II 1 HOFSTEDE J.A.MOULIJN Tandarts, FRANEKER is wegens militairen dienst vanaf Woensdag 30 Juli tot en met Zaterdag 23 Augustus afwezig. llllllllllllllllll Dag en Nacht b llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo I No. 62 H. L. STRAAT, Chirurg Spanjaardslaan 130 A LEEUWARDEN is Maandag 18 Augs. weer aanwezig Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF Uit den Omtrek. GEBONDENHEID. PUROL Bestellen en wegrijdenl! BRILLEN BREUKBANDEN 4 Woensdag 13 Augustus 1930 26^5 Jaargang en A L 4 I Muggebeten en Huldjeuk en van v a ren te lier ich- Zee ma f Bij de Vrijdag j.l. te Leeuwarden gehouden Centrale keuring voor het Fr. Paardenstamboek behaalde de heer M. J. de Boer te Ugoclooster bij Bolsward in de rubriek Stamboekmerries een Isten prijs, met Betsy. Entermerrie een 1ste prijs met Irma. Geslaagd. Geslaagd voor de akte Hoofdonder wijzer onze stadgenoot de heer J. Oord. Postduivennieuws. Zondag j.l. had de wedvlucht vanaf Nijmegen (130 K.M.) plaats. Te kwart voor acht gelost, bereikte de eerste duif haar hok 9.56 uur. Snel heid ongeveer 60 K.M. per uur, eigenaar Gebr. Bangma. De uitslag is verder als volgt: Nos. 2, 3, 8 en 21 Th. de Jong, 4, 7, 9, 10 en 17 Y. de Vries, 6 A. de Vries, 5, 12, 14, 18 en 22 Gebr. Bangma, 11 H. Hermanides, 13, 19, en 20 C. Lammert- sma, 15 en 16 A. Bangma. A.s. Vrijdagmiddag inkorven om 12 uur café de Groene Weide, v.h. Witte- veen voor oude duiven, wedvlucht a.s. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Juli 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f4781.46 en terugbetaald f 2726.88 Spreekuur 122. e n Grootzand 18, SNEEK. Telef. 332 |r, 82 ie fr, te jr., te ten allen t ij d e staat by ons voor U een wagen of bus disponibel en .en en; an- nes van nes aar iar: Kaatsen. Op de Zondag 10 Aug door de kaats- club „De Boer” te Stiens gehouden kaatswedstrijd van afdeelingsparturen, wist het Bolswarder partuur K. van der Heide, S. Vrijling en J. Huisman den 2den prijs te bemachtigen. 40-jarig jubileum zaak Gebr. Wolke te Bolsward. Gister, 11 Aug., was het 40 jaar gele den, dat d|dze bekende manufacturen zaak werd opgericht in het pand bij de Blauwpoort door de heeren August Wol ke, Herman Wolke en H. L. van den Oever onder de firmanaam Gebr. Wolke en Van den Oever. Flink opgezet, kreeg deze zaak al spoedig een zeer goede naam hier en in de provincie. De veranderde tijdsom standigheden in het zakenwezen eischte in den loop der tijden veel veranderingen in het manufacturenvak, zoodat ook der ze firma al spoedig overging de afdee- ling confectie te voeren. Op 31 Dec. 1915 is de 'firmant de heer H. L. van den Oever uit de zaak getre den en mede door het overlijden van een der andere firmanten de firmanaam ge wijzigd in Gebr. Wolke. De gestadige uitbreiding der zaak, ook wat betreft de beddenafdeeling deed de firma omzien naar een grooter pand, wat gelukte in den aankoop van het groote pand aan de Groote Markt, v.h. Flottow, toentertijd fa. Jakles Faber. Dit pand werd naar de eischen des tijds verbouwd en de 29 Febr. 1920 be trokken. Op 1 Januari van dat jaar was als firmant ingetreden de heer J. Wolke en op 1 Januari 1923 de heer Ign. Wolke De bestaande zaak aan de Blauwpoort werd in dien tijd ingericht tot een speci aal tapijtzaak. Onder energieke leiding van deze bei de firmanten, heeft deze firma zich kun nen opwerken tot een der eerste zaken in Bolsward. We hopen van harte dat deze zaak zich in een gestadige bloei mag verheugen. met volle ijver gecolporteerd met „de Wapens neder” en andere lectuur. De voorzitter van genoemd comité sloot deze bijeenkomst met een woord van dank voor de groote belangstelling. de hoogste hoogte en de reinste vreug de, en het grootste geluk. Die hiervan in eigen leven iets ervoer, omdat hij iets van die