I. 1 I KOOPT GEZELLIGHEID 10 OIO HUIS! HOFSTEDE firootzand 18, SNEEK. Telef. 332 llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen t ij d e staat bjj ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijdenl! llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 8 October 1930 2óg Jaargang No. 78 Uit den Omtrek. Stadsnieuws, W. VAN DER WERFF I HOOP. I BRILLEN BREUKBANDEN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I en it- A st- )e e- et Kappershuis. K I Verschijnt Dinsdags- Ifrijdagsavonds. u- >1- tekortkomingen maar inzinken en onder gaan. Laat maar eens de revolutiestorm het gebouw onzer samenleving tot in de bindten doen kraken of ineen storten. Of, zooals eens iemand mij zei: „Laat deze heele verrotte wereld met haar vooze in stellingen en verworden toestanden, en verwrongen verhoudingen maar uiteen spatten” en in zijne verbittering wensch- te hij het vermogen te bezitten om met één bom, zooals de jongste wereldoor log niet eens bezat, heel deze planeet te kunnen doen uiteen springen en spatten waardoor dan meteen aan al de ellende van het huidige leven een einde zou zijn gekomen. aan Moloch werden gewijd. Ze konden dit doen, omdat ze thuis waren in de Goddelijke voorschriften. Daarom is voor onze meisjes ook noodig studie van de Bijbelsche Geschiedenis. Daarbij niet allerlei vragen naar voren brengen, doch steeds In het oog houden de groote lijn, die heenwijst naar Chris tus. De kerkgeschiedenis moet beoefend worden om tot een duidelijk besef te ko men waarom men Gereformeerd is. De Vaderlandsche geschiedenis dient bestudeerd om daarin de groote leidingen Gods te zien en eenigszins de beteekenis te voelen van de schoone trits: „God- NederlandOranje”. De geloofsleer moet behandeld wor den, omdat men daardoor dieper in de Waarheid wordt ingeleid. Vooral in on zen tijd, waarin men hoe langer hoe meer Van een jongen, een leerling. Een fiets met een groote mand draaide langs een heel oude magistraatsstraat, Op het zadel een jongen gekleed in een wit jasje vermoedelijk een jongen. Zorgeloos voortrijdende zooals alleen jongens dat kunnen doen, in het volle besef van de wetenschap dat de straat is hun domein. Van tegenovergestelde richting komt een leerling op de fiets aangepeddeld. Deze houdt rechts bij het omrijden van den hoek. De jongen houdt niet ge noeg rechts bij het eveneens omrijden en ja, daar heb je het. De fietsen in elkaar, de jongens bij- elkaar, de kleeren uit elkaar en bevuild met elkaar. Toen de geheele zaak gesjouwd naar het politiebureau, ten einde hier het Sa- lomo’s oordeel de schuldvraag te hooren uitspreken. De materieele schade is niet gering. Jubileum. Donderdag 16 October a.s. is de Eer waarde Zuster Cristophora vijf en twin tig jaar in het R. K. Liefdesgesticht al hier werkzaam. Vijf en twintig jaar heeft Zuster haar oudjes verzorgd en bijgestaan in ziekte en sterven. Zuster Cristophora, U hebt 25 jaar het mooie werk van naastenliefde verricht. Moge het u gegeven zijn nog vele jaren met dezelfde opgewektheid uw edel werk te doen. Het zal deze goede, eenvoudige Zuster dien dag wel niet aan blijken van be langstelling ontbreken. De Zuiderzeewerken om en bij Korn werderzand. Het werk loopt van ’t jaar heel wat vlugger af dan een vorig jaar. Reeds werden verscheidene arbeiders bedankt. Van de bakken en booten gingen de der de en vijfde man naar huis. Toch wijzen de groote hoeveelheden rijshout, die hier gelost worden, er op, dat er nog veel te doen staat. Pastoor A. M. Boer, f De ZeerEerw. heer A. M. Boer, pa stoor te Roodhuis is Vrijdagmiddag 2 uur in het St. Anthonius ziekenhuis te Sneek overleden. Donderdagmiddag waren ZijnBerw. door den HoogEerw. heer deken J. van Galkom de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Pastoor A. M. Boer werd in 1859 ge boren en in 1885 tot priester gekwijd. In 1903 werd ZijnEerw. benoemd tot pa stoor te Oosterend (Roodhuis) dat be hoort tot het dekenaat Sneek. Zeven en twintig jaar was de over ledene dus als zoodanig werkzaam. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. v/anVALKEHBURG'S-- •iLEVERTRAMI Dr. Dralle’s Birkenhaarwater verkrijg baar in fl. van f5 tot 35 ct. Ook ledige Birkenfl. kunnen gevuld worden. Zeer voordeelig. SJ. DE WIT Onderzoek schilfers. Onze lijnzaadschilfers welke wij U le verden zijn onderzocht op 98 zuiver heid. Analyse ter inzage. Ons voor nieu we orders aanbevelend BRANDSMA’s WINKEL. EN- BUIKGORDELS ii Velen vergeten nog steeds dat de lamp het middelpunt van een vertrek vormt en in hoofdzaak de gezelligheid moet aanbrengen. Koopt *n gezellige lamp bij 1. 8. Ï1N DEN OEVER l ZONER ler er en waaid, het hoofd opnieuw op te heffen al is het minder krachtig en minder fier, en minder zelfbewust. Omdat men de harde les heeft geleerd dat er buiten het be reik van eigen willen en kunnen en dur ven en weten, ook nog geheimzinnige werken, en krachten kunnen woelen die al onze luchtkasteelen in puin doen val len en lachen om ons armzalig geknut sel en ons vermeende wijsheid en weten schap. f beschouwingen over het huidige leven met zijn grauwen achtergrond en donker verschiet en ook nog getracht wordt om hoopvolle verwachtingen op te wekken, door te wijzen op de lichtpunten die er nog zijn en... doen leven. Niet dat wij luchthartig over de geva ren en bezwaren van het heden zouden willen heengaan. Niet dat wij de teeke- nen der tijden niet zouden willen ver staan. Niet dat wij de vermaning zouden willen veronachtzamen dat teleurgestelde hoop het hart krenkt, en dus de teleur stellingen des te grooter maakt. Maar wel, om aangemoedigd door het geen in deze tijden toch ook nog valt op te merken, met vernieuwde kracht en frisschen moed zich te werpen op de le venstaak ten einde deze met alle inspan ning van lichaam en geest getrouw te volbrengen en dan de uitkomst over te laten aan Hem, in Wiens hand heel ons leven en bij Wien al onze paden zijn, een geloof waarin ten slotte ons aller leven veilig rusten kan. Ambachtsteekenschool Bolsward. Mochten we voor enkele weken mel ding maken van de persoonlijke succes sen te Tilburg van leerlingen der am bachtsteekenschool alhier, thans werd bericht ontvangen, dat de geheele inge zonden collectie teekeningen op de groote Nationale Schilderstentoonstelling te Den Haa gals vrije inzending werd be kroond met een zeer eervolle vermelding. Ook hier werd een persoonlijken prijs behaald door den oud-leerling S. Mon kel. WITMARSUM, 6 Oct. De teraarde bestelling van Jacob C. de Boer, die Donderdag j.l. op zoo’n noodlottige wijze te Kornwerderzand is omgekomen, had ALLINGAWIER. Hedenmorgen sloeg de bliksem in de toren van de Ned. Herv. Kerk alhier. De toren werd eenigszins beschadigd en de meter in de consistoriekamer stuk geslagen. Er ontstond echter geen brand. Wat zullen wij nu van al deze dingen zeggen 1 Dit. Dat de tijden ongetwijfeld ernstig zijn en elk die hier oog voor heeft ver standig zal wezen wanneer hij daar re kening mee houdt en zijn eigen persoon lijk en huiselijk en maatschappelijk le ven daar zooveel doenlijk naar inricht, om te midden van de worsteling staande te blijven. Verder, dat men er niet mee komt, noch door in groote moedeloosheid bij de pakken te gaan neer zitten, noch door in groote onverschilligheid te doen alsof dit alles het persoonlijke leven voorbij gaat; noch door in groote bitterheid der ziel, wellicht door het harde leven daar toe gekomen, de afgrijselijkste verwen- schingen uit te spreken en heel de misère te wijten aan anderen of aan bepaalde stelsels en personen. Beter lijkt het ons te zoeken naar lichtpunten in den donke ren nacht en uit te zien of er ook nog sterren schijnen die hoop geven en