J Zwakte k PEPEB- muni Voor Bolero Kuialittn lenen Lage Prijzen DE NIEUWE BAZAR Voor een Cadenulie naar DE NIEUWE BAZAR B I Verstopping onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met MIJnhardfs Laxeertabletten. Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. LA? SANATOGEN Het Zenuwsterkend Voedsel. 1 r 'il kil 'j' Sle< goe vooral bij 4, 6, 8 of 16 persoons disponibel, met of conder Chauffeur. Harl.-str. Nol - Tel.86 Nieuwstijdingen. Firma JOHS. TROMP. Snoek Uit dén Onttrek. 1 w De IL 11 i i 'f v h 3 T Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mêdedeölingen i’ LEVERTR. k •LEEUWARDEN- vANVALKErfBURq'S-' beleefd dat mooie trossen honig zoete druiven verkocht werden te gen 35 cent het pond? Zullen wij voor den Zondag niet eens alle fruitwinkels bestormen om van dit buitengewone koopje en deze heerlijke vrucht te profitee red? tot onderwijzer aan de Van Boet- zelaerschool te Amsterdam. De heer Schurer heeft die benoeming aangenomen. Een waardevolle buit. De Amerikaansche kustwacht- Trek king V< Bols Su dc Staking te Harlingen. Woensdag hebben dertig werk- gekwetst. Daar hét luchtschip ge vuld was met heliumgas, volgde, nadat het 70 M. lange omhulse gescheurd was, geen gasontplof fing. De exploisle had plaats in de motorruimte, waar zich de drie ge kwetsten in bevonden. Het lucht schip werd volkomen vernield. De koudegolf ta Amerika. De sneeuwstormen in de staat Z o g o ju er P K o; S te naar F. Schurer onderwijzer te Amsterdam. De te Lemmer wegens zijn me dewerking aan de vereeniging Kerk en Vrede en zijn politiek op treden in de Chr. Democratische Unie geschorste Christelijke on- „De Wandelaar”. Zooeven verscheen bij den uitge ver A. O. Schoonderbeek te Laren de October-aflevering van „De Wandelaar”, maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescher ming, heemschut, geologie, folklore buitenleven en toerisme. Niko Tinbergen brengt ons op nieuw nader tot het leven van on ze meeuwen, terwijl L. van Breen zich bezig houdt met enkele Zeeuwsche variaties op een volks liedje. Ds. A. M. van de Laar Krafft bracht prettige vacantiedagen door op Terschelling en Vlieland en van wat hij daar op het gebied der na- Op klompen ter audiëntie. De koning van Denemarken heeft eenige dagen na zijn GOsten Het is een uitstekend geslaagde derwijzer F. Schurer is benoemd avond voor „Volksonderwijs” ge weest. Het aanvankelijk resultaat was 13 nieuwe leden. Een grootsch opgezette smokkel- affaire. De „Sumatra-Post” meldt, dat de politie een enorme smokkel- affaire van vuursteentjes op het Een tankschip ontploft Op de Hudson is in de nabijheid van de stad Troy een met benzine gevulde tankboot in de lucht ge vlogen. Door de ontploffing werden Twee in de nabijheid liggende Toen men zijn safe opende, bleken schepen vlogen in brand. In de stad Troy was de lucht druk op het moment der explosie zoo hevig, dat duizenden ruiten werden verbrijzeld. tracht men vyel eens te vervangen door „goed koop e” soorten, maar het zal niet gaan, want alle pepermunt is geen pepermunt en vooral alle pepermunt is geen J§T pepermunt. Er zit in deze pepermunt iets, wat men in andere soorten mist, en wat haar zoo aantrekkelijk maakt en tot een gezocht artikel onder alle omstandigheden, maar vooral in de komende maanden. Oók in rolletjes voor een dubbeltje. Engros WITMARSUM, 22 Oct. De vrachtautodienst van den heer K. Algra op Bolsward-Sneek-Leeu- warden is onderhandsch verkocht aan den heer Pr Geertema alhier. Dat men in Nijmegen er nog niet aanstonds aan toe zal zijn om de 9-daagsche kermis af te schaffen Is begrijpelijk als men bedenkt dal deze de gemeentekas dit jaar een bate bracht van if 63r545.19, een getal dat misschien vele onzer le zers doet duizelen en door menig een niet kan worden uitgesproken. Toch is het aangenamer te le zen dat deze week aan de vlsch- afslag te Volendam een bedrag van f 1.000.000 aan visch werd geveild, een som als nog nooit eerder werd geboekt en dat aan de veiling te Naaldwijk totaal werd aangevoerd 130.339 K.G. druiven uit het West land, waarvan de totale opbrengst f67.742 was. De