llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tij de staat bij ons voor U een wagen of busjdisponibel Bestellen en wegrijdenl! 11 J II Ir. J. WITTOP KONING I I I llllllllllllllllll •/j I II De Bolswardsche Courant en Westergoo 7 fl Stadsnieuws. I W. VAN DER WERFF Uit den Omtrek. BEVREDIGING. 1 I I r- I I heeft de praktijk hervat i PUDDIHQ I i i No. Woensdag 10 September 1930 26^ Jaargang en A C r Zwemschool Bolsward. Temperatuur van het water bedraagt heden 16 gr. C. eenige liefhebberij voor dit werk hebben, opwekken zich aan te geven als leider. Uitslag verloting. Er staat in Dronrijp een spiksplinter nieuwe dames- of heerenfiets naar keu ze te wachten op de gelukkige bezitter van lot no. 2012. Dat Is de hoofdprijs in de verloting van den Ned. Schilders- bond afd. Dronrijp ten bate der te hou den schilderscursus. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Ringrijderij. Vrijdag 5 September werd de ring rijderij op fietsen, uitgeschreven door den heer Zijlstra, café „de 3 Kronen”, gehouden. 18 personen namen hieraan deel. De wedstrijd had een gezellig verloop waartoe ook het mooie weer zeer veel bijdroeg. De prijzen werden gewonnen als volgt: 1ste prijs, f5, J. de Vries. 2de prijs, f3.50, J. Oppedijk. 3de prijs, f2.50, Rovo, Amsterdam. 4de prijs- f 1.J. Mol. IAyanVALKEHBURGCS^ s <LEV£RTR AmbachtsteekemschooL Als leeraar aan de Ambachtsteeken- school alhier is benoemd de heer P. Kooi. Voor de aanstaande cursus dezer school hebben zich 44 leerlingen aan gegeven. Voor de eerste klas is het aan tal leerlingen nog zeer gering, zoodat hiervoor, volgens een in dit blad voor komende advertentie, nog gelegenheid tot aangifte bestaat tot Vrijdag a.s. Ouders wier jongens een vak moeten leeren doen goed hun jongens naar deze school te zenden, waar zij tot degelijke vaklieden kunnen worden opgeleid. De lessen beginnen Maandag a.s. des avond 6.30 uur. Het nieuwe sportterrein. Het sportterrein aan den Sneekerweg wordt thans in orde gebracht voor de té houden voetbalwedstrijden, daar 21 September he)V competitijenad van den K. N. V. B. wederom begint te draaien en we dus binnenkort van het spel van C. A. B. kunnen genieten. Laat uw kinderen zwemmen leeren. Even op de fiets was ze gegaan moest ze een boodschap voor moeder doen. Fietsen kon ze heel goed zooals meisjes van haar leeftijd, ze was een jaar of acht oud, dat wel kunnen. Ze had haar boodschap gedaan en eenige heerlijke dropjes gekregen van den winkelier. En dropjes zijn heerlijk, vooral op de fiets. Qeheel vervuld van dié lekkere smaak, reed ze de eene hand aan het stuur de andere nog gevuld met dropjes, langs een van de vele wateren die door het oude gedeelte van Bolsward hun loop hebben. Maar... juist door die fijne drop- smaak vergat ze op te letten en voor ze het besefte, lag ze naast de fiets in het water. Enkele voorbijgangers die het on geval zagen, schrokken hevig en be raamden al middelen ter redding. Het was echter niet noodig, de fiets liet ze waar die lag, en met een flinke slag zwom ze naar den wal, waar behulpza me handen haar bij op haalden. De omstanders waren vol bewondering over haar kranige houding. Het is haast overbodig, maar toch moeten wij het even zeggen: ze is ’n geregelde bezoek ster van onze Zwemschool. Zijn Uwe kinderen het ook? Vischclub „On» Genoegen". Zondag a.s. zal door bovengenoemde club haar laatste wedstrijd worden ge houden in dit seizoen. Voor deze wedstrijd zal, in tegenstel ling met vorige malen aan de winnaars bonnen worden uitgereikt, welke inwis selbaar zijn voor prijzen. Ook werd wederom voor een paar prij zen aan het bestuur toezegging gedaan. Deze prijs is nog niet afgehaald en naar het Bestuur vermoedt