41 ij J.B Een KinDEfIJASJE 01JEKKERTJE DE NIEUWE BAZAR Voor een Caveaolie HANDen ruw of stuk weer zacht en heel met PuroL Verdrijf dien hoest die Uw ouden dag vergalt n. FEFER mum Q).v.r.MLH I ft t i.L" k. U zoekt if i ’i Firma JOHs. TROMP - Snoek 1 f M 1 Tf 'w Ingezonden Mêdedeèlingen i t- ÖR. Bt solide en niet duur? U vindt dat het beste bij Van ij Ook op de wachtende getuigen In deze zaak is de stemming merk baar tenminste op het moment dat deze getuige wordt opgeroepen is deze foetsie, gevolg schorsing tot de getuige weer terug gevonden is. Na een uur blijkt de spoorloos verdwenenc e teruggevonden en na korte ondervraging, het vonnis ge veld. De eisch luidt f60 of 1 maand. Het vonnis f30 of 16 dagen. even naar links uit, maar op dat gedeelte was juist die andere auto gevolg, men schuurde langs elkaar wat natuurlijk aan elke auto zicht baar is. (Jewoonlljk volgt dan aangifte van zoo’n feit. Gebeurt dit bij de politie /dan volgt proces-verbaal, dat is nu eenmaal een onderdeel van het vak, zoo ook hier. Beklaagde bekent volmondig, ”n Niet vaak voorkomend verschijn sel. Meestal heeft men eenlge( be denking. In dit geval hielp deze ruiterlijke bekentenis de man ook al niks. Hij moet evengoed f 15 be talen of 10 dagen brommen. H. Kr. jtuurder lt het b( liitrafbi Vonnis van 23 Geb( Visser Gehi dorp e Ovei jf„ we KON ZICHZELF NIET KLEEDEN. Moest uit bed worden geholpen. Nu voelt hij zich twintig jaar jonger. sas -w, Th. de B. te Workum, idem, idem idem. Eisch idem, vonnis idem. Het tempo gaat nu wat vlugger en hef wordt ook later en de be langstelling vermindert hard. 't Kost ol 2 Ov de H Hiek< J.'l •'h van 24 t Gebor iendrik Hobma. sma en nes Peti Margare ohanne beitje V Ondei Gehuv Overk 60 jr„ «na. V van Geb Kamp Indyk Boersi Idzegï en M Tjallii Utje Gel te Ba te Ho Ove 88 jr. de Bc Jorrit Fokki van c en Ai naar van 23 1 Geboi Bruinsm Arum. F Tietje I Johanne Maria d i.v. Ha Helfrich Wiebe 1 te Arurr Maaike z.v. Kla Planting Onde Zee te garetha ter Pos en Wi kum. Gehu Overl echtgen Waaxei tje van Gosse Reitsnu Attema graef 4 Netting: ma 67 j Makkui F van Gebc Cnosse te Kub; Gehr Over gen. 1 Waaxe A. W. te Workum heeft varkens gehouden in de bebouwde kom te Workum. We hebben straks ge hoord dat Workum was een schoo- ne stad, ergo wenscht men daar niet de heerlijke geuren die opstij gen uit een varkensstal. Twee auto’s op den Sneekerweg, Zeg fietsers, scheer je dan maar weg. A. S. te Wieuwerd gleed met ’n vierwielig motorrijtuig langs onze geasphalteerde Sneekerweg. Voor hem uit reed een oude man op de fiets, in tegenovergestelde richting kwam een andere auto. S. berekende dat hij nog juist de fiets passeeren kon voordat de andere auto dichtbij kwam. De be rekening faalde, om nu de oude man niet aan te rijden haalde S„ B. F. te Workum Idem, idem, idem. Het wordt wel wat eentonig. Niks glen varriatle, zeggen ze achter me op de publieke tribune. De belangstelling verflauwt. Een van de belangstellenden gaapt zoo geweldig, dat Ik een oogenblik bang ben dat zijn kakement in die stand blijft staan. „Poor de Borst** ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop de smalle weg opging een of ander mankement aan de auto ontstaan, bijv, het Shimmyën. Niet mogelijk, zegt de heer Ambtenaar, wanneer een auto plan heeft te gaan shimmyën dan‘geeft ie daarvan te voren kennis aan den eventueelen bestuurder, dat is een der beleefdheidsvormen van een auto. De mogelijkheid bestaat hier In dit geval echter, dat de bestuur der zelf een beetje heeft geshim- mied en daardoor de noodige con- tröle over de wagen gemist heeft. In dezen toestand was beklaagde een gevaar op den weg. De heer Ambtenaar vindt dat eer zeer ernstig feit, hier hadden groo- tere ongelukken het gevolg kunnen zijn. Een gevoelige straf is hier ze ker op zijn plaats. De eisch is f 100 of 1 maand. De heer Kantonrechter rekening houdende met het nog onbesmette zonden-register van dezen be klaagde doet het wat goedkooper f 60 of 1 maand met een voor deze strafrechtspleging zeer modern en met zijn tijd- meegaande toevoeging Gemakkelijke betalingscondities in onderling overleg, bijv, één gulden één vijftig per week. Hetzelfde tooneel, dezelfde perso nen, benevens de heer S. De heer Ambtenaar tot de heer S.: „Had u toestemming voor die balavond?” De heer S.: „In algemeenen zin wel.” De heer Ambtenaar: „Maar u kon bij die bewuste gelegenheid niet uw permissiebiljet toonen.’’ De heer S.: „We dachten niet, dat dit voor elke keer noodig was.” De heer Ambtenaar: „Was de heer T, de verantwoordelijke per soon of was u dat?” De heer S.: „Dat was ik.” De heer Ambtenaar: „Dan eisch ik tegen den heer T. vrijspraak.” Gordijn valt. Dit drama werd te Bolsward met veel succes opgevoerd voor een uitverkocht huis. De auto en de fiets. H. D. te Makkum, autobestuur der, is door een fietser aangereden. Nee zegt P. B. te Makkum, de auto heeft mijn fiets aangereden, De heer Ambtenaar meent, dat deze twee menschen eerst maar eens tot overeenstemming moeten komen. Niet wie nu eigenlijk aangere den is, maar meer over het bedrag der schade, in dit geval aan de zwakste partij de fiets, aangericht. B. heeft een civiele vordering, groot f 4. B0ISWAI1D De groote M. U. Z. Dit was een groote zaak nog Qvergehouden van een vorige zit ting. Ten gerieve onzer lezers die zich deze zaak misschien niet meer herinneren, wijzen we voor hen op het allernieuwste drama: De groote M. U. Z., drama in 3 bedrijven. Personen, 1ste bedrijf, de canti nebaas, de heer T. inspecteur over de ontspanningslokalen te Corn- werderzand, de heer S. voorzitter van een dansclub, een opper, dan sende Zuiderzeewerkers, meisjes uit de omgeving. Eerste bedrijf. Het tooneel stelt voor een cantine op Cornwerderzand. Op de maat van een leuk strijkje schuifelen verschillende paartjes ir> rythmi- sche beweging over den vloer. Er wordt op een der deuren ge klopt. Een „opper” treedt binnen. „Wie is hier de verantwoorde lijke persoon?” De cantinebaas: „Ik.” De opper: „Uw permissiebiljet.” De cantinebaas: „Moet u bij menheer S. zijn.” De opper, tegen menheer S., die na lang zoeken gevonden is: „Uw permissiebiljet.” De heer S.: „Moet u bij menheer T. zijn, woont in Bergen.” Opper noteert wat in zijn notitie boekje. (Gordijn valt). Tweede bedrijf. Tooneel stelt voor Kantongerecht te Bolsward. Personende heer Ambtenaar van het O. M., de heer Kantonrechter, de heer griffier, de heer deurwaar der, de heer Brigadier, de heer op per, veel belangstellenden, plus de heer T. (zie eerste bedrijf). De heer Ambtenaar tot den heer T.: „Had u toestemming voor deze balavond?” De heer T.: „Dat lag niet op mijn weg, daar moest de verantwoor delijke persoon voor zorgen.” De heer Ambtenaar: „Wie was dat?” De heer T,: „Dat was de heer S., de voorzitter van de dansclub.” Gordijn valt. Derde bedrijf. Ge dv Lolk< Ittje Wiep is in smaak, kwaliteit en samenstelling precies zóó, als alle liefhebbers en kenners van pepermunt ze wenschen Engros Een dure pruim. J. Y. te Schettens heeft tegen een hem voorbijgaande auto eenige viezigheid gegooid, dat mag niet. Getuige Dijkstra vertelt, dat hij rijdende in zijn auto, plotseling be merkte, dat iets tegen de voorruit gegooid werd. Bij onderzoek bleek dit een niet al te droge pruim te zijn. Het had ook evengoed door ’t geopende zijraampje op de chauf- feerende Ingezetene kunnen terecht komen. De heer Ambtenaar verheugt zich, dat een particulier zich de moeite getroost als getuige-aange- ver in deze zaak op te treden. De baldadigheid is in ons landje tot een hoogtepunt gestegen. Er is niets veilig meer op den weg. Fei ten als deze kan men kwalificeeren als een misselijke baldadigheid. We zijn het volkomen met den heer Ambtenaar eens, een natte pruim is een misselijk iets. Eisch: f 30 of 10 dagen. Vonnis: f 10 of 6 dagen. De Shltnmieieleleieieie De Shimmielelelele A. R. te Woudsend heeft een mo torrijtuig op vier wielen bestuurd. Komende van een breede weg op een smallere dito zijn door onver klaarbare oorzaak de twee voorste wielen In aanraking gekomen met langs den weg staand laag ge boomte, waardoor deze onderdee- len van dat vierwielig voertuig een zeer onnatuurlijken stand hebben Ingenomen. Beklaagde zegt, dat het zeer goed mogelijk is, dat juist toen hij Het mond- en klauwzeerbord als naamkaartje. Alweer een zelfde patient. Deze beklaagde