eei Fa. Hint Zuurkool D. ID. BOSHUI 30°, Ons Kinderboekje. ,1 I ZUURKOOL ZUURKOOL Uit den Omtrek. Het Muizenprobleem Thans Opgelost. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. e J. B. VAN DEN OEVER 3 ZN. O 1 B J GOEDKOOPE GLOEILAMPEN Veemarkt - Sneek Hoewel het om den k GEA fl.180.42 Je a< TT-LEEUWARDEN- alhier waren f Beste jongens en meisje*. P- f De heer A. Schuite, tijdelijk Rijks- klerk aan het registratiekantoor alhier is per 1 Nov. benoemd in vasten dienst aan het kantoor der registratie te Sliedrecht. Nog meet groots plannen in Bolsward. Vermeldden we de vorige week dat er voorbereidende plannen gemaakt wor den om te komen tot het oprichten van een R.K. Lagere landbouwschool, uit een j.l. Vrijdag geplaatste advertentie in ons blad lezen we, dat „Volkson derwijs” alhier een actie op touw zet voor de stichting van een Rijkskweek- school. Ieder die het wèl meent met onze goe de stad zal deze plannen van harte toe juichen. t De heer Y. Ykema, alhier, heeft be dankt als lid van den gemeenteraad. Naast de heer J. de Haan, had de heer Ykema zitting in den raad als no. 2 op de lijst der Christ. Hist. Unie. Als no. 3 op deze lijst komt voor de heer J. J Reinders, die dus thans voor raadslid in aanmerking komt. f3.402.56 f2.222.14 Belastingontduiking, Te Enschedé heeft de justitie een in val gedaan bij den winkelier J. aldaar. De recherche had er n.l. lucht van ge kregen, dat bij een drukkerij valsche Duitsche banderolles goed voor 50 en 100 stuks sigaretten werden gemaakt en dat deze in eenige café’s verhandeld werden. De drukker werd opgespoord en bleek te zijn zekere R., die beweerde, niet ge weten te hebben, welk doel de papiertjes hadden, die hij te drukken kreeg. Het waren eenvoudige geperforeerde strook jes. Ook de cliché’s zijn in beslag geno men. De man kreeg maar een betrekke lijk geringe belooning voor de levering van het drukwerk. De lieden echter, die de banderolles in Duitschland verhandel den, maakten een zeer ruime winst. Aangenomen wordt, dat ongeveer 7500 banderolles zijn nagemaakt, zoodat het kwaad nog geen al te groote afmetingen had aangenomen. Intusschen wordt het onderzoek door de justitie voortgezet. Kort daarop kwamen ze met den ge stolen auto in een moeras terecht; ze slaagden er weer in op het droge te ko men, maar vielen ten slotte te Wildes- hausen in de handen der politie. f f t f f f 40 8 80 28 22 40 15 Zooals ik je reeds in een kort be richtje in ons Vrij dagnummer heb me degedeeld zullen we vandaag weer be ginnen met onze kinderrubriek, ’t Is al nu al weer zoo langen tijd geleden dat ik jullie gezellige briefjes geregeld ontving, dat ik werkelijk met verlangen uitzie naar de stroom van brieven die me on getwijfeld deze week tegemoet zal ko men. Er zullen van m’n kennisjes er zeker in deze zomer wel geweest zijn die de eenmaal als grens bepaalde leeftijd heb ben overschreden. In geval ik echter nog niet een afscheidsbriefje ontvangen heb, wil ik toch heel graag dat je tenminste nog een keer iets laat hooren. Het spreekt haast vanzelf dat ik weer er op ga rekenen dat alle neefjes en nichtjes van het vorige winterhalfjaar nu ook weer meedoen, maar daarbij moe ten dan nog komen heel veel nieuwe fa milieleden. Natuurlijk zullen jullie de eerste keer heel veel te vertellen hebben, maar laat ik je nou ook even ’n goeie raad geven vertel niet alles wat je Oom Kees zou willen meedeelen in één keer. Bewaar gerust wat voor een volgende brief. De gewonnen prijzen vielen over ’t algemeen zeer goed in den smaak, daar om zullen we ook dit jaar weer door gaan en veel mooie boeken disponibel stellen. Het is voorts onze bedoeling binnekort elke week weer nieuwe raad sels op te geven en onze briefwisseling te houden. Deze maand evenwel zullen we het nog doen 2 keer en wel vandaag en Dinsdag 28 October. De oplossingen dus van deze raadsels moeten nu uiterlijk Woensdag 22 Octo ber in ons bezit zijn. De uitslag volgt dan in het nummer