer op het oogenblik in een kleine geldverlegenheid. Troost je; ik heb al jaren te kam pen met een groote! Punten: 50 om 60. Ook in de laatste partij van deze lijst bleef het spel beneden peil. Op 0-2 en 6 gelijk slaat Teade buiten, doch hij be haalt met zijn erkende opslag het vol gend eerst eveneens op 6 gelijk. De stand wordt 2-3 als Werkhoven niet passeert en 1 om 2 spel door kwaadslag van De Jager, die vervolgens met een bovenslag en een retourslag, beide weer op 6 gelijk den stand op 2 spel gelijk brengt. Het volgend bordje eischt Teade voor zich met een smerigen opslagbal. De Jager passeert dan de kaats en de stand is 5 eersten gelijk. Teade, die overigens prima opsloeg, slaat dan op 6-4 buiten, waardoor diens partuur aldus verliest: 9 22868488688 68. 11 88686866844 72. Het drietal bestaat dus uit: 3-7 en 9. No. 7 kreeg thans een zware nederlaag Met 3 poedels van Knol kwam het einde op 5-1 en 6-2. Onderstaand schema be wijst verder, wat we hierboven reeds aanhaalden. 3 8884888 52. 7 6608622 30 In de finale weet no. 3 zich eveneens schitterend te handhaven. Tot den stand 3 eersten gelijk valt nog niets omtrent den uitslag te zeggen. Kooistra slaat dan op 6 gelijk boven, waarna de stand spoe dig 3-5 is, als de Jager niet passeert. Weer wordt het 6 gelijk bij welken stand Koster met zijn vijfden buitenslag de partij beëindigt met deze cijfers: 9 288268626 48. 3 8 4 4 8 8 2 8 8 8 58. De uitslag is dus: 1ste prijs: gouden horloges no. 3, 2de prijs, krist, gebak- del; in twee derden van de gevallen, waarin het toegediend werd en indien in het laatste geval de ziekte toch uitbreekt is zij van een licht en goedaardig karak ter met afwezigheid van koorts en plaat selijke aandoeningen.” Het gaat natuurlijk zeer moeilijk om van de oficieele wetenschap te vergen om haar standpunt ten aanzien van Ma- tafto te wijzigen. Maar zou het ook tijd worden, dat de veehouders, die nu weer met de nadeelen van mond- en klauw zeer worden bedreigd, zich er zelf voor spannen, zoodat ook in ons land het middel wordt beproefd? als een stevigen bal van de pan loslaat. Neem nu de pan van het vuur en roer, flink kloppende, het ei door het deeg: meng er de fijngewreven aardappels door en voeg er naar smaak peper, zout en nootmuskaat bij. Laat kleine balle tjes van het deeg in heet frituur vet val len, bak ze goudbruin en laat ze op zwellen tot dubbele grootte. fijrf stampen. Mengsel door fijne zeef gieten, opnieuw aan de kook brengen, de de dat de kaatsersroem van Kuiken, Jousma en Knol (laatst genoemde speelde ook wel eens stukken beter dan heden) gaat tanen. Laatstgenoemd drietal won op 5-4 en 6-0 met een bovenslag van Jousma. Wedstrijd te Harlingen. HARLINGEN, 6 Juli. Heden hield de Kaatsvereen. „Eendracht” wederom hare jaarlijksche wedstrijd van vrij geformeer de parturen. Ditmaal betof het nog wel een jubile- ums-wedstrijd, daar de Vereen. 30 jaar heeft bestaan. Zij trof ook heden weer buitengewoon fraai weer, terwijl de lijst alle goeds waarborgde, daar de primeurs vrijwel allen meedongen. De eerste lijst vermeldde de volgende parturen: 1. L Roukema, Wommels, G. Zaag- mans en R. Reitsma Witmarsum. 2. G. Jellema, Winsum, B. Wasse naar en W. de Vries, St. Jacob. 3. R. Terpstra, Beetgum, N. Koop- mans, Leeuwarden en K. Kooistra, Dok- kum. 4. 