llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen ty de staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel or. J. UIIÏIOP KOM arts voor inw. ziekten is van 30 Augustus t/m 6 September AFWEZIG. llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo T EENDRACHT. n I Bestellen en wegrijdenl! Stadsnieuws» De Peerdemerke. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF Woensdag 27 Augustus 1930 26^ Jaargang ».t )s, s, en A en ur ur en en n. ur en en '2 0 k el De aanvoer bedroeg 120 paarden. i t I n. n. Wat wij noodig hebben, het is de over gave der persoonlijkheid om voor ande ren en zich zelf de plaats, welke in dit korte leven ingenomen wordt met vrucht en tot zegen te beslaan. Dit is noodig voor ons gezin en voor de maatschappij en voor de Staat en voor heel het leven. Wie dit heeft lee- ren verstaan, beslaat niet onnuttelijk dé aarde. Hij laat zijn licht schijnen wijd en zijd als de Brandaris, en zal naar aanleg en vermogen over heel de wilde, wijde wereldzee een glans verspreiden, althans zoeken te verspreiden, waardoor dwalen- den terecht worden gebracht en zoovelen die daar hulpeloos en verlaten ronddob beren zonder licht en zonder troost en zonder uitzicht en zonder toekomst, den weg gewezen wordt om vasten grond onder de voeten te krijgen en niet hope loos om te komen. Dit alles en nog veel meer zal bereikt kunnen worden door eendrachtig samen werken, waarbij het niet meer gaat om ons zelven, maar enkel om den andere. f De netto-opbrengst van de speld- jes-verkoop ten bate van de R.K. Va- cantie-Kolonie en volksgezondheid te Bolsward bedraagt f 69.27. MAKKUM, 25 Aug. In de heden ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap Kooihuizen, werd be noemd tot secr.-ontvanger de heer H. N. H. K. de Jong te Ferwoude. MAKKUM. Van heinde en verre kom men in den laatsten tijd alhier en op Cornwerderzand auto’s met menschen die de Zuiderzeewerken komen bezichtigen. Zelfs van vreemde naties merkt men er stoms op. Voor eenigen tijd terug was er een auto vanuit Zwitserland, en ver leden Vrijdag was er een, gemerkt met de letters K. F. Doch de nationaliteit hiervan was ons niet bekend. WOMMELS, 25 Aug. Op het Natio naal concours van zangkoren, gehouden ter herdenking van het 40-jarig bestaan der Floralia-Vereeniging te Frederiksoord behaalde de zangvereen. „Helje op” al hier een 2den prijs in de 3de afdeeling met 144 punten. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. De 50ste verjaardag van de Koningin. Ter gelegenheid van haar vijftigsten verjaardag zullen ongeveer 5000 school kinderen van Apeldoorn de Koningin op het Loo een aubade brengen. Naast en kele vaderlandsche liederen zal een spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakt lied worden uitgevoerd. Aan het Oranje-comité te Apeldoorn dat deze zanghulde organiseert, heeft de Koningin te kennen gegeven de aubade gaarne te zullen aanhooren. Weer een opHchtingsaffaire. Te Breslau hebben, naar gebleken is, twee zusters, beide gescheiden vrouwen, een aantal notabelen voor ongeveer een millioen weten op te lichten. Zij beweerden de rechtmatige erfge namen te zijn van een scheepskapitein Baensch genaamd, in 1839 te Parama ribo gestorven, die een groot vermogen had nagelaten aan hun grootmoeder. De fiscus had echter indertijd beslag ge legd op de erfenis en nu wilden de twee vrouwen een proces beginnen om het geld los te krijgen. Zij wisten zich al lerlei papieren en bescheiden te ver schaffen, waarmede zij een groot- scheepsche oplichterij op touw zetten, met behulp van een advocaat en een no taris. Zij plaatsten talrijke aandeelen in de toekomstige erfenis. De bij de geschiedenis betrokken no taris is reeds in hechtenis genomen. Men verwacht nog verschillende andere ar restaties. ur n. in n. n. 