J. B. VAN DEN OEVER ZONEN GROOTE VOORSPRONGEN I llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tü de staat by ons voor U een wagen of bus disponibel Bestellen en wegrijdenl! llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. Uit den Omtrek. f W. VAN DER WERFF Woensdag 29 October 1930 26|g Jaargang No. 84 GEZELLIGHEID. - DRIE - Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 4 a Kappershuis. zijn niet Verschijnt Dinsdags- ftijdagsavonds. Kerkhervorming. In de dienst ter herdenking van de Kerkhervorming zal a.s. Vrijdagavond 7 uur in de Groote Kerk voorgaan ds. P. Cannegieter van Idaard, terwijl mej. Truus Klaassen uit Hoorn enkele liederen zal zingen en de heer Alt op het orgel gewijde muziek ten gehoore zal bren gen. Opbrengst bloempjesverkoop. Zondag j.l. werden er bij de R. K. ker ken ter gelegenheid van de feestdag „Christus Koning” geel-witte bloempjes verkocht. De opbrengst (welke wordt besteed voor verschillende liefdadige doeleinden) bedroeg f 67.98. DIE VOORAL NU TIJDENS DE OPRUIMING NOG DUIDELIJ KER OP DEN VOORGROND TREDEN ALS VOORHEEN VUL DUS VANDAAG NOG UW PORSELEINKAST AAN Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. een of 6 hou- ge- Er weel de gang onze aven n en JS. tand w. eling eide: e k m g de eelen |n in uren j mij Na ilijk- k - Jicht Voetbal. MAKKUM, 27 Oct. De uitslag van de gister hier gehouden voetbalwedstrijd M. V. C. II en C. A. B. III luidt 2-1 voor V. C. M. V. C. I dat naar Franeker moest, had rust, doordat het terrein afgekeurd was. HERINNERT U ZICH NOG DE •eed» rook weer velen Bi] i een rond, lerde had Weg Nog eens onze kalvermarkt. Van bevoegde zijde wordt ont attent HET IS UW VOORDEEL! MAKKUM, Oct. Donderdagavond hield de afdeeling Makkum van Volksonderwijs een ledenvergadering in de Teeken- school. Na opening en voorlezing der notulen welke onveranderd werden vastgesteld, kwam het punt „bespreking beschrij vingsbrief der Algem. Verg.” aan de or de, waarbij ook nog even het ontwerp cursuswet besproken werd. De voorzitter, de heer J. P. Tichelaar, werd als afgevaardigde gekozen en heeft reglementair vrij mandaat. De heer Tichelaar bracht hierna een verslag uit van de onlangs te Bolsward gehouden vergadering, in welke verga dering de mogelijkheid tot oprichting eener kweekschool besproken is. Ook in deze afd. werd de wenschelijk- heid uitgesproken en zal de actie ge steund worden om te komen tot oprich ting eener kweekschool, hetzij te Bols ward, hetzij te Sneek, waar de grootst mogelijke bestaanszekerheid maar ge waarborgd mocht zijn. Besloten werd voorts om in Februari den heer Klaas de Vries van Amsterdam uit te noodigen om hier te komen spre ken. De rondvraag leverde niets op, waar na de voorzitter deze goed bezochte ver gadering sloot. gemaakt dat het veranderen van de ver meende datum waarop dit jaar de kal vermarkt gehouden moest worden, niet is een willekeurige daad, maar dat dit wel degelijk verband houdt met de tra- ditioneele wijze waarop de jaarmarkten worden vastgesteld. Als regel wordt on ze kalvermarkt gehouden den 3den Woensdag in October alleen wanneer October inplaats van vier, vijf Woensda gen heeft dan is deze markt op den vierden Woensdag. Deze bepaling vindt weder zijn oorzaak in het feit, dat de Dokkumer Kalvermarkt gehouden moet worden op den laatsten Woensdag in October en de Bolswarder Kalvermarkt een week voor die van Dokkum is, nu doet zich dit jaar het feit voor, dat Oc tober vijf Woensdagen heeft, vandaar die verandering. Had men dus tijdig ter secretarie ge ïnformeerd, dan zou de nu plaats gehad hebbende verwaring zijn vermeden. WITMARSUM, 