S. d, B. te Hin- deloo.pen, heeft de koeien uit een stuk land gehaald, omdat er in dat land voor de koeien niets meer te bikken was, bovendien heeft deze verdachte omdat hij meende, dat zijn koeien bijna weer gezond wa ren, het waarschuwingsbord met een maar meegenomen. Ook in deze zaak weer een des kundige veearts, die ook niet veel nieuwe gezichtspunten aanbrengt. De heer Ambtenaar vindt dat hier verschillende overtredingen hebben plaats gehad. Maar het ergste is wel, dat verdachte het of ficieel aangebrachte waarschu wingsbord ais een naamkaartje In zijn zak gestopt heeft. Dat is een zeer ernstig feit. Nou moet u niet lachen, lezer, en den ken, maar dat kan toch niet Het feit is officieel geconstateerd. De eisch voor dat ernstige feit is maar eventjes f60 of 15 dagen De heer Kantonrechter maakt hiervan f30 of 15 dagen. De heer Ambtenaar eischt boete van 10 gulden. De heer Kantonrechter neemt de' nul er achterweg en maakt er een gulden van, plus toewijzing der civiele vordering. Menheer de Voorzitter. R. de B. te Workum. Moet u maar eens luisteren zegt de heer Kantonrechter. De heer Ambtenaar wordt ver zocht de zaak voor te dragen, De heer Ambtenaar gaat staan, kucht even en nu denkt u misschien dat u een voordracht wordt ge presenteerd, als bijv. De Burger- wacht van Knuppelvëen |Of bijv. Het reisbureau van Levl Paarde^ bek, nee, dan vergist u zich, voor- te dragen beteekent hier het telt voorlezen. We bemerken dat genoemde B. niet voldaan heeft aan een aan schrijving van B. en W. van Wor kum, betreffende de rloleering, Is dit zoo? vraagt de heer Kan tonrechter. Menheer de Voorzitter, aldus beklaagde, eec... ik bedoel mijnheer de Kantonrechter. Workum is een oude stad. Workum is een schoone stad. Workum is Wil u zich tot de zaak bepalen? interumpeert de heer Kantonrech ter. Jammer, want nu is de redevoe ring wat in de war. We hebben uit de overstelpende woordenvloed van dezen beklaagde dit kunnen opdiepen, dat het hier gaat om 'n rioleering die uitloopt in een ton. Die ton zit vol steenen, de goot naar die ton is verstopt, blijft dus niet veel meer van een goed func- tioneerende rioleering over. Getuige v. d. S., schildert deze toestand als beslist onhoudbaar. De heer Ambtenaar eischt dan ook maar gauw f5 of 3 dagen. Wat de heer Kantonrechter ten spoedigste bekrachtigt, blijkbaar bevreesd voor een nieuwe woor denvloed. Denkt U zich eens in. Niet zon der hulp te kunnen opstaan en ge holpen te moeten worden bij het aahkleeden. Een maand later was hij bedrijvig, verlost van pijn en voelde zich twintig jaar jonger. Leest, hoe hij dit klaar speelde: „Ik ben 69 jaar oud. Vier jaar geleden had ik een hevigen aan val van rheumatiek en spit in den rug wat zes maanden aanhield, en ik was eenlgen tijd beslist niet in staat mij zelf te kleeden of zon der hulp op te staan. Nadat ik over Kruschen had ge lezen begon ik ’s morgens direct na het opstaan een half theelepel tje Kruschen te nemen op een glas warm water en toen begon ik te beteren. Nadien nam ik eiken mor gen een kleine dosis, juist zooveel als op een cent kan liggen in mijn eersten kop thee, en na een maand voelde ik mij uitstekend. Ik heb sindsdien igeen vleugje van pijn meer gehad en voel mij twintig jaar jonger. Nog houd ik mij steeds aan de kleine dosis in mijn eersten kop thee ’s morgens. Ik ben dankbaar dat ik kan zeggen, dat het in mijn geval schitterend heeft geholpen.” H. H. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek en spit in den rug ver oorzaakt wordt door de naald scherpe urinezuur kristallen, die zich in de spieren en gewrichten nestelen. Kruschen Salts rondt de scherpe kanten van die kristallen af en lost ze langzamerhand geheel op. Daar na zuivert Kruschen het lichaam van elk spoor dezer opgeloste kris tallen en voorkomt, dat zij zich ooit weer vormen. Hoe? Eenvou dig door deze giften, die de ge zondheid ondermijnen, te verwij deren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.). Spontaan klinkt het van de pu blieke tribune: „ook zakken o« de' pcoten”. Deze oneerbiedige uitdrukking wordt met hamergeklop van den heer Kantonrechter beantwoord. Een deskundige de heer N., vee arts