ir. P. B. VAN HAM 'lil J.A. MOULIJN iT 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo TELEURSTELLINGEN. IIIS 88 1AQNAPOL, uerkry^b^rbi^uu) Woensdag 30 Juli 1930 No. 58 25^ Jaargang en Stadsnieuws. Uit den Onttrek. 'met BonS mr sfïïi ii i it iiiiiiiiiiiiiiiHiiiiu 4 Ingezonden Mededeelingen um ’8 n deze De oplaag van het Diosdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. leurstelling te lezen, gelijk deze sprak uit de verfonfaide kleeren en het heele comfort der familie. Men was teleurge steld. Wij zouden zoo kunnen voortgaan. Wij zouden kunnen spreken van duizen- de teleurstellingen, die vaak als onop losbare raadsels het leven vullen en tot één groot vraagteeken maken, met het „waarom” en „waartoe” op zooveler lip pen. En niet zelden zonder dat op die vraag een antwoord gegeven werd, of misschien dit eene: „Wat Ik nu doe weet gij niet, maar zult het na dezen ver staan.” Na dezen, als eens alle raadselen van heel het leven voor allen zullen worg den opgelost, en de diepste geheimenis sen ontsluierd... f J.l. Zaterdag is gevangelijk naar Leeuwarden overgebracht A. F. ambte naar ter posterijen. Naar ons van be voegde zijde wordt medegedeeld, be treft het hier een geval van verduiste ring in dienstbetrekking. Een te goeder trouw aan genoemde A. F. overhandigd bedrag ter bijschrij- Ving op een spaarbankboekje is door hem ten eigen bate aangewend. f Alhier is opgericht een nieuwe godsdienstige vereeniging, namelijk een afdeeling van de Friesche Fietsbede vaart „Sint Bonifacius” te Leeuwarden. De afdeeling omvat op ’t moment 21 leden. De contributie is bepaald op een dubbeltje per maand voor de afdeeling, plus een kwartje voor ’t lidmaatschap der vereeniging. Men kan ook nog „gewoon lid” wor den door een jaarlijksche storting van f0.25 ineens; men heeft dan niet de rechten als de plaatselijke leden. Ten slotte vermelden wij nog, dat hef bestuur als volgt is samengesteld: D. de Ree, E. Ruiter, G. Draaisma, E. Bonte, H. Dijkstra. De functies zullen later on derling worden verdeeld. De stad zal in wijken worden ver deeld; de propagandisten zullen alzoo hun huisbezoek practisch kunnen uit oefenen. f Naar het ..L. N.” mededeelt heeft onze stadgenoot IJ. S., vrachtauto- dienstondernemer te Leeuwarden, een verzoek ingediend ter bekoming van re habilitatie. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. L. Boersma slaagde dezer dagen voor de hoofdakte onderwijzeres. Benoemingen. f Onze vroegere stadgenoot, de heer J. de Jong, Commies P. en Tel. te Sneek, is met ingang van 1 October be- Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Balk de heer M. Hiemstra te Tjummarum. Adve r t e n t in per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. HJT W Ntó wolt het •hud UJT 3D r- Tandarts, FRANEKER is wegens militairen dienst vanaf Woensdag 30 Juli tot en met Zaterdag 23 Augustus afwezig. )ni Tandarts SNEEK is van 25 Juli toten met 3 Augustus niet te consulteeren Ar-söx BONS 1 EI OOED VOOR Cl EEN DOOSJ ONBOI - en. d en iets te geven in de plaats van het ge leden verlies. Men was bitter teleurge steld en door elk woord, uit elke blik van het droeve oog, uit heel de gebo gen gestalte klonk het droeve refrein van de sombere klacht: „Noem mij Mara, bitterheid torspuit met zijn nog niet in uniform ge stoken bemanning, gaat verloren door die leelijke kraanwagen die onze mooie spuit op sleeptouw had. Ook stomme dingen (in dit geval onze motorspuit) schijnen somstijds momenten van eigenwaarde te hebben, tenminste bij de overgang der tramrails op de Har- lingerweg verbrak de motorspuit plotse ling zijn ketenen en huppelde welgemoed op eigen kracht achter den kraanwagen aan. Deze overmoed werd onze motorspuit noodlottig. Een kleine verhooging in den weg deed de richting iets veranderen en in een ommezien lag onze mooie motor spuit op de kop in