J 7 DIE HIEUUIE Lflmptn W. PALSTRA I Öp.™.KLH HEGEnjflSSEn MEUBELEN koopt U zeer voordeelig rechtstreeks van de Stoommeubelfabriek ..DE LIJMPOT'’ S.J.Praamsnia&zonen te Bolsward - Plantsoen 1—4 MAGAZIJNEN 1B. OEUER ZONED BEEPED-OORLOS is een beslissende over winning behaald door d$ BENSDORP’S 10 cents Vanille- en Melk- reepen. 11 Rids, Flit en Flytox De E BIJ I en Naar Maat c V i, 8. II ol 10 persoons disponibel, met of zonder Chauffeur. Harl.-str. Nol - Tel. 86 Confectie Fa. JOHS. TROMP - SNEEK Vacantie PUROL STER-TABAK Advertentiën MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. t bib# ii* STER TABAK MAAKT B R R Mondspuiten gratis i Nieuwstijdingen. Pastoor Heumann’s ll Pl •1 I! I Uit den Omtrek. IT HANNELT3JE. Ingezonden Mededeelingen I' 1 GEZELLIG GEZELLIG GEZELLIG I in alle prijzen I Ook met voor t Trekt king1 Ver Bolsv WORKUM, 17 Juli. Alle dienst plichtigen dezer gemeente die voot de lichting 1931 zijn ingeschreven en niet voorgoed ongeschikt ver klaard zijn of vrijgesteld wegens broederdienst, zijn voor den dienst aangewezen. WORKUM, van 11 tot en met 17 Juli 1930. Geboren: Berendina, d.v. Jacob de Boer en Foekje van Brug. Trijn tje Klaske, d.v. Pieter Nijenhuis en KlaSke Seekles. Gehuwd: Geene. Overleden: Geene. WORKUM, 16 Juli; Bij de R. H. B. S. te Sneek werden bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse H. G. Oosten, van de 2de naar de 3de klasse Anke Groenendal en H. T. Horensma en van de 3de naar de 4de klasse P. J. Crol, allen alhier woonachtig. Leeuwarden Voorstreek 47 Tel. 1784 Inlichtingen bij de Wasch- verzender Hid Herostr. 2 - BOLSWARD GEZELLIG GEZELLIG GEZELLIG 1 B0ILSW4BLD WORKUM, 16 Juli. Bij de ge houden overgangsexamens van de Chr. Kweekschool te Sneek zijn bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse A. Deinum, S. Zeilstra en W. Mundt en van de 3de naar de 4de klasse K. Feenstra, allen alhier woonachtig. HENNAARDERADEEL, van 10 tot 16 Juli 1930. Geboren: Oege, z.v. Been Kui pers en Sietske Hofma te Wommels Evenals bij de uitvaart der paar dentram, was bij de intocht der autobussen een ontzaglijk men- schenleger op de been, en daar ging het onder fakkelverlichtlng, gejoel en gejuich, even door Makkum en daarna naar hotel „de Prins”, Hiermede was de rouwplechtig- heid en het vreugdebedrijf voor ’t publiek afgeloopen, doch werd in „de Prins” voortgezet. WITMARSUM, 17 Juli. De com missie die de auto-tocht voor de ouden van dagen organiseert, heeft wederom de datum definitief vast- gesteld op Donderdag 24 Juli a.s. De afrit heeft plaats des middags De reis gaat van hier over Har lingen, Pietersbierum, Sexbierum, De Biltdorpen, Stiens, Wijns, Gie- en Rijperkerk en tot eindpunt Zwartewegsend. Hier wordt gepauzeerd. Terug over Leeuwarden en Franeker. We willen hopen, dat ook deze tocht voor de oudjes moge slagen. Burgerlijke Stand BOLSWARD, van 11 tot en met 17 Juli 1930. Geboren: Gabe, z.v. Marten van der Spoel en Grietje van der. Weerdt. Wilhelmus Josephus, z.v. Sjoerd Visser en Johanna Maria Catharina Dernison. muggen- en ongedierte bestrijding. (Tydelyk aanbod) nieten van alles wat er te genieten valt. Aan attracties, ook buiten ’t concours om, zal het vrij zeker niet ontbreken. Men leze maar de betrelffende advertenties, of koope een tekst boekje, die op de concoursdagen, of wel eerder, verkrijgbaar zijn bij de Commissie. Bolsward Dijkstraat 10 Tel. 26 Oudst bekend adres In de Provincie. (Opgericht 1825) ZURICH. De Coöp. Roomboter- en Kaasfabriek „Frisia” alhier