25 Oct. In de heden gehouden vergadering van de Vrijzinnige Kerkelijke kiesvereeniging zijn de vol gende personen candidaat gesteld: Voor Kerkvoogd, aftr. de heer A. Tim- minga, die bedankt, de heer Jan Auke Kooistra. Voor Notabelen de heeren Tj. Kam- minga, Sj,. Rijpma en H. Rauwé, Voor het Kiescollege de heeren Th. Tjeerdema, A. Bleeker en J. A. Kooistra. Als secretaris van de vereeniging werd herkozen de heer L. Boersma. Uitslag aanbesteding. Van den bouw van een restauratiege- bouw en een seinhuis met bijkomende werken aan het 2de perron van het spoortstation te Alkmaar. Laagste inschrijver onze stadgenoot de heer H. Jorritsma, voor f 15.042. Dr. Dralle’s Birkenhaarwater verkrijg baar in fl. van f 5 tot 35 ct. Ook ledige Birkenfl. kunnen gevuld worden. Zeer voordeelig. SJ. DE WIT Hiermede is al aanstonds verklaard, hoe het komt, dat de ouderlijke woning niet meer is wat zij wezen moet, zal het goed zijn, het centrum van het fami lieleven. Waar allen zich gelukkig ge voelen en op hunne plaats. Waar na afloop volbrachte dagtaak elk zich gaar ne heen spoedt omdat het daar zoo „eenig” en zoo „warm” en zoo „knus” en zoo „echt” is. Zooals nergens ter we reld een plekje gevonden wordt, Zooals men nergens begrepen en nergens ver staan en nergens gevoeld wordt met al zijn hopen en wenschen, en zorgen en verlangen, en blijdschap en ook met zijn smart. En waar al de liefdewarmte van het gemeenschapsleven aan eigen hart ervaren wordt, zoodat men nergens lie ver is dan „thuis”. Helaas, dat daaraan vaak zooveel ont breekt. Waardoor de man of de groote zoons zich meer op hun gemak gevoelen in een helder verlichte en ruime gelag kamer, waar een juffrouw met een wel gedaan uiterlijk en zindelijk gekleed en gekapt op een presenteerblaadje ee.i glaasje aanbiedt en de overige kinderen het liefst op straat slenteren voor het uitvoeren van allerlei kattekwaad indien WITMARSUM, 26 Oct. Benoemd tot directeur en leider van het Vrijzinnig Kerkkoor alhier, de heer W. v. d. Berg te Harlingen, MAKKUM, 27 Oct Ten gevolge van de heerschende Mazelen is de bewaar school alhier tijdelijk gesloten. Onder de grootere schoolkinderen neemt de ziekte weer af. Leger des Heils. Georganiseerd door de bemanning van het Leger des Heils Evangelisatieschip „Febe” werden Maandagmiddag en ’s avonds filmvoorstellingen gegeven in „Ons Gebouw” op het Hengstepad, Beide keeren was het bezoek bevredi gend. De lichtbeelden waren zeer mooi en duidelijk. Het vocaal-kwartet van de „Febe”-bemanning verleende zijn mede werking. ARUM, 26 Oct. Als schoonmaakster van het Dorpshuis werd mej. L. Broersma door het bestuur van de vereen. „Het Dorpshuis” hiertoe gemachtigd door de leden van gneoemde vereeniging, aange7 steld, ARUM, 26 Oct. Hedenavond is men weer begonen met de dezen winter te houden „ontwikkelings cursussen”. Naast de gebruikelijke clubjes, be staande uit kinderen, jonge dames en meer oudere dames, denkt de heer j’. Broersma een cursus te geven in het kweeken van kamerplanten. Moesten vroeger deze clubjes een onderdak vin den in de Bewaarschool, thans kan dit alles in het Dorpshuis geschieden. WITMARSUM, 26 Oct. De heer A. Piekema, ambtenaar in algemeenen dienst ter Secretarie van Wonseradeel wordt met ingang van 1 Nov. a.s. belast met de correspondentie van de Arbeids bemiddeling van Wonseradeel. maar niet erger, en waardoor al in de jonge jeugdjaren wordt geleerd om de duisternis liever te hebben dan het licht. Hoe ter wereld zal in zulk een omgeving iets terecht komen van de opvoeding der jeugd en wie kan zich onder zulke om standigheden verwonderen dat er van de