is dit lot in Bolsward verkocht. r Arts voor Inwendige Ziekten LEEUWARDEN stelt en ongelukkig maakt, en vóór den tijd versleten is. Dezer dagen lazen wij eenige bijzon derheden uit het testament van den on langs omgekomen wereldvlieger, den Amerikaanschen millionnair Van Lear Black. Benevens de bestemming zijner nalatenschap, waarbij aan zijne twee piloten een bedrag van 50.000 gulden zou zijn uitgekeerd en aan zijn secreta resse een schenking van maar even f2.250.000, had de man als zijn laatste begeerte kenbaar gemaakt, dat hij in zee wenschte te worden begraven. Houdt die begeerte verband met zijn tragisch einde? Men weet dat hij onverwacht zijn ein de gevonden heeft in de diepte, toen de man op de reeling van zijn jacht gezeten over boord sloeg om in de golven te ver dwijnen. Dezelfde man die de hoogten des he mels in het onbegrensde heelal bestorm de om daarbij echter altijd het ledige gevoel van die ontzettende onvoldaan heid te behouden, welke altijd weer aan deed uitzien naar iets anders en „meer” dat nog grooter, nog geweldiger en nog voortreffelijker was, waarover de wereld schreeuwde en waarmede de dagbladko lommen gevuld werden, die man is mii. den in zijn kracht en zijn levensvolte plotseling weggeraakt, en ondergegaan in de zilte baren, gelijk zoovelen weg raken in de levensvolte om echter weldra te zijn vergeten zonder dat iemand hen meer mist. En nu zullen wij ons wel wachten hier over een oordeel te feilen. Vooreerst ligt dit niet aan ons en dan zouden wij al licht hierbij vreeselijk kunnen falen. Maar wat zich hierbij onwillekeurig aan ons opdringt is deze gedachte, of in dit avontuurlijke en gevaarvolle leven wel werkelijk de voldoening gevonden wordt die daarin werd gezocht Wie een blik leerde slaan in het leven zooals dat van alle kanten omringt en tegen bruischt, en daarbij ook zich zelf leerde kennen tot in de verborgen diep ten en onvervulde begeerten en verwach tingen, die kan weten, dat er is een verzadigd zijn van o zooveel zonder dat daarbij bevrediging gevonden wordt. Feitelijk geldt dat van alles van wat van beneden is. Wat men hoort of ziet op aard, is ons kostlijk hart niet waard en geeft geen innerlijke voldoening. Het mooiste niet, het schoonste niet, het lekkerste niet, het fijnste niet, het duurste niet, niets! Wij willen dit niet kleineeren en niet zeggen dat het geen beteekenis heeft en geen waarde, maar het schenkt niet die voldoening, die men zoo gaarne heeft. Wat zijn er vooral in onze tijd een men- schen, zelfs onder de jongeren die „beu” zijn van alles, en „blasé” zelfs van het schoonste. Daarom zijn zij voor den tijd ’s levens zat, en doen denken aan een uitgebrande haard waarin niets meer ge vonden wordt dan eeniig waardelooze sintels en asch. Arme menschen. Gelijk aan de schipbreukelingen op de levenszee, die nu in vertwijfeling niet meer weten hoe het moet. Zij kunnen niet verder. ’t Leven is een last geworden, te zwaar om te dragen. Zij leven niet meer; zij worden geleefd en sleepen, misschien wel temidden van geld en goed, hun moei zaam leven voort, zooals die kameelen, beladen met kostbare schatten moeizaam voortwaden doof het mulle zand van de schier eindelooze zandzee, zonder dat zij het genot kennen van de waarde van het bezit. En nu is het juist zoo diep aandoénlijk dat dit iets is wat zoovele menschen betreft. Vaak niet enkel onder de arm- sten en de eenvoudigsten en de onont- wikkelsten, maar onder de elite, die met rijke gaven van verstand en ook menig maal van goud en goed gezegend is. Daarom willen wij, zoo kort na de vacantie hier eens de aandacht op vesti gen, dat dit de groote zaak is waar het om gaat, dat de mensch zich thuis voelt in zijn