f De Bolswardscne Courant en Westergoo VRIENDSCHAP. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 26^5 Jaargang Woensdag 17 September 1930 No. 7^ G J. 1TARSAVON Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en r Di. lenst, heer £>i-EEUWA i uur Ds. l.Di Van )s. v, uur uur >s. E. ir o.t Ds,], )s.J. t. Ds. Ds. r Ds )s.A, •s. A Nam. La- r Ds. ir Ds. ir n.t. uur r Ds. egens ist .Van r Ds. ir le- ezen. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ivJ >1. It f en r van r Ds. lus te )s. H. heer ienst. 's. T. x>rm. Mat- Neen, nooit één! Gelukkig die Hem kent en voor altijd bezitten mag! Als zijn persoonlijk eigen dom. Nooit zag ’k een Vriend, die zoo trouw was als Jezus, WORKUM, 12 Sept. Bij de de vorige week te Koudum gehouden sportdemon- straties heeft de gymnastiekvereniging „StÊnfries” alhier een 13-tal prijzen be haald. Inbraak in de pastorie te Urk. Naar de „Tel.” meldt is ingebroken in de pastorie van de Ned. Herv. gem. op Urk. De inbrekers, die vermoedelijk door ’n tuimelraam aan de achterzijde van het gebouw binnenkwamen, hebben alles in het huis overhoop gehaald. Kasten zijn opengebroken en ten deele vernield. De bewoner, Ds. Blink Kramer, is met vacantie afwezig, zoodat nog niet kan worden medegedeeld wat vermist wordt. De burgemeester, als hoofd der politie, heeft een onderzoek ingesteld. Men heeft Ds. Kramer van het gebeur de in kennis gesteld. In geen jaren heeft iets dergelijks op het eiland plaats ge had. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. f en lUfflt. r a ezen. r Ds. Lee»- Zwemschool Bolsward. Temperatuur van het water bedraagt 14 gr. C. uuf ir en lolt ir en r Ds, uur aard, t De heer C. Blauw te Bolsward heeft aan de diaconie der Ned. Her vormde gemeente aldaar een huis met erf geschonken ter waarde van pl.m. f1200. TARSAVDN COMPANY-HAARLEfï 9.30 nger- 5.30 it. jornt J. lef 16 parturen van de leden kwamen in het veld, die tot in het schemerdonker kaatsten, de laatste partijen met twee spel uit. le prijs S. de Jong, J. Hoitsma en P. de Jong; 2de prijs W. Nijdam, L. de Vries te Workum en D. IJkema; 3e prijs J. Huisman, D. v. d. Meer en S. v. d. Zee te Makkum; 4e prijs B. v. d. Meer, H. de Vries en K. Feenstra. heet ttens. van WORKUM, 12 Sept. Onze plaatsge noot de heer B. de Boer heeft op de bakkerijtentoonstelling te Assen in de nationale wedstrijd met zijn inzending waterbrood een 1ste prijs behaald. Niet alle vriendschap is van dit gehal te. Daar is ook zeer veel oppervlakkige vriendschap, waarmede men voorzichtig heeft te zijn. Omdat zij niet geworteld is in de diepte van het zieleleven, waar door het mogelijk is dat twee, één wor den, maar in bijkomstige omstandighe den. Wij herinneren alleen maar aan het bekende spreekwoord maar waardoor juist wordt weergegeven wat wij bedoe len: Vrienden in den nood, honderd in het lood”. Zoo kan het ook en wie on dervond dat nimmer! Juist dat te moeten ervaren kan soms diep grieven en bitter teleurstellen en zou het bekende woord van iemand op de lippen kunnen doen leggen: „Alle menschen zijn leugenaars”, om dan in ’t laatste zich in sombere neerslachtigheid en gewonde smart van alle verdere ge meenschap met anderen terug te trek ken. Omdat zij, die wij wellicht liefhad den, op wien wij vertrouwden, aan wien wij misschien onze hartsgeheimen open baarden, ons verlieten, of koud jegens ons werden of onze liefde en achting en hulpbetoon en vriendschap met voeten gingen trappen. Dat is een der smartelijkste ervarin gen die soms van menschen kan worden opgedaan. Men had zoo op elkander ge hoopt en gebouwd en alles van elkander verwacht, vooral In de ure der beproe ving en der smart of der verlegenheid en der tegenspoed en toen kwam bij hetgeen dat drukte en als een centenaarslast deed neerbuigen die teleurstelling en dat grievend leed van een zijde, waarvan men dat nimmer