DENKT U ER AAN I r. I GRATIS EEN EETLEPEL llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen t y d e staat by ons voor een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijden!! llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo I H. L. STRAAT |1' VS J Eli Stadsnieuws. J. B. VAN DEN OEVER ZONEN GROOtE D1JLAKKER 4 4 A BOLSWARD W. VAN DER WERFF Uit den Omtrek. No. 56 Misdaad en straf. MET BonS EEN THEELEPEL WELLNER SILVELLO RECLAME is van 19Juii tot 17 Aug. AFWEZIG. Woensdag 23 Juli 1930 25*® Jaargang en de vraag naar boven komt: „Waar gaan Deventer (100 K.M.) oude 90 )0 „Vischclub „Ons Genoegen”. In een met groen en vlaggetjes ver sierde praam vertrok Zaterdagmiddag „de jonge garde” voor een te houden vischwedstrijd in de Sneekervaart Verschillende versnaperingen werden A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. BIJ AANKOOP VAN FL. 2.50 ONTVANGT U n W :n :h te n- ,el d er :n ce id >r- en ar :r n g e :n it j- Den 27sten Juli a.s. wordt onze vroegere stadgenoot de Eerwaarde Fra ter Simme van der Werf, missionares van het H. Hart, te Rome als priester gewijd. Den 3den Aug. d.a.v. zal ZijnEerw. zijn eerste Plechtige H. Mis in de St. Martinuskerk opdragen. De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. EN BIJ AANKOOP VAN FL. 5.00 ONTVANGT U tot ondergang gedoemde leven nog te redden en terecht te brengen, voor zoo ver dat mogelijk is. Hier ligt een schoo- ne, maar tevens dankbare taak voor de reclasseering, niet het minst met het öog op de jonge levens. Door hen te brengen in eene andere omgeving, en te ruiken uit het milieu waarin zij door ge boorte of anderszins gebracht zijn, en waardoor die jonge misdadigers, die anders voor galg en rad zouden op groeien nog op den goeden weg kunnen WITMARSUM, 21 Juli. Wil mert voortaan naar Witmarsum schrijven, dan is het goed daarbij Nederland of Fries-' Athletiek. Bij de tweede helft der kampioens wedstrijden, uitgeschreven door den Fr. Athletiekbond, Zondag te Joure afge werkt, werden door onze stadgenooten de volgende prijzen behaald: A. Schuite (Quick, Huizum), kampi oenschap verspringen en 2de prijs hink- stap-sprong. I. Wierdsma, (S. G. V. Sneek), 2de prijs 5 K.M. hardloopen. Onwillekeurig komt hier de vraag naar voren, waarom komen deze Bolswarders niet uit voor onze eigen Gymnastiekver- eeniging? Uitstapjes naar de Zuiderzeewerken. De Ned. Tramweg Mij. organiseert dit jaar in samenwerking met de motorboot- ondernemers Amels en Doorenbos te Makkum uitstapjes naar de Zuiderzee werken te Cornwerderzand en Breezand, uitgaande van Heerenveen, Joure, Sneek en Bolsward. De reizigers worden eerst per tram naar Harkezijl gebracht en vandaar naar Makkum met de nieuwe autobussen van de Maatschappij. Te Makkum liggen de motorbooten van de ondernemers gereed, die een rond vaart naar Cornwerderzand en Breezand maken van ongeveer 3 uur. Vervolgens keeren de reizigers weer per autobus en tram naar huis terug. Voor de dienstregeling en tarieven wordt verwezen naar de advertentie. De plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar aan de tramstations. de 18 kinderen aangeboden en tevens ontving ieder na afloop een cadeautje n.l. een hengelstok met snoer, als aan- denken aan de kinderoptocht. De meeste visch werd gevangen door Tie Tigchelaar, Johs. van der Schaaf Sr., S. van der Schaaf Jr. en A. Lemstra. Welvoldaan keerden de kinderen huis waarts. De 3de vischwedstrijd van bovenge noemde club kan ook als geslaagd be schouwd worden. 