J. B. OEUEH ZB. Dr. EECEN M de pracillk denial. If De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 J.A. MOULIJN afwezig. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Woensdag 20 Augustus 1930 No. 64 26^ Jaargang Tandarts, FRANEKER is wegens militairen dienst vanaf Woensdag 30 Juli tot en met Zaterdag 23 Augustus Mg 23 en Maandag 25 Augustus. STORM. In twee dagen drie inbraken te Bolsward. r- i’ en A voordat de peertjes nu geheel rijp voor Wanneer de wind zich over ’t land laat hooren, Dan knakt haar steel, haar schoonheid gaat verloren, Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer. Gelukkig de mensch die onder den storm dekking zoelkt en vindt in der eeuwen Rots als in veilige haven. Die is onder alles en bij alles geborgen. En die ervaart dan de groote stilte die volgt na de onrust van den tijd, de eeuwige haven der behoudenis. Waar het nooit meer stormt. Maar het altoos vrede is. bedrag dienzelfden avond mee naar bo ven is genomen, ook al met het oog op de inbraak op Vrijdagnacht. Het is voor de gedupeerden altijd een leelijke strop. Vindt men de dader al dan is meestal het geld verdwenen en heeft men aan de verdere bijkomende dingen al niet veel pleizier. Wie levert hier aan Bolsward een mo derne Sherlock Holmes? We kunnen toch niet elk klein bedrag in een brand- en inbraakvrije kluis de- poneeren of allemaal een brandkast aan schaffen? Met al die onopgehelderde inbraken wordt de stemming een beetje nerveus en doen alle mogelijke verhalen de ron de. Ook is hier het gevaar aan verbonden dat personen, die niets met de zaak uit staande hebben als daders gedoodverfd worden. Voor de rust in ons anders zoo ge moedelijk stadje hopen we dat er spoe dig opheldering kome. Postduivennieuws. Zondag j.l. hadden de wedvluchten plaats vanaf Boxmeer (160 K.M.) en Mons (België) 300 K.M. Boxmeer met jonge er. Mons met oude duiven. De eerste jonge vogel werd gecon stateerd om 10.44.3 uur, eigenaar Th. de Jong. De uitslag is verder als volgt: Nos. 2, 3, 9, 13, 19, 23 Gebrs. Bang- ma; 4, 6, 11, 12, 15 Y. de Vries; 5 A. de Vries, 7, 10, 21 Th. de Jong; 14, 16 C. Lammertsma; 17, 18 A. Bangma; 20, 23 H. Hermanides. De wedvlucht Mons had geen gunstig verloop. Gelost om 8.15 uur met helder weer en westenwind arriveerde de eer ste duif 1.12.32, met een snelheid van even meer dan 60 K.M. per uur. Eigenaar H. Hermanides. De tweede kwam bijna \y2 uur later om 2.39.22, eigenaars Gebr. Bangma. Binnen vastgestelden tijd kwamen slechts 5 stuks terug. 3de werd D. Rui ter, 4 H. Hermanides, 5 Gebr. Bangma. Maandagmorgen kwamen nog enkele, zoodat er nogal eenige duiven zijn ach tergebleven. Vrijdagmiddag 12 uur inkorven voor Nijon (Frankrijk) afstand 420 K.M. en Vrijdagavond 7.30 uur voor Roermond afstand 200 K.M. Daar dit de beide laatste vluchten zijn die voor het kampioenschap van dit jaar gevlogen worden, denkt ieder voor a.s. Zondag zijn beste beentje voor te zette'n om dit jaar kampioen te worden. We zullen afwachten. ARUM, 18 Aug. In ons dorp doen zich meerdere gevallen van mazelen voor. Deze infectie-ziekte zal aan verschil lende kinderen een onvrijwillige verlen ging der vacantie bezorgen. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Van een peereboomeigenaar en 2 jog^QS. Reeds meermalen hadden ze met ken nersblik de peereboomen gemonsterd. We mutte noch wat wachte je, was het ook telkens terugkeerend advies. Op den duur wordt een dergelijke be koring elke jongen toch te machtig en ds 15 >2 )0 >5 GEËTALEERD NOUVEAUTÉ’S IN LUXE- EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN M. E. T. O. Voor de groote jongenskaatspartij op Zaterdag 23 Augustus a.s. is uitstekende medewerking verleend. De volgende prij zen zijn beschikbaar gesteld: 1ste prijs, 3 fraaie zilveren horloges, uitgeloofd door den WelEd. Heer S. J. de Boer alhier, plus verg. zilv. afd.med. uitgeloofd door hotel „De Wijnberg al