Tai Tam MA n. KIM'S Bil» MaKRum Wier hy skildich? j. H. uan der ueeii, nannenhoi b 2 26 FEUILLETON H I Voor de Dames. BOLSWARD Gemengd Nieuws. De 8pr Spreel Te 1 Dondei P. E Sf SNEEK Harlin is MAKKUM HET ADRES voor PLUIMVEEVOEDER is en blijft V. P. N. G. BURGHGRAEF Brandassurantie-Mij. Woudsend Levensverz.-Mij. Holland DIRK FEENSTRA, ffl de V DOMES een Wl Wirdt foartset. As 'I lagj’nt to friezep, üntteije de Friezen, seit it sprekwird en der leit folie Sviers yn. By kloften stricken hja foart, jongen en Alden. Minsken, dy’t yn gjin jierren fen ’e polle west hienen, stieken nou ek ris Öf. En al die de skerpe Easte- wyn yen de earen ek prykjen, hwa tocht der oan? ’t Wier sterk iis. De moarns al yntiids lette de Alde- •hou. ’t Wier ommers hjoed syn feest, dy riderij efter ’e tün, hwer’t tüzenen op ta kaemen. Hwer is hja non? Hwa neamt de tiid, dat men der op ’e banen gjin streek sette koe, sa fol as ’t der wier? Hwer’t op ’e wéllen hünderten en yetris hünderten stiene to sjen nei it wraksel- jen fen ’e riders of rydsters, om’t earst oer ’e einstreek to kommen? Forflein. Winters binne der net mear en as’t al ris in pear nachten goed knypt, soargje de greate boaten wol, det der tominsten gjin berydber iis komt. De moarn nei de léste Krystdei ried in jongfeint de Moark üt. Om de stive tsjin- wyn hong er hwet foaroer, mar mei de Snel recht. Te Tenago zijn vijf bandieten, die eenige dagen een raid op deze stad on dernamen, gevangen genomen en op staanden voet geëxecuteerd. De lijken werden als afschrikwekkend voorbeeld op een plein tentoon gesteld. ienkear neilitte scoe, wier hja, yn heit syn eagen alteast, fiersto goed om oan ’e earste de béste baentsjeman üthoulike to wirden. Sa wier Harm forteld wirden en dit wier ek de reden, hwerom Elske al fjou- wer-len-tweintich wirden wier, sünder yet ea oansiik hawn to hawwen. Hjar ge- likens wisten wol, det dit gouden appel- tsje dochs net for hjar wier, en woene hjar dos mar net barne, en de „hearen” sa’t de Aide Boorsma sei, dy flinteren hwet for ’t hok om, mar troch ’t stek ka men hja net En dochs wier Harm fen oardiel, dat it fanke net sa min wier, en hjar plak Om ketelsteen te voorkomen, doet men een knikker in den ketel. Zit er echter al ketelsteen in uw ketel, dan verwijdert u het het beste met borax. U lost een hal- ven lepel borax op in een ketel heet wa ter en laat het ongeveer een kwartier koken. Het ketelsteen zal dan loslaten. Vlekken op leeren schoenen verdwij nen dikwijls geheel; wanneer men ze zorgvuldig afsponst met warm zeesop” Hierna laat men ze langzaam drogen en poetst ze daarna met een goede schoen- crêrne tot ze weer glimmen. In de mees te gevallen zullen alle vlekken dan ver dwenen zijn. Aluin is een heel goede kleefstof en houdt dikwijls beter dan de gewone lijm soorten. Men smelt een weinig aluin in een oude ijzeren lepel en brengt dit op den afgebroken kant van het te lijmen voorwerp. Hierop voegt men dan den anderen kant en laat het eenige dagen drogen. Keukenruiten, die vet geworden zijn, krijgt men weer schoon door een weinig ammonia in het water te doen, waarmee ze schoongemaakt worden. NUTTIGE WENKEN. Men kan een vuile flesch of karaf heel gauw schoonmaken, door er wat theebla den in te doen en een heel klein beetje water en dit flink te schudden. In een oogenblikje zal de flesch dan schoon zijn. Ook met* papiersnippers inplaats van theebladen gaat dit heel goed. Hij heeft zijn leven verzekerd voor 50 mille. Heb ik je niet altijd gezegd, dat hij aan zelfoverschatting lijdt? Tegenwoordigheid van geest is het voornaamste