ee Iri 'Kir 1 M1' Laatste Nieuws. w Gemengd Nieuws. u. V jll’: I' Ofl rf e. Veemarkt - Sneek MA(qNAPOL We’ De afstand Heerenveen-Leeuwarden- De ft Pm De Zo< I? Ingezonden Mededeelingen Ga. I Je i alhier waren f Te l Brand in een opslagplaats van hars. In een depöt aan de dokken van Ga- latz, waarin kolofonium (een soort hars) lag opgestapeld, brak heden een brand uit, die snel een grooten omvang ver kreeg. De schade bedraagt 150 millioen. Vijf brandweerlieden en een brand meester werden zwaar gewond. dienst van de herstelbetalingen. Het had den laatsten tijd de aandacht getrokken dat de heer Leyssens buitengewoon groote uitgaven deed. Van een kort verlof werd gebruik ge maakt om zijn boeken eens duchtig na, te zien en toen bleek, dat de verdachte door fictieve betalingen erin geslaagd was zich in den loop van een half jaar 200.000 frs. staatsgelden toe te eigenen. Bij zijn arrestatie heeft de heer Leys sens bekend zich staatsgelden te hebben toegeëigend. Vadertje Staat bestolen. Na de arrestatie van den ambtenaar van het departement van financiën Frick is thans, naar de bladen melden, een an dere ambtenaar in hechtenis genomen, Gedutelfde den brand ontstond een ontploffing, waarbij vijf arbeiders onder de puinhoopen van Instortende muren werden gewond. p. Va K 50—56 ct. 50—58 et f f f f f f 40 8 80 30 18 40 15 Ni. hu all sta mt bij Na den brand te Zwartsluis. Geld in een oude zeepbua terug ge vonden. Van officieeele zijde wordt ons uit Zwartsluis medegedeeld, dat het bij den brand aldaar vermiste geld later in een oude zeepbus werd teruggevonden. Vermoedelijk had men, daar de in houd van het kistje bekend was, het geld in de bus gestopt. Het totale bedrag was f 9.700 in bank papier. Ook werd hog een viertal gouden tien tjes gevonden. De politie was tot de conclusie geko men, dat aan diefstal niet behoefde te worden gedacht. De menschen waren zoo overstuur ge weest, dat zij niet meer wisten, waar zij den boel lieten. Nog steeds is de brandweer bezig met het blusschen van den voorraad hooi. len gebied in genoemde polder circa 7000 H.A. HET HOOFD EAU DE CCWGHE APOTH1 DS: DOS? B hou' mat jaar zal Mai Bolt Bol dat op bed mo( uui Bol I we: me wel De overval van den postwagen in Tsjecho Slowakije. In de gemeente Nyzne Verecki, in de nabijheid van de Poolsche grens, werden gisteravond door de gendarmerie twee onbekende buitenlanders! aangehouden. Men vond op hen twee revolvers en een aanzienlijk bedrag aan dollarbiljet ten. Het vermoeden bestaat, dat zij leden zijn der verboden Oekrajiensche militaire organisatie zijn, welker leden eenige da gen geleden een postwagen hebben over vallen, den koetsier en een politiebeamb te hebben neergeschoten en er met geld vandoor zijn gegaan. Zij zijn naar Ungvar overgebracht B hou mal mis Mai ein< Sep moi E plai mei mei van van riet E ten zuil Boli I Li( hei vri Om een vordering van 540 millioen gulden. Door een aantal Engelsche onderda nen was door middel van een z.g. „pe tition of right” een eisch aanhangig ge maakt tegen de Kroon tot vergoeding van moreele en materieele schade, door requestranten tijdens den oorlog geleden. De eisch steunde op de omstandigheid, dat ofschoon de Engelsche regeering in den loop der jaren groote sommen van grond van artikel 232 van het Verdrag van Versailles van Dutischland heeft ont vangen, zij aan burgerlijke benadeelden in totaal slechts 400.000 pond sterling heeft uitgekeerd. De bedoeling was een principieele uit spraak te verkrijgen, waarna ook de eischen der overige benadeelden aan hangig gemaakt zouden zijn. De betreffende personen hebben zich namelijk tot eën maatschappij aaneenge