doen uitzien naar den morgenstond van een beteren dag. Want hoop doet leven, en hoop doet verwachten, en hoop staalt de kracht en verlevendigt den moed en doet het hoofd uit de branding van het leven opheffen. Dezer dagen deelde de pers eenige be- teekenisvolle berichten mede, die in de zen benarden tijd hoop geven voor de toekomst. Het zijn eenige uitlatingen van mannen van naam en invloed die de moeite waard zijn om te worden over dacht en bewaard. We gaan ze vrij vertaald weergeven. In Engeland werkt de Regeerlng reeds maandenlang aan een stelsel, om de groote en steeds meer dreigende werke loosheid dusdanig te bestrijden, dat men daardoor hoopt deze vijand van het volksleven voorgoed te knevelen en on- schadelijk te maken en zij doet dit op bel weigerden de koninklijke spijzen, die zoodanige wijze dat zeer spoedig de re sultaten hiervan zullen kunnen worden gezien. Dat is één ding. Een tweede uitlating is van Mussolini, die het einde van de wereldcrisis binnen drie jaren verwacht. En een derde pro fetie is van Henri Ford, die dezer dagen in ons land vertoefde, en binnen zes jaar een dusdanige hervorming van het maat schappelijk leven verwacht, dat de arm- sten dan tot een zekeren staat van wel vaart zullen zijn gekomen en geen broodsgebrek meer zal gevonden wor den. Al deze uitlatingen zijn van menschen en dus van „broodetende profeten”. Maat niettemin doet het weldadig aan te ver nemen dat te midden van zooveel klach ten en sombere klanken en jammerlijke het dogma begint te schuwen, is dat noodig. De jongelingen uit Babel bleken ein delijk tegen een proef bestand. Onze meisjes moeten zich ook in de lente des levens dermate voorbereiden, dat ze straks, als ze in het volle leven komen, de beginselen, neergelegd in Gods Woord kunnen verdedigen. Daniël kreeg ten slotte de leiding. Zijn vrienden onderwerpen zich aan hem. Men waardeerde elkaar. Zoo moet het ook op onze vereenigingen gaan. Eens gezinde samenwerking, geen jaloezie. Verder werd gewezen op de moeilijk heden, die zich ook vooral bij jonge menschen kunnen voordoen ten opzich ten van de problemen des levens. Hier niet vragen: „Hoever kan ik meegaan met de wereld?” Hier niet alles onder zoeken, wel echter alles toetsen aan Gods Woord. In onzen tijd moet ook vooral gewaakt worden voor verderfelijke invloed, welke er uitgaat van de moderne literatuur. Sexualisme en realisme staan hier te veel op den voorgrond. Veel jonge levens worden door de tegenwoordige prikkel lectuur bedorven. Ook de film levert gevaar. Bij de be- oordeeling, of het geoorloofd is een filmvertooning bij te wonen, moet de vraag overdacht worden hoe de film is ontstaan. Natuurfilms, films over bedrij ven kunnen zeer leerzaam zijn. Komische films kunnen geoorloofd zijn. Films door tooneelspel ontstaan, zijn af te keuren. Bij al deze levensvragen kan het soms stormen in de jeugdige zielen. Dan zich wenden tot Jezus, Die kan ook deze stor men stillen. Op onze meisjesvereenigingen moeten de anti-revolutionaire beginselen bestu deerd worden om in de steeds moeilijker wordende tijd, op politiek terrein pal te kunnen staan voor de eer des Heeren. De goed bezochte bijeenkomst werd door den spreker met dankzegging ge sloten. Verslag van de vergadering der Ring „Bolsward en O.” v?n den Bond van Meisjesvereenigingen op Gereform. Grondslag in Nederland, gehou den Vrijdag 3 Oct in de Ger. Kerk te Bolsward. Bij den aanvang der vergadering werd door de leden van bovengenoemden kring het eerste couplet van haar Bonds lied gezongen. Ds. J. op ’t Holt ging daarna voor in gebed en sprak een kort openingswoord Spreker van dezen avond was Dr. van Vliet uit Utrecht. Hij had had tot onder werp: „De J. V. te B.” Met deze initialen werd bedoeld: „De Jeugdvereeniging te Babel.” Leden van deze vereeniging waren de bekende personen genoemd