overgave en dat offeren ver stond, die weet bij ondervinding hoe ge lukkig dit maakt en hoe zalig en... vrij. Wonderlijke tegenstelling; schijnbaar onmogelijkheid; naar velen meenen de dwaasheid gekroond. Vrij zijn, en toch gebonden. Gebonden zijn en toch vrij. Omdat men vrij gemaakt w;drd, door den geest der vrijheid, die ons van ons zelven ging verlossen, om heel ons le ven te verliezen in Hem die ons vrij maakte en kocht om in dienstbaarheid en kinderlijke vreeze het blijde, onbezorgde en onbekommerde leven te leiden van elke vrijgekochte, die zijn leven gebor gen weet in Zijnen Heer. Dit is het hoog tepunt van het aardsche geluk en voor smaak van den hemel. kring. Eenigermate werd deze teleurstel ling getemperd door de wetenschap, dat het rijkswegenplan nog niet geheel als een definitief plan moest worden be schouwd, zoodat binnen den wettelijken termijn een herziening kan worden ver wacht. Door de Provinciale Staten is daarna de weg als secundair op het provinciale wegenplan geplaatst, wat blijkens de toelichting niet insloot, dat het provin ciaal bestuur van dien weg niet hooger aansloeg. Wel degelijk hadden Ged. Sta ten de verwachting gekoesterd, dat de weg Heerenveen-Afsluitdijk als van ge noegzame beteekènis zou zijn beschouwd om voor plaatsing op het plan van pri maire wegen in aanmerking te komen. Nu het rijk aan de algemeene verwach ting 'niet tegemoet kwam, werd deze weg als een secundaire aangegeven om de streek niet geheel te dupeeren. Toen Sneek het initiatief nam tot het voeren van een actie om nog wijziging in de plannen te. brengen, waren niet al leen de betrokken gemeenten Bolsward, Doniawerstal, Haskerland, Wonseradeel en Wijmbritseradeel, doch ook Ged. Staten en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland onmiddellijk bereid aan deze actie mee te doen of haar te steunen. Onder dagteekening van den 20 April 1928 is een uitvoerig gemo tiveerd schrijven gericht tot den minister van Waterstaat, met verzoek, te bevor deren, dat het Rijkswegenplan wordt herzien in dezen zin, dat de weg Heeren veen-Afsluitdijk alsnog daarop wordt geplaatst. Tegelijk is een verzoek gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om, met het oog op de bij de totstandkoming van den weg betrokken WITMARSUM, 12 Aug. Heden her denkt de WelEd. Zeergel. Heer Dr. J. S. Nauta, dierenarts alhier, zijn 25-jarig ambtsjubileum. SNEEK, 11 Aug. In een onbewaakt oogenblik geraakte het 4-jarig zoontje van D. de J. aan de Badhuisgracht te water, met het droevig gevolg, dat de kleine door de moeder zelf hieruit le venloos werd terug gevonden. Zondag vanaf Mons (België) 300 K.M. Vrijdagavond half acht voor de wed vlucht Boxmeer met jonge duiven. Deze laatste wedvlucht is een jubi- leumsvlucht uitgaande van „de Reisduif” te Leeuwarden. Ieder kan aan deze wedvlucht meedoen kostprijs 25 cent per duif boven inkorf- geld. KIMSWERD. Het 2-daagsche reisje van Ds. en Mevr. Swart met een troepje meisjes-catechisatieleerlingen naar Ap pelscha, heeft wel aan de prettige ver wachtingen beantwoord. In de tram en de speeltuin te Beetster- zwaag begon de vreugde al. Maar het hoogtepunt van de tocht was ’t voor on ze meisjes zoo interessante kijkje, dat ze kregen in het moderne jeugdherbergle- ven. In „Us Blauwe Hlem” de herberg van den Jeugdbond voor Onthouding, waar overnacht werd, heeft het gezelschap goede en gezellige uren doorgebracht. ARUM, 9 Aug. Hedenavond hield de kaatsvereen. „Willem Westra” een bui tengewone ledenvergadjering ten huize van den heer Hiemstra. Besloten werd, behoudens \goedkeu- ring van B. en W., om ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der vereeniging een groote jongenskaatspartij te houden, van drie uit één afdeeling op Zondag 24 Augustus en een ledenpartij op Maandag d. a. v. De Alac-adamweg BolswardSneek. In de raadsvergadering van de ge meente Sneek van 30 Juni j.l. was door het raadslid de heer D. Zuiderbaan, een motie ingediend van den volgenden in houd: „De raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de commissie van beheer van den op het provinciale wegenplan voorko menden mac-adamweg SneekBolsward zoo spoedig mogelijk bij Gedeputeerde Staten aanvraagt dezen weg volgens de provinciale verordening te mogen ver beteren.’’ Deze motie was in handen van B. en W. gesteld om advies. B. en W. adviseeren deze motie niet aan te nemen. Ze herinneren er aan, dat toen in den loop van 1927 bekend werd, dat de weg Heerenveen-Joure-Sneek- Bolsward-afsluitdijk niet als primaire weg op het rijkswegenplan was geplaatst milieu waartoe men hoort. Zich zonder aanleiding van deze los te maken en zich daar boven te verheffen kan be denkelijke gevolgen hebben en behoeft nog geen bewijs te zijn van karakter- grootheid, evenmin als het omgekeerde om bepaalde redenen die vaak niet aan de klok en dus aan het groote publiek gezegd kunnen worden, bewijs van zwakheid of zondige afwijking behoeft te zijn met een verborgene, diepe on dergrond. Omdat dit laatste evenwel zoo licht gedacht wordt en het kwade en booze de menschelijke natuur altijd zoo gaarne aan wil, is deze afwijking om daardoor juist zijne vrijheid te openbaren, dikwerf zoo gevaarlijk en werd ook meermalen aanleiding van iemands ondergang. Daar is dus een gebondenheid, die niet ver werpelijk is en waarvan niemand zich ontslagen moet rekenen. Zelfs de hoogst geplaatsten niet, neen, deze het aller minst Ook een koning kan daarom nog niet spreken van absolute vrijheid al is wel waar dat in hooge kringen menigmaal meer geoorloofd schijnt dan in het parti culiere leven menigmaal veroordeeld wordt. Door alle tijden heen is evenwel ondubbelzinnig openbaar geworden, dat ook regeeringspersonen, keizers en ko- ningen en andere hoogwaardigheidsbe- kleeders hebben toe te zien op hunne woorden en hunne daden, omdat vooral hooge boomen veel wind vangen en de geschiedenis van menig land en volk en geslacht en koningshuis is daar, om de waarheid van dit alles te bevestigen. Daar is evenwel ook nog een andere gebondenheid van bedenkelijker aard. Omdat zij geen zegen maar een vloek beteekent en niet verhoogt, maar ver laagt. Een gebondenheid, juist daarom zoo ernstig en gevaarlijk tevens, omdat deze banden niet aan de buitenkant van het leven zitten, die gemakkelijk door eigen kracht losgemaakt of verbroken kunnen worden, maar die Innerlijk zoo knellen en den levenswas tegengaan en beletten. Daar kan wezen een uiterlijke vertooning van veel grootheid, en rijk dom en wijsheid, en pracht, en praal; terwijl de binnenkant van datzelfde leven zoo voos kan zijn en rot Doordat men geketend is aan zich zelven. Aan eigen begeerte en lust, en karaktergebreken en te veel om op te noemen, een ieder vuile het ten opzichte van eigen leven maar aan, maar waardoor veel schoons en aantrekkelijks en datgene wat naam heeft verdwijnt en waardeloos wordt. Wat kan er een uitwendige deugd be staan, door handen en kleed en gewaad voor het oog van anderen onbezoedeld te laten en in alles punctueel voor den dag te komen om misschien daarbij de staf te breken over anderen, die zij ver in de schaduw stellen, terwijl het toch van bin nen zoo door en door ziek is. Heeft de Mond der Waarheid niet eens gesproken over menschen die van buiten gelijk waren aan witgepleisterde graven die wel schoon schenen, maar van binnen vol doodsbeenderen waren en dat er menschen gevonden werden, die de drinkbekers en schotels van buiten rei nigden, maar die van binnen vol on reinheid waren? En dat is vreeselijk, maar mogelijk en daarom zoo gevaarlijk. Wellicht dat