sloten; hun vermeende vorderingen be dragen in totaal niet minder dan 45 mil- lioen pond sterling (f540 millioen). De Kroon voerde hier tegen aan, dat requestranten geen aanspraken konden doen gelden op grond van fret feit, dat zij reparatiebetalingen van Duitschland ontvangt. Zij handelt daarbij ten behoe ve van het geheele Engelsche volk en niet als trustee der requestranten. De rechter sloot zich bij deze over wegingen aan, zoodat de requestranten niet werden toegelaten om tegen de Kroon te gaan procedeeren. a T. i*-Z Een beleefde gevangene. Een maand geleden veroordeelde de rechtbank te Lyon een zekeren Jan Fournier, 25 jaar oud, wegens diefstal tot 2 jaar gevangenisstraf. Zondag kwamen zijn bewakers, die niet den minsten last hadden met den nieuwen gevangene, tot de ontdekking, dat deze ontvlucht was. Maandagavond ontvang de directeur van de gevangenis een aangeteekenden brief, waarin Rournier hem heel beleefd mededeelde dat hij er de voorkeur aan had gegeven van lucht te veranderen daar het gevangenisregime hem niet erg bevallen was. I Tevens verzocht hij den directeur wel zoo goed te willen zijn het personeel te bedanken voor alle goede zorgen aan hem besteed. Ingesloten was een foto van Fóurnier „als herinnering”. Kort daarop bracht de post een pakje, waarin de gevangeniskleeding van den briefschrijver zat, met een papier erbij, waarbij Fournier zijn adres geschreven had. Waar bij onderzoek natuurlijk geen Fournier te vinden was. Mijnheer was afgereisd naar Zwitser land, kregen de rechercheurs op hun be langstellende vragen ten antwoord. Een petroleumbranid van 14 maanden. Op de uitgestrekte olievelden van Mo- remi (Roemenië) is in Mei van het vorig jaar Sonde 160 aangeboord tot een diep te van 1600 M. welke in Roemenië nog niet bereikt was. Aldus de Maasbode, die hierover verder meedeelt: Toen spoot plotseling, gedreven met een geweldige kracht, de olie omhoog, de fontein nam aarde en steenen mee de hoogte in en viel in een dichten, uitge- strekten regen van olie neer. Een sterk gruis ketst tegen de metalen constructie van den boortoren en slaat een vonk; de gassen schrikken in brand; in één on deelbaar moment staat de Sonde in hul- n.l. de heer Leyssens, werkzaam bij den zenhooge vlammen. Dinsdag 12 Aug. 1930. Bij de opening der aarde heeft het uit gedreven gas een druk van 25 atmos feer. In de ingewanden der aarde schat men deze acht maal zoo groot en thans, na ruim een jaar, brandt deze oliebron nog, deze grootste en rijkste van Roe menië. Daar heerscht een intensiteit van licht, die den nacht klaar maakt als een midzomerdag. Daar valt een kleurenge- toover te bewonderen, grootsch en in drukwekkend als een Noorsche zonsop gang. Rossig wit brandt deze petroleumlamp met giganteske vlammen als een onver- deelbare fantasmagorie. De bodem sid dert van het bruisen der ziedende vuur zuil. Driftig en wanstaltig werkt dit vuur een jaar reeds lang een drama af, waarvan de gevolgen niet zijn te over zien, waarvan het einde eerlang niet ver wacht mag worden. Men voert een taaien hardnekkigen en heldhaftigen strijd tegen dit gruwza me element, maar de pogingen, die men aanwendde, door bijvoorbeeld van uit de lucht met bommen het gat dicht te schieten, Zijn kinderwerk in vergelijking met de niets ontziende kracht, die hier aan het werk Is. Twee millioen lei zijn als premie be loofd aan dengene, die een probaat bluschmiddel aan de hand weet te doen. Van alle kanten der wereld zijn deskun digen gekomen, om toe, te zien of on verrichter zake terug te keeren. Als de Sonde niet spoedig verstikt wordt, kan heel het oliegebled verloren gaan, doordat de andere bronnen niet 11. 