grootste aanvoer op één dag bedroeg 34.357 K.G. Ia het niet om te watertanden? WOMMELS, 22 Oct In vele woningen hier ter plaatse kon men eenigen tijd geleden radiotoestel- en aantreffen. Dat dit echter nog al eenige onkosten meebracht, laat zich denken, zoodat de exploitatie van de radio-centrale van den heer F. v. d. Meer en Zn. alhier, voor velen een uitkomst werd, daar dit bij lange niet zoo duur was, als dat men zelf een installatie, had, zoodat hiermede eigenlijk elke ca tegorie van menschen zich dit kon veroorloven, terwijl ook alle rich tingen hiervan kunnen profiteeren, daar men vanuit Hilversum en Hui zen programma’s krijgt, die ge boord mogen worden. Bij de muzikale verzorging tre den meermalen politieke en andere redenaars op, terwijl kerkdiensten vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in Friesland door hjptn wordt waargenomen. Moge hij nog lange jaren voor ons gewest als- zoodanlg gespaard worden. Met verheuging vermelden wi voorts, dat het dreigend conflict in de typografenwereld tusschen werkgevers en werknemers onder leiding van den Rljksbemiddelaar tijdig is bijgelegd en daarmede een groote ramp voor menig huisgezin en veel ongerief voor heel het lanc voorkomen. Wij behoeven dus niet bevreesd te zijn de volgende week niet geregeld onze courant op ta fel te hebben. hoorigheid. De groei van „Volks onderwijs” wijst er op* dat een steeds grooter deel van ons volk besloten dezen winter twee openbare vergaderingen te houden en wel In November te Pinjum een tooneelavond waar dan zal optre den de heer Frits Bouwmeester en in Januari 1931 te Wltmarsum, een voordrachtavond, met als spreker Kommer Klein. Voorts werd f 30 toegezegd voor aankoop van boeken voor de Nutsbibliotheken. De heer Q. van der Weide bedankte als voorzitter. In diens plaats werd benoemd Ds. Ruitenberg van Pingjum. daar in hetzelfde district de eene stad onder een wit sneeuwdek be dolven ligt, terwijl in een andere plaats het weer betrekkelijk goed is. Aan den Zuidelijken oever van het Eriemeer was ’t weer zoo slecht, dat aan twintig meisjes, die nabij Brant kampeerden, de terug weg werd afgesneden. Ze hadden slechts weinig levensmiddelen en waren zonder vuur of licht. Op de straatwegen ten zuiden en ten westen van Buffalo, werd het verkeer geblokkeerd, maar in de benedenstad van Buffalo vie len slechts enkele lichte vlokjes. De zwaarste sneeuwval wordi gemeld uit Angola, waar de sneeuw nabijheid van die stad werd de toestand in den afgeloopen nacht kritiek. Meer dan 200 auto’s kon den de stad niet bereiken, door dat de wegen onbegaanbaar wa ren. Tusschen Wanakch en Dun kirk stonden naar schatting dui zend automobilisten. ’r ARUM, 21 Oct De afd. Arum van de vereeniging „Volksonder- i wijs” hield hedenavond een open bare propaganda-avond. I Een talrijk publiek, waaronder ook uit omliggende plaatsen, luis terde met onverdeelde aandacht naar al hetgeen er ten gehoore ge bracht werd. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer i J, Wilkeshuis, opende de zangver- eeniging „Het gemengd Koor”, on der leiding van mevr. Van der Leij- Steenbeek den avond met de lie deren „Eendracht maakt macht” en 1 „Op ’t water”. Daarna kwam de heer K. de i Vries, hoofdbestuurslid van 1 „Volks-onderwijs”, van Amsterdam aan het woord. O, zoete eendracht, aldus de spreker, daar roept de heele natie om. Tweedracht spreekt zoo luid. Eendracht, geen scheiding tusschen kinderen en kinderen. De openbare school staat er als de daad van de eendracht zelve. Daarom was voor hem het gezongen lied de wijding van dezen avond, De openbare school staat voor allen open. De geest van het openbaar onderwijs is vastgelegd in de wet. Deze spreekt van opleiding tot alle Christelijke en maatschappe lijke deugden. In den breede betoogde de spre ker hoe ook Jezus geen andere scheiding maakte, dan die van rechtvaardigen en onrechtvaardi- gen. En ook die moeten samenge houden worden, opdat de zwakkere de steun zal hebben van het voor beeld der sterkere. Dat wil ook de openbare school, veelvuldig voorkomen, die er staat als symbool van ver- Hoewel