HOFSTEDE ’ft De Bolswardsche Courant en Westergoo I I LICHT. Uit den Omtrek. Uit de Provincie. BUIKGORDELS No. Stadsnieuws. 26= Jaargang Woensdag 24 September 1930 f en A J :vanVALKEHBURQ'S-J s was he 1 men ssa- iin- was weg nge- iliep, vrij- Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. De nieuwe uniform van de Post Wanneer in het burgerlijke leven je Zondags pak sporen vertoont van slij tage, dan ga je heen, wanneer de beurs niet al te schraal is en je koopt een nieuw Zondags pakje en degradeert het gewezen Zondags spulletje tot een af- dragertje voor den dag. Dan kan het TJERKWERD. Het bakkersknechtje W. T., in dienst bij den bakker R. de J., bracht Vrijdag j.l. als naar gewoonte brood bij de bewoners van het naburige Ymswoude. Bij den heer B. S. aangekomen moest hij om het hek heen stappen en hield zich daarbij vast aan den dampaal. .Het bleek dat deze van een niet-ste- vige constructie was, tenminste het bo veneind van de steenen paal liet los, on ze bakker verloor het evenwicht en ver dween met fiets, korf, brood en al in de moddersloot. ’t Gelukte hem echter spoedig zich op het droge te werken, zoodat het onge val zich beperkte tot eenige doorweekte brooden en een nat, modderig pak. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys.> Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcentrêle. .ar I, dat ideld leer wijst fiting mder eren. NIJLAND. Bij de Vrijdag j.l. te Wol- vega gehouden draverij behaalde de heer P. Kramer te Nijlanderzljl met zijn ren paard „Rentinus” in de derde klasse den eersten prijs f 100. trein 1 ge- door xl neld, i van nieu- ïlijke eren, meer i een ern- rens- ver- Voetbal. Door de regenval van Zondag j.l. is de wedstrijd C. A. B. IH. Z. C. I we gens terreinafkeuring niet doorgegaan. Fijn smullen voor een klein beetje centen. Abrikozen, nieuwe, voor 12 cent per half pond. Niet zuur! Niet denken „dat zal een drukfout we zen’’, maar gauw profiteeren. BRANDSMA’s WINKELS. oek nis- iee- ice, and de dal 'er- :ra- et ard g«' lis- 30f ere ten te- an >ni fe nd D. sat pt 1 ’ge it en duls. i na- r het acht. po. vet oing era", van ngs- Tak sluis tand van :wa- i, is in- lijfi- inde ge inen ?’e örootzand 18, SNEEK. Telef. 332 Benoeming. Tot Hoofd der Bewaarschool van het St. Anthony-JQasthuis alhier, is benoemd mej. Jacoba Zijsling, thans hoofd der be waarschool te Medemblik. g In :hien ntus- ram. ko- an- gaan niel wel s bij i op brug 0 n- ir- jk ARUM, 22 Sept Naar we uit be trouwbare bron vernemen, zal de heer K. de Vries van Amsterdam voor de Ver- eeniging „Volksonderwijs” alhier de vol gende maand spreken. Bovendien beloofde de zangvereni ging „Gemengd Koor” medewerking te verleenen door het zingen van eenige lie deren. Waar het vrijwel vaststaat, dat deze avond in betrekkelijk vrij ruimen kring belangstelling zal wekken, zal men goed doen, flink acht te geven op nadere pu bliciteit waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Dan is het woord aan den heer J. R. Steensma, die verslag uitbracht van de bewaarschool. Wat het financieels ge deelte betreft, de ontvangsten van de be- waarschool-commissie hadden f2016.58 bedragen en de uitgaven f 1962.03. De rekening werd nagezien door de heeren H. de Bruin en D. Kuipers en door dezen accoord bevonden. Namens de Spaarbank-directie bracht de heer L. Kingma verslag uit, welk ver slag gunstig gesteld was. Benoemd werd in de bewaarschool- commissie de heer R. M. de Boer, zulks in de vacature, ontstaan wegens vertrek van den heer J. Schouwerwou. In het Spaarbankbestuur werd gekozen de heer B. Tuinstra en herkozen de heer T. H. Rinia. De heer D. Kuipers bracht vervolgens verslag uit van de ambachtsteekenschool en de heer H. de Bruin, als afgevaardig de naar de laatstgehouden districtsver- gadering, een beknopt verslag van deze vergadering. Naar aanleiding hiervan ontstond een geanimeerde bespreking oxer jeugdwerk, waarvan het resultaat was, dat mej. Bos uit Amsterdam gevraagd zal worden om hierover het een en