hier. Verder zilv. kruis der firma Repko te Sneek voor den koning van het winnend partuur en tevens een groote krans, aan geboden door den heer -Joh. van der Weide, bloemist alhier. De volgende prijzen, bestaande uit couverts en zilv. lepels zijn door de zus- tervereenigingen en particulieren hier ter stede aangeboden. Ook heeft de fir ma Repko een zilv. wisselbeker beschik baar gesteld en de heeren M. B. Eerd- mans en L. Hamburg nog elk een zilv. afd.med. voor 2de en 3de prijs winnend partuur. Indien het weer meewerkt zullen Za terdag ongetwijfeld vele liefhebbers op trekken naar het kaatsterrein om getuige te zijn van de spannende partijen die verwacht kunnen worden. De prijzen staan uitgestald bij J. Wij- ma, kapper alhier. Daarom vreezen wij den storm. Daar om is hij onze vijand. Daarom zijn wij niet van hem gediend. Omdat hij weg neemt wat wij willen behouden. Omdat hij vernielt wat ons lief is.Omdat hij zoo onbarmhartig los rukt en uiteen scheurt en in zijn doldriftige vaart meesleurt wat zoo nauw met ons leven is saam- gegroeid, en omdat hij zooveel verwoest en dan zulk een leegte achterlaat. O, die wreede, harde, gevoellooze storm. Die zoovele verminkte levens achterlaat, en onder de kinderen der menschen oorzaak werd van zoovele tranen en een broji.van diepgaand levensleed. Misschien door den tijd nooit weer te helen en te le nigen en voor altijd weg te nemen, om dat daarvoor de geslagen wonden te diep in het leven ingrepen en de verminking te groot wasl OOR- NEUS-, KEELARTS Geen Spreekuur: Niettemin heeft de storm beteekenis; ook bij het verrichten van zijn schijnbaar vernielend werk als de natuurkrachten ontketend worden. Weliswaar staan wij hier menigmaal voor raadselen. Ook de geheimen van het natuurleven, gelijk aan alle leven is verzegeld, en wie, die zich in staat acht acht om de oplossing te geven van zooveel hetwelk in de schat- kameren der omsluierde verborgenheden bewaard wordt. Hier past het den grootsten geleerde om met ontschoeide voet en gebogen hoofd te naderen met de ootmoedige be lijdenis: Dit weet ik, dat ik niets weet. Want wij kunnen wel theoretiseeren* en redeneeren en concludeeren en heel wijs en verstandig hetgeen geweest is verkla ren. Wij kunnen gaan ijweergeven wat was, en wellicht van veel de verklaring zoeken en vinden. Maar wat wij niet kunnen bij al ons pogen om achter het geheim van het ele ven te geraken en dit in al zijn beteeke nis van het komen en gaan te peilen, dat is ook maar een seconde vooruit den In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is ingebroken ten huize van den heer S. N. Feddes aan den Sneekerweg. De heer en mevrouw Feddes die Vrij dagavond nog een bezoek gebracht hebben bij een bevriende familie in Sneek zijn te ongeveer half 12 per auto thuis gekomen en hebben zich te ruim 12 uur ter ruste begeven. Van een eventueelen inbraak heeft men toen nog niets bespeurd. Het kan ongeveer 1 uur geweest zijn toen mevr. Feddes gemeend heeft eenig gerucht te hooren, maar door den har den wind hierop verder geen acht gesla gen. De dief schijnt door het tuimel raampje in de W. C. te zijn binnen ge komen en had toen (wijl de slaapkamer der bewoners is gelegen op de eerste etage) al spoedig vrij baan in het bene denhuis. j Het schrijfbureau in een der kamers is aan een onderzoek onderworpen en hier vond de dief in een der laden, benevens spaarbankboekje en eenige andere pa perassen der Vereen, voor Handel en Nij verheid ook een kistje waarop duidelijk geschreven stond: kas der Vereeniging. De inhoud van dit kistje ongeveer 65 gulden, was een welkome buit en is dan ook tot de laatste halve cent toe gele- digd. Het verdere bezoek gold een kast, waarin een geldkistje inhoudende de kas der kiesvereen. „Vooruitgang”, waarvan mevr. Feddes bestuurslid is. Dit geld kistje is aan de aandacht ontsnapt. De inhoud van dit kistje was een vrij wat hooger bedrag dan