In en om de Boerderij Ta KIIIGIYIA’S BANK - lYlaKKum JOH «1.1 Foart mei de sjipkop WANlTFEPj J. H. uah der ueed, nannennoi B 2 Tai Wier hy skildich? J. 2 FEUILLETON (GOUDGEELWH KLEUR 'VOLGENS OUD-HOLLANDSCH RECEPT T IS KREKT HWAT IKSIJKJE! 11 P. is vs Spre BOLSWARD MAKKUM Vet ,’Uu Te Dond De S] w SNEI s i V Gemengd Nieuws. HET ADRES voor PLUIMVEEVOEDER is en blijft v. p. N. Voor OOM! If '10 BI. 5 Tonei mean hja drok yn petear. Earst oer dingen fen neat, mar ho’t it sa kaem, Harm rekke oan’t forhael oer de moalsaek, en praet- te sa drok, dat hja op ’e Dille wieren, foardet beide der om tochten. Efkes rês- te en do wer op hüs yn. En wer brocht er hja oan ’e hoeke fen it strjitsje ta, hwer’t hja wenne, wer skynden de gas lampen. Ek do’t de winter allang foarby wier kaem Harm faek yn Ljouwert en op in joune die hy de dryste skoen oan en helle hjar fen hüs. Do’t hy in pear dagen nei hüs wier om ’e saek, wier ünforwacht de tei ynfallen en hie Harm gjin kans hawn, om neijer mei Elske öf to praten. As hy him forsichtich ris bleat joech, bi- goun it fanke daliks oer hwet oars to praten, ’t wier krekt as skrille se tobek for eltse neijere forklearringe. Al dy tiid wier Harm to gast by mas ten En masterke miende, dat it net mear as plicht wier, den ris goed nei it fanke to fornimmen. Hwet se hearde stie hjar as warbere hüsfrou mar min oan. Elske wier in goed fanke, mar omdat se mar allinne wier, tige for pop opbrocht en hie fen hüshülden sahwet neat leard. En nou scoe it wol wier wêze, dat de frou dy’t Harm yn hüs helle, just net hoefde to sokstopjen ef alle dagen hjar man in nij gat yn ’e broek to setten, mar hja moast dochs hwet lieding ha oer sok spil. Jonge, as jy alhiel fen in oar ófhongen seis neat koene. En masterke forhelle hjar man for de safolste kear, ho’t hja oer Elske tochte. „Sünde for sa’n jonge, dat er sa’n skyt- K.G. tot 14.62 millioen K.G., de waarde daalde van f583.000 tot f513.000. Aan boter werd uitgevoerd 21.68 mil lioen K.G. tegen 24.19 millioen in de eerste helft van het vorig jaar. De waar de verminderde van f43.08 millioen tot f33.26 millioen. De kaasuitvoer liep te rug van 45.2 millioen K.G. tot 44 millioen de waarde van f36.5 millioen tot f32.8 millioen. Ook bij aardappelmeel, dextrine, ge suikerde condens van ondermelk, versche eieren, spek, gezouten varkensvleesch, rund- en kalfsvleesch, paarden, groene erwten en bruine boonen is de toestand even ongunstig veranderd. Deze cijfers leeren niet alleen een re latief sterk verminderde opbrengst bij minderen uitvoer, maar zelfs een ernsti ge vermindering van opbrengst bij meer deren uitvoer. Alleen in den veehandel is het wat beter gesteld. Men kan harsvlekken uitstekend ver wijderen met aceton (een vloeistof voortgebracht door verbrandingsdistil- latie van azijnzuurzouten en welke bij alle drogisten verkrijgbaar is). Ook eau de cologne of een andere zuivere alco- holsoort is een goed middel. Oarspronkelik forhael fen J. NOORDENBOS. Vf Vrije houdt ZIT’ ’t HOt S Wach IDRAL |er TANI houd Spreel De s| 27 55 T V, S1 denc G V Kerksieraden gestolen. Zaterdag is in de kapel „De Kruishee- ren” bij Uden, een diefstal gepleegd. Indringers hebben zich in het bezit weten te stellen van een