11 'll J l’i' Je heldere en zuinig huisvrouw jebruilrt 1 reimc5ixicwrnid<iel en de afstand Heerenveen-Joure-Sneek- Afsluitdijk slechts 44 K.M. Doch niet alleen op grond van ver- keersbelangen, niet minder op grond van landbouwbelangen wordt herziening van het plan In den gewenschten zin als noodzakelijk gevoeld. Het Zuidwesten en Westen van Friesland ziet steeds meer tuinbouw opkomen en tuinbouw vraagt goede verkeerswegen, waarlangs snel verkeer mogelijk is. Op speciale belangen: inpoldering In de betrokken streek, verkrijging van meer cultuurgrond en van werkverrui ming is door de besturen der meerge noemde gemeenten den nadruk gelegd In het adres aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw. De minister van Waterstaat, mr. van der Vegte, antwoordde, wat hij de de putatie ook had geantwoord: „fk beloof niets, maar als u me vraagt, of dat eigenlijk geen weg is die op het wegen plan moet voorkomen dan zeg ik niet: neen.” In de vergadering van de Tweede Ka mer van 20 December 1929 heeft de heer Hlemstra herinnerd aan het door den heer Sannes gesprokene en aan het ant woord van den minister; hij sprak zijn hoop uit, dat de minister ernstig zal wil len nagaan, of deze weg niet heel spoe dig in het wegenplan kan worden inge voegd. De minister beloofde in zijn antwoord al weer niets; maar kon wel zeggen, dat er groote kans bestaat, dat de weg op het herziene Rijkswegenplan zal voorko men. B. en W. meenen nu te moeten af wachten en advisecren daarom de motie van den heer Zulderbaan, niet aan ie nemen. meer rendabel worden. Dagelijks ont vlieden twee A drie millioen kubieke me ter gassen, aan lichtbenzine verbrandt per dag voor meer dan een millioen lei. De brandstof voor deze catastrofe is on- ultputtelijk, zoodat men reeds vermoedt, dat ook Europa een „eeuwig vuur” rijk gaat worden. Bekend is de „eeuwige vlam” van Ba koe, een vuur, dat onbluschbaar reeds door reizigers uit de 10de en 15de eeuw wordt vermeld en beschreven. De eenige mogelijkheid om te redden wat er te red den valt, probeert men door mijngangen te graven, opdat die diep onder de op pervlakte der aarde op de Sonde stooten en dan den druk verminderen en de olie afvoeren. De arbeid in deze mijnen is onver draaglijk, de ontkleede arbeiders wor den met water bespoten en voortdurend moet versche lucht in de schachten wor den gepompt. Toen men veertien dagen in die at mosfeer gearbeid had, stortte de eerste gang in... De tweede werd geteisterd 'door een explosie, die vijf arbeiders en twee inge nieurs het leven kostte. Op 240 meter afstand van de bran dende Sonde graaft men een derden gang, die meteen een betonnen binnen bouw krijgt. Na vier maaden zwaren ar beid is men zoover, dat men de afvoer buis, een geniaal gevonden en uitge werkt apparaat, kan aanbrengen. Wanneer de constructie met een apart ontworpen kraan de diepte in wordt ge laden, breken er twee stalen kabels en alles is vergeefsch. Men onderzoekt de zaak en ontdekt dat de kabels nagenoeg zijn doorgevijld... Sabotage... Wederom twee honderd duizend lei voor het vin den van de daders... geen spoor. De Zuiderzeewerkenl Verschenen is het driemaandelljksch rapport betreffende de afsluiting erj droogmaking van de Zuiderzee. We ontleenen hieraan o.m.: Het werkplan voor 1930 omvat het maken van twee dijkvakken op het Bree- zand en wel één vak lang 2400 M. aan sluitend aan het Z.W. einde van het in 1929 uitgevoerde werk en een ander vak lang 3500 M. aansluitend aan het N.O.