ander mede te dee- len. Naar werd medegedeeld bestaat hier wel interesse voor jeugdwerk. Bij de verkiezing van Hoofdbestuursle den viel de keus als gewoonlijk op de nummers 1 der voordracht. Besloten werd voorts nog drie buiten gewone bijeenkomsten te houden en wel een tooneelavond, waarvoor het gezel schap van der Hilst aan gevraagd zal worden met Heijermans Ghetto, een mu ziekavond, te geven door den heer Alt van Bolsward en zoo mogelijk een avond met een varieerfend programma van eigen krachten. Voor de rondvraag was geen tijd meer over, waarom de voorzitter de vergade ring sloot MAKKUM, Sept. De laatste huishou delijke vergadering van het Nutsdeparte- ment in dit jaar werd j.l. Donderdag avond in „de Prins” gehouden. De op komst was als gewoonlijk niet bijzon der groot. Te kwart over 8 werd de bijeenkomst door den voorzitter, den heer L. S. van der Burg, geopend, waarna de secreta resse, mej. Eelman, de keurige en uitge breide notulen der vorige vergadering voorlas, welke onder dankzegging vast gesteld werden. te gaan toeroepen, dat het de tijd van „werken” was, dan werd het als een schande beschouwd met gesloten luiken te blijven liggen en de gouden levenstijd nutteloos en werkeloos te doen voorbij gaan. Tal van spreekwoordelijke uitdruk kingen in onze volkstaal wijzen hierop; in alle landen en talen wordt daarop ge zinspeeld; bij alle bedrijven en nering doenden, zoowel betreffende het akker werk als van den handel en ook van den huisarbeid kwam dit uit en als in onze dagen nog oorzaak is om bijvoorbeeld te bewonderen wat men in die tijden door fijn naaldwerk of met een ganzenpen on der eindeloos geduld wist tot stand te brengen, moet daarbij niet vergeten wor den, dat men den dag wist te gebruiken; dat gewoekerd werd met den natuurlijken werktijd door de hemellichten aangege- en de donkerheid van den nacht, volgens ven en de donkerheid van den nacht, volgens gestelde ordinantie gebruikt werd, tot versterking van lichaam en geest en om nieuwe krachten te verga deren voor den volgenden dag. Het spreekt wel van zelf, dat wij deze dingen niet zeggen tot verheerlijking van die dagen toen het licht zoo schaarsch was. Toen wij midden in de oorlogsjaren bij wijze van distributie ons de olie en. het kaarsvet zagen toegemeten, werde: wij even gewaar welk een ongerief en last ons dat veroorzaakte in dezen nieu wen, verlichten tijd, waarin wij geheel ontgroeid zijn aan die dagen waarvan wij zoo juist een enkel beeld in herinnering brachten, maar wij vreezen hierbij de te genspraak niet, dat vooral mede onder den invloed van het nieuwe kunstlicht veler leven oneindig moeilijker, en drukker geworden is, en ook in menig opzicht veel van zijn frischheid en glans verloor. Nog eens, wij zouden niet gaar ne tot het schemerlicht van vroeger te rug willen; wij zouden het ook niet meer kunnen, omdat het leven zoo vervormd is, en zich noodgedwongen aansloot aan de veranderde omstandigheden, maar ht kan niet ontkend worden, dat mede daardoor onze tijd zich kenmerkt, door een over-spanning, en ecnöver-belasting die vooral het physieke in den mensch dermate knoeit, dat onze zenuwlijders- gestichten en krankzinnigenhuizen over bevolkt zijn. Wij, plattelanders, hebben maar eens een enkele maal het groote stadsleven vooral bij nacht, van nabij gade te slaan om de oplossing te vinden van het ver vormde leven, hetwelk tot uiting komt in veler sleependen gang en tanige gelaats kleur en vermoeide trek en gebrek aan levenskracht en levenslust. Natuurlijk werken hier ook nog wel andere facto ren mee en mag lang niet alles wat wij hier noemden, geschreven worden op re kening van een ongebonden leven, of een overtreden van de natuurlijke grenzen die gesteld zijn om heel het scheppings werk te onderhouden en telkens nieuwe, genereerende kracht te geven, maar h liggen behartigingswaardige levensles sen, niet het minst voor de jonkheid, die hun den weg wijzen om in de wereld vooruit te komen. licht en naar de volheid, en