een kikkersloot. Toevallig zooals we boven schreven was de kraanwagen de trekkracht, zoo- dat onmiddellijk begonnen kon worden de spuit weer op den begaanbaren grond te brengen. Dit viel echter niet mee. Een der voorwielen had zich in de on derwal gewerkt, zoodat eerst gereed schap moest worden gehaald om de wa gen op te zetten, onderwijl hield de brand zich goed, gelukkig maar. Als een reddende engel verschijnt plot seling ten tooneele onze oude, trouwe handspuit. De slangenwagen werd aangekoppeld en voort ging het op het sukkeldrafje naar het terrein van den brand. Wanneer je deftige broer met zijn grootsteedsche allures het vertikt, dan word jij, oude getrouwe handspuit, maa: weer uit je schuilplaats gehaald om je reeds zoovele jaren trouwe diensten te stellen in dienst der gemeenschap. Dan wandel je triomfantelijk langs je deftige broer in de kikkersloot, omstuwd door de Zaterdagmiddagsvierders om met je oude beproefde krachten mede te helpen grooter onheil te voorkomen. Schaam je, motorspuit, en wees stil, ze zullen jou wel spoedig met ijzeren ketenen binden, want los te loopen is voor jou nog lang niet vertrouwd. Na veel moeite slaagde men er ein delijk in de motorspuit op den weg te trekken. Er bleek niet veel beschadigd te zijn. Bij de boerderij in kwestie, was men onderwijl bezig het broeiende hooi naar buiten te brengen en slaagde men zoo doende er in een groote brand te voor komen. Toch kunnen wij reeds leeren zeggen, vooral wanneer de levensschool in de aanvangsklassen niet tevergeefs werd doorgeloopen, dat er ook een groeten zegen figt in (de teleurstellingen,, hoe smartelijk misschien ook voor vleesch en natuur. In de eerste plaats deze zegen, dat men daardoor zich leert matigen en bejheerschen in zijn verwachtingen en niet naar te hooge dingen staat. In de tweede plaats dat men verge noegd leert te zijn met de zegeningen van het oogenblik. In de derde plaats dat men dankbaar aanvaardt de ve vuldige verrassingen die menigmaal ook als zoovele zonnestralen het leven vullen I noemd tot Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Hattum. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. Nat. school voor m. u. 1. o. te Wommels, de heer K. Elzinga te Hui- zum. f De ballonwedstrijd, gehouden in de Nebat-week, is ook, wat de binnenge komen labels betreft, een groot succes. Niet alleen uit geheel Nederland maar niet minder dan 38 stuks zijn in Duitschland neergekomen. a.s. Vrijdag kunnen we de prijswin naars noemen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Sondel, mej. A. Crajé van Smilde. Vergadering van den Raad op Woens dag 30 Juli a.s., ’s avonds 7 uur ten Stadhuize. Agenda: 1. Aangehouden voorstel van Burge meester en Wethouders om den gemeen- te-architect toe te staan het toezicht uit te oefenen op de woningen van de stich ting „Volkshuisvesting” alhier. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de veror dening op de invordering van Tceurloo- nen in deze gemeente. 3. Schrijven van het! gemeentebe stuur van Sneek betreffende het bouwen van een barak voor lijders aan besmette lijke ziekten uit Sneek en omliggende ge meenten, met voorstel van Burgemees ter en Wethouders. 4. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders ter uitvoering van de fi nancieel verhoudingswet tusschen Rijk en Gemeente. 5. Uitloting obligatiën. 6. Vaststelling begrootingswijziging. 