K o De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 16 Juli 1930 No. 54 SCHEIDEN. F7 ■'•71 Stadsnieuws. en I A a.s, IK e. k'-. 25^5 Jaargang MET SON* Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. °/o bil lan r-so- r BONS 1 GOED VOOR LEEN DOOS 1 Vbon&onsJ fe- Iet el an er de te- het 418 er- al de ld ■lo rd n, r- ar m e- at 'd le ÜJ een- het in Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. meester en ingezetenen van Bolsward één zijn. Velen zullen misschien jammerklach ten van mij verwachten, over het weer bijv. Integendeel echter, wij hebben re den tot dankbaarheid en tevredenheid. Voorop wil ik stellen, dat wij ook me nigmaal fouten hebben gemaakt en te kort zijn geschoten in de organisatie van de tentoonstelling. Het was immers men- schenwerk, door eenvoudige burgers van Bolsward tot stand gebracht. Misschien zijn er, die teleurgesteld zijn geworden, die de dupe zijn geworden van onze fou ten. Daarvoor bieden wij onze veront schuldigingen aan. Wij hebben getracht er van te maken, wat er in een zoo klei ne plaats als Bolsward van te maken was. Ook hebben wij tal van bewijzen van groote waardeering gekregen, ook van de grootste firma’s. Dat is ons tot groot genoegen geweest. Nu rust op mij de taak om dank te brengen aan de velen, die hebben mede gewerkt, om de tentoonstelling te doen slagen. En dan wil ik de Bolswarders overslaan, wat ik later nog hoop te doen in een speciale bijeenkomst. Ik doe aan anderen niet te kort, als ik toch een en kele noem. En dan allereerst twee namen die beginnen met een F, en wel de hee- ren Feddes en Faber. Als zij hun sterke schouders niet onder het vele werk ge zet hadden, dan waren wij zeer zeker niet geslaagd. (Applaus). Dan hebben wij nog drie namen die beginnen met de letter H. Dat zijn de heeren Hendriks, Huisman en Hoekstra, welke zich van een buitengewoon om vangrijk werk hebben gekweten. Velen hebben gezegd: hoe is het mogelijk, dat die menschen hun hoofd er niet bij ver liezen. Ik breng hen warme hulde. (Applaus). In kan er nog veel meer noemen die ook bij dag en nacht gewerkt hebben, doch dat doe ik later. Nu nog een woord aan de vreemdelin gen, en dan noem ik allereerst de Pers, de Koningin der Aarde. Hef is niet met enkele woorden te zeggen, welk een prachtige reclame de mooie artikelen voor ons zijn geweest. Zij heeft de aan dacht van geheel Nederland gevestigd op de N.E.B.A.T. Tevens breng ik een woord van dank aan de vele exposanten, die het hebben aangedurfd naar een zoo kleine plaats te komen. Wij hopen, dat velen een goede reclame hebben gemaakt voor hun zaak, al is het dan misschien niet direct ge bleken. Ook zijn wij dank verschuldigd aan de muziek die tot laat in den nacht de fleur er in heeft weten te houden. (Applaus). Er zijn nog zoovelen, die door hun schitterend werk de N.E.B.A.T. hebben doen slagen. De mannen van de bakkerij. Men heeft verbaasd gestaan over hun handigheid. De chef, als hoogstaand vak man, is een persoon die op alle tentoon stellingen moet verschijnen. Dan noem ik nog het atelier W. J. van Doesburg van Amsterdam, dat Oud-Bolsward heeft op gezet. Het was prachtig. Mpcht ik nu nog iemand vergeten hebben, welnu, ik breng hem in het al gemeen, aan allen die hebben meege werkt, onzen hartelijken dank. (Applaus) Ik heb gezegd: U zult geen klachten hooren, de tentoonstelling is juist welge slaagd. Wij hebben door deze tentoon stelling een drieledig doel nagestreefd: le. De bevordering van het streven der bakkers om hun vak op hooger peil te brengen. Welnu, dit mag, gezien de vakwedstrijden, goed geslaagd heeten. 