llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen t ij d e staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel ■j 30 HOFSTEDE llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. J. B. VAU BEK OEVEB ZB. Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF 26?2 Jaargang Woensdag 22 October 1930 No. 82 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD SCHOONHEID. Bestellen en wegrijdenl! BRILLEN BREUKBANDEN Qrootzand 18, SNEEK. Telef. 332 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en I de heer Ortjens, Kappershuis. een woord van hulde aan .den redder. zelfs niet onmogelijk dat deze Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ’t Is Herfst. Niettegenstaande de wonderlijk mooie dagen van de vorige week, waardoor wij ons een oogenjblik nog in den zomer waanden met zijn warme dagen, zoo- dat wij de dèuren en ramen open wier pen en de winterkachel meer een last was dan een lust, merken wij toch aller- wege dati de zomer is voorbij gegaan en de tijd van de plasregens aangebroken. Reeds moest het vee voor een groot deel gestald worden, zeer tot ongerief en schade van den veehouder die zijn vee stapel nog gaarne een maand buitendeur gehouden had maar wat niet mogelijk was, omdat de landen zoo werden stuk getrapt, en waarvan voor een volgend jaar de nadeelen nietl zouden uitblijven, wanneer niet tijdig maatregelen geno men werden om de vernieling van de zode te voorkomen. Niet minder opvallend is de aftakeling van het loverdak. Met het mooie, frissche groen is het gedaan. Dor en doodsch, verwaaid en verschrompeld vallen de bladeren bij duizenden af, om nog eens een dolle dans te maken, voortgedreven als zij worden door den adem van de van de reiniging met zijn onbarmhartige bezem tot een hoop te worden bijeen ge gaard, en dan aan de vernietiging en on dergang te worden prijs gegeven. Het is met de heerlijkheid en pracht in het rijk der natuur gedaan en onwillekeurig maakt zich een gevoel van verlatenheid en vereenzaming van ons meester. Want wij houden zoo gaarne vast wat wij heb ben en alle onttakeling gaat ons aan het leven. Wat zullen wij nu van deze dingen zeggen? Ongetwijfeld is de schoonheid een sieraad, welke dankbaar op prijs mag worden gesteld al valt ook niet te ont kennen, dat aan haar groote gevaren zijn verbonden. Niet het minst) in onzen op- pervlakkigen tijd, waarin men zich zoo menigmaal tevreden stelt met het uitwen dige en het opzichtelijke en den schijn. Hoevelen zijn door dezen niet op een dwaalspoor geleid en van den rechten weg afgeweken. Zij lieten zich bekoren, enkel door een lief gelaat, of een lon kend oog, of een sprekende kleur, of een lachende stiem, kortom door iets uitwen digs, maar dat met de innerlijke schoon heid en degelijkheid niets te maken heeft. Wien doir allen die Hem leerden kennen dankbaar en blijde wordt getuigd, dat Hij de schoonste is van alle menschen- kinderen en ook, dat alles wat aan Hem is, gansch begeerlijk is. Wie dat heeft leeren kennen en zien met een ander, dan het vleeschelijk oog, voor dezen ontsluit zich in een andere wereld vol geestelijke schoonheden met geen pen te beschrijven en door geen lippen uit) te spreken, en van zijn eigen leven straalt iets uit, dat denken doet aan een eeuwige jeugd, en af en toe iets vertoont van wat niet van deze wereld is, maar thuis hoort in het land waar de zon nimmer daalt Het land van eeuwi gen vrede en onverwelkbare schoonheid. En dat zal de hemel zijn. Hulde aan den redder. Maandagmiddag was een zoontje van den heer Van der Schaaf aan het spelen bij het Kruiswater. Waarschijnlijk door de gladheid van de wal is het 'ventje uit gegleden en in het daar ter plaatse vrij diepe vaarwater gevallen. Spoedig wa ren eenige menschen op den wal bijeen teneinde hulp te bieden. Het jongetje was echter al iets afgedreven. Gelukkig nam de juist passeerende Joh. Conradie een kort maar kordaat besluit. De jas