7. Voorstel van de Commissie voor georganiseerd overleg tot verhooging van loonen en kindertoeslag der gemeente werklieden met advies van Burgemeester en Wethouders. WITMARSUM, 26 Juli. Het drie- daagsch uitstapje van de leerlingen der O. L. School had deze week plaats. Evenals de vorige keer was Amster dam het doel van de reis. Ditmaal was Pluvius de kinderen min der gezind, all|e drie dagen regen en daardoor werd het programma danig in de war gestuurd. Evenwel het veranderde program had de instemming der leerlingen en zij geno ten ondanks het troostelooze weer en de stemming bleef uitmuntend tot het einde toe. Schiphol bleek weer eens een echte attractie te zijn en het Koloniaal Museum bracht de leerlingen in verrukking over zooveel moois en vreemds uit onze Oost en West. De avonden werden gezellig doorge bracht met wandelingen door verlicht Amsterdam en het bezoeken van geschik te filmvoorstellingen. De motorspuit De Zaterdagmiddag is tegenwoordig voor velen al reeds een voorproefje van den Zondag, met dit verschil, dat het ge not van het nietsdoen nog verhoogd wordt door het gezicht van menschen die niet de zegeningen van een vrije middag ondergaan. Tot die minder bedeelde en op de onmogelijkste tijden werkende in- dustriën behoort ook onze motorspuit en ons altijd paraat brandweercorps. Voor onze plaats met zijn vaak groot-steed- sche allures is een motorspuit een on misbaar iets. Alleen... een volledige na bootsing van de groote stad in dit geval een werkelijke motorspuit, d.w.z. ook motorisch voortbewogen durft men vaak niet aan. We hebben nu in Bolsward gekregen een motorspuit, een mooie doelmatige spuit, een werkelijk niet overdreven luxe voor een plaats als Bolsward, een spuit waarbij het water opgezogen door motorische kracht ook door diezelfde krachten in de slangen leiding geperst wordt. Zich zelf voorbewegen kan mooie spuit zich niet. Wordt hier of daar een brand gesig naleerd, dan gaat men zoo vlug mogelijk een autoverhuurder waarschuwen, die dan met een beschikbare auto onze mo torspuit uit zijn veilige schuilplaats trekt en met bekwamen spoed naar het ge signaleerde brandje brengt. Zoo ging het ook Zaterdagmiddag j.l. Er was hooibroei geconstateerd bij den veehouder Van Esch aan de Witmar- sumervaart en de bewoner bang voor erger vroeg assistentie van onze brandweer. Spoedig waren brandmeesters gealar meerd en stond (toevallig) de kraan wagen van den heer Van der Werff ge reed de spuit te vervoeren. Met een stevig touwtje werd kraanwa gen en motorspuit aan elkaar gekoppeld en omstuwd door een groote schare Za- terdagmiddagvierders op de fiets, ging het met een matig gangetje de Blauw poort uit. Veel van het imposante van onze mo- Wij denken nog aan iets anders, dat dieper ingrijpt, ’t Werd de tijd van de examens, die zulk een belangrijke omme keer in het leven konden brengen en daarom van zooveel beteekenis waren. Als alles goed liep, dan zou het gevolg daarvan zijn dat men den weg voor zich geopend zag om den maatschappelijken ladder op te klimmen of een zelfstandige positie in het leven te krijgen en daar mede één of meer van zijn innigste harte- wenschen in vervulling te zien gaan en daardoor dichter te komen bij het voor gestelde levensdoel. Maar ach, het liep anders. Niettegenstaande alle inspanning en vlijt en goede verwachtingen en hoop volle teekens. Want men had geen hel der oogenblik, het liep tegen, men zat met den mond vol tanden; thuis wist men het wel, maar op het examen was op eenmaal alle kennis en wetenschap spoorloos verdwenen. Men kon zich zelf wel kwaad doen. De tranen sprongen uit de oogen. Schaamte voor de familie en' kennissen en vrienden deed bijna wenschen hen maar niet onder de oogen te behoeven te komen en men zonk als door den grond, toen daarop die mijn heer met die groote, glinsterende brille- glazen met een zoet gezicht en op zach te toon maar niettemin zoo schrikkelijk in hare uitwerking zeggen ging: dat men over een jaartje maar eens moest terug komen in de hoop dan gelukkiger te zul len zijn en te slagen... Was het niet alsof heel de kamer be gon te draaien en ging men toen niet snikkend, als in een droom naar buiten, trooosteloos blikkend op de scherven van het verwoeste geluk? Men was teleurgesteld. En het kan nog anders en nog on eindig