velen aangesloten zijn bij de V. P. R. O., de N. C. R. V. of de A. V. R. O. is alhier deze week nog een afdeeling van de V. A. R. A. opgericht met als bestuursleden Johs. Pagels, G. v. d. Duim en B. Boukema. Ofschoon het aantal leden nog miniem is, zal getracht worden door propaganda en huisbezoek meerdere leden te verwerven. spoor kwam, waardoor het gou vernement vermoedelijk voor een bedrag van f 100.000 werd bena deeld. Een Europeesch douane ambtenaar te Tandjong Balei is reeds, verdacht van zich te hebben laten omkoopen, in preventieve hechtenis gesteld. Zeven groote Chineesche handelaren, die ver moedelijk bij deze affaire betrok ken zijn, werden reeds verhoord. Twee Chineesche priesters vermoord. Communisten hebben te Kian in de provincie Kiangsi den katholie ken Italiaanschen bisschop mgr. Migani, zes priesters en tien reli gieuzen van Itallaansche, Fran- sche en Chineesche nationaliteit gevangen genomen. Twee der Chineesche priesters zijn gedood, maar mgr. Migani en een priester zijn vrijgelaten om een losgeld voor de anderen te verkrijgen. Zelfs op zee nog botsingen. De stoomtreiler Ym 5 (Fries land), welke Woensdagmorgen van de visscherij te IJmuiden te rugkeerde, is op de Noordzee in aanvaring geweest met een Duit- sche stoomtreiler. De „Friesland” bekwam zware schade aan den voorsteven en maakte in het voor schip eenigszins water, doch kon op eigen kracht de haven van IJmuiden bereiken. Van schade aan den Duitschen treiler, die eveneens op eigen kracht de reis voort kon zetten, is niets bekend. Auto in een ravijn gestort. Woensdagmorgen is een Fiat, bestuurd dor den heer A. F. W. Freusberg wnd. hoofd van de afd. laboratorium van het hoofdkanT toor van den dienst van den Mljn- bouw te Bandoeng, op den weg naar Pengelengan in een diep ra vijn gestort Twee inzittende da mes, mevr. Hulswit en mevr. Freusberg, zijn kort na het onge luk in het Barromeusziekenhuis te Bandoeng overleden. De heer Freusberg werd zwaar gewond; de drie overige inzittenden n.l. twee kinderen van de familie Freusberg en de heer N. E. Huls wit, werden licht gewond. verjaardag audiëntie gehouden, om aan de velen, die bij die gele genheid met een ordeteeken ver rast waren, gelegenheid te geven, hem hiervoor dank te betuigen. Onder de bezoekers waren er ech ter ook, die om andere redenen toegang tot den vorst verzochten, en een van dezen was een vrouw tje van 72 jaar, afkomstig van de heidestreken uit Midden-Jutland, in de buurt van Heming. De reden van haar bezoek was den koning eens optnerkzaam te maken op de slechte opvoeding der jeugd in Herning. Herning was vol van boefjes en onechte kin deren! Zij kwam in een grijzen .1 L. schip in beslag genomen, dat ver dacht werd alcohol voor smokke laars te hebben vervoerd. Aan boord van het schip be vonden zich alcoholhoudende dranken ter waarde van 360.000 gulden. De opvarenden werden gear resteerd. Een klein Amerikaansch luchtschip ontploft. Kort voor het opstijgen in het vrije veld ontplofte een klein één- motorig luchtschip, genaamd „Luchtjacht”. Commandant Anton Heinen, de bouwer van het schip, is de vroe gere bestuurder van de Shehan- doah. Hij stond in de nabijheid, maar bleef gespaard. Drie man van de equipage werden zwaar lieden in overleg met het hoofdbe- schepen hebben een Canadeesch stuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, werkzaam bij de Scheepvart en Steenkolenmaat schappij te Harlingen, het werk neergelegd. Het geschil loopt over het feit, dat de arbeiders een taak- loon elschen van f4.25 met be houd van extra betaling voor over werk. Stinkbommen bij een opera. Zondag is het te Frankfort bij een vertooning van een opera tot een schandaaltje gekomen. De po litie slaagde na veel moeite er in de ordeverstoorders te verwijde ren en zette toen de omgeving van het Operagebouw af. De Japan- sche prins Takamatsu en zijn ge volg waren getuigen van het schandaal. Was men begonnen met 30 aan- draagzaamheid, eenheid en saam; sluitingen, dit aantal is in korten - - -- - tijd gestegen tot 55, zoodat het boven de huizen in ons dorp één dradenmassa is. zich dat