'S. s- •n es 10 10 )0 [0 [9 10 16 10 !6 10 >2 30 m. .t H. ia Wanneer we ’t nog goed onthouden hebben dan is deze traditioneele dag op de eerste maandag na de derde Donder dag in de maand Augustus. Van ouds her was het een feestdag voor de jeugd. In onze jonge jaren, toen het Hengste- pad nog in zijn oude doen was en het postkantoor nog niet verbouwd, werd deze markt gehouden op het z.g. groot- Hengstepad en wanneer er te veel aan voer kwam, ook op het kleine Hengste- pad, tusschen Kantongerecht en Post kantoor. Voor ons, jongens was het al vroeg dag om de stad uit te gaan en te zien of er op de verschillende wegen ook groepen paarden in aantocht waren. Die groote attractie is er voor onze moderne jeugd een beetje af. Het leven (ook van de jeugd) heeft nu heel andere en veel meer mogelijkheden z’n vacantie door te brengen. Met dat al heeft onze paardenmarkt zich ook op zijn nieuwe staanplaats al die jaren weten te hand haven. Als een bijzonderheid voor dit jaar mogen we wel vermelden dat het nu eens niet geregend heeft. Dat hoort er Ongeluk met een motorboot. Zeventien jongelieden maakten Zon dagochtend een tocht in de Zuidelijke havens van Kopenhagen. Ze zouden des namiddags terugkeeren. Daar de boot te middernacht nog niet was teruggekeerd, vreest men dat in verband met ’t storm achtige weer, een ongeluk is gebeurd. sel, dat er te midden van overvloed nog gebrek kan worden gewonnen en te mid den van een weelderige, zelfs rijke om geving geen blijdschap en geluk wordt gesmaakt en ook omgekeerd, dat onder een dak waar kommer en zorg niet vreemd zijn en hard dient gewerkt om alle monden gevuld te krijgen en met God en met eere de wereld door te ko men, toch een betrekkelijke welvaart kan heerschen en in elk geval het leven door elkanders gemeenschap gedragen wordt en men zoo samen groeit dat de eenheid des levens gevoeld wordt. Wie heeft de waarheid hiervan nog nooit gemerkt? Het kan wezen dat men soms in een gezin komt waar de dood tegenwaait, omdat het daar zoo somber is en kil, ook al ontbreekt het misschien niet aan de modernste stoffeering en de keurigste meubileering en ook omge keerd; men kan reeds bij de binnentre- ding eener woning soms voelen welk een aangename geest daar heerscht, ook al heerscht daar de grootste eenvoud, om dat men zich in elkander had weten te verliezen en daarom weer te vinden. Daar is eendracht en daarom volheid en daarom geluk en daarom een opbouw van het huis gelijk wij dit in den aanvang noemden. Toen de gasten het huis p de trap uit en stortte naar be- De gastvrouw kreeg het bij het zien van dit ongeval op haar zenuwen en moest direct naar haar slaapkamer Worden gebracht, waar men haar den volgenden ochtend dood terugvond. Da doodsoorzaak wordt nader onderzocht. t De werkman C. B., die op de Hol- landia fabriek bezig was met hei schoonmaken van melkketels is daarbij met beide handen in het kokende water terecht gekomen. De linkerhand was nog al wat verbrand. Van werken zal de eerste weken wel niet veel komen. Het goederen- en personenvervoer op de Nederlandsche spoorwegen. De geschatte ontvangsten van de Ne derlandsche Spoorwegen over de maand Juli geven in vergelijking met de defini tieve ontvangsten van diezelfde maand in 1929 een achteruitgang te zien van niet minder dan f 1.192.681. De totalen bedragen n.l. resp. f 16.322.110 en f 17.514.791. Een achteruitgang van ruim f 500.000 valt te constateeren in de ontvangsten van reizigers en bagage. Hieraan zal zeer zeker het slechte weer in Juli niet vreemd zijn. De opbrengst voor goederen bleef meer dan f 700.000 achter bij Juli 1929. Millionnairsvrouw plotseling gestorven. In een door haar gehuurde villa te Deauville is de Amerikaansche millio naire mrs. Souter-Harrington onder eigenaardige omstandigheden plotseling 'overleden. Zij vierde Donderdagavond ónder groote belangstelling haar 35sten verjaardag. verlieten gleed een hunner, een Ameri kaan, O] neden. 