arbeid. Eiken morgen, eiken dag opnieuw. Om dit werk te verrichten, niet als een on- dragelijken last, maar als een dure plicht om dan in dat werk te leggen, een stuk van zijn leven, dat Is van zijne ziel, om daardoor aan dat werk eeuwigheids waarde te geven. Dat vermag elk te doen. Dit kan gedaan en gegeven wor den zelfs in het aller eenvoudigste en het meest alledaagsche werk, bijvoor beeld van onze huismoeders, die gewoon zijn op den achtergrond van het leven hun taak te volbrengen. Ach in onze dwaasheid verwachten wij het vaak van groote dingen en hooge dingen en in het oog loopende dingen en in dingen waar de menschen over schreeuwen en schrijven en de loftrom- Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. De vacanties liggen weer achter ons. De rustperiode, voor velen in tal van vakken en bedrijven dikwerf veel te kort, is al weer voorbij en de arbeid roept. Vermoedelijk heeft menigeen ditmaal niet verkregen wat gehoopt en verwacht werd, omdat de weersgesteldheid nu juist niet van dien aard was, dat deze tot uit gaan lokte. Veel regen en wind en wei nig warmte en zonneschijn toen het de tijd was om zich in ’t vrije natuurleven te vermaken en onbezorgd en ongedwon gen te genieten van de rijke zegeningen die allerwege in het rijk der natuur met kwistige hand worden uitgestrooid voor allen, die slechts oog hebben voor de schoonheid der Schepping, onverschillig waar deze omringt en met haar weelde en overvloed ons tegenkomt Het was geen vacantieweer zooals men daarvan gedroomd had en het zou ons niet ver wonderen dat, gezien de ervaringen van de laatste jaren, in menig gezin het plan overwogen werd, om voortaan of eerder of een weinig later, bijvoorbeeld in September zijn vrije dagen te nemen. Ook nu is deze maand weer begonnen met een rijkdom van geneugten die bui ten te genieten zijn. Weliswaar vertoo- nen de bosschen de nadering van den herfst, in het afvallend lover, en de dor rende bladeren, maar niettemin geven ook de Herfsttinten een schoonheid en gloed en glans te bewonderen die wel dadig aandoen. De heide schittert thans in ongekende weelde. In de tuinen ziet men een kleu renpracht te midden van de groote ver scheidenheid van bloemen, zooals deze in de Augustusmaand te veel ontbrak en Inzonderheid doen de dalia’s het thans schitterend. En aan de zee is het niet minder bekoorlijk al heeft men daar niet meer dat drukke beweeg van het zooge naamde saisoen. Wie thans gelegenheid heeft om op de boulevards eens rustig zich neer te geven, bijvoorbeeld in het vroege mor genuur als de morgennevel bezig is op te trekken, en uit de wazige verte het eeuwig geruisch van de deinende zee al naderbij komt om ten slotte in de ko kende branding los te stormen in het onbewogen zand en zich daar te verlie zen, die komt daarbij onwillekeurig on der den Indruk van het machtig beweeg en van de grootheid en de majesteit van Hem die ook in het rijk der natuur zich zoo heerlijk openbaart en bij de bepa ling der grenzen van de eindelooze zee, zijn almacht zoo luisterrijk toont. O daar eens rustig uit het drukke wereldgewoel en menschenlawaai zich terug te trekken en stil te worden en bij die aanschouwing van de ontzaggelijke grootheid van het werk des Eeuwigen, zich zelf te verlie zen, wat is dat iets heerlijks en te vens voor eigen leven en arbeid betee- kenisvol en leerzaam!... pet blazen en die misschien bewierookt of beridderd worden. Toch kan in dat alles zulk een grenzelooze teleurstelling liggen en zulk een diep smartelijk ge voel van onbevredigdheid. Plaats daartegenover den zegen van den arbeid waardoor de krachten van hoofd en van hart worden gestaald en ontwikkeld. Waardoor in stilte vaak van alle kanten