naar het on begrensde wil, vanwaar het kwam en waar het heengaat, de grenzelooze eeuwigheid, de onbeperkte ruimte; de volle verzadiging van het diepste ver langen, zooals zich dit smachtend open baart in de uitstrekking der handen, al is onbewust naar het licht, het wondere licht; het onmisbare licht; het levenslicht licht uit licht en duisternis. Omdat wij moeten zijn en steeds meer worden: kin deren des licht, die in de duisternis niet kunnen wonen. WOMMELS, 20 Sept. Ondanks het gure herfstweer hield het Chr. Fanfare corps „Euphonia” alhier hedenavond een rondgang door het dorp. Op Merschillende plaatsen we|rd een nummertje ten beste gegeven, terwijl dan meteen gecollecteerd* werd ten bate van de muziektent. Het resultaat ko'n bevredigend worden genoemd, daar 36 gulden werd bijeen gebracht. MAKKUM. Voor de betrekking van machjnist-opzichter bij het waterschap de Makkumer- en Parregastermeerpol- ders bestaat wel animo. Er hebben zich n.l. 113 sollicitanten voor aangemeld. De lichtweek te Leeuwarden. De feestdagen zijn Maandag begon nen. Aan de versieringen werd de laatste hand gelegd. De Nieuwestad leek al zoo feestelijk vanmorgen met al die vlaggen en de lan ge slingers van allemaal electrische lampjes om de brugleuningen en bij de huizengevels op. Op de Lange Pijp, te genover de heeren sociëteit, werd een hooge, houten stellage opgericht en aan den overkant, bij Gerzon, werkten elec- triciens wat ze konden om ook dit groo te geboux^ van avond nog in het licht te kunnen zetten. „Amicitia” wordt intusschen ook In Of er dan ook geen verblijdende licht zijde is aan de steeds voortschrijdende ontdekking en vernieuwing en verbete ring van het licht? Wie die dit zou willen ontkennen of bestrijden. Het licht is onmisbaar. Het licht is levensvoorwaarde. Het licht is kostelijk en liefelijk en levenselement. In het licht behooren wij thuis. In het licht zijn wij op onze plaats. In het licht kunnen en worden de sluimerende krach ten en gaven van lichaam en geest ont wikkeld en openbaar. Zonder iets af te doen aan de verkwik king van den nacht en den zegen van den slaap, en ook aan de stille over denking die soms in de donkerheid raad en wijsheid verschaffen kan, gaat de dag bovenal, en komt de spanning van het leven in hare zegenrijke vruchten open baar. Daarom, hoe meer licht, mits ver standig gebruikt en toegepast, hoe meer krachtsontplooiing en hoe voller en rijker en overvloediger leven. Voor het lichaam en ook voor den geest. Waarom wij im mers ook ten opzichte van de ontwikke ling van onze kennis en ons verstand, spreken van een verlichte tijd. In dat licht zijn wij „thuis”. Naar dat licht haakt in toenemende mate onze denkende geest en als wij «in onze dagen soms verbluffende staaltjes vinden van moed en van durf en van zoeken naar het verborgene, het vreemde, het onbekende, het verre, het tot nog toe nooit bereikte; als daar is een streven naar het onmeetlijk hooge, of het peilloos diepe, of het schier onbereikbare in de lengte of in de breedte, dan is dit niets anders dan de openbaring van het leven in zijn natuurlijken aanleg, dat naar het Voor de tweede maal in bloei. Vermeldden we de vorige week, dat in een plaatsje in N.-Holland een tuin der voor de tweede keer aardbeien ge plukt had, thans kunnen we ditzelfde bericht ook uit onze plaats melden. Een zoontje van den heer L. Kramer, wonende Gysbert Japikstraat toonde ons dezer dagen een pas geplukte aardbei, een groot prachtexemplaar. De aardbeistruiken die dit voorjaar reeds veel vruchten hebben opgeleverd, zitten ook nu weer vol bloem en vrucht waarvan natuurlijk nog maar heel en kelen rijp zullen worden. nomen. Met de verstrekking van de nieuwë uniform is het echter nog treuriger ge steld. Het lijkt wel een bonte Jrermis. De eene besteller krijgt een nieuwe pas, maar loopt in zijn oude pantalon rond en heeft nog een oud model pet als hoofd deksel. Een andere besteller loopt met alleen een nieuwe pet. Weer een ander heeft alleen een nieuwe