25 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen, door 23 leden. Voor dezen wedstrijd was bij het be stuur nog binnen gekomen van de Fa. H. Y. Kramer een zilveren suikerschepje en Horlogeketting. Van een vischliefheb- ber een gebakstuk, zoodat de prijzen tot 13 waren gestegen. De eerste prijs werd gewonnen door P. Brakels, met een baars van 33 cJVI. lengte. 2de prijs P. de Wit Fzn., 3de prijs J. de Wit Fzn., 4de N. Ebbendorf, 5de P. de Boer, 6de Sj. Koopmans, 7de A. Kra mer, 8ste R. van der Schaaf Jr., 9de Knier, 10de KI. Koopmans, 11de R. van der Schaaf Sr., 12de W. de Wit, 13de R. Nieuwenhuis. De wedstrijd werd gehouden in de Workumervaart nabij Workum. Wij leven in een tijd van ontaarding. De na-oorlogsche jaren zijn gekenmerkt door eene lange reeks van misdaden, zooals deze voorheen in die mate niet gekend werden, en niet zelden versteld en verstomd doen staan. Gruwelen waar aan voorheen nooit gedacht werd, vul len dagelijks de kolommen onzer dag bladen, en alsof één enkele aanranding van het goed of het leven des naasten worden gebracht. Ook het gevangenis wezen, hoe dan ook in de eerste plaats moetende houden het karakter van straf voor gepleegde wandaden, is in de laat ste jaren dermate veranderd, dat in elk geval het onnoodig en onvruchtbaar knellende en kwellende van die straf verzacht werd, om in de geschokte, ge.- Scheurde menschenziel tonen op te wek ken waardoor zij zich hare afkomst be wust wordt, en nog leert verlangen naar voedsel waarbij de zwijnendraf wordt vergeten. Wij ontkennen niet dat het hier ge wichtige problemen geldt. Wij ontvein zen niet, dat hier vele voetangels en klemmen liggen. Wij willen allerminst te kort doen aan de waarheid en aan het recht, en willen ook nog wel toestem men, dat bij de menschelijke natuur, die zoo gaarne zware vergelding van het kwade ziet wanneer het een ander be treft, óók dit past, dat met hooge rente Vergolden wordt dat op eenigerlei wijze Oorzaak werd dat óns rechtsgevoel wordt gekrenkt, maar wij willen ook niet vergeten, dat de barmhartigheid voor allen, heeft te roemen tegen het oordeel zullen ook wij niet vergaan, en daarom alleen een zacht vonnis over een ander past, met een streng oordeel over zich zelven. Om daarbij echter nauw keurig te waken voor eiken vijand die óns of eens Anders leven en welzijn be treft. Een niet gemakkelijke, maar dure en tevens heerlijke plicht. Niet het minst ook door de taal die zon der blikken of blozen wordt uitgebraakt. Gelukkig nog dat wij leven in een Staat waar het leven en de eigendom bij de wet is beschermd, en tevens straf op de misdaad is gesteld. Omdat de ge rechtigheid dit eischt, en het vergeldend karakter van het recht dit vordert, zon der aanzien des persoons, maar tevens met inachtneming van de omstandighe-, den waaronder de misdaad plaats vond. Zoodat dus ook bij de vergelding, het element van opvoeding en terechtbren- ging niet mag worden vergeten, en deze twee hebben samen te werken, om het CHIRURG Spanjafirdslaan 130, LEEUWARDEN Practijk wordt waargenomen door Dr. NIERSTRASZ, Willemskade WITMARSUM, 19 Juli. In de Zater dag gehouden vergadering van de Per manente Commissie in het hotel HofStra, waren bijna alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en sprak zijn vreugde uit over de beste opkomst. De agenda bevatte een 8-tal punten, welke hoofdzakelijk gewijd waren aan de Maandag van 4 Aug. a.s. Men begon met de uiteenzetting van de kinder- en volksspelen welke in ver schillende klassen zullen worden ver deeld, b.v. 6 