1 CULTURA-wijn geschonken. Bestellingen hierop worden door ons „franco” thuis bezorgd. Aardappelsoesjes, Neem 3 ons gekookte aardappels, y2 ons boter, y2 ons bloem, 1 ei, 1 d.L. melk; verder peper, zout en noot, Breng in een pannetje melk plus boter aan de kook, strooi er, al roerende, de bloem in en blijf roeren tot het mengsel Zelfgemaakte namaak-hoofdkaas. Neem daarvoor op 1 pond vleeschres- ten (zooals bijv, soepvleesch- 2y2 thee kopje kokend water, waarin 2 Maggi’s bouillonblokjes opgelost worden, verder een kopje azijn, 10 gram gelatine, wat peper, zout, noot, ingemaakte uitjes en augurkjes. De gelatine lost men in de bouillon op mengt er het fijngehakte of gemalen vleesch in, de fijngesnipperde uitjes en augurkjes, de kruiden en den azijn. Met dit mengsel vult men een met koud wa ter en vervolgens met azijn omgespoel- den steenen puddingvorm, zet dien op een koele plaats en laat hem staan tot den volgenden dag. Als de pudding hee- lemaal stijf is geworden, dan op een schotel omkeeren. Het spreekwoord: in troebel water is het goed visschen, is ontleend aan een wijze van vischvangst, waarbij stilstaand water opzettelijk troebel wordt gemaakt om door de modderdeeltjes de ademha ling der visschen te bemoeilijken en hen zoo te noodzaken boven te komen, waar zij gemakkelijk gevangen kunnen wor den. In de 17de eeuw werden hier te lande nog geen naambordjes gebruikt, zooals wij die kennen. Huygens vermeldt in 1680 als iets bijzonders, dat de bewoners van Osnabruck die aan hun huizen hadden aangebracht. Dinsdag 8 Juli 1930. schalen no. 9 en 3de prijs, barometers, geplukte kervel, peper, zout en 50 gr. no. 7. boter. zorgt De Vries met een terugslag voor ’t volgend bordje. Terpsetra is dan eenigen tijd prima; op 3-1 en 4-6 behaalt hij met een tusschen-insche een spel, waarna hij met drie zitballen de partijen op gelijken voet brengt. Jellema maakt de twee spel vol met een uitstekenden opslagbal. Dan laat no. 2 het even zitten en spoedig is de stand 5-4 voor no. 3. Terpstra faalt dan aan den opslag. In het beslissend eerst wordt het nogmaals 6 gelijk; op dezen stand slaat Wassenaar onvoldoende uit (Terpstra slaat weer te rug) zoodat no. 3 aldus wint: 2 88684680286 64. 3. 06868848848 68. Yetsinga met zijn jonge spelers heeft zich tegenover het bekende drietal Kui ken c.s. goed gehouden. En af te gaan op de prestaties van heden gelooven wij, werkend middel en een voorbehoed mid- Feestprogramma van BRANDSMA’s WINKEL. Ie. alle bezoekers van onze winkel mogen gratis SLUIS biscuit proeven en krijgen bovendien een proefbusje Van Houtens Cacao cadeau 2e. een glas limonade wordt aan geboden (voor de goede orde bij het koopen van een flesch.) 3e. alle kinderen krijgen een ver rassing. 4e. de heeren die 1 kistje sigaren bestellen, mogen een cadeautje uit zoeken (plus de hooge korting.) 5e. voor het inleveren van het letterraadsel van de Dyk (Sneeker- poort) is de bus voor onze winkel ge plaatst. Wy stellen hiervoor 2 pryzen be schikbaar. 6e. op het feestterrein wordt gratis 'Tl Soepen die niet veel kosten. Extraatjes moeten er zoo nu en dan eens zijn; een kleine afwijking van het alledaagsche voorkomt eentonigheid en houdt de fleur er bij de huisgenooten in. Gewoonlijk worden zulke extraatjes gezocht ondier wat men noemt zoetig- heidjes en snoeperijen: een koekje bij de thee; een kopje chocolademelk of een glaasje limonade ’s avonds; een pudding als nagerecht dat zijn in den regel de middeltjes, waarmee de een of an dere feestdag aantrekkelijk wordt ge maakt. Er zijn echter ook andere extraatjes mogelijk, waaraan men minder denkt. Als