2e. De bevordering der belangen van de exposanten. Velen zijn tevreden, ook enkelen minder goed. Wij hopen echter, dat de reclame die hier gemaakt is nog lang zal nawerken. En last not least hebben wij ook op het oog gehad het belang der gemeente Bolsward. Een kleine plaats wordt gauw vergeten. Door diU-groote gebeuren is Bolsward weer door het geheele land be kend geworden. Over de financieele resultaten is nog niets met zekerheid te zeggen. Misschien kon het niet uit. Toch wil ik dit zeggen: ook al moet het garantiefonds voor f 1000 Of f 5000 worden aangesproken, het nog niet duur is geweest. Velen in Bolsward hebben een goede week gehad en recla me gemaakt voor hun zaken. Daarom, al is er een tekort, het groote doel is bereikt. Nu alles bijna is afgeloopen, kunnen wij zeggen: „Het is een succes geweest”. Lang zal men nog denken aan wat men in Bolsward heeft gezien. Er kan wel eens weer iets groots worden aange pakt, waardoor onze stad zal komen tot meerdere bloei. Aan Bolsward roep ik toe, in de toekomst steeds het Excel-? siorl (Applaus). met medewerking van mevr. Spier (harp) had een bevredigend bezoek. De verschillende nummers van het programma werden zeer vlot afgewerkt. Het was een zeer varieerend program ma. Beide kunstenaars hadden volop ge legenheid hun groote gaven ten toon te spreiden. Van de orgelnummers willen we even noemen no. 3a en b, no. 5 en no. 7b, nummers, waarbij de zuivere registratie en meesterlijke orgeltechniek tot uiting kwamen. Van de nummers voor harp vinden we de nummers 6a en b van eer. zeer fijne structuur. Bewonderenswaardig is hierin de vingertechniek. Zóó gespeeld is dit instrument eenig mooi. Ten hoogste voldaan verlieten de be zoekers het kerkgebouw. Om 6 uur herhaling van de gecostu- meerde kinderoptocht en om 8 uur een openluchtspel in het Park. Alhoewel de lucht bleef dreigen zijn beide nummers nog tot uitvoering ge bracht. Het concert om tien uur in de stad had, ondanks de regen, een druk bezoek. Ook op Oud-Bolsward (alhoewel er bijna geen attractie was) waren een groot aantal bezoekers die zich zoo goed en kwaad dat ging in de poffertjestent en de oude Taveerne vermaakten. De hoop was nu nog gesteld op Zaterdag. Wanneer het weer maar meewerkt be loofde dit nog een drukke dag te wor den. Zaterdagmorgen al vroeg was ons eerste oogopslag naar de lucht, dik en grauw van de regen. Er was ’s nachts heel wat water gevallen en de heele voormiddag regende het door. Al de versieringen hingen troosteloos langs de palen. De Commissie voor de hondenrennen overwoog deze rennen tot nader order uit te stellen, maar ook hier tegen waren bezwaren. Verschillende personen die hun honden hadden laten inschrijven, waren misschien reeds op reis en... de lucht vertoonde eenige nei ging wat minder regenachtig te worden. Te 12 uur arriveerden eenige heeren uit Dokkum en werd begonnen met de baan in orde te maken. Het weer hield zich gedurende een half uur bevredigend, maar tegen 2 uur krimpt de wind weer wat In en maakt ’n stortbui het verkeer op de baan onmoge lijk. Er wordt besloten de wedstrijd uit te stellen. Later is men van gedachte ver anderd en is onder voortdurende regen de wedstrijd gehouden. Wel jammer dat het weer zoo tegen werkte, het was nog een succesdag ge worden. We mogen een woord van hulde niet onthouden aan de sportvrienden uit Dokkum en Dantumawoude, die tijd noch moeite hebben gespaard deze rennen zoo goed mogelijk te doen