wat is buitgemaakt. Eveneens is de huishoudbeurs, liggen de in een werkmandje op de schoor steenmantel meegenomen. Het tafelzilver, wat zeer gemakkelijk voor den dief bereikbaar was, is even eens onaangeroerd gelaten. Een beroepsinbreker is dus waar schijnlijk niet aan het werk geweest. De 2de inbraak had plaats in den nacht van Zaterdag op Zondag bij de Coöperatie „Ons Belang’’ aan de Blauw poort. Zooals gebruikelijk had Zaterdagavond de meester der bakkerij de sloten enz. gecontroleerd. Alles was toen in orde. Zondagavond bleek het dat enkele deu ren nadien geopend waren geweest, wat evenwel geen vermoedens op vreemd be zoek wettigden, omdat bestuursleden der Coöperatie ook op Zondag wel eens bin nen komen. Maandagmorgen ontdekte een der winkeldames echter, dat er in het geheel geen wisselgeld in de toonbanklade aan wezig was. Men kreeg toen eenig arg waan en kwam al spoedig tot de ontdek king dat ongenoode gasten een inspectie tocht hadden gemaakt. De buit was hier niet groot, ongeveer 3 gulden aan con tanten. Erg snoeplustig schijnt de dief niet te zijn uitgevallen, want van alle chocolade reepen, koekjes en wat dies meer zij, wordt niets vermist. Men krijgt hier eenigszins den indruk, dat de dief er mee bekend geweest moet zijn, dat het de gewoonte was van den penningmeester om geregeld ’s Maan dags een vrij aanzienlijk bedrag bij de bank te deponeeren. De brandkast is echter niets aan te bespeuren, ook niet aan een ander kastje in het kantoor waar ook een grooter be drag te vinden was geweest. De 3de inbraak is in dienzelfden nacht gebeurd bij de naast de Coöperatie wo nende groentenhandelaar Nawijn. Ook hier is men achter over eenige stekken geklommen en eenmaal op de binnenplaats is het raam der achterka mer open geschoven. Waar ook hier de bewoners achterhoven slapen, hebben de dief of dieven rustig hun slag kunnen slaan. Uit een kast in een der kamers heeft men een kistje, inhoudende ruim 80 gul den ontvreemd en vreemd genoeg het hiernaast als voor het grijpen liggende geld onaangeroerd gelaten. Ook hier is de huishoudbeurs geïn specteerd en van al het kleingeld ver lost. Als typische bijzonderheid mogen we wel vermelden, dat een veel grooter 't Heeft de vorige week pbgal ge stormd. In plaats van het zachte, lieflijke zomerweder, zooals wij dat in de Augus tusmaand onder de koestering van wel dadige zomerwarmte kunnen hebben, en waarop ongetwijfeld duizenden hadden gehoopt, kregen wij bij overvloedigen regen uit grijs-grauwe waterwolken, soms als een bergland opgestapeld of zwaar neerhangend in een ondoordring bare nevel, die het verkeer op veld en wegen schier onmogelijk maakte en niet zelden vergezeld ging van harden wind, die soms overging tot storm. Met deernis zagen wij de verwoesting aan die werd aangericht in onze tuinen, waar de rijpende vrucht met geweld af gerukt werd en in het slijk geworpen en waar de schoone bloemen,' pronkend 'in hun rijke kleurenpracht, op de stengels werden geknakt. Wij hadden wellicht zoo gehoopt op een rijken oogst; wij hadden zoo zorgvuldig onze stekjes ge kweekt, of ons zaad uitgestrooid, of on ze planten gerangschikt en misschien geld noch moeite ontzien om ons huis te omringen met de weelde van het zomer leven en het daardoor tot een vriendelijk „tehuis” te maken en toen kwam die booze, hardvochtige geweldenaar, om aan te grijpen alles wat los en vast was; om te rukken en te scheuren aan wat maar even van zijn plaats te krijgen was en dan neer te werpen en te doen vertre den wat door ons zoo zorgvuldig was bewaard en gekweekt, en naar wij hoop ten voor verder, en meerder en hooger leven bestemd zou zijn. Helaas het ging zooals wij wel eens zingen van al het natuurschoon: f De heer J. Mulder, vroeger te Hee- renveen en alhier woonachtig, thans wo nende Voorburg bij Den Haag, is daar Vrijdagavond door de z.g. blauwe tram overreden en zoo ernstig gewond, dat