van 28 October. Aan alle neefjes en nichtjes voor deze eerste kennismaking een stevige hand druk en heel veel groeten. Voetbal MAKKUM, 12 Oct Heden speelde de voetbalclub M. V. C. alhier haar eersten wedstrijd in dit seizoen tegen M. V. V. van Menaldum. Deze eerste wedstrijd, op eigen terrein gespeeld, leverde een 9-0 overwinning ■van-W.KEMBURG'S-- fil - - Het huwelijk van Koning Boris van Bulgarije. Het huwelijk tusschen koning Boris van Bulgarije en prinses Giovanna, de derde dochter van den koning en de ko ningin van Italië, zal op 24 October a.s. te Assisi worden voltrokken. Assisi was altijd een der lievelingsplaatsen der Ita- liaansche prinses, die thans zelf de nog bijna middeleeuwsch gebleven geboorte plaats van den heiligen Franciscus heeft uitgekozen als plaats waar het huwelijk zal plaats vinden. Koning Boris vertoeft, zooals gemeld als gast van de Italiaan- sche koninklijke familie te San Rossore. In den loop van de week wordt hij te Rome verwacht, waar hij door den paus ontvangen zal worden, met wien hij een bespreking heeft over de formaliteiten met betrekking tof de dispensatie, die door den paus verleend zal worden in verband met het kerkelijk huwelijk, aan gezien Koning Boris niet roomsch-Jkatho- liek is, maar tot de orthodoxe kerk be hoort. De volgende week zal Koning Boris zijn officieelen intocht in Italië doen, ver gezeld door den Bulgaarschen minister president, den minister van justitie en andere Bulgaarsche autoriteiten. f390 f - f 75 f 19 f 130 f 40 f 34 f 105 t 20 f - f - f - I E d o z Een nieuwe proef tot opwekking van electridteit. Op Cuba heeft Georges Claude in het bijzijn van natuurkundigen en ingenieurs een demonstratie gegeven van zijn me thode om energie op te wekken door middel van het verschil van temperatuur van water in de diepte van de zee en aan de oppervlakte daarvan. Hij wist een energie op te wekken van veertien kilowat, ondanks het feit zoo wordt er bij vermeld dat de tempera tuur der lucht dien dag maar ruim liy2 (C.) bedroeg. Uit DEN HAAG: Hedenochtend is het petitionnement te gen de vlootwet van de S.D.A.P. en de N.V.V. en het petitionnement van „Kerk en Vrede”, aan de Kamervoorzitter over? handigd. BESPARING ii b C. E plar WIJ Vanaf heden Aanbevelend, KL. DIJLAKKER 11 TELEF. 42 WITMARSUM, 10/10 ’30. De opper man Theunis Jellema te Peins, werkzaam aan de school gaat ’s avonds per tram naar huls. Bij de halte Peins en Zweins stapte hij nog uit de rijdende tram en struikelde, met het treurig gevolg dat hij onder de tram geraakte en zijn voet werd af gereden. Met vreeselljke pijnen werd hij opge nomen en naar men verneemt Is zijn been al geamputeerd. Opwindende bandietenjacfit De Berlijnsche politie heeft thans een paar lang gezochte autodieven te Schwachhausen, een voorstad van Bre men, verrast, net toen ze een auto ont vreemd hadden. Ze gingen er met den auto vandoor en verdwenen, achtervolgd door de po litie, in de richting van Delmenhorst De houten lepel. Een houten lepel is in de keuken van veel meer waarde dan een metalen lepel. De laatste zal meermalen van zichzelf een smaak afscheiden naar het voedsel dat ermee werd klaargemaakt. Ten tweede krabt men met een metalen stukjes van het emaille der pannen, hetgeen niet al leen zonde is maar ook schadelijk voor de gezondheid. Bij het gebruik van lepels moet men als regel aannemen steeds in dezelfde richting te roeren. Het plotseling om draaien met den lepel veroorzaakt dik wijls stollen of klonteren, vooral bij het maken van sausen en vla. Hierbij zorge men vooral steeds „rond en rond” te gaan, en houde men den lepel voortdu rend op den bodem der pan. Het midden van de sauspan heeft meer kans op over verhitting (aanbranden) dan de buiten kanten hebben. BELGISCH SCHIP VERGAAN. 