aan het einde van een kouden dag van verschillende kanten de leden van ’t gezin zich naar huis begeven om’ zich aan de disch te verzamelen, dan is er niets wat zoo snel een behagelijk gevoel van warmte en verkwikking geeft als een bordje soep. Niet, omdat daarin al tijd zooveel voedsel is te vinden: een ge woon dun groente- of vermicellisoepje is al in staat dat gevoel van welbehagen op te wekken en juist daardoor ook te zor gen, dat het verdere wel voedzame ge recht (een flinke stamppot bijv.) met des te meer pleizier naar binnen gaat en be paald ook beter verteert. Mfet1 recht kunnen we zoo’n soelpje rekenen onder de „extraatjes, die niet veel kosten”. Zou misschien niet voor het geheele gezin, maar voor slechts een enkele, die door bijzondere omstandigheden mindei eetlust heeft, een dergelijk opkwikkend extraatje worden gewenscht, dan zal ’t voor moeder de vrouw het allergemakke- lijjksit zijn, als ze eenvoudig een kop bouillon gereed zet; tien tegen één, dat dan de eetlust wel komt. Is het wel aan iedereen bekend, hoe goed we kunnen profiteeren van het zoo genaamde afkookwater van groenten? Ik weet het wel, als we verstandig zijn koken we de meeste groenten niet meer af en hebben dus ook geen kans op af kookwater; maar er blijven toch altijd gevallen bestaan, waar ruim water een bepaalde voorwaarde vormt voor het gaar maken van de groente; ik denk bijv, aan bloemkool en ook aan bruine en witte boonen. Als we daarvan het nat bewaren, dan zijn we den volgenden dag in staat het maal te laten beginnen met een bordje soep, dat niet te versmaden is en dat als BOAZ-SPAAR BA NK min mogelijk met zout, soda, zuur, enz, in aanraking brengt. Geschuurd aluminium wordt, om het op te knappen, niet gepoetst, maar ge. schuurd. Kleermaker: De postdienst is tegen woordig slechter dan ooit. Vriend: Het is mij niet opgevallen. Kleermaker: Nou mij wel. Ik heb de vorige maand honderd en tachtig reke ningen weggestuurd met verzoek om on middellijke betaling en naar ik gehoord heb, hebben slechts |wee klanten dien brief ontvangen. De tegenzin, welke men tien en meer jaren terug tegen aluminium keukenge reedschap, pannen, enz. koesterde, is thans wel voor een groot deel verdwe nen en in vele keukens vindt men tegen woordig aluminium pannen, waterketels, melkkokers enz. Die een vrij eenvoudig onderhoud eischen, waaraan men zich echter wel moet houden, omdat het alu minium anders aangetast wordt en lee- lijk wordt. Men onderscheidt twee soor ten van aluminium, namelijk het glim mende gepolijste en het doffere, ge schuurde. Het glimmende, gepolijste i? in de meerderheid en dat mag alleen met kokend water afgewasschen en overgo ten worden, om vervolgens met een zach- ten doek te worden gedroogd. Houd vooral soda, bleekpoeder, (chloorkalk), zeepsop, en zuren (azijn, citroensap, enz.) en loogen verre van uw aluminium potten en pannen. Het gepo lijste aluminium kan men van buiten poetsen met een zachte poetspomade of met een mengsel van gelijke deelen sla olie en spiritus, die men stevig dooreen geschud heeft. Wil men het erg fraai ma ken, dan polijst men het, na deze kunst bewerking, met fijn wit krijt. Men houdt het aluminium dus het langste mooi schoon en glimmend als men het zoo dat de heer Van den Berg tegen het mond- en klauwzeer beweert te hebben uitgevonden en voor welk middel ge noemd blad voor ongeveer acht jaar nog al propaganda heeft gemaakt. Goed gecontroleerde proeven met dit middel