bij een spoorwegonge luk, zei de eene reiziger. Neen, zei de ander, afwezigheid van lichaam is veel beter. De heer des huizes (zenuwachtig): „Dus je hebt het goed begrepen, Mina? Als... als mevrouw en ik nog eens weet van je gedrag te lijden hebben, vertrek ken we oogenblikkelijk uit dit huis”. Welk Instrument hoort u ’t liefst? vroeg zij aan haar tafelheer. De gong voor het diner, mevrouw, antwoordde hij vol overtuiging. niet alleen af van kennis, doch voor groot deel ook van wilskracht. De ondervinding is de beste leermees teres, maar zij eischt vaak hoog school geld. Weet dat ge slechts dat bezit, wat innerlijk uw eigendom is. De gevolgen van het niet werken der remmen. Met een 60 K.M. vaart reed in Den Oarspronkelik forhael fen J. NOORDENBOS. De cirkelgang der mode en de terugkeer tot het „ewigweibüche”. Nog nimmer is er een tijd geweest, die zoo duidelijk den cirkelgang der mode en al wat daarmee in het nauwste ver band staat, demonstreert dan onze mo derne tijd. Het ongebreidelde egoïsme die in een onbeheerschte genotzucht we noemen alleen de danswoede zijn prikkel vond perkt langzaam in. Er komt weer plaats voor betere mo tieven, er groeit weer een sterker besei dat men niet alles kan doen, ook al is er gewin aan verbonden. Is het niet bij de bestudeering van de nieuwe modeplaten, of we weer leven in den tijd toen onze grootmoeder nog een jong meisje was. De pagekop heeft plaats moeten maken voor de pijpekrullen. De groote hoeden, de langere rokken doen weer denken aan vrouwelijke ingetogen heid. Hebt u dat plaatje gezien, waarop ’n jong meisje verontwaardigd spreekt tot een dame met jongenskop en knievrije rok, in nonchalante houding rookende haar „Caravellis”: „Och moeder doe toch niet zoo hopeloos ouderwetsch, dat is al lang geen mode meer.’’ Wilt ge duidelijker beeld? ’t Is geen mode meer, de aardigheid is er af. Wanneer nu met die mode-veranderin- gen ook het begrip „goede manieren” weer ingang vindt, zijn we een heel eind op den goeden weg. Dan zal ook verdwijnen het gemis aan gezag van de ouders, die onderschatting van de ouderen in het algemeen. Men beweert dat er met de verandering in de mode ook een verandering in de onder linge waardeering zal komen. Men is langzamerhand gaan begrijpen dat een zekere ongemanierdheid heel aardig kan staan bij een jongenskop en een knievrij rokje, maar zeker niet staat bij een rui- schende creatie van crêpe georgette met pijpekrullen in de hals. Het moderne noemen). Een erg waterig ontbijt dus, maar zeer gezond en ook heel lekker, als men er eenmaal aan gewend is. De pom pelmoes is hier echter nog lang niet po pulair maar evenals dit met de bananen •gegaan is zal het wel niet lang duren of „grape-fruit” komt ook naar Europa. Ven Vrijda Leesgel Buiten Voor h Leesgel BREUKE i Voorm be T houdt f ZITTI 't Hotel SP Wacht- Wijdt Reparat inrichtir Zal (Vri Spr Di W< Tani is Wl vanaf en mei Spanjaar Wel jongetje, zei de dame, en heb je nog broertjes of zusjes? Neen, mevrouw, antwoordde het ventje, ik ben al de kinderen die we hebben. toilet in 1930 is meer stijlvol en eischt dientengevolge ook stijlvolle manieren. Het moet ook iedereen vervelen in ge zelschap jongelui tegen te komen, die een vraag met een uitbundig gelach be groeten, die oudere gasten joviaal op den schouder kloppen of als ze wat al te uitgelaten worden, Champagne of bier in de vleugel gieten. De jeugd zal weer moeten leeren bescheiden antwoorden te geven. Onze jonge dames zullen niet meer ha'ar pony zoo lang mogen dragen, dat de lokken bijna in de soep bengelen bij een diner of om