be haalde op de Internationale Zui- veltentoonstelling te Antwerpen voor hare inzendingen boter en kaas twee zilveren medailles. GR. DIJLAKKER Groote brand te Parijs. De „Nouvelles Galeries”, die vannacht geheel uitgebrand zijn, zijn een van de kleinere Parijsche groote magazijnen, indien men het zoo eens mag uitdrukken, en die dan toch altijd nog zeer omvang rijke en universeele winkelpaleizen zijn. De brand is, naar het schijnt, ontstaan door het springen van een gasbuis. Alles wat in het gebouw was is vrijwel verloren gegaan en de schade wordt op tientallen mil- lioenen francs geschat. De Parijsche brandweer heeft zich opnieuw bijzonder kranig ge dragen en zij heeft weten te voor komen, dat het vuur zich uitbreid- de tot de aangrenzende woonhui zen, die men reeds was begonnen te ontruimen. Zij heeft echter niet kunnen verhinderen, dat het maga zijn zelf geheel uitbrandde; alleen de muren zijn er van blijven staan. De geweldige gloed van den brand was tot op de Palace de l’Opera te zien en de belangstelling van de vele Parijzenaars, die op dat uur, even na het uitgaan van de schouwburgen, nog op de been waren, was zeer groot. Enkele brandweermannen wer den licht gewond. Overigens kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. In den De lekkerste 1 De zwaarste! Engros PINGJUM. Tot tijdelijk onder wijzer aan de o. 1. school alhier is benoemd de heer Venema te Drachten. WIJMBRITSERADEEL van 712 Juli Geboren Ids zv RomkeSchaap en Petje Reitsma te Tirns. Ger- ben zv Pieter van der Zee en Tetje Monkel te Westhem. Wietske dv Lammert Haven en Elizabeth Bruinsma te Uitwel- lingerga. GehuwdKlaas Mollema te Scharnegoutum en Tryntje van der Leij te Uitwellingerga. Overleden Josephina Maria Witteveen 69 jr. wed. van Me- vius Bonekamp te Westhem. BAARDERADEEL van 39 Juli 1930. Geboren te Oosterwierum Wilhelmina Maria dv Hendrikus Stoelinga en Emma Huitema. Overleden te BozumHielke Visser 80jr. echtgen. van Maartje Koning. KIMSWERD. Wanneer bekend gemaakt wordt, dat er potsjekeat- sen zal wezen, zijn doorgaans in een ommezien de daarvoor benoo- digde parturen gevormd. Zondag werd hier weer zulk een partij gespeeld, waarbij ais altijd met élan om de geringe prijzen werd gespeeld. Ditmaal werden die gèwonnen door: 1ste prijs: Sj. Helfrich, J. Vol- beda en I. Goinga. 2de prijsj: G. Stellingwerf, J. Bouma en M. Weidema. 3de prijs. A. J. de Haas, W de Boer en M. D. Anema. MAKKUM, 16 Juli. Reeds lang was er sprake van, dat de laatste paardentram (van Nederland, rij dende van Makkum-Harkezijl en vroeger naar Witmarsum v.v. op bijzondere wijze uitgeleid zou wor den. Zelfs in het „Nieuwsblad van Friesland” stond onlangs nog een bericht, dat deze uittocht het ka rakter van een begrafenis zou krij gen. Het spreekt van zelf dat om dit plan bespottelijk werd gelachen en afkeurend werd besproken. Daarna werd er over het plan niet veel meer gesproken, totdat het dezer dagen bekend werd, dat het toch zou worden uitgevoerd. En toen hedenmiddag de plaatse lijke omroeper bekend maakte, dat voor de verlichting van deze ge wichtige gebeurtenis, fakkels kon den worden gehaald bij een der uitgeleiders, toen was alle twijfel opgeheven. Men noemde als tijd van uitvaart ’s avonds negen uur, maar om zeven uur was de Kerk straat, het centrum van Makkums volksverzamelplaats, al zoo vol menschen, jong en oud, dat poli tiemacht reeds orde moest houden. Eindelijk was het gewichtig oogenblik aangebroken, en stond het Muziekkorps „Apollo” gereed om haar treurige tonen te doen hooren. Vanuit Hotel „de Prins” traden nu dertien heeren (vreemd getal) zegge 13 heeren (men zegt allen soos-leden) met plechtige passen naar de gereedstaande tramwagens, waar ze met inbegrip van de afgedankte rijtuigen, eerst werden gekiekt, waarna de voor man van hen.