tot 7 jaar en vervolgen? de jeugdklasse die daarop volgt tot ge trouwde mannen en vrouwen toe. Bij al deze klasserf werden de spelen geregeld en de commissieleden benoemd Ook het andere programma, b.v. het Matiné en Tooneeluitvoeringen, welke op 4 en 5 Aug. zullen worden gehouden en al wat daarbij behoort, zooals controle, reclame enz., werd besproken en vast gesteld. Hierna richtte de voorzitter een woord van dank tot de twee leden der P. C., die voor l|et lidmaatschap jbedankten, voor hef vele dat zij vod> de P. C. had den gedaan. In hun plaats werden twee andere heeren op voorstel van een be stuurslid met algemeene stemmen be noemd, welke met hun benoeming in ken nis, zullen worden gesteld. Om de vroolijkheid en gezelligheid te verhoogen, zullen de spelen van jong en oud op de pleinen van ons dorp wor den gehouden. Na de behandeling van al deze punten werd de vergadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten. We willen hopen dat alles een vlot verloop mag hebben. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Uitslag Letterraadsel. De uitslag van het letterraadsel van de buurtvereeniging De Dijk is als volgt: Ingekomen 249 goede oplossingen. Fa. G. Brandsma 1ste prijs, gewonnen door H. Heslinga, ’t Laag 3. Fa. G. Brandsma 2de prijs, door T. de Boer, Hoog Bolwerk 9. L. Offinga, door Martijntje Wouters, Pater Brugmanstraat 8. M. J. Runia Jr., door D. Jonkmans, Schildwijk 21. Fa. A. S. Terpstra, door H. Radelaar, Cnossenlaan 7. J. Fokkema, door mej. H. Boersma, p.a. J. T. Wiersma, Groote Dijlakker. H. Bosma, door R. van der Schaaf, Laag Bolwerk 10. W. Yntema, door A. van der Schaaf, Kapelstraat 1. J. A. Mooij, door O. Zeinstra, Boter- straat 7. H. J. de Boer, door J. Altenburg, Schildwijk 25. J. Kooistra, door W. Visser, Broere- straat 4. R. Eizema, door Jacob de Vries, 2de Hollandiastraat 41. M. Koopmans, door L. Zelle, Laag Bolwerk. J. G. Wierdsma, door F. Velzen, Cnos senlaan 3. Fa. Wed. Cuperus, door mej. Afke Brouwer, Groote Kampen 13. A. Zuidema, door Th. Zijlstra-Wester. Laag Bolwerk 21. S. de Wit, door P. Schuil, Kade. De diverse prijswinnaars kunnen van af heden de gewonnen prijzen bij de aan gegeven firma’s afhalen. Postduivennieuws. Zondag j.l. hadden de wedvluchten plaats vanaf Zwolle (70 K.M.) met jonge duiven en duiven. De loslating op beide stations had om 8 uur Voorin, plaats met een stevijge N.W. wind en bewolkte lucht. De beide vluchten hadden een goed verloop. De eerste jonge duif werd ge constateerd om 9.30.55, met ruim 18 mi nuten voorsprong op no. 2. oog niet voldoende is, lezen wij telkens a[ de hoogmoedige heeft te van het plegen van moord en doodslag, - van diefstal en inbraak, van een ge weldpleging en vernieling waarbij men Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Bij dit alles dient vooral niet uit het oog verloren, dat er ook onzichtbare machten zijn die in het verderf zoeken te brengen. Daar is een geheimzinnige, duistere wereld die ons omringt en niet nalaat de zielen der menschen te verder ven. Deze werkt op ons, en in ons, en deed eens iemand zeggen, die óók eene diepen blik op het leven kreeg, dat wij niet enkel de strijd hebben tegen vleesch en blod, dat is tegen de zichtbare en tastbare vijanden rondom ons, maar ook en niet het minst tegen de overheden en de machten, en de geestelijke booshe den in de lucht, die krijg voeren tegen de ziel. Ontzaggelijke machten en invloe den niet zelden, oneindig sterker en grooter, en menigvuldiger en dus ge vaarlijker, dan al die