J.A. MOULiJN Tandarts, FRANEKER is wegens militairen dienst vanaf Woensdag 30 Juli tot en met Zaterdag 23 Augustus afwezig. OoRin De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 VRIJHEID. Woensdag 6 Augustus 1930 No. 60 26^ Jaargang K 7Z//k y\v «AN» <lhunV HARM Uit den Omtrek. :r De oplaag van het Dins dagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 1ste prijs, 102 Andijk, 2de prijs, 87 Lollum, 1ste prijs, 106 pun- t r Het mond- en klauwzeer. Ook in onze gemeente breidt zich het mond- en klauwzeer verbazend snel uit. Werd mits Juni het eerste geval ge constateerd, thans zijn reeds een 18-tal boerderijen besmet verklaard. In sommi ge gevallen begint de ziekte iets meer kwaadaardig te worden, zoodat bij en kele veehouders sterfgevallen onder het vee geconstateerd worden. Het is te hopen, dat deze gevreesde ziekte een niet ernstiger karakter gaat aannemen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en Omstreken/’. Over de maand Juni bedroeg het aan tal uitgeleende banden 366; het aantal bezoekers 135, onder welke 28 dames. Over de maand Juli werden 390 ban eden uitgeleend, terwijl het aantal bezoe kers toen 136 bedroeg, t.w. 116 heeren en 20 dames. WITMARSUM, 1 Aug. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk al hier ds. J. Fischer te Jukwerd. WITMARSUM, 1 Aug. De Chr. zang vereniging „Scheppijngsgave”, dir. da heer Weissenbach van Pingjum, behaalde op het concours te Makkum in de 2de afdeeling een 2den prijs. In die afdeeling werd geen 1ste prijs toegekend. ARUM. Dezer dagen slaagde te Gro ningen voor de acte handenarbeid onze dorpsgenoote mej. M. Kerkhoven. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. 7o Geslaagd. Onze stadgenoot de heer C. van der Zee, oudleerling amb. teekenschool al hier, slaagde te Utrecht na een 6-daagsch examen voor het diploma „Gezel” schil der voor de vereeniging ter veredeling van het ambacht. Van der Zee genoot zijn opleiding bij den heer Taco van der Meer alhier. Tenzij... Tenzij het woord verstaan en begre pen wordt: „Indien de Zoon U zal heb ben vrij gemaakt, zoo zult gij waarlijk vrij zijn.” Die het vatten kan, die vatte het. Nos. 3, 7, 8, 10, 14, 16 Gebr. Bangma, 2, 4, 5, 6, 9, 12, 13 en 17 Y. de Vries, 11 en 15 H. Hermanides, 18 Th. de Jong, 19 A. Bangma. De afstand was 100 K.M. Zondag 3 Aug. werden wederom 2 wedvluchten gehouden, 1 met oude dui ven uit Roermond (200 K.M.) en met jonge duiven uit Dieren (110 K.M.). De duiven uit Roermond werden ge lost om 7 uur met Z.W. wind. De eerste duif ariveerde 10.40.21, eige naar H. Hermanides. De uitslag is ver der als volgt: Nos. 2, 7, 11 Gebr. Bangma, 3, 4, 3 Y. de Vries, 8 Th. de Jong, 9, 10 D. Rui ter en 5 H. Hermanides. Te Dieren werden de duiven gelost om 7.30 uur. De eerste arriveerde om 9.21 uur, eigenaar Y. de Vries. De verdere uitslag is als volgt: Nos. 2, 4, 6, 7, 10 en 11 Y. de Vries, 3, 8, 16, 17 en 20 Gebr. Bangma, 13, 14 en 18 A. Bangma, 5 en 9 Th. de Jong, 12 en 15 D. Ruiter, 19 A. de Vries. Vrijdag a.s. om 7.30 uur inkorven voor Nijmegen jonge duiven. Deze vlucht is eerste vlucht vanwege afd. K Friesland van den Algem. Ned. Bond van Postduivenliefhebbers. De afd. K. (Friesland) van dien bond hield Zondag 18 Mei een concours vanaf Lethre (Duitschland). De luchtpost alhier behaalde in deze wedvlucht de volgende prijzen: 15de Gebr. Bangma, 18, 79 en 84ste D. Ruiter, 38ste Th. de Jong, 82ste C. Lammertsma In de wedvlucht Stendal (420 K.M.) van dezelfde bond behaalden Gebr. Bangma den 3den prijs, Th. de Jong 4e en 55ste, C. Lammertsma 10de, D. Ruiter 48ste en 49ste. Op Lethre waren 207 duiven in con cours en op Stendal 107. Voorwaar een goede prestatie. De afstand van Lethre was 310 K.M. te water, en mocht het genoegen smaken de kleine van een wissen dood te red den. t Zondag j.l. was het voor de St. Martinus