uitgetrokken en pardoes in het koude water gesprongen was het werk van een oogenblik. De heer Conradie is een zeer goed zwemmer, zoodat nu ook spoedig het jongetje was bereikt en aan hulp- t Ds. J. C. Loor, predikant bij de Vereeniging tot Evangelisatie alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Lettelbert en Enumatil bij Groningen, aangenomen. f In de Zaterdag j.l. in den Hof van Holland gehouden buitengewone verga dering van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap „de Makkumer- en Parregastermeerpolders” werd benoemd tot machinist-opzichter de heer G. de Haan te Akkrum. De heer G. Gratama te Pingjum stond met den benoemde op de voordracht. WITMARSUM, 19 Oct. Uit gpeden bron verneemt) men, dat de heer D. de Boer, kantoorhouder P. T. T. te Ter- naard, opvolger wordt van den heer A. Piekema, tijdelijk kantoorhouder alhier. Infunctietreding en overneming heeft later plaats. Voetbal. MAKKUM, 19 Oct. Heden werd alhier gespeeld de wedstrijd tusschen Aristides uit Leeuwarden en M. V. C. Reeds dadelijk na den aftrap moet de keeper van Aristides handelend optre den, hetgeen deze behoorlijk verrichtte. 4 3 3 2 2 4 4 4 2 1 1 1 1 0 8 4 3 2 2 2 1 KOUDUM, 17 Oct. Naar we vernemen gaan de pachtprijzen ook in deze omge ving geducht achteruit Plaatsen, welke voorheen om de f70 per pd.m. deden, kunnen nu niet hooger worden verhuurd dan hoogstens f40. Zeker voor eigenaars, welke zelf hog met een zware hypotheek hebben te kam pen, een strop. 0 0 1 0 o o 1 als volgt: Steenwijk H.Z.C. C.A.B. BI. Boys Gorredijk Drachten Lemmer 17-8 9-8 7-5 7-4 4-4 10-14 4-15 BESPARING Toch ligt er ook in de Herfsttinten een schoonheid die bewondering afdwingt en boeit. Wij denken hier aan de wijnkleu- rige wingerdranken zooals deze in zeld zame pracht schitteren langs schutting en muur. Of aan het fijn gesponnen net werk van de spin zooals dat als zilver draad in den morgennevel zich slingert van ttak tot tak. Of aan de niet minder kostelijke kleurenpracht, als bij het on dergaan der zon gelijk een gloeiende vuurbol, een laatste glans van purper en smaragd geworpen wordt over heel die Schepping, die ook in hare verwording en vernieuwing bij het aantrekken van de lijkwade als om ter ruste te gaan, hare innerlijke schoonheid openbaart. Tevens ook als profetie van wat komen zal, als alle dingen wederom nieuw zullen wor den. Eigenaardig, dat ons oog zoo geboeid wordll door alles wat schoon is. Het is een trek die bij ons leven hoort. Reeds het kind wordt door deze schoonheid bekoord. Wanneer daar samenwerk’ng is tus schen vorm en afmeting en kleur, is dat naar de begeerte van ons hart en wordt het volprezen. Daar kan verschil zijn in opvatting over de kleurschakeering en ook hier valt over den smaak niet re twisten, maar alles wat wel gevormd is trekt aan en wordt bemind. Daartegen over stoot het wanstaltige, het misvorm de, het) leelijke af. Feitelijk hoort dit bij het leven niet thuis en is een misgeboor te, door allerlei omstandigheden menig maal veroorzaakt, maar niet passend bij ons gevoel en niet aansluitend aan onze begeerte. Vandaar dat wij er altijd op uit zijn desnoods door allerlei kunstmiddelen te houden watl wij hebben, of aan te vullen wat ontbreekt. Wij denken hierbij aan al het pogen om het misvormde weg te werken, of aan de uitwendige gestalte een opvallende houding te geven, of door middel van poederdoos en lippenstift ’t gelaat een schoonheid te verleenen welke ontbreekt, maar waardoor men de aan dacht zoekt te trekken. Niet het minst is het de jeugd eigen om zich op te pronken en door allerlei toevoegselen in kleurig kleed en gewaad of in geverfde haren en gesminkt gelaat een uiterlijk te geven hetwelk denken doet aan een blijvende jeugd of een fris sche gezondheid of een bloeiend leven vol levenslust en levenskracht. Wie heeft ze nog nooit gezien de ijdel tuiten die gewapend met een stuk spie gelglas in het