te Wltmarsum, kan zich ook niet geheel vereenigen met de zijns inziens veelal onnoodige romp slomp die in deze situatie de vee houders wordt opgelegd, niet dat Z.Ed. de venltaire maatregelen overbodig acht, natuurlijk niet, maar een beetje meer soepelheid in sommige gevallen was gewenscht De meening botst lijnrecht in te gen de opvatting van den heer Ambtenaar. We zien hier weer het meermalen voorkomende feit dat deze twee deskundigen de veedeskundige en de wet-deskundige het niet eens kunnen worden. De eisch is ten slotte f 15 of 10 dagen hechtenis. Het vonnis is conform de eisch. De mest en is geen heiligheid, Maar doet mirakel waar ze lelt Hier hadden we weer een mond en klauwzeerkwestie, die nu wel niet direct verband hield met zieke koeien, maar meer was een Indi recte kwestie. Deze beklaagde, M. P. te Ex- inorra, heeft een wagen met mest vervoerd over den openbaren weg deze mst oude mest, was af komstig van een mesthoop bij de boerderij welk terrein ook be hoorde tot het besmet gebied. Beklaagde meent te weten dal dit terrein wel verdacht, maar niet besmet was. Doet in dit geval niets ter zake, besmet of verdacht is voor de wet gelijk. Tusschen den heer Kanton rechter en een getuige deskundige ontspint Jfich een discussie over oude en nieuwe mest, mest van gezonde of van zieke koeien, enfin zoo’n echt deskundig mestpraatje. De heer Ambtenaar die ten slotte ook in deze zaak de beslissing moet nemen, verwondert zich over de groote onwetendheid die er blijkbaar bij de veehouders bestaat omtrent het mond- en klauwzeer en de maaregelen die wel en niet moeten genomen worden. De tijd ontbreekt jammer genoeg om ter zitting een kleine cursus over de ziekte te houden. Ook in deze zaak is de eisch en vonnis f 15 of 10 dagen. Diep donk’re oogen, Zwart als de nacht... S. V. te Workum is thans aan de beurt. De heer Kantonrechter vraagt of hij die bewuste avond nogal wat gedronken had. Of hij toen een dreigende houding heeft aangeno men. Verdachte weet zich daarvan niets te herinneren. Getuige K-, agent van politie te Workum, vertelt, dat op die avond S. V. in gezelschap van zijn broer H. V. wat al te veel lawaai maakte en toen de politie hun daarover een aanmerking maakte, deze hebben gemolesteerd. Vooral hebben ze toen de politie heel gemeen aangezien. Dat gaat natuurlijk niet aan om zonder eeni ge reden een agent van politie ge meen aan te zien, bovendien heb ben ze ook nog de politie eenigs- zins belet In de vrije uitoefening van hun beroep, meer in hef bij zonder het vrije verkeer op den weg. Misschien is het U niet duidelijk maar elke handeling, die de politie in een officieele en niet-officieele handeling eenigszins belemmert, is strafbaar, een soort kruidje roer me niet. Voor H. V., die het gemeenste zag kost dit f 15 of 10 dagen. Voor A. V., die wat minder met zijn oogen werkte, f 10 of 6 da gen. Tj. P. te Wommels heeft twee rijwielen aan elkaar gebonden, ’n flauwe aardigheid, die hem voor deze keer f 1 kost of 1 dag. G. W. te Sneek heeft te Corn werderzand geloopen op terrein, waarop duidelijk verboden toegang staat. Beklaagde heeft die waar schuwingsborden niet gezien. Deze onoplettendheid kost f 3 of 2 dagen. I 1 I I Ir 1 j5 A v oud weer nieuw gemaakt. De leerlingen der Middelbaar lecnnische School en van de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam hebben den ouden mijnenveger geheel hersteld. Deze boot de „Delprat”, maakte Woensdag in aanwezigheid van verschillende autoriteiten op scheepvaartgebied een proefvaart. Het gezelschap aan boord. lii, 11 fl I rffli ■t 1} 11 1 1 I s> w e I Met de jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilljker gaat dan vroeger, wanneer Gi) vlugger benauwd zi|t. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet te hoesten, niet te kuchen- geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te raken. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend, slijmoplossend en borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. ««’•Abdijsiroop Alom verkrijgoaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. i i I I*' - O K F I' j h’ 1 1' i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 10