geweldenaars die met allerlei wapenen uit het tuighuis van menschelijke wetenschap en vinding bestreden worden. Vandaar dat een reus soms verslagen wordt met een slin gersteen en een sterke Simson bezwijkt voor het zoet gevlei van een verlokkende stem, en zijn kracht en schoonheid kwijt raakt door een enkele blik of een enkel woord. Zoodat voor elk die meent te staan de vermaning komt dat hij heeft toe te zien dat hij niet valt, en dat voor- vreezen. Bij de erkenning van deze waarheden heeft men inzonderheid in onze dagen niet te vergeten, dat zoovele omstandig- zich onwillekeurig sidderend afwendt en heden, de ontaarding waarover wij het i x. in hebben jn je hand werken. Wij zouden wij heen, en waar moet dat alles op uit- «kunnen noemen, in de eerste plaats, de verstomping van het gevoel, en de kwet sing van wat voorheen altijd eerbaar genoemd werd. Hier is aanleiding om te wijzen op wat vooral de uitwerking is van de hedendaagsche mode, zooals men die allerwege op straat tegenkomt, zoowel in de wijze van kleeding, als in kleur en vorm en snit. Op gevaar af van voor zeer conservatief te worden uitge scholden meenen wij dat de voorbeelden voor het grijpen zijn die aantoonen, hoe juist door deze wijze van kleeding de begeerte bij velen werd gewekt die tot de misdaad voerde. Elk die met de slachtoffers van de misdaad in aanra king komt, weet hoe hier een teer punt wordt aangeraakt en de vele aanran dingen uit onze dagen vinden hier hun ne verklaring. Natuurlijk komt daar nog meer bij. Ook de prikkellectuur uit onze vaak schunnige bibliotheken, en geheimzin nige brochures onder gesloten couvert verkocht, als niet minder de vlammende teekeningen van de bioscoop-vermake- lijkheden waarbij de misdaad wordt verheerlijkt, en de zonde in een valsch licht geplaatst en waarbij eveneens de zinnen worden geprikkeld, zijn oorzaak dat het bloed onstuimig begint te jagen en het brein benevelt. Zelfs het siga rettendoosje speelt hier een groote rol en bleek voor menig jong leven zulk een prikkel te hebben, dat de verzoeking niet kon worden weerstaan om zich dit toe te eigenen ten kosfé van een ander en van eigen gemoedsrust. Daar nog bij gevoegd de trek naar het mooie, het groote, het genotvolle, in kleur of in fleur, en ternauwernood behoeft meer gezegd dat de weg geplaveid is voor een fnensch om tekomen waar hij niet we zen wil, en dikwerf te laat met heete tranen beschreid, wat tegen wet en regel misdreven werd. Al wederom een gevaar ’t welk aller leven bedreigt, zoodat nie mand >zich hier boven verheven moet achten. Zoo hebben wij vooral in onze dagen toestanden gekregen, die kunnen doen verontrusten. Voor ons zelven, maar De uitslag is als volgt: Nos. 1, 2, 3 Gebr. Bangma, 4 en 5 Y. de Vries, 6 Th. de Jong, 7 Y de Vries, 8 en 9 Gebr. Bangma, 10 Y. de Vries. Verder behaalden Th. de Jong 22.25, Y. de Vries 11, 16, 17, 18, 23; C. Lam-’ mertsma 12, 14, 20; H. Hermanides 13, 18; A, de Vries 15, 21. Van Deventer werd de eerste duif ge constateerd 9.46.21, eigenaars Gebr. Bangma. De uitslag is verder als volgt: Nos. 2 en 3 Y, de Vries, 4 D. Ruiter, 5 H. Hermanides, 6 D. Ruiter, 7 Gebr. Bangma, 8 Y. de Vries, 9 Th. de Jong, 10 D. Ruiter, verder Th. de Jong 20, 21, Gebr. Bangma, 11, A. de Vries 14, 19, Y. de Vries 17, D. Ruiter, 12, 15, 16, 18, C. Lammertsma 13. Vrijdag a.s. jonge duiven inkorven voor Deventer 100 K.M., en oude duiven Nijmegen* 130 K.M. café van der Werf, v.h. Witteveen, ’s avonds precies 7.30 uur. Mb peper m unt f.yjj loopen?” Dit ^betreft de ouderen, maar vooral ook de jongere generatie. Dit wordt gevonden bij de mannen, maar ook bij de vrouwen. Dit is een nationaal, maar óók een internationaal verschijn sel, en wordt gevonden onder alle stan den en klassen van de maatschappij. Dat is wat onze tijd betreft inzonder heid de rampzalige erfenis van de jong ste wereldkrijg, waarbij de tienduizen den verslagen worden, als gevolg van de daling van het zedelijk peil en de verwording van het openbare leven. Met dit op te merken hebben wij niets nieuws gezegd. Door middel van de pers, worden wij door allerlei berichten uit de nabijheid en uit de verte daarvan op de hoogte gesteld, en die van sensa- tieberichten en prikkellectuur houdt, kan in onze dagen smullen. Bij 't zoeken naar de oorzaak van een en ander is het niet meilijk deze op te sporen. In de eerste plaats diept zij ge zocht in de menschelijke natuur, die, wanneer zij zich openbaart in hare in nerlijke aanleg en wAre gedaante, veel openbaart, dat de mensch van een ge heel Andere zijde leert kennen dan zoo als door fatsoen en mode, door bescha ving en polijsting zich uiterlijk open baart. Zonder daarmede ook maar iets te kort te willen doen aan de pogingen, om hen door Al deze middelen op hooger peil te brengen, moet nimmer vergeten worden dat de aanvang, de wortel van het booze en verkeerde niet ligt aan het oppervlak, maar schuilt in de diepten van ons innerlijk zijn. Uit het hart des menschen komen voort allerlei dingen, die wij zelfs niet eens gaarne bij r-nme noemen, maar aanduiden hoe vergirdgd en bedorven de bron is, waaruit hel na tuurleven opborrelt. Wij kunnen trach ten dat tegen te spreken en te ontken nen, maar dit maakt de zaak zelf niet beter. De mogelijkheid is daarbij niet uitgesloten, dat bij alle ontkenning de zer ontaarding en van dit bederf onzer natuurlijke aanleg, de waarheid daarvan plotseling op onheilspellende wijze aan het licht treedt. Daar zijn zedepredikers vooral ook voor het opkomend.geslacht, geweest, die met kracht tegen de erken ning van genoemde feiten opkwamen, omdat zij het bederf in eigen hart niet kenden, tot door eene samenloop van omstandigheden dat innerlijk gebrek schrikbarend tot openbaring kwam, waarbij zij zich zelven maar niet min der ook een ander deden verbazen. Meer nog. Wat zij voorheen nooit gekend had den werd een stuk levenservaring, dat het goede ’t welk men in de beste oogen- blikken van het leven gézocht werd, tot niet werd gedaan, en dat met het kwade, 't welk men niet wilde, deed. Een schijnbare tegenstrijdigheid en zelfs eene onmogelijkheid voor wie niet ver der en dieper denkt dan wat voor oogen gescheurde en gebrokene, en schijnbaar is, maar een ontzaggelijke werkelijkheid vol levensernst en waarschuwende ver maning voor wie den moed heeft, af te dalen tot ’s levens diepten, om daarbij zich niet te spiegelen aan Anderen, maar persoonlijk de waarheid te leeren erkeni nen zonder eenige franje. Dit te willen belijden is niet verhef fend, maar wél de weg tot zelfkennis, en zelfveroordeeling en om voorzichtig te leeren leven. --J K5 ■I 2. 2. 2. 8. 8. )e n t n I i FABRIKANT VANSLOOTEnI MARUNGEN Ik, die niet alles wil slikken, wil S beslist geen andere PEPERMUNT dan DE BESTEi it of 3n en s- g Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 Leesgeld fr. p- p. per half iaar -50 Buiten de provincie f 2inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen r BONS t GOED VOOR’ .EEN DOOS] Hl!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1