Parochie alhier een feestdag. In de feestelijk versierde kerk werd door een oud-stadgenoot, de WelEerw. Pater Simme van der Werf de eerste plechtige H. Mis opgedragen. Als Diaken en Sub-diaken assisteer'- den hierbij de Z. E. Pater van Scheijndel en de WelEerw. Pater Eickholt benevens de WelEerw. Pater Van der Meer, mis sionaris van de Philippijnen, afkomstig uit Irnsum. De WelEerwaarde Heer P. Popma kapelaan te Utrecht en oud-Bolswarder hield de feestpredikatie. De Eerw. Spreker schetste in gevoel volle woorden de waardigheid van den ‘priester in zijn drieledig doel. Het zangkoor zong na afloop van den dienst een priestercantate. We brengen onze bescheiden geluk- wensch aan de jonge neomist en zijne familie. Postduivennieuws. De postduivenvereen. „de Luchtpost” hield Zondag 27 Juli een wedvlucht van af Nijmegen met oude en een van De venter met jonge duiven. Te Nijmegen werden de duiven gelost om 8 uur. De eerste duif arriveerde 10.19.2 uur. Eigenaars Gebr. Bangma. De uitslag is verder als volgt: Nos. 2, 3, 6 en 10 Y. de Vries, 4. Th. de Jong, 5 en 11 D. Ruiter, 7 en 8 Gebr. Bangma en 12 A. de Vries. De afstand is 135 K.M. Te Deventer werden de duiven gelost om 7 uur. De eerste duif arriveerde 9.30.16, eigenaars Gebr. Bangma. De uitslag is verder als volgt: Uitslag verkooping. Bij de Zaterdag j.l. te Blauwhuis ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma ge houden finale toewijzing van de Huizing met slagerij te Blauwhuis in eigen ge bruik bij S. J. Adema werd dit pand, na 73 maal verhoogd te zijn, in koop toe- gewezén aan den heer Feike Hoekstra slager te Blauwhuis voor de som van f5051. WITMARSUM, 1 Aug. In de oude opvaart naast de hertekamp geraakte in een onbewaakt oogenblik een klein kind van den arbeider P. Zijlstra te wa ter. De heer Wallon, Carouselhouder, die daar bezig was, sprong direct gekleed Uitstapjes. De laatste weken staan hier wel in het teeken der pleizierreisjes. Behoudens verschillende schoolklassen maken ook veel vereenigingen om dezen tijd van het jaar een uitstapje. De vorige week maakte de Gem. Zangvereen. „Harmonie” een uitstapje naar Groningen en Paterswolde. Begunstigd door mooi weer (wel een uitzondering in dezen tijd) is deze tocht uitstekend geslaagd. Ook de Ger. Meisjesvereen. hield een pleizierreisje, voor dit jaar met de mo torboot van den heer De Vries. Deze vereeniging trof het niet zoo bij zonder met het weer, een beetje te veel regen, het vermocht evenwel niet de goe de stemming te bederven. In opgewekte geest arriveerde men té omstreeks half 10 weer in Bolsward. Veel minder troffen het de leden van het Muziekkorps die Zondag j.l. aan het spelevaren gingen. Het zal, veronderstellen we, heel moei lijk zijn de vroolijke stemming van een muzikant te bederven, maar deze keer was het toch wel wat al te bar met het weer. Noodgedwongen daarom maar iets vroeger naar huis. Het St. Franciscuskoor had voor Maandag j.l. een boottocht uitgeschreven die in zekeren zin niet en wel in het wa ter gevallen is. Men nam Maandagmor gen gezien de onophoudelijke regen di rect het wijs besluit de tocht af te stel len. De reeds ingeslagen mondvoorraad verhuisde ’s avonds in een gezellig sa menzijn in de respectievelijke magen. f Door het vrij hevige onweer j.l. Zondag en de daarmee gepaard gaande storing aan het electrisch licht zijn vele stadgenooten radioluisteraars verhin derd geweest de oceaanvlieger Evert van Dijk, die voor de Avro-microfoon sprak, te beluisteren. Gedurende het onweer op Zondag vielen zoo nu en dan hevige regenbuien neer, maar zooals het Maandag gere gend heeft, vooral tusschen 12 en 2 uur hebben we ’t in jaren niet gekend. In èen groot aantal huizen had men last van lekkage. Tegen een dergelijke re gen was ook bijna niets bestand. We hoorden dat in sommige huizen het water in de