jas en pet ont vangen. De burgerij vraagt dan ook; van welk militair wapen bent u eigenlijk Waar moet dat heen? Als straks de jas totaal is versleten, krijgt men een nieuwe pet of broek. Het behoeft geen betoog, dat de combinatie foeileelijk is. Het lijkt wel alsof alles van de „armen kamer” gaat in plaats van het Rijksklee- dingbureau. Tot overmaat van ramp denkt de bur gerij ook nog, dat wij die nieuwe plunje voor niets krijgen, terwijl in werkelijk heid het zóó is, dat wij voor die onge lijke combinatie nog f2 per jaar meer moeten betalen. Wij vragen dan ook; Is een meerdere uniformiteit in de verstrekking niet mo gelijk? Waarom geeft het Rijkskleeding- bureau niet een geheel nieuwe uniform, zoodat wij als het ware met een schoone lei kunnen beginnen? gebeuren dat de broek op den duur op sommige edele deelen bedenkelijk door zichtig begint te worden en je noodge dwongen bij het niet afgedragen jasje een nieuwe broek bestelt Je tracht dan natuurlijk zoo goed mogelijk bijpassend te krijgen, zoo was het vroeger ten min ste. Tegenwoordig is dat heel anders. Bij een donker pak draag je gerust een zeemleeren broek en bij een licht jasje een donkere dito. Niemand die in het burgerlijke leven daar aanstoot aan neemt, dat is mode. Wanneer echter ge- uniformde menschen ook aan die nieuwe mode beginnen mee te doen, nou dan krijg je de wonderlijkste combinaties. Daar heb je nu de post. Er was van hoogerhand bepaald dat de bestellers bij de post een nieuwe uitmonstering moes ten hebben. Heel veel studie is vooraf gegaan, voordat men het eens was over model, versiering, kwaliteit, enz. Enfin toen al die moeilijke vraagstuk ken naar genoegen der hooge autoritei ten waren opgelost werd het Rijksklee- dingbureau opgedragen met bekwamen spoed aan het werk te gaan. Men had dus kunnen verwachten dat binnen af- zienbaren tijd de bestellers bij de Post in glundere tevredenheid met hun nieu we uniform langs de straten zouden fla nceren. Het resultaat is precies het tegenover gestelde, overal ontevredenheid. Leest U maar eens wat men schrijft in het „Or gaan” van den C. B. P. T. T. De kwaliteit van de stof van de nieu we uniform is ons erg tegengevallen. Zij is vrijwel gelijk aan die van de oude. Men schijnt in Den Haag maar slecht op de hoogte te zijn, van wat of nu eigenlijk laken is. Reeds nu valt te voor-? Wij leven in een tijd van licht. Bij elke feestelijkheid speelt het licht eene voor name rol ten einde glans te geven aan de vroolijkheid en den nacht om te zetten in dag. Hoe langer zoo meer wordt het ge woonte in plaatsen van eenige beteeke- nis een lichtweek te houden als bijzon dere attractie op het feestprogramma, niet het minst om het schitterend effect hetwelk dit nummer sorteert, waar voor al de groote openbare gebouwen als ker ken en torens, stadshuizen en musea, an tieke gevels en middeleeuwsche gebou wen van historische waarde of van groote kunstzin getuigend, daardoor in vorm en lijn bijzonder uitkomen. Geen wonder, dat het groote publiek zonder onderscheid in rang en stand, in ouder dom en jeugd uitgaat om dit te aan schouwen en dan getroffen te worden door het mènschelijk vernuft, hetwelk zoo buitengewoon, scherp £n..sterk af steekt tegen den nachteTijken hemel! Wie wordt bijvoorbeeld in de groote steden niet onwillekeurig geboeid door de reuze lichtreclames welke door kapi taalkrachtige firma’s avond op avond hoog in de lucht in stralenbundels wordt verspreid om daardoor reclame te maken voor de zaak of het product waarin ge handeld wordt. Hoewel de arbeid stil staat, en bij wettelijk voorschrift het werk in kantoor en werkplaats, in fa briek en winkel is afgeloopen, gaat een stille prediker van de daken verkondigen hoe goed eri voortreffelijk het fabrikaat is hetwelk over dag aan tal van lieden handenarbeid geeft,1 en welvaart schenkt zoowel aan den stoeren werker als aan den denkenden geest van den uitvinder of den ondernemenden werkgever, die ook in dat verspreiden van den roem zij ner