kinderen niets terecht komt. Vooral hangt hier veel af van de wij ze waarop de vrouw hare woning inricht en tot een gezellig tehuis gaat maken. Vóór alle dingen is noodig, dat het in de huiskamer licht is en ruim en op or de. Absoluut niet deftig, en salon-achtig en geen fijne meubelen met pluche en moquette en fluweel en kostbare kleed jes op stoelen en tafels. Hoogstens een makkelijke leuningstoel waar vader zich behagelijk kan neergeven als het werk pak is uitgetrokken en de warme winter- muilen, verwisseld zijn met die zware werkschoenen en ook moeder de vrouw haar eigen zetel heeft, die gewoonlijk door de kinderschaar zoo geliefd is, als zij even hare plaats verlaat. Voor de rest ’t klein goed op de eigene plaats die zij als hun eigen hoekje mogen beschouwen en waar ook nog ruimte is voor het rus tige spel, of het teekenboek, of de gan zenbrief of voor het lei. Natuurlijk hoort het rookgerei in de buurt te zijn, wanneer vader althans een liefhebber van een rookertje Is en mag moeder niet pruttelen omdat de pas ge steven gordijnen zoo verrookt worden, of omdat op het karpet of tafelkleed een weinig asch wordt gemorst. Bij een ge zellig woonvertrek past een pijp tabak of een lichte sigaar, en beiden stemmen in vele gevallen tot tevredenheid, waar van ook een echte huisvrouw smakelijk geniet, al is zij nog van ’t ouderwetsche stempel volgens hetkvelk rooken voor de vrouwen natuurlijk contrabande is, Ternauwernood behoeft opgemerkt, dat bij deze gezelligheid ook de eene of andere drank behoort, een verfrissshend kop koffie, of een verkwikkend kopje thee; of bij uitzondering bijvoor beeld op de verjaardagen van de huisge- nooten een kopje heerlijke melk. Wat geeft dit aan de huiskamer een gezel ligheid en aan heel de atmosfeer in huis’ een aangename geur. Onwillekeurig komen ons hierbij voor de aandacht, de kostelijke herinneringen uit eigen jeugdjaren, toen de familie band nog zoo hecht was en sterk; toen al de huisgenooten deelden in elkanders geluk; toen men nog zich aangetrokken gevoelde tot elkaar, omdat geen band zoo hecht en zoo sterk was als die des bloeds, en men één was in elkanders lief en leed. Het was nog de tijd van het echte, patriarchale familieleven, waar geen vreemden in kwamen of het moest wezen omdat zij in de toekomst mede tot de familie zouden behooren, en waardoor allen zich gelukkig achtten onder de hoe de van vader, of de warme liefdevleuge- len eener koesterende moeder en waar door het leven zoo hard en zoo wreed en de wereld zoo koud en zoo kil werd toen de omstandigheden er toe drongen het ouderlijk huis vaarwel te zeggen en het toekomstig geluk te zoeken in den vreemde. Daarom zeggen wij: Gelukkig allen, die een warm, en vroolijk, en gezellig te huis hebben. Waar de een leeft voor den ander; waar gemeenschappelijk geduld en gedragen en geleden wordt als het moet, maar waar ook niet minder ge meenschappelijk wordt gearbeid aan el kanders waarachtig levensgeluk. Stoffelijk, door te doen wat de hand vindt om te doen; geestelijk, door el kander te trachten op te bouwen en te stichten en voort te helpen door het le ven, vaak zoo vol klippen en moeilijk heden en gevaren. Hoevele mannen en vrouwen, bovenal ook hoe vele jongelingen en jongedoch- ters om van de jongere kinderen nog maar niet te spreken, zouden voor veler lei afdwalingen en zonden bewaard ge bleven zijn, als allen meer en beter hun huiselijke roeping hadden verstaan, door van de echtelijke woning zulk een gezellige plek te maken, dat allen gewaar werden dat er op de heele, wijde wereld geen plaatsje zoo heerlijk en zoo dier baar Is, dan