zich in gezelschap ongegeneerd te kammen, te poederen, of de lippen bij te werken. Eens was het begrip „jong meisje” onafscheidelijk aan „iets liefs”; na dén oorlog werd dit joviaal, vrijmoedig, het lieve” jonge meisje scheen uitzondering te worden. Misschien groeit het nu met de .pij pekrullen” weer gansch. Welslagen in de maatschappij hangt -- een Geen lucifers meer rroodig. Volgens de Parijsche editie van „New York Herald” hebben de ingeni eurs van de American Machine en Foun dry en van Kreuger en Toll een sigaret gefabriceerd, die aangestoken kan wor den eenvoudig door haar langs een kant van het sigarettendoosje te strijken, juist alsof het een lucifer was. Een reuklooze substantie is door de chemici van de twee genoemde maat schappijen geproduceerd, welke zoo licht ontvlambaar is, dat de sigaret er gemak kelijk mee kan worden aangestoken, zon der dat zij breekt. De American Tobacco Company zal deze sigaretten waarschijnlijk nog voor het eind van het jaar in den handel bren gen in doosjes, die brandvrij zijn. Detectievebureau in verbinding met in- brekersbende. In verband met de arrestatie van een internationalen inbreker in Dirschau, heeft de politie de beide leiders van een daar gevestigd detectivebureau gearre steerd. Het bleek, dat dit bureau inbrekers adressen van tijdelijk onbewoonde en af gelegen villa’s gaf. Het blijkt, dat gaarne van deze maakten, want het goede zaken. Haarborstels wascht men in lauw wa ter met ammonia. Hierin laat men ze eerst eenigen tijd weeken en daarna moet men de haren met de hand schoon wrijven. Dan flink naspoelen in lauw water en op een niet te warme plaats la ten drogen. hannen op ’e rech skeat er mei lange streken fiks yn ’e wyn op. ’t Wier Harm Wybrandts. Hy hAldde him oan it jowne wird, en liet Okke allinne nei de riderij gean. Earst hie syn doel west om mar op hüs yn to striken, mar for syn nift en hjar man woe er it ek net wêze, dat it twisken de beide frjeonen efkes spand hie, en tominsten net, nou’t er in frouminske twidken siet. Ma^terke slcoe hjar (der hertlik om ütlake ha, en dat koe Harm net alhiel op. Wier Elske Boorsma him den wier net ünforskillich? Harm gong yn him seis de stoarje yet ris nei. Dat syn frjeon Okke fjür en flam waerd by it sjen fen dizze kreaze faem, wier wrychtich net sa’n wünder. Hwent kreas as hja wier, jy seagen it nearne hast sa. Forline jier hie hy hjar by tafal for ’t earst sjoen en ris in kear mei hjar dounse. Fierder wier it do net kommen. Fen in goekinde wist Harm det hjar heit kroechbaes wier yn in steechje yn Ljouwert en dat Elske mar allinne it aerdige slomp jild fen hjar Alden ervje scoe. Mar de Aid man wier fen lege komöf en de deiske omgong mei it rouwe boats- folk makke nou net, dat de Aid baes yn syn omgong in „gentleman” wier. En howol hy Elske safolle leare liet as hja woe, slagge it dochs net, hjar to bringen yn dy stAn, hwer’t hjar heit hjar sa graech hawwe woe. Hwent mei hjar tige kreaze lea, en derby it dofke dat hy hjar De strijd in China. Het Chineesche gezantschap te Berlijn heeft een officieel bericht uit het hoofd kwartier van het nationale leger in Li- oeho ontvangen, volgens hetwelk de re- geeringstroepen een groote overwinning I op de Noordelijken in de provincie Hoe- nan hebben behaald. Na de inneming van Taian op 5 Aug. zijn zij over Feisjoing opgerukt en na deren thans Tsinanfoe. De Noordelijken trekken in groote wanorde terug. Meer dan 19000 gevangenen werden gemaakt, en 11000 geweren en 105 kanonnen buit gemaakt. De communisten hebben van de Na tional City Bank te Hankau geëischt, dat