productie zijn tijd toont te kennen en meegaat met de nieuwste vindingen, waartoe zeker niet het minst behoort, hetwelk door de wonderen van de tech niek en speciaal op het gebied der elec- triciteit tot ons komt. Inzonderheid zijn de laatste tientallen jaren buitengewone vorderingen ge maakt op het gebied van de lichtvor- ming. Onwillekeurig werpen wij bij de overdenking van dit onderwerp een blik achterwaarts en denken hierbij aan de primitieve wijze waarop onze voorouders ook in dit opzicht moesten leven, of ook nog wat de ouderen onder ons ten op zichte hiervan zelf hebben meegemaakt. In de steden maar niet het minst op het platteland. In de dagen van de vetkaarsen en de zwavelstokken en de tuitlampjes met de oliebakken en snuiters, die hoogstens ’n schemerachtig licht verspreidden, en in groote schaduwbeelden den naasten om trek weerkaatsten. Het was mede den tijd dat noodge drongen de menschen meer leefden in overeenstemming met de wisseling van dag en nacht en onwillekeurig men vroegtijdig ter ruste ging, om evenwel met het kriken van den morgen weer op te staan. Uit die dagen vooral is het woord af komstig en door menigeen ook als waar heid ervaren, dat de morgenstond, goud in den mond heeft, en ook ondervonden wat in onze tijd vaak meer als wandver siering dient dan als een beteeke'nis- volle levensles ter harte genomen wordt: „Moarns let, de hiele dei let!” Men moest het in die dagen van het daglicht hebben, en wanneer de gouden zon als hemelwachter ’s morgens in de vroegte uit hare slaapkamer kwam om dan als een held haar pad te loopen, waarbij het hanengekraai de reveille blies om de slapenden te doen ontwaken en lillr pi Een mooi succes voor onze Ambachts- Teekenscliool. Bij de vorige week gehouden natio nale schilderstentoonstelling behaalden in de rubriek „Jeugdprijsvraag” onze stadgenooten de heeren S. Monkel een Isten prijs en de heer S. Dijkstra een 2den en 3den prijs. Een zeer mooie prestatie van deze jon gelui, maar tevens een hulde aan onze Ambachtsteekenschool en deszelfs lei ding. 11 Auto-ongeluk op den Sneekerweg. Hedenmorgen had op den Sneekerweg even voorbij de bebouwde kom een auto-rtmgeluk plaats, dat betrekkelijk nogal goed is afgeloopen. De vrachtauto van den heer Visser, geladen met kaas uit de boterfabriek der K. M. aan de Sneekerstraat reed te ruim 11 uur langs den Sneekerweg. Doordat de chauffeur iets laat was en de vracht op bepaalde tijd in Sneek moest zijn, werd direct „full speed” aangezet. Toen de huizenrij gepasseerd was, wilde de chauffeur onder het rijden door een der zijraampjes dicht doen, hierdoor is hij eenigszins het stuur kwijt geraakt en geraakte de auto met de voorwielen over de tramrails. Het midden der tram baan is nu juist geen ideale autoweg, zoodat de wagen als een hollend paard over de diverse kuilen botste. Tegen dergelijke bokkesprongen is weer een auto niet bestand, zoodat in een ommezien de Wagen de 2de rails overhobbelde en op ’e kop in de kikker- sloot naast de weg terecht kwam. De kaasjes verhuisden onder deze spellen, dat de draagtijd te lang is ge- salto mortale gedeeltelijk in en nabij de sloot. Spoedig waren hulpvaardige han den bezig de drenkelingen op te vis- schen. De fabriek heeft toen maar gebruik ge maakt van onze veilige N. T. M. voor verder vervoer. Wonder boven wonder bekwam de chauffeur geen letsel. De wagen die naar wij hoorden, niet verzekerd was, wel. Het linkervoorwiel is geheel versplin terd. Wat er overigens meer aan kapot is, is nog niet te zien, omreden het heele zaakje nog op ’e kop in de sloot rust. i •LLEUWAl i DE JONG s NIEUWSBLAD t i de gis- Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.50. Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i.s. i is de 4 I SOLIED ADRES VOOR BRILLEN BREUKBANDEN -EN- 1 Big, eind, iging wed- Jake ïr, In van lljart groot 1. 3Tg. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a cT. Buitenland 2Yi ct. 1 i i - I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1