26 personen aan boord. Reeds sinds 19 September is men zon der nader bericht van het Belgische vrachtschip „Tigris” groot 2737 ton uit Antwerpen, dat een bemanning van 26 koppen aan boord heeft. Het schip is op genoemden datum uit Antwerpen vertrokken en moest reeds 4 October te Alexandrië zijn aangekomen. Eergisteren heeft de reederij een tele gram uit Camber ontvangen, meldende, dat twee reddingsboeien, gemerkt „Tigris” aan de kust zijn aangespoeld. Nieuwe brievenbus. De brievenbus aan het Hid Hero-plant- soen te dezer stede is thans door postdienst in gebruik genomen. WOMMELS, 11 Oct. Heden is tot tij delijk pastoor van de nabijgelegen pa rochie Roodhuis benoemd kapelaan J. Westerman van Sneek. Een rijke bedelares. Omdat zijn welgestelde 90 jaar oude moeder het bedelen in de straten niet wilde laten, heeft Smolowltz te Brook lyn haar laten arresteeren. Hij deelde de politie mee, dat ze min stens 200.000 pond sterling in baar geld en onroerend goed bezit en vroeg haar arrestatie om „haar tegen zich zelf te beschermen”. Te veel sympathieke agenten, zei hij, ladden haar in de straten opgepikt om haar een geschikt plaatsje te geven en dan hadden later magistraten haar om voedsel en onderdag naar Walfare Island gezonden, wat onzin was, aangezien ze een eigen comfortabel huis heeft. Moeder Smolowitz wordt door de po litie een artiste in het bedelen genoemd. Het is niets bijzonders als ze 20 pond sterling per dag ophaalt K.G. 47—49 ct. 50—54 et. 25 268ct. 24—26 ct. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward. Maand September 1930. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd en terugbetaald Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgeven spaarbank boekjes bedroeg 12. Aan onze buitenklanten. Als U de „feestbon” instuurt en U doet er een bestelling bij, dan krijgt U de postzegel vergoed en U ontvangt een nieuwe feestbon zoodat ook Uw huisge- nooten een kans krijgen. BRANDSMA’s WINKELS. den eeh paar boïden aan weerszijden I vaart door de versperringen, zoodat ze den volke kond, dat de overgang levens-1 opnieuw konden ontkomen. gevaarlijk was. Thans is de passage niet meer mogelijk. Enkele palen en andere half vergane overblijfselen van de vroe gere hoofden staan nog op hun oude plaats, maar de rest ligt op dit oogen- blik in de bleek van het tolhuis. Vrijdagavond kwam de vrachtboot „Vertrouwen” van Harlingen, kapitein Lodewijk, op de terugreis van Sneek met de brug in aanvaring. Tengevolge van den buitengewoon hoogen waterstand was de doorvaarthoogte niet voldoende om te passeeren. De boot raakte vast en noodgedwongen moest men zich den doortocht forceeren, waarbij de brug werd opgeligt en het dek en de leunin gen uit hun verband werden gerukt. Deze kantelden en kwamen terecht op de ver schansing van de boot. Met de noodige hijschwerktuigen, welke spoedig aanwe zig waren, werden ze van daar verwij derd en tijdelijk gedeponeerd op de plaats, waar ze zich thans bevinden. De boot liep geen noemenswaardige averij op. 1 WOMMELS, 11 Oct. Toen de melk rijder O. van der Wal van Burgwerd on derweg zijnde met zijn auto naar de zui velfabriek de Maatschappij alhier, ons dorp genaderd was, kwam hem uit te genovergestelde richting voorbij de vrachtrijder S. van Bolsward, eveneens met een groote auto. Toen ze elkaar voorbij reden, had v. d. W. niet opge merkt, dat er een melkwagen juist voor hem reed, met het gevolg, dat de auto tegen de wagen stootte. Gelukkig wist v. d. W. inderhaast te remmen, zoodat het bij eenige materieele schade bleef en de wagen nog een bui teling in de bermvaart bespaarde. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Met een andere auto is de melk naar de fabriek vervoerd. WORKUM. Ten overstaan van notaris D. Feitsma te Bolsward werd Vrijdag j.l. alhier, finaal verkocht: A. De Sate en landen te Hindeloo- pen, ter grootte van 94^ X 36% are, tot 5 Maart en 12 Mei a.s. in huur bij den heer M. Vrolijk. Kooper bij samenvoeging de heer P. Wiersema, arts, te Koudum voor f 63.738.50. B. Den blooten eigendom van een stuk weiland onder Koudum, ter grootte van 10.7 X 36% are, in huur bij den heer M. Vrolijk tot 5 Maart a.s. Kooper de heer R. Ykema te Bolsward voor f 334.per 36% are. lil, I De brug bij Oosterlittens. De brug in den Bolswarder trekweg bij het voormalige tolhuis „Huilken- stein is niet meer. Vele weken lang de- De vrijgezellen-belasting In Italië. Het medisch blad „II Policlinico” deelt mede, dat in het belastingjaar 1929-’3O de belasting op de ongehuwden 107.5 mihoen lire heeft opgebracht, dat is ruim drie millioen meer dan in het vo rige belasting jaar. Dit geld wordt be steed aan de zorg voor moeders en kin deren. Hieruit zou dus blijken dat de belas ting, welker invoering indertijd zooveel protesten uitlokte, de ongehuwde man nen niet afdoende heeft afgeschrikt Uit DEN HAAG: Op 93-jarigen leeftijd is overleden de bekende staatsman Mr. S. van Houten, Oud-Minister van Binnenlandsche Zaken' welke zitting had in het Ministerie Royai van Mei 1894 tot Juli 1897 en als zoo, danig de nieuwe kieswet tot stand kwam. Samuel van Houten werd in 1837 in Groningen geboren. 1. Met g vind je me aan een huis, dus Met m is het een lekker stuk, dus Met n is het een harde vrucht, dus Met p een lichaamsdeel, dus Met b vind je me in de vaart, dus 2. Twee vleugels heb ik en één been en toch kan ik niet vliegen en loopen. Je hebt me eiken dag tusschen de vingers. Wie ben ik? 3. Verborgen dierennamen. Oom was klaar en de Auto stond al voor. Liet Papa U water drinken voor de schrik? Heeft die harde slag, Ans wakker ge maakt? Kom toch mee Simon en blijf niet wachten. Raadsels voor de jongens en meisjes van groep B, leeftijd 11 en 12 jaar. 1. Rijmen door tegenstellingen. Goedkoop staat tegenover- Water staat tegenover- Zacht staat tegenover- Aai staat tegenover- Langzaam staat tegenover- Vriendelijk staat tegenover- Zakken staat tegenover Antwoorden staat tegenover Ernst staat tegenover- Nauwer staat tegenover- Om jullie nu even te helpen met dit moeilijke raadsel: Langzaam staat tegenover vlug. Vriendelijk staat tegenover stug. Nu verder zelf zoeken. 2. Kruisraadsel. X - is niet kort. X een snelvlietende stroom. X een lichaamsdeel. Xis niet zoet. X vindt men aan een tafel of kast X wordt in den tuin gebruikt X een deel van ons gelaat. Het geheel is een plaats in Nederland bekend door z’n glasfabrieken. 3. Wie kan van geen land een Euro- peesch land maken? woonwagen van Van Koezen uit En schede nabij de vesting te Doesburg door een goederentram aangereden en totaal versplinterd. Een jongetje van 4 jaar wérd ter stond gedood, de drie andere inzitten den kwamen met de schrik vrij. De con ducteur Wissink uit Terborg, bekwam verschillende verwondingen. Omtrent de oorzaak vernemen wij dat ter plaatse de weg opgebroken was waardoor de wa gen in ’t mulle zand te dicht bij de tram rails is vastgereden, met het bekende gevolg. De bekende Jack Diamond ernstig gewond. Op den bendeleider Jack Diamond, die onlangs uit Duitschland werd gezet, is in een hotel te New York geschoten. Hij werd ernstig gewond. Nader wordt gemeld, dat de genees- heeren thans mededeelen, dat zij niet tot opereeren konden overgaan wegens den hachelijken toestand, waarin Jack Dia mond verkeert. Hij is gewond in de rechterzijde van de borst, den schedel en de linker zijde en ligt op sterven. Diamond zeide dat hij door drie mannen werd neerge schoten, die in zijn kamer drongen en het vuur openden terwijl hij gedeeltelijk gekleed op den rand van zijn bed zat. De raadselachtigheid, die den moord aanslag op Jack Diamond omringt, is zoo groot, dat zij veel weg heeft van den beruchten moord op Rothstein (die ongeveer twee jaar geleden doodgescho ten in zijn hotel werd gevonden). Toen het bericht van de schietpartij bekend werd, vulde zich de ingang van het zie kenhuis met eeh opgewonden menigte. f280 tot f390 f250 f f WOMMELS, 11 Oct. ons dorp heen nogal betrekkelijk hoog genoemd kan worden, waren de meeste veehouders de vorige week toch genood zaakt hunne melkkoeien te stallen, daar door de langdurige regenperiode de