in Daniël 1: n.l. Daniël, Havanja, Misael en Azarja. Dezevereeniging was klein, toch ging er veel energie van uit. Dit werd ten voorbeeld gesteld ook aan onze jeugd- vereenigingen. Men moet op onze jeugd ver. niet in de eerste plaats zijn kracht zoeken in het groote aantal leden, doch allereerst in de diepte, in het innerlijk leven. Ook van de kennis, welke op de ver. wordt verzameld, geldt dit. In onze tijd met zijn vele oppervlakkigheid moet vooral voor oogen worden gehouden, dat niet het vele goed, doch het goede veel is. Met nadruk werd gewezen op de groote beteekenis van de zuiver Calvi nistische levensbeschouwing ook voor onze jonge meisjes. Gewaarschuwd werd in dit verband tegen den tijdstroom van het modernisme. Het standvastig optreden van de per sonen uit de jeugdver, te Babel was vooral te danken aan de gezinsinvloed, waaronder ze hadden geleefd. Voor ons valt hieruit te leeren, dat ge zin en vereeniging een wisselwerking ten goede op elkaar moeten uitoefenen. De personen uit de jeugdver, te Ba- TJERKWERD, 4 Oct In de heden gehouden vergadering van ’t het school bestuur werd benoemd tot hoofd der Chr. School alhier de heer C. van der Werf, thans in gelijke betrekking te Gaastmeer, welke benoeming hij heeft aangenomen. Wij leven in een tijd van depressie. Anderen zeggen dat wij zitten in een we reldcrisis waarvan het einde, evenmin als de gevolgen te overzien zijn en feit is, dat het economische leven van deze da gen bizonder gedrukt wordt. Dit wordt op alle terrein Van het leven gevoeld. Het betreft de landbouw en de vee teelt, de twee voorname bronnen van in komst en welvaart voor een agrarisch land en volk als het onze, maar dan ook waarin opgenomen En daar zijn ook nog anderen. Die le ven van de hand in de tand. Die in groote zorgeloosheid zich niets aantrekken van het wereldgebeuren, en in geen enkel op zicht bekommeren om de prediking van den dag en acht géven op den ernst van den tijd. Heel hun leven is zorgen en tobben geweest, vanaf de wieg tot aan het graf en van den morgen tot den avond toe. Zij maken zich niet druk om hef we reldproces en het levensprobleem. Het zal wel blijven zooals het altijd geweest is, namelijk een op- en ondergaan, gelijk met de golven der zee, die ook zich ver heffen en in de diepte verzwolgen wor de in gestadige deining, waardoor nu eens deze, dan weer gene boven komt Zij hebben naar zij meenen, in deze worsteling niets te verliezen. Ómdat zij niets hebben; niets dan hun veege lijf; en hun restje arbeidskracht. En zij zeg gen: Laaf 'de zieke maartschapplj met verder heel den handel en de nijverheid haar veelvuldige gebreken en zonden en en de industrie. Onverschillig waar men komt en in welke branche men zich be weegt, maar overal heerscht gebrek en slapte. De tijd van de hoog-conjunctuur is voorbij en daarentegen heerscht over al malaise. Tal van fabrieken en werkplaatsen hebben de arbeiders, soms bij honderd tallen, „gedaan werk” gegeven omdat er geen afzet is. Kooplieden klagen, dat vele wissels onbetaald terug komen of dat om uitstel van betaling wordt ver zocht, omdat uien niet bij machte is op tijd aan zijne verplichtingen te voldoen. Voor duizenden dreigt het spook der werkeloosheid; voor anderen zijn de in komsten dusdanig verminderd, dat met wijs beleid zal moeten worden toegezien dat de uitgaven worden besnoeid. Velen hebben tot hiertoe zorgeloos geleefd. Men heeft in menigen kring en familie tot hiertoe zorgeloos geleefd, alsof men zich van den ernst dezer tijden niets had aan te trekken. Het zou wel wat mee vallen met hetgeen pessimisten gingen zeggen. In al zijn doen en laten bleef men graag die men was. Daar werd uit gegaan en feest gevierd en pret gemaakt en aan den mode-God geofferd naar den eisch van het seizoen en overeenkomstig den stand die men innam in het maat schappelijk