deze hun een bedrag van 100.000 dollars uitbetaait, daar zij anders de stad zullen binnendringen. De toestand zou critiek zijn. de heeren inbrekers inlichtingen gebruik bureau maakte zeer Haag een auto de Waldeck Pyrmontkade af. Bij het Sweelinckplein, juist in de bocht terwijl de wagen moest uitwijken voor een andere auto, gebeurde het. De remmen werkten natuurlijk juist op dat moment niet en met volle kracht botste de wagen tegen hotel Duinoord op. Tegen een dergelijke vriendelijke op stopper is zelfs een hotelmuur niet be stand, gevolg, een gedeelte muur inge drukt. Het moest inderhaast gestut wor den. Juist aan die zijde van het hotel is een logeerkamer waarin een kamer meisje bezig was alles voor een nieuwe logeergast in orde te maken. Door de schok werd het ledikant tegen het nachtkastje (dat juist aan een in spectie was onderworpen) gedrukt, waardoor het kamermeisje inclusief het juist schoongemaakte kamermeubel in de geopende linnenkast werd geduwd. Gelukkig was nu het kamermeisje voor verdere rampen beveiligd. Naast deze kamer is de installatie van de centrale verwarming, ook deze werd geheel onklaar, zoodat het warme water overal heenstroomde. In een ondeelbaar oogenblik stonden gang en kamers blank Ook de kamer van den Directeur, die, verrast door deze warmwatervloed hoog gezeten op zijn bureaustoel rustiger tij den afwachtte. Om nog verder onheil te voorkomen heeft de politie niet de waterkraan, maar de omgeving afgezet. Van de inzittenden in de auto werd alleen het zoontje van den bestuurder licht gewond. Een later bericht meldt dat het kamer meisje niet in de kast geduwd is, maar de kast op het kamermeisje, juist op een van haar eksteroogen. Wanneer die nu maar met wortel en tak verdwenen is, is er bij al die onge lukjes ook nog weer een geluk. Bijna 2 millioen fietsen in België. België blijft, wat het aantal rijwielen betreft, niet ver bij ons land ten achter. Er zijn in het geheele land niet minder dan 1.817.596 fietsen, of één per 4.5 in woners. De provincie Antwerpen slaat het record met 310.000 „véto’s”. Sedert 1926 Is een jaarlijksche stijging van 100.000 stuks te constateeren. Er is nog een punt van overeenstem ming: de regeering heeft beloofd haar voortdurende aandacht te blijven wijden aan het wegenvraagstuk en speciaal de belangen van den wielrijder. Het plan is, voldoende rijwielpaden aan te leggjen met een minimum-breedte van 1.50 M. Nu ■’overal weer jacht wordt gehouden op fietsers, die niet hun rijksdaalder hebben voldaan, zullen de Nederlanders het wel bijzonder betreuren, dat de over eenkomst tusschen beide landen ook niet op belastinggebied bestaat. Een rijwiel- plaatje, van nummer voorzton, zoodat diefstal geen doel heeft, kost er name lijk slechts tien francs of 70 cent. greft üt riden, de Bonke opswaeid en nou wrotte hy tsjin de wyn yn, om Aldtsjerk to heljen. Ek der seach er flaggen wae- ijen, ek der waerd mei kügelsfeart de baen óflein. Krêftich ried er troch, en helle efkes foar de twadde brêge in tropke fammen yn, dy’t yn ’e lijte fen ’e dyk efkes steane üt to püsten. Harm woe oan ’e pet slaen en troch ride, do’t syn each op ien fen ’e fammen foei en mei in hirde kras stie hy stil. De faem, dy’t er oansjoen hie wier... Elske Boorsma 1 Dochs yet mar krekt stie Harm stil, ef hy hie spyt fen syn dwaen. Syn bilofte oan Okke gong him as in wearljochtsflits troch it brein, en wylst dizze der to Ljou- wert forgees om Elske siikje scoe, ried hy sa aenstons mei hjar de Moark del. Mar nou yet foart ride scoe al to gek wêze en derom mei in streek op hjarren