onmisbare handtiaschje al maar zich zelf bewonderen, en in het schikken van een weerbarstige haarlok, of het aanbrengen van een zachte teint of rose kleur of kersroode lijn den indruk te geven dat het opbloeiende lenteleven van geen verflenschen weet. Toch is dit niet iets nieuws. Vanaf de vroegste tijden werd onder de oudste vol keren dezelfde neiging gevonden om in schoonheid uit te munten, waarbij het niet ontbrak aan allerlei hulpmiddelen en toevoegselen en sieradiën om zich daar mede op te pronken en de aandacht te trekken. Ook onder de heidensche volkstammen die geheel vreemd zijn aan onze Wester- sche beschaving en cultuur vindt men de zelfde begeerte om in schoonheid uit te, munten en de bizondere zorg die besteed wordt zoowel aan de haartooi als aan de verschillende versierselen van hoofd en hals, van arm en borst, zelfs van de voex ten en enkels is wel het beste bewijs, dat men enkel de natuurlijke gestalte en lichaamsbouw niet voldoende achtte om de schoonheid en voortreffelijkheid van den persoon te doen uitkomen en daar om het noodzakelijk oordeelde hieraan nog veel te moeten toevoegen. Zelfs in den dood werden deze kostbaarheden medegenomen, getuige bijvoorbeeld de graven der rijke Indische, of Egyptische, of Chineesche vorsten, waarbij niets ge schroomd werd om de armoede en de vernietiging van het doodsgeweld tie be dekken onder al den rijkdom van een praalbed, hetwelk niet zelden van een onnoemelijke waarde was. Inbraak te Witmarsum. WITMARSUM, 18 Oct. Toen de heer Joh. Ypeij op Zaterdagmorgen om half zeven opstond, en zich naar zijn huiska mer begaf zag hij vreemd op, want een ongenoode gast (of gasten) had(den) hem bezocht en zijn bureau opengebro ken en twee geldkistjes, inhoudende pl.m. f 130, meegenomen. Een en ander lag in de kamer ondersteboven. Alles in dezen toèstand latende, ging hij onmiddellijk den chef-politie Van Ba len waarschuwen, die direct het een en ander noteerde en opnam. ’t Is wel opmerkelijk, maar een dik persoon kan het niet geweest zijn, om door een raampje van pl.m. 35 bij 35 c.M. te komen en daar ook weer door te ver dwijnen. Zou deze inbraak ook in verband staan met die te Bolsward, Nijland, Parrega en Ferwoude gepleegd? ’t Is te wenschen en wij hopen het van harte, dat het de politie moge gelukken de(n) dader(s) te pakken te krijgen, want wij willen gaarne verschoond blij ven van zulke bezoeken. Ouden van dagen kunnen zich niet her inneren, dat hier zooieüs heeft plaats ge had. Adve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Na een half uur neemt M. V. C. echter de leiding door Gaastra. En hoewel verreweg het grootste ge deelte van den strijd op de Aristideshelft gespeeld wordt, blijven doelpunten ach terwege. Vermelding verdient een schot van den spil Temme van M. V. C., wien het aan te zien is, dat hij wel eens eerder „getrapt” heeft. Een zeer goede kracht voor M. V. C., waarvan deze jonge club heel wat kan leeren. Uit de enkele uitvallen van Aristides welke doorgaans niet verder dan tot de back-linie kuftnen doorgevoerd wor den ontstaat echter toch nog een te- genpunt van den linksbinnen. Na de rust ongeveer hetzelfde spel als daarvoor. De keeper van Aristides krijgt veel meer te doen dan Heinrich in het M. V. C.-doel. Aristides legt zich voorna melijk toe op verdedigen. Hoe M. V. C. ook zwoegt, doelpunten worden niet meer gemaakt, zoodr met 1-1 het einde komt. De scheidsrechter, leidde sympathiek. M. V. C. II, dat gisteren in Joure tegen Friso speelde, verloor hier met 6-2. t De reeds door middel van vele aan plakbiljetten geannonceerde uitvoering in de Doele van het zeer bekende too- neelstuk „Het Verraad” uit Merijntje Gijzen’s jeugd, zal door bijzondere om standigheden niet Dinsdag 28 Octo ber, maar nu Vrijdag 14 November plaats hebben. Zie advertentie in dit nummer. WITMARSUM, 18 Oct. Mochten we onze oude beppe Sijmentje, Wed. H. Deinum, de oudste inwoonster