dat eene plaatsje onder het eigen dak. Omdat daar de warmte van het echte, gezellige familieleven als een vuurgloed tegenstaat. Daarom, maak uwe woning tot een gezellig tehuis waar men zich vooral na afgelegde dagtaak als nergens elders thuis voelt. Het is te vens voorwaarde voor de opbouw van ons maatschappelijk leven. KIMSWERD. Zaterdagavond werd hier de jaarvergadering gehouden van de Coöp. Vereen, voor Electr. Centrale Ver lichting. Uit het jaarverslag ontleenen we, dat de stroomafname bedroeg 16438 K. W. U. of wel 2211 K. W. U. meer als het vorig jaar. De schuldenlast was vermin derd met f717.94. Het voordeel op dq exploitatiere|ke- ning bedroeg f41.84. De heer J, Ybema werd als bestuurs lid herkozen, als Commissaris de heer Tj. Bouma. Raadsvergadering Hennaarderadeel. WOMMELS, 25 Oct. In de heden ge houden vergadering van den raad dezer gemeente, waarin aanwezig waren 9 le den, werd medegedeeld, dat het maxi mum aantal drankvergunningen in de ge meente definitief is bepaald op 4. Aan J. Reinsma te Spannum werd overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1931 eervol ontslag ver leend als wegwerker, waarbij B. en W, werden uitgenoodigd advies uit te bren gen omtrent het al of niet weer vervul len van die betrekking. Benoemd werd tot hoofd der openbare lagere school te Lutkewierum, de heer Th. Tilstra, onderwijzer te Franeker. In verband met de bezwaren, die tegen de hooge huur van de daarbij behooren- de schoolwoning bestonden, werd deze huur noodgedwongen van f 350 terug ge bracht op f 250. Aan het hoofd der school te Oosterend den heer J. Schokker, werd tot wederop- zeggens vergunning verleend tot het ge bruik van een schoollokaal aldaar voor het geven van onderwijs in de Friesche taal, tegen betaling van de gebruikelijke kleine vergoeding. Vastgesteld werd de vergoeding, be doeld in art. 101 le en 9de lid der lager onderwijswet 1920 over het jaar 1928 en wel voor de gewone lagere scholen op f 18.81 per leerling en van de u. 1. o. te Wommels op f 19.95 terwijl de vergoe ding voor vakonderwijs werd bepaald op f66.66 per lesuur of ten hoogste f200. Vervolgens werd behandeld de ge- meentebegrooting, dienst 1931, en de daarbij behoorende bedrijfs- en andere begrootingen. Wat de salarissen betreft, werd door B. en W. voorgesteld de pensioensbij drage met 1 te verhoogen en te bren gen op het maximum te verhalen percen tage, n.l. 8'/2, maar dan verder de loonen en de jaarwedden niet te verlagen.. Deze 1 verhooging van het verhaal werd niet bedoeld als doorvoering van een principe, maar wel als een kleine salaris verlaging. Door den heer Miedema werd voorge steld om alle salarissen, te beginnen van f 1400 af met 10 te verlagen en wel op drierlei gronden, n.l.: le. dat de tijdsomstandigheden hier toe noopten; 2e. dat de loonen te veel uitsteken boven die in het particuliere bedrijf; 3e. dat het index-cijfer sedert 1920 met 20 is verlaagd. Uit de discussie bleek, dat men in het algemeen de tijd tot verlaging nog niet gekomen achtte. Het voorstel-Miedema, in stemming gebracht, werd verworpen met 8 tegen 1 stem. Hierop werd de begrooting artikelsge- wijze behandeld. Om het salaris van den 2den ambte naar ter secretarie meer op peil te bren gen werd dit met f 200 verhoogd en ge bracht op f 140 f 100 voor diploma. Onder de post onderhoud van wegen werd ter uitvoering van het plan voor wegverbetering bedragen uitgetrokken voor het spramexen van de weggedeel ten: Baijum naar Welsrijp; weg te Itens en die van Wommels naar Oosterend, ter wijl in de kapitaaldienst een bedrag van f32150 werd uitgetrokken voor verbete ring