aantal kost bare gouden voorwerpen, die bij het Mariabeeld lagen. Gestolen zijn: Een gouden ketting van 30 c.M. lengte met medaillon, drie gou den kettingen van ongeveer 1 M. lengte, voorzien van kruisen, een gouden broche en twee gouden platen, elk van kettin gen voorzien. De daders zijn onbekend. zeeër zag het ongeluk, dook terstond on der het vliegtuig en bracht het weder aan de oppervlakte. De inzittenden waren er reeds te Vo ren uitgesprongen en werden door vis- schers opgepikt. De onderzeeër met het vliegtuig op zijn rug, stoomde door en bereikte veilig de haven. Dit zegt elke Frtesche huisvrouw, die een proef genomen heeft met Briljant-Zeep, een oud beproefd recept in modernen hygiëni sch en vorm. Briljant-Zeep wordt niet geleverd op de oude manier, los in een papier verpakt, doch in keurige, zindelijke doozen van 1 pond. Bovendien kan de doos-verpakking dienst doen als zeeppot, zoodat de zeep niet in een zeeppot behoeft te worden gedaan. Dit geeft grooter gemak en zindelijkheid en voorkomt gemors. Koopt voortaan De vliegmachine op zijn rug. In de haven te Toulon heeft een zeer merkwaardig ongeluk plaats gehad. Een Fransch militair vliegtuig vloog boven de haven, toen het plotseling we gens een motordefect genoodzaakt was terstond te dalen en op het water neer kwam. Daar het geen watervliegtuig was, begon het nagenoeg terstond te zinken. Een in de nabijheid kruisende onder- Ernstige malversaties te Uithoorn. Aan het bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging te Uithoorn (vroeger Nationale Bankvereeniging) zijn ernstige malversaties aan het licht gekomen. Gebleken is, dat de directeur reeds gedurende negen jaren de kans heeft ge- z i belangrijke sommen te verduisteren tei een gezamenlijk bedrag van onge veer f 100.000 f 120.000. Ook de schoonvader van dezen is het slachtoffer geworden van de malversa ties en voor een bedrag van ongeveer f 10.000 benadeeld. Aan het licht is gekomen, dat tal van gefingeerde credietaanvragen bij het hoofdkantoor zijn ingediend waarbij de handteekeningen van de aanvragers, zoowel als van de borgen door den di- Het welvaartspeil bij den boerenstand. Het is een slechte, een heele slechte tijd voor de boeren. Menigeen klinkt dat ongeloofelijk in de ooren, want in de volksgedachte be hoort de landbouwer nu eenmaal tot de gelukkige wezens, die zich altijd in de welvaart wentelen en die toch steeds klagen. Een boer klaagt altijd, zegt men al gaat het hem nog zoo goed. Maar de boeren, hebben thans meer dan ooit alle reden tot klagen. De feiten spreken helaas een duidelijke taal. Er zijn vele oorzaken, doch de voornaamste zijn wel: hooge pachten en landprijzen en lage prijzen voor de producten. De boeren, landbouwers, veehouders en tuinders, die door de stedelingen al te vaak onrechtvaardig en onjuist beoor deeld worden, hebben zich al jarenlang tevreden moeten stellen met een zeer matige winst op hun producten, een winst, die velen niet in staat stelde om aan hun verplichtingen te voldoen, hoe wel de boeren gewoon zijn zeer zuinig te leven en de landarbeiders een loon verdienen, dat nog ver beneden dat van arbeiders in andere bedrijven staat. Duizenden en duizenden Nederland- sche boeren maken op het