zijn in ons land nooit genomer omdat de officieele wetenschap den heer Van den Berg hield voor een kwakzalver. Mag men het bewuste artikel in de „N. „Rt. Crt.” gelooven, dan heeft de offici eele wetenschap ook buiten ons land zich al heel wonderlijk omtrent dit middel gedragen. Te Berlijn wist de heer Van den Berg gedaan te krijgen, dat officieus onder contröle van dr. Poeppel proeven met Matafto werden genomen. Deze bracht daarover een zeer gunstig verslag uit, maar de officieele wetenschap wist den leer Van den Berg te Berlijn in discrediet te brengen. Toen ging de heer Van den Berg naar Beieren, waar onder leiding van dr. med. prippér.' Als het' dan wrër"gelijk'is| yet Franz Schommer de proeven werden herhaald. Deze verklaarde, dat Matafto een voortreffelijk geneesmiddel was voor mond- en klauwzeer en dat het bo vendien waarschijnlijk een voorbehoed middel tegen de ziekte was. Doch ook hier werden, volgens de „N. Rt. Crt.” weer machinaties tegen Van den Berg in het werk gesteld, zoodat zelfs een ar tikel over de proefnemingen, dat reeds was geschreven en hetwelk de leider van het eerste veterinaire tijdschrift beloofd had op te nemen, toch niet geplaatst werd. Onder het bestuur van den dictator werden in Spanje wederom proeven ge nomen en wel op de meest uitgebreide wijze. Ziehier volgens de „N. Rt. Cr.” het oordeel van J. Culebras, hoogleeraar aan de veterinaire hoogeschool. „Het Hollandsche product Matafto is een steeds curatief (genezend, A. R.) In verschillende bladen kan men te genwoordig artikelen en ingezonden stukken aantreffen pro en contra het ge neesmiddel Matafto van den heer Van den Berg. We willen deze week enkele uitspra ken ten voordeele van Matafto opnemen mogelijk dat we volgende week de an dere zijde belichten. Overal in ons land begint thans het mond- en klauwzeer weer op te duiken. Het schijnt zelfs, dat er zich een nieu we stam van de smetstof heeft ontwik keld, met geheel andere eigenschappen dan die van de vroegere epidemics. Een zeer ongelukkig gevolg daarvan zou zijn dat het tegenwoordige serum, dat vroe ger werd ingespoteh om aan de niet aangetaste dieren een tijdelijke onvat baarheid te verleenen, daartoe niet meer in staat is. Wanneer dit inderdaad ’t geval mocht zijn, dan zijn we met de bestrijding weer geheel teruggetreden naar den vroegeren toestand, waarin afzondering, verboden kringen, marktonderzoek enz. niet in staat bleken de uitbreiding te voorko men. Op dit oogenblik zou een epidemie van mond- en klauwzeer ons al zeer on gelegen komen. Want het vee vormt eigenlijk voor ons land op dit oogenblik het eenige product, bij welks afzet goed geld is te bedingen. De „N. Rrt. Crt.” van 8 Juni j.l. ves tigt in haar Ochtendblad nogmaals de Jonge dame: U gaat dus onze stad verlaten, dokter? Geneesheer: „Ja, den eersten vertrek ik naar de nieuwe gevangenis. Jonge dame: Als arts? 1 Aan de Veemarkt heden aangevoerd M. en K. Koeien Vette koeien Stieren Vette kalveren 150 Nuchteren kalveren f 22 Graskalveren 68 Schapen 58 Lammeren 643 Varkens 198 Biggen 3 Paarden f200 tot f395 f200 f f 40 6 f '70 f f f f f 1 G. BURGHGRAEF Onderl. Brandwaarb.-Maatschappij „WOUDSEND” Correspondent: D. B. EERDMANS, Kleinzand - Bolsward DIRK FEENSTRA, Timmerman en Aannemer. Makelaar. Agent Stormschade. J. WALMA, Grootzand. 