slagen. We roepen deze heeren van harte een tot weerziens toe. Het slechte weer liet niet na zijn in vloed op het bezoek aan de Tentoon stelling uit te oefenen. Een dag die ongetwijfeld nog een druk bezoek had gegeven, werd nu troosteloos en stil. Nu er toch geen bezoekers meer verwacht konden worden, begonnen ver schillende standhouders reeds in te pak ken. De openluchtspelen werden afgelast, ’t was in het Park een troosteloos gezicht Een gedeelte der op carton geplakte cou lissen lag doorweekt van den regen op en bij het podium. Vooral de coulissen van Flevoland, die door welwillende handen van het beschuttende oliekleed ontdaan waren, hadden het zwaar te ver duren gehad. Alles bijeen genomen is de Zaterdag geworden tot een groot fiasco. Jammer, zeer jammer, want juist deze dag had nog veel financieel kunnen goedmaken. Zaterdagavond half tien werd in de kleine consumptietent een bijeenkomst gehouden van hoofdbesturen en genoo- digden, teneinde op eenigszins plechtige wijze de Tentoonstelling te sluiten. De heer H. Eisma, voorzitter der Ne- bat, het4 woord nemende, zeide o.a.: Toen we Maandag j.l. de tentoonstel ling officieel openden, waren we vol spanning wat het worden zou. Er is thans niet zulk een luister als bij de ope ning. Thans, bij de sluiting is alles min der officieel. Toch is weer in ons midden onze geachte burgemeester Praamsma. Ik roep hem hier een hartelijk welkom toe en breng hem hartelijken dank voor de groote medewerking, die hij als altijd ons ook nu wederom heeft verleend. Dit heeft ook de bewondering afge? dwongen van de vele vreemdelingen, die in de afgeloopen week naar Bolsward zijn gekomen. Zij hebben zich kunnen overtuigen van datgene wat zij vroeger wel eens gehoord hadden, dat burge- De heer Van der Kamp te St. Oeden- rode sprak eenige woorden van dank namens de standhouders. Spr. zegt dat men er eerst wel tegen op had gezien, doch de eerste indruk was schitterend. Men heeft bewondering gehad voor de samepwerking der bur gerij, waarop Bolsward trotsch kan zijn. Als blijk van waardeering biedt spreker den voorzitter ’n reusachtige krentenmik aan. (Applaus). De heer Landskroon, voorzitter van de Bolswardsche afdeeling van den Ne- derlandschen Bakkersbond, voelt zich gedrongen een kort woord te zeggen aan den voorzitter, den heer Eisma. Al meer dan een jaar hebben zij week aan week met hem vergaderd en hem leeren ken nen als en man van groote wilskracht. Zonder hem zouden wij niet een tentoon stelling gehad hebben zooals nu ’t geval geweest is. Daarvoor onze warme hulde. (Applaus). Ten slotte werd het woord gevoerd door Burgemeester Praamsma, die o.m. zegt: Er is mij in de afgeloopen week veel lof toegezwaaid, ik ben overladen met al te veel eer. Ik zou overmoedig kunnen worden, doch ik heb deze -eer niet als voor mij persoonlijk aanvaard, doch als hoofd der gemeente voor mijn ingeze tenen. Onze voorvaderen hebben getoond iets te kunnen en te durven. Wij gaan op denzelfden weg voort. Wij zullen trach ten voouit te komen, tenminste ons te handhaven en dat is ons steeds gelukt Thans zijn aangename herinneringen weer aangeknoopt, onze naam is weer beter geworden. In Bolsward woont een bevolking die iets kan, zij hebben allen hun best gedaan. Daarvoor hartelijk dank. (Applaus). De voorzitter heeft getracht niemand te vergeten en toch heeft hij dat gedaan en wel de heer Boersma, de penning meester, die de financiën zoo goed be heerd heeft. (Applaus). De voorzitter heeft mij verzocht de tentoonstelling te