^de heer F. Bergsma, een toespraak hield ongeveer als volgt: Bij uw afscheid o paardentram, wil ik nog een enkel woord aan u wijden. Gij zijt gedwongen, nu men genoodzaakt is om in deze gejaag de wereld vliegensvlug te reizen, uw werk neer te leggen, omdat ge niet meer mee kunt met de eischen des tijds. Wij herinneren ons nog hoe wij vroeger, als we op reis moesten, naar Witmarsum, moes ten loopen, of per paard en wagen met Jilles Bonnema twee maal per dag konden gaan, fn dan te Wit marsum, daar begon voor de Mak- kumers pas de wereld. 1 Hierin kwam echter verandering toen gij o paardentram, uw intre de hier deed, toen lag ook Makkum aan het Europeesch verkeersnet. Wij herinneren ons nog toen gij hier binnen kwaamt, onder geleide van Roel de Jong en Sjoerd de Jong hoe gij toen feestelijk zijt ingewijd en al kwamen er bij sommige con currenten zwarte gezichten, en al zette Lieuwe Bonting zijn goede renkar dwars over de rails, gij stoordet u aan niets en niemand, gij hebt steeds al uw concurrenten ge trotseerd, |odk toen njbg zijt gij staande gebleven, toen gij eens in botsing kwaamt met een auto, de ze auto was tegen u niet bestand, zelfs de autobussen van de firma Reinsma, hebben het kort geleden nog voor u moeten opgeven. Uwe helpers (conducteurs) De Jong, Van Deursen en Attema, hebben u steeds getrouw tot op heden bijge staan, en nu gij gereed staat om te worden vervoerd naar Utrecht, naar het Museum van Spoorweg- materiaal, nu wenschen wij u toe, dat gij nog lang voor roest en ver derf bewaard moogt blijven. Dit was in hoofdzaak de inhoud der afscheidsrede. Op de tramwagen waren borden aangebracht met de volgende op schriften: Naar het Museum en Vaarwel Makkum. Nadat het genoemde 13-tal in de voorste wagen had plaats ge nomen, begon „Apollo” treurmu ziek te spelen. Voor deze gelegen heid was het vaandel en de kleine trom omfloersd. en daar zette de ontzaggelijke menschenstoet, gelijk met de paardentramwagens zich in beweging. Stapvoets ging het de Kerkstraat door en zoo langs de bebouwde Laan, tot op de hoek van de Laan. Daar hield de men schen menigte halt en ging de paardentram in letterlijken en fi guurlijken zin de laan uit, om bin nenkort te worden begraven in de grafkelder van afgerammelde ve hikels te Utrecht. Ongeveer half elf des avonds kwamen de nieuwe autobussen van af Harkezijl op Makkum aanrijden. Ongeveer bij de Zuivelfabriek werd even gestopt. De muzikanten die de paardentram naar Harkezijl hadden begeleid, stapten nu uit een der bussen en stelden zich op vóór de bus, waarin het genoemde 13- tal was gezeten. STOOMWASSCHERIJ PGizSINNEIU SNKCK__ pnirnj TEL APS li. w ACHLUM, 17 Juli. Aan de kaatspartij alhier op Zondag 20 Juli a.s. nemen de volgende 22 par turen deel: Ried, Harlingen (6), Witmarsum, Sexbierum (2), Winsum, Achlum (2), Franeker (4), Kimswerd, St. Jac. Par., Wommels, Arum en Beet gum. Verschillende goede formaties komen hierin voor en werkt het weer mee dan kan een mooie par tij verwacht worden. Maandag houdt de vereeniging een ledenpartij en kinderspelen en tevens wedstrijden voor ongehuw de dames. Des avonds .treedt de Rederij kerskamer van Sexbierum op en het staat vast dat dit een mooi slot