rijke zegeningen voor velen kan worden uitgestrooid. Waardoor zulk een stille, kan uitgaan van een eenvoudige daad, en waardoor zoowel het persiponlijke, als ook het huiselijke, en maastchappe- lijke leven kan opbloeien als een welrie- .kende plant, in goede aarde geplaatst en die wijd en zijd geur en kleur ver spreidt. Dat kan door elk leven geschieden, hoe eenvoudig ook en hoe gering ook in het oog van menschen, maar hoe gekend bij Hem, die aan alle leven een bestem ming gaf met de daarbij behoorende ver antwoordelijkheid. Laten wij daarvan steeds dieper doordrongen zijn, nu de vacanties weer eindigden, nu de herfst is genaderd en daarmede nieuwe krachtsontplooiing op menig terrein wacht, opdat ons leven niet onvruchtbaar, maar gezegend zij. De Nutshtdsvlijtcursus. Deze het vorig jaar met zooveel suc ces gehouden cursus staat weer in het beginstadium. Woensdagmiddag van 3 tot 4 is het aangifte voor de kinderen in het Wees huis (ingang door het hek). Om de goede orde en regeling in ver band met de te verwachten groote toe loop moeten de kinderen er om denken, dat om 3 uur de meisjes zich moeten aangeven en pas om half 4 de jongens. Met allen aandrang wil het bestuur nogmaals enkele heeren die mogelijk Spoedeischende vergadering van den Raad der Gemeente Wonseradeel op Zaterdag 6 Sept 1930 te 10.15 uur ten Gemeejite- huize. De voorzitter, burgemeester Okma, opent de vergadering met gebed. Alle leden zijn aanwezig. Notulen der vorige vergadering wor den bewaard tot eerstvolgende vergade ring. Puutl der agenda onderwerp: geldlee- ning. In de laatste vergadering was besloten tot het aangaan van een geldleening groot f 100.000 met de N.V. Levensverz. Mij. „de Nederlanden” te Amsterdam te gen een rente van 4J4 en een koers van 99^ Ged. Staten maken eenige bezwaren omtrent enkele uitgaven, waarvoor deze leening wordt aangegaan, o.a.: a. aanleg van een wal voor het ter rein van den gemeentelijken reinigings dienst te Makkum ad f 1000.; b. demping der Tjerkwerder Zijl- roede met aanverwante werken ad f3100; c. voorbereiding (plannen enz.) der verbetering van den trekweg Workutn—- Bolsward ad f 1300. Deze bedragen behooren uit de ge wone middelen te worden bestreden. B. en W. hebben geen overwegend be zwaar aan die opmerking tegemoet te komen. Inplaats van deze uitgaven, in totaal f5400, kan als leeningsobject fungeeren de verbouwing der bijzondere lagere school te Schraard. Het leeningsbedrag kan dan gehandhaafd worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot benoe ming van Raadscommissies. 1. Commissie voor de strafverorde ningen: Vacature W. K. Postma; gekozen de zelfde met 13 stemmen, de heeren Joh. Tichelaar en Steringa elk 1 stem. Vacature H. N. H. K. de Jong; gekozen dezelfde met 13 stemmen, de heeren Terpstra en Brandsma elk 1 stem. 2. Bouwcommissie: t Vacature J. Tichelaar; gekozen de zelfde met 13 stemmen, de heer Elzinga 2 stemmen. Vacature J. F. Bergsma; gekozen de zelfde met 12 stemmen, de heeren Elzin ga 2 en Ypeij 1 stem. Vacature S. Brune, gekozen dezelfde met 14 stemmen, de heer Joh. Tichelaar 1 stem. 3. Commissie voor de Gemeente-be- drijven. Vacature S. Brune, gekozen dezelfde met 10 stemmen, de heeren Elzinga en Terpstra 2, Joh. Tichelaar 1 stem. Vadature R. Ypeij, gekozen dezelfde met 9 stemmen, de heeren Brandsma 1, Reitsma 1, de Jong 1, Terpstra 1 en El zinga 2 stemmen. Vacature J. Tichelaar .gekozen dezelf de met 10 stemmen, de heeren Terpstra 1, de Jong 1, Elzinga 2 en Reitsma 1 stem. 4. Commissie voor de gemeente-re- kaping c.a. Vacature H. N. H. K. de Jong. 1ste stemming. De heeren Reitsma 5, Brand sma 3, Terpstra 5, Ypeij 1, Joh. Tiche laar 1 stem. 2de stemming. De heeren Terpstra 2, Reitsma 9, Brandsma 4, gekozen de heer Reitsma. Vacature B. Elzinga, gekozen dezelfde met 8 stemmen, de heeren Terpstra 2, Postma 1, Brandsma 1, Joh. Tichelaar 2 stemmen. Onwaarde 1. Vacature M. van Althuis, gekozen de zelfde met 9 stemmen. De heer Joh. Tichelaar 1, Terpstra 3, Postma 1 en Brandsma 1. 