sluiten. Ik zal dat doen. Echter niet zonder een woord van dank te brengen aan den Commissaris der Ko ningin, den heer van Harinxma, die deze tentoonstelling heeft geopend. Wij hebr ben dit op hoogen prijs gesteld. Dikwijls heeft hij blijk gegeven met ons mee te leven. Steeds heeft hij ons gemeenschap pelijk pogen gesteund. (Applaus). Ook komt hulde toe aan de mannen van de politie, die de orde er zoo goed in hebben weten te houden. Ik zou meer kunnen noemen. Er zijn er, die zeggen: „wat is het jammer, dat het nu weer afgeloopen Is”, maar aan alles komt een einde. Voor velen is het goed, dat er een einde komt, die thans rust toekomt na een drukken tijd. Ik breng den voorzitter van het comité, den exposanten, in één woord aan allen dank die hebben meegewerkt dit evenement te doen slagen en Ik hoop, dat het voor velen vrucht mag afwerpen. (Applaus). Nabetrachting over de N. E. B. A. T. Nu, eenige dagen na de Tentoonstel ling, gaat het nog niet aan de balans op te maken, waaruit zal blijken in hoeverre de Nebat aan de hoog gespannen ver wachting heeft beantwoord. Enkele uitlatingen van vreemdelingen en standhouders, die meerdere Tentoon stellingen hebben meegemaakt, verster ken ons in de reeds eerder uitgesproken meening, dat de Nebat ook voor even- tueele standhouders een succes kan wor den genoemd. Over het algemeen is men zeer tevre den over de bestelfingen die gedurende de Nebat gedaan zijn. Dit gedeelte der Tentoonstelling mag dan ook zeer zeker geslaagd heeten. Het zeer moeilijke onderdeel: de huis vesting, gaf zoo nu en dan nog al eens bezwaren, maar alles werd door welwil lende medewerking der betrokkenen meestal spoedig opgelost. Het tempo waarmee Oud-Bolsward de eerste dagen der Tentoonstelling Inzette, heeft men de tweede helft niet kunnen volhouden, ook hier was men gehandi capt door het weer. Aan elk menschenwerk kleven fouten, ook hier; maar toch willen wij reeds nu een woord van hulde brengen aan het Nebat-bestuur, Inzonderheid aan het da- gelijksch bestuur, voorzitter, secretaris en penningmeester voor het vele ondank bare werk lang voor en in de Nebat-week verricht. Daar is gewerkt, soms nachten door om alles op tijd klaar te krijgen. Een /eindeloos geduld, vooral in de week der opbouw, is van hen gevraagd. We hebben maar één wensch, dat het financieel resultaat bevredigend moge worden. De uitslag der gevelversiering Is als volgt: Maar wat hindert haar die gutsende re gen, waardoor hare kleeding doorweekt wordt, en zich vermengt met haar zweet hetwelk de inspanning uit de poriën dringt. Zij is gezond en sterk en krachtig en van haar blozend gelaat straalt de arbeidslust en met haar gespierde armen verwerkt zij de zware zandberg, alsof het kinderspel was. Beeld van alle leven, hetwelk zich naar aanleg en vorming en roeping ontplooien kan, daar waar het hoort en zich thuis gevoelt. Maar hoe anders wordt dat alles wan neer de ure van scheiding komt. Hoe ge heel anders wordt dan opeens het leven. Weg is de glans, en weg is de fleur, en weg is de vroolijkheid. Want de breuke dreigt, de slag komt, de groote, zware slag, die aan alle bestaan efen einde maakt. Misschien werd deze ver vooruit gezien, zoodat men op de scheidingsure was voorbereid; misschien kwam het on verwacht, en ongezien, Is vooral in deze dagen van wild gejacht en toomlooze vaart ons leven niet elk oogenblik in ’t gevaar, zoodat wij heden niet weten wat het volgend oogenblik zal brengen, en de morgen niet weet, wat ten avond wacht? Neen, wij kunnen ons met die