dit in de beste oogenblik- ken van het leven met droefheid en leed wezen, misschien wel met afschuw over zich zelf moet worden toe gestemd, al blijft het waar dat men dit alles veel beter bij anderen dan bij zich zelf ziet, en boos wordt wanneer iemand daarover spreken of fluisteren gaat. Het is een heel ding om bijvoorbeeld van zich zelf te zeggen, en dan niet als een vro me napraterij, maar uit het diepste erva ren van het persoonlijke hartsbestaan: „Ik ellendig mensch”, om er dan de op rechte verzuchting aan toe te voegen: „Wie zal mij verlossen!” Verlossen van mij zelf en van mijn hoogmoed, en mijn eigen dunk en mijn eigen wijsheid, en mijn eigen macht, en mijn eigen geld (ja ook van mijn geld) om maar niet nog van andere begeerten te spreken, en om dan langs dien weg te komen tot het kennen van de ware vrijheid, waarmede wij een vorige maal eindigden, en die in waarheid gelukkig maakt. Want de diepe grond van alle ware vrijheid is ten slotte gebondenheid, om dat zij staat in het teeken van het offer en een offer zijn beteekent: gebonden te zijn. Maar deze gebondenheid, dus deze overgave van de geheele persoonlijkheid met lichaam, ziel en geest is ten slotte de algeheele verliezing en daarom de opvoering tot de allerhoogste vrijheid, gelijk het offer, in de diepte zijner ver nedering en ondergang altijd brengt tot KI ij Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. WITMARSUM, 10 Aug. Woel j.l. Zon dag 3 Aug. het rood-wit-blauw in onze „Hertekamp”, heden (Zondag 10 Aug.) waaiden er een drietal roode vlaggen als protest tegen den Oorlog. Het Rev. Anti-Mil. Prop. Comité van Friesland had hier een protestmeeting in „de Hertekamp” georganiseerd. Vlaggen met opschriften als: „Oorlog aan den Oorlog”, „Hulde aan de dienstweige raars” enz. kon men zien wapperen. Er waren een 200-tal menschen opge komen, waarvan velen van buiten onze plaats. De heer F. Andringa sprak een korf openingswoord, waarna hij het woord gaf aan den eersten spreker, den heer A. L. Constandse van Den Haag, met het onderwerp „De oude en de nieuwe oorlog”. Na deze rede trad op de heer C. Bos ma van Heerenveen, met het onderwerp: „Het 20 millioën voor de nieuwe vloot, ellende voor de •arbeiders”. Beide sprekers die hun onderwerp meester waren, wisten de volle aandacht van de aanwezigen te trekken en er werd <w.- ïge*- De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4500 exemplaren. De vorige week schreven wij over de vrijheid en noemden deze begeerlijk en noodzakelijk en levenseisch. Als natuur lijke uiting van alle leven, omdat dat al leen in de vrijheid zich volkomen ontwik kelen kan naar aanleg en bestemming. Daarom is slavernij zoo in strijd met de natuurlijke aanleg. Daarom wil alle leven de losmaking van elke band, wat ook bij het dier herhaaldelijk wordt op gemerkt en kan dit zoo blij zijn als het in de vrijheid en daarmede in de ruimte komt en past deze slavernij allerminst bij den mensch met zijn konings-aanleg en zijn majesteitelijke houding welke al leen hem reeds tot heer der schepping maakt. Wie heeft nog nooit met aandoe ning gelezen het onvergankelijke boek „De Negerhut” en van de tafreelen die zich voordeden toen de slavernij in Amerika werd afgeschaft. Toen de sla ven en slavinnen van blijdschap zich eerst niet konden indenken wat dit be- teekende voor hen en in kinderlijke uitgelatenheid een rondedans deden of den bodem kusten of in het zand buitel den enkel bij de gedachte dat zij voor taan „vrij” zouden zijn. Wij kunnen ons dat indenken. Wij gaan ons levendig voorstellen wat het voor deze menschen die toch ook met ons eenzelfde mensche- lijk geslacht vormen, geweest is toen zij werkelijk heer en meester van zich zelf werden om te doen en te laten wat zij wilden, zonder dat iemand meer zeggen