van de weggedeelten: Klieuw-Oos- terend; Zwaglum-Spannum en Spannum- Franekeradeel. Bij Hoofdstuk XIII 3 werd vastge steld de begrooting van het gasbedrijf met een batig saldo van f569.33 en bij waarin opgenomen Nu de dagen zoo kort worden en de avonden zoo lang hebben wij ons allen te beijveren om het thuis zoo gezellig mogelijk te maken. Immers: gezelligheid kent geen tijd en het is juist deze gezel ligheid die de woning tot zulk een lieflijk plekje maakt, dat het woord waarheid wordt: „Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens”. O wee, als daarentegen van het huis geldt: „Oost, West, Thuis is het ook niet alles!” Daar kunnen van die woningen zijn waar u de onbehagelijkheid al bij de voordeur tegen komt, zoodat ge alle nei ging voelt om zoo spoedig mogelijk er weer uit te loopen. Omdat daar totaal geen gezelligheid gevonden wordt. Het is daar binnen alles even misera bel en afstootend en kil. Geen vrede, geen netheid, geen regel, geen smaak, niets dat aantrekt en bekoort. Bij de voordeur reeds een troep klom pen in groote wanorde en verschillende afmeting door elkaar geworpen, zoodat elk, die er bij betrokken is, zijn gading daar maar heeft uit te zoeken. In den gang dikke duisternis, door geen enkel lichtstraaltje verhelderd en opgevroolijkt Voor den oorlog was het nog gewoonte de vestibules en gangen te verlichten, al was het ook maar door een nachtbrander maar sinds de zuinigheidskoorts ons aangreep, heerscht buiten de woonkamer een Egyptische duisternis. En in het woonvertrek zelf in menige huishouding ook niets geen warm aandoende gezel ligheid en aantrekkelijkheid. Ternauwer nood misschien de tafel opgeredderd en de bedden aan kant en de vloer netjes gereinigd en de stoelen allen zoo ge plaatst, dat zij iemand kunnen ontvan gen. Hier ligt wat, of daar ligt wat en de lieve jeugd slingert hare kleeding of het speelgerei naar eigen welgevallen in een hoek of over den vloer, zonder de kunst te verstaan alles na afloop van het spel netjes weer te bergen waar het hoort. Moeder de vrouw heeft het te druk met al de besognes van het huishouden om op alles goede acht te geven en te zorgen dat voor het binnenkomen der huisgenooten alles keurig op orde en voor elk de plaats ruim is, waar hij be hoort. Of wel, het kan ook anders. Het kan ook, dat de woonkamer een heiligdom is geworden, waar het niet ontbreekt aan allerlei afgoden en weelderig en rijk ge offerd wordt op de altaren gewijd aan den modegod en zijne grillen. Pas op en neem u in acht. Stoot niet tegen dat tafeltje, waarop een kostbare vaas, of let op die stander met dat groote beeld, wellicht voor zooveel bons kosteloos gekregen bij de margarine of andere huishoudelijke artikelen en le vensmiddelen, of werp die vogelkooi niet omver,' of heb een open oog voor die vaasjes en potjes en schaaltjes en dat tal van snuisterijen op schoorsteenmantel .o'l buffet of theekast,. Het een al mooier en fijner dan het andere, maar waardoor de huiskamer veel van een museum weg krijgt of een bezwaar waar zoo wat van alles te koop is, maar ten slotte de huis genooten zich gaan thuis gevoelen als een kat in een vreemd pakhuis. Het is daar veel te vol, of wel te deftig, of veel te grootscheeps en daar is veel te weinig ruimte voor jong en oud, om zich vei7 lig en op zijn gemak rustig neer te zet ten. Het is niet gezellig en omdat het niet gezellig is, voelt men er zich niet thuis. De vreemdeling niet, maar wat nog veel erger is, de eigen huisgenooten ook niet! 1 DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. it f Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1