van Wit marsum, j.l. 3 October nog gelukwen- schen met de herdenking van haar 95ste geboortedag, toen zij nog zoo flink tus schen hare familie en kinderen zat, en nog de hoop uitsprak, dat ze de 100 jaar nog mocht halen, helaas, heden heeft zij het tijdelijke met het eeuwige verwis seld, zonder ook maar een dag ziek te zijn geweest. Dat is hun val geweest. Omdat vroeg vaardige handen overgegeven. Nog eens of laat aan het licht trad dat al die ver- tooning vaak nergens anders toe dienen moesti dan om de innerlijke armoede en leegheid te bedekken. Toen kwam de teleurstelling en daar mede vaak de afkeer van hetzelfde dat voorheen zoo aantrok en bekoorde, toen kwam het zoo uit, dat men zich vergaapt had aan iets dat niet bevredi gen kon. Daarom juist is heti van betee- kenis niet te vergeten van welk een be trekkelijke waarde de schoonheid is, om dat zij vaak zoo bedriegelijk is; ook om dat zij zoo twijfelachtig is; ook omdat zij zoo vergankelijk is, en niet zelden van korten duur; ook omdat zij niet het in nerlijke verlangen en begeeren bevredigt. Ten slotte merken wij nog op, dat er ook een innerlijke schoonheid wezen kan dje niet pronkt met uiterlijk gelaat en niet schittert op de straten. Zij kan ge vonden worden zelfs bij diegenen die geen uitwendige gedaante of heerlijk heid hebben, dat zij zouden worden be geerd. Zij kan bestaan in een grootheid van hart en een degelijkheid van karak ter, waarbij alle leelijkheid en hoekigheid van den buitenkant van het leven weg valt. 't Is buitengewone grootheid van zielenadel nog gevonden wordt bij de stokouden, en dezen in den avondstond van hun le ven nog een benijdenswaard!ge glans verspreiden, waardoor de grijsheid van hen een sierlijke kroon wordt. Zooals wij in den aanvang zeiden, dat zelfs de herfst zijn eigenaardige schoon heid en bekoorlijkheid heeft, zoo kan ’t zijn dat ook in menig menschenleven, waarvan zoowel de lenteweelde als de tooverpracht heenging een na-lichting komt van waf eenmaal was, maar waar door dat leven tot in hoogen ouderdom een glans verspreidt, welke lieflijk aan doet, en dat leven, kleur en geur geeft welke blijft als een welriekende nardus. Dat is een schoonheid, waarbij alfe kunstmiddelen en kunstgrepen het niet kunnen halen. Dat is een innerlijk bezit, hetwelk zijn oorsprong heeft) in verbor gen schatten en zetelt In een hart, dat dankbaar is voor onverdiende weldaden en dat zijn hart rijkdom en geluk leerde zoeken en vinden in Hem, die voor deze wereld eenmaal ook geen gedaante of heerlijkheid bezeten heeft, maar van WITMARSUM, 19 Oct. De firma Ko nijnenburg ’t Mark van Noordwijk-Bin- nen, die het vorige jaar 10 pd.m. land haddert gehuurd voor bloembollenteelt en de resultaten daarvan goed zijn ge weest, hebben opnieuw 21 y2 pd.m. ge huurd en zetten dit bedrijf hiermede voort. Ook een vijftal anderen, boeren en gardeniers, die hiermede zijn begonnen, breiden deze cultuur uit. Voor ons dorp is deze arbeid van groot belang en een 15-tal arbeiders hebben hierdoor een ge- ruimen tijd werk. waarin opgenomen Voetbal. DrachtenC. A. B. 1 4. In een goed gespeelden wedstrijd is C. A. B. er in geslaagd hun eerste over winning te boeken. Onder leiding van scheidsrechter De Jong uit Leeuwarden trapt C. A. B. af. Een terrein-verkenning, dan valt C. A. B. aan en binnen 3 minuten geeft v. d. Hauw zijn club de leiding. Wanneer Drachten dan aftrapt valt deze onstui mig aan, doch v. d. Heide geeft geen kans, weer een aanval van C. A. B. en ten 2e male maakt v. d. Houw geen fout 0—2. Drachten begint nu beter te spelen en de roode achterhoede moet alle zeilen bij zetten om doelpunten te voorkomen, hetgeen hun goed afgaat. C. A. B. be gint zich te herstellen en volgen eenige goede aanvallen, vooral de linkerwing is zeer actief, maar succes blijft uit. De spelers hebben veel last van het gladde en zwaar te bespelen terrein. Langza merhand breekt de rust aan