1 Postduiven nieuws. Zondag hadden de wedvluchten plaats vanaf Roermond (200 K.F.) en Noijen (Frankrijk) 420 K.M. De duiven te Roermond werden ge lost om 7.30 uur met krachtige Z.W. wind en bewolkte lucht. De eerste duif bereikte haar hok om 10.55.8 uur snel heid 60 K.M. per uur. Eigenaar Th. de Jong. De uitslag is verder als volgt: Y. de Vries 2, 3, 11, 13, 14, 17; Arn. de Vries 4; Th. de Jong 5, 12; Gebr. Bangma 6, 8, 9, 10; C. Lammertsma 7. De duiven te Noijen werden gelost om 7.15 met dezelfde weersgesteldheid. De eerste duif arriveerde om 2.16.12. Snelheid 60 K.M. per uur. De tweede kwam 2.19.31 uur, eigenaar D. Ruiter. Van de elf verzonden duiven kwamen niet meer terug, zoodat deze vlucht niet zoo goed slaagde. We zullen hopen dat ze deze week nog komen. 420 K.M. om deze tijd van het jaar is eigenlijk te ver daar ze te ver met de rui zijn gevorderd. Voor de liefhebbers welke nog duiven hebben af te richten om het volgende jaar beter mee te kunnen doen zijn de volgende stations nog vastgesteld voor de navluchten. Zondag 31 Augustus Steenwijk; Zon dag 7 September Zwolle; Zondag 14 September Deventer en Zondag 21 Sep tember Nijmegen. Over het kampioenschap van dit jaar de volgende week. MAKKUM. Door de opruiming van de rails vanaf Makkum naar Harkezijl zijn de laatste sporen van de laatste paar dentram uitgewischt. WITMARSUM, 23 Aug. In de heden gehouden vergadering van de Coöpera tieve Zuivelfabriek alhier, werd tot melkcontroleur en chef van de Gezond heidsdienst benoemd de heer Westhof van Wijhe (Ov.). Hetzelfde kan ook gezegd worden van het gemeenschapsleven in ruimer kring, zooals dat buiten de muren van eigen woning, wordt geleefd. Dus ten opzichte van de maatschappij en van den Staat, en van het godsdienstig en kerkelijk le ven, kortom van heel de openbaring der persoonlijkheid. Ook hier heeft niemand zich zelven; heeft althans zich zelf niet ie leven. Omdat men een deel is van hef geheel, en een stuk vormt van de sa menleving. Weliswaar kunnen er om standigheden zijn, waardoor men zich in het geheel niet tot anderen voelt aan getrokken. Daar kunnen vervaringen worden op gedaan die ons in haast doen zeggen: Alle menschen zijn leugenaars en waar door wij geneigdheid krijgen ons af te zonderen van allen en alles die misschien ons zouden willen opnemen in den kring, en wellicht daar ook behoefte aan heb ben. Het kan zijn dat wij de eenzaamheid of het afgezonderd leven verkiezen bo ven de gemeenschap. Wij achten ons te leurgesteld, of miskend, of beleedigd, of ongeschikt, of wij hebben ondervindin gen opgedaan die ons deden besluiten heelemaal alleen, op eigen houtje te le ven, zonder zich te bekommeren om an deren of om iets anders. Toch is dit iets hetwelk op den duur onhoudbaar is en indien wij er toe mochten besluiten in dit isolement onze kracht te zoeken, daar zou de ervaring vroeg of laat wor den opgedaan, dat zulk een leven och zoo arm, en daarom in den grond diep ongelukkig is. Wij hebben nu eenmaal behoefte aan elkander; zijn op elkaar aangewezen en ook ten opzichte van het volle, rijke le ven een roeping jegens allen. Omdat er nu eenmaal een organisch verband in heel de schepping bestaat. Een eenling is een degeneratie. Een eenling is een mis geboorte. Een eenling is onvolkomen. In heel de wereld van het leven, zelfs van het onbewuste, laat staan in dat der re delijke menschen. Daarom hebben wij el- k’ander noodig; zijn wij op elkander aan gelegd en hebben wij niet alleen betee- kenis voor elkander, maar ook verant woordelijkheid jegens elkander. Vooral dit laatste dienen wij ons steeds meer bewust te worden en geeft beteekenis aan geheel ons optreden, al ons doen en laten. Wie hier een open oog voor kreeg, die ziet voor zich een nieuwe wereld van mogelijkheden ontsluiten, waar hij zijn invloed kan laten gelden, en tot rijken zegen voor zich zelf kan zijn, maar door zich te geven aan anderen. Want wat is het geheim van alle le vensgeluk? Dat men zich leert kwijt te worden. Dat men zich persoonlijk leert wegcijferen. Dat men eigen persoon in dienst leert stellen, van anderen, dus van de gemeenschap en daardoor persoonlijk rijker en voller leert worden. En hier komen wij vooral op een tee- re plek, maar waar tevens het geheim ligt, eenerzijds