oogenblik ’n hevige crisis door, een crisis, waarvan het publiek in de steden nog maar een flauw besef heeft, maar die heel levendig gevoeld wordt in de kringen, waar men de boerenbedrijven het noodige geld voorgeschoten heeft en waar men be langrijke beleggingen in het landbouw bedrijf gedaan heeft. Tal van boeren hebben in tijden van groote welvaart flinke reserves kunnen kweeken, dank zij hun groote en taaie werkzaamheid van den vroegen morgen tot den laten avond en hun spreekwoor- delijken matigen levenswandel. Dit ap peltje voor den dorst stelt hen in staat het ergste door te maken. Dat zijn de rijken en de welgestelden. Maar zij zin ken in het niet bij de massa boeren, die op hooge lasten zitten, die van jaar op jaar, van oogst op oogst, van seizoen op seizoen leven en voor wie een paar slech te jaren het einde van hun financieelen weerstand beteekent. Met deze boeren is ’t momenteel heel treurig gesteld. Want de bedrijfsresulta ten zijn van dien aard, dat zij hun pach ten, hun hypotheek, hun renten niet meer kunnen betalen en zich in de schulden moeten steken. Men heeft globaal kunnen berekenen dat in het Nederlandsche landbouwbe drijf jaarlijks circa 90 millioen aan pacht gelden moeten worden opgebracht. Welnu, de tijd is gekomen, dat vele boeren hun pacht niet meer kunnen be talen. Van de circa anderhalve milliard, die er door hypotheekbanken, spaarban ken, levensverzekeringen, enz. en niet te vergeten de particulieren, aan hypothe ken in den landbouw is gestoken, komt zelfs een groot deel der rente niet meer op tijd binnen. De boeren zien geen uitweg. Zij kun nen hun levenswijze niet verder gaan in perken, want die is doorgaans uiterst sober en de boerenstand leeft ver onder htet (welsHJandsniiveau van het grootste deel der burgerij. Zij kunnen evenmin gaan tomen aan de loonen der arbeiders want deze staan reeds op een laag peil. De grootste beproeving voor den boe renstand is, dat de voortbrengselen zoo slecht betaald worden, dat het bedrijf niet meer loonend is. Zoo is het op de binnenlandsche en ook op de buitenland- sche markt. Hier zijn enkele cijfers, die dit illustreeren. In het eerste half jaar van 1930 steeg de uitvoer van aardappelen van 213^2 millioen K.G. tot 244 millioen K.O., maar de waarde daalde van 7.35 millioen gul den tot 5.43 millioen. De uitvoer van pootaardappelen steeg van 9.76 millioen 1 Vlekken op zilveren voorwerpen rei nigt men het beste met water en soda of wel met spiritus. Zijn de vlekken blauw achtig, zoo smeert men ze in met een papje met slaolie en rood poetspoeder. Ook met boraxwater heeft men vaak succes. NUTTIGE WENKEN. Zuur fruit, dat gekookt wordt, ver- eischt soms veel suiker. Maar wanneer men een eetlepel glycerine op elke drie pond fruit bij het water doet, dan heeft men aanzienlijk minder suiker noodig om het eetbaar te maken. De orkaan boven San Domingo. Het Amerlkaansche Roode Kruis deelt mede, dat bij den wervelstorm boven San Domingo 1000 personen zijn gedood en 2500 gewond. Er werden 4700 huizen verwoest, 200 beschadigd. In de stad San Domingo zijn 29000 personen dakloos. Het N. T. A. voegt er nog aan toe, dat de gebouwen van het Fransche ge zantschap en de archieven eveneens zijn verwoest, De