gang opgeschept kot? Worden. ’t Is te hopen, dat de maand Augus tus nu verder maar voor mooi weer zorgt. De vele vacantiegangers kunnen dan tenminste nog iets profiteeren. Daar is zoo voor en na al heel wat gesproken <Jn gezongen en g^ochten ook, over en voor de vrijheid. Door hoog en laag, rijk en arm en door de vrouw zoowel als door den man. Dus in alle kringen en onder alle standen, en beider lei geslacht. Wie kent niet dat lied in allerlei toonaard, vaak met de noodige variaties en met het oog op verschillen de toestanden en naar aanleiding van uiteen loopende omstandigheden uitgeju beld: „Vrijheid zoo te minnen, Die mijn banden slaakt, Vrijheid, die van binnen, Mij zoo zalig maakt!” Dat alles is ook geen wonder, omdat vrij zijn de aard, de natuur, ook de be stemming van het leven is. Van alle le ven. Zie het maar in de ongerepte natuur waar niemand en niets de ontwikkeling van het leven stoort en tegengaat en al le kracht naar vermogen uittreedt naar buiten. Wie is nog nooit getroffen door de majesteit van een oerwoud, of de grootschheid van een stuk ongebreideld natuurmonument of de weelderige tooi van een bloeiend heideveld, schijnbaar zoo gering en vaak waardeloos, maar toch zoo rijk aan kleurenpracht, of ook door de ontzaggelijke prediking der on gebonden natuurelementen, In het vuur en het water en den- wind naar buiten tredend. Als de bliksemen de wereld verlich ten, als de losgelaten wateren, schui mend en bruischend komen aanrennen, en de stranden beuken; als die winden worden losgelaten om In den storm en de orkaan de grootheid te openbaren van Hem, Die het Al regeert en voor Wien alles te buigen of te breken heeft. Elke kracht, elke drift, elke levens- atoom zoekt de ruimte en de breedte en de diepte en de hoogte, om zich zoo ten volle te kunnen ontplooien en de volheid en de schoonheid en de heerlijk heid van alle leven, en elke levensdrang te kunnen openbaren. Zoo lang, en zoo ver en zoo vol als dit maar mogelijk Is. Toen is naast de natuur, de cultuur gekomen om dat leven te veredelen, en te verfraaien en te leiden, en In bepaal de richting te sturen, en vaak door het aan banden te leggen binnen bepaalde grenzen te houden om daardoor nog meer de Innerlijke schoonheid, of waar de, of kracht naar bulten te openbaren, vaak geheel in strijd met den aanleg, maar noodig, om het meer en beter aan het doel te beantwoorden en de vrucht baarheid van het leven te bevorderen. Dat is, dat moet althans het doel de cultuur wezen en vandaar dat de weten schap altijd al weer aan door het nemen van onophoudelijke proeven, het leven steeds meer tot vruchtbare ontwikkeling zoekt te brengen, en ten dienste van het geheel wil brengen. Geldt dit in algemeenen zin van de onbewuste en redelooze natuur, in nog hoogere mate is het van toepassing voot de hoogere levensvormen. Het dier heeft deze trek naar vrijheid en ontwikkeling in nog anderen zin en in meer bewusten staat dan de boom of de plant of de bloem. Het wil ook vrij zijn en zoekt de ongebondenheid. Zie maar eens naar het jongvee als het in het voorjaar losgelaten wordt en in onze weidevelden huppelt en danst en springt en rent en in dolle vaart zich zelf vergeet. Dat is de natuur. Zelfs uw zangvogeltje opgesloten in een vergulde kooi, van der jeugd af aan gewend, om achter tralies te worden ge- voed en ook'niet weer geschikt om aan zich zelf te worden overgelaten omdat dit zijn dood zou beteekenen, kan oogen- blikken hebben, waarin het met zijn tee- re vleugeltjes tegen de tralies zijner ge vangenis opspringt, en een bevlieging krijgt om vrij te worden. Laat staan het groote, krachtige leven, zooals het ach ter ijzeren staven of binnen steenen mu sen, of in zware ketenen geboeid, opge- Verscbijrft Dinsdags- frijdagsavonds. sloten is, zooals de leeuw in het beesten spel maar om in