ofswaeijende, frege hy: „Kin ik de dames faeks fen tsjinst wêze sa yn ’e wyn op?” It andert lit him wol riede. Harm rek ke yn drok petear mei de fammen, hwer om hja net nei de riderij efter ’e tün wier, ensafoart. Mar fdardet er oplei, wist er it sa to skikken, dat Elske syn earste efterrydster waerd. It wier mar in koart eintsje mear oan ’e Aldtsjerker mar ta, en ringen stie min foar de touwen. Ho nou? Dp ’e baen? Trochride en den ris in kear by Dokkum om? LÜdroftich kaem in klobbe oare stêd- feinten en -fammen op hjarren ta. Op ’e SPROKKELINGEN VOOR GEEST EN HART. Menschen, die altijd ontmoedigd en neerslachtig zijn, slagen nooit in iets en leven alleen als een last voor anderen. Hoopvolle, vertrouwende, en vroolijke menschen trekken elementen van succes tot zich. Spaart bij de BOAZ-S PAAR BAN K Schildwijk 19 a# hüsfrou letter wol skjin meitsje koe. Hy wier den ek fen doel, om jisterjoune ris hwet neijer mei hjar yn ’e kinde to kommen, do’t sa Ünforwachts it herts- tochtlike dwaen fen Okke dêroan in ein makke. Hwet moast it fanke wol tinke fen dizze syn dwaen. Sok „flirten” lyk as Okk emei hjar dien hie, mocht yn Hol.- lAnske „kringel” ünskildich lykje, det wier hjir yn FryslAn sa net. En al bigoun ek hjiryn al gAns foroaring to kommen, Harm leaude dochs, dat Okke syn dwaen foar Elske net aerdich west hie. Sa yn tinzen ried er fierder. Okke hie fen ’e moarn tige gysten west en woe ringen nei de riderij. En ho’t Harm ek fol hAldde dat de measte minsken nei it skoft kaemen, Okke die gjin lichten, foardet hja mei de redens yn ’e hAn bütendoar stiene. Nei syn frjeon op ’e baen brocht to hawwen, wier Harm de Men moet alles weten wat men zegt, maar niet alles zeggen wat men weet. Ware voornaamheid is even beschei den als ware bescheidenheid voornaam is. baen net? Kom dochs, it ils is sa glêd as hwet, der binne in great tal riders yn- skreaun, ’t is hjir sa smout efter ’e hege bosken, Iwieren d$ klanken, dy’t men troch elkoarren hearde. En dos rekke Harm mei syn sleep ek op ’e baen. Al gau stoude it tropke üt elkoar. Laitsjqnde en gekjeijende ried men der hinne, wylst de mear bidaerde bütenljue hjar forwündere efternei seagen. Fen ’e touwen nei de hirdridersbaen den wiid om ’e hoeke en den omtrint oer ’e peallen hinne, gong it der heil om seil fen troch. En de wAldljue skodhollen as hja de wyldleijers seagen. „Dy stêdsljue binne ek altyd like bluis- trich,” gromde in Aid boer. „Neat wend man,” sei syn bürman, dy’t neist him syn boerinne foartsleepte, „der ha jy ’t al!” Mei-ien wiisde hy op in stêdman, dy’t dwaende wier syn petrei yn ’t skrabsel to setten. „Hja binne sa gysten, dat se de barsten net iens merk- bite.” Oan dat alles diene Harm en Elske net mei. Sa hwet oan ’e bütenkant hwer’t net op ’t drokst riden waerd, der stric ken hjar hinne. Hja rieden neist elkoat en Harm mirk ringen, dat Elske neat gjin wirk fen ’t riden hie. Sêft wiuwde hjar lichem fen ’e iene kant nei de oare, by’t meitsjen fen ’e lange, rjuchte streken. Sinaasappel-Iitnonade. Tijdens de zomermaanden kan men ’t best in de huishoudens invoeren om si- naasappel-limonade bij het brood te drinken, inplaats van andere warme en zware dranken. Het is zeer gezond en bovendien sma kelijk en verfrisschend. Mogen de groote menschen er misschien minder voor voe len, des te meer zal het de kleintjes be vallen. Maar natuurlijk bedoelen wij niet de vrij dure limonade uit de fabrieken, al is die heel smakelijk en goed. Wij be doelen slechts de limonade zooals elke vrouw die maken kan door eenvoudig ’t sap uit de vruchten te persen en met suiker aan te maken, precies als wij dat bij kwast doen. In Amerika drinkt men deze sinaasappeldrank in vele deelen van het land eiken ochtend bij het ontbijt. Inplaats .van brood eet men dan „gra pe-fruit” Voor Bolsward bij B. BROUWER, Gr. Kampen. Onderl. Brandwaarb.