gedachten niet immer bezighouden, omdat zij onze kracht zouden verlammen, maar niette min blijft het feit, tot de werkelijkheid komt. Voor allen en voor elk. Dan komt het uit dat scheiden doet lijden. Wat is die levensband sterk. Hoe moeilijk valt het om dan los te laten en losgelaten te worden, en hoe geweldig is de leegte die dan komt, als alles is af geloopen, gelijk wij dat noemen. Won derlijk is het. En onbegrijpelijk tevens. En ongelooflijk schier, ’t Valt nog niet in te denken, ’t Kan niet doordacht worden, ’t Is een mysterie. Gelijk trouwens het geheele leven van den aanvang af tot 't einde toe een raadsel blijft. Zoowel de geboortekreet als de stervenssnik, maar deze laatste niet het minst. Omdat men niets meer hoort, en niets meer ziet, en daarom niet meer thuis is, in eigen wo ning, in die omgeving, waar de majesteit van den dood zoo geheimzinnig rondom ons waart en huiveringwekkend ons aan grijpt. Want niemand ontziet hij, nie mand spaart hij, niemand gaat hij voor bij, die geweldige, die sterke, die Koning der verschrikking, gelijk hij genoemd wordt en daarom beven wij reeds voor zijne nadering. Temeer waar hij ons of de onzen wier tijd van heengaan nog niet gekomen is, zoo verweesd en zaam achterlaat. En weer ruischt klagend door ons hoofd en hart en onze woning: Het is bestemd in Godes Raad, Dat men, van al wat hier bestaat, Moet scheiden, moet scheiden... Of er dan te midden dezer donkerte en somberheid, geen enkele vertroosting is? Tenzij; ;)het worfdere Ijdvénsgeheim dter Opstanding uit de dooden wordt gekend waardoor het geloof leert uitzien en ho pen en verwachten het wederzien, waar- 1 door de smart van het scheiden wordt verzacht en verzoet, en een andere we- 1 reld zich voor het oog ontsluit, waar 1 geen scheiden meer wezen zal, en het 1 weerzien wacht. Dat is de glans der eeuwigheid over het gebroken leven; dat is de blijdschap die zelfs in het schei- dingsuur van het aanzicht kan stralen en die alle leed verzacht, waardoor de ber gen zelfs vlak en de zeeën droog worden. Het is voor deze arme, donkere wereld vol graven en vol kerkhoven de blijde verwachting die de Levensvorst schenkt aan allen die in Hem hun leven vonden en nu weten dat hun leven geborgen is in God. >4 Het is bestemd in Godes Raad. Dat men van al wat hier bestaat, Moet scheiden. Zoo heeft een Duitsch dichter gezon gen en dat zoowel de woorden als de melodie van dit lied is overgenomen in de taal van andere volken is wel het bes te bewijs hoe de inhoud van deze woor den weerklank vindt in aller hart. Wie heeft niet vroeg of laat, meer oi minder de waarheid, alsook de diepte, en het pijnlijke en schrijnende van dit woord bij ervaring gekregen. Wij gevoelden ons eigens zoo thuis, ’t Leven ging zoo rus tig en kalm voorbij, en de levensboot gleed zoo stil voort als op de kabbelen de golfjes van het water in een dorps- vaart. Lachende zonneschijn vervroolijk- te het pad en niets deed ons verlangen naar verandering. We hadden het zoo goed, en waren te vreden en dankbaar in ons bezit. Neen, wij waren niet altijd even doordrongen van den rijkdom en waarde van hetgeen wij hadden en spraken daar niet elk oogenblik over, want dat kan ook een dooden vorm zonder inhoud zijn, maar wij waren daar toch wel van overtuigd. Soms kwam het plotseling op ons los, hoe, dat wisten wij niet, en dan welde een stille danktoon op uit het hart, met als ondergrond: „O God, wat zijt Gij toch goed, en mild, en genadig!” En zoo gingen de tijden, misschien wel de jaren voorbij in stil genieten, in rustig ver trouwen ook en in de weelde van het „hebben” en „zijn”... 