van veler armoedig be- anders zoo wat bij, zegt men. staan; anderzijds van veler zegenrijk ie- ven. Wij spraken over de noodzakelijk heid, dat op allerlei levensterrein weer eendracht gevonden wordt en wezen op de veelvuldige tweedracht die er is, maar hoe ontstaat deze laatste? Hoe komt het dat zooveel arbeid half, althans ten dee- ie voltooid blijft? Hoe komt het dat zoo veel werk een kommervol bestaan heeft? Hoe komt het dat geen meer kracht uit gaat van tal van dingen of ondernemin gen of corporaties die indertijd veel be- Ernstige motorongelukken. Zondagmiddag heeft op den Laarder straatweg een zeer ernstig motoronge val plaats gehad. De 42-jarige J. K. uit Amsterdam reed met zijn motorrijwiel met zijspan, waarin zijn vrouw en een zesjarig dochtertje was gezeten, op den Rijksstraatweg nabij het kruispunt Thierensweg. Uit de richting Naarden kwam de stoomtram. K. heeft toen ge tracht te remmen, doch had een zeer snelle vaart, volgens ooggetuigen pl.m. 70 K.M. per uur. Door het remmen sloeg het motorrijwiel met zijspan over den kop. Alle drie werden over den weg geslingerd en bleven liggen. Het motor rijwiel sloeg nogmaals over den kop en kwam tegen den wagen van de Gooi- sche stoomtram. De getroffenen werden voorloopig’ verbonden en naar de Majella-stichting te Bussum gebracht. Zondagavond was de toestand van vrouw en kind zeer zorgwekkend. De toestand van den man is naar omstandigheden redelijk goed. Nieuwe groene erwten 11 en 9 cent. Nieuwe capucijners 19 cent. BRANDSMA’s WINKELS. loofden, maar zooveel teleurstellingen gaven? Hoe komt het dat de wereld vaak zoo arm is temidden van allerlei over vloed? Het komt omdat men niet leerde zich zelf te geven en in groote zelfverlooche ning en met opoffering van eigen inzicht en meening en wil en begeerte en per soonlijk voordeel zich wilde gaan opof feren om daardoor het algemeen belang te dienen. Wij bedoelen niet, dat men daardoor zijn karakter of standpunt ver liezen moet, maar daar is in de samen leving vaak ook veel dat deze naam in er niets mede te maken heeft. Omdat wat wij karakter noemen of een opinie of eer; standpunt ook een bekrompen idee een kortzichtige stijfhoofdigheid of koppig heid wezen kan, waar niets geen dege lijkheid in zit, en waar heelemaal geen kracht en beteekenis van uitgaat. Zulk een leven hoe principie’el mis schien ook is in den grond niets dan zelf zucht, een stuk berekening, waarbij het enkel gaat om eigen profijt en het per soonlijk belang. Wij kennen het woord: „Een dracht maakt macht”. Ook ’t tegenover gestelde „Tweedracht breekt kracht”, is ons niet onbekend, en daar zal wel nie mand gevonden worden, die de waar heid dezer woorden in twijfel wil trek ken. Daar valt niets tegen in te brengen. Op allerlei levensgebied komt deze uit. Zij betreft het persoonlijk leven, zoowel als het gezinsleven, het zakenleven, het gemeenschapsleven buiten eigen woning kortom heel het leven. Een dubbelhartig man bijvoorbeeld is ongestadig in al zijn wegen. Dat betee- kent dat, wanneer er geen vaste lijn ligt in het denken en doen, daarvan de ge volgen zullen zijn, dat op zoo iemand niet vertrouwd kan worden en hij het niet ver in de wereld brengen zal. Hetzelfde geldt van het familieleven. Ook een huis dat tegen zich zelf ver deeld is, kan niet bestaan. Wanneer de man anders wil dan de vrouw, of de vrouw in tegenovergestelde richting haar huis verzorgt dan de man, zal er van de opvoeding der kinderen niet veel terecht komen en kan van een opbloeien van ’t huiselijk leven geen sprake zijn. Gewoonlijk wreekt zich zulk een twee spalt tusschen de echtgenooten geducht in het leven der kinderen en menig gezin zou er anders uitzien en veel armoede en gebrek en achteruitgang in zaken zou voorkomen zijn, wanneer daar meer een stemmigheid was en meer een samen werking tusschen man en vrouw, waar bij elk op de hem of haar aangewezen plaats de taak in getrouwheid vervulde die op de handen is gezet. Nu gaan beiden vaak op hoogst ge wichtige