- einde, respectievelijk voor een aanne- mingssom groot f 4.105.000 en f 5.608.000 Op het werkplan voor 1930 staat ook het maken van twee dijkvakken lang 700 en 1900 M., gelegen ten Westen en ten Oosten van het in 1929 uitgevoerde dijk vak GaatjeZwin. Met het oog op een goede ontwatering van de drooggevallen gronden in de Wie- ringermeer is het gewenscht, spoedig een aanvang te maken met het graven van slooten. In verband daarmede zijn onderhande- ligen gevoerd om door fret voorloopig op betrekkelijk beperkte schaal te werk stellen van verschillende soorten graaf machines, alsook van ploegen grondwer kers de meest economische wijze van uit voering van dit grondwerk vast te stel len. PLANTEN IN HUIS. In de meeste gezinnen vindt men wel den lust om zooveel mogelijk frisch groeiend groen in de kamers te houden en niets zal natuurlijk pleizieriger zijn, dan de omstandigheid dat men zijn plan ten in een goede conditie kan houden. Licht is meestal een eerste vereischte, daar het de planten sterk doet ontwikke len. De planten, welke echter in het don ker behooren en ook werkelijk in het donker geplaatst zijn, hebben veel min der water noodig dan die, welke in het volle zonlicht staan. Bij het water geven is het verstandig goed op te letten, dat de aarde geheel droog is, voor men weei nieuw water geeft, daar anders de pot- vulling, doordat zij nooit geheel op droogt, spoedig zuur wordt, hetgeen voor vele soorten van planten doodelijk is. In het algemeen moeten planten, die des winters Sn vjerwarmde vertrekken staan, dagelijks water hebben. Overigens hangt het aantal malen per week, dat men water geeft, dikwijls af van de grootte van den pot, waarin de plant geplaatst is. Een plant ih een kleinen pot moet eiken dag water hebben, terwijl een plant in een grooten pot meestal aan tweemaal per week voldoende heeft. Bij planten in potten moet men de aarde ge regeld, na het water geven, met de knok kels neerdrukken. Als men 'niet zeker weet of de plant water noodig heeft moet men de knokkels even tegen den buiten wand van den pot tikken. Hoort men dan een hollen klank, dan kan men er zeker van zijn, dat water hoogst noodig is. nntercotHntunate Wntertekling, Gebied Leeuwarden. We ontvingen het jaarverslag over het boekjaar 1929 der N.V. Intercommunale Waterleiding, gebied Leeuwarden. Enkele punten stippen we hieruit aan. Het maatschappelijk kapitaal is ver hoogd van f 120.000 tot f200.000. Op een zeer duidelijk uitgevoerde kaart is het verzorgingsgebied aangege ven. Daartoe in staat gesteld door de gun stige geldelijke uitkomsten der laatste jaren kon in Juli 1929 besloten wonden de tarieven met ingang van 1 Januari 1930 te verlagen. Voor de abonnementen voor huishou delijk gebruik bedroeg deze verlaging 10 voor de bedrijfsabonnementen 12j^ voor de kleinste abonnementen, afdalende tot 7 voor de grootste abon nementen. In verband daarmede werden ook de gegeven garanties verlaagd en wel de door Gemeenten gegeven garanties met 10 en de door Zuivelfabrieken gege ven garanties met 7 Efe werken en ilhstallaJiUp der N.V. verkeeren in goeden toestand. Het hoofdpompstation te Bergumer- heide leverde in 1929 af 2.401.378 M8. water (v. j. 2.091.052 M8.) overeenko mende met een gemiddelde hoeveelheid per etmaal van 6.580 M8. (v. j. 5.710 M8) de grootste hoeveelheid per etmaal werd afgeleverd op 19 Juli en bedroeg 9.505 M8. (v. j. 8.872 M’. op 3 Novem ber); de kleinste hoeveelheid werd af geleverd op 27 Januari en bedroeg 2.926 M8. (v. j. 2.552 M8. op 1 Januari). De door het pompstation afgeleverde hoeveelheid water is dus in vergelijking met het vorige jaar met 15 gestegen. Door het pompstation te Leeuwarden werden opgevoerd 699.920 M8. (v. j. Eenige weken geleden kreeg de r* eenige wijzigingen. Er vormde zich een krater rondom