wordt van de jaarlijksche feesten. Te Rotterdam werd uit een brandkast op het kantoor van het weekblad „Groot Rotterdam” een bedrag van f 6000 gestolen. Aan het Centraal Station te Am sterdam werd op het laatste nip pertje een zakkenroller gevat, die juist een portefeuille aan een rei ziger ontvreemde, toen deze de trein naar Hamburg binnenstapte en te Nijmegen had iemand de bru taliteit uit een weide een viertal koeled weg te Nnemen, om deze daarop te koop aan te bieden op de markt. Het moet niet de eerste maal wezen dat de jonge man zich aan dergelijke praktijken schuldig maakte. Geneesmiddelen steeds ook voorradig in ’t Alleen-depöt Centraal-Drogisterij TROMP, Sneek Oosterdijk 57 ÜEUMANN’s DIERGENEESMIDDELEN Wie de onveranderlijk goede Ster-tabak een maal heeft geproefd, laat zich deze bron van genot nooit meer ontnemen. MOETEN I I I I Laat ons H 11 het doen H fg l MAKKUM. Vol afwisseling is des menschen leven. Droevige en blijde dagen wisselen elkander af. Niet slechts voor de individu, voor de persoon die geheel op zich zelf staat, doch ook voor de persoon die gaarne leeft in de gemeenschap Ieder stad of dorp heeft zoo dan ook zijn bijzondere tijden en gele genheden, waarnaar met vrees, oi wel met verlangen wordt uitgezien. Met verlangen wordt hier door ve len (wij weten wat wij schrijven) uitgezien naar het Groot Nationaal tweedaags Muziek-1 en Zangcon- cours. Immers is er wel iets denk baars wat den mensch meer opge wekt maakt en zoo noodig opbeun dan zang en muziek? Welnu, Makkum heeft hef aange durfd, een nationaal concours uit te schrijven en het is gebleken, dat niet alleen Friesche vereenigingen fiieraan wenschen deel te nemen, doch ook van over zee uit Holland hebben zich zang- en muzlekver- eenigingen opgegeven, om mede te dingen in dezen toonkunstwed- Btrijd. Eén en dertig vereenigingen hebben hunne medewerking toege zegd, waarbij er zelfs zijn van meer dan 60 leden. Het spreekt dus van zelf, dat, als de weersgesteldheid meewerkt, er in Makkum een massa menschen zullen samenstroomen, om te ge- WONSERADEEL, van 10 tot en met 16 Jul il930. Geboren: Bauke, z.v. Sijtze Kooistra en Grietje van der Veen te Cornwerd. Wiebrig, d.v. Klaas Feenstra en Houkje Reitsma te Exmorra. Sijmentje, d.v. Sijtze IJbema en Tjaltje Hofstra te Fer- woude. Dirkje, d.v. Klaas Politiek en van. Trijntje Althuis te Lol- lum. Jacob, z.v. Siebe Reitsma en Trijntje Miedema te Piaam. Ruurdtje, d.v. Hoite de Boer en Akke Boersma te Gaast. Rinke, z.v. Jan Hartog eq Duttje Zwart te Makkum. Ondertrouwd: Jan Jansen te Drachten en Trijntje Jaarsma te Parrega. Hendrik de Jong te Hynes (Californië) en Tietje Bergsma te Arum. Willem van der Weerd en Maartje Faber, beiden te Arum. Uiltje de Jong te Sijbrandahuis en Klaaske Jongma te Arum. Gehuwd: Geene. Overleden: Sikke Voibeda 71 jr., echtgen. van Hieke de Boer te Cornwerd (overt, te Leeuwarden). Jan Corporaal 48 jr., echtgen. van Magrietta Luppiena van Dalen te Makkum. Berber Bakker 76 jr., wed. van Tjepke Gratama te Witmarsum. ki Tusken lange rigen diskes, Hokken hiel hwet minsken gear, Dy’t mei folie oandacht harken’ Nel it lüd en drok gebear; D’lene keapman stie al fülder As de oare op keapjen oan: Wier ’t to dwaen om „kooplea hale" Den wier hjir de k9ns nou skoan, Alle soarten fen artikels Waerden hjir to keap oanbean En... as mln op ’t praten öfgohg, Kaem it yen net djür to stean. Dit wier oars wol hwet foar Hepke Dy’t der ek al tusken stie. En oan ’t güod en lege prlzen Fen ’e keaupljue