kracht van den orkaan. Gemeld werd reeds, dat hef s.s. „Co- amo” uit Portorico op weg was naar San Domingo toen de orkaan losbrak en te rug moest keeren. Zeven uur lang werd het schip door den storm gebeukt. De machines werkten op volle kracht. Volgens de jongste berichten bedraagt het aantal dooden reeds meer dan 2000. Tal van menschen sterven nog tengevol. ge van den schrikkelijken sanitairen toe stand. De kerkhoven staan tengevolge der overstroomingen onder water. Eenige doodkisten werden vernield zoodat de lijken thans in het water drijven. Groe pen menschen, wier have teloor ging, zwerven doelloos rond. In ütin waerd op syn earm lein, en do’t er him omdraeide, stie Elske foar him, kant en klear op ’e redens. En foardet er hwet sizze koe, krige er to hearren: „Ik wier in slach om ’e stêd riden, sa koene jy my net oankommen Bjen. Hwet kant moatte wy üt?” „Dat Ht ik oan jo oer; jy witte better hokker kant üt de banen it moaist binne as ik!” „Och, it iis is dizze winter oeral moai, Bh barsten fynt men oeral. Litte wy de Snitser feart mar in eintsje üt ride.” ,,My bést,’’ andere Harm en lei for hjar op. Forsihtich laette hy hjar troch de ininsken en oer de barsten hinne, mar do hja finder d espoarbrêge troch wieren kaem er heist hjar to riden. „Sa kin men hwet better mei elkoar prate en ’t is hjir sa fol ek net mear, dat men dertroch in oar lêstich is,” sei Harm, wylst hja krüslings foart rieden. „Yn 4 wyn op is dat efter elkoar riden wol moai, hwent den is der mar ien dy’t wyn fangt, mar oars, om mei elkoar hwet prate to wollen, den is ’t sa better.” F,lake stimde it ta, en ringen wieren G. BURGHGRAEF Brandassurantie-Mij. Woudeend Levensverz.-Mij. Holland Onderl. Brandwaarb.-Maatschappij MW O UDSEND” Correspondent: D. B. EERDMANS, Kleinzand B o 1 s war d DIRK FEENSTRA, Timmerman en Aannemer. Makelaar. Agent Stormschade. J. WALMA, Grootzand. mei masterke. ,Scil ’k ris riede, hwet it doel fen ’e tocht is, Harm?” „Nou, nift?” „Dat dizze reis nou ris net om moai en koeken giet, mar om in frouminske.” ,,’t Is moarn Freed, nift, en ik woe yntiids op ’e beurs wêze.” „Dat kin ek wol wier wêze, mar wedzje dast joun yet efkes de stêd yn moaste.” „Der komme Tongersdei-joune al in hiele bulte keapljue yn ’e sted en den kin jy sims noch wol sa goed saeken dwaen as Freeds as ’t tige drok is.” „Hdld dy mar dom, Harm, mar ik bigryp mar al. „Hea ja nift, om fen ’t iene yn ’t oare to fallen, do’t ik hjir de léste kear iet, hiene jimme sokke pür béste ear- pels, hwer ha jimme dy wei, hwent uzes bin bifêrzen en nou moatte wy oare ha!” Masterke biet hjar op ’e tonge en smiet in lilke eachopslach nei hjar man, dy’t yn him seis siet to gnyskjen. Ek yn Harm syn eagen glinstere in ündo- gensk fonkje. Scoene dy twa der sims oer; ’J wier? Der woe en scoe se mear fen witte. „Dy krije wy fen in suteler, hwer’t dy krekt wennet, der ha’k wol oan, mar yn ’e selde strjitte hwer’t de kroech fen Jitze Boorsma yn is. Hy hjit Penstra, ik scoe sizze, freegje Elske straks mar ris. dy scil der mear fen witte, tink ik.” Sjesa, nou moast Harm him bleat jaen. Mar dizze glimke ris. „Fen ’e jir- recteur van het bijkantoor werden ver- valscht. De directeur is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. BOAZ-S PAAR BAN K fenyn ta wiif kriget,” oppenearre se. Harm moast yn syn omkriten mar ris omsjoen ha, Ünder ’e boeredochters, der hiene ek grif béste finder west. Den hie er tominsen in hüsfrou krige.’’ Master harke bidaerd ta en loek ris oan ’e piip. „Ja frou,” wier syn biskie, do’t hja einlings swijde, en dat master fielde dat hy nou ek wol hwet sizze moast, „sa is ’t nou ienkear yn ’e wrfild, elk syn smaek, sei de poep, en hy iet figen.” „Dou slachtst altiid büten, hwet ha figen en Elske nou mei elkoar üt to stean.” „Och, dat wit jy sims net, Harm hat.Master swijde en seach ta de erker üt de strjitte lüns. Masterke kaem hjar man ris goed op en.sei foars: „Nou?” „Ik leau wrichtich dat Harm der oan- stappen komt. Ik hie oars tocht, dat nou ’t iis foart is, de kinde ek üt wier.” ,It hie to winskjen west,” suchte mas terke, „ik scil him strak ris goed ünder hannen nimme, en as dat net helpt, moat ik syn mem mar ris skriuwe.” „Dat léste scoe ik tominsten mar litte. Wolstou der mei Harm oer prate, my bést, mar ik hfild my der büten en it aid minske makkest mei dyn skriuwen mar fol Ünrêst. Harm hat tritich west, en is gjin skoaljonge meer.’’ Masterke woe noch hwet anderje, mar Harm wier al oan ’e doar en stoep de gong yn. Foart der nei siet er noflik mei hjar oan ’e thé. Op ’t lést kaem it hege wird der üt pels, nift?” „Né, dy binne ommers bést, dat wisf wol, mar gean straks dy strjitte mar ris yn, den scil de namme wol op ’e doar stean, en oars mar efkes by Boorsma freegje.” Masterke hjar stimme bigoun op to (innen. Master seach in bui hingjen en om dy foar to kommen, kaem er syn frou to help. „Jy moatte my it net kwea nimme, Harm, mar ik leau dat ik wol wit hwer’t myn frou hinne wol. ’t Is üs net üntgien dat Elske Boorsma jo net ünforskillich is en dat dêrom yens kommen in joune foar de merkdei is, leit for de hfin. Dat hja it is, hwerom Okke en jo fen frjeo- nen fijünnen wirde binne, kin hja net helpe, like min as dat hjar heit der in affearen op nei hfildt, hwerfor elts fet- soenlik minske him skammet” „Dat is hjar genoch yn ’e wei,” liet Harm him hearre. „Safollesto betten Mar dochs, ik siz yetris, dat wy hoopje, dat jy it üs net kwea nimme, dat wy jo warskogje for hjar. Né, né, lit my nou earst ris üt- praet ha, do’t hja efkes nei de koken prate. Wy wolle fen herten, dat jy ien- r-? - -x-_ kear jn lokkig houlik dwaen scille en üt tankbrens for de stipe, dy’t wy ien kear fen jo Ünderfine mochten. 'h*' Di’ I I. I BR 840176 AGENT BREL Leesg Buitei Voor Leesg Repa inricl Ai bede 407 260 195 35 71 15U 105 302 490 112‘ 65 228 I Spreek tc E Woen Gi Vi Ni V; Vi denc BRILJANT-ZEEP lu Lt w j e Voor Bolsward bij B. BROUWER, Gr. Kampen. Taxat. Brandw. Mij. „Woudsend”. Harlingerstraat 17 - Tel. 84 - Aanbevelend SPECIALE BRANDSTOFFENHANDEL Prima kwaliteiten. Concurreerende prijzen. Heeren- en Dameskleeding naar Maat Heeren Modes Chique coupe. Nieuwste modellen. Vraagt mijne uitgebreide collectie ter inzage Minzaam aanbevelend. Spaart bij de Schildwijk 19 Geopend Zaterdagsavonds van 7-8 nor en dage lijks op de gewone kantooruren der Coöp. Boaz-Bank. n I "1 o' Ah- "l' '1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 4