schap over hen had, en de geheele we reld voor hen open en bloot lag. En het zou misschien zijn nut kunnen hebben, dat wij meer dan tot hiertoe ons bij het groote voorrecht gingen bepalen, dat wij leven als een vrij volk, in een vrij land. Toch meenen wij dat er ook danlei ding bestaat om de keerzijde van het le ven te bezien, ten einde te leeren ver staan dat vrijheid toch nog iets anders is dan losbandigheid. Daar zijn er die dit laatste meenen, en in de onbeteugelde openbaring van hun leven dit toonen. Zoodra zij maar in de ruimte, of op de vlakte, of in den vreem de zijn. Dan doen en laten, dan spreken en zingen of zien zij wat zij in tegen woordigheid van anderen en vooral van bekenden nooit zouden durven en willen, omdat dan het fatsoen of de schaamte of de schande hen daar voor ging belet ten. Dan meerien zij dat alles kan en alles mag. En daarom is er oorzaak om naast de vrijheid ook nog te gaan spreken van de „Gebondenheid”. Deze is op zich zelf niet verwerpelijk. Daar is een gebondenheid welke een ze gen kan zijn zoowel voor het persoon lijke als ook voor het huiselijke en maat schappelijke leven. Bijvoorbeeld een ge bondenheid aan de verantwoordelijkheid welke men heeft ten opzichte van zijn werk en zijn positie en zijn arbeid. Een gebondenheid dus aan de samenleving en de onderlinge verhoudingen en ge woonten en zeden en opvattingen vart den kring waarin men zich beweegt en de streek waar men toeft en heel het Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 2054.58 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 OPENBARE VERGADERING van den Raad der Gemeente Wonseradeel op Zaterdag 16 Augustus 1930, des voormiddags 10.15 uur ten gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: 1. Notulen van de vergadering van 7 Juni 1930. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voorstel van Burgemeester Wethouders betreffende herziening plaatselijke belastingheffingen in ver band met de nieuwe regeling der finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. 5. Idem tot electrificatie van de dor pen Gaast, Ferwoude, Idsegahuizum en Piaam. 6. Idem tot onbewoonbaarverklaring van de woning te Witmarsum, no. 84, in eigendom toebehoorende aan Jitske Ade- ma, aldaar. 7. Idem tot aankoop van een strookje grond, gelegen aan de noordzijde van ’t gebouw der openbare school voor 1. o. en u. 1. o. te Witmarsum, van IJ. de Jong aldaar. 8. Idem tot het aangaan van ’n geld- leening, tot een bedrag van f 100.000. 9. Idem tot het verkoopen van een stukje berm van den weg Witmarsum- Pingjum, aan de provincie. 10. Idem tot intrekking van de ver ordeningen op de heffing en invordering van tolgelden op den MacAdamweg Sneek-Bolsward. 11> Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de re solutie van Gedeputeerde Staten, hou dende mededeeling, dat hun college op -dit groote teleurstelling wekte in ruimen grond van de artikelen 94, 4e lid en 78 der Gemeentewet geen vrijheid kan vin den hun goedkeuring te verleenen aan het ingezonden raadsbesluit tot wijzi- gig der gemeentebegrooting voor 1929, waarbij aan die begrooting is toegevoegd een post „vergoeding aan den Wethou- der-loco-burgemeester wegens vervan ging van den Burgemeester wegens ziekte.” 12. Benoeming van een dorpsreiniger ter standplaats Arum (vacaturfe wijlen A. Bergsma). 13. Begrootingswljzlgingen. 14. Belastingreclames. I f >4 i i i 30. tas T1 130. rn- ird, ep- i IV, :en- d.v. .nna d.v. ntje IV, a te van te van Iten ak- an- im- in te P- it- ia IV. sn n. li er 2 an ti SOL1ED ADRES VOOR - EN - BUIKGORDELS 1 Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Leesgeld fr. P- P- Per ha,f iaar f 1 -50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per iooper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1