5. Commissie voor de rekening van het Algemeen Armbestuur. Vacature M. van Althuis. Ie stemming. Van Althuis 1, Elzinga 3, Reitsma 4, Ste ringa 2 en Terpstra 5 stemmen. 2e stemming. Elzinga 3, Reitsma 5, Terpstra 5, Steringa 2. Herstemming tusschen de heeren Reitsma en Terpstra Reitsma 6 en Terpstra 7, alzoo gekozen de heer Terpstra. Vacature S. M. Brandsma. Ie stem- minga Brandsma 3, de Jong 1, Steringa 6 Elzinga 2, Reitsma 4. 2e stemming. Brandsma 2, Joh. Tiche laar 1, Steringa 5, Reitsma 5, De Jong 1, Elzinga 1. Herstemming tusschen de hee ren Steringa en Reitsma, gekozen Sterin ga met 7 stemmen, Reitsma 6. Vacature Joh Tichelaar, gekozen de- De vijfde nationale bedevaart naar Dokkum. Op den vooravond van dit eerste lus trum werd Zondagavond in de feestelijk versierde Bonifaciuskerk te Leeuwarden een pontificaal Lof gehouden door Z. D. H. Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht Het ruime kerkgebouw was tot maar vruchtbare prediking ,n ane hoeken bezet. Na afloop van dit plechtig Lof had in de groote Harmoniezaal de huldiging van Mgr. Jansen (die een Leeuwarder van geboorte is) als aartsbisschop plaats. De huldigingsrede werd uitgesproken door Pastoor W. A. Overmeer van Heeg. Een gemengd koor zong zeer verdien stelijk enkele liederen. Door den H. E. Deken J. Vaas van Leeuwarden, werd aan Mgr. Jansen een zilveren draagkrut.'' ingelegd met edelsteenen, aangeboden, een geschenk van de parochies Leeuwar-, den, Sneek en Heeg. Ten slotte dankte Mgr. Jansen in wel gekozen woorden en eindigt zijn toe- toespraak met het geven van den ze gen. Maandagmorgen vertrokken uit de verschillende Friesche plaatsen de bede vaartgangers naar Leeuwarden om van daar per extra-treih naar Dokkum te reizen. Ook Bolsward leverde als alle jaren een groot aantal pelgrims. Te ruim 10 uur werd in Dokkum op het St. Bonifa- cius-terrein door Mgr. Jansen de Pon tificale Hoogmis opgedragen. Vooraf werd door pastoor Arends na mens de parochianen van Dokkum aan Mgr. aangeboden een plaquette, voor stellende het beeld van St. Bonifacius. Er waren naar schatting tusschen de 1500 en 1800 pelgrims. Intusschen de vacanties zijn weer voorbij. En ieder is weer teruggekeerd tot de zijnen en het zijne en heeft de gewone dagelijksche levenstaak hervat. Hoe? Het antwoord op deze vraag houdt nauw verband met de plaats die men hier beneden inneemt, de omgeving waarin men dagelijks verkeeren moet; de arbeid welke dient te worden ver richt; de opvatting die men heeft van het leven; kortom van tal van factoren die zeer nauw in verband staan met ons werk, en ook met onze levensbeschou wing. Meermalen hebben wij er op ge wezen hoe noodzakelijk het is dat voor al jonge menschen vroeg leeren dat het leven een taak is, en ook dat nauwkeurig wordt toegezien dat ieder zooveel moge lijk die plaats in het leven krijgt, waar hij zoo zich zelven en voor anderen, vruchtbaar werkzaam zal zijn. ’t Leven is geen grap, ’t leven is geen „lolletje”, *t leven is geen enkel opgaan in genot en wie dat meent zal tot de ervaring komen, helaas menigmaal als het te laat is, hoe zulk een leven Meur- Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 UD I i I ii i 1 Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Leesgeld fr. p. P. per Half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. rMMA DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1