't Kan wezen dat een enkele maal die rust en kalmte wel eens gestoord werd door 'n kleine kink in de kabel, gelijk ook in 't natuurleven soms de schoonste dag plotseling omfloersd wordt door een op komenden nevel, of een dreigend onweer waarbij de losgelaten elementen het menschdom beven en verwonderen doet. Als bliksemflitsen ’t luchtruim doorklie ven en ratelende donderslagen de ruiten in hunne sponningen doen beven als om te prediken, dat gerukt wordt aan ’t ge- blndte van onze woning en vroeg of laat dat huls zal instorten. Nog eens, dan be ven wij, omdat een onbestemd gevoel ons zegt, dat wij alle uur in gevaar zijn en de gulden keten van ons persoonlijk of huiselijk-, of maatschappelijk geluk zoo spoedig verbroken kan worden. Maar als dan het onweer is afgetrok ken en de bui over ons hoofd en dak heenging zonder kwaad te doen, dan wordt weer ruimer geademd, en de zorg is geweken en de zon breekt weer door en de arbeidslust staalt tot nieuwe kracht en de mond wordt weer vervuld met lachen en de tong met gejuich. Wat kan het leven schoon zijn, en lief lijk en teer. Sprankelend en fonkelend en glanzend als uiteenspattende vuurvonken die naar alle kanten heen verblinrbiid licht verspreiden en alles in helle g;.:ed gaan doopen, omzoomd met een 1;;^ .tn diamant en schitterend edelste» Dan is (het een lust om te leven. Dan maakt de volle beek van wellust dronken van lief de tot hetgeen men heeft en dan kan het zijn dat bewust of onbewust het woord wordt nagesproken van een man, die als wegzinkend In de overstelpende vloed van gunstbewijzen die over hem werden uitgegoten, anders niet wist te zeggen: „De snoeren zijn mij in lieflijke plaatsen gevallen en een schoone erfenis is mij geworden.” Dat is een der hoogtepunten van het volle, rijke leven. Vol van blijdschap en vol van licht, en daarom vol van geluk, hetwelk afstraalt van het gelaat van de gene die dit heeft, niet enkel als een dood kapitaal, maar in waarheid als een schat waarvan de rente niet in procenten kan worden uitgedrukt. Zij geeft de lust en de kracht voor den arbeid, zelfs als het moet ook voor het dragen van een kruis en laat niet na te sterken en te stalen voor alles waartoe geroepen wordt. Wijl ik dit schrijf, valt de regen in stroomen neer en spoedt elk zich in haast over den weg. Alleen vlak voor mijn raam is een zwoegende schippersvrouw onafgebroken bezig zware scheppen zand te laden op den wagen, om de schuit zoo spoedig mogelijk leeg te krijgen en dan een nieuwe vracht te kunnen halen. Geen alledaagsch werk, allerminst voor een vrouw, en ik bewonder dat stoere lichaam, zoo handig en Ijverig en sterk, in het verwerken van de zware ballast, waarbij alle spieren in contact zijn. oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 DeN.E.B.A.T. In ons Vrijdagnummer der vorige week beschreven we de Vrijdagmorgen in af wachting van het mooiere weer dat maar niet komen wilde. Het orgelconcert in de Groote Kerk id zult tijdens Uw arbeid zoo nu en dan een krachtige opwekking noodig hebben; S het beste middel is ongetwijfeld PABRIKANT VANSLOOTEN HAR.LINC.KN in de in- lijk nge nd” 418 lis in. ie- >St ii- an ■er ■ol ti en Leesgeld fr. p. P- Per half jaar f .50 Blljten de p'ovincie f 2.-; inning 15 ct. Voor bet Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeid per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen ’.I* I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1