-Maatschappij „WOUDSEND” Corfespondent: D. B. EERDMANS, Kleinzand - Bolsward Timmerman en Aannemer. Makelaar. Agent Stormschade. Taxat. Brandw. Mij. „Woudsend”. Harüngerstraat 17 - Tel. 84 - Aanbevelend SPECIALE BRANDSTOFFENHANDEL Prima kwaliteiten. Concurreerende prijzen. Heeren- en Dameskleeding naar Maat Heeren Modes J. WALMA, Grootzand. Chique coupe. Nieuwste modellen. Vraagt mijne uitgebreide collectie ter inzage Minzaam aanbevelend. ONZE MOPPENTROMMEL. Waarom ben je eigenlijk met me getrouwd? vroeg zij snibbig. Merkwaardig, zei hij peinzend. Dat vragen anderen me ook zoo dik wijls. EETLUSTOPWEKKENDE SPIJZEN. Zooals bekend is, gaat het menschelijk lichaam achteruit, wanneer het niet op de gewone wijze voorzien wordt van de voedende bestanddeelen, waaraan het bepaald behoefte heeft. Het kan daarom van belang zijn een geroutineerd vakman te hooren uiteen zetten met welke geringe hoeveelheden van werkelijk voor de gezondheid nut tige middelen de eetlust kan worden op gewekt, ja zelfs een zeker gevoel van honger kan worden aangebracht. Bij de proeven, die de schrijver nam met verschillende hulpmiddelen: ansjo vis, komkommersla, „appetit-sild”, krui den, Engelsche sausen was het in de eerste plaats Maggi’s Aroma, die er het meest toe bijdroeg om den eetlust op te wekken en de maag te prikkelen tot het opnemen en verwerken van verder voed sel. De proeven werden genomen door het toevoegen van Aroma aan enkele koude en warme spijzen (z.g. hors-d’oeuvres): ze toonden verrassend gunstige resul taten. Hieronder volgen eenig erecepten, die met de genoemde proeven in verband staan. Gekruide broodjes. 125 Gr. pond) boter, 1 theelepel Maggi’s Aroma, snuifje paprika, 1 volle theelepel zeer fijn gesneden bieslook (of een paar druppels uiensap, afgeschaafd van een hal ve ui). Roer de boter zalfachtig, vermeng ze met de Maggi’s Aroma, de paprika en ’t bieslook (of het uiensap). Gebruik deze boter om er dunne sneedjes brood mee te besmeren. Eierbroodjes. 125 Gr. (y4 pond) boter, 3 hardgekookte eieren, 1 theelepel Maggi’s Aroma, 1 volle theelepel fijn gesneden bies look of zeer fijn gehakte prei (ook wel te vervangen door een paar druppels uiensap). Wrijf de hardgekookte zieren goed fijn; vermeng ze met de zalfachtig ge roerde boter, de Maggi’s Aroma en het bieslook. Besmeer met dit mengsel aantal geroosterde sneedjes brood. Hambroodjes. 125 Gr. pond) boter, 100 Gr. (1 ons) magere ham, 1 theelepel mosterd, 1 theelepel Maggi’s Aroma, Hak de ham fijn; vermeng ze met de zalfachtig geroerde boter, de Maggi’s Aroma en den mosterd. Gebruik het mengsel om er zeer dunne sneedjes brood mee te besmeren en leg die dan twee aan twee op elkaar, met den be smeerden kant naar binnen. Aromatische Omelette. 3 eieren, 15 druppels Maggi’s Aroma en ongeveer 20 Gr. (1 afgestreken eet lepel) boter. Klop de eieren goed uit elkaar en roer er de Maggi’s Aroma door. Laat in de koekepan de boter heet worden (niet bruin (giet er het mengsel in en bak de omelette aan één kant lichtbruin; vouw ze in drieën (of rol ze op) en laat ze (dit is wat wij pompelmoes op een verwarmden schotel glijden. i i I AGENT E Dit i Pi 4 w Geopend Zaterdagsavonds van 7-8 nnr en dage lijks op de gewone kantoornren der Coöp Boaz-Bank. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 4