den gloed van zijn von kelend oog of in het geweldig gebrul zijner sterke longen uit te zuchten, dat hij niet thuis is in zijn gevangenis en de ruimte én de vrijheid wil, daar waar zijn woning en de plaats zijner bestem ming is. Maar dus geen wonder, dat dit alles behoort bij den mensch, de kroon der schepping, wien de opdracht gegeven werd, om alle leven aan zich te onder werpen en daarover de heerschappij te voeren. Hij bovenal wil de vrijheid en zoekt de vrijheid ook. Naar lichaam en naar geest, tot volle ontplooiing van ge heel zijn persoonlijkheid. Daar liggen tijden achter ons, waarin dit niet begrepen werd. Niet ten opzichte van dat lichaam en ook niet ten opzichte van den geest des menschen. Toen men deze op allerlei wijze, onder allerlei voorwendsel, uit allerlei oogmerk aan banden zocht te leggen, niet zelden langs den weg van het geweld. Wij herinneren maar aan de dagen der slavernij, wij brengen in herinnering het tekort aan in zicht in de geschikte wijze van de op voeding der jeugd, toen men deze ook om allerlei redenen aan banden zocht te leggen en de volle ontwikkeling tegen stond. Toen de zuigelingen in een „pak” gebakerd werden; toen in den maagde- lijken tijd het keurslijf zedigheid betee kenen moest en ook de geest aan banden werd gekluisterd, binnen de enge vormen van menschelijke instellingen en uitvin dingen en de nauwe grenzen van gebod op gebod en regel op regel, ten einde hem daardoor voor uitspattingen en uit- leving te bewaren. Omdat men meende dat dit vroom was en de juiste weg om den mensch tot de hoogste zijner be stemming op te voeren en te volmaken. Ook een gebondenheid, maar die in den grond slavernij beteekende, en juist in het innerlijke van zijn bestaan de leegte van het leven verried. DéArom Is ons de vrijheid van lichaam en geest zoo Hef en onmisbaar voor de naar buiten treding van het leven in zijn volle waarde en beteekenis. En tocht, njett^genisftaande dit alles, zoo hoog geroemd, zoo vurig verlangd, zoo moeitevol verkregen vaak, kan het wezen, dat die hoogstaande mensch, met zijne cultuur en beschaving en ontwik keling nog meer gebonden is, dan het redeloos dier of de onbewuste schepping Met schier onverbreekbare ketenen ge boeid aan zich zelven; opgesloten in de gevangenis van eigen begeerte en wil; slaaf van bezoedelde en verontreinigen de gedachten. Dat is onze kleinheid, en onze gebondenheid en onze machteloos heid tevens. Wie moet dit niet met schaamte erkennen; wie heeft dit nog nooit in zijn leven ervaren! Neen, wij komen er niet met dit alles krachtig te gaan loochenen in ons woord; de daad maakt het dikwerf wel anders openbaar. Neen, wij zijn daar niet klaar mee, door dit alles in anderen af te keuren of misschien in scherpe, spottende, laste rende woorden aan de kaak te stellen, die het meest over eens anders daden struikelt, maakt zich zelven niet zelden aan erger schuldig. Want dit is de zon- devloek welke drukt op heel ons ge slacht. Niet één die zich hierboven heeft te verheffen; niemand die hier vrlj-uit gaat. Hier beschermt geen stand, geen po sitie, geen geld, geen eer, geen macht. Bij alle vertoon en grootheid des levens kan het zijn dat men innerlijk zoo ge bonden is en in den diepen grond een slaaf. Van eigen begeerte en drift, in de macht van anderen, en overheerscht door invloeden en krachten bulten hem. Heeft een man van beteekenis en invloed en intellekt, die velen uit zijn tijd ver achter zich liet, eens niet gezucht: „Wat ik wil, dat doe ik niet, en wat niet wil, dat doe ik”? En hebben zelfs de grootste wijsgee- ren van Griekenland bij het afdalen tot In de geheimzinnige diepten van het kleine, maar heillooze hart, niet geklaagd dat het zoo moeilijk is zich zelf te leeren kennen? Dat is onze grootheid, maar onze kleinheid tevens, dat is het raadsel van het leven, waar