lan derijen, welke zoo’n prachtige tint had den, te nat werden voor het door mond en klauwzeer aangetaste vee. Gelukkig, dat de voorraadschuren on zer veehouders goed voorzien zijn met hooi, terwijl men tevens bij elke hofstede eenige hoopen ingekuild gras kan waar nemen. Nochthans zijn velen dagelijks bezig nog meer van het malsche gras te verga deren voor stalvoeding, daar men ook al door de lage melkprijzen wil trach ten zoo mogelijk veel melk aan onze beide boterfabrieken te bezorgen. Zijn er, die de herfst met zijn meestal gure dagen als het zonnetje vaak dagen achtereen zich schuil houdt, minder gun stig betitelen, toch heeft hij voor menig een ook weer bekoring, daar met het aanbreken van de lange avonden menig een instinctmatig beseft, dat er iets ge daan moet worden, n.l. studeeren en niet te vergeten vergaderen, daar ons dorp rijk is aan vereenigingen. Ook de Chr. Volksbibliotheek en die der Ver. „Paulus” zijn wederom op de vastgestelde dagen en uren opengesteld, zoodat de lezers (essen) het nuttige met het aangename kunnen combineeren, om zoodoende de verveling geen kans van slagen te geven. We hopen dan ook dat velen hiervan gebruik zullen maken. voor de gastheeren op, zoodat de com petitie voor M. V. C. fraai ingezet is. M. V. C. speelt met twee elftallen in de competitie van den Frieschen Voet balbond. LAREN. Gisteravond om ongeveer halfzeven werd de krantenbezorgster Mej. P. op den Blaricumertollaan door een naaktlooper aangehouden. De vrouw schrok zoo hevig dat zij haar be wustzijn verloor. Een chauffeur die met z’n vrachtwagen de laan opreed trof de vrouw languitliggend op den weg aan. Onmiddellijk stelde hij de politie hiermee in kennis, die de zaak onder zocht. Van de dader echter geen spoor. Uit DEN HAAG. Het Hoog Militair gerechtshof heeft kap. Borren, gewezen commandant van de troepen te Curasao veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. Het werd hem ten laste gelegd, dat het aan hem te wijten is geweest dat de plaats overvallen is. Uit DEN BOSCH: Het gerechtshof in Den Bosch behan delde de zaak tegen den koopman Becker, die veroordeeld was tot vijf jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn echtgenoote. De advocaat-generaal achte het ten laste gelegde bewezen en vroeg tegen verdachte zeven jaar gevangenisstraf. Dinsdag 14 Oct. 1930. Aan de Veemarkt heden aangevoerd 300 M. en K. Koeien 46 Vette koeien 2 Stieren 4 Vette kalveren 104 N uehteren kalveren f 1139 Graskalveren 310 Schapen 380 Lammeren 680 Varkens 128 Biggen 7 Paarden 8 Bokken en Geiten f Pinken Totaal 3139 stuks. Vette koeien kalm. Graskalveren behoorlijk. Vette kalveren prijshoudend. Nuchteren kalveren prijshoudend. Varkens hooger. Zouters hooger. Biggen behoorlijk. Wolvee niet hooger. Gebruiksvee kalm. Koeien balveren Vette Varkens Zouters OOM KEES. Raadsels voor de jongens en meisjes groep A, leeftijd 8, 9 en 10 jaar. tusschen reeds telefonisch gewaarschuwd en had de straten versperd. De bandieten doofden, toen ze dit be merkten, hun lantaarns en reden in volle Vaz Diaz meldt ons uit: DOETINCHEM. Gisteravond is de brieven geadresseerd aan Oom Kees. Bureau De Jong’sNieuwsblad, Bolsward. ‘1 B= ff ff ff ONDER GARANTIE V u s n 9 I x/a In de schuur van een landbouwer in de omgeving van Goes wemelde het van de muizen. Twee nachten achter een heeft hij Rodent uitgelegd, met het gevolg dat hij massa's doode muizen vond. Hij schrijft: „Ik vond ze bij tien tallen op den grond liggen. In 't geheel heb ik er 113 begraven. Een doosje van 1.- was voldoende.” Een andere gebruiker deelde ons mede, dat hij in één nacht alle muizen, die zijn winkel onveilig maakten, heett opgeruimd. «.il. j F I i 4' radicaal een eind aan de muizenplaag en roeit ratten eh muizen bij heele zwermen uiL Koop heden een doosje van 50 ct of ƒ1.-bij Uw drogist Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. E 33 I f -J T- I A' t n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2