en met Drachten in de aanval is het rust. Na de thee begint C. A. B. weer goed, aanval op aanval wordt ondernomen, maar doel punten blijven uit. tremmers noodig en 20 man voor de laadploegen. Hierdoor is een conflict tusschen werkgevers en werknemers ontstaan. De werkgevers zijn met de volgende voorstellen gekomen. Ze bie den aan f 6 per man bij een werktijd van 10 uren. Hiermee zullen de arbeiders een lager loon bereiken dan wat ze voor heen verdienden en dat per uur werd be taald. De werknemers hebben voorgesteld 15 cent per man per ton voor 10 man, waarmee ze een loon kunnen behalen van f 34^, als er 2300 ton kolen wor den aangevoerd en tevens hebben ze geëischt, dat de werkgever garantie zou stellen voor de laadploegen. Met dit voorstel zijn de werkgevers niet accoord gegaan. Van garantiestelling voor de laadploegen willen ze niets weten. De arbeiders hebben ook voor de laders gevraagd f 17 bij 800 ton lading. Daarop is er een conferentie gehou den tusschen een vertegenwoordiger der werkgevers en een vertegenwoordiger van den Centralen Transportarbeiders- bond. Het resultaat dezer bespreking, alsmede de speciale eischen van beide partijen zijn door het hoofdbestuur ken- De suikerwerkfabriek van de firma Van Slooten van Harlingen naar Leeuwarden overgeplaatst. Naar van bevoegde zijde wordt mee gedeeld, zal de bekende fabriek van sui kerwerken van de fa. Van Slooten, wel ke momenteel in de Droogstraat te Har lingen haar producten fabriceert, wor den overgeplaatst naar Leeuwarden, omdat in Harlingen geen gelegenheid bestaat het gecentraliseerde bedrijf te behouden na een noodzakelijk gebleken uitbreiding van het fabriekencomplex. De „Nieuwe Harl. Crt.” schrijft over deze aangelegenheid: Dat een en ander een onaangenamen indruk in Harlingen teweeg heeft ge bracht, behoeft geen betoog. Harlingen was trotsch op zijn V.S.-producten en het is te betreuren, dat de omstandighe den er toe leiden, dat het bedrijf wordt overgeplaatst. Het gehuwde personeel der firma Van Slooten zal in de toekomstige fabriek te Leeuwarden te werk worden gesteld. Een conflict in de haven te Harlingen. De Scheepvaart- en Steenkolen-Maat- schappij heeft Zaterdag te Harlingen twee drijvende kranen aangevoerd voor het lossen van steenkolen, aldus meldt de „N. R. Ct.” Dit geeft uiteraard be sparing van arbeidskrachten. Daar men vóór dezen 52 man noodig had, kan men met het gebruik dezer kranen met 28 man toe. Voor elke kraan heeft men 4 Dr. Dralle’s Birkenhaarwater verkrijg baar in fl. van f5 tot 35 ct. Ook ledige Birkenfl. kunnen gevuld worden. Zeer voordeelig. SJ. DE WIT Hoekstra W. geeft eenige van zijn be kende kogels, maar het wil niet. Ook Drachten zit niet stil, hun aan vallen worden veelvuldiger, maar hun goed spelende voorhoede beschikt deze keer niet over schotvaardigheid en zoo doende wordt niet gescoord en in ’t laat ste geval voorkomen backs en keeper het gevaar. C. A. B. is geregeld iets sterker, waardoor zij de meest aanval lende blijft en ten slotte weet Roode dit in een doelpunt uit te drukken en geen 3 minuten later maakt v. d. Houw aan alle onzekerheid een einde en scoort no. 4. Drachten begint zich te roeren en wil alsnog de eer redden, hetgeen hun ten slotte gelukt om een welverdiend tegen- punt te maken. Na nog wat heen en weer getrap komt het einde van dezen goed gespeel den wedstrijd. Verdere uitslagen in afd A. zijn: Black Boys-Gorredijk 40; H. Z. C. Steenwijk 25. De stand der competitie in Afd. A is 0 1 1 1 1 3 3 r DE JONG s NIEUWSBLAD I leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. o. kwartaal. Clubs SOLIED ADRES VOOR EN BUIKGORDELS Goedkoope Gloeilampen met volle garantie. GROOTE DU LAKKER no. 21 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1 */a ct. Buitenland 2J^ ct. Official Ford Dealer BOLSWARD - TELEFOON 86 Goals Gesp. Gew. Oei. Verl. Ptn. V. T.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1