moeilijker, ei^waarder, en erger. Plotseling kwam het allerergste en het pijnlijkste, om nooit weer te vergeten. Te midden van al het schoone en be geerlijke, hetwelk in de schoot scheen geworpen te zullen worden, kwam de dood op het tooneel, geheel onverwacht en ongedacht, om weg te nemen, om uit te rukken, om met wreede hand te vernielen, alles wat lief en dierbaar was, en ons in de donkere rouwkamer te bren gen waar niets dan stille verlatenheid, en angstige vrees van alle kanten tegen- griinst. Dat is ontzaggelijk. Dat is iets onbeschrijfelijks. Om dat te kunnen vatten in al zijn diepe betee kenis en snijdenden ernst en schier wan hopige verlegenheid, moet men het eerst van heel nabij hebben doorgemaakt en elk die wel eens aan een ernstig ziekbed geroepen werd, waar alle hoop op be terschap vervloog, of in een sterfkamer kwam, waar het leven vlood niettegen staande alle krachtsinspanning om het vast te houden binnen de enge wanden van de brooze tabernakel waar het lan ger of korter gehuisd was, die weet ook hoe moeilijk het dan is om te troosten WITMARSUM, 26 Juli. De heden ge houden vergadering van leden der Coöp. Zuivelfabriek „Witmarsum” in het loge ment van H. Bruinsma, was goed be zocht. Dit kwam zeker, doordat op de agenda een belangrijk bestuursvoorstel voorkwam, n.l. zich aan te sluiten bij de Friesche Zuivel Exportvereeniging. In het bestuur was een meerderheid en een minderheid. Nadat de voorzitter, de heer L. Hilari-*- des, nog een en ander nader had toege licht en vele leden aan de discussie deel namen, werd ’t voorstel van ’t bestuur verworpen met 92 tegen 27 stemmen. De groote meerderheid blijft het vrij-» handelstelsel handhaven. ARUM, 28 Juli. De kaatsvereeniging „Willem Westra” hield heden een le denwedstrijd. Er werd gekaatst in twee klassen, n.l. beneden en boven de 35 jaar. Beneden de 35 jaar: le prijs R. Yet- singa, Tj. Ypma en P. Reinsma; 2e prijs J. van Wieren, D. Kuipers en J. Lem- stra; 3e prijs A. v. d. Leij, C. Kamminga en R. Wiersma; 4e prijs P. Elzinga, A. Takema en P. Hidma Boven de 35 jaar: le prijs H. Visser, J. v. d. Schel en M. Hidma; 2e prijs J. v. d. Leij, R. Hogenhuis en.P. Folkerts; 3e prijs K. v. d. Ploeg, L. Kuipers en H. de Jong. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. I, „Het leven is vol teleurstellingen.” Deze verzuchting kan men zoo voor en Da nog al eens hooren, en niet velen zullen er zijn, vooral wanneer reeds een lange marsch werd afgelegd, en -de le vensweg voor een belangrijk deel werd geloopen, die daarmede niet van harte instemmen. Het leven vol teleurstellingen en teleurgestelde hoop krenkt het hart... Wij hadden allen onze hoop, onze ver langens, onze begeerten, onze illusiën, onze verwachtingen en meenden ten stel ligste dat bereikt en verkregen zou wor den wat wij zoo vurig en ook zoo zeker dachten te bereiken. Toen wij nog kinderen waren; toen wij ouder werden; toen de volwassen leeftijd daar was; toen wij ons eigen huis dach ten te bouwen om zelfstandig te worden en op eigen wieken te kunnen drijven; zooals men dat wel eens noemt en ook nog, toen de levensavond neigde, en de dag ter kimme ging. Ook toen .nog wa ren er van die begeerlijke dingen welke men hoopte van te zullen verkregen wor den, al was hun aantal gedurende de lange reis al aardig geslonken en stond er niet meer zooveel op het verlanglijstje waarmede indertijd de tocht ondernomen werd. Maar toen kwamen met het maken van onze plannen en het uitstrekken van de handen naar hetgeen niet bezeten werd, zoo langzamerhand of misschien ook wel plotseling, onze teleurstellingen. Omdat niet verkregen of gegeven werd wat men had verlangd. Omdat plotseling of mis schien ook wel tergend-langzaam heel dat mooie toekomstbeeld waarvan wij droomden van zijn voetstuk werd neer gehaald, en in allerlei gruizelementen voor