4 Bokken en Geiten f Pinken Totaal 1275 stuks. Vette koeien prijshoudend. Graskalveren prijshoudend. Vette kalveren traag. Nuchteren kalveren traag. Varkens iets lager. Zouters iets lager. Biggen lager. Wolvee zeer kalm. Gebruiksvee flink prijshoudend. /2 K.G. 50—55 ct. 50—52sct. 26—30 ct. 27-29 ct. Koeien p. Kalveren Vette Varkens Zouters WAT MENIGEEN MISSCHIEN NOG NIET WEET. Zeep bleef hier te lande langen tijd voor velen een onbereikbare weelde. Men behielp zich toen o.a. met duivenmest. In het Oosten (bijv. Palestina) wisl men zeep te fabriceeren en de kruisvaar ders brachten dan ook dikwerf, als zij het geluk hadden terug te keeren, zeep mede. Van hen die niet terugkeerden, zeide men, dat ze „om zeep” waren. S. Bos, Harlingen, N. Staalstra en S. Vellinga, Franeker. 5. R. Yetsinga, Arum, Joh. Werkho ven, Witmarsum en Sj. Helfrich, Kims- werd. 6. A. Minnema, Murmerw., K. Hibma Makkum en A. de Haan, Berlikum. 7. H. Knol, Harlingen, K. Kuiken, St. Jacob en I. Jousma, Dokkum. 8. H. van der Molen, Leeuwarden, H. Bogaard, Harlingen en G. Meyerhof, Leeuwarden. 9. G. Koster, Dokkum, P. Helfrich en K. de Jager, Harlingen. 10. J. Vlietstra, Franeker, A. Tigche- laar, Harlingen en L. Seerden, Franeker. aa"^ac^^ °P *jet geneesmiddel^ Matafto, 11. T. Zijlstra, Witmarsum, R. Werk hoven, Franeker en D. de Bildt, St. Ja cob. 12. S. Stellingwerf, J. v. d. Plaats en D. van der Heide, Harlingen. No. 1 verloor na een voorsprong van 4-1 op 4-5 en 2-6 mede door onvoldoend spel van Reitsma. Staalstra c.s. kregen slechts 1 eerst. Fraaier was de partij tusschen nos. 5 en 6, welke op 5-4 en 6-0, door no. 5 gewonnen werd. No. 8 werd, als zijnde niet op tijd aanwezig, geschrapt. Vlietstra en zijn jongere makkers ver loren op 5-1 en 6-4, doordat de kaats niet gepasseerd werd terwijl het Harlin- ger drietal van no. 12 ten slotte nog een spel bemachtigde tegen het sterke drie tal van no. 11. Tweede lijst: 2-3, 5-7 en 9-11. Een tot het laatst spannende partij was die tusschen nos. 2 en 3. Met een boven slag behaalde Wassenaar een spel. Terp stra verkleint den achterstand met een i -HM AGENT 1 IGWOMIWGeW 11 ff Dit is de Hoofd Eau de Cologne, die U zoekt voor Uwe kin deren. Een afdoend middel tegen hoofd- onrein.dat bovendien lekker mikt. ff ff ff ff ff ff n Misschien komt het U overdreven voor, tóch is het waar, dat ge de ondrage lijke jeuk, die door huidaandoeningen veroorzaakt wordt, direct kunt bedaren. De eerste druppels d.d.d. een be roemd geneeskrachtig middel tegen huidaandoeningen brengen dadelijk verlichting. D.D.D. dringt diep in de poriën der huid en doodt daar de ziekte kiemen. D.D.D. is geen vettige zalf, maar een heldere vloeistof. Het wordt met succes aangewend tegen ekzeem, uit slag, brand en andere aandoeningen der huid. Koop nog heden een flacon van f 0.75 en f 2.50 bij Uw Apoth. en Drogist D.D.D. ondersteunt de heilzame e werking der D.D.D.-Vloei- B t P stof en houdt de huid gezond, f 1.— per stuk. B 3 Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Spaart bij de Schild wijk 19 Geopend Zaterdagsavonds van 7-8 uur en dege lijks op de gewone kantooruren der Coöp. Boaz-Bank. 1 Voor Bolsward bij B. BROUWER, Gr. Kampen. Brandassurantie-Mij. Woudsend Levensverz. Mij. Holland Taxat Brandw. Mij. „Woudsend”. Harlingerstraat 17 - Tel. 84 - Aanbevelend SPECIALE BRANDSTOFFENHANDEL Prima kwaliteiten. Concurreerende prijzen. Heeren- en Dameskleeding naar Maat Heeren Modes Chique coupe. Nieuwste modellen. Vraagt mijne uitgebreide collectie ter inzage Minzaam aanbevelend. x ■I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6