verwacht had. Wie heeft dat nog nooit ervaren? Wij denken hier aan de roerende klacht van een man van naam, die toen hij in de moeilijkheid zat moest klagen, dat het niet zijn vijanden waren die hem hoonden en niet zijn hater die zich tegen hem groot maakte, maar iemand van zijn waardigheid, zijn leidsman en zijn bekende, met wie te samen in zoetigheid beraadslaagd werd. En het is te ver staan dat hij toen in die diepgaande smart er toe kwam om uit te roepen: Och dat mij iemand vleugelen als eene duive gave! Ik zou vlieden waar ik blij ven mocht! Ver, ver van hier. En ver van de menschen die zoo teleurstellen. Wij denken hier aan dien grooten, be kenden leider uit de oudheid, die de vraagbaak was van velen, de raadsman van elk, de hulp voor wie in nood zat, de milddadige voor den arme en den verlatene en den wees, en de weduwe, WOMMELS, 13 Sept. Hedenavond kwam de commissie voor de muziektent in vergadering bijeen ten huize van den heer P. Dijkstra alhier. Er werd verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht. In het afgeloopen zo merseizoen is er bitter weinig gebruik van de muziektent gemaakt, wat onge twijfeld jammer genoemd mag worden. Het Chr. Muziekkorps „Euphonia” heeft slechts eenige malen Wommels’ burgers kunnen vergasten op een con cert, terwijl door geen der zangvere nigingen een openluchtuitvoering is ge geven. gesloten werd indien mogelijk, een klein bedrag op de tent af te lossen en deze alsnog dit jaar te doen opverwen, wat hoog noodig bleek, daar de tent er althans het dak, niet beter wordt. Met den wensch, dat het volgend sei zoen meer gebruik van de tent mag wor den gemaakt werd de bijeenkomst ge sloten. STAVOREN. Erfgenamen van wijlen Mej. F. de Roos hebben f 2500 geschon ken aan de Doopsgezinde gemeente te Stavoren. Voetbal. Is het competitierad van den F. V., B. reeds weer aan het draaien, Zondag a.s. wordt ook met de wedstrijden van den K. N. V. B. een aanvang gemaakt. Wist C. A. B. I vorig jaar Bolsward’s eer op voetbal gebied hoog te houden, we twijfelen niet of ook dit jaar zullen alle spelers trachten C. A. B.’s prestige te handhaven. Dit seizoen zal de zwaarste competi tie geven die C. A. B. ooit heeft meege maakt, voor het publiek... om van te ge nieten. C. A. B. I zal dit jaar de strijd moeten aanbinden tegen: Lemmer 1, Drachten I (ex 2e klasser), Steenwijk 1, Gorredijk 1, Black-Boys 1 en H. Z. C. I (Harlingen). C. A. B.’s 1ste wedstrijd zal Zondag a.s. plaats hebben op het nieuwe sport terrein tegen H. Z. C. I van Harlingen. Vermoedelijk zal het elftal tegen Har lingen er als volgt uitzien: Doel: K. v, d. Heide. Achter: De Vries en J. Huisman. Midden: H. de Vries, H, Hulsman, C. de Way. Voor: W. Hoekstra, A. Hoekstra, Tj. v. d. Hauw, J. Roorda, Stel. WORKUM, 12 Sept. Bij de j.l. Maan dag gehouden najaarspaardenmarkt werden slechts 9 paarden aangevoerd. Wij allen hebben behoefte aan priend- schap. Wij allen hebben behoefte aan iemand met wie ons leven dusdanig ver bonden wordt, dat het één wordt met dien die wij lief hebben. Omdat hij, ol zij, één werd met ons. In denken en doen in wenschen en begeeren; in lieven en lijden; in voor- en tegenspoed, zoodat wat de een draagt, ook de andere heeft en wat de een tot blijdschap of ook tot droefheid stemt, door de andere wordt gedeeld. Ge vindt deze natuurlijke neiging om te worden heengetrokken tot het gelijk soortige, of in elk geval tot het passen de bij alle leven. Ook bij het onbewuste zen redelooze. Het zoekt gemeenschap; het zoekt omgang en bijvoorbeeld zijn in de dierenwereld daarvan sterk sprekende voorbeelden, waar het eene dier zich sterk tot zijn makker kan voelen aange trokken; waar men het liefst in eikaars nabijheid verkeert; waar scheiden, ook bij het redeloos vee kan doen lijden en soms het heimwee groot kan zijn als de een den ander moet missen. Hoeveel te