de grootste en de knap ste en de geleerdste en de machtigste van afblijven moet. Vindt men soms de ergste slavernij, niet in de hoogste krin gen? De tweede concoursdag te Makkum. MAKKUM, 31 Juli. Na een zeer on rustige nacht en in de morgenscheme ring nauwlijks de oogen geopend heb bende, is de allereerste blik en de aller eerste tik op de barometer. Deze gaf een weinig bemoedigend tee ken en de stille hoop op een betere dag dan de voorafgaande, werd zoowaar om gezet in geheime vrees voor dezelfde ramp. Het werd immers een ramp ge noemd dat de eerste concoursdag zoo jammerlijk was beslagen. Alle berekenin gen waren misrekeningen geworden. Zou ’t weer zoo gaan? Kom, maar gauw naar buiten en de lucht eens bestudeeren,. en ja, volgens allerlei sprookjes en zegswijzen op de lucht en het weer betrekking hebbende was er kans op beter weer dan den vo- rigen dag. Het terrein geleek nog zeer veel op een stuk Zuiderzee dat pas was drooggemalen, op welks bodem men zeer voorzichtig moest loopen om niet weg ts zakken. Echter de commissie, die nu een maal A had gezegd, stond voor het feit ook B te moeten zeggen. Het terrein werd op de meest noodige plaatsen bestrooid met een dikke laag turfmolm, en alles wat door den regen en de harde wind der vorige dag bedorven was, werd zoo goed mogelijk weer in orde gebracht Onder deze bedrijvigheid snelde de tijd voort en arriveerden er van elders al mu ziek- en zangvereenigingen, waaronder ten slotte ook de vrienden uit Andijk met ongeveer 150 personen, per stoomschip „Ijsselmeer” van over zee kwamen op dagen. Nu deze menschen zooveel durf en moed hadden betoond, scheen alles weer wat moed te scheppen en werd er al eens een muzikale rondegang door de plaats gemaakt en kwam de fleur er weer wat in. De vrienden en vriendinnen uit Andijk die zeeziek waren geweest, hadden zich spoedig veffrischt en verkwikt onder de Friesche lucht, waarna hun muziekcorps „Sursum Corda” werd verzocht het con cours te openen. Gaarne daartoe bereid, deden zij dit met het spelen van Ps. 68, en na een korte toespraak van den comité-voorzit- ter werd met het afwerken van het pro gramma een aanvang genomen. Tot aan de middagpauze, die om één uur werd gehouden, was het niet druk op het terrein, doch na twee uur toen het concours werd voortgezet, stroomde het publiek het terrein binnen, hetwelk door zonneschijn en frissche N.W. wind reeds flink was opgedroogd. In volgorde traden nu de verschillende muziek- en zangvereenigingen op de tri bune op en liep alles mooi van stapel. Na het afloopen van het concours, werd de uitslag der jury, döor den voor zitter, den heer J. van Popta, den volke kond gedaan en was als volgt: 3de afdeeling muziek: „Studio”, Heidenschap 3e prijs, 77 punten. 3de afdeeling Zang: „De Lofstem” Oldeboorn, 2de prijs, 83 punten. „Looft den Heer”, Exmorra, 3de prijs, 70 punten. „Con Brio”, Andijk, punten. „Strlngendo,” punten. 2de afdeeling Zang: „Zanglust”, Workum, 2de prijs, 86 punten. v „Cantemus Dominum”, Lemmer, 3de prijs, 77 punten. 1ste afdeeling Muziek: „Eufonia”, Wommels, 2de prijs 80 punten. „Sursum Corda”, Andijk, 1ste prijs, 100 punten. „Asaf”, ten. 1ste afdeeling Zang: „T.A.V.E.N.U.”, Workum, 2de prijs, 88 punten. „Hallelujah”, Andijk, 1ste prijs, 106 punten. Afd. Uitmuntendheid, Muziek. „Oranje”, Minnertsga, 1ste prijs, 102 punten. Eere-afdeeling Muziek: „Richard Hol”, Koudum, 1ste prijs, 103 punten. ’s Avonds werd er nog een eere-wed- strijd gehouden, waaraan de vereenigin gen die de hoogste punten bij het con- Jlr 1 I I T FABRIKANT VANSUXiïEN HARMNCEN /o 'Ij lil TI Uk ii d" fM int >^•50 r BONS 1 COED VOOR ,££N DOOS J tk geen andere pepermunt gebruiken dan dezelfde, die ik zoo butten-X^ f gewoon OPWEKKEND vtn<fa> s* Leesgeld fr. p- p. Per half iaar -50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1