hij des nachts in het ziekenhuis overleed. Oogenschijnlijk een gewoon bericht, zooals tegenwoordig dagelijks te lezen valt. In dit geval grijpt dit bericht ons even meer aan, omdat we van nabij den zoo noodlottig omgekomene gekend hebben. Zeer veel Bolswarders zullen zich met ons herinneren de drukkerij van de fir ma Cuperus, de uitgeefster tevens van de Bolswardsche Courant, die nu reeds al eenige jaren in De Jongs Nieuwsblad is opgenomen. De drukkerij van de fa. Cuperus is indertijd door den heer Mulder, afkom stig van Heerenveen, gekocht. De heer Mulder en vooral zijn zoon hebben zich toen veel moeite en opoffe ringen getroost de oude zaak van de fa. Cuperus nieuw leven in te blazen. De heer Mulder was toen al iets hard- hoorig, welke kwaal er op lateren leef tijd niet beter op geworden schijnt te zijn. de consumptie zijn verhuizen er al velen in een jongensmaag. Wat al plannen worden er niet ont worpen om die heerlijkheden machtig te worden. Bijna voor elke peereboom moet een nieuw plan de campagne worden op gezet. In dit geval hadden onze joggies een peereboom uitgezocht eigen aan een boer. De gunstigste tijd voor een vriend schappelijk bezoek aan een boom was dus gedurende meikerstijd of onder het middagdutje. Het blijkt evenwel, dat peereboom eigene boeren in deze peere- boomrijpheid tijd van geen slaap willen weten en angstvallig de wacht houden ter bescherming van hun dierbaar eigen7 dom. Pas waren de vriendjes in den hof bij de lang begeerde boom of plots schoot uit de schuur de wakende boer en greep de joggies bij d’r kradg. Dan was het voorheen de gewoonte dat je flink dooreen geschud werd, een paar flinke tikken op je achterwerk en met eenige van de gestolen vruchten zat je een paar minuten lekker te smullen. Onze nieuwe tijd eischt evenwel nieu we straffen. Deze moderne rechter hield in elke hand een joggie, wandelde daar mee in groote verbolgenheid naar het naastbije kikkerslootje en stopte onze vriendjes pardoes bijna kopje onder in de eendenkroos en blauwmoddervlezig- heid. Druipend van het vieze water, over dekt met groene viezigheid zijn de boosdoeners naar huls gestuurd. We gelooven niet dat de ouders ge heel voldaan zijn over deze moderne strafuiting. Zeker gebeurd in een of ander achter lijk dorpje, zult u zeggen. Mis. hoor. Het gebeurde den 18 Aug. 1930 te Bolsward ergens aan den Sneekerweg. gang van het leven te bepalen en de waarde daarvan af te nieten. Daarvoor staan wij met al onze geleerdheid en wijsheid en macht totaal verlegen. Neem maar weer diezelfde wind als voorbeeld. Hij is er, en moet er zijn als de groote beweegkracht, om te bevruch ten; om te ontwikkelen; om uit de wind selen te bevrijden, om los te maken en ruimte te geven en zoodoende het leven aan zijne bestemming tej doen beant woorden. Omdat zonder die bewegende kracht het leven zou sterven of in elk ge val een kommervol bestaan hebben. Daarom reeds vanaf den aanvang der Schepping de beroering. Als voorbode van de levensritseling in alle creatuur; in de hoogte en in de diepte; te land en te zee; in de lucht en in het water. Waardoor al wat werd, zich begon te bewegen en bewust of ook nog onbewust hetgeen naar den aard en de bestemming van het leven geschonken werd, opkwam uit de stilte der onbewo genheid om zich zelf te worden. Dat is de zegen van den wind. Dat is de beteekenis van die geweldige kracht in het natuurleven, die ons bewonderend stil doen staan, en iets van de wijsheid en de almacht doet vatten van Hem, die als de Opperwerkmeester sprak en het was er en gebood en het stond er. Dat is de majesteit Gods, die wij slechts kunnen aanbidden, en die hoe meer wij ons daarin verdiepen, ons te vens kleiner maakt om ten slotte daarin te komen dat ons leven in oorsprong en bestemming enkel zich terug vindt in God. In Wlen wij ons bewegen en leven en zijn. Een verborgenheid voor alles wat hoog van oog en hart