ons op den levensweg neerviel, to taal vernield en voor altijd onherstelbaar Om daarbij ons eene nieuwe levenserva ring rijker te doen worden en te leeren dat het leven niet enkel een v andflen op rozen is, en er ook doornen gevonden worden, die diepe wonden toebrengen en lang kunnen nabloeden. Om maar eens een paar concrete voor beelden te noemen, die vooral dezer da gen door zeer velen bij eigen ondervin ding werden doorgemaakt. Hoe werd de vacantieweek voor velen lang te voren vastgesteld, of bij beurtorde toegemeten, waarover dagen en weken van te voren gesproken werd. Eigenlijk was die voor bereiding en dat maken van allerlei plan netjes al feest. Het gaf wat afleiding in den gewonen gang van het leven en deed uitzien naar het andere, het nieuwe dat komen zou en waardoor men uit den tredmolen van het gewone leven weg gerukt, frissche denkbeelden, nieuwe re laties, versche levensmoed en levens kracht zou ontvangen om dan straks weer met lust den arbeid die dood ge wone dagtaak te aanvaarden. Wel was het leuk, al maar die spoorweggids ter hand te nemen om te zien hoe laat de trein ging en wanneer men aankwam en welke route gekozen zou worden en wel ke plaatsen gepasseerd werden. Of om te kiezen de plek alwaar men zijn vrije dagen hoopte door te brengen. Natuurlijk als het kan in een geheel nieuwe omge ving, waar vreemde gezichten en ande re toestanden gevonden werden. Liefst aan het strand, of in de duinen °f op de hei, of te midden van de bos- schen, of op het wijde watervlak, of mis schien ook wel in de groote drukke ste den met hun wisselend aspect, en hun Verschijnt Dinsdags- frijdagsavonds. snel beweeg en hun geweldig rumoer en hun veelvuldige attracties vooral bij avond, als die duizende lichten vlamden, en op allerlei plaatsen van genot en ont spanning de muziek tegenklonk en de feestzalen uitnoodigden om binnen te ko men en te genieten van wat door natuur en kunst werd aangeboden. Reeds droomde men vooruit van al dat schoons en de jongeren vooral konden ternau wernood het uur van vertrek afwachten. Toen kwam de teleurstelling. Dag op dag donkere, sombere grauwe luchten. Een kille wind, die soms tot storm overging. Leege badstoelen, en een verlaten strand, en betrokken gezichten en allerwege een unheimisch gevoel van niet verkrijgen van wat men gehoopt had. In de bosschen en lanen alles klets- net en een spookachtig, droevig geruisch door de hooge kruinen der iepen en den nen en eiken en kastanjes, maar waar door ongeveer zooiets als een heimwee gewekt werd, naar eigen heimat en wo ning. In de duinen eveneens groote ver latenheid met hunne in allerijl opgerolde tenten en te water? Ach veel te veel wind en vooral veel te veel regen, waar door alle pleizier en genot waarvan ge dacht en gedroomd werd, in het water viel. Dezer dagen reisden wij met een fa milie die het weer gehad had, zooals men dat noemt en nu mokkend weerkeerde naar huis. Het was niks gedaan geweest. Eiken dag regen en nog eens regen. In armoede Hier en daar geweest en in armoede het geld verteerd en in armoede maar een weinig pleizier gemaakt om uit armoede den terugweg maar weer te en eindelijk dat men in de levensstrijd gaan. Het was toch een mislukte vacan- gesterkt en door de levenservaring ge- tieweek en 'op de gezichten lag de te- rijpt het onzen dichter Ten Kate nazeggen: Laat ze sterven al uw wenschen, Al uw hoop en al uw trots, Als uw hart zich vult met dooden, Wordt het hart een akker Gods. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en I lec ij r hoor ik reizigers zeggen: „Wij blijven liever thuis, dan zonder VS pepermunt op reis te gaan." Leesgeld fr. p. P- Per half iaar f -50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. f EABRTOWT DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 2H ct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1