niget hie. Mei de mtile wiid-wei iepen Harke Hepke 'r tlge nei Hwet in keapman oer de deugden Fen syn wündermeskes sel: Dy wiern’ rounom foar to brüken En hy die der alles mei: Skylde rapen en ierdappela, Skrabe woartels en dernei Snijde hy s’oan tinne skiven, Makke do 'n komkommer ta; Ja, ’t laei düdlik yn ’e reden: Elk moast dóchs sa’n meske ha: ’t Waerd dus wol as mes en skaef brükt En ek wol as appelboar. En dochs koste ’t mar in kwartsje, Der hie min ’n „boar-skaef«mês" foar. Hepke hie goed sjoen en harke, Wist der nou wol alles fen, Taestte yn syn festje-büse, Foar in kwartsje wier *r de man. Nou soe hy syn wiif torrasse, Dy wier hjir grif mei op ’t snjit, Miende faeks, det ’t wit-hwet koste Dat hie hy der moai Ofswit. - Do’t er üt ’e stêd wei thüskaem, Helle ’r gau it ding foar it Ijocht En hy frege, noflik glimkjend: „Ha’k nou net hwet aerdichs kocht?” „Nou, da’s ek hwet,” sel syn wii! do, ,,’t Hie ek wer net briker kind: „Jister krige ik by 'n pak sjippe „Krekt allyk sa’n ding... prezint..." 7-VII ’30. SIBE. Dat het dit jaar een overvloedig gewas is, daarover zijn alle land bouwers het eens, en bewijst de rij ke productie. Zoo werd te Hardenberg een roggestengel geoogst met 16 hal men, waarin tezamen meer dan 400 korrels zaten. Alzoo dus wel ter dege een honderdvoudige vrucht. Dat evenwel deze overvloed van het gewas ook al weer gevaren met zich meebrengt bewijzen wel de verschillende branden, veroor zaakt door hooibroei, zooals te 8tiens, Poppingawier en bijna ook te Bolsward, waarbij veel van de gewonnen vrucht verloren ging. Ook in de tuinbouwstreken is al les niet naar wensch, waar vee! vrucht de moeite van het plukken {liet waard is, met het oog op de hooge kosten. Alleen met de drui ven schijnt hef nogal goed te gaar getuige het feit, dat per vliegtuig de druiven uit Naaldwijk naar Lon den worden gestuurd om daar in de hotels te worden opgediend. ’s Middags gesneden prijkten zii reeds den volgenden morgen op de disch. Ten slotte deelen wij nog mede, dat bij de overdrachten der recto raten gebleken is, dat aan onze ver schillende Universiteiten niet min der dan 10687 ingeschreven stu denten zijn. Of wij dus ook een ge leerde natie zijn. Alleen komt de vraag naar boven waar al deze ge leerdheid straks in de praktijk een plaats zal vinden, en dus aan het doel beantwoorden. Ook al weer een eigenaardig teeken des tijds. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WITMARSUM, 16 Juli. De pro ponent B. Dufour van Den Haag heeft voor ’t beroep naar de Doops gezinde gemeente ie Witmarsum- Pingjum bedankt WITMARSUM, 17 Juli. In de plaats van den heer R. Uilkema, hulpkeurmeester van vleesch en visch, die naar Akkrum vertrok is door B. en W. benoemd de heer W. Themmens te Veendam. I Dooi 30, Tube 80 ct Levering binnen enkele dagen. Wij hebben de goedkoopste prijien. AUTO nooöig III. Ui M i l1 I >1 -Mwk J Ter verzachting en genezing van stnkgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, mugge beten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van -J raj I Tel. 437 Postgiro 130596 Aldaar ook steeds verkrijgbaar Het groote Pastoor Heumann-boek, 352 bladzijden, 150 afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. Heumann en Co., Amsterdam C 56, Staalkade 4 Briefkaart voldoende. j Gereden, daternogmannen pijn, die geen pijp rooken. ligt aan hun onbekendheid met VOORZICHTIG Hi r II BEHANDELD i, JL J WORDEN Hl F a TT Tl 1 I vl VRIENDEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6