bewust wordt. Nooit zal „Volksonderwijs” zich plaatsen tusschen het geweten van de ouders en het kind. Doch dwalen ze niet, die hun ge weten bezwaard voeten met het zenden van hun kind naar de open bare school? Is er niet gelegenheid tot godsdienstonderricht, van wel ke richting ook, vastgelegd In het leerplan? In het buitenland denkt men er niet aan om politiek en godsdienst te maken tot oorzaken van schei ding. Maar deze kwestie heeft naast een moreele ook nog een maatschappelijke zijde. De met vertrouwen ontvangen pacificatie heeft geleid tot een ho- pelooze versnippering. De scholenbouw heeft ongeken de afmetingen aangenomen. Spre ker herinnert aan een indertijd iq „De Groene Amsterdammer” ver schenen teekening, waarop een tuin, waarin ettelijke paddestoelen uit den grond verrijzen, ieder een richting vertegenwoordigende. Het opschrift luidde: „Wie zal dat be talen?” De versnippering maakt het on derwijs duur en slecht. Vooral het laatste is jammer, omdat voor het kind niets te goed is. Alles moet gaan voor het kind, in het belang van het kind. Daarom ook samen werking van school en huis. Hier is een taak voor de oudercommls- sies. De opvoeding moet door huis en school samen gedragen worden, want opvoeden is een moeilijk werk. We staan voor raadsels. We weten niet wat zich uit het jonge leven ontwikkelt. Daarom eerbied voor de jeugd en geef gelegenheid tot een zoo groot mogelijke ont plooiing. Hoe belemmert ook de helllooze Maar hebben wij het niet eerder versnippering, bewaarschoolonder- wljs, buitengewoon onderwijs, am- bachtsschoolonderwijs, landbouw- hulshoudonderwljs, enz. Waartoe de scheiding? De open bare school heeft tot hooge taak te vereenlgen wat gescheiden is, en is daarom de Christelijke school in de daad. „Volksonderwijs” zal daarvoor pal staaq. De hier in groote lijnen aange geven rede, die om zijn documen tatie allerbelangwekkendst was en om zijn vorm bewondering verdien de, werd onder ademlooze stilte aangehoord. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Hierna zong de zangvereenlging nog „Schaemt U niet ’t armoedig schijnen”, „Mijn dorpje”, Die mijns Nut van t Algemeen, in het loge- harfen vrede zijt” en „Wiegelied”, ment van den heer H. Bruinsma, zeer waardeerende woorden .ciie .Z^er van den voorzitter aan het slot van den avond ten aanzien van de me dewerkenden gesproken, zullen door de meeste aanwezigen als zoodanig- zijn meegevoeld. genieten. De redacteur, Rinke Tol man, weidt uit over de schoonheid der vlinders en wel naar aanleiding van een onlangs verschenen Duitsch boek. C. A. van der Gen vraagt aan dacht voor een snellen groeier, waarmee hij ’n bepaalden padden stoel bedoelt, terwijl A. Scheygrond het heugelijk feit meedeelt, dat een reigersoort, die niet meer in ons land broedde, de kwak, zich op de Reeuwijksche plassen heeft ver toond. De aantrekkelijkheid van Em- mens omgeving wordt door C. A. Schilp geschetst; J. I. van Door- ninck vertelt opnieuw van de vo gels rondom Linschoten; meer dan honderd soorten. Ook ditmaal wordt in de rubriek „Van en voor de lezers” (natuur- listorisch allerlei) o.a, van de kruisbek-invasie gewag gemaakt.. Evenals de vorige, is ook deze aflevering weer kwistig geïllus treerd met foto’s en aanteekenin- gen. 1 t Een gevaarlijke misdadigersbende gepakt In den aanvang der maand September werd te Aken gear resteerd een gevaarlijke misdadi- jersbende, die als operatieterrein Sloord-Duitschland en het aan grenzende Nederland had geko zen, schrijft de „Limb. Ct.” Gedu rende de maand September kon den reeds zeventig misdrijven worden opgehelderd. Uit het on derzoek bleek, dat een moord met roof zich uitstrekt tot Rotterdam. De misdadigers werden door de maréchaussee achtervolgd tot in Aken. Eenigen hunner werden ge arresteerd. Onder hen bevindt zich de 19-jarige Walter Leese uit Bo chum. Door zijn aanhouding kwam de heele serie misdrijven aan het licht. Leese zelf heeft reeds 104 diefstallen met braak- en be- roovingen bekend. In Mei van dit jaar werd in de pastorie te Har- denberg bij Kerkrade ingebroken. De dieven maakten van hun