leven, en niettegenstaande de vele waarschuwingen van mannen van naam en bekende economen, die als met een verzienden blik het naderend gevaar zagen aankomen en het stormsignaal ga ven, werd op den ouden voet voortge leefd, alsof er geen wolkje aan de lucht was. Wel is waar gold dit niet allen, maar toch velen. Anderen klaagden steen en been. Men zag de toekomst donker in. Men riep moord en brand en trok zich van velerlei arbeid terug omdat deze geld kostte. Waar het de liefdadigheid betrof of het nuttige en noodige werk van de philan- trophie trok men zich halverwege of mis schien ook wel geheel terug. Als bezuinigingsmaatregel werd het loon van de ondergeschikten beknibbeld of men ging volwassen hulp afschaffen om het met onvolwaardige krachten te doen en daardoor te sparen, maar voor het uitwendige bleef men graag in zijn gewone doen en deed men nog alsof de magere jaren die op de komst waren en van alle zijden dreigden tot het gebied der fabelen behoorden. Struisvogelpolitiek was aantrekkelijker dan het met open oog aanschouwen van de werkelijkheid om zich daarbij meteen te wapenen voor mogelijk onheil. Nog anderen zien met een zekere kou de, onaandoenlijkheid het noodlot aan, dat zij meenen dat over hen beschoren is. Daar valt toch niets meer aan te doen. Het is een algemeen verschijnsel over heel de wereld, waarin alle landen en volken deelen, dat er een inzinking is van het economische leven. Hier helpt geen klagen, en geen zuchten en geen ontevre denheid, hier dient in kalme gelatenheid te worden berust, en het hoofd gebogen. De storm, als nasleep van de ontwrich ting door de volkerenslachting moet uit woeden. Wie er met geweld tegen in gaat loopt kans zijn hoofd te stooten, en zijn leven te verliezen. Buigen voor het. geweld der orkanen is het beste en het verstandigste en heeft misschien nog de kans om, als de winden hebben uitge- hedenmiddag 2 uur onder groote belang stelling en deelneming plaats. Hij werd grafwaarts gedragen door zijn mede-arbeiders van Kornwerderzand Een vijftal kransen dekte de baar. Ook onze EdelAchtb. Heer burgemees ter was vertegenwoordigd. Bij het graf werd een kort woord gesproken door den heer S. Rempt te Kornwerderzand. Wegens het groot aantal menschen, we telden pl.m. 70, mannen ui vrouwen, werd de begrafenis in de Ned. Herv. kerk gehouden, waar Ds. van der Leij van Arum de leiding had. Voor allen was deze plechtigheid zeer indrukwekkend. WITMARSUM, 6 Oct. In de laatst gehouden vergadering van „Kerk en Vrede” werd tot vice-voorzitter benoemd de heer P. Straatsma en tot penningm. wegens het bedanken van den heer T. de Vries, de heer H. W. Rouwé. Voor „Kerk en Vrede” zal morgen, 8 October, optreden de heer Fedde Schurer van Lemmer in de Ned. Herv. kerk met ’t onderwerp„Oorlog en oordeel Gods”. PINGJUM. Ook vanuit ons dorp wordt het circus van kapitein Alfred Schneider hetwelk te Leeuwarden op het Wilhel- minaplein staat, met een druk bezoek vereerd. Dit circus, één van de grootsten vart Duitschland, bevat o.a. een groote leeu- wengroep en andere wilde dieren, welke Uitnemend gedresseerd zijn. Ook de prachtige paarden mogen ge zien worden, verder kunstwielrijders en andere artisten en de niet te vergeten clowns. Aan ’t slot circus onder water, iets nieuws, hetwelk bijzonder in den smaak valt. Het plan bestaat, dat a.s. Woensdag de leerlingen der hoogste klassen der openbare school het circus met hunne on derwijzers zullen gaan bezoeken. LEEUWARDEN- E JONG s NIEUWSBLAD 'U- I i e *1 Lesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Ltende provincie f2.-; inning 15 ct. Lor het Buitenland f 7.- per jaar. Leid per looper 40 ct. p. kwartaal. 1M de ide i 8 r i> [1 SOLIED ADRES VOOR |l X Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 8« I; i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1