het boorgat, zoodat men een moment hoopte, dat de brand zich zelf verstikken zou. Maar daarop volgde een zandregen en met een verschrikke- lijken knal sprong de vuurzee opnieuw op. Sonde in Moremi brandt reeds U maanden... De droogte In Amerika. In het midden der westelijke staten van Amerika stijgt de temperatuur we derom tot over de 100 gr. F. Te Baltimore heeft het gisteren voor het eerst sedert 43 dagen geregend: de regen hield echter slechts 1J^ minuut aan. In sommige deelen der Vereenigde Staten is naar schatting 50 tot 75 van den oogst vernield. 663.080 M8.) overeenkomende met een gemiddelde hoevqelhgijd van 1918 M8. per etmaal (v. j. 1810 M8.); de grootste hoeveelheid per etmaal, werd opge pompt op 5 Augustus en'bedroeg 3050 M8, (v. j. 4100 M’. op 10 November); de kleinste hoeveelheid was 945 M’. op 27 Januari (v. j. 485 M8, op 8 Januari). De door het pompstation te Leeuwarden op gevoerde hoeveelheid water was in het afgeloopen jaar dus ruim 5 grooter dan in het vorige jaar. De betrekkelijk geringe stijging der opgevoerde hoeveelheden water, in het bijzonder did van het pompstation te Leeuwarden, moet worden toegeschreven aan het feit dat de suikerfabriek „Frisia” te Franeker, die in de campagne 1928 ongeveer 100.000 M8. water afgenomen heeft, in 1929 niet in werking is geweest. Door 23 aangesloten zuivelfabrieken werd gezamenlijk ruim 407.000 M*. wa ter afgenomen, zijnde ongeveer 1/6 van de door het hoofdpompstation afgelever de hoeveelheid water. Onder de groote verbruikers moet nog genoemd worden de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken die in het afgeloopen jaar ruim 43000 M8. wa ter afnam, hoofdzakelijk voor ketelvoe- dingswater en voor de uitvoering van bouwwerken. Uit een scheikundige analyse van hei door het hoofdpompstation afgeleverde water blijkt, dat dit steeds voldoet aan Harlingen-Afslultdijk bedraagt 67 K.M. de eischen die aan goed drink- en ge- brulkswater gesteld moeten worden. Het aantal aansluitingen steeg in 1929 op bevredigende wijze. Voor Bolsward zijn deze cijfers in 1928 389, in 1929 554 aansluitingen. In den loop van het jaar werd be sloten tot een belangrijke uitbreiding van het hoofdpompstation te Bergumerheide in hoofdzaak bestaande in: le. Het vervangen van een der aan wezige torenpompaggregaten met een vermogen van 200 M8. per uur, door een torenpomp met ’n opbrengst van 600 M8. per uur, direct gekoppeld met een S. K. A. electromotor van 250 P. K. 2e. Het bouwen van een nieuw reini- gingsgebouw geheel overeenkomstig ’t bestaande. 3e. Het maken van 5 nieuwe bronnen waardoor het totale aantal bronnen op 12 gebracht wordt Door deze uitbreidingen zal de capa citeit van het pompstation op 600 M8. per uur gebracht worden. Het nieuwe torenpompaggregaat kon in September 1929 in gebruik worden genomen; het reinigingsgebouw en de bronnen waren aan het einde van het verslagjaar nog niet gereed. Voorts werd besloten op het terrein van het hoofdpompstation een automa tisch werkend opjaagstation te stichten, overeenkomstig ’t bestaande te Goutum; dit opjaagstation is bestemd het water op te voeren In de buisleiding naar Ber gum en Drachten en in eventueel te leg gen buisleidingen naar het N.