is; ook de eenige bevrediging van alle rusteloos heid, en ongedurigheid en bewogenheid, maar waardoor het leven vaak zoo le dig en tevens onbevredigend is. Ook de weg om die zalige stilte te leeren kennen in het heiligdom der aan bidding en de rust te leeren smaken aan het Vaderhart, waar al de stormen van het leven hebben uitgewoed. Maar nu krijgt de storm van het leven een diepe beteekenis, waardoor hij op houdt een vijand te zijn en voor het le ven een onvergelijkelijke waarde krijgt. Omdat hij weg stormt wat waardeloos is of althans den voortgang van het le ven belet. Omdat hij ruimte maakt voor wat de levenskiem in zich heeft, die om toenemnde kracht roept. Omdat hij in de diepte de wortelen doet slaan en in de hoogte de kruin doet verheffen en daardoor een wasdom geeft, waarbij de vrucht van het leven tot volle rijpheid komt. Waarbij weliswaar veel afvalt wat wij zouden willen behouden, maar waar door in het eind het1 verlies, niets dan winst blijkt te zijn. Nu leeren wij iets verstaan van de beteekenis van zooveel, hetwelk eerst ’n oorzaak van droefheid en tranen was, Waarom die afbraak in het leven. Waar om die teleurstellingen en die moeilijk heden en die tegenslag en dat verdriet. Waarom die krankheid en dat lijden, en die smart en die pijn en heel die lange lijst van zooveel hetwelk ons niet zelden met gebogen hoofd door het leven doet gaan. Zooals onder het bulderen van den storm de stevige eik zelfs in den wortel wordt geschudt en zijn bladerenkroon zich buigt. Zooals mijn mooie bloemen met breede kelken en schitterende kleu ren, troostloos neerhangen op hunne zwakke stengels, onbarmhartig ge striemd door den geweldenaar die wij storm noemen. Dat alles heeft waande. Dat alles moet ’t leven dienen. En wan neer straks de storm heeft uitgeraasd en de laatste sporen der vernieling zooveel mogelijk zijn uitgewischt en de vriende lijke zon weer koesterend door de wol ken breekt, zullen wij bij de uitbreking van het nieuwe leven, of de frissche kleu ren en tinten van hetgeen tot hiertoe nog in de knop was maar niet tot doorbre king komen kon de diepe zin leeren ver staan van den wind, zooals deze soms over de vlakte giert tot h” is uitgeraasd. De storm is dus Gods knecht. In het rijk der natuur; menigmaal ook in ons persoonlijke leven. Hoe hij ons dan ook doet verschrikken en beroeren en tot in onze diepste wezen aangrijpt. Omdat wij vreezen voor ons bestaan. Omdat wij meenen dat de ondergang moet volgen. Omdat bij het roepen van de afgronden tot elkander, de verslinding dreigt. Dan is het noodig, een houvast te hebben. Dan dient het leven verankerd te worden. Dan is er alleen behoudenis mogelijk wanneer onze sterkte en kracht .gevonden wordt in den Eeuwige die van geen wankelen weet. En die ook de macht heeft om de stormen van het leven te doen bedaren en te zeggen tot de win den: „Zwijg, wees stil.” Opening nieuw verbouwde bijzondere school te Schraard. Een talrijke schare belangstellenden was hedenmorgen vereenigd in een der lokalen van de nieuwe school teneinde Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 1 Vischclub „Ons Genoegen”. De vierde wedstrijd van bovenge noemde vischclub kan ook als geslaagd worden beschouwd, alhoewel de vangst wel beter had kunnen zijn, daar slechts 15 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen. De wedstrijd werd gehouden in de Sneekervaart nabij Westhem. Als prijswinnaars kwamen uit den strijd: 1ste prijs: Sj. Koopmans, met een baars van niet minder dan 32 c.M. 2de Bruggenkamp; 3de R. Nieuwen huis; 4de G. Tigchelaar; 5de R. van der Schaaf Jr.; 6de J. de Wit; 7de A. Kra mer; 8e R. van der Schaaf Sr.; 9de W. de Wit; 10e L. van Dijk, lle P. Brakels en 12de W. Spoelstra. Onder goede stemming meerde men ongeveer 1 uur aan de Kade. j’ ZIET ETALAGE! hi l Leesgeld fr. p. p. Per half jaar f 1.50 guiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1