revok vers gebruik. Leese heeft zich ook langen tijd in Nederland opgehouden. Hem wordt ten laste gelegd te zamen en in vereeniging met collega-roo- vers te Rotterdam, een Sakser, die uit Amerika was teruggekeerd, tuur ervoer," laat"hij °de ïezers mee vermoord en van f 17.000 te heb-i ben beroofd. Op de vraag waar het lijk ge bleven is antwoordde Leese la chend: „Zoek maar rustig de Maas af/’ De kerkdienst zonder licht en predikant. Zondagavond heeft de dienst- 1.20 Meter hoog ligt. In de doende geestelijke, reverend E. A. Merryweather op een eigenaardige wijze en van Newcastle’s paro chiekerken verlaten. Hij dompelde het gebouw in duisternis en liet de 300 kerkgangers in de kerk achter, omdat drie parochianen, die hij in den morgendienst geëxcommuni ceerd had, den avonddienst toch bijwoonden. Deze drie parochia nen waren tegenwoordig geweest op een vergadering, waarop den geestelijke bevel was gegeven en kele kerkelijke sieraden, t.w. een sacramentshuisje, processiekrui- sen, kandelaren en een wierookvat uit de parochiekerk te verwijderen. Den drie parochianen ontzegde hij in den morgendienst den toegang tot de godsdienstige plechtigheden voor den tijd van drie jaren. Hij voegde hieraan toe, dat, indien zij ’s avonds de kerk zouden binnen treden, de dienst zou worden uit gesteld tot het moment waarop zij het gebouw zouden verlaten heb ben. Met hun aanhangers hadden de geëxcommuniceerden in den avonddienst de voorste banken bezet. De geestelijke kwam om halfzeven het kerkgebouw binnen, beklom den kansel en deelde mede: „Er zal geen dienst zijn”. Vervolgens keerde hij huiswaarts, na al de electrische lampen te heb ben uitgeschakeld, behalve de lamp boven het doopvont. Verbaasd bleven de kerkgan gers zitten. Een paar aanwezigen verlieten het kerkgebouw, maar de protesteerenden bleven achter en verklaarden in de donkere kerk den normalen tijd van den avond dienst te zullen blijven Hetgeen ook werkelijk geschiedde. Daarna verlieten zij het bedehuis op orde lijke wijze. De moderne techniek ten dienste van zwendelaars. De politie te New-York heeft een bevel tot arrestatie uitgevaarr digd tegen Charles Bob, een fi nancier die al sedert een week wordt vermist. Hij wordt beschul digd van frauduleuze manipula- __.ro ties, waarbij een bedrag van meer verscheidene personen gedood. dan 7 millioen gulden gemoeid is. zich daarin niet de effecten te be vinden, die er volgens de boeken in moesten zijn en nu zoekt de justitie zoowel te New York als te Chicago naar den financier. Een week geleden vertrok Bob per vliegtuig, maar hij is niet terugge komen en ook zijn vrouw zegt niet te weten waar hij zich bevindt. „Bij aigemeene lichaamszwak te, wanneer een goed voedings middel noodig is, dat niet alleen verloren krachten terug geeft, maar ook de maag prik» kelt tot nieuwen eetlust, geef ik Sanatogen, meestal met het beste succes,” rok, met een grooten zakdoek als hoofddeksel, vastgebonden onder haar kin en op haar viltschoenen Ondtr haar arm had zij een mandje waarin een paar nieuwe klompen verborgen waren. Deze zou zij aantrekken als zij bij den koning werd toegelaten, doch eerder niet' smetteloos als zij zelf, zouden zij zijn, als zij binnentrad. Edoch, ze kreeg den Koning zelf niet te spre ken, en kon hem dus haar klacht New-York traden zeer grillig op, ook niet overbrengen. Zij vertelde aan een der buiten wachtenden bij haar terugkeer, dat zij wel van een lakei 20 kronen had gekregen. 'n I- I l F WITMARSUM, 22 Oct. In de heden gehouden vergadering van de afd. Witmarsum van de Mij. tot ment van den heer H. Bruinsma, U '4 f ZIJ r. I t Purol hij Ruwe Handen I» Oi 01 AUTO noomg BI.U1M - 'tL 1 I j V ril./ schreef Dr. T. v. «L Hoom^De» Haag. Sanatogen sterkt Uw lichaam op volkomen natuurlijke wijze, het wekt den eetlust op en geeft de zenuwen nieuwe kracht. Reeds na een kort Sanatogengebruik zult gij kunnen be merken dat gij U beter jgaat voelen en gij zult hooaOa dat gij er beter gaat uitzien. In alle Apoth. en Drog. vanaf f l.- p. bos. '.t' I' f 1 ii" IJ p y h O f O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 6