-Oosten der Provincie; dit opjaagstation was aan het einde van 1929 nog in aanbouw. De watertoren te Bolsward kwam in den loop van het jaar gereed en werd op 16 December 1929 feestelijk geopend. In den loop van hef jaar werd beslo ten tot den bouw van een watertoren te Harlingen met een reservolrinhoud van 600 M8. en met den bovenrand van het reservoir gelegen op 36.30 M. boven N. A 'I Aan de Veemarkt heden aangevoerd 192 M. en K. Koeien 44 Vette koeien 2 Stieren 31 Vette kalveren 102 Nuchteren kalveren f 472 Graskalveren 110 Schapen 62 Lammeren 1069 Varkens 206 Biggen 2 Paarden 5 Bokken en Geiten f Pinken Totaal 2297 stuks. Vette koeien flink prijshoudend. Graskalveren, lui, duur. Vette kalveren vrijwel prijshoudend, Nuchteren kalveren prijshoudend. Varkens en zouters iets lager. Biggen, kalm. Wolvee kalm. Gebruiksvee niet hooger. Koeien Kalveren Vette Varkens Zouters f280 tot f410 f250 f f 1 v i l vï hn 1 I VT Vaz Dias meldt ons: Uit GRONINGEN: Op de betonfabriek van de fa. Nam- minga te BristeF (gem. Zuidlaren) zijn 'eenige arbeiders die op den zolder bezig waren, met den zolder naar beneden gestort. De arbeider Jan van der Em te Zuid- laren bleek er ernstig aan toe te zijn. Op advies van den ontboden geneesheei zijn de gewonden naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Uit GRONINGEN: Vannacht is de heer Jah Holstein te Oude Pekela, toen hij op weg naar Win schoten passeerde, in de duisternis dooi twee personen overvallen. De twee on- Op 1 Juli j.l. bedroeg het drooggeval- veflaten staken de heer H. met een mes en brachten hem ernstige verwondingen toe. Dr. B. adviseerde overbrenging naar ’I R.K. Ziekenhuis te Winschoten. De justitie is direct met het onderzot begonnen maar mocht nog niet het ge noegen hebben de daders te vatten. landbouwbelangen, den aandrang bij zijn ambtgenoot van Waterstaat te steu nen. Door een deputatie uit de adres- seerende besturen is bij den minister van Wiatorsta<t mondeling Hnwilligilng van het verzoek bepleit. De toen verkregen Indruk was niet ongunstig. In de vergadering van de Tweede Ka mer der Staten-Qeneraal van 2 Mei 1929 wees de heer mr. Sannes er op, dat „in de Memorie van Antwoord de minister meegedeeld had, dat wordt overwogen, den weg Heerenveen-Joure-Sneek-Zurich bij de eerstvolgende herziening van het Rijkswegenplan in dat plan op te ne men”. Hij voegde daaraan de hoop toe, dat deze overweging spoedig zal lelden tot een conclusie en dat deze conclusie zal zijn, dat in beginsel besloten wordt ge noemden weg in het Rijkswegenplan op te nemen. De heer Sannes verwijst naar het adres van de gemeentebesturen, waarin de noodzakelijkheid van wijziging wordt be pleit en voegt nog eenige overwegingen toe. Het belangrijke verkeer, dat over den afsluitdijk tusschen Holland eenerzijds en groote deelen van Friesland, Overijs sel, Groningen en Drenthe, anderzijds te wachten is, zal, als deze weg niet op het plan der primaire wegen wordt ge plaatst, aanzienlijke vertraging ondervin den. De rf A. P.; de aanbesteding van den bouw had In December 1929 plaats. In het jaar 1929 werden buisleidingen gelegd naar alle dorpen van de gemeen ten Baarderadeel, Barradeel en Ferwer- deradeel. Voorts werden buisleidingen gelegd: van Akkrum naar en te Oldeboorn, van Wltmarsum naar en te Plngjum en Zurich, van Arum naar en te Kimswerd, terwijl verschillende kleinere uitbreidin gen tot stand kwamen. Voor deze uitbreidingen die aan hei einde van 1929 gereed of nagenoeg ge reed waren, werden gelegd ongeveer 171000 M. buisleiding wijd 300 m.M. tot 50 m.M. De geldelijke uitkomsten van het jaar 1929 zijn wederom gunstig; na betaling van alle exploitatiekosten eh de rente der leeningen en na de gewone afschrij vingen en f71.744.35 aan extra afschrij vingen blijft een winstsaldo van f 7.565.84 over waaruit aan de aandeelhouders een dividend van 7 kan worden uitge keerd. t f400 n f - „f 8Ö f 18 f 125 f 35 B f 24 fll& t 22 f - f - f 28-30 et. ie: 5 I ij vo ik GQQOi IMGe CM me vrt I I ’V’ 1 I h |1, 'Jf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2