punten uiteen. Men had door allerlei omstandigheden elk weet ze wel uit eigen omgeving of bij ervaring te noemen, tevoren niet voldoende ernst gemaakt met aanleg en karakter met lichamelijke of geestelijke vermogens en bekwaamheden, met nei ging en begeerte, te veel om op te noe men, en liet zich meer leiden door bij komstige dingen die nu juist niet waar deloos behoeven te zijn, en zelfs wel van groeten invloed en beteekenis kan we zen maar die in den grond der zaak toch niet het vermogen bezitten een mensch gelukkig te maken en in zijn le-1 ven voldoening te geven. Bijvoorbeeld, een mooi gelaat, een flinke gestalte, een goede positie, een gevestigde zaak, een vast salaris, een rijke bruidschat, een toekomstige erfenis, hoe ook van gewicht kunnen een huisgezin niet gelukkig ma ken en geven niet de waarborg, dat, wanneer iets van dat alles bezeten wordt een gezegend leven daarvan het gevolg zal zijn. Hiervoor is iets anders en meer noodig. Hiervoor is noodig dat men het samen eens is, in de hoogste en meest belangrijke aangelegenheden, zoowel van het heden als van de toekomst en elk naar vermogen, ook naar roeping en plicht, zijn schouder zet onder het werk, om dit in getrouwheid te volbrengen. De gevolgen van zulk een eendrachtig leven binnen de muren van het gezin, blijven niet uit. Zonder dat het in zoo veel woorden telkens wordt gezegd, voelt elk in de nabijheid van zulk een huis, dat daar liefde woont en eendracht woont en gezelligheid woont en dat men daar in eene richting samjfenwerkt In den middelijken weg kan daar ook voor spoed en heil verwacht worden. Daar zal zijn een vruchtbaar gezinsleven. Daar zal de arbeid worden gekroond en wel vaart niet uitblijven en daar zullen de be loften voor elk in vervulling gaan dat „waar liefde woont de Heer zijn zegen gebiedt”; dat daar Zijn heil verkregen wordt en het leven tot in eeuwigheid. Zelfs waar men misschien persoonlijk aan deze waarheid vreemd is, omdat men de beteekenis daarvan niet begrijpt en nog onbekend is aan dat wonderlijke ge- heim, dat het levensgeluk van ’n mensch in hoogere dingen gelegen is, dan en- kei in geld en goed, daar wordt noch tans de waarheid van dit woord onbe wust ervaren, omdat ook daar de zege nende hand is uitgestrekt van Hem, die °ver al Zijne schepselen regeert en voor wien ook de verborgen hartsgeheimen openbaar liggen. Hier heeft men de sleutel van het raad- Alweer een bij het zwemmen verdronken. Een 18-jarige letterzetter, wonende aan den Haagweg te Loosduinen, heeft zich Zaterdag te ver in zee gewaagd en is door den stroom meegevoerd. Het lijk is nog niet aangespoeld. Motorrijwiel tegen een boom. Zondagmiddag reed de 21-jarige mo torrijder H. J. V. uit Amsterdam, in de bocht bij Heelse, bij een snelheid van 70 K.M. tegen een boom. Hij bekwam een érnstige schedelfractuur en werd ook overigens ernstig gewond. De duo-pas- sagier, de 18-jarige J. v. B. uit Amster dam, bekwam een ilriker-dijbeenfractuur. Ze zijn naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht. f Op de Zondag j.l. gehouden jon- genskaatspartij te Arum wist ons Bols- wardsch partuur W. Bosma, K. Falkena en M. Bijlsma den eersten prijs te be halen. WOMMELS, 23 Aug. Hedenmiddag had de timmerknecht Rense Boorsma, welke op het erf van den veehouder Kingma alhier werkzaam was, het onge luk zich zoodanig met een beitel aan de pols te verwonden, dat de landeigenaar welke juist aanwezig was, B. direct per auto naar de geneesheer in Oosterend bracht. Na door dezen voorloopig verbonden te zijn, achtte hij overbrenging naar het ziekenhuis terstond noodzakelijk, daar de wonde hevig bloedde. Hoewel er nogal wat bloed verloren was geraakt, is B. ’s avonds teruggeT keerd. De toestand laat zich redelijk aanzien. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. v'1 il 'S. is. in i- I- 3- V. ir. i.t, m. v. or >s. 'S. Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Leesgeld fr. P- P- Per halfjaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1