meer betreft dit ons, menschen, die hun eigen leven zien gevuld en volkomener gemaakt door de andere met wien men zich, soms op onverklaarbare wijze, bij zonder verbonden gevoeld. Gelukkig de mensch die op zijn le vensweg oprechte vriendschap ontmoet; iemand waardoor eigen leven glans en vroolijkheid en kracht en beteekenis en dus meer waarde krijgt. Zulk een vriend schap is een hemelsche gave waarvoor men nooit dankbaar genoeg kan zijn en die men als een kostbare schat zuinig heeft te bewaren. voor wie elk in eerbiedige houding op stond en groeten ging, als hij naderde maar die, toen hij in de benauwenis kwam, maar die toen heel het leven te gen hem gekeerd werd, toen het vaak onbegrijpelijk lijdensmysterie als een vreeselijke wreede werkelijkheid over hem losbrak, zoodat hij in het eind van allen en alles verlaten in de diepste en verachtelijkste ellende neerzat, die toen ook zijn voormalige vrienden tot zich komen zag, om zeven dagen lang met gesloten mond tegenover hem plaats te nemen en zonder iets te zeggen, des 'te meer te gaan denken, en de oorzaak van dit onverwachte leed te zoeken in verbor gen kwaad, in heimelijk bedreven zon den. Wij denken aan dien jongen losbol die in dwazen, lichtzinnigen overmoed de erfenis waarmede hij van huis en de we reld was ingegaan, met zijne vrienden doorbracht, levende alle dagen vroolijk en prachtig tot de tegenspoed kwam en de hongersnood kwam en heel de voor raad verteerd was (de hoogste bergen kunnen dalen en het grootste kapitaal kan wel verloren gaan) en die toen in den nood van het leven overal gesloten deuren vond omdat men hem toen niet meer kende en als eenigste gunst en be wijs van toegenegenheid (maar dan nog met een vraagteeken) hem naar de zwij nen verwees maar hem zelfs de draf nog geweigerd werd. Men moet het maar van zulke vrienden hebben! En wij denken nog aan iets anders. Wij denken er aan dat niet slechts een voortreffelijk man met een hoogstaand karakter als de groote lijder uit het land. Uz van wie wordt medegedeeld, dat hij oprecht en vroom en God vreezende was en afwijkende van het kwaad, dit alles wedervoer en ook niet enkel dat verloren kind, dat roekeloos zijn goede ren wegwierp levende overdadiglijk, maar wat nog het allervreeselijkste was, dat deze zelfde menschelijke ontrouw ’t deel werd van Eenen die Zich zelf ge heel gaf voor degenen dien Hij liefhad, zelfs tot in dan dood en in het bangste uur, toen Hij hen het meeste noodig had nog klagen moest: „Kunt gij dan niet één uur met mij waken?” O, die teleurstellende vriendschap in oogenblikken waarin het meest hare vertroostende nabijheid noodig is. Die misschien ook nog wel onder het mom van medelijden en voorgewende belang stelling deelnemend zoekt te komen in eens anders leed of tegenspoed, maar om daarentegen met jaloerschen blik en nij dig oog te zien dat de zon bij dezen door de wolken breekt, en het levenspad van den verdrukte of geslagene geëffend wordt. En al deze ervaringen toonen hoe voorzichtig men heeft te zijn met de vriendschap van anderen. Of er dan werkelijk geen vriendschap meer bestaat? Of dan alle menschen leu genaars zijn? Maar wie zou dit willen beweren? Ongetwijfeld is ook hier een onvolkomenheid, waaraan elk zich meer malen, misschien wel onbewust schuldig maakt. Het kan zijn dat wij ook persoon lijk meermalen onze vrienden teleurstel den en niet gaven wat van ons verwacht werd omdat wij dit niet konden en onze macht tekort schoot. Daar komt menig maal nog bij dat het persoonlijke leven of dat van de naaste verwanten zoo vol van allerlei zorg en kommer is, dat men aan anderen niet doen en geven kan wat zoo vurig verlangd en verwacht wordt. Niettemin wordt ook nu nog wel op rechte liefde en trouw gevonden'tusschen menschen die elkander voor heen wild vreemd waren, doch door bijzondere le vensleidingen tot elkaar gebracht wer den. Wij denken hier aan dat zeldzaam schoone verhaal van de oprechtheid der hartelijke vriendschap zooals deze een maal bestond tusschen een David en Jo nathan, niettegenstaande er zooveel oor zaak was, dat deze twee van elkander verwijderd werden omdat hunne belan gen botsten. Maar toen prins Jonathan op de velden van Gilboa sneuvelde brak David uit in een hartstochtelijk klaaglied om met den gloed der Oostersche wel sprekendheid het sneuvelen van den held te beweenen wiens liefde hem wonder lijker geweest was dan die der vrouwen. En wij eindigen waarmede wij begon nen: melsche gave.” Daar is één Vriend, zooals op deze aarde niet gevonden wordt en die met onbegrijpelijke liefde Zich neerbuigt tot allen. Op Wien nooit tevergeefs wordt gerekend; die nimmer misbruik van ver trouwen maakt, Wien men alles zeggen mag en Wien het ook niet aan macht ontbreekt, om met zijn vermogen te be werken wat Zijne liefde wil. f Zondag 14 September hield onze kaatsvereen. ,,M. E. T. O.” den laatsten ledenwedstrijd van het seizoen op het terrein aan het Oordje. 8 parturen namen deel aan de jon- genspartij. Prijs K. Falkena, W. Buik- stra en P. Adema; premie Joh. v. d. Meer, M. Spoelstra en Sj. Feenstra. Raadsvergadering Hindeloopem HINDELOOPEN, September 1930. Hedenavond vergaderde de voltallige raad, onder voorzitterschap van den Burgemeester O. J. F. Avenhorn van Nauta. Secretaris G. Stallinga. Goedkeuringsbesluiten betreffende aankoop van grond en steen, zoomede K.B. houdende goedkeuring verordening tot classificatie der gemeente voor de heffing van gemeentefonds- en perso- neele belasting worden voor kennisge ving aangenomen. Besloten wordt met algemeene stem men het gedeelte zeestrand opnieuw voor 3 jaren onder de bestaande^oor- waarden van het Rijk te huren. Een verzoek van R. Walda, om aan gesteld te worden tot monteur voor de nieuwe brandspuit, wordt na discussie, in handen van B. en W. gesteld ter fine van advies. Voorts wordt medegedeeld dat de 240 privaattonnen met 40 bijpassende deksels na gehouden openbare aanbe- steling gegund zijn aan Wildschut te Ijlst. Thans komen een drietal teekeningen ter tafel omtrent de inrichting van het terrein voor de te stichten faecaliën- bergplaats, t.w. een plan U. van Mee keren; een plan H. Glashouwer; en een plan van de heeren Van Elselo, Bak ker en Smit. De heer U. van Meekeren trekt zijn plan in en gaat met de idee van Van Elselo, Bakker, Smit mee. De raad besluit ten slotte met algemeene stemmen een stek om de verzamelplaats te maken bestaande uit betonpalen, waaraan bevestigd 5 schroten. Het plan Van Elselo c.a. wordt Ha eenige discussie aanvaard met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de leden H. M. van Meekeren, U. van Meekeren, D'. Smit, A. Bakker, en J. van Elselo. Tegen stemmen de leden Glashouwer en S. Leenstra. De commissies van onderzoek voor de gemeenterekeningen dienst 1929 deelen mede, dat zij geen op- of aan merkingen hebben. De rekening wordt hierna met alge meene stemmen (de Wethouders ont houden zich) voorloopig vastgesteld. Aan H. de Jong wordt de woning aan het Tuinbouwland opnieuw verhuurd voor 3 maanden (tijdvak 12 Augustus tot 12 November 1930), zulks onder dezelfde voorwaarden, als voor de eer ste 3 maandelijksche periode gesteld. Nadat de raad met 4 tegen 3 stem- emn (voor de leden H. M. van Meeke ren, H. Glashouwer, U. van Meekeren en D. Smit) (tegen de leden Van Eelse- lo, Leenstra en Bakker) heeft besloten herstrating met de nieuwe steen te doen uitvoeren in keeperverband, wordt voorts met algemeene stemmen het straatwerk gegund aan T. Glashouwer voor f 873.als zijnde de laagste in schrijver bij de j.l. Woensdag gehouden openbare aanbesteding. Bij het punt rondvraag merkt de heer Bakker op, dat de uitgaven voor vlag gen, volgens de gemeenterekening hoog zijn. Dat vindt zijn oorzaak in het vlag gen bij erg ruw weer, zooals dit voor geruimen tijd terug eens is voorgeko men. Het gaat hier niet om al of niet vlaggen, aldus spreker, maar alleen om het feit, dat dergelijk vlaggen geen zin heeft, omdat in een minimum van tijd niets meer van de vlaggen als gevolg van het slechte weer over is. Spreker vraagt of het nu niet mogelijk is, om, wanneer het weer zich zoo slecht laat aanzien, niet te vlaggen. De voorzitter zegt, dat er gevlagd moet worden, dit is voorschrift. Tenslotte wordt besloten, zulks met algemeene stemmen, om In een dergelijk geval kleinere vlaggen (stormvlaggen) uit te hangen, dan krijgt men tenminste lang die kosten niet. Hierna sluit de voorzitter, niets meer aan de orde zijnde, de openbare verga dering. waarin opgenomen WORKUM, 12 Sept Voor het vak- diploma Opticiën is te Amsterdam ge slaagd mej. F. de Jong alhier. Vischclub „Ons Genoegen.” Met succes werd Zondag j.l. de 5de wedstrijd in de Leeuwardervaart achter Burgwerd gehouden. Niet minder dan 30 baarzen boven de wettelijke maat werden verschalkt. De eerste prijs, zijnde een bon van f2.50 inwisselbaar voor een prijs naar keuze, welke aangeboden was door een sympathiseerende met de vischclub, werd gewonnen door KI. Koopmans met een baars van 27 c.M. 2de prijs: Tj. Groenewold, met 4 baar» zen van 23, 20, 19 en 18/2 c.M. 3de prijs: R. van der Schaaf Jr., met 3 van 23, 18’/^ en 18 c.M. 4de prijs: H. Langenberg, met 3 van 20/2, 19 en I8/2 c.M. 5de prijs: B. Bruggenkamp; 6e prijs J. Adema, 7e prijs R. Nieuwenhuis, 8e P. de Boer en 9de A. Kramer, met de restee- rende baarzen. Half één meerde de vischclub wel vol- „Zulk een vriendschap is een he- daan over het behaalde succes nabij de Gasfabriek. Vergadering van den Raad op Donderdag 18 September aA, ’s avonds 7 uur ten Stadhuize. 1. Behandeling gemeente- en be- drijfsrekeningen 1929. 2. Verzoek van Voogden van het Weeshuis om goedkeuring te verleenen aan een schenking van ten hoogste f 3500 aan de Vereeniging Zwemschool te Bols ward met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 3. Alsvoren Ambachtsteekenschool om gebruik te mogen maken van 2 lo kalen van de O. U. L. O. school alhier met voorstel van Burgemeester en Wet houders. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de ver goeding art. 101 der L. O.wet 1920 over 1928. 5. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemd lid van den Raad D. de Jong, 6. Benoeming lid plaatselijke com missie van schoolverzuim. De spoorweg Heerenveen-Bolsward- Afsluitdijk. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Leeuwarden is het voorloopig plan van dezen spoor weg in den breede besproken. Zooals men weet bestaat er een comité dat zal trachten de voorloopige plannen iets nader uit te werken en zoo mogelijk met vast omlijnde plannen en berekenin gen te komen. Verschillende gemeentebesturen zijn tot dit Comité toegetreden. Officieus is bekend dat ook Bolsward zijn medewer king verleent, nog niet officieel, maar dat komt wel. De uitwerking van de voorloopige plannen zal ongeveer f 12.500 moeten kosten. Het comité vraagt nu van de betrok ken gemeenten en ook van de Kamer van Koophandel een financieele bijdrage tot dekking van de te maken onkosten. Ook in de vergadering van de Kamer van Koophandel gingen enkele stemmen op die de nieuw ontworpen lijn schadelijk achten voor de bestaande dienst Leeu- warden-iStavoren. Het meerendeel der leden was van meening dat men de mogelijkheid van een betere en snellere verbinding met Holland niet moet voorbijzien. DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/s ct. Buitenland 2^ ct. - /yi WW (WByTIG OEIXPQNEERD) Ty7 HAARWASCH MIDDEL tSA REUKLOOS TEERZEEPPREPARAAT